Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

44 Pagini<1234>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline nadia  
#51 Postat : miercuri, 3 decembrie 2008 02:15:43(UTC)
Nivel: Membru Avansat
nadia
Postari: 46
Locatia: Tg. Mures
scuze..tocmai am deschis link-ul de mai sus si am gasit raspunsurile de care aveam nevoie....nu pare asa de complicat..mersi celui care a postat
Offline VADIM  
#52 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:14:29(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
Salut Everybody.

In sfarsit am obtinut si eu "заветный" certificatul de nastere romanesc. Si o sa incerc sa comentez toate intrebarile referitoare la chestia aceasta. L-am obtinut pe 13.11.2008. Dar din lipsa de timp si putere de concentrare n-am putut sa continui chiar la momentul respectiv.

Acum sa insirui toti pasii cu ceva amintiri Pray, asadar si prin urmare:

Am depus dosarul la Starea Civila 29.09.2008 (Juramantul l-am depus 19.09.2008).
Fiind la servici n-am putut sa urmaresc in fiecare zi/saptamana starea dosarului. Cand puteam atunci urmaream/mergeam/sunam.
Am fost la DEP (Romana) Primaria Sector 1 pe 21.10.2008 cu bonul de inregistrare de la Starea Civila si acolo mi-au dat o nota oficiala prin care mi-au comunicat ca dosarul la ei a fost inregistrat in 01.10.2008 - adica 2 zile a mers dosarul de la Starea Civila al DEP.

Dupa DEP (in aceeasi zi 21.10.2008) am mers la DGEP (Unirii) la fel cu bonul de inregistrare de la Starea Civila si nota oficiala de la DEP si acolo mi-au zis ca la ei dosarul a fost inregistrat la 08.10.2008 (7 zile de la DEP) si a plecat in data de 17.10.2008. Am depus DGEP in aceeasi zi memoriu de urgentare pe care l-am scris pe loc.

La INEP n-am mai ajuns sa intreb si sa primesc numarul de inregistrare.

In perioada 3.11.2008 - 6.11.2008, am sunat/fost pe la Starea Civila si mi-au zis ca inca n-a venit, si chiar mi-au indicat ca cel mai bine ar fi sa sun la ei decat sa vin. Pe 11.11.2008 am sunat si mi-au confirmat ca a venit dosarul de INEP. 12.11.2008 am fost la transcriere certificat (nu uitati sa aveti 1 ron pentru taxa Brick wall ) si pe 13.11.2008 am ridicat Certificatul de nastere Romanesc.

Bineinteles sa nu uitati de programul cu publicul la fiecare institutie (de exemplu am fost o singura data la INEP si atunci nu aveau program cu publicul)
La un simplu calcul putem observa ca certificatul de nastere l-am obtinut in 6.5 saptamani. Adica o luna si jumatate. Dar mentionez, n-am mers chiar la limita inregistrarii. Daca de urmarit mai strict atunci intr-o luna sigur obtii certificatul de nastere.

Acum urmeaza o noua etapa de birocratie: Buletinul de Identitate. Aici intervine problema cu "spatiul". Adica trebuie sa gasesti pe cineva care sa te ia in spatiu. Ceea ce este foarte delicat...

I'll be back

To be continued...
Offline VADIM  
#53 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:17:34(UTC)
VADIM
admin a scris:

nu sunt sigur, dar cred ca daca mergi la bucuresti transcrierea certificatului dureaza mai putin timp

si citisem undeva mai demult ca certficatele oricum sunt trimise la bucuresti pentru transcriere chiar daca esti din Targu Mures sau alta localitate din Romania

iti recomand sa suni la Bucuresti la sediul INEP +40 222-31-51 si afli in 2 minute

Aici permite-mi sa fac o precizare:
Am ajuns si eu o singura data pe la INEP si atunci nu aveau program cu publicul.
La intrebarea mea daca pot sa sun si sa intreb starea dosaului meu am primit un raspuns zdrobitor de Nenea Garcea: Sunt date cu caracter personal prin urmare secret si NU dam informatii prin telefon...

Editeaza de catre utilizator joi, 4 decembrie 2008 16:18:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#54 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:24:23(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
Vadim nu mai suna la starea civila.
mergi la Directia generala a evidentei populatiei a municipiului Bucuresti , sediu Bibescu Voda nr1 ( zona Piata Unirii, Bloc Hotel "Horoscop", doar ca este din partea cealalta ce da inspre Dealul Mitropoliei) si cere de acolo numar de inregistrare a dosarului tau. Daca iti dau aia numarul atat intrare cat si iesire ( ultimul e mai important) mergi la INEP intro zi de luni, miercuri sau vineri si vb acolo.
Trebuie sa treaca cel putin 1 luna de cand dosarul este la INEP ca sa puteti cere urgentare. ( Norma metodologica , nu se poate sari peste) , in cazuri absolut exceptionale si ffff urgente, se poate face luarea in evidenta chiar si daca dosarul a venit la ei cu o zi inainte. Tre sa demonstrezi cu dovada certa urgenta.

Derek1983 permite-mi sa te contrazik putin.

Cum am scris si mai sus: Chiar cei de la Starea Civila mi-au recomandat sa sun pentru a nu bate drumurile Bucurestiului.

Cu trecutul cel putin 1 luna a dosarului la INEP la fel. Vezi ce am scris mai sus: Dosarul meu a fost trimis la INEP pe 17.10.2008. si pe 11.11.2008 deja era la Starea Civila...

