Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline serbmwz4  
#1 Postat : vineri, 19 februarie 2010 15:09:39(UTC)
Nivel: Membru
serbmwz4
Postari: 18
Locatia: rom
Salut.A o grea intrebare,sint cetatean moldovean si din iulie 2008,ma aflu pe teritoriul Romaniei,iar viza mea era pe o durata de 6luni,cu termen de sedere nu mai mult de 90 de zile,ce sanctiuni va exercita statul romanesc asupra mea cind ma voi intoarce in R.Moldova?Mesri

Editeaza de catre moderator sâmbătă, 20 februarie 2010 01:02:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dorin1984  
#2 Postat : vineri, 19 februarie 2010 15:15:56(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
serbmwz4 a scris:
Salut.A o grea intrebare,sint cetatean moldovean si din iulie 2008,ma aflu pe teritoriul Romaniei,iar viza mea era pe o durata de 6luni,cu termen de sedere nu mai mult de 90 de zile,ce sanctiuni va exercita statul romanesc asupra mea cind ma voi intoarce in R.Moldova?Mesri

vei primi amenda
Offline .......  
#3 Postat : vineri, 19 februarie 2010 15:22:49(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Mda, ce denumire de topic...Restu intrebarilor sunt neserioase.
Da, vei primi amenda si s-ar putea sa ti se aplice si o interdictie daca nu rezolvi "inteligent" problema.
Offline cgv  
#4 Postat : vineri, 19 februarie 2010 15:36:58(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
serbmwz4 a scris:

Iti dau un sfat, inainte de a pleca in MD, zile lai ai tai de acasa sa-ti faca actele pentru cetatenie si sa ti le trimita tie, tu le depui aici la agentie si pleci in MD.
Problema este ca in afara de amenda poti sa primesti si interdictie pe citiva ani, daca primesti cetatenia atunci automat ti se scoate si interdictia.

Editeaza de catre utilizator vineri, 19 februarie 2010 15:39:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#5 Postat : sâmbătă, 20 februarie 2010 01:01:39(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
dar poate nu primeste cetatenia daca va avea interdictie sau nu se fac asemenea verificari la DC?
Offline cgv  
#6 Postat : sâmbătă, 20 februarie 2010 02:42:30(UTC)
cgv
Medalii:
admin a scris:
dar poate nu primeste cetatenia daca va avea interdictie sau nu se fac asemenea verificari la DC?

El nu are inca interdictie, dar poate s-o obtina cind o sa incerce sa iasa din RO.
La depunerea dosarului nu cred ca se uita cineva daca ai viza valabila in pasaport sau nu. El optine cazierul romanesc inainte de a iesi din RO

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 20 februarie 2010 02:43:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit cgv acest post util.
Offline admin  
#7 Postat : sâmbătă, 20 februarie 2010 15:21:32(UTC)
admin
eu am inteles, dar cand comisia analizeaza dosarul, nu se verifica atunci?
Offline cgv  
#8 Postat : sâmbătă, 20 februarie 2010 18:35:16(UTC)
cgv
Medalii:
admin a scris:
eu am inteles, dar cand comisia analizeaza dosarul, nu se verifica atunci?

Se verifica inaite ca dosarul sa ajunga in comisie, dupa cum se spune in punctul 2 al PROCEDUREI DE REDOBÂNDIRE A CETAŢENIEI ROMÂNE PREVĂZUTĂ DE ART. 101 din Legea Nr. 21/1991 :
2. Comunicarea adreselor către instituţiile avizatoare pentru verificarea condiţiilor prevăzute de art. 8 alin.1 lit. b) şi e).

am luat de aici:
http://www.just.ro/Secti.../tabid/1038/Default.aspx

Ar fi bine sa depuna dosarul si sa mai stea vre-o 2 luni in RO si dupa aceasta sa plece in MD
Offline annnna  
#9 Postat : luni, 22 februarie 2010 03:43:47(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
serbmwz4 a scris:

Pe langa amenda o sa capeti si o interdictie de 1 an parca.
Offline serbmwz4  
#10 Postat : luni, 22 februarie 2010 19:51:37(UTC)
serbmwz4
salut.Spuneti-mi va rog dar are ceva legatura pasaportul romanesc cu cel moldovean?Sau CNP-urile?Sau cind primesti cetatenia rom ti se "curata"cazierul si resspectiv esti un "nou cetatean".Mersi.P.S.Ca doar n-am savirsit nimic grav...

