Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

45 Pagini<12345>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline VADIM  
#101 Postat : marți, 10 februarie 2009 13:28:43(UTC)
Nivel: Membru Avansat
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
sancho a scris:
Bun, si iaka daca eu sa zicem nu depun pt urgentare ci stau acasa pe soba si il astept, cam in cate luni il primesc?

Stand pe soba si asteptand, certificatul de nastere vine in aproximativ 4 - 7 luni de la depunere....

P.S. Aceste termene sunt pentru cei care depun la Starea Civila Sector 1 Bucuresti. Majoritatea fiind cu domiciliul in Romania...

Editeaza de catre utilizator marți, 10 februarie 2009 13:48:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sancho  
#102 Postat : miercuri, 11 februarie 2009 12:36:49(UTC)
Nivel: Membru
sancho
Postari: 19
Acuma nu ca mi-ar fi lene sau ca nu m-as pricepe(de fapt n-am timp), dar poate cineva sa posteze pe forum un model de cerere urgentare certificat de nastere?

De asemenea, poti sa te duci in aceeasi zi si la Amzei si la Unirii?
Offline derek1983  
#103 Postat : miercuri, 11 februarie 2009 14:02:17(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
sancho a scris:
Acuma nu ca mi-ar fi lene sau ca nu m-as pricepe(de fapt n-am timp), dar poate cineva sa posteze pe forum un model de cerere urgentare certificat de nastere?

Daca ai nesimtirea la maxim poti , doar in cazul in care la piata amzei iti zic ca dosarul deja a plecat de la ei de mai mult de 4 zile. Asta inseamna ca a si ajuns la UNIRII a ajuns si a fost inregistrat de intrare... nu se stie nimic de primire . In conditiile in care la amzei nu a plecat nu are nici un rost sa mergi la UNIRII
Offline VADIM  
#104 Postat : miercuri, 11 februarie 2009 16:43:43(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
sancho a scris:

Daca ai nesimtirea la maxim poti , doar in cazul in care la piata amzei iti zic ca dosarul deja a plecat de la ei de mai mult de 4 zile. Asta inseamna ca a si ajuns la UNIRII a ajuns si a fost inregistrat de intrare... nu se stie nimic de primire . In conditiile in care la amzei nu a plecat nu are nici un rost sa mergi la UNIRII

Frumos derek1983 "Daca ai nesimtirea la maxim poti"...

Sancho tu cand scriai: "poti sa te duci in aceeasi zi si la Amzei si la Unirii", chiar si fara o pregatire in domeniul juridic, nu ti se pare putin "bizara" aceasta intrebare? Chestia cu "ca nu m-as pricepe" suna acum putin cam banal si jenant "stand pe soba"...

P.S. Chiar este atat de greu sa citesti si sa te informezi?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 februarie 2009 16:59:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sancho  
#105 Postat : joi, 12 februarie 2009 14:23:58(UTC)
sancho
sincer, nu mi s-ar parea atat de bizara...poate ca la momentul la care te duci la amzei,dosarul deja a ajuns la unirii si poti sa depui si memoriu.

Poate ca eu de fapt nu stau pe soba...poate lucrez..am deplasari, nu am timp si ma astept ca statul roman sa-si faca treaba si sa-mi dea certificatul in termenul de 3 luni(dupa cum ti se spune cand depui), nu sa umblu eu pe drumuri cu urgentari si chestii d-astea.
Offline tatianabacalov  
#106 Postat : joi, 12 februarie 2009 22:21:50(UTC)
Nivel: Incepator
tatianabacalov
Postari: 1
Salut! Am si eu o intrebare daca stie cineva va rog mult sa-mi raspundeti. M-am interesat si am aflat ca dosarul meu cu transcrierea certificatului de nastere a fost trimis de la DGEP-MB catre INEP pe data de 16 ianuarie, si eu am fost si am depus la DGEP cerere de urgentare pe 09 februarie si mi-au zis sa ma duc la starea civila peste o luna. Si nu stiu daca pe 16 februarie de cand a fost trimis sau pe 09 martie de cand am depus cererea caci atunci se implineste o luna. Mersi pentru intelegere.
Offline VADIM  
#107 Postat : joi, 12 februarie 2009 22:44:59(UTC)
VADIM
sancho a scris:
sincer, nu mi s-ar parea atat de bizara...poate ca la momentul la care te duci la amzei,dosarul deja a ajuns la unirii si poti sa depui si memoriu.

Poate ca eu de fapt nu stau pe soba...poate lucrez..am deplasari, nu am timp si ma astept ca statul roman sa-si faca treaba si sa-mi dea certificatul in termenul de 3 luni(dupa cum ti se spune cand depui), nu sa umblu eu pe drumuri cu urgentari si chestii d-astea.

Daca n-ai timp atunci asteapta certificatul de nastere in termenii legali si obisnuiti si cu asta basta...

Cu facutul trebei din partea statului roman as fi putin cam sceptic...

Cand depuneai/depui la cetatenie la fel ti se spunea/spune o jumatate de an, un an... Trage si tu concluziile de aici...
Nu esti cred ca unicul roman/moldovean repatriat care vrea certificatul de nastere...