De aici rezulta ca a stat aproximativ 3 saptamani, dar tinand cont ca am depus memoriu de urgentare aproape dupa o sapatmana el ar fi trebuit sa stea maxim 2 saptamani pe acolo...
Offline VADIM  
#55 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:26:04(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
Intre stare civila sector 1 - DEP sector 1 - DGEPMB termen este 7-10 zile calendaristice. De la DGEPMB la INEP dureaza mai mult , pana 3 saptamani, iar la INEP e iadul, au mii de dosare repartizate la 6 oameni Pray

Vezi postarile mele anterioare...
Offline VADIM  
#56 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:28:10(UTC)
VADIM
rantnick a scris:
Svety20 a scris:
Buna! Stiti cumva daca am domiciliul stabilit in Moldova, pot apoi sa mi-l fac pe Romania> Si daca nu am buletin Ro am aceleasi drepturi ca toti romanii> Ma refer la angajare cu carte de munca. Va multumesc frumos!

Nu te poti angaja in Romania fara buletin. Trebuie sa ai o adresa stabila in Romania unde sa te gaseasca.
Dar daca ai cetatenia oricand iti poti stabili domiciliul in Romania.
Trebuie sa ai adeverinta de cetatean, certificatul de nastere transcris si ai o locuinta proprie pe teritoriul Romaniei sau un contract de inchiriere cu cineva pe minim 5 ani.

Sau declaratia unui proprietar care te ia in spatiu. Si poti sa uiti de el.

Aici indicat ar fi vreo ruda indepartata sau un prieten care are incredere in tine si tot asa...
Offline VADIM  
#57 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:31:28(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
admin a scris:
Sergio,presupun ca ai ales domiciliul stabil sa fie in Moldova,deci poti obtine pasaportul romanesc la consulatul Romaniei de la Chisinau fara sa fii nevoit sa mergi in Romania,

de buletin nu ai nevoie, de fapt nici nu poti sa-l obtii decat daca iti schimbi domiciliul stabil in Romania

cat priveste Buletin / Carte de Identitate-se obtine doar dupa ce se face repatrierea. adica nu se plateste doar cei 7 RON care este contracostul plasticului ci si o taxa consulara de 41 RON + timbru fiscal 1 RON care se lipeste pe cerere de eliberare carte de identitate. Odata cu cartea de identitate se elibereaza si cartea de alegator.

Pentru obtinerea buletinului de identitate oricum platesti 41 RON la CEC 7 RON la Politista care primeste actele, si 1 RON pentru timbru fiscal la Posta Romana.
Si dupa aceia copii dupa diferite acte...
O sa revin cu mai multe detalii de indata ce obtin "plasticul ala" numit Buletin de Identitate Romanesc.
Offline VADIM  
#58 Postat : joi, 4 decembrie 2008 16:34:28(UTC)
VADIM
nadia a scris:
scuze..tocmai am deschis link-ul de mai sus si am gasit raspunsurile de care aveam nevoie....nu pare asa de complicat..mersi celui care a postat

Daca ai pe cineva care te ia in "spatiu" sau contract de inchiriere pe 5 ani (cum am observat era scris aici) sau cel mai fericit caz esti proprietarul la un imobil aici... Astepti 2 3 saptamani si primesti acel Buletin/Carte de identitate...
Offline derek1983  
#59 Postat : joi, 4 decembrie 2008 17:00:35(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
VADIM a scris:
derek1983 a scris:
admin a scris:
Sergio,presupun ca ai ales domiciliul stabil sa fie in Moldova,deci poti obtine pasaportul romanesc la consulatul Romaniei de la Chisinau fara sa fii nevoit sa mergi in Romania,

de buletin nu ai nevoie, de fapt nici nu poti sa-l obtii decat daca iti schimbi domiciliul stabil in Romania

cat priveste Buletin / Carte de Identitate-se obtine doar dupa ce se face repatrierea. adica nu se plateste doar cei 7 RON care este contracostul plasticului ci si o taxa consulara de 41 RON + timbru fiscal 1 RON care se lipeste pe cerere de eliberare carte de identitate. Odata cu cartea de identitate se elibereaza si cartea de alegator.

Pentru obtinerea buletinului de identitate oricum platesti 41 RON la CEC 7 RON la Politista care primeste actele, si 1 RON pentru timbru fiscal la Posta Romana.
O sa revin cu mai multe detalii de indata ce obtin "plasticul ala" numit Buletin de Identitate Romanesc.

De obicei se plateste la CEC in sectorul in care iti faci cartea de identitate( daca este vorba de Bucuresti) Chiar si aia 7 Ron se plateste la CEC. -oricum beneficiarul este unul si acelasi - Bugetul statului.
actele necesare pe langa taxe sunt aratate mai sus
Offline derek1983  
#60 Postat : joi, 4 decembrie 2008 17:01:22(UTC)
derek1983
VADIM a scris:
derek1983 a scris:
mergi la Directia generala a evidentei populatiei a municipiului Bucuresti , sediu Bibescu Voda nr1 ( zona Piata Unirii, Bloc Hotel "Horoscop", doar ca este din partea cealalta ce da inspre Dealul Mitropoliei) si cere de acolo numar de inregistrare a dosarului tau. Daca iti dau aia numarul atat intrare cat si iesire ( ultimul e mai important) mergi la INEP intro zi de luni, miercuri sau vineri si vb acolo.
Trebuie sa treaca cel putin 1 luna de cand dosarul este la INEP ca sa puteti cere urgentare. ( Norma metodologica , nu se poate sari peste) , in cazuri absolut exceptionale si ffff urgente, se poate face luarea in evidenta chiar si daca dosarul a venit la ei cu o zi inainte. Tre sa demonstrezi cu dovada certa urgenta.

Cum am scris si mai sus: Chiar cei de la Starea Civila mi-au recomandat sa sun pentru a nu bate drumurile Bucurestiului.

