Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

10 Pagini«<8910
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline rigu  
#451 Postat : marți, 27 decembrie 2011 13:24:53(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: Anushkavi Go to Quoted Post
Spuneti va rog, daca in Rom e posibil de depus dosarul de redobind cet si pentru o alta persoana in baza procurii? Merci!

Se poate doar in cazul in care aveti certificatul medical care sa ateste imposibilitatea de deplasare a persoanei pentru care se depune dosarul de redobandire...
Sau prin intermediari, dar costa...
Offline rigu  
#452 Postat : marți, 27 decembrie 2011 13:25:54(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Asta e himiceala ilegala.

Adevarat.
Este ilegal.
Si se iau bani destul de mari pentru asta.
Offline diana100  
#453 Postat : joi, 16 februarie 2012 23:17:49(UTC)
Nivel: Membru
diana100
Postari: 16
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Ungheni
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
IMPORTANT
la Iasi e alta adresa. fiti atenti

În baza deciziei Directorului Direcţiei Cetăţenie din 15.12.2009, în perioada 01.01.2010 – 31.03.2010, programul cu publicul al Direcţiei Cetăţenie se va desfăşura doar în ziua de miercuri a fiecărei săptămâni şi doar pentru depunere cereri de redobândire, acordare sau renunţare la cetăţenia română şi înregistrare acte în completare şi petiţii adresate Direcţiei Cetăţenie. Informaţii despre stadiul soluţionării dosarului înregistrat la Direcţia Cetăţenie se acordă doar prin corespondenţă scrisă.

Petenţii care au dosare de redobândire a cetăţeniei române conform art. 10 indice 1 (Rep. Moldova / Ucraina) depuse în anul 2003 sunt rugaţi să comunice Direcţiei Cetăţenie actuala adresă de corespondenţă, în cazul în care aceasta s-a schimbat de la momentul depunerii dosarului.

Începând cu data de 8 februarie 2010 au fost deschise Birourile teritoriale pentru cetăţenie care au program de lucru cu publicul de luni – până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (Republica Moldova şi Ucraina).

Dosarul pentru cetăţenie va fi depus personal de către persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III.

Pentru depunerea dosarului nu este necesar permis de şedere pe teritoriul României.

Adresele şi datele de contact ale centrelor teritoriale sunt următoarele:

- IAŞI - judeţul Iaşi, Iaşi, str. Gîndu nr. 2A, parter; cod postal: 700127; telefon: 0232 254 400 int. 107; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Iaşi)

- TIMIŞOARA - judeţul Timiş, Timişoara, str. Paris nr. 2A, etaj 1, camera 10; cod poştal: 300003; telefon: 0256 220 835 sau 0256 220 863 int 127; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Timişoara)

- GALAŢI - judeţul Galaţi, Galaţi, str. Portului nr. 20, parter; cod poştal: 800025; telefon 0236 306 173 sau 0236 306 174 int 110; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Galaţi)

- SUCEAVA - judeţul Suceava, Suceava, str. Universităţii nr. 28 A, parter; cod poştal: 72 0225; telefon: 0230 522 937 int 110 (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Suceava)

- CLUJ-NAPOCA – judeţul Cluj, Cluj-Napoca, Piaţa Ştefan cel Mare nr. 4, parter, cam. 2S.

Programul de audienţe al Directorului Direcţiei Cetăţenie se desfăşoară în fiecare zi de miercuri între orele 13 şi 15 pentru probleme deosebite. Programarea la audienţă se va face în baza unei cereri prealabile care va cuprinde şi un număr de telefon de contact la care un funcţionar al Direcţiei Cetăţenie va comunica solicitantului ziua şi ora audienţei în cazul în care aceasta a fost aprobată.

Offline list_2006  
#454 Postat : sâmbătă, 24 martie 2012 08:39:17(UTC)
Nivel: Incepator
list_2006
Postari: 2
Locatia: Dubai
Buna ziua,
Va rog mult sa ma consultati cum sa depun la momentul dat dosarul la Consulatul de la Chisinau. E nevoie de o programare prealabila?
Offline marat  
#455 Postat : sâmbătă, 24 martie 2012 12:40:21(UTC)
marat
Postari: 69
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 13
Originally Posted by: list_2006 Go to Quoted Post
Buna ziua,
Va rog mult sa ma consultati cum sa depun la momentul dat dosarul la Consulatul de la Chisinau. E nevoie de o programare prealabila?

da
Offline Wladislaw  
#456 Postat : sâmbătă, 24 martie 2012 21:48:42(UTC)
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Originally Posted by: list_2006 Go to Quoted Post
Buna ziua,

Ai nevoie de o programare prealabila care o poti face mergind la Consulatul Romaniei intre orele 8-12 sau prin telefon la numarul 022855002 intre orele 9.00-15.00. La programare tre sa ai dosarul gata, la ghisheu il prezinti, prin telefon te intreaba seriile cazierilor in dependenta de functionaru care-ti raspunde. La depunere ei iti solicita originalele si autentificari facute pe blanchete.. cam asa era ultima ora pe la consulat.

