Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

10 Pagini«<78910>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline titica  
#401 Postat : marți, 10 august 2010 19:53:24(UTC)
Nivel: Incepator
titica
Postari: 2
Locatia: moldova
buna tuturor....am tot citit aici pe forum o gramada de chestii dar oricum am o dilema in legatura cu depunerile acteleor la sediile din iasi,suceava si celelalte oarse....ma interesez pentru mamika mea,care inluna martie 2010 a depus dosarul la iasi.dupa spusele lor in 5 luni ar trebui sa primim un raspusn.acuma se implinesc 5 luni si nu prea vedem nici un raspunslacrimi daca cstie cineva va rog sa ne luminati si pe noi care treaba?oricum faza cu 5 luni e vrajeala...normal ca dureaza mai mult,dar carei procedura?ne trimit ceva prin posta care sa confirme avizul ala negativ sau poziti?va rog mult sa ne ajutati.ms multo:)
Offline yarkii  
#402 Postat : marți, 10 august 2010 23:37:01(UTC)
Nivel: Membru Avansat
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
titica a scris:
buna tuturor....am tot citit aici pe forum o gramada de chestii dar oricum am o dilema in legatura cu depunerile acteleor la sediile din iasi,suceava si celelalte oarse....ma interesez pentru mamika mea,care inluna martie 2010 a depus dosarul la iasi.dupa spusele lor in 5 luni ar trebui sa primim un raspusn.acuma se implinesc 5 luni si nu prea vedem nici un raspunslacrimi daca cstie cineva va rog sa ne luminati si pe noi care treaba?oricum faza cu 5 luni e vrajeala...normal ca dureaza mai mult,dar carei procedura?ne trimit ceva prin posta care sa confirme avizul ala negativ sau poziti?va rog mult sa ne ajutati.ms multo:)

faza cu 5 luni e ca tu daca INSISTI (prin scrisoare recomandata sau E-mail) ei sunt obligati sati raspunda cei cu dasarul tau. Asa ca pana nu miscati un deget nimeni nu o sa va trimata sau sa va anunte.
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline INTERist  
#403 Postat : vineri, 13 august 2010 10:42:21(UTC)
INTERist
Postari: 4
De aceste documente este nevoie pu depunerea actelor?!

Pachetul de documente include urmatoarele acte:

- pasaport original (international) - copie legalizata la notar;
- buletinul de identitate original - copie legalizata la notar; 

- cazier judiciar din Romania - in original;
- cazier judiciar din Republica Moldova - in original; 

- certificatul de nastere - copie autentificata la notar;

- certificatul de casatorie sau divort - copie autentificata la notar;

- certificate de nastere sau de deces ale parintilor - copii autentificate la notar;

- certificate de casatorie sau de divort ale parintilor - copii auentificate la notar;

- certificate de nastere sau de deces ale bunicilor din partea mamei sau a tatalui - copii autentificate la notar;

- acordul sotilor pentru dobandirea cetateniei de catre copiii minori - declaratie autentificata la notar;

- certificate de casatorie sau de divort ale bunicilor din partea mamei sau a tatalui - copii autentificate la notar;

- declaratie de consimtamant pentru obtinerea cetateniei romane data catre minorii care au implinit varsta de 14 ani;

- acordul sotilor pentru dobandirea cetateniei de catre copiii minori - declaratie autentificata la notar;

- cerere personala din care sa rezulte ca nu ati depus o alta cerere de redobandire a cetataniei romane - autentificata la un notar;

- declaratie din care sa rezulte ca nu sprijiniti actiuni impotriva ordinii de drept a Romaniei - autentificata la un notar;

- un dosar cu sina.

2) La punctul : "certificate de nastere sau de deces ale parintilor" Mama a divortat cu multi ani in urma de el si s-a casatorit cu alta persoana si si-a schimbat si familia insa eu am ramas cu familia mea care si a fost. Tatal meu drept a plecat inca pin la nasterea mea in Ucraina si nu s-a mai intors. Acum nu demult am aflat ca a decedat in Ucraina. Am nevoie de certificatul de deces al tatalui sau e de ajuns certificatul de nastere?!

