Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

44 Pagini«<1718192021>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Cracker  
#901 Postat : 26 iulie 2010 17:43:06(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cracker
Postari: 65
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 9
Locatia: Chisinau
dolce-vitta a scris:
nu..e obligator sa transcrieti cert.de casatorie..dar maica-ta nu a transcris certificatul de casatorie?

paremi-se l-a transcris.. dar ma gandeam ca daca nu te intereseaza sa fie mentionat ca esti casatorit nu e nevoie...

Editeaza de catre utilizator 26 iulie 2010 17:44:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#902 Postat : 26 iulie 2010 17:48:10(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Cracker a scris:
paremi-se l-a transcris.. dar ma gandeam ca daca nu te intereseaza sa fie mentionat ca esti casatorit nu e nevoie...

e obligator....altfel nu o sa poata sa-si faca pasaport..tot asa cum la noi...
Offline AlexandruL  
#903 Postat : 26 iulie 2010 18:41:39(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
dolce-vitta a scris:
e obligator....altfel nu o sa poata sa-si faca pasaport..tot asa cum la noi...

Confirmare: cind am depus juramantul la Consulatul din Chisinau un functionar acolo mi-a spus ca pentru pasaport neaparat trebuie transcrise ambele certificate (in caz cand esti casatorit, bineinteles)
Offline xpressmusic  
#904 Postat : 26 iulie 2010 20:28:39(UTC)
Nivel: Incepator
xpressmusic
Postari: 6
Locatia: chisinau
poate cineva sa-mi arate pe harta unde se afla sectorul 1 la bucuresti ?
Offline cgv  
#905 Postat : 26 iulie 2010 22:19:26(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
xpressmusic a scris:
poate cineva sa-mi arate pe harta unde se afla sectorul 1 la bucuresti ?

http://bucuresti.romania...orer.com/page_10890.html
Offline Cracker  
#906 Postat : 27 iulie 2010 0:19:26(UTC)
Cracker
Am inteles ca daca depui pentru certificat in Bucuresti poti lasa si un plic cu timbre pentru a trimite certificatul acasa? E adevarat?
Offline .......  
#907 Postat : 27 iulie 2010 8:37:20(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Cracker a scris:
Am inteles ca daca depui pentru certificat in Bucuresti poti lasa si un plic cu timbre pentru a trimite certificatul acasa? E adevarat?

Nu cred ca e valabila treaba asta pentru corespondenta internationala, deoarece plicul cand pleaca din Moldova trebuie sa aiba timbre moldovenesti, iar cand pleaca din Romania - i se lipesc timbre romanesti. Daca ai timbre romanesti cat trebuie pentru o scrisoare din asta, cred ca se poate. Eu asa cred, dar nu stiu sigur.
Offline 1orf  
#908 Postat : 13 august 2010 21:14:30(UTC)
Nivel: Membru
1orf
Postari: 25
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 2
Buna...
Luni o sa dau juramantul si a doua zi vreau sa ma prezint la starea civila Sector 1 sa stranscriu certificatul de nastere pentru ca am citit pe forum consulatele romane din tarile straine (Austria in cazul meu) nu transcriu pentru cetateni moldoveni este corect? Nu stau multe zile si vreau sa stiu ce am de facut.
Am inteles ca dureaza 2 luni transcrierea, dupa aceea o sa ma intorc iar la Bucuresti sa depun pentru pasaport intrebare unde le aduc dovezile cu domiciliul stabil in strainatate la stranscriere sau la depunerea actelor pentru pasaport? Si ce acte sunt nevoie pentru pasaport?