Cu trecutul cel putin 1 luna a dosarului la INEP la fel. Vezi ce am scris mai sus: Dosarul meu a fost trimis la INEP pe 17.10.2008. si pe 11.11.2008 deja era la Starea Civila...

De aici rezulta ca a stat aproximativ 3 saptamani, dar tinand cont ca am depus memoriu de urgentare aproape dupa o sapatmana el ar fi trebuit sa stea maxim 2 saptamani pe acolo...

vorbeam despre urgentare la INEP direct, fara sa depui la DGEPMB
Offline VADIM  
#61 Postat : joi, 4 decembrie 2008 17:02:20(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
VADIM a scris:
derek1983 a scris:
admin a scris:

De obicei se plateste la CEC in sectorul in care iti faci cartea de identitate( daca este vorba de Bucuresti) Chiar si aia 7 Ron se plateste la CEC. -oricum beneficiarul este unul si acelasi - Bugetul statului.
actele necesare pe langa taxe sunt aratate mai sus

Sigur iti pot spune in cazul meu: I-am dat in mana functionarei de la Politie care mi-a primit actele (aici ma refer la cei 7 RON). Cei 41 de RON intr-adevar i-am platit la CEC de pe langa politia unde am depus actele pentru Buletin...

Cand o sa am buletinul gata atunci o sa pot scrie sigur ce si cum...

Acum silentio stampa :) :-" d'oh!

Editeaza de catre utilizator joi, 4 decembrie 2008 17:06:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#62 Postat : joi, 4 decembrie 2008 17:05:00(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
VADIM a scris:
derek1983 a scris:

vorbeam despre urgentare la INEP direct, fara sa depui la DGEPMB

Pai daca esti la DGEMB de ce sa nu depui memoriu de urgentare direct... Fara ca sa mai faci un drum spre INEP.
Offline mariana  
#63 Postat : duminică, 7 decembrie 2008 19:20:45(UTC)
Nivel: Membru
mariana
Postari: 10
Eu am depus juramantul pe 27.11, am depus dosarul cu actul de nastere la starea civila pe 2.12, am sunat la DEP pe 3.12, mi-au spus sa merg la ei sa fac o cerere dc vreau sa aflu date despre dosar. Am fost vineri, 5.12 si nu era sosit dosarul,mi-au zis sa merg la ei marti, 9 decembrie.
Offline pseudonim  
#64 Postat : luni, 8 decembrie 2008 01:45:58(UTC)
pseudonim
Postari: 12
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Pe mine ma mira o chestie .EU am fost direct la DGEP in Unirii cu nr de inregistrare de la Starea Civila si am depus memoriu de urgentare in urma caruia mi-a dat un nr de inregistrare acel <T>,si mi-a zis ca dosarul meu cu urgentarea in 4-5 zile pleaca la INEP \
Acum INTREBARE :Cum voi azi fost la DEP si ati luat nr de inregistrare si apoi cu el ati plecat la DGEP ,ca eu am fost DIRECT LA DGEP netrecand pe la DEP si nu mi-a zis nimeni nimikBrick wall
Offline VADIM  
#65 Postat : luni, 8 decembrie 2008 01:51:14(UTC)
VADIM
pseudonim a scris:
Pe mine ma mira o chestie .EU am fost direct la DGEP in Unirii cu nr de inregistrare de la Starea Civila si am depus memoriu de urgentare in urma caruia mi-a dat un nr de inregistrare acel <T>,si mi-a zis ca dosarul meu cu urgentarea in 4-5 zile pleaca la INEP \
Acum INTREBARE :Cum voi azi fost la DEP si ati luat nr de inregistrare si apoi cu el ati plecat la DGEP ,ca eu am fost DIRECT LA DGEP netrecand pe la DEP si nu mi-a zis nimeni nimikBrick wall

Zdarowa Pseudonim. Eu am fost la DEP pentru a ma asigura ca dosarul meu a trecut pe acolo si este deja la DGEP. Se poate si asa cum ai facut tu sa mergi direct la DGEP. De exemplu la INEP eu n-am mai trecut.

Sunt mai multe solutii la chestia aceasta... Depinde deamu de persoana in parte...
Offline toriand  
#66 Postat : luni, 15 decembrie 2008 12:12:21(UTC)
toriand
Postari: 15
buna, eu nu intaleg nik. azi am vorbit cu un om din romania (de la INPE din sibiu) am vrut sa ma ajuta sa primesc certificatele mele mai repede si mia zis ca daca le-am depus la Chisinau , transcrierea se face acolo direct la ambasada si ei nu le trimit acte in Romania. cine stie cum pot sa lamuresc lucru asta si pos sa fac urgentarea prin telefon, ca din unele motive nu pot sa merg la Chisinau.
Offline VADIM  
#67 Postat : luni, 15 decembrie 2008 19:23:17(UTC)
VADIM
toriand a scris:
buna, eu nu intaleg nik. azi am vorbit cu un om din romania (de la INPE din sibiu) am vrut sa ma ajuta sa primesc certificatele mele mai repede si mia zis ca daca le-am depus la Chisinau , transcrierea se face acolo direct la ambasada si ei nu le trimit acte in Romania. cine stie cum pot sa lamuresc lucru asta si pos sa fac urgentarea prin telefon, ca din unele motive nu pot sa merg la Chisinau.

toriand, hai sa stabilim unele amanunte... Ti-ai stabilit domiciliul in RO sau in MD? INPE din Sibiu sau INEP Sibiu. INPE nu stiu ce e, dar INEP... Cate certificate vrei sa obtii si care sunt... Ai zis ca vrei sa primesti mai multe certificate. In afara de cel de cetatenie si cel de nastere nu mai stiu ce-ai putea sa obtii. Dar presupun ca certificatul de Cetatenie l-ai obtinut la Juramant si Certificatul de Nastere urmeaza sa-l obtii...