Offline Atman  
#457 Postat : miercuri, 16 mai 2012 10:47:28(UTC)
Atman
Postari: 22
Locatia: Chisinau
Explicatimi va rog, care deja a facuto, cum sa sincronizez mai bine lucrurile cu strinsul certificatelor de la arhiva, cu cazierul MD, cazierul RO, programarea la consulat dupa vize si programarea la Suceava pentru depunerea dosarului.

De la arhiva avem de luat numai certificatele noastre de nastere, ca sint in chirilita, celelalte extrase le avem ambii. Intre timp asteptam sa se faca cazierul MD si cel RO, cam in cit timp se fac ele?

Pentru vize la noi la consulat cam peste cite zile din momentul ce suni la 855-002 te programeaza de obicei?

Si cum e cu programarea pentru depunerea dosarului la Suceava? Este sau nu o programare? Sau te duci asa si depui in timpul orarului de lucru?

multumesc mult tuturor
Offline vitass098  
#458 Postat : miercuri, 16 mai 2012 12:46:06(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Atman Go to Quoted Post
Explicatimi va rog, care deja a facuto, cum sa sincronizez mai bine lucrurile cu strinsul certificatelor de la arhiva, cu cazierul MD, cazierul RO, programarea la consulat dupa vize si programarea la Suceava pentru depunerea dosarului.

De la arhiva avem de luat numai certificatele noastre de nastere, ca sint in chirilita, celelalte extrase le avem ambii. Intre timp asteptam sa se faca cazierul MD si cel RO, cam in cit timp se fac ele?

Pentru vize la noi la consulat cam peste cite zile din momentul ce suni la 855-002 te programeaza de obicei?

Si cum e cu programarea pentru depunerea dosarului la Suceava? Este sau nu o programare? Sau te duci asa si depui in timpul orarului de lucru?

multumesc mult tuturor

Nu inteleg,pentru ce asteptati de la arhiva cert.de nastere?Va duceti la starea civila (OSC) de unde au fost date ele,si va face duplicat in romana.Poti sa le faci si intr-o zi,depinde de finanse.Programarea la vize,se face decurs de o saptamana.Daca depui pentru viza,nu spui,ca ai nevoie de ea pentru a depune dosarul in ro.Vei primi refuz.Deci motivul,trebuie ceva personal,vizita,odihna,s.a.Stringe de la inceput dosarul,cazierele,si dupa asta apeleaza pentru viza.Ce asteptati sa se faca cazierul md.El se face timp de o zi.Te duci personal de dimineata,scrii cerere,achiti 60 de lei,si dupa ameaza este gata.Cazierul ro se face in 5-7 zile.Aici trebuie sal faci,prin intermediar.In RO.nu-ti trebuie sa-ti faci programare pentru depunerea dosarului.Te duci in zilele si orele de lucru si depui.
Offline Atman  
#459 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:35:25(UTC)
Atman
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS, mai lamurit....desigur ca no sa spun ca mergem sa depunem dosarele, o sa avem invitatie de la un prieten

si intelesesem ca acum toate transcrierile se dau doar de la arhiva de pe str. Cogalniceanu, chiar si a certificatelor de nastere

inca o intrebare, in RO mergem cu masina proprie, doar ca e scrisa pe firma mea, e vreo problema cu asta? si ce este nevoie de prezentat la depunerea pentru viza desigur in asa caz?

multumesc

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 mai 2012 13:41:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#460 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:41:20(UTC)
vitass098
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS, mai lamurit....desigur ca no sa spun ca mergem sa depunem dosarele, o sa avem invitatie de la un prieten

si intelesesem ca acum toate transcrierile se dau doar de la arhiva de pe str. Cogalniceanu, chiar si a certificatelor de nastere

inca o intrebare, in RO mergem cu masina proprie, doar ca e scrisa pe firma mea, e vreo problema cu asta? si ce este nevoie de prezentat in asa caz?