Multumesc.
Offline Cezar  
#909 Postat : 13 august 2010 21:31:02(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
1orf a scris:
Buna...
Luni o sa dau juramantul si a doua zi vreau sa ma prezint la starea civila Sector 1 sa stranscriu certificatul de nastere pentru ca am citit pe forum consulatele romane din tarile straine (Austria in cazul meu) nu transcriu pentru cetateni moldoveni este corect? Nu stau multe zile si vreau sa stiu ce am de facut.
Am inteles ca dureaza 2 luni transcrierea, dupa aceea o sa ma intorc iar la Bucuresti sa depun pentru pasaport intrebare unde le aduc dovezile cu domiciliul stabil in strainatate la stranscriere sau la depunerea actelor pentru pasaport? Si ce acte sunt nevoie pentru pasaport?

Multumesc.

In Austria se transcriu certificate austriece. In Moldova actele moldovenesti, in Ucraina cele ucrainesti, in China cele chinezesti, si asa mai departe. De asta este necesar ori in Bucuresti de transcris ori in Chisinau. In Bucuresti pot transcrie oricine, ca acolo e centrul cetateniilor.

Dovada pentru domiciliul in strainatate este buletinul de identitate moldovenesc. Ori daca esti cu domiciliul stabil in Austria prezinti actul de identitate (permis de sedere de lunga durata sau mai stiu eu care). In fine nu e cine stie ce. Mare valoare nu are toata chestia asta. In pasaport iti va scrie doar tara unde esti domiciliat, si oricum roman ramaii, indiferent unde te afli.

Acte pentru depunerea in Bucuresti pentru pasaport:
- Pasaport (MD)
- Buletin de identitate (MD)
- Certificat de nastere roman
- Certificat de casatorie roman (daca esti casatorit/a in acest moment)
- Certificatul constatator (foaia de la juramant)
- chitante: 234 RON de la CEC Bank + 32 RON taxa consulara (de la Trezorerie)

Pot sa ceara cate o copie simpla xerox de la toate actele in afara de chitante.
Offline 1orf  
#910 Postat : 13 august 2010 22:17:45(UTC)
1orf
Multumesc tare mult.
Am si buletinul de identitate expirat si vad ca trebuie la toate sa-l prezinti si la transcriere si la pasaport deci am de facut drumuri, drumuri. In legatura cu domiciliu stabil in strainatate permisul de sedere din austria trebuie tradus nu?
Si nu pun domiciliu in strainatate ca vezi doamne o sa arat altfel sunt si o sa raman romanca sunt foarte constienta de asta pun asa pentru ca locuiesc acum si pe viitor asa o sa ramana nu din fitze.

Editeaza de catre utilizator 13 august 2010 22:20:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#911 Postat : 14 august 2010 0:11:40(UTC)
Cezar
1orf a scris:
Multumesc tare mult.
Am si buletinul de identitate expirat si vad ca trebuie la toate sa-l prezinti si la transcriere si la pasaport deci am de facut drumuri, drumuri. In legatura cu domiciliu stabil in strainatate permisul de sedere din austria trebuie tradus nu?
Si nu pun domiciliu in strainatate ca vezi doamne o sa arat altfel sunt si o sa raman romanca sunt foarte constienta de asta pun asa pentru ca locuiesc acum si pe viitor asa o sa ramana nu din fitze.

De ce t-e complici cu domiciliul in Austria? Iti faci standart cum fac toti, adica in MD. Si in Austria mi se pare ca treb sa iti faci doar rezidenta (sau ceva similar), adica permisul de sedere se anuleaza.

Eu am domiciliul in MD si cu rezidenta in Italia (carte de identitate italiana), si nu am nici o problema.

Editeaza de catre utilizator 14 august 2010 0:12:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline 1orf  
#912 Postat : 14 august 2010 10:32:37(UTC)
1orf
Pai ma mai gandesc, am multe drumuri de facut trebuie sa fac un nou buletin de identitate in Moldova nu inteleg de ce le trebuie si buletin la transcriere si la pasaport in buletin sunt aceleasi date ca si in pasaport MD si in certificat de nastere. Dupa aceea transcrierea si dupa 2 luni iar o sa plec la bucuresti sa dau la pasaport si cu pasaportul MD + permis de sedere din austria am voie numai sa traversez romania nustiu daca pot trece vama numai cu foaia de la juramant (sa nu mai fac traversarea) ca cu traversarea trebuie sa plec in moldova si iar inapoi pentru ca romania nu e membra schengen complicat.