Hai sa incerc sa te lamuresc... Poti sa faci si certificatul de nastere la Chisinau, dar fara CNP si (aici nu sunt sigur) numai in cazul daca ai optat pentru domiciliul in MD si nu in RO. In legatura cu CNP - chestia asta ii si cea mai grea in tot certificatul de nastere... Cele din MD vin fara CNP si daca vii la Starea Civila Sector 1 poti sa obtii CNP (timpul estimat nu-mi este cunoscut). Prin urmare tot tre sa ajungi la Chisinau. Sistemul de procure nu stiu daca mai este valabil si in cazul acesta...

Referitor la urgentarea prin telefon. Chiar ti se pare un lucru normal sa faci asa ceva prin telefon, mie cel putin mi se pare banal... Iti spun cum poti proceda in Ro - Mergi sau la DGEP (Unirii) sau la INEP (Drumul Taberei) si completezi acolo meoriu de urgentare, sau intri pe site-ul INEP si/sau DGEP si il completezi on-line. Alte metode nu-mi sunt cunoscute.

Daca ai si alte intrebari/informatii nu ezita sa le postezi aici...
Offline toriand  
#68 Postat : marți, 16 decembrie 2008 13:30:07(UTC)
toriand
VADIM a scris:

toriand, hai sa stabilim unele amanunte... Ti-ai stabilit domiciliul in RO sau in MD? INPE din Sibiu sau INEP Sibiu. INPE nu stiu ce e, dar INEP... Cate certificate vrei sa obtii si care sunt... Ai zis ca vrei sa primesti mai multe certificate. In afara de cel de cetatenie si cel de nastere nu mai stiu ce-ai putea sa obtii. Dar presupun ca certificatul de Cetatenie l-ai obtinut la Juramant si Certificatul de Nastere urmeaza sa-l obtii...

Hai sa incerc sa te lamuresc... Poti sa faci si certificatul de nastere la Chisinau, dar fara CNP si (aici nu sunt sigur) numai in cazul daca ai optat pentru domiciliul in MD si nu in RO. In legatura cu CNP - chestia asta ii si cea mai grea in tot certificatul de nastere... Cele din MD vin fara CNP si daca vii la Starea Civila Sector 1 poti sa obtii CNP (timpul estimat nu-mi este cunoscut). Prin urmare tot tre sa ajungi la Chisinau. Sistemul de procure nu stiu daca mai este valabil si in cazul acesta...

Referitor la urgentarea prin telefon. Chiar ti se pare un lucru normal sa faci asa ceva prin telefon, mie cel putin mi se pare banal... Iti spun cum poti proceda in Ro - Mergi sau la DGEP (Unirii) sau la INEP (Drumul Taberei) si completezi acolo meoriu de urgentare, sau intri pe site-ul INEP si/sau DGEP si il completezi on-line. Alte metode nu-mi sunt cunoscute.

sal, nu mi se pare banal pentruca asi vrea sa te vad cum poti sa mergi insarcinat in luna a 9 in ROThink
am optat cu domiciliul in RO , dar poti sa depui acte pentru transcrierea unde vrei , am facut lucru asta la Chisinau.
cer scuze am gresit INEP din sibiu. si acuma nu prea ma intereseaza daca primesc CNP sau nu. am nevoie de acte, mai ales cele moldovenesti de nastere si de casatorie. Daca fac procura poate sa le ridica sotul sau alta persoana la Ambasada sau nu?
Dar eu nu intaleg daca se face transcrierea aici pe loc , de ce se face fff greu, cum crezi daca vin pe 4ianuarie cand au zis ei, le obtin sau nu??? cred ca nu si o sa dureze inca. ((((
Offline VADIM  
#69 Postat : marți, 16 decembrie 2008 14:45:05(UTC)
VADIM
toriand a scris:
VADIM a scris:

sal, nu mi se pare banal pentruca asi vrea sa te vad cum poti sa mergi insarcinat in luna a 9 in ROThink
am optat cu domiciliul in RO , dar poti sa depui acte pentru transcrierea unde vrei , am facut lucru asta la Chisinau.
cer scuze am gresit INEP din sibiu. si acuma nu prea ma intereseaza daca primesc CNP sau nu. am nevoie de acte, mai ales cele moldovenesti de nastere si de casatorie. Daca fac procura poate sa le ridica sotul sau alta persoana la Ambasada sau nu?
Dar eu nu intaleg daca se face transcrierea aici pe loc , de ce se face fff greu, cum crezi daca vin pe 4ianuarie cand au zis ei, le obtin sau nu??? cred ca nu si o sa dureze inca. ((((

Privet toriand, fiind intr-o situatie mai delicata (insarcinata in luna a 9) iti inteleg si tonul din mesaj. Privind chestia cu procura nu stiu daca se poate sa le ridice si/sau sa depuna altele... Trebuie sa mearga acolo pe loc si sa incerce sa intrebe/obtina/"rupa" informatii cumva...

Uite cu certificatul de nastere sa-l depui unde vrei, este o noutate pentru mine. In asa caz poti sa depui la Chisinau pentru certificatul de nastere romanesc si se face destul de repede acolo (Unii spuneau chiar si o saptamana altii 45 zile, ii tare incurcat aici). Daca erai in Bucuresti aici puteai sa obtii cu putin noroc si multa alergatura certificatul de nastere intr-o luna...