multumesc

Nu-i corect de loc.La Cogilniceanu,se adreseaza cei care nu au originalele la mana,si nu gasesc informatie la OSC.In cazul vostru,aveti originalul la voi.Deci va duceti la OSC de unde au fost eliberate,le dati pe cele sovetice,si primiti duplicate in romana.
Offline Atman  
#461 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:42:15(UTC)
Atman
am inteles, credeam gresit

si cu masina scrisa pe firma cum e la consulat? nu stii?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 mai 2012 13:42:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#462 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:46:11(UTC)
vitass098

inca o intrebare, in RO mergem cu masina proprie, doar ca e scrisa pe firma mea, e vreo problema cu asta? si ce este nevoie de prezentat la depunerea pentru viza desigur in asa caz?

multumesc

Pentru masina,ai nevoie de carte verde pentru UE,si foaie de parcurs,sau actele ca firma iti apartine tie.
Offline Atman  
#463 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:48:51(UTC)
Atman
firma e a mea, dar de facto e scrisa pe cumnatul meu, el este director si fondator, adica carte verde prezentam, foaie de parcurs, si o procura pe mine sau pe sotia mea de la firma?

e bine sa scrie in procura ca firma ofera automobilul persoanei date ca sa efectuieze o calatorie cu scop particular in Romania?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 mai 2012 13:51:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#464 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:50:22(UTC)
vitass098
am inteles, credeam gresit

si cu masina scrisa pe firma cum e la consulat? nu stii?

Nu implica masina de la firma la consulat.Atunci vei avea nevoie de viza de lucru,sau biznes.Pentru asta iti trebuie contracte cu firma ro.,si inca un sac de documente.Fa-ti viza pentru scopuri personale,adica bronare bilet,asigurare medicala,cont in banca si chemare.
Offline Atman  
#465 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:52:28(UTC)
Atman
pai viza e in scop personal, doar ca merg cu masina, e a mea si e scrisa pe firma mea....
Offline vitass098  
#466 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:54:02(UTC)
vitass098
firma e a mea, dar de facto e scrisa pe cumnatul meu, el este director si fondator, adica carte verde prezentam, foaie de parcurs, si o procura pe mine sau pe sotia mea de la firma?

e bine sa scrie in procura ca firma ofera automobilul persoanei date ca sa efectuieze o calatorie cu scop particular in Romania?

Cine va fi la volan,pe acela si fa procura.Nu -ti trebuie nici o specificare cu ce scop,iti ofera automobilul.Doar,ca esti imputernicit de a conduce peste hotare.
Offline Atman  
#467 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:58:20(UTC)
Atman
si daca e sa cumpar bilete la autobuz, ca mai apoi sa le returnez ca sa obtin viza, este nevoie de aceasta procura de la firma pentru masina pe teritoriul Romaniei?
Offline vitass098  
#468 Postat : miercuri, 16 mai 2012 13:58:28(UTC)
vitass098
pai viza e in scop personal, doar ca merg cu masina, e a mea si e scrisa pe firma mea....

De facto,nici firma,si nici automobilul nu-i al tau.Deschideti viza,in mod personal,si poti sa te duci cu ce vrei,cu avionul,trenul,vaporul,automobilul,bicicleta,pe jos.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline Atman  
#469 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:04:28(UTC)
Atman
este sau nu nevoie de asa o procura pe teritoriul RO?
Offline vitass098  
#470 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:10:30(UTC)
vitass098
este sau nu nevoie de asa o procura pe teritoriul RO?

Bilet,nu trebuie sa-ti cumperi,faci numai bronare,este destul.Daca ai foaie de parcurs,atunci procura nu-i obligatoriu,dar mai bine s-o ai.
Offline Atman  
#471 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:11:18(UTC)
Atman
ok, la moment miai dat raspunsuri la intrebarile care le aveam

multumesc mult ))

hai, noroc
Offline Atman  
#472 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:25:29(UTC)
Atman
am citit numai ce ca este nevoie de inscriere prealabila la agentiile teritoriale din RO
Offline vitass098  
#473 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:28:55(UTC)
vitass098
am citit numai ce ca este nevoie de inscriere prealabila la agentiile teritoriale din RO