Editeaza de catre utilizator 14 august 2010 10:41:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#913 Postat : 14 august 2010 12:07:17(UTC)
Cezar
1orf a scris:
Pai ma mai gandesc, am multe drumuri de facut trebuie sa fac un nou buletin de identitate in Moldova nu inteleg de ce le trebuie si buletin la transcriere si la pasaport in buletin sunt aceleasi date ca si in pasaport MD si in certificat de nastere. Dupa aceea transcrierea si dupa 2 luni iar o sa plec la bucuresti sa dau la pasaport si cu pasaportul MD + permis de sedere din austria am voie numai sa traversez romania nustiu daca pot trece vama numai cu foaia de la juramant (sa nu mai fac traversarea) ca cu traversarea trebuie sa plec in moldova si iar inapoi pentru ca romania nu e membra schengen complicat.

Pai in buletin e domiciliul scris. Si in fine asa se cere inseamna ca asa trebuie. Legea e lege si birocratia e birocratie.

PS. Dar cand faci pasaport MD stii ca se cere si diploma de studii superioare? Oare ce legatura are cu pasaportul?
Offline 1orf  
#914 Postat : 14 august 2010 12:18:58(UTC)
1orf
Ma gandesc ca se trec si titlurile ca de exemplu licentiat, master, doctor Popescu Bla bla ca la austrieci si astia isi trec studiile in pasaport, buletin.
Buletinul de identitate o sa-i fac prelungirea numai nu ma complic cu licentiat, doctor si alte prostii.
Daca le aduc la depunerea actelor pentru pasaport RO numai permisul de sedere din austria si nu le mai duc buletinul MD o sa aibe ceva?
Offline Cezar  
#915 Postat : 14 august 2010 12:35:23(UTC)
Cezar
1orf a scris:
Ma gandesc ca se trec si titlurile ca de exemplu licentiat, master, doctor Popescu Bla bla ca la austrieci si astia isi trec studiile in pasaport, buletin.
Buletinul de identitate o sa-i fac prelungirea numai nu ma complic cu licentiat, doctor si alte prostii.
Daca le aduc la depunerea actelor pentru pasaport RO numai permisul de sedere din austria si nu le mai duc buletinul MD o sa aibe ceva?

Nu stiu cu permisul de sedere ce e.
In pasaport la noi nicaieri nu figureaza studiile si toata biografia. E non-sens. De exemplu, daca nu am sudii superioare, pai ce, nu imi vor da pasaport MD?
Buletinul nu se prelungeste. Se face altul. Simplu de tot. Dai la urgenta in 1 sau 5 zile si gata.
Offline yarkii  
#916 Postat : 14 august 2010 15:35:55(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
1orf a scris:

A ajuns numele meu sa fie ca exemplu :)

Editeaza de catre utilizator 14 august 2010 15:36:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline 1orf  
#917 Postat : 14 august 2010 17:14:01(UTC)
1orf
yarkii no ofence a fost un exemplu.
Pai legea e aiurea cand ai buletin in mana si nu scrie titlul numai asa ca vor ei ? nu cred ca daca nu ai studii superioare nu-ti da pasaport. Lege facuta de comunisti asta este.
Offline AlexandruL  
#918 Postat : 17 august 2010 13:18:45(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
Colegi,
Nu pot nicicum sa fac legatura cu Starea Civila Sect.1 din Bucuresti la numarul 4021-2220109. Am incercat in diferite ore zilnic dar este ocupat permanent. Fac ceva incorect sau se tine pur si simplu de rabdare si noroc? Poate vreun sfat de la cineva care a reusit sa vorbeasca cu ei in privinta completarii transcrierii cert.cas/nast? Merci!