Nu toti stau pe soba si asteapta... Altii umbla pe drumuri cu urgentari si chestii d-astea... Deh stii cum se spune: "«Кто раньше встал, того и тапки»"
Offline Vinci  
#108 Postat : marți, 17 februarie 2009 16:02:40(UTC)
Vinci
Postari: 11
Salut. Intrebare pemtru VADIM si Sfety20: initial - la depunerea dosarului de redobandire a cetateniei - unde ati ales domiciliul: Moldova sau Romania?
Offline VADIM  
#109 Postat : marți, 17 februarie 2009 19:02:16(UTC)
VADIM
Vinci a scris:
Salut. Intrebare pemtru VADIM si Sfety20: initial - la depunerea dosarului de redobandire a cetateniei - unde ati ales domiciliul: Moldova sau Romania?

Romania...
Offline Ion  
#110 Postat : luni, 23 februarie 2009 18:07:13(UTC)
Ion
Salut, cine poate sa ma ajute si pe mine
Pot depune dosarul pentru transcrierea certificatului de nastere si de casatorie al altor persoane daca am facuta procura?
Si primul pas, tre sa merg la Starea Civila?
Dupa aceasta tre sa mai merg undeva sau doar sun si kind e gata ma duc si il iau?
Offline nadia  
#111 Postat : luni, 23 februarie 2009 19:38:11(UTC)
nadia
Postari: 46
Locatia: Tg. Mures
salut. tocmai m-am intors din Moldova, mi-am luat certifiatele de nastere si casatorie romanesti:D intr-adevar a durat 2luni, asa cum mi-au zis. (ma fost si dupa o luna jumate sa vad daca cumva is gata, dar nu erau....deci exact 2luni a durat)
Offline Ion  
#112 Postat : luni, 23 februarie 2009 23:53:16(UTC)
Ion
Cine stie daca depui jurmantul la Bucuresti si soliciti cetatenia romana cu domiciliu in Ro,

poti face transcrierea cerificatului de nastere si casatorie la Chisinau?
Offline VADIM  
#113 Postat : marți, 24 februarie 2009 02:30:37(UTC)
VADIM
nadia a scris:
salut. tocmai m-am intors din Moldova, mi-am luat certifiatele de nastere si casatorie romanesti:D intr-adevar a durat 2luni, asa cum mi-au zis. (ma fost si dupa o luna jumate sa vad daca cumva is gata, dar nu erau....deci exact 2luni a durat)

Apar multe chestii care trebuiesc de clarificat Nadia:

1. Mai mult ca sigur ai primit certificatul de nastere fara CNP...
2. Ca sa poti circula intre Moldova si Romania cand esti cetatean roman si fara pasaport este destul de costisitor - 55 EURO Titlul de Calatorie (desigur daca n-ai permis de sedere si/sau viza pentru alte state valabila cu tranzit Romania )
Offline VADIM  
#114 Postat : marți, 24 februarie 2009 02:55:13(UTC)
VADIM
Ion a scris:
Cine stie daca depui jurmantul la Bucuresti si soliciti cetatenia romana cu domiciliu in Ro,

Cel mai probabil ca NU, dar multe reglementari sunt... Mai bine este sa mergi la Consulat si sa intrebi...
Offline Ion  
#115 Postat : marți, 24 februarie 2009 02:58:55(UTC)
Ion
care este taxa pt. transcrierea certificatului de nastere si de casatorie, la bucuresti, cine stie?
Offline VADIM  
#116 Postat : marți, 24 februarie 2009 03:10:21(UTC)
VADIM
Ion a scris:
care este taxa pt. transcrierea certificatului de nastere si de casatorie, la bucuresti, cine stie?

La Bucuresti transcrierea certificatului de nastere este gratis, pentru casatorie banuiesc la fel...

Cea mai dureroasa din punct de vedere economic este situatia imprejurului acelui Titlu de Calatorie - 55 EURO/bucata...

Daca faci 2 drumuri pana la Bucuresti atunci ii tuga - cheltuieli de drum + Titlul de Calatorie = Sume exorbitante...
Offline Ion  
#117 Postat : marți, 24 februarie 2009 15:48:09(UTC)
Ion
Salut vadim am observat ca iesti la curent cu problemele legate de transcrierea documentelor si te rog sa ma ajuti si pe mine cu kiteva informatii daca poti, dar pt a putea comunica mai usor iti dau adresa mea de mesenger ionlefter87@yahoo.fr si de skype: ionlefter28, please daca ai timp sa intri si sa vorbim ptin ms ;)
Offline admin  
#118 Postat : marți, 24 februarie 2009 16:14:00(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Ion, daca afli ceva important si util sa ne spui si noua :)
Offline VADIM  
#119 Postat : marți, 24 februarie 2009 16:15:15(UTC)
VADIM
Ion a scris:
Salut vadim am observat ca iesti la curent cu problemele legate de transcrierea documentelor si te rog sa ma ajuti si pe mine cu kiteva informatii daca poti, dar pt a putea comunica mai usor iti dau adresa mea de mesenger ionlefter87@yahoo.fr si de skype: ionlefter28, please daca ai timp sa intri si sa vorbim ptin ms ;)

Ok OK ;)
Offline derek1983  
#120 Postat : marți, 24 februarie 2009 18:22:28(UTC)
derek1983
Ion a scris:

Se poate face transcriere oriunde... doar pentru cei care deja au carte de rezident in romania transcriere se face decat in Romania,nu si la Consulat.
Offline VADIM  
#121 Postat : marți, 24 februarie 2009 18:54:27(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
Ion a scris:

Se poate face transcriere oriunde... doar pentru cei care deja au carte de rezident in romania transcriere se face decat in Romania,nu si la Consulat.