3) de unde sa iau exemple de cereri:

- cerere personala din care sa rezulte ca nu ati depus o alta cerere de redobandire a cetataniei romane - autentificata la un notar;

- declaratie din care sa rezulte ca nu sprijiniti actiuni impotriva ordinii de drept a Romaniei - autentificata la un notar;

- un dosar cu sina.

4) In adeverinta a mea de nastere in rusa evident am numele Евгений (Evghenii s-ar primi in romana) insa in buletin e scris Evgheni (cu un singur "i") Asta ar fi o problema?!
Va multumesc anticipat.
Offline yarkii  
#404 Postat : vineri, 13 august 2010 17:50:07(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
INTERist a scris:
De aceste documente este nevoie pu depunerea actelor?!

Pachetul de documente include urmatoarele acte:

- pasaport original (international) - copie legalizata la notar;
- buletinul de identitate original - copie legalizata la notar; 

- cazier judiciar din Romania - in original;
- cazier judiciar din Republica Moldova - in original; 

- certificatul de nastere - copie autentificata la notar;

- certificatul de casatorie sau divort - copie autentificata la notar;

- certificate de nastere sau de deces ale parintilor - copii autentificate la notar;

- certificate de casatorie sau de divort ale parintilor - copii auentificate la notar;

- certificate de nastere sau de deces ale bunicilor din partea mamei sau a tatalui - copii autentificate la notar;

- certificate de casatorie sau de divort ale bunicilor din partea mamei sau a tatalui - copii autentificate la notar;

- declaratie de consimtamant pentru obtinerea cetateniei romane data catre minorii care au implinit varsta de 14 ani;

- un dosar cu sina.

2) La punctul : "certificate de nastere sau de deces ale parintilor" Mama a divortat cu multi ani in urma de el si s-a casatorit cu alta persoana si si-a schimbat si familia insa eu am ramas cu familia mea care si a fost. Tatal meu drept a plecat inca pin la nasterea mea in Ucraina si nu s-a mai intors. Acum nu demult am aflat ca a decedat in Ucraina. Am nevoie de certificatul de deces al tatalui sau e de ajuns certificatul de nastere?!

3) de unde sa iau exemple de cereri:

- un dosar cu sina.

4) In adeverinta a mea de nastere in rusa evident am numele Евгений (Evghenii s-ar primi in romana) insa in buletin e scris Evgheni (cu un singur "i") Asta ar fi o problema?!
Va multumesc anticipat.

2. Sau deces sau nastere. in cazul tau il ai pe cel de nastere- merge. Principalul sa fie corect numele si data.
3. Aceste le faci la notar- ei stiu ce fel de cereri trebuie facute.
4. In toate actele trebuie sa fie un nume. Nu se acepta in anul Evghenii in altul Evgheni sau Eugen. Absolut in toate actele pe care le depui trebuie sa fie la fel.
Offline titica  
#405 Postat : vineri, 13 august 2010 21:02:39(UTC)
titica
mda.....si daca esti la curent,ma poti ajuta cu adresa de mail unde potu trimite scrisoarea?sau adresa postala?te rog mult.ms frumos:)
Offline INTERist  
#406 Postat : sâmbătă, 14 august 2010 09:14:10(UTC)
INTERist
yarkii iti multumesc.
Offline dory96  
#407 Postat : sâmbătă, 21 august 2010 16:20:15(UTC)
dory96
Postari: 1
Locatia: moldova cahul valeni
buna puteti sami spuneti cind putem sa depunem juramintul dak am dat documentele pe data de 27 aprilie?????????????????????????????8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[
Offline Cezar  
#408 Postat : sâmbătă, 21 august 2010 16:27:55(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
dory96 a scris:
buna puteti sami spuneti cind putem sa depunem juramintul dak am dat documentele pe data de 27 aprilie?????????????????????????????8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

Ce documente? Dosarul pentru cetatenie?
Offline Felix  
#409 Postat : duminică, 22 august 2010 18:13:05(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Pe 13 august 2010 a fost republicata legea cu privire la cetatenia romana (redobandirea cetateniei) si dupa logica trebuiau sa schimbe si modelele de CERERI care se completeaza cind depui dosarul,
deoarece acum articolul 10 indice 1 a devenit articolul 11.