Editeaza de catre utilizator 17 august 2010 13:41:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cracker  
#919 Postat : 17 august 2010 15:31:02(UTC)
Cracker
Salutare. Cunoaste cineva persoane/intermdiari care se ocupa cu depunerea in locul meu a cererii pentru transcrierea certificatului de nastere (Bucuresti)? Caci nu avad sens in cel de la consulat 155 euro 48 ore, oricum astept atribuirea CNP-ului si apoi pasaport, total ~90 zile. Ma intereseaza daca cunoasteti pe cineva care face mai ieftin decat 50 euro/bucata, ex 60 euro / 2 bucati ;) Mersi.

Editeaza de catre utilizator 17 august 2010 15:32:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#920 Postat : 17 august 2010 16:06:20(UTC)
dolce-vitta
Cracker a scris:
Salutare. Cunoaste cineva persoane/intermdiari care se ocupa cu depunerea in locul meu a cererii pentru transcrierea certificatului de nastere (Bucuresti)? Caci nu avad sens in cel de la consulat 155 euro 48 ore, oricum astept atribuirea CNP-ului si apoi pasaport, total ~90 zile. Ma intereseaza daca cunoasteti pe cineva care face mai ieftin decat 50 euro/bucata, ex 60 euro / 2 bucati ;) Mersi.

am o prietena la bucuresti care ..cred ca poate sa depuna..
Offline Cracker  
#921 Postat : 17 august 2010 16:13:34(UTC)
Cracker
Pentru mine ar fi de dorit sa fie cineva din Chisinau, adica cineva cu care personal m-as intalni si i-as da in mana documentele... sa nu ma duc la gara... sa transmis prin soferi etc... Din mana in mana :)
Offline dolce-vitta  
#922 Postat : 17 august 2010 16:15:56(UTC)
dolce-vitta
Cracker a scris:
Pentru mine ar fi de dorit sa fie cineva din Chisinau, adica cineva cu care personal m-as intalni si i-as da in mana documentele... sa nu ma duc la gara... sa transmis prin soferi etc... Din mana in mana :)

ea vine matinca saptamina viitoare la chisinau....dami num tau de mobil si vorbim..eu iam trimis eri doc..pentru cazier..si au mai facut si rude de ale mele acte tot prin ea..si nu au fost probleme.
Offline Cracker  
#923 Postat : 17 august 2010 16:30:52(UTC)
Cracker
Mersi ;) Doar ca eu abia pe 24 dau juramanul iar pe 26 dau comanda pentru certificat moldovenesc (caci l-am pierdut la consulat).

Daca o sa fie in Chisinau pana la sfarsitul saptamanii viitoare... ar fi bine pentru mine )

p.s: da-mi te rog un test message pe zidan@mail.md

Editeaza de catre utilizator 17 august 2010 16:36:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#924 Postat : 18 august 2010 19:01:22(UTC)
dolce-vitta
Cracker a scris:
Mersi ;) Doar ca eu abia pe 24 dau juramanul iar pe 26 dau comanda pentru certificat moldovenesc (caci l-am pierdut la consulat).

Daca o sa fie in Chisinau pana la sfarsitul saptamanii viitoare... ar fi bine pentru mine )

p.s: da-mi te rog un test message pe zidan@mail.md

ti-am scris num.de telefon..pe email
Offline corina82  
#925 Postat : 23 august 2010 13:17:26(UTC)
corina82
Postari: 30
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 4
Locatia: Paris
Vreau sa intreb a luat cineva de la Bucuresti luna aceasta certificatele de nastere?Cit timp a durat?
Am nevoie urgent de cert. nastere,casatorie,a copilului.. romanesti,sotul le-a depus 30/06/10 la Bucuresti,cand a depus acolo i-au spus sa sune peste 1 luna si jumate, dar nu-s gata.
Sa fi stiut ca dureaza atit le depuneam la Chisinau,mai ales ca acum elibereaza cu tot cu CNP.
Pe 19/08/10 sotul trecind prin Bucuresti a fost la Primaria sect.1,a incercat sa vorbeasca cu d/nele de acolo ... din pacate nu ai cu cine,apoi a incercat sa urmeze pasii cu urgentarea(DEP,DGEP,INEP)cum am gasit pe site,dar mergind la DEP sector de pe strada Piata Amzei 13,nu mai era sediul acolo,a cautat un net si agasit noua adresa..Acolo ajuns doamna a refuzat sa-i dea nr.inregistrare:motivind ca nu se fac urgentari.
Daca am putea am lua certificatele de la ei ca sa le transcriem in Chisinau.
am nevoie de ele urgent pana pe 15/09/10.
Poate cineva sa-mi dea un sfat cum sa procedam?