Daca esti in Romania si stai ilegal dar intre timp ai primit cetatenia - poti sa depui pentru transcrierea certificatului de nastere?

Editeaza de catre utilizator marți, 24 februarie 2009 18:55:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#122 Postat : marți, 24 februarie 2009 23:21:38(UTC)
derek1983
LA transcriere nimeni nu-ti cere sa faci dovada statului legal pe teritoriul Romaniei. Se cere doar copie prima pagina pasaport, buletin, certificat de nastere original si certificat cetatean roman. Atat.
Deci cu siuranta se poate cere transcriere chiar si dupa 2-3 ani de stat ilegal pe teritoriul Romaniei.

Legea actelor de stare civila nu prevede imposibilitatea operarii transcrieii , sau plata unei amenzi in cazul sedereii ilegale pe teritoriul roman.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 25 februarie 2009 02:40:13(UTC)  | Motiv: Greseli gramaticale :-$

Offline VADIM  
#123 Postat : marți, 24 februarie 2009 23:42:05(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
LA transcriere nimeni nuti cere sa faci dovada statului legal pe teritoriul Romaniei. Se cere doar copie prima pagina pasaport, buletin, certificat de nastere original si certificat cetatean roman. Atat.
Deci cu siuranta se poate cere transcriere chiar si dupa 2-3 ani de stat ilegal pe teritoriul Romaniei.

Legea actelor de stare civila nu prevede imposibilitatea operarii transcrieii , sau plata unei amenziin cazul sedereii ilegale pe teritoriul roman.

Atunci e perfect, cunosc mai multi oameni care stau ilegal in RO si asteapta cu nerabdare cetatenia...
Offline nadia  
#124 Postat : miercuri, 25 februarie 2009 12:43:02(UTC)
nadia
VADIM a scris:
nadia a scris:

Apar multe chestii care trebuiesc de clarificat Nadia:

1. Mai mult ca sigur ai primit certificatul de nastere fara CNP...
2. Ca sa poti circula intre Moldova si Romania cand esti cetatean roman si fara pasaport este destul de costisitor - 55 EURO Titlul de Calatorie (desigur daca n-ai permis de sedere si/sau viza pentru alte state valabila cu tranzit Romania )

asa-i..e fara cnp....in ceea ce priveste titlu de calatorie, nu ma priveste, incat am permisul de sedere valabil...:)
Offline nadia  
#125 Postat : miercuri, 25 februarie 2009 12:51:01(UTC)
nadia
VADIM a scris:
Svety20 a scris:
Am depus pe 4 februarie si mi s-a zis sa vin cam in 3 sapt. Eu stiind de la altii ca trebuie platita aceasta taxa, am platit-o din timp, si cand m-am dus sa depun actele am zis ca am redobandt cetatenie, mi s-a dat un formular diferit de cel pe care il completeaza romanii si functionarul a zis ca nu e nevoie sa platesc taxa de 41 ron ci doar de 7 ron (taxa de buletin).

Tot ce este posibil... Daca ai depus acum recent...

Sa ne scrii cand obtii buletinul...

Iar cu banii mergi inapoi la CEC si le explici situatia si le ceri banii inapoi... N-ar trebui sa fie o problema cu intoarcerea acestor bani...

P.S. In ce localitate ai depus pentru buletin?

salut! eu am optat deasemenea pt domiciliu in Moldova, dar acum doresc repatrierea in Romania,.Am fost ieri la politie (in Tg Mures)si m-am intresat cum obtin buletinul. mi-au zis ca trebuie sa platesc 41 Ron la Trezorerie plus celelalte acte. Eu am certificatul de nastere fara CNP, si mi-au zis sa depun pt buletin, chiar daca nu am CNP, pentru ca il vor solicita ei de la Bucuresti...deci, m-au scutit de-un drum!!!
De asemenea, pentru Cetatenii Romani cu Domiciliul in Strainatate (CRDS)am vazut ca se elibereaza ceva Carte de identitate provizorie...acolo nu trebuie sa platesti 41 de Ron, doar 1leu ceva taxa.
Offline VADIM  
#126 Postat : miercuri, 25 februarie 2009 14:54:17(UTC)
VADIM
Nadia ai fost norocoasa pentru ca ai inca valabil permisul de sedere valabil, multi altii nu-l au si prin urmare sunt nevoiti la fiecare drum la Moldova sa caute adanc in PUNGA...
Offline nadia  
#127 Postat : joi, 26 februarie 2009 00:33:33(UTC)
nadia
VADIM a scris:
Nadia ai fost norocoasa pentru ca ai inca valabil permisul de sedere valabil, multi altii nu-l au si prin urmare sunt nevoiti la fiecare drum la Moldova sa caute adanc in PUNGA...

daaa...sa stii ca asa e.. Slava Domnului,numai cu ajutorul Lui am primit si cetatenia,si actele..si inca foarte repede!(fara sa platesc cuiva ceva)\:d/
Offline VADIM  
#128 Postat : joi, 26 februarie 2009 00:56:39(UTC)
VADIM
nadia a scris:
VADIM a scris:

daaa...sa stii ca asa e.. Slava Domnului,numai cu ajutorul Lui am primit si cetatenia,si actele..si inca foarte repede!(fara sa platesc cuiva ceva)\:d/

Nu e problema de platit (ca la urma urmei nu sunt sume ametitoare...) Problema este de timp pierdut si de nervi si poate la unii sunt si sume destul de importante...