La Chisinau merge asa de greu toata treaba pentru ca:

1. Pe angajatii Ambasadei ii doare fix in cot de promptitudine/seriozitate si putina solidaritate...
2. Nici Moldovenii nu sunt expliciti si receptivi la tot ce se intimpla pe acolo
3. Numarul mare de informatii/dosare pentru procesare si numarul foarte mare de persoane (aici ma refer FIZIC) care "bantuie" pe acolo in fiecare zi...

Si intr-un final avem un mic haos si o taraganare foarte mare...

Toriand cel mai bine ar fi sa faci procura pe sotul tau si el sa umble peste tot unde este posibil si sa incerce sa faca ceva... Prin telefon/e-mail/scrisori ii ceva mai delicat si dificil.

Bafta si mult succes in obtinerea actelor.

P.S. Sa ne scrii daca e fetita sau baietel limba :-*
Offline toriand  
#70 Postat : miercuri, 17 decembrie 2008 14:16:29(UTC)
toriand
mersi ff mult, vedem peste o saptamana ce rezolvam cu acte.
Offline pupsic  
#71 Postat : joi, 18 decembrie 2008 19:47:55(UTC)
Nivel: Incepator
pupsic
Postari: 4
Insfarsit am luat si eu Certificatul de Nastere. :d/ A durat 1 luna si 2 saptamani transcrierea.

03.11.2008 Am depus actele la Directia de Stare Civila sector 1
04.11.2008 Dosarul a plecat spre DEP
07.11.2008 Dosar inregistrat la DEP
12.11.2008 Dosar inregistrat la DGEPMB
19.11.2008 Dosarul a ajuns la INEP
15.12.2008 Dosar inregistrat la INEP
17.12.2008 Dosarul a ajuns inapoi la Starea Civila sector 1
18.12.2008 Am ridicat certificatul de nastere.

Dosarul la INEP trebuie sa stea MAI NOU cel putin 30 de zileBrick wall (asa mi au spus cei de acolo) ca sa l inregistreze.Am inteles ca se poate inregistra si mai repede,din surse sigure, dar bineinteles contra unei taxe "modice".

Multumesc administratorilor acestui forum si tuturor celor care posteaza informatii utile.Bafta celorlalti!!!!!:) :-*
Offline pseudonim  
#72 Postat : vineri, 19 decembrie 2008 06:03:45(UTC)
pseudonim
pupsic a scris:
Insfarsit am luat si eu Certificatul de Nastere. :d/ A durat 1 luna si 2 saptamani transcrierea.

Dosarul la INEP trebuie sa stea MAI NOU cel putin 30 de zileBrick wall (asa mi au spus cei de acolo) ca sa l inregistreze.Am inteles ca se poate inregistra si mai repede,din surse sigure, dar bineinteles contra unei taxe "modice".

Multumesc administratorilor acestui forum si tuturor celor care posteaza informatii utile.Bafta celorlalti!!!!!:) :-*

Buna
Am si eu 3 itrebari :
1)actele mele au ajuns la INEP pe data de 9 decembrie 2008,chiar trebuie sa astept 30 de zile?culmea eu am sunat la ei si mi-au zis ca min 90 de zile:))se poate de urgentat inscrierea?
2)Si ce se itampla daca cei de la INEP iti citesc cererea de urgentare si hotarasc ca nu este asa de important motivul?poate fi asa ceva?
3) la urgentare La DGEP ai adus acte doviditoare la memoriu?
Offline pseudonim  
#73 Postat : vineri, 19 decembrie 2008 06:05:54(UTC)
pseudonim
cine mai stie daca ajunge memoriu de urgentare la INEP si este RESPINS cat timp atunci dureaza transcrierea:D:-"
Offline pupsic  
#74 Postat : vineri, 19 decembrie 2008 15:27:57(UTC)
pupsic
Buna Pseudonim.La DGEPMB cand am depus memoriu de urgentare nu mi au cerut nici un act doveditor.Pur si simplu am scris un memoriu de urgentare in care mi am explicat motivele urgentarii transcrierii.
La INEP,din ce mi a spus nenea de acolo , dosarul trebuie sa aiba 30 de zile de cand e la ei , ca sa l poata inregistra, asa ca, pe 9 ianuarie ar trebui sa mergi acolo si sa i zici domnului ca dosarul e la ei de 30 de zile si sa l rogi frumos sa ti l inregistreze , ii spui ca ai nevoie urgent de el , si ii bagi un motiv acolo, eu i am spus ca nu pot iesi din tara(legea noua pentru cei care au cetatenie dubla)si ca am probleme in familie.Nu ti cere nici un act. Cererea de urgentarea,nu au cum sa ti o respinga pentru ca, citez cuvintele domnului de la INEP " Noi nu avem nici un drept sa alegem intre problemele oamenilor"Asa ca stai linistit,mergi dupa 30 de zile si ei o sa ti inregistreze dosarul.Bafta.:)
Offline VADIM  
#75 Postat : vineri, 19 decembrie 2008 20:24:29(UTC)
VADIM
pseudonim a scris:
pupsic a scris:

Buna
Am si eu 3 itrebari :
1)actele mele au ajuns la INEP pe data de 9 decembrie 2008,chiar trebuie sa astept 30 de zile?culmea eu am sunat la ei si mi-au zis ca min 90 de zile:))se poate de urgentat inscrierea?
2)Si ce se itampla daca cei de la INEP iti citesc cererea de urgentare si hotarasc ca nu este asa de important motivul?poate fi asa ceva?
3) la urgentare La DGEP ai adus acte doviditoare la memoriu?

Salut Pseudonim. Cum a spus cineva asteptatul de 30 de zile este "MAI NOU". In cazul meu aproximativ in luna noiembrie dosarul meu a stat undeva 2 - 3 saptamani la INEP. Am depus memoriu la DGEP si am scris motivele reale "bineintemeiate pentru noi cei din Moldova". Vezi in fisierul de la inceputul temei.