Nu are nimeni model nou de CERERE pentru depunerea dosarului ?

Editeaza de catre utilizator duminică, 22 august 2010 18:17:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline paul  
#410 Postat : joi, 4 noiembrie 2010 16:07:58(UTC)
Nivel: Membru
paul
Postari: 15
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 6
Iti trimit eu modelul de cerere care este la biroul teritorial din Cluj dar nu stiu cum sa il atasez aici.
Este un document World de 2 pagini(fata/verso)
Offline paul  
#411 Postat : joi, 4 noiembrie 2010 16:09:03(UTC)
paul
Postari: 15
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 6
Gata. Am rezolvat. Acum il pun.
Atasamente:
cerere 10indice1.doc 30 KB, salvati 102 ori.
Offline &rew  
#412 Postat : vineri, 10 decembrie 2010 19:43:29(UTC)
&rew
Postari: 7
Locatia: RM
Salutare tuturor. Am o intrebare. Toate actele pentru redobindirea cetatenii romane le am pregatite. De pe data de 2 ianuarie pina pe 6 ianuarie 2011 voi fi in Romania si as dori sa depun actele la Biroul teritoriale pentru cetăţenie din Cluj. Cine imi poate spune orarul lor si daca lucreaza biroul in aceste zile? Mersi mult de atentie astept raspunsuri!
Offline _sungirlshines_  
#413 Postat : vineri, 10 decembrie 2010 20:00:28(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
Este pe forum informatia dsp agentiile teritoriale si orarul lor. Cauta mai bine.
http://cetatenie.just.ro/Home/Contact.aspx
Offline danbalan  
#414 Postat : miercuri, 15 decembrie 2010 21:23:20(UTC)
danbalan
Postari: 32
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 10
astazi parintii au depus dosarul la Galati.Erau doar 2 oameni la rind,au depus in 10 min.Personalul foarte amabil.Li s-au dat si numerele dosarelor 682xx/RO/2010.Si le-au spus sa trimita scrisoare recomandata dupa 3 luni pentru a afla stadiul dosarului.Au zis ca dosarele au inceput sa fie avizate mai rapid.Cam nu-mi vine a crede,dar vom vedea.
Offline ElenaP  
#415 Postat : joi, 16 decembrie 2010 11:38:35(UTC)
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Originally Posted by: & Go to Quoted Post
Salutare tuturor. Am o intrebare. Toate actele pentru redobindirea cetatenii romane le am pregatite. De pe data de 2 ianuarie pina pe 6 ianuarie 2011 voi fi in Romania si as dori sa depun actele la Biroul teritoriale pentru cetăţenie din Cluj. Cine imi poate spune orarul lor si daca lucreaza biroul in aceste zile? Mersi mult de atentie astept raspunsuri!

Eu am depus la Cluj intr-o vineri pe la amiaza si nu era absolut nimeni la coada, am intrat si iesit in 5min.
Offline Lavinia  
#416 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 14:27:11(UTC)
Lavinia
Postari: 3
Locatia: ....
deci...chiar daca ai depus dosarul la iasi apoi de el te poti interesa doar la bucuresti???
Offline Dennis  
#417 Postat : joi, 15 septembrie 2011 15:09:33(UTC)
Dennis
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Lapusna, Hincesti
Salut,
maine termin de pregatit dosarul pentru redobindirea cetateniei. Doresc saptamina viitoare sa ma duc la Iasi pentru a depunde dosarul, am permis de mic trafic. Daca iau microbusul de la Gara de Sud din Chisinau si ajung la Gara din Iasi, poate cineva sa imi explice cum sa ajung la sectia de depunere. Este posibilitatea de a pleca cu soferi care fac ture Iasi- Chisinau dar costa cam scum spre deosebire de rutele traditionale.
Offline nadph  
#418 Postat : marți, 20 septembrie 2011 13:34:01(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Topicul e mort.