Pentru ca again and again dai de Birocratia Romana...

Editeaza de catre utilizator joi, 26 februarie 2009 00:57:41(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline apartheid  
#129 Postat : joi, 26 februarie 2009 20:40:45(UTC)
apartheid
Postari: 97
Locatia: Miami
Stimati useri,
ma adresez pe acest thread, catre cei care au trecut prin situatii similare.
Am depus cerere de trascriere a certificatului de nastere la consulatul roman de la chisinau. Juramantul de credtinta la fel a fost depus la chsinau. In continuare as vrea sa imi schimb domiciliul in romania, mai exact in iasi.
Vreau sa imi confirmati daca ordinea pasilor pe care ii descriu este una corecta.
Intentionez sa fac procura pe proprietarul apartamentului care este cetatean roman, ca sa depuna cerere pentru atribuirea CNP-ului, la iasi, dupa ce il ridic certif de natere de la consulat. Asta ca sa nu fiu obligat sa fac titlu de calatorie sa merg personal la iasi(pt ca deja am solicitat unul)
Ulterior primirii certificatului de nastere cu CNP atribuit, ma prezint la oficiul pasapoarte din iasi si depun pentru buletin de identitate. Stau in romania pana la primirea lui dupa care aplic pentru pasaport.
va multumesc
Offline VADIM  
#130 Postat : joi, 26 februarie 2009 21:04:02(UTC)
VADIM
apartheid a scris:
Stimati useri,
Am depus cerere de trascriere a certificatului de nastere la consulatul roman de la chisinau. Juramantul de credtinta la fel a fost depus la chsinau. In continuare as vrea sa imi schimb domiciliul in romania, mai exact in iasi.
Vreau sa imi confirmati daca ordinea pasilor pe care ii descriu este una corecta.
Intentionez sa fac procura pe proprietarul apartamentului care este cetatean roman, ca sa depuna cerere pentru atribuirea CNP-ului, la iasi, dupa ce il ridic certif de natere de la consulat. Asta ca sa nu fiu obligat sa fac titlu de calatorie sa merg personal la iasi(pt ca deja am solicitat unul)
Ulterior primirii certificatului de nastere cu CNP atribuit, ma prezint la oficiul pasapoarte din iasi si depun pentru buletin de identitate. Stau in romania pana la primirea lui dupa care aplic pentru pasaport.
va multumesc

Salut apartheid. Sa le luam pe rand:

Am inteles ca ai optat pentru domiciliul in MD si ai depus juramantul/transcrierea certificatului de nastere la Chisinau.

Acum vrei sa-ti schimbi domiciliul in RO. Citeste cu atentie punctul 4 (4.Eliberarea actului de identitate ca urmare a schimbarii domiciliului din strainatate in Romania) tot din aceasta tema: http://www.cetatenie-rom...tinpasaport.aspx#post715

Te afli in RO sau MD la momentul de fata?

Editeaza de catre utilizator joi, 26 februarie 2009 21:04:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline apartheid  
#131 Postat : joi, 26 februarie 2009 21:20:55(UTC)
apartheid
VADIM a scris:
apartheid a scris:
Stimati useri,
va multumesc

Salut apartheid. Sa le luam pe rand:

Am inteles ca ai optat pentru domiciliul in MD si ai depus juramantul/transcrierea certificatului de nastere la Chisinau.

Acum vrei sa-ti schimbi domiciliul in RO. Citeste cu atentie punctul 4 (4.Eliberarea actului de identitate ca urmare a schimbarii domiciliului din strainatate in Romania) tot din aceasta tema: http://www.cetatenie-rom...tinpasaport.aspx#post715

Te afli in RO sau MD la momentul de fata?

vadim, ms pt raspuns,
acuma ma aflu la chisinau,
in linkul postat de tine, se specifica adresele din bucuresti, eu insa as vrea sa derulez aceasta procedura din iasi,
daca ai informatii confirma-mi pls, daca e posibil
Offline VADIM  
#132 Postat : vineri, 27 februarie 2009 01:14:33(UTC)
VADIM
In Iasi, daca te referi la stabilirea domiciliului, atunci mergi la sectia de politia la care apartine apartamentul (Blocul, Strada).

Dar privind transcrierea certificatului de nastere - acesta cu parere de rau (pentru Cetatenii MD, care au obtinut cetatenia RO) se face decat la Starea Civila Sector 1 Bucuresti.

In alta parte nu poti sa depui pentru transcriere (sau la Consulatul din Chisinau - dar tot ajunge si trece prin toate institutiile din Bucuresti).

