Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

44 Pagini«<424344
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline OC  
#2151 Postat : miercuri, 11 iulie 2012 14:29:26(UTC)
Nivel: Incepator
OC
Postari: 1
Salutare! Daca stie cineva, va rog sa ma ajutati: vreasu sa depun pentru a obtine pasaport romanesc in baza certificatului meu de nastere romanesc si a parintilor (au si buletine si pasapoarte). Nici eu nici ei, nu avem certificate de cetatenie. Stie cineva care este procedura? Multumesc!

Olesea
Offline Neurron  
#2152 Postat : marți, 17 iulie 2012 20:37:26(UTC)
Neurron
Postari: 7
Locatia: Chisinau
Buna ziua. Spuneti-mi va rog care este procedura de depunere pentru acte de nastere/casatorie la Bucuresti? Am programare pe data de 30 iulie 2012, dar nustiu daca acolo nu se formeaza rind viu, sa se intra dupa numarul de programare? Vreau sa depun in numele sotiei certificat de nastere si casatorie, am nevoie de procura din partea ei sau voi putea depune si asa pe baza certificatului de casatorie?
Offline vitass098  
#2153 Postat : marți, 17 iulie 2012 21:29:27(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Neurron Go to Quoted Post
Buna ziua. Spuneti-mi va rog care este procedura de depunere pentru acte de nastere/casatorie la Bucuresti? Am programare pe data de 30 iulie 2012, dar nustiu daca acolo nu se formeaza rind viu, sa se intra dupa numarul de programare? Vreau sa depun in numele sotiei certificat de nastere si casatorie, am nevoie de procura din partea ei sau voi putea depune si asa pe baza certificatului de casatorie?

Procura trebuie obligatoriu.Procura trebuie sa fie speciala,adica anume pentru sector 1 Bucuresti,unde sa fie indicat,ca esti imputernicit sa depui,si sa ridici actul de nastere,casatorie a sotiei.Randul este dupa lista de programare.Paznicul,singur cheama dupa ordinea de pe lista.Faci copii simple la toate actele care le ai.Certificat de nastere cate 2 copii.Sa ai si buletinul si pasaportul in original,al sotiei.Cel mai bine,ia cu tine toate actele care le ai,incepand de la parinti.Pana la ameaza trec toti oricum.Acolo pe loc indeplinesti cererea si declaratia.
Offline vitass098  
#2154 Postat : marți, 17 iulie 2012 21:40:23(UTC)
vitass098
Originally Posted by: sabina Go to Quoted Post
Vitas, tie mult succes.
Ma intereseaza, daca poate vre-un intermediar sa ma intre pentru depunere. Ai putea te rog sa vezi daca se practica acolo asa ceva? Si daca da, desigur datele de contact la acesti binefacatori BigGrin

Am fost,sa-mi ridic certificat de nastere la Bucuresti.Rand nu-i de loc.Am fost la ora 11,si am ridicat in 5 min.Am ridicat cu 20 zile mai tarziu,decat eram programat,dar asta din cauza ca nu am avut posibilitate sa ajung la Bucuresti mai devreme.Ce se refera,la intrebarea cu intrarea fara programare,prin intermediar,sau personal,atunci iti spun,ca nu ai sanse.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline Andrei Romanu'  
#2155 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 10:50:35(UTC)
Nivel: Membru
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Am fost,sa-mi ridic certificat de nastere la Bucuresti.Rand nu-i de loc.Am fost la ora 11,si am ridicat in 5 min.Am ridicat cu 20 zile mai tarziu,decat eram programat,dar asta din cauza ca nu am avut posibilitate sa ajung la Bucuresti mai devreme.Ce se refera,la intrebarea cu intrarea fara programare,prin intermediar,sau personal,atunci iti spun,ca nu ai sanse.