P/U Dennis. Eu am cautat pin google maps unde e asta si am printat foile. Mergi de la Gara Codreanu
pe jos pina acolo pe cea mai comoda ruta. Nu e f departe, vre-o 30 min pe jos daca nu ma incurc.

Eu cum am facut: ma stresam si eu cum sa ajung pina acolo. Am facut cunostinta in transport cu
mai multe persoane ce se duceau sa depuna p/u pasaport. Am luat un taxist de la gara cu 10 RONi.
Mergi pina la str. Anastasie Panu 60 (Prefectura). Mergi spre prefectura, intri in ea si te inscrii repejor
la jandarmul din hol. El stie deja. Primesti un nr. de ordine si fugi repejor in subsol sa completezi cererea dupa
modelul de acolo. Astepti. Cind vezi ca iti vine rindul te ridici in hol. E de dorit sa nu pleci pe la magazine, nu iti pierzi rindul
insa multi fac asa si deci ai posibilitatea sa intri tu mai repede :-). Ia-ti o carte. Rindul era la mine strasnic de greu.

Dupa ce ai depus fugi repede ca de turci inapoi la gara Codreanu si cumperi bilet la Chisinau. Daca te rog sa astepti - ASTEAPTA!
In rutiera sint numai 18 locuri iar cei ce depun la pasaport + cetatenie - mai mult de 50. Pazea ca vei pati ca mine (Taxi pin
la Balti dupa cu rutiera la Chisinau).

Mult succes, daca nu ai fi depus deja BigGrin !
Offline Dennis  
#419 Postat : marți, 20 septembrie 2011 17:13:34(UTC)
Dennis
Originally Posted by: Vasile_Leipzig Go to Quoted Post
Topicul e mort.

P/U Dennis. Eu am cautat pin google maps unde e asta si am printat foile. Mergi de la Gara Codreanu
pe jos pina acolo pe cea mai comoda ruta. Nu e f departe, vre-o 30 min pe jos daca nu ma incurc.

Eu cum am facut: ma stresam si eu cum sa ajung pina acolo. Am facut cunostinta in transport cu
mai multe persoane ce se duceau sa depuna p/u pasaport. Am luat un taxist de la gara cu 10 RONi.
Mergi pina la str. Anastasie Panu 60 (Prefectura). Mergi spre prefectura, intri in ea si te inscrii repejor
la jandarmul din hol. El stie deja. Primesti un nr. de ordine si fugi repejor in subsol sa completezi cererea dupa
modelul de acolo. Astepti. Cind vezi ca iti vine rindul te ridici in hol. E de dorit sa nu pleci pe la magazine, nu iti pierzi rindul
insa multi fac asa si deci ai posibilitatea sa intri tu mai repede :-). Ia-ti o carte. Rindul era la mine strasnic de greu.

Dupa ce ai depus fugi repede ca de turci inapoi la gara Codreanu si cumperi bilet la Chisinau. Daca te rog sa astepti - ASTEAPTA!
In rutiera sint numai 18 locuri iar cei ce depun la pasaport + cetatenie - mai mult de 50. Pazea ca vei pati ca mine (Taxi pin
la Balti dupa cu rutiera la Chisinau).