Tu daca o sa-l obtii la Chisinau certificatul de nastere fara CNP - nu-i problema, cum zicea si nadia:
nadia a scris:

salut! eu am optat deasemenea pt domiciliu in Moldova, dar acum doresc repatrierea in Romania,.Am fost ieri la politie (in Tg Mures)si m-am intresat cum obtin buletinul. mi-au zis ca trebuie sa platesc 41 Ron la Trezorerie plus celelalte acte. Eu am certificatul de nastere fara CNP, si mi-au zis sa depun pt buletin, chiar daca nu am CNP, pentru ca il vor solicita ei de la Bucuresti...deci, m-au scutit de-un drum!!!
De asemenea, pentru Cetatenii Romani cu Domiciliul in Strainatate (CRDS)am vazut ca se elibereaza ceva Carte de identitate provizorie...acolo nu trebuie sa platesti 41 de Ron, doar 1leu ceva taxa.

Acum alegi varianta care iti este tie cea mai convenabila din puncte de vedere si economic si a timpului...

Editeaza de catre utilizator vineri, 27 februarie 2009 01:49:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline apartheid  
#133 Postat : vineri, 27 februarie 2009 03:00:58(UTC)
apartheid
VADIM a scris:
In Iasi, daca te referi la stabilirea domiciliului, atunci mergi la sectia de politia la care apartine apartamentul (Blocul, Strada).

Dar privind transcrierea certificatului de nastere - acesta cu parere de rau (pentru Cetatenii MD, care au obtinut cetatenia RO) se face decat la Starea Civila Sector 1 Bucuresti.

In alta parte nu poti sa depui pentru transcriere (sau la Consulatul din Chisinau - dar tot ajunge si trece prin toate institutiile din Bucuresti).

Tu daca o sa-l obtii la Chisinau certificatul de nastere fara CNP - nu-i problema, cum zicea si nadia:
nadia a scris:

Acum alegi varianta care iti este tie cea mai convenabila din puncte de vedere si economic si a timpului...

Va multumesc pt promtitudine
Eu inteleg ca dupa ce obtin certificatul de nastere de la consulatul din Chisinau, fara CNP, pot proceda in urmatorul mod:
autorizez notarial pe proprietarul apartamentului in care ulterior voi fi trecut cu domiciliul, sa mearga cu certificatul meu de nastere fara CNP, la DGEP Iasi, pt a solicita atribuirea CNP-ului.Procedura care ar urma cam 2 saptamani.
De ce nu merg personal sa depun?, pt ca solicit deja un titlu de calatorie care se pare ca are doar o intrare si pe care sunt nevoit sa-l folosesc in alt scop.
Deci, din moment ce soseste certificatul de nastere cu CNP de la Bucuresti, la Iasi, eu imi pot face aparitia la iasi, sa solicit eliberarea buletinului de identitate, care presupun ca mai dureaza 3 zile. Dupa ce obtin BI, depun pt pasaport, care sper sa fie eliberat in regim de urgenta.
Astfel economisesc timp, si folosesc cat mai rational titlul ala de calatorie. care sincer sa fiu inca nu am inteles in ce conditii se ofera. Ideal ar fi sa il pot obtine cu mai multe intrari pt ca as avea nevoie sa zbor de pe otopeni, si dupa aia sa am intorc inapoi la bucuresti,dupa care la chisinau.Dar asta este alta poveste.
va multumesc pt cei care vor gasi timp sa imi dea o indicatie
Offline VADIM  
#134 Postat : vineri, 27 februarie 2009 06:55:03(UTC)
VADIM
apartheid a scris:

Va multumesc pt promtitudine
Eu inteleg ca dupa ce obtin certificatul de nastere de la consulatul din Chisinau, fara CNP, pot proceda in urmatorul mod:
autorizez notarial pe proprietarul apartamentului in care ulterior voi fi trecut cu domiciliul, sa mearga cu certificatul meu de nastere fara CNP, la DGEP Iasi, pt a solicita atribuirea CNP-ului.Procedura care ar urma cam 2 saptamani.
De ce nu merg personal sa depun?, pt ca solicit deja un titlu de calatorie care se pare ca are doar o intrare si pe care sunt nevoit sa-l folosesc in alt scop.
Deci, din moment ce soseste certificatul de nastere cu CNP de la Bucuresti, la Iasi, eu imi pot face aparitia la iasi, sa solicit eliberarea buletinului de identitate, care presupun ca mai dureaza 3 zile. Dupa ce obtin BI, depun pt pasaport, care sper sa fie eliberat in regim de urgenta.
Astfel economisesc timp, si folosesc cat mai rational titlul ala de calatorie. care sincer sa fiu inca nu am inteles in ce conditii se ofera. Ideal ar fi sa il pot obtine cu mai multe intrari pt ca as avea nevoie sa zbor de pe otopeni, si dupa aia sa am intorc inapoi la bucuresti,dupa care la chisinau.Dar asta este alta poveste.
va multumesc pt cei care vor gasi timp sa imi dea o indicatie

10X pentru aprecieri.

CNP se obtine decat la Starea Civila Sector 1 Bucuresti - daca Militienii o sa fie ceva draguti ei pot sa-ti ceara acest CNP de la Starea Civila atunci cand vrei sa-ti faci Buletinul/Cartea de Identitate pentru a te scuti de un drum spre Bucuresti, dupa cum zicea si nadia.

Din cate stiu eu poti sa-ti faci mai multe titluri de calatorie (Cel putin stiu ca un prieten care a plecat in MD si pentru a putea sa se intoarca in RO are nevoie de TITLU de CALATORIE NR.2 - primul si l-a facut de sarbatori, nu stiu daca a reusit sau nu dar cert este ca a plecat sigur...). Ideea nasoala la Titlu acesta este pretul piperat...