Cati au fost la Iasi,au depus fara programare.
Offline Atman  
#474 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:37:22(UTC)
Atman
am sunat la agentia teritoriala Suceava

sa schimbat numarul de telefon - +40-230-524344
sa schimbat adresa - Stefan cel Mare 36, in incinta prefecturii

dosarele se primesc fara inscriere, de luni piina vineri de la 9.00 la 17.00
Offline ionMacari  
#475 Postat : miercuri, 16 mai 2012 14:55:20(UTC)
ionMacari
Postari: 20
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: moldova
am sunat la agentia teritoriala Suceava

sa schimbat numarul de telefon - +40-230-524344
sa schimbat adresa - Stefan cel Mare 36, in incinta prefecturii

dosarele se primesc fara inscriere, de luni piina vineri de la 9.00 la 17.00

dar poata sa depuna la transcriere un mandatar care locueste acolo in suceava??
Offline Atman  
#476 Postat : miercuri, 16 mai 2012 15:26:49(UTC)
Atman
NU CUNOSC....SORRY
Offline vitass098  
#477 Postat : miercuri, 16 mai 2012 17:52:45(UTC)
vitass098
Originally Posted by: ionMacari Go to Quoted Post
dar poata sa depuna la transcriere un mandatar care locueste acolo in suceava??

Sa transcrie ce?Daca nu ai viza de resedinta in Suceava,atunci transcrierea certificatelor se faca numai la Bucuresti,sau ambasade.Mandatar poate fi numai o ruda pana la gradul patru.
Offline Atman  
#478 Postat : miercuri, 29 august 2012 09:46:05(UTC)
Atman
noroc

spuneti va rog...
sotia mea face dosarul pe linia mamei ei si a parintilor mamei ei. Dar oricum trebuie sa prezinte si certificatul de nastere al tatalui ei. Tata sotiei este nascut in Rusia si are certificat de nastere vechi, rusesc, in chirilita, inca dinainte de razboi. Cum trebuie sal prezint in dosar? ca nu am cum sa fac extras de pe el? E destul sal traduc si sal autentifica notarial?

multumesc
Offline Irina_m  
#479 Postat : vineri, 7 septembrie 2012 11:14:32(UTC)
Irina_m
Postari: 1
Salutare tuturor. in primul rind vreau sa multumesc tuturor celor care raspund la intrebari ce m-au ajutat si pe mine foarte mult. am citit, informat, analizat, strins toate actele si am depus dosarul la Iasi.
Eram de toti in jur de vreo 15 persoane, politistul face o lista dupa care ne ducem intro sala si asteptam sa ne cheme cite 3 persoane. daca ai toate actele necesare si corecte in 10 min. a verificat, introdus datele personale, semnezi o cerere si itsi elibereaza nr. dosarului, asta a fost tot.
Depunerea dosar.incepe de la orele 9-17 asa mia spus politistul, dar oamenii se string de pe la orele 7 apoi la 8 se face lista dupa care la 9 incepe depunerea dosarului.
Offline Atman  
#480 Postat : marți, 11 septembrie 2012 11:56:16(UTC)
Atman
salut

am depus dosarul ieri la Suceava, eram numai noi cu sotia, in 15 min am iesit de acolo, fata nea spus sa verificam in 7-8 luni )

...in rest....shopping ))
Offline lastfromd  
#481 Postat : luni, 15 aprilie 2013 20:01:55(UTC)
lastfromd
Locatia: Edinet
Am o intrebare, am tot cautat pe forum dar n-am gast: In dosarul care se depune in Romania trebuie sa fie prezente si documentele starii civile in original ?
Offline bc  
#482 Postat : luni, 15 aprilie 2013 20:53:43(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Originally Posted by: lastfromd Go to Quoted Post
Am o intrebare, am tot cautat pe forum dar n-am gast: In dosarul care se depune in Romania trebuie sa fie prezente si documentele starii civile in original ?

Originalele numai le prezinți, dar în dosar nu se includ.
În dosar se includ numai copiile legalizate.
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline lastfromd  
#483 Postat : luni, 22 aprilie 2013 16:42:29(UTC)
lastfromd
Locatia: Edinet
Pentru? Verifica copiile sa fie conform originalului?
Offline jany1  
#484 Postat : luni, 17 iunie 2013 23:26:43(UTC)
jany1
Postari: 1
Buna, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu ceva.
Sunt studenta in Romania, vreau sa depun dosarul pt redobindire, dar vreau ca domiciliul meu sa fie in Romania (neaparat trebuie sa fie asa).Din cate stiu e interzis ca studentii care beneficiaza de finantare sa aiba cetatenie cu domiciliul in Romania, dar asta e doar ce am auzit,nu stiu cat de corect e.
Va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva despre asta.
Daca nu, in caz ca depun actele pt dosar nu mai depun acea declaratie?Trebuie sa depun ceva in loc?

Multumesc
Utilizatori pe tema
10 Pagini«<8910
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.