Mult succes, daca nu ai fi depus deja BigGrin !

salut!
chiar azi am depus, am plecat cu niste baieti care fac ruta zilnic spre Iasi, cu 300 lei. Am acceptat asta deoarece cind ma duc prima data in vreun oras necunoscut doresc mai intii sa vad cu ce se maninca :) . Deja data viitoare am sa aleg sa plec de la gara!!!
Offline Tincutza  
#420 Postat : marți, 20 septembrie 2011 17:16:57(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: Dennis Go to Quoted Post
salut!
chiar azi am depus, am plecat cu niste baieti care fac ruta zilnic spre Iasi, cu 300 lei. Am acceptat asta deoarece cind ma duc prima data in vreun oras necunoscut doresc mai intii sa vad cu ce se maninca :) . Deja data viitoare am sa aleg sa plec de la gara!!!

Si cum a fost acolo randul?
S-au mai schimbat cate ceva?
Ce nr de dosar ai? (ca sa stim cum se repartizeaza nr la celelalte birouri din Ro)
Macar primele 3 cifre zi, Ultimele pastreaza-le confidential.Blushing
Offline Dennis  
#421 Postat : marți, 20 septembrie 2011 20:01:15(UTC)
Dennis
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Si cum a fost acolo randul?
S-au mai schimbat cate ceva?
Ce nr de dosar ai? (ca sa stim cum se repartizeaza nr la celelalte birouri din Ro)
Macar primele 3 cifre zi, Ultimele pastreaza-le confidential.Blushing

In total am fost 35-40 de oameni. Eu am fost cam a 20-lea si in jur de ora 11 am depus. Verificarea dosarului meu a durat cam 5 minute, mia cerut si originalele la documente, la altii nu. Primele 3 cifre de la nr. dosarului sunt 636.. .
thanks 1 utilizator a multumit Dennis acest post util.
Offline Tincutza  
#422 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 11:27:47(UTC)
Tincutza
In total am fost 35-40 de oameni. Eu am fost cam a 20-lea si in jur de ora 11 am depus. Verificarea dosarului meu a durat cam 5 minute, mia cerut si originalele la documente, la altii nu. Primele 3 cifre de la nr. dosarului sunt 636.. .

Multumesc pt raspuns.

Mda, interesant.Blink
Anul trecut dosarele cu nr de la 60xxx erau atribuite GALATI-ului, anul asta vad ca la IASIBlink .

A depus cineva la Galati anul asta?Think Think

Editeaza de catre utilizator miercuri, 21 septembrie 2011 11:28:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadph  
#423 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 12:42:15(UTC)
nadph
Multumesc pt raspuns.

Mda, interesant.Blink
Anul trecut dosarele cu nr de la 60xxx erau atribuite GALATI-ului, anul asta vad ca la IASIBlink .

A depus cineva la Galati anul asta?Think Think

E ceva straniu la mijloc. Nr meu de Dosar e 49üüü.
Offline Tincutza  
#424 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 13:06:33(UTC)
Tincutza
E ceva straniu la mijloc. Nr meu de Dosar e 49üüü.

Poate la Galati i-au atribuit alte numere, poate de la 20 000, si aici poate vine si explicatia ca de ce in ordine aparute deja sunt dosare din 2011 cu 23xxx, 25xxx, 26xxx, poate au depus la Galati in ianuarie-februarie?Think

Si la Iasi de la 40 000 in sus, inclusiv si 60 000?
Ufff dau si eu cu presupusulBlushing

Editeaza de catre utilizator miercuri, 21 septembrie 2011 13:07:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadph  
#425 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 13:14:20(UTC)
nadph
Poate la Galati i-au atribuit alte numere, poate de la 20 000, si aici poate vine si explicatia ca de ce in ordine aparute deja sunt dosare din 2011 cu 23xxx, 25xxx, 26xxx, poate au depus la Galati in ianuarie-februarie?Think

Si la Iasi de la 40 000 in sus, inclusiv si 60 000?
Ufff dau si eu cu presupusulBlushing