Sa revenim la "oile noastre" - Poti sa-ti faci si in acest moment aparitia la IASI pentru a depune actele pentru buletin (trebuie sa depui actele pentru Eliberarea actului de identitate ca urmare a schimbarii domiciliului din strainatate in Romania).

Buletinul dureaza cam de la o saptamana pana la o luna (depinde totul de sectia de politie unde il faci).

Dupa ce ai buletinul in mana mergi sa-ti faci pasaportul in regim de urgenta (2 ore vreo 350 RON). Si cam atat.

P.S. Daca tot ai certificatul de nastere si esti (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate - CRDS) de ce nu optezi direct pentru pasaport fara ca sa-ti mai faci buletin???

Dupa care cu acest pasaport vii frumusel in RO si te ocupi de buletin cu schimbarea domiciliului... Uite in aceeasi situatie a fost si derek1983 http://www.cetatenie-rom...osts&m=2121#post2121
Offline apartheid  
#135 Postat : vineri, 27 februarie 2009 14:15:41(UTC)
apartheid
Vadim,
multumesc din nou pt ca ai gasit timp sa imi raspunzi.
Diferenta dintre cazul lui derek1983, si al meu este faptul ca dumnealui, avea atribuit CNP, pe certificatul de nastere. Optiunea lui initiala fiind cetatean roaman cu domiciliul in Ro. Fapt ce i-a facilitat obtinerea pasaportului in timp util.
Din pacate eu nu pot sti, cat ar dura eliberarea pasaportului in cazul meu, in cazul in care decid sa il fac in Romania. Repet, eu am depus pt transcrierea certificatului de nastere la consulat ca si CRDS. Daca ar fi sa il procesez prin consulatul din Chisinau, ar dura cam 2 luni, din cate cunosc.
Teoretic, procedural suna bine, de a merge si a face pasaportul in Romania. Ar dura mult mai putin, insa dupa cate inteleg ar fi posibil doar la Bucuresti. Dupa care voi astepta atribuirea CNP-ului, si aplicarea pt carte de identitate, care se pare ca ar dura mai mult.
In alta ordine de idei, daca cunoaste cineva daca exista vre-o posibilitate de a obtine vre-o viza de tranzit in perioda de dupa depunerea juramantului si pana la primirea pasaportului romanesc. Inteleg ca solutia este titlul de calatorie, insa ar trebui facut acesta la consulatul de la Chisinau. In cazul meu ar fi dificil pt ca eu intentionez sa merg in repetate randuri la Bucuresti, pt a zbura de pe OTP.
va multumesc
Offline VADIM  
#136 Postat : vineri, 27 februarie 2009 15:58:15(UTC)
VADIM
apartheid a scris:
Vadim,
multumesc din nou pt ca ai gasit timp sa imi raspunzi.
Diferenta dintre cazul lui derek1983, si al meu este faptul ca dumnealui, avea atribuit CNP, pe certificatul de nastere. Optiunea lui initiala fiind cetatean roaman cu domiciliul in Ro. Fapt ce i-a facilitat obtinerea pasaportului in timp util.
Din pacate eu nu pot sti, cat ar dura eliberarea pasaportului in cazul meu, in cazul in care decid sa il fac in Romania. Repet, eu am depus pt transcrierea certificatului de nastere la consulat ca si CRDS. Daca ar fi sa il procesez prin consulatul din Chisinau, ar dura cam 2 luni, din cate cunosc.
Teoretic, procedural suna bine, de a merge si a face pasaportul in Romania. Ar dura mult mai putin, insa dupa cate inteleg ar fi posibil doar la Bucuresti. Dupa care voi astepta atribuirea CNP-ului, si aplicarea pt carte de identitate, care se pare ca ar dura mai mult.
In alta ordine de idei, daca cunoaste cineva daca exista vre-o posibilitate de a obtine vre-o viza de tranzit in perioda de dupa depunerea juramantului si pana la primirea pasaportului romanesc. Inteleg ca solutia este titlul de calatorie, insa ar trebui facut acesta la consulatul de la Chisinau. In cazul meu ar fi dificil pt ca eu intentionez sa merg in repetate randuri la Bucuresti, pt a zbura de pe OTP.
va multumesc

La tine este foarte simplu. Primesti Certificatul de nastere transcris fara CNP. Vii cu Cert. Nast. la Starea Civila Sector 1 Bucuresti si din cate stiu ti se atribuie CNP pe loc - s-ar putea chiar in aceeasi zi.

Cu acest certificat de nastere cu CNP mergi la sectia de pasapoarte N. Iorga si faci pasaportul in regim de urgenta 2 3 ore... Cu putin noroc faci toti pasii intr-o zi maxim 2... Daca tot esti destul de des in Bucuresti.

Viza tranzit nu poti obtine, daca te referi la viza eliberata de autoritatile romane. Pentru ca statul Romana nu poate elibera vize pentru proprii cetateni!
Offline delifinka  
#137 Postat : sâmbătă, 28 februarie 2009 20:45:49(UTC)
delifinka
Postari: 10
Salut tuturor!