Offline dorin1984  
#11 Postat : luni, 22 februarie 2010 19:53:29(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
serbmwz4 a scris:
salut.Spuneti-mi va rog dar are ceva legatura pasaportul romanesc cu cel moldovean?Sau CNP-urile?Sau cind primesti cetatenia rom ti se "curata"cazierul si resspectiv esti un "nou cetatean".Mersi.P.S.Ca doar n-am savirsit nimic grav...

Stii depinde de ce infractiune ai, ei nu degeaba cer cazierele din RM si Romania ca sa vada daca nu ai fost judecat etc si cind verifica dosarul nu tot timpul iti raspund pozitiv pot si sa iti refuze sa iti acorde cetatenia.
Offline cgv  
#12 Postat : luni, 22 februarie 2010 20:02:27(UTC)
cgv
Medalii:
serbmwz4 a scris:

Ce fel de legatura sa aiba pasapoartele ? CNP-urile is diferite.
Dupa ce o sa optii cetatania n-o sa mai fie o ilegalitate, findca o sa fii cetatean roman si poti sa stai in tara ta cit iti doreste inimai :)

Mai bine spune care sunt intentiile tale? Doresti sa pleci acasa? Sau doresti sa-ti faci cetatania?
Offline serbmwz4  
#13 Postat : luni, 22 februarie 2010 20:02:58(UTC)
serbmwz4
dar nu am savirsit nimic in afara de sedere ilegala
Offline .......  
#14 Postat : luni, 22 februarie 2010 20:04:35(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
serbmwz4 a scris:
dar nu am savirsit nimic in afara de sedere ilegala

Ai savarsit... A stat ilegal.

Editeaza de catre utilizator luni, 22 februarie 2010 20:05:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serbmwz4  
#15 Postat : luni, 22 februarie 2010 20:15:52(UTC)
serbmwz4
nu, problema e ca am depus actele p/u cetatenie in 2003 si acum mi-a venit instiintare de redobandire a cetateniei romane de la ministerul justitiei de la Bucuresti(scrisoare),si dilema e ca pot sa ma programez la Ambasada Rom de la Chisinau p/u juramint,dar pe urma e ok daca obtin cetatenia rom si astia de la vama imi pun vreo interdictie,o sa pot sa ma intorc inapoi in Rom.Pray
Offline serbmwz4  
#16 Postat : luni, 22 februarie 2010 20:40:00(UTC)
serbmwz4
cgv a scris:
serbmwz4 a scris:

Dupa ce o sa optii cetatania n-o sa mai fie o ilegalitate, findca o sa fii cetatean roman si poti sa stai in tara ta cit iti doreste inimai :)

Mai bine spune care sunt intentiile tale? Doresti sa pleci acasa? Sau doresti sa-ti faci cetatania?

nu, problema e ca am depus actele p/u cetatenie in 2003 si acum mi-a venit instiintare de redobandire a cetateniei romane de la ministerul justitiei de la Bucuresti(scrisoare),si dilema e ca pot sa ma programez la Ambasada Rom de la Chisinau p/u juramint,dar pe urma e ok daca obtin cetatenia rom si astia de la vama imi pun vreo interdictie,o sa pot sa ma intorc inapoi in Rom.Pray
Offline cgv  
#17 Postat : luni, 22 februarie 2010 20:57:16(UTC)
cgv
Medalii:
serbmwz4 a scris:
cgv a scris:
serbmwz4 a scris:

Asta-i alta treaba, de ce n-ai scris de la inceput ca sa nu ne dam noi cu parerile si sa gicim ce iti trebuie.
Cind o sa treci vama le zici la domnii vamesi ca mergi acasa sa depui juramantul si ca ei n-au dreptul sa-ti puna interdictie ca tu esti cetatean roman, fara 5 min. Ar fi bine sa ai la tine scrisoarea cu ordinul ministrului.
eu cred ca poti sa scapi si fara amenda, daca ceva amenintai cu judecata :)

Sa te programeze pentru juramant pot si rudele, asta in cazul daca doresti sa stai numai 3-4 zile in MD, daca o sa te duci tu sa te programezi o sa fii nevoit sa stai vre-o 2 luni.