Cind eu am depus numerele la dosare de dadeau consecutiv. Sunt foarte retras ca intr-o luna la Iasi au depus 10000 persoane.
Vad ca s-a spart gheata insa la Iasi. Cind eu am depus era asa de oribil ca 50 de oameni abia au ajuns la ora 16.00 la urma. Deja noi
aveam impresia ca treptat-treptat inchid robinetul. Daca vor face artificial ca pe zi sa depuna mai putini oameni = mai putine cetatenii acordate.
Offline Tincutza  
#426 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 13:18:33(UTC)
Tincutza
Cind eu am depus numerele la dosare de dadeau consecutiv. Sunt foarte retras ca intr-o luna la Iasi au depus 10000 persoane.
Vad ca s-a spart gheata insa la Iasi. Cind eu am depus era asa de oribil ca 50 de oameni abia au ajuns la ora 16.00 la urma. Deja noi
aveam impresia ca treptat-treptat inchid robinetul. Daca vor face artificial ca pe zi sa depuna mai putini oameni = mai putine cetatenii acordate.

Clar.

In alt topic am citit postarea lui Sabina ca are nr 21xxx si a depus in aprilie la Bucuresti.
Deci cade presupunerea mea ca la Galati sa fie cu 20xxx.
Ma dau batuta cu statistica nr-elor de la dosare unde si cand depusi pe la birouri terioriale.
Anul asta e mai misterios decat 2010Think
Offline nadph  
#427 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 13:29:23(UTC)
nadph
Clar.

In alt topic am citit postarea lui Sabina ca are nr 21xxx si a depus in aprilie la Bucuresti.
Ma dau batuta cu statistica nr-elor de la dosare unde si cand depusi pe la birouri terioriale.

Anul 2011 e anul iepurelui. Iepurele are urechi mari. El aude foarte bine
si iubeste sa se ascunda in popusoi. Iepurele este foarte misterios.
thanks 1 utilizator a multumit nadph acest post util.
Offline _roman_  
#428 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 16:55:27(UTC)
_roman_
Postari: 24
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 11
Locatia: chisinau
Clar.

anul acesta numerele de dosare se atribue in ordinea depunerii ,nu importa unde depuneti acum sau iasi sau bucuresti merg toate la rind ca anul acesta nu sunt asa de multi ca anul 2010
Applause Applause Applause Applause Applause
thanks 2 au multumit acest post util _roman_.
Offline Dennis  
#429 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 22:04:03(UTC)
Dennis
si daca am nr. dosarului, unde pot sa verific starea lui si peste cit timp?
Offline Tincutza  
#430 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 22:07:14(UTC)
Tincutza
si daca am nr. dosarului, unde pot sa verific starea lui si peste cit timp?

Citeste aici. http://cetatenie.just.ro/

Dupa 6 luni de la inregistrarea dosarului la Bucuresti
Offline Beard  
#431 Postat : duminică, 25 septembrie 2011 09:07:28(UTC)
Beard
Salut tuturor, am o intrebare probabil foarte banala:
deja am strins toate documentele, si intreb pe toti unde e mai bine sa depun - in Romania sau la ambasada in Chisinau. Unii cunoscuti spun ca la ambasada e mai bine, fiindca e fara plata. Altii spun ca la ambasada nu se da numarul dosarului.
Cine a depus deja spuneti va rog cum e mai bine sa fac?

Cu respect,
Oleg
Offline nell  
#432 Postat : duminică, 25 septembrie 2011 09:33:28(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Originally Posted by: Beard Go to Quoted Post
Salut tuturor, am o intrebare probabil foarte banala:
deja am strins toate documentele, si intreb pe toti unde e mai bine sa depun - in Romania sau la ambasada in Chisinau. Unii cunoscuti spun ca la ambasada e mai bine, fiindca e fara plata. Altii spun ca la ambasada nu se da numarul dosarului.
Cine a depus deja spuneti va rog cum e mai bine sa fac?