Pe 12 martie o sa depun la Bucuresti juramantul de credinta fata de Romania. Si urmatoarea etapa ar fi obtinerea certificatului de nastere roman.
Problema mea este urmatoarea : nu stau in Bucuresti ci in alta localitate din Romania. Am inteles ca e cel mai bine sa depui dosarul pentru certificatul de nastere la Bucuresti ca tot asa va trece pe acolo si va fi mai rapid procesul.
Oare va fi destul sa depun dosarul la Bucuresti si doar sa sun din cand in cand sa vad evolutia dosarului si apoi sa trimit o cerere de urgentare pe mail la DGEP si in final sa merg la Bucuresti si sa-mi ridic certificatul de nastere?
Sau trebuie sa mai merg la DEP, DGEP, INEP (cand este cazul) ca sa iau numarul de inregistrare si note oficiale, adica sa mai vin pe la Bucuresti de vro 2 sau 3 ori?
Poate altcineva (care sta in Bucuresti) in locul meu sa mearga pe la toate institutiile acestea DEP, DGEP, INEP?

Daca cineva si-a obtinut certificatul de nastere depunand dosarul in alta localitate din Romania decat Bucuresti, rog sa imi spuna mai multe detalii.

Va multumesc anticipat.
O seara buna tuturor!

Offline VADIM  
#138 Postat : sâmbătă, 28 februarie 2009 21:03:33(UTC)
VADIM
delifinka a scris:
Salut tuturor!

Pe 12 martie o sa depun la Bucuresti juramantul de credinta fata de Romania. Si urmatoarea etapa ar fi obtinerea certificatului de nastere roman.
Problema mea este urmatoarea : nu stau in Bucuresti ci in alta localitate din Romania. Am inteles ca e cel mai bine sa depui dosarul pentru certificatul de nastere la Bucuresti ca tot asa va trece pe acolo si va fi mai rapid procesul.
Oare va fi destul sa depun dosarul la Bucuresti si doar sa sun din cand in cand sa vad evolutia dosarului si apoi sa trimit o cerere de urgentare pe mail la DGEP si in final sa merg la Bucuresti si sa-mi ridic certificatul de nastere?
Sau trebuie sa mai merg la DEP, DGEP, INEP (cand este cazul) ca sa iau numarul de inregistrare si note oficiale, adica sa mai vin pe la Bucuresti de vro 2 sau 3 ori?
Poate altcineva (care sta in Bucuresti) in locul meu sa mearga pe la toate institutiile acestea DEP, DGEP, INEP?

Daca cineva si-a obtinut certificatul de nastere depunand dosarul in alta localitate din Romania decat Bucuresti, rog sa imi spuna mai multe detalii.

Va multumesc anticipat.
O seara buna tuturor!

Salut delfinika. Prin telefon informatiile le obtii numai la Starea Civila, la restul institutiilor nu se ofera informatii prin telefon. Trebuie sa mergi personal la toate institutiile.

Cererile de urgentare nu se depun prin mail (nu ti se pare banal sa depui prin mail???)

Termenul de transcriere a certificatului de nastere fara urgentare este de vreo 5 luni in mediu (poate sa fie 4 5 6 7 luni).

Cu urgentare este de aproximativ 2 luni.
Offline rantnick  
#139 Postat : duminică, 1 martie 2009 01:16:38(UTC)
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
delifinka a scris:
Salut tuturor!

Va multumesc anticipat.
O seara buna tuturor!

scrie utilizatorului derek1983
te va ajuta
Offline delifinka  
#140 Postat : luni, 2 martie 2009 20:01:46(UTC)
delifinka
Postari: 10
Buna tuturor.

Pentru ca nu am gasit un raspuns sigur la intrebarea : "Pot sa-mi depun dosarul pentru obtinerea certificatului de nastere roman in alta localitate din Romania decat Bucuresti?", am fost nevoita sa merg la Starea Civila (din Sibiu mai exact) si sa ma interesez despre optiunile mele. Raspunsul a fost : "Daca te-ai nascut in Republica Moldova, si la depunerea dosarului pentru redobandirea cetateniei romane ai solicitat domiciliul in Romania si ai peste 18 ani - poti sa obtii certificatul de nastere DOAR LA BUCURESTI, Sectorul 1."
Sper sa fie de folos mesajul meu celor care se afla in aceeasi situatie.

O zi buna va doresc :)
Offline VADIM  
#141 Postat : luni, 2 martie 2009 20:07:20(UTC)
VADIM
delifinka a scris:
Buna tuturor.

Pentru ca nu am gasit un raspuns sigur la intrebarea : "Pot sa-mi depun dosarul pentru obtinerea certificatului de nastere roman in alta localitate din Romania decat Bucuresti?", am fost nevoita sa merg la Starea Civila (din Sibiu mai exact) si sa ma interesez despre optiunile mele. Raspunsul a fost : "Daca te-ai nascut in Republica Moldova, si la depunerea dosarului pentru redobandirea cetateniei romane ai solicitat domiciliul in Romania si ai peste 18 ani - poti sa obtii certificatul de nastere DOAR LA BUCURESTI, Sectorul 1."
Sper sa fie de folos mesajul meu celor care se afla in aceeasi situatie.