Editeaza de catre utilizator luni, 22 februarie 2010 21:20:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serbmwz4  
#18 Postat : luni, 22 februarie 2010 21:23:41(UTC)
serbmwz4
cgv a scris:
serbmwz4 a scris:
cgv a scris:
serbmwz4 a scris:

Asta-i alta treaba, de ce n-ai scris de la inceput ca sa nu ne dam noi cu parerile si sa gicim ce iti trebuie.
Cind o sa treci vama le zici la domnii vamesi ca mergi acasa sa depui juramantul si ca ei n-au dreptul sa-ti puna interdictie ca tu esti cetatean roman, fara 5 min. Ar fi bine sa ai la tine scrisoarea cu ordinul ministrului.
eu cred ca poti sa scapi si fara amenda, daca ceva amenintai cu judecata :)

Sa te programeze pentru juramant pot si rudele, asta in cazul daca doresti sa stai numai 3-4 zile in MD, daca o sa te duci tu sa te programezi o sa fii nevoit sa stai vre-o 2 luni.

mersi amice ,sinteti niste profesionisti,ma itreb de unde stiti atitea lucruri utile...Mersi
Offline admin  
#19 Postat : marți, 23 februarie 2010 00:27:24(UTC)
admin
cauta pe forum dupa "dispozitie de parasire" http://cetatenie-romana.info/yaf_search.aspx, au mai fost cazuri similare, teoretic se rezolva fara interdictie sau amenda
Offline annnna  
#20 Postat : marți, 23 februarie 2010 01:02:57(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
serbmwz4 a scris:

Teoretic esti cetatean roman, am fost in cazul tau, asa ca stai linistit/a. Nu-ti pot da interdictie pentru ca tu ai redobandit cetatenia romana. Dar, ca sa treci vama fara stres te duci la Oficiul Roman pentru Imigrari cu Ordinul respectiv si ei iti dau termen de parasire a teritoriul roman. E posibil totusi sa-ti dea amenda, pentru ca ai incalcat o lege.
Offline cgv  
#21 Postat : marți, 23 februarie 2010 01:08:31(UTC)
cgv
Medalii:
Dupa cite imi amintesc eu cazurile care au fost discutate aici erau ca a expirat permisul de sedere, si deci persoanele erau inregistrate la ORI.
Dar el ii cu viza si nu cred ca are rost sa se adreseze la ORI. Se v-a clarifica la vama, aceasta-i doar parerea mea personala.
Offline serbmwz4  
#22 Postat : marți, 23 februarie 2010 01:24:29(UTC)
serbmwz4
cgv a scris:
Dupa cite imi amintesc eu cazurile care au fost discutate aici erau ca a expirat permisul de sedere, si deci persoanele erau inregistrate la ORI.
Dar el ii cu viza si nu cred ca are rost sa se adreseze la ORI. Se v-a clarifica la vama, aceasta-i doar parerea mea personala.

Am o intrebarea cu mult mai serioasa,un verisor de-al meu a venit in rom cu viza,legal, din Moldova si ilegal a trecut vama in Ungaria,si tot asa pina in Italia dar la fel are depus dosarul pentru cetatenie,si daca obtine cetatenia rom atunci va mai putea intra in Romania...sau...ba.Mersi.
Offline Cezar  
#23 Postat : marți, 23 februarie 2010 01:52:40(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Pai cand va avea foaia galbena in maina de la juramant din acel moment va fi cetatean Roman. Deci nici o problema. Dar numai in acest caz.

Si in acest caz nu Romania va face probleme, ci Italia.
Offline serbmwz4  
#24 Postat : marți, 23 februarie 2010 02:27:48(UTC)
serbmwz4
cezar_g a scris:
Pai cand va avea foaia galbena in maina de la juramant din acel moment va fi cetatean Roman. Deci nici o problema. Dar numai in acest caz.