Offline fifika  
#926 Postat : 23 august 2010 13:57:41(UTC)
fifika
Postari: 12
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
am si eu o intrebare:

daca am carte de rezidenta (are CNP), si depun la transcriere certificatul de nastere..unde il depun?
si va dura la fel de mult ca si in cazurile standard? avand in vedere ca am deja un act cu cnp?
actul de casatorie este romanesc din start,ala nu trebuie transcris,nu? (sunt blonda,ce vreti?)
precizez ca sunt nascuta in 1983 si am ales domiciliul in ro.
Offline Cezar  
#927 Postat : 23 august 2010 14:02:18(UTC)
Cezar
fifika a scris:
am si eu o intrebare:

daca am carte de rezidenta (are CNP), si depun la transcriere certificatul de nastere..unde il depun?
si va dura la fel de mult ca si in cazurile standard? avand in vedere ca am deja un act cu cnp?
actul de casatorie este romanesc din start,ala nu trebuie transcris,nu? (sunt blonda,ce vreti?)
precizez ca sunt nascuta in 1983 si am ales domiciliul in ro.

CNP vei avea altul.
Transcrii certificatul in sectorul unde iti e domiciliul cred. Da cel mai sigur la Starea Civila Sector 1
Offline marianapris  
#928 Postat : 24 august 2010 10:25:59(UTC)
marianapris
Postari: 20
corina82 a scris:
Vreau sa intreb a luat cineva de la Bucuresti luna aceasta certificatele de nastere?Cit timp a durat?
Am nevoie urgent de cert. nastere,casatorie,a copilului.. romanesti,sotul le-a depus 30/06/10 la Bucuresti,cand a depus acolo i-au spus sa sune peste 1 luna si jumate, dar nu-s gata.
Sa fi stiut ca dureaza atit le depuneam la Chisinau,mai ales ca acum elibereaza cu tot cu CNP.
Pe 19/08/10 sotul trecind prin Bucuresti a fost la Primaria sect.1,a incercat sa vorbeasca cu d/nele de acolo ... din pacate nu ai cu cine,apoi a incercat sa urmeze pasii cu urgentarea(DEP,DGEP,INEP)cum am gasit pe site,dar mergind la DEP sector de pe strada Piata Amzei 13,nu mai era sediul acolo,a cautat un net si agasit noua adresa..Acolo ajuns doamna a refuzat sa-i dea nr.inregistrare:motivind ca nu se fac urgentari.
Daca am putea am lua certificatele de la ei ca sa le transcriem in Chisinau.
am nevoie de ele urgent pana pe 15/09/10.
Poate cineva sa-mi dea un sfat cum sa procedam?

Buna, Corina, ati mai aflat ceva referitor la certificate? eu am depus pe 24 iunie...si tot nu reusesc sa obtin nici o informatie de la ei Brick wall