O zi buna va doresc :)

Citeste cu atentie urmatorul post delfinka: http://www.cetatenie-rom...inpasaport.aspx#post2273
Offline sancho  
#142 Postat : marți, 3 martie 2009 15:44:49(UTC)
sancho
Sa va povestesc ce-am patit

Acu o luna(2 feb) am depus actele pt transcriere certif de nastere. Respectiv, peste un timp am depus si cererea de urgentare. Am tot sunat la INEP si starea civila, dar mereu era fie ocupat fie nu raspundea nimeni.

Intr-un sfarsit, azi, reusesc sa dau de cineva la starea civila, care-mi zice ca cererea a fost respinsa, pe motiv ca stampila de pe certif moldovenesc nu se vede bine. In concluzie, m-am dus si mi-am luat certif de nastere inapoi. Urmeaza sa ma duc acasa, sa-mi fac unul moldovenesc pe care sa se vada stampila, cu care sa mai vin odata sa depun aici.
Offline derek1983  
#143 Postat : marți, 3 martie 2009 15:55:05(UTC)
derek1983
sancho a scris:

Acu o luna(2 feb) am depus actele pt transcriere certif de nastere. Respectiv, peste un timp am depus si cererea de urgentare. Am tot sunat la INEP si starea civila, dar mereu era fie ocupat fie nu raspundea nimeni.

Intr-un sfarsit, azi, reusesc sa dau de cineva la starea civila, care-mi zice ca cererea a fost respinsa, pe motiv ca stampila de pe certif moldovenesc nu se vede bine. In concluzie, m-am dus si mi-am luat certif de nastere inapoi. Urmeaza sa ma duc acasa, sa-mi fac unul moldovenesc pe care sa se vada stampila, cu care sa mai vin odata sa depun aici.

E tare faza - se mai intampla si pe la alte case... pacat ca nu si pe la cele mari. Sancho de ce nu esti fata frumusica ca mergeai la deadea de la INEP si faceai cu okiul ;)
Offline VADIM  
#144 Postat : marți, 3 martie 2009 16:31:10(UTC)
VADIM
sancho a scris:

Mdea, straniu. Unde si cand ai depus cererea de urgentare? Daca la DGEP ai depus cererea de urgentare atunci dosarul deja trebuia sa fi trecut prin 3 institutii si prin urmare daca n-au respins (aceste 3 institutii) de ce ar fi facut-o cei de la INEP.

Sa fie oare incompetenta si neatentie la Starea Civila, DEP Sector 1, DGEP ???
Offline sancho  
#145 Postat : marți, 3 martie 2009 18:13:58(UTC)
sancho
Cererea de urgentare am depus-o la DGEP,unde am primit si un biletel ca "Dosarul Dvs va fi trimis la INEP".

Faza cea mai tare e ca daca nu sunam, asa si nu aflam ca cererea a fost respinsa..

Editeaza de catre utilizator marți, 3 martie 2009 18:14:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#146 Postat : marți, 3 martie 2009 18:38:19(UTC)
VADIM
sancho a scris:
Cererea de urgentare am depus-o la DGEP,unde am primit si un biletel ca "Dosarul Dvs va fi trimis la INEP".

Faza cea mai tare e ca daca nu sunam, asa si nu aflam ca cererea a fost respinsa..

Chestia cu stampila de pe... ti-au spus-o la Starea Civila sau la INEP?
Offline sancho  
#147 Postat : marți, 3 martie 2009 19:12:44(UTC)
sancho
Mi-au spus-o la starea civila. Nu pot sa zic insa daca mi-a respins-o INEP-ul sau starea civila
Offline VADIM  
#148 Postat : marți, 3 martie 2009 19:21:11(UTC)
VADIM
sancho a scris:
Mi-au spus-o la starea civila. Nu pot sa zic insa daca mi-a respins-o INEP-ul sau starea civila

Cel mai probabil cei de la INEP ti-au respins cererea. Odata ce a fost trimis dosarul tocmai pana la DGEP, inseamna ca macar o pereche de ochi din fiecare institutie a vazut actele din dosarul tau. Sau cel putin asa trebuie sa fie in mod normal.

Trebuia sa intrebi cine ti-a respins dosarul. Ca sa stii pe cine sa tragi de urechi cu vreo plangere...
Offline Vinci  
#149 Postat : vineri, 6 martie 2009 21:42:50(UTC)
Vinci
Salut. Dragilor, a mai inteles cineva de ce unii platesc taxa aia de 41 RON pentru buletin, iar altii nu? DE exemplu, cunosc persoane care au depus la Galati pt buletin si au platit doar cei 7 RON. Sigur.

Editeaza de catre utilizator vineri, 6 martie 2009 22:19:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rantnick  
#150 Postat : vineri, 27 martie 2009 13:52:57(UTC)
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
Vinci a scris:
Salut. Dragilor, a mai inteles cineva de ce unii platesc taxa aia de 41 RON pentru buletin, iar altii nu? DE exemplu, cunosc persoane care au depus la Galati pt buletin si au platit doar cei 7 RON. Sigur.

Eu sunt din Galati si azi am depus actele pentru Buletin si am platit numai 7 lei.
La intrare la avizier scrie ca trebuie sa plateasca 41 lei numai cei care deja au pasaport romanesc. Nu gasesc explicatia logica, dar asa este.... am platit numai 7 lei...
Utilizatori pe tema
45 Pagini<12345>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.