Saptamana trecuta a fost rand pana dupa 2 - erau 100 de oameni, poate ai fost in zi in care nimeni n-a fost programat :)
Offline vitass098  
#2156 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 14:25:16(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Andrei Romanu' Go to Quoted Post
Saptamana trecuta a fost rand pana dupa 2 - erau 100 de oameni, poate ai fost in zi in care nimeni n-a fost programat :)

Eu am fost sa-mi ridic certificatul de nastere,da nu sa depun.La ridicare nu-ti trebuie programare.Vii in ziua de marti sau joi,in data cand este indicat in bon,sau dupa aceasta data.La ridicare randuri mari nu sunt.La depunere,timpul se taraganeaza din vina oamenilor.Daca ai cererea si declaratia scrisa din timp,si toate actele si copiile in regula,atunci treci in o ora,doua,depinde de numar la programare.Asa am patit si eu cand am depus prima data.Am cedat randul meu de vre-o trei,patru ori,pentru ca dosarul nu era complet.A doua oara stiam toate nuantele,si in jumate de ora am depus.
Offline sabina  
#2157 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 15:15:04(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau

Vitass sa inteleg ca aici deja nici pomina de intermediari?
Pina acum nu am apelat la servicii intermediare, dar la etapa cu transcrierea nu vad alta solutie, pentru ca doar la Bucuresti tre de mers, si programarea este tocmai in iulie 2013 Angry Angry Angry
Offline ceh  
#2158 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 15:42:45(UTC)
ceh
Postari: 15
Locatia: cehia
nu in iulie dar in noiembrie 2013,eu personal eri am facut programare
Offline sabina  
#2159 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 17:02:13(UTC)
sabina
Originally Posted by: ceh Go to Quoted Post
nu in iulie dar in noiembrie 2013,eu personal eri am facut programare

nici nu contest
doar ca eu m-am referit la aceea, ca eu am programare in iulie 2013 d'oh!
Offline vitass098  
#2160 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 18:36:46(UTC)
vitass098
Vitass sa inteleg ca aici deja nici pomina de intermediari?
Pina acum nu am apelat la servicii intermediare, dar la etapa cu transcrierea nu vad alta solutie, pentru ca doar la Bucuresti tre de mers, si programarea este tocmai in iulie 2013 Angry Angry Angry

sabina,am auzit ca este o cale de depunere la Bucuresti.Prin avocat.Dar nustiu cat de sigura este,si cat costa.Am un cunoscut,care cica,a dat la o persoana care sa prezentat ca avocat.Se invartesc imprejur la ambasada din Chisinau.Nu vreau sa pun mana in foc,cat de adevarat este,si de sigur.Deci,poti sa incerci prin preajma ambasadei sa afle situatia,si sa-ti faci singura concluzii.Eu nu mai vreau sa am treaba cu intermediarii,pentru ca am patit odata.Am depus peste tot personal.
Offline Andrei Romanu'  
#2161 Postat : joi, 19 iulie 2012 08:04:23(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Eu am fost sa-mi ridic certificatul de nastere,da nu sa depun.La ridicare nu-ti trebuie programare.Vii in ziua de marti sau joi,in data cand este indicat in bon,sau dupa aceasta data.La ridicare randuri mari nu sunt.La depunere,timpul se taraganeaza din vina oamenilor.Daca ai cererea si declaratia scrisa din timp,si toate actele si copiile in regula,atunci treci in o ora,doua,depinde de numar la programare.Asa am patit si eu cand am depus prima data.Am cedat randul meu de vre-o trei,patru ori,pentru ca dosarul nu era complet.A doua oara stiam toate nuantele,si in jumate de ora am depus.

Eu de ridicare si am scris. Depinde de zi probabil.

Programare - data care-i scrisa pe foaie care o primesti dupa depunere certificat.

Offline vitass098  
#2162 Postat : joi, 19 iulie 2012 16:27:34(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Andrei Romanu' Go to Quoted Post
Eu de ridicare si am scris. Depinde de zi probabil.