1. Cu 30 de zile am scris mai sus. Urgentarea se poate si chiar trebuie...
2. Nu cred in respingerea cererii de urgentare. Doar daca ai scris niste motive banale: "Ca imi trebuie urgent", "Ca asa vreau..." Daca le scrii intr-adevar pentru ce iti trebuie nu cred ca ar fi vreo problema.
3. La DGEP nu trebuie nici un act doveditor...

Bafta in obtinerea certificatului de nastere...
Offline VADIM  
#76 Postat : vineri, 19 decembrie 2008 20:56:06(UTC)
VADIM
Saliut Everybody.

Sa continuam cu epopeea "Actele romanesti".

In sfarsit am obtinut si buletinul romanesc.
Procedura este foarte foarte simpla si anume (descriu cazul meu):

Depui la sectia de politie la care apartine domiciliul unde iti faci rezidenta

1. Achiti 41 RON la CEC
2. Timbru fiscal 1 RON la posta
3. 7 RON la politistul care iti primeste actele (nu e mita si nici o mica "atentie" este o taxa nu stiu de care...)
4. Copie dupa certificatul de nastere romanesc
5. Copie dupa certificatul de cetatenie
6. Proprietarul locuintei (in carne si oase cu pix in mana) cu actele din care rezulta ca este proprieterul imobilului
7. Optional (cred ca numai in cazul celor din Republicva Moldova, asa mi-a cerut mie): Ultima ta viza de sedere temporara (expirata sau nu), copie dupa pasport, in caz ca ti-ai facut foaie de drum (Bilet de Calatarie de 50 $ - acum ii 55 EURO - surse sigure).
7. Actele enumerate mai sus trebuie sa fie si in original pentru a fi verificate copiile
8. Optional: Buna dispozitie si multa multa rabdare... Si sa fii pieptanat si imbracat frumusel...

Toata treaba a durat vreo 30 de minute... (deoarece eram din MD si au verificat mai cu indelete actele...)

In data de 02.12.2008 am depus pentru buletin si mi-au zis daca nu intervine nimic in 2-3 saptamani este gata. Am sunat exact dupa 2 saptamani adica pe 16.12 si Buletinul era gata.

In aceeasi zi am fost si l-am luat si pe Buletin era scris ca a fost emis in data de 11.12.2008 -> chiar si mai repede decat 2 saptamani...

Urmeaza pasaportul:

In aceeasi zi am fost si am depus si pentru pasaport "Iorga":

1. Am fost si am platit la CEC taxa pentru pasaport 64 + 32 RON
2. Xerox buletin
3. M-am porgramat pentru depunere si ti se da acolo un numar de inregistrare si te uiti la monitor
4. Am completat cererea de pasport
5. Cand mi-a venit randul am depus actele

Toata treaba a durat 7-10 minute...

In 16.12.2008 am depus si pe 24.12.2008 mi-au zis sa vin sa-l iau...

Si iaka asa se incheie "epopeea" documentili...

Editeaza de catre utilizator luni, 22 decembrie 2008 19:18:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#77 Postat : luni, 22 decembrie 2008 19:16:42(UTC)
derek1983
obtinerea buletinului este totusi o procedura care poate sa dureze, in sensul ca poate fi intre 7 zile si 21 de zile. De ce ? Este vorba despre repatriere.
Offline VADIM  
#78 Postat : luni, 22 decembrie 2008 19:20:30(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
obtinerea buletinului este totusi o procedura care poate sa dureze, in sensul ca poate fi intre 7 zile si 21 de zile. De ce ? Este vorba despre repatriere.

Bun revenit derek1983 printre noi, de mult n-ai mai dat nici un semn de viata ;) Cum am mai spus - este doar cazul meu, alte cazuri sunt alte persoane si alte localitati...

Editeaza de catre utilizator luni, 22 decembrie 2008 19:21:30(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Natmoldova  
#79 Postat : sâmbătă, 27 decembrie 2008 21:47:44(UTC)
Natmoldova
Postari: 2
Salut!

Am obtinut cetatenie romana cu domiciliul in Moldova. Peste 2 luni voi obtine certificatul de nastere romanesc la Consulatul Roman de la Chisinau.

Care este procedura de obtinere in regim de urgenta a pasaportului romanesc, in cazul domiciliului in Moldova?

Va multumesc
Offline toriand  
#80 Postat : sâmbătă, 3 ianuarie 2009 01:48:31(UTC)
toriand
Buna, in sfarsit am si eu transcrise certificat de nastere si de casatorie.Am depus pe 4 noiembrie si sotul cu procura a ridicat acte pe 24 decembrie. Dar mam uitat in acte si pot sa zic ca daca mergeam cam pe 15 decembrie erau si atuncea gata. Si pot sa zic ca acte sunt fara CNP(((
Acuma am inrebarea : care sunt acte sa fac pasaport roman la Ambasada din Chisinau si cat dureaza???
Cine stie astept raspuns.
Offline admin  
#81 Postat : sâmbătă, 3 ianuarie 2009 14:14:42(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Offline patrik  
#82 Postat : duminică, 11 ianuarie 2009 19:32:46(UTC)
patrik
Buna tuturor.
As dori o lamurie, daca poate cineva sa ma ajute. Situatia mea: urmeaza sa depun juramantul la Bucuresti, sper in ianuarie; am ales resedinta in RO, va fi in Craiova mai exact. Intrebarile mele este: unde depun dosarul de transcriere a certificatului de nastere? La primaria sector 1, sau il pot depune si la Craiova? Unde va dura mai putin? Ce exact trebuie sa contine acel dosar?