Editeaza de catre moderator 24 august 2010 12:24:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yon3lla_b3lla  
#929 Postat : 24 august 2010 13:18:39(UTC)
yon3lla_b3lla
Postari: 54
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Buna,am o intrebare,poate ma ajuta cineva!!! O sa depun pe 30 august juramantul si nustiu cum sa procedez pt transcrierea certificatului de nastere,eu in permisul de sedere am domiciliul in JUDETUL GIURGIU,trebuie sa ma duc la Giurgiu sau pot sa-l transcriu la Bucuresti???
Multumesc:)
Offline corina82  
#930 Postat : 24 august 2010 13:41:02(UTC)
corina82
Postari: 30
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 4
Locatia: Paris
Pentru MARIANAPRIS:
Acum spun ei ca transcriu certificatele depuse in luna mai,cu Nr.77xxx.Tu ce Nr. ai pe biletelul de la ei?
Offline Cezar  
#931 Postat : 24 august 2010 13:56:41(UTC)
Cezar
yon3lla_b3lla a scris:
Buna,am o intrebare,poate ma ajuta cineva!!! O sa depun pe 30 august juramantul si nustiu cum sa procedez pt transcrierea certificatului de nastere,eu in permisul de sedere am domiciliul in JUDETUL GIURGIU,trebuie sa ma duc la Giurgiu sau pot sa-l transcriu la Bucuresti???
Multumesc:)

Da, in Giurgiu. Actele sunt aceleasi si fara taxe ca oriunde (in afara de consulate). Dar cred ca e posibil si in Bucuresti la Starea Civila Sector 1. Insa iti recomand sa transcrii unde e domiciliul :)
Offline fifika  
#932 Postat : 24 august 2010 15:46:15(UTC)
fifika
Postari: 12
am si eu o curiozitate:

daca m-am casatorit cu un cetatean roman si mi-am pastrat numele meu...atunci si acum,cand sunt pe cale sa depun juramant si sa transcriu toatele actele...pot sa-mi schimb numele? sa il iau pe al lui acum? sau m-as cmplica foarte tare? mai ales ca de curand am reinnoit buletinul si pasaportul moldovenesc
Offline 1orf  
#933 Postat : 24 august 2010 16:05:37(UTC)
1orf
Am fost saptamana trecuta pe 24 august si am depus juramantul mi-a placut foarte mult cum a vorbit doamna Nicoleta Ecaterina Eucarie, totul a fost bine organizat si repede.
A doua zi am depus si pentru transcrierea certificatului de nastere, initial unele persoane asteptand la Starea Civila de pe la ora 4 dimineata au facut liste cine dupa cine este, dar cand s-a deschis doamna care primea actele s-a suparat si a luat lista si a zis ca ea face regulile acolo ca e teritoriul ei. La depunere s-a depus repede daca ai toate actele in ordine aranjate originale plus 1 copie xerox din toate, merge repede actele mele in aproximativ 1 ora erau depuse.
Mai departe mi-a dat o foita cu nr de telefon adica sa revin in 1 luna jumate sa fac o programare si asta a fost tot.
thanks 3 au multumit acest post util 1orf.
Offline Cezar  
#934 Postat : 24 august 2010 16:51:35(UTC)
Cezar
fifika a scris:
am si eu o curiozitate:

daca m-am casatorit cu un cetatean roman si mi-am pastrat numele meu...atunci si acum,cand sunt pe cale sa depun juramant si sa transcriu toatele actele...pot sa-mi schimb numele? sa il iau pe al lui acum? sau m-as cmplica foarte tare? mai ales ca de curand am reinnoit buletinul si pasaportul moldovenesc

Daca nu arde sa schimbi numele, si daca sotul este indiferent in privinta asta, te sfatui sa nu schimbi, ca ai de schimbat o gramada de acte. De sa te complici? Nimeni nu obliga (dupa lege) sa schimbi numele. Deco consider non-sensAm avut bataie de cap cu sotia mea cand ne-am casatorit, ca ea e cetateanca rusa si a schimbat toate actele. In pasaportul rus i-au stalcit numele nou (al meu), ca ei nu pot pur si simplu sa copie din certificatul de casatorie si din buletinul meu. Au o sistema tampita ca transcriu din romana in rusa, is apoi din nou in grafie latina dupa modelul englez. Pana al urma am corectat noi greseala cu fugareala pe drum. Sti-am ca vor fi probleme, si i-am spus sotiei sa nu ia numele meu, insa nu m-a ascultat. Ei in fine am rezolvat problema.