Programare - data care-i scrisa pe foaie care o primesti dupa depunere certificat.

Ai fost tu personal la Pechea 20 ? Eu am fost pe 10 iulie,marti.Nici tipenie de om la ridicare,la ora 11.
Offline andreea25  
#2163 Postat : duminică, 22 iulie 2012 19:31:45(UTC)
andreea25
Postari: 21
am gasit si eu pe cineva care imi transcrie certificatul de nastere la Bucuresti ..persoana imi promite ca transcrierea se face timp de 4 luni de zile, totul e legal si banii ii achit cind vad certificatul in mina..cica lucreaza cu 5 avocati..acestea au programari in fiecare zi...cred ca ma aranjeaza...
Offline vitass098  
#2164 Postat : duminică, 22 iulie 2012 19:52:55(UTC)
vitass098
Originally Posted by: andreea25 Go to Quoted Post
am gasit si eu pe cineva care imi transcrie certificatul de nastere la Bucuresti ..persoana imi promite ca transcrierea se face timp de 4 luni de zile, totul e legal si banii ii achit cind vad certificatul in mina..cica lucreaza cu 5 avocati..acestea au programari in fiecare zi...cred ca ma aranjeaza...

Unde i-ai gasit? daca nu-i secret.Imi pare rau,ca lumea este nevoita sa se adreseze la asa persoane.Dar este pusa asa situatie,din care nu este alta solutie.Tot farsul cu primaria sectorului 1 a fost o farsa Crying .Anume aceasta spuneam eu in luna martie.In loc sa faca un grafic flexibil si sa angajeze un personal adaugator,ei au mers pe calea imbogatirii unor persoane suspecte.S-ar putea de facut urgentari contra plata,pentru bugetul de stat,ca in Moldova,dar sa mers pe cale fraudaloasa.Cineva are interese ......Brick wall .Acum pana-n toamna nu cred sa fie schimbari radicale.
Offline serjmin  
#2165 Postat : duminică, 22 iulie 2012 23:02:18(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti

cati bani vor pt.un certificat?-daca nu-i secret
Offline vitass098  
#2166 Postat : duminică, 22 iulie 2012 23:10:52(UTC)
vitass098
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
cati bani vor pt.un certificat?-daca nu-i secret

Dupa informatia care o detin eu:de la 90 pana 200 epuri.Termenul 2-4 luni.Dar asta-i la nivel ,,vorbe,,.Peste doua luni voi vedea rezultatul la un cunoscut.
Offline serjmin  
#2167 Postat : duminică, 22 iulie 2012 23:29:44(UTC)
serjmin
Dupa informatia care o detin eu:de la 90 pana 200 epuri.Termenul 2-4 luni.Dar asta-i la nivel ,,vorbe,,.Peste doua luni voi vedea rezultatul la un cunoscut.

dar cam mare diferenta intre 90 si 200 BigGrin
Offline vitass098  
#2168 Postat : duminică, 22 iulie 2012 23:38:09(UTC)
vitass098
dar cam mare diferenta intre 90 si 200 BigGrin

Cum s-ar zice:mai primblate pin piata,poate gasesti mai ieftinBigGrin ,sau cererea dicteaza pretulBrick wall .
Offline serjmin  
#2169 Postat : duminică, 22 iulie 2012 23:56:04(UTC)
serjmin
Cum s-ar zice:mai primblate pin piata,poate gasesti mai ieftinBigGrin ,sau cererea dicteaza pretulBrick wall .