Cu respect,
Oleg

La consulat e cu plata, 60 euro dosarul, pe linga asta tre sa te programezi din timp.In ro, este gratis, insa trebuie sa ai viza sau micul trafic ca sa poti intra in tara. Rezolvarea dosarelor, este aceeasi daca ai depus in RO sau in MD. Asa ca alege, cheltuiala e cam aceeasi, depinde in ce situatie esti. Numarul de dosar, daca ai depus in Chisinau, il afli prin scrisoare recomandata sau e-mail, depinde cum iti merge, undeva dupa doua luni de la depunerea dosarului.

Editeaza de catre utilizator duminică, 25 septembrie 2011 09:36:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serjmin  
#433 Postat : miercuri, 19 octombrie 2011 10:30:16(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
cine stie?fara sa cunosti limba romana primesc undeva sa depui dosarul?
Offline Andy's  
#434 Postat : miercuri, 19 octombrie 2011 12:54:54(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: dosar(serjmin) Go to Quoted Post
cine stie?fara sa cunosti limba romana primesc undeva sa depui dosarul?

consulatul roman din chisinau primesc daca nu ai greseli in acte)) eii in genere intrebari nu dauBigGrin dai actele ei le eu si te pune sa stai in rind la casa))))BigGrin

si eu am niste intrebarii vecina mea are cetatenie romana iar tata ei depune la chisinau , ea o redobindit prin documentel luia ... o sa poata sa adauge el ceva documente de la dinsa ca sai fie la cei cu comisia sa rezolve mai repede? nu stiti?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 19 octombrie 2011 12:59:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline greed  
#435 Postat : miercuri, 19 octombrie 2011 13:12:44(UTC)
greed
Postari: 220
A fost multumit de: 131 -ori in postarea 62
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
consulatul roman din chisinau primesc daca nu ai greseli in acte)) eii in genere intrebari nu dauBigGrin dai actele ei le eu si te pune sa stai in rind la casa))))BigGrin

si eu am niste intrebarii vecina mea are cetatenie romana iar tata ei depune la chisinau , ea o redobindit prin documentel luia ... o sa poata sa adauge el ceva documente de la dinsa ca sai fie la cei cu comisia sa rezolve mai repede? nu stiti?

nu cred sa schimbe nimic faptul ca pe actele lui deja fiica a redobindit cetatenia. eu stiu cazuri cind in actele depuse pentru redobindire, era inclus si certificatul de casatorie shi nastere a parintilor.....a asteptat cu toata lumea in rind, nu s-a solutionat mai repede.
thanks 1 utilizator a multumit greed acest post util.
Offline Tincutza  
#436 Postat : joi, 20 octombrie 2011 15:04:07(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post

Nu se rezolva(ajuta) cu nimic daca fiica/sotia/sora a redobandit deja cetatenia avand la dosar aceleasi acte de la OSC(de pe care linie a bunei/parinti a luat).
Fiecare dosar se analizeaza fiecare in parte.

Offline Tincutza  
#437 Postat : joi, 20 octombrie 2011 15:05:13(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: greed Go to Quoted Post
nu cred sa schimbe nimic faptul ca pe actele lui deja fiica a redobindit cetatenia. eu stiu cazuri cind in actele depuse pentru redobindire, era inclus si certificatul de casatorie shi nastere a parintilor.....a asteptat cu toata lumea in rind, nu s-a solutionat mai repede.

Nu am vazut raspunsul tau si am raspuns asemanator ca tineBlushing
Offline lilipaul  
#438 Postat : vineri, 4 noiembrie 2011 19:29:17(UTC)
lilipaul
Locatia: comanesti
a depus cineva actele la iasi?unde mai precis..?
Offline nadph  
#439 Postat : vineri, 4 noiembrie 2011 20:00:59(UTC)
nadph
Eu am depus la Iasi. E pe strada Anastasie Panu 60 daca nu ma insel, in sediul prefecturii. Un taxi pin acolo va fi 10 RONi. Ajungi pin la prefectura si intri,
te apropii de jandarm si te inscrii in rind. Prefectura e o cladire mare )))). La urma urmei te apropii de cineva si intrebi unde e Prefectura.