Asa ca nu face de schimbat atata timp cat nu ai probleme cu situatia initiala. In Italia in genere femeile isi pastreaza intotdeauna numele de fata.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Cracker  
#935 Postat : 24 august 2010 20:04:08(UTC)
Cracker
e ok certificatul de naştere sovietic cu traducere de la notar? sau numaidecât dublicat în română de la Starea Civilă? caci l-am pierdut pe cel moldovenesc în română... şi vreau mai repede să solicit cel românesc..
Offline dentist  
#936 Postat : 24 august 2010 22:44:26(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Cracker a scris:
e ok certificatul de naştere sovietic cu traducere de la notar? sau numaidecât dublicat în română de la Starea Civilă? caci l-am pierdut pe cel moldovenesc în română... şi vreau mai repede să solicit cel românesc..

e bun şi cel tradus....da parcă ai primit deacum cetăţenia...sau mă-nşel?:-"
Offline Cracker  
#937 Postat : 24 august 2010 22:54:02(UTC)
Cracker
dentist a scris:
e bun şi cel tradus....da parcă ai primit deacum cetăţenia...sau mă-nşel?:-"

Da... azi am primit-o %) Eu deja vb. de certificat romanesc... %)

p.s: pe cel moldovenesc l-am pierdut cand m-am programat pentru Juramant %) iar dublicatul in romana se face in minim in 5 zile... dar am programare pe 26..si mie imi tre pe joi sa il am%)
Offline Cracker  
#938 Postat : 25 august 2010 13:56:54(UTC)
Cracker
Rudele de gradul I pot depune cerea pentru transcrirea certificatului în România? sau e nevoie dd procură?
Offline jeremi  
#939 Postat : 25 august 2010 14:10:22(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
Chiar si pentru rude de gr.I e necesara procura
Offline Cracker  
#940 Postat : 25 august 2010 14:27:53(UTC)
Cracker
măntzănim
Offline dentist  
#941 Postat : 25 august 2010 21:57:17(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Cracker a scris:
Da... azi am primit-o %) Eu deja vb. de certificat romanesc... %)

p.s: pe cel moldovenesc l-am pierdut cand m-am programat pentru Juramant %) iar dublicatul in romana se face in minim in 5 zile... dar am programare pe 26..si mie imi tre pe joi sa il am%)

dacă o faci pentru certifictul de cetăţean, atunci nu ştiu....m-am mai întâlnit cu aşa situaţii, dar nu ştiu cu ce s-au terminat...dacă îţi primeşte cu traducere, ne spui şi nouă, să ştim şi noi ;)
Offline marianapris  
#942 Postat : 26 august 2010 10:41:50(UTC)
marianapris
Postari: 20
corina82 a scris:
Pentru MARIANAPRIS:
Acum spun ei ca transcriu certificatele depuse in luna mai,cu Nr.77xxx.Tu ce Nr. ai pe biletelul de la ei?

Ce greu mai merge...au am nr 860xx. Dar nu mai stiu cum functioneaza sistema aceasta...pt ca in aceeasi zi a mai depus o fata si zilele astea ia-u zis ca dosarul este respins....si trebuie sa depuna inca o data...
Offline Cracker  
#943 Postat : 26 august 2010 11:18:33(UTC)
Cracker
dentist a scris:
dacă o faci pentru certifictul de cetăţean, atunci nu ştiu....m-am mai întâlnit cu aşa situaţii, dar nu ştiu cu ce s-au terminat...dacă îţi primeşte cu traducere, ne spui şi nouă, să ştim şi noi ;)