Da de ce poate sa vina cu pasaport alb.
Offline serbmwz4  
#25 Postat : marți, 23 februarie 2010 02:33:54(UTC)
serbmwz4
serbmwz4 a scris:
cezar_g a scris:

Da de ce poate sa vina cu pasaport alb.Garantezi ceea ce spui?

Offline cgv  
#26 Postat : marți, 23 februarie 2010 02:33:59(UTC)
cgv
Medalii:
serbmwz4 a scris:
cezar_g a scris:

Dupa ce primeste scrisoarea cu ordinul ministrului, sau, acuma mai nou, o sa fie ordinul directorului agentiiei cetateniei noi create, atunci isi ia pasaport alb si vine in Moldova, si timp de 2-4 luni isi face pasaport roman si pleaca inapoi ca cetatean UE.

Editeaza de catre utilizator marți, 23 februarie 2010 02:34:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serbmwz4  
#27 Postat : marți, 23 februarie 2010 02:36:28(UTC)
serbmwz4
cgv a scris:
serbmwz4 a scris:
cezar_g a scris:

Dupa ce primeste scrisoarea cu ordinul ministrului, sau, acuma mai nou, o sa fie ordinul directorului agentiiei cetateniei noi create, atunci isi ia pasaport alb si vine in Moldova, si timp de 2-4 luni isi face pasaport roman si pleaca inapoi ca cetatean UE.

simplu,nu
Offline Umihai  
#28 Postat : marți, 23 februarie 2010 15:48:08(UTC)
Umihai
Postari: 40
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 3
Locatia: Bucharest
ok...

1- Cred ca trebuie sa depui cerere cu domiciliul in strainatate, ca sa nu te trezesti ca Vakulovski limba

2- sa te duci la ORI dupa ce depui dosarul cu talonul in mana si sa rogi sa-ti dea o scrisoare cu care sa poti iesi din tara fara interdictie si amenda, desi o amenda de 20 milioane nu e atat de mult limba

3- sau astepti sa ai avizul pozitiv si apoi ceri permisiunea de a iesi fara interdictie...

anyways...good luck
Offline Cezar  
#29 Postat : marți, 23 februarie 2010 23:29:08(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
serbmwz4 a scris:
serbmwz4 a scris:
cezar_g a scris:

Nu inteleg ce ai in vedere? cica eu nu am dreptate?
1 - Crezi ca nu am fost in Italia? Noroc ca Italia nu prea pune deport acum si cu avionul vii liber acasa, cu ruta directa.
Daca verisorul tau se va intoarce prin Romania, pe cale terestra (sau orice vama romana), sa ma tii minte ca va avea probleme, si cu scrisoarea ceea care confirma avizul pozitiv, sau ca este acordata cetatenia, nu poti face nimic. Toata puterea este in Certificatul constatator (de cetatenie) de culoare galbena. Iata cu aceasta foaie poti si pe cale terestra prin Romania (vama romana).

2 - Nu sunt obligat sa garantez ceea ce spun, nu sunt firma garant si nu pun capul pe trunchi. Ai cerut o parere. Eu o expun.

Fara nici o suparare.

Editeaza de catre utilizator marți, 23 februarie 2010 23:30:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline serbmwz4  
#30 Postat : miercuri, 3 martie 2010 13:30:30(UTC)
serbmwz4
cezar_g a scris:
serbmwz4 a scris:
serbmwz4 a scris:
cezar_g a scris:

Nu inteleg ce ai in vedere? cica eu nu am dreptate?
1 - Crezi ca nu am fost in Italia? Noroc ca Italia nu prea pune deport acum si cu avionul vii liber acasa, cu ruta directa.
Daca verisorul tau se va intoarce prin Romania, pe cale terestra (sau orice vama romana), sa ma tii minte ca va avea probleme, si cu scrisoarea ceea care confirma avizul pozitiv, sau ca este acordata cetatenia, nu poti face nimic. Toata puterea este in Certificatul constatator (de cetatenie) de culoare galbena. Iata cu aceasta foaie poti si pe cale terestra prin Romania (vama romana).

2 - Nu sunt obligat sa garantez ceea ce spun, nu sunt firma garant si nu pun capul pe trunchi. Ai cerut o parere. Eu o expun.

Fara nici o suparare.

mersi mult
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.