PS - nu cauta numarul de bloc. Eu nu l-am gasit.
Offline Andrei90  
#440 Postat : vineri, 18 noiembrie 2011 13:15:26(UTC)
Andrei90
Postari: 3
Locatia: ZZZ
Stie careva daca s-a redeschis directia de Cetatenie CLuj-Napoca?
Offline nadph  
#441 Postat : vineri, 18 noiembrie 2011 13:22:17(UTC)
nadph
Nu s-a deschis
Offline Wladislaw  
#442 Postat : sâmbătă, 10 decembrie 2011 01:15:46(UTC)
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Anunţ

Vă informăm că în perioada 20 decembrie 2011 – 6 ianuarie 2012 Biroul teritorial Timişoara NU lucrează cu publicul!
Offline Buburuza  
#443 Postat : sâmbătă, 10 decembrie 2011 12:23:22(UTC)
Buburuza
Postari: 42
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Originally Posted by: Wladislaw Go to Quoted Post
Anunţ

Vă informăm că în perioada 20 decembrie 2011 – 6 ianuarie 2012 Biroul teritorial Timişoara NU lucrează cu publicul!

Eu voiam sa plec pe 21 in RO, e valabil si pentru Bucuresti sau Iasi programul de la Timisoara!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 decembrie 2011 12:23:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mitică  
#444 Postat : sâmbătă, 10 decembrie 2011 16:08:37(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Originally Posted by: Buburuza Go to Quoted Post
Eu voiam sa plec pe 21 in RO, e valabil si pentru Bucuresti sau Iasi programul de la Timisoara!

Pe data de 21 sediul de la Bucuresti lucreaza, cu publicul ( cu gandul la craciun, 25 decembrie)!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 decembrie 2011 16:09:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline danbalan  
#445 Postat : joi, 22 decembrie 2011 14:11:23(UTC)
danbalan
Postari: 32
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 10
Asi dori sa cunosc cum se mai proceseaza dosarele care au fost depuse la Galati.Vad prin ordinele publicate recent ca sunt multi cu numere de dosare cu sute mai mult ca nr.dosarelor a parintilor mei? ei au nr.682xx si in ordine apar cu 684xx. si chiar 686xx.Cum de inteles, le iau de asupra si le trec cu vederea pe cele de la urma? Chiar si sunt o multime care au depus in 2011.
Offline Anushkavi  
#446 Postat : duminică, 25 decembrie 2011 17:30:30(UTC)
Anushkavi
Spuneti va rog, daca in Rom e posibil de depus dosarul de redobind cet si pentru o alta persoana in baza procurii? Merci!
Offline serjmin  
#447 Postat : duminică, 25 decembrie 2011 17:55:10(UTC)
serjmin
Originally Posted by: Anushkavi Go to Quoted Post
Spuneti va rog, daca in Rom e posibil de depus dosarul de redobind cet si pentru o alta persoana in baza procurii? Merci!

nu se poate.
Offline <Adi>  
#448 Postat : duminică, 25 decembrie 2011 23:05:55(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
nu se poate.

ba se poate, in asemenea mod s-a procedat pentru o ruda de-a mea care nu avea posibilitatea sa depuie doc.
Offline serjmin  
#449 Postat : duminică, 25 decembrie 2011 23:12:43(UTC)
serjmin
Originally Posted by: < Go to Quoted Post
ba se poate, in asemenea mod s-a procedat pentru o ruda de-a mea care nu avea posibilitatea sa depuie doc.

se depune cu bani.prin procura,dupa lege,ca cineva sa depuna pt el-omult tb sa fie foarte bolnav-sa nu se poata misca.si acest lucru tb.dovedit cu acte medicale.
Offline Cezar  
#450 Postat : luni, 26 decembrie 2011 21:11:39(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: < Go to Quoted Post

Asta e himiceala ilegala.
Utilizatori pe tema
10 Pagini«<78910>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.