Am dat la 1 oră %) ... Totul pe vechi.. Tănase cu ordine de ochii presei...
Offline GOinUewith RP  
#944 Postat : 28 august 2010 19:14:43(UTC)
GOinUewith RP
Postari: 42
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: RM
spuneti va rog , se cer certificatele de nastere si de casatorie a parintilor la transcrierea certificatului de nastere la consulat
Offline inulika  
#945 Postat : 29 august 2010 9:02:50(UTC)
inulika
Postari: 26
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 7
Referitor la transcrierea certificatului de nastere la Bucuresti as avea cateva nelamuriri.Va rog sa-mi raspundeti cine stie:

* trebuie legalizat duplicatul certificatului de nastere moldovenesc si facute copii dupa el

* duplicatul certificatului de nastere mold. se depune si in original la dosar,ca am citit pe forum ca i-a fost respins dosarul ca nu a avut originalul

* referitor la pasaport,la ce foi se fac copii.Stiu ca la cea cu poza si la prima pagina.Atat?Cineva zicea ca si la vize.Eu nu am nici o viza ca am avut permis de sedere.In pasapaort am doar stampilele de intrare si iesire de la vama.

Va rog cine stie sa-mi raspunda ca diseara plec la BUCURESTI pt. juramant Sunt din Cluj si nu vreau sa am surprize.Va multumesc.
Offline jeremi  
#946 Postat : 29 august 2010 9:48:42(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
1.Iti trebuie originalele actelor+cite 2 xerocopii de fiecare
2.xerocopii la pasaport prima si ultima+xerocopii permis sedere
3.originalele certif.nastere(casatorie)raman la ei
4.sa stii ca acum procedura dureaza >3 luni,aproape 4
SUCCES

Editeaza de catre utilizator 29 august 2010 9:57:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit jeremi acest post util.
Offline yon3lla_b3lla  
#947 Postat : 29 august 2010 12:17:44(UTC)
yon3lla_b3lla
Postari: 54
Buna,am o intrebare,in octombrie imi expira contractul decomodat trebuie sa-l prelungesc,stiti pe cat timp trebuie facut contractul decomodat ??? sau trbuie sa mearga proprietarul cu mine la depunerea actelor pt obtinerea buletinului???
Ne vedem maine la juramant\:d/ Multumesc frumos!!! O zi buna tuturor:)
Offline Alina87  
#948 Postat : 31 august 2010 16:41:23(UTC)
Alina87
Postari: 51
Tocmai am vorbit cu o prietena care a dat ieri juramantul, si astazi a depus actele pentru certificatul de nastere. Iau zis ca o sa dureze 6 luni pentru ca nu au putin personal. Este posibil asa ceva? Nu se poate urgenta cumva procedura? Daca se depune in moldova pentru certificatul de nastere nu e mai repede? Ms
Offline Cezar  
#949 Postat : 31 august 2010 17:02:56(UTC)
Cezar
Alina87 a scris:
Tocmai am vorbit cu o prietena care a dat ieri juramantul, si astazi a depus actele pentru certificatul de nastere. Iau zis ca o sa dureze 6 luni pentru ca nu au putin personal. Este posibil asa ceva? Nu se poate urgenta cumva procedura? Daca se depune in moldova pentru certificatul de nastere nu e mai repede? Ms

La consulat se face in 48 ore contra 155 euro, fara CNP.
CNP il ceri la consulat dupa o luna aproximativ, si costa 30 ori 35 euro (nu mai tin minte si mii lene sa caut)
Offline Alina87  
#950 Postat : 31 august 2010 17:29:58(UTC)
Alina87
Postari: 51
Cezar a scris:
La consulat se face in 48 ore contra 155 euro, fara CNP.
CNP il ceri la consulat dupa o luna aproximativ, si costa 30 ori 35 euro (nu mai tin minte si mii lene sa caut)

La consulat la Chisinau e deja 155 de euro? Mda...cresc preturile ca ciupercile dupa ploaie.
Cezar dar CNP-ul nu trebuie luat de la Bucuresti pe urma, sau de la o alta sectie de evidenta a populatiei? Acuma se poate sidirect de la Chisinau contra cost?
Utilizatori pe tema
44 Pagini«<1718192021>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.