Multumesc celor care intretin acest forum si urez tuturor multa bafta! :)
Offline naty  
#83 Postat : miercuri, 14 ianuarie 2009 17:49:52(UTC)
naty
Postari: 3
Intrebare? Am depus petitia de urgentare la DGEP si am luat si numar de inregistrare de acolo si mia-au spus ca in 30 zile sa merg la starea civila a primariei sectorului 1 sa imi ridic certificatul de nastere transcris cat de real e? sau numai au vrut sa scape de mine?
Offline pseudonim  
#84 Postat : miercuri, 14 ianuarie 2009 18:49:07(UTC)
pseudonim
naty a scris:
Intrebare? Am depus petitia de urgentare la DGEP si am luat si numar de inregistrare de acolo si mia-au spus ca in 30 zile sa merg la starea civila a primariei sectorului 1 sa imi ridic certificatul de nastere transcris cat de real e? sau numai au vrut sa scape de mine?

Procedura este urmatoarea limbae 8 decembrie am depus urgentarea la DGEP
si pe 8 ianuarie am fost la Inep si mi-au zis ca in 2 zile sa ma duc la Stare Civila sec 1 sa-mi ridic certificatul ne nastere

Ce tebuie sa faci:Odata ce ai depus urgentare tie ti-a dat un numar de inregistrare asa zisul (T) ex nr de intregistrare T12304. Cu acest T12304 de duci peste 30 de zile la INEP ca sa-ti spuna daca este gata transcrierea (regula este sa stea la ei 30 de zile:))si daca da ,cand iti trimit dosarul la Starea civila (2 zile )\
Succes!!!!!!!
Offline VADIM  
#85 Postat : vineri, 16 ianuarie 2009 02:53:12(UTC)
VADIM
naty a scris:

Salut naty, cu 30 de zile cred ca este credibila situatia... dar pana n-o sa obtii tu chestia seia nu se stie...
Offline Diana80  
#86 Postat : miercuri, 21 ianuarie 2009 18:35:29(UTC)
Diana80
Postari: 6
Buna ziua la toti,
am o intrebare la cei ce stiu exact un raspuns. deci acum sunt in proces de depunere a juramintului dupa care urmeaza sa-mi fac certificat de nastere si de casatorie roman, eu fiind cetatean MD . la momentul de fata sunt gravida in 8 luni si cred ca ce tine de juramint sa se rezolve sa-l depun dupa nastere, asta ar fi dupa aprilie 2009. ce tine de certificat de nastere romanesc al copilului, nu va fi o problema daca eu inca nu am depus juramintul si certificatele (nastere, casatorie ro) nu sunt inca facute?
deci asi putea continua procesul de acte pentru copil si sotz daca eu inca sunt fara certificate, Buletin si Pasaport?

p.s. care sunt taxele pentru certificare si BI, pasaport in Ro in Euro?
Offline nadia  
#87 Postat : joi, 22 ianuarie 2009 14:57:16(UTC)
nadia
eu am platit cate 20 de euro pentru fiecare transcriere ,adica certificat de nastere si cert. de casatorie, la Consulatul Rom. in Chisinau, pentru ca am ales domiciliul in Moldova.
Offline derek1983  
#88 Postat : joi, 22 ianuarie 2009 17:32:33(UTC)
derek1983
Diana80 a scris:
Buna ziua la toti,
am o intrebare la cei ce stiu exact un raspuns. deci acum sunt in proces de depunere a juramintului dupa care urmeaza sa-mi fac certificat de nastere si de casatorie roman, eu fiind cetatean MD . la momentul de fata sunt gravida in 8 luni si cred ca ce tine de juramint sa se rezolve sa-l depun dupa nastere, asta ar fi dupa aprilie 2009. ce tine de certificat de nastere romanesc al copilului, nu va fi o problema daca eu inca nu am depus juramintul si certificatele (nastere, casatorie ro) nu sunt inca facute?
deci asi putea continua procesul de acte pentru copil si sotz daca eu inca sunt fara certificate, Buletin si Pasaport?

Pentru taxe in Ro poti cauta pe forum, sunt prezentate foarte detaliat taxele, dar mai amintesc:
C.I. doar pentru cei care au optat pentru domiciliu in Ro sau care isi fac repatriere, 7 Lei contravaloare C.I., si 41 lei taxa de repatriere, 1 timbru fiscal de 1 leu. C.I. se face la sectia de politie din raza domiciliului din Ro.
Pasaport 32 lei taxa consulara, si 64 lei contravaloare emitere pasaport. in regim de urgenta se face doar la Directia generala de pasapoarte str. Nicolae Iorga , Bucuresti, Sector 1.( zona Piata Romana).Toate taxele se platesc la CEC . pentru transcriere certificate de nastere sau casatorie, nu se percep taxe, si se fac doar la Primaria Sector 1, Oficiul de stare civila ( zona Arc de Triumf, Blvd. Maresal Averescu 17).
Offline VADIM  
#89 Postat : marți, 27 ianuarie 2009 14:09:44(UTC)
VADIM
Diana80 a scris:
Buna ziua la toti,

Cum a spus si derek pe forum sunt toate informatiile utile... Chiar in aceasta tema (referitor la TAXE)... Este atat de greu sa citesti 15 minute toata tema si o sa ai toate informatiile utile?

Editeaza de catre utilizator marți, 27 ianuarie 2009 14:10:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#90 Postat : marți, 27 ianuarie 2009 14:13:32(UTC)
VADIM
nadia a scris:
eu am platit cate 20 de euro pentru fiecare transcriere ,adica certificat de nastere si cert. de casatorie, la Consulatul Rom. in Chisinau, pentru ca am ales domiciliul in Moldova.

Salut Nadiusa... Spune-mi mai multe detalii despre aceste transcrieri la consulat si anume:

Ce acte ai transcris?
Cat a durat?
Care este procedura?
Ce acte sunt necesare pentru fiecare transcriere in parte?

20 euro pentru ce act ai platit?

Editeaza de catre utilizator marți, 27 ianuarie 2009 14:26:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadia  
#91 Postat : joi, 5 februarie 2009 01:28:30(UTC)
nadia
VADIM a scris:
nadia a scris:

Salut Nadiusa... Spune-mi mai multe detalii despre aceste transcrieri la consulat si anume:

Ce acte ai transcris?
Cat a durat?
Care este procedura?
Ce acte sunt necesare pentru fiecare transcriere in parte?

20 euro pentru ce act ai platit?

salut,scuze ca abia acum raspund!
eu am depus pt transcriere certificatul de nastere si cel de casatorie. Inca nu le-am luat, urmeaza acum in februarie (am depus in dec, si au zis sa vin peste 2luni)
Procedura e simpla: stai la coada de la 9 la 15 dupa masa :) (asa mi s-a intamplat mie, erau ffff multi), si depui actele respective. platesti pe loc in euro.
2o de euro am platit pentru fiecare, total 40.
Actele necesare, nu mai tin minte exact, dar cele care erau afisate aici pe site erau corecte (eu de aici m-am inspirat)
....deasemenea lista cu actele necesare era pe fiecare formular specific, care le-am primit la depunerea juramantului.
Offline nadia  
#92 Postat : joi, 5 februarie 2009 01:31:56(UTC)
nadia
am uitat sa mentionez... actele pentru transcriere se depun la ghiseele 1,2,3,4 de luni pana vineri.
Offline VADIM  
#93 Postat : joi, 5 februarie 2009 01:39:51(UTC)
VADIM
nadia a scris:
am uitat sa mentionez... actele pentru transcriere se depun la ghiseele 1,2,3,4 de luni pana vineri.

Multumesc frumos Nadia pentru informatia oferita ;)
Offline Svety20  
#94 Postat : joi, 5 februarie 2009 23:25:46(UTC)
Svety20
Postari: 5
Cine stie? De ce la depunerea actelor pentru buletin romanesc mi s-a zis ca nu mai este nevoie sa platesc taxa de 41 Ron?
Offline VADIM  
#95 Postat : vineri, 6 februarie 2009 18:47:13(UTC)
VADIM
Svety20 a scris:
Cine stie? De ce la depunerea actelor pentru buletin romanesc mi s-a zis ca nu mai este nevoie sa platesc taxa de 41 Ron?

Salut Svety20. Cand ai depus pentru buletin? Si cine ti-a zis ca nu mai trebuie sa platesti acei 41 RON...

Teoretic s-ar putea sa fie intr-adevar odata cu introducerea pasapoartelor si buletinelor biometrice, dar sincer ma cam indoiesc in privinta aceasta.

Atata timp cat la pasapoarte au dublat taxa de emitere de la 96 RON la 230 RON, la buletine n-as vedea de ce nu s-ar mai percepe...
Offline Svety20  
#96 Postat : duminică, 8 februarie 2009 23:32:39(UTC)
Svety20
Postari: 5
Am depus pe 4 februarie si mi s-a zis sa vin cam in 3 sapt. Eu stiind de la altii ca trebuie platita aceasta taxa, am platit-o din timp, si cand m-am dus sa depun actele am zis ca am redobandt cetatenie, mi s-a dat un formular diferit de cel pe care il completeaza romanii si functionarul a zis ca nu e nevoie sa platesc taxa de 41 ron ci doar de 7 ron (taxa de buletin).
Offline VADIM  
#97 Postat : luni, 9 februarie 2009 17:11:10(UTC)
VADIM
Svety20 a scris:
Am depus pe 4 februarie si mi s-a zis sa vin cam in 3 sapt. Eu stiind de la altii ca trebuie platita aceasta taxa, am platit-o din timp, si cand m-am dus sa depun actele am zis ca am redobandt cetatenie, mi s-a dat un formular diferit de cel pe care il completeaza romanii si functionarul a zis ca nu e nevoie sa platesc taxa de 41 ron ci doar de 7 ron (taxa de buletin).

Tot ce este posibil... Daca ai depus acum recent...

Sa ne scrii cand obtii buletinul...

Iar cu banii mergi inapoi la CEC si le explici situatia si le ceri banii inapoi... N-ar trebui sa fie o problema cu intoarcerea acestor bani...

P.S. In ce localitate ai depus pentru buletin?

Editeaza de catre utilizator luni, 9 februarie 2009 17:11:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sancho  
#98 Postat : luni, 9 februarie 2009 18:58:22(UTC)
sancho
Postari: 19
Am si eu o intrebare...
daca nu depui pentru urgentarea obtinerii certificatului de nastere, cam in cat timp il obtii
Offline VADIM  
#99 Postat : luni, 9 februarie 2009 18:59:45(UTC)
VADIM
sancho a scris:
Am si eu o intrebare...
daca nu depui pentru urgentarea obtinerii certificatului de nastere, cam in cat timp il obtii

Aproximativ cel putin 2 luni obtii certificatul de nastere cu tot cu urgentare dupa ultimele prevederi...
thanks 1 utilizator a multumit VADIM acest post util.
Offline sancho  
#100 Postat : marți, 10 februarie 2009 12:44:52(UTC)
sancho
Postari: 19
Bun, si iaka daca eu sa zicem nu depun pt urgentare ci stau acasa pe soba si il astept, cam in cate luni il primesc?
Utilizatori pe tema
44 Pagini<1234>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.