pretul il dicteaza acum programarile si avocatii.nu toti au programari
Offline vitass098  
#2170 Postat : luni, 23 iulie 2012 00:27:22(UTC)
vitass098
pretul il dicteaza acum programarile si avocatii.nu toti au programari

programare poate face oricine....,dar pentru ce perioada.....Timpul costa bani....Birocratia este mama coruptiei.Totul in natura se dezvolta pe spirala.
Offline andreea25  
#2171 Postat : luni, 23 iulie 2012 07:21:55(UTC)
andreea25
200 euro plus mentiunea de divort in 4 luni ...alta iesire din situatie nu vad..caci ei au programari acum si cistiga cu asta
Offline sabina  
#2172 Postat : luni, 23 iulie 2012 10:11:03(UTC)
sabina
200 euro plus mentiunea de divort in 4 luni ...alta iesire din situatie nu vad..caci ei au programari acum si cistiga cu asta

Am gasit si eu astfel de servicii. Ce-i drept tare mi-i frica sa apelez la ei, cu toate ca la fel spun ca banii la primirea actelor bla bla bla. Dar cum as putea sa verific eu veridicitatea acelor acte? Sa stiu daca ele nu cumva sunt false etc? ma framinta aceste ginduri, si asta ma retine. Cu toate ca daca as fi sigura, azi ii dau actele necesare. pentru ca promit un termen de 2 luni
Offline serjmin  
#2173 Postat : luni, 23 iulie 2012 10:26:59(UTC)
serjmin
Am gasit si eu astfel de servicii. Ce-i drept tare mi-i frica sa apelez la ei, cu toate ca la fel spun ca banii la primirea actelor bla bla bla. Dar cum as putea sa verific eu veridicitatea acelor acte? Sa stiu daca ele nu cumva sunt false etc? ma framinta aceste ginduri, si asta ma retine. Cu toate ca daca as fi sigura, azi ii dau actele necesare. pentru ca promit un termen de 2 luni

si eu lucrez cu cativa avocati-ei intradevar si-au facut programari inainte si acum rup capeica.ce sa faci?asta e viata.
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline sabina  
#2174 Postat : luni, 23 iulie 2012 10:31:14(UTC)
sabina
si eu lucrez cu cativa avocati-ei intradevar si-au facut programari inainte si acum rup capeica.ce sa faci?asta e viata.

Eu sunt deacord ca ei fac bani cu asta, fiecare sa invirteste cum poate. Asta e. Nu-i judec, ar trebui autoritatile romane, sa faca schimbari si atunci ar fi ordine. Dar, cit sunt de legale actele? Serjmin, tu daca zici ca lucrezi cu astfel de persoane, ai putea sa-mi spui te rog cit e de "periculos" de apelat la astfel de servicii?
Offline shullerm  
#2175 Postat : luni, 23 iulie 2012 10:42:29(UTC)
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
http://gorobic.com/metod...-actelor-de-stare-civila

Un baiat curajos le-a scris scrisoare celor de la Primaria sector 1.

"Precizam ca sunt propuneri de modificare a O.U.G. 80/2011 pentru modificarea si completarea Legii 119/1996 cu privire la actele de stare civila, in sensul de a da competenta de solutionare a cererilor de transcriere a certificatelor / extraselor de stare civila procurate din strainantate si altor primarii din tara, dar pana atunci vor fi respectate procedurile in vigoare, intrucat lipsa de personal nu ne permite sa solutionam un numar mai mare de cereri."
Offline vitass098  
#2176 Postat : luni, 23 iulie 2012 11:06:44(UTC)
vitass098
Eu sunt deacord ca ei fac bani cu asta, fiecare sa invirteste cum poate. Asta e. Nu-i judec, ar trebui autoritatile romane, sa faca schimbari si atunci ar fi ordine. Dar, cit sunt de legale actele? Serjmin, tu daca zici ca lucrezi cu astfel de persoane, ai putea sa-mi spui te rog cit e de "periculos" de apelat la astfel de servicii?

Unica dovada,ca dosarul a fost depus,este bonul de confirmare de la starea civila sector1 Bucuresti.Pe acel bon trebuie sa fie indicat numele mandatarului precum el a depus pentru tine (numele tau) dosarul (se scrie anume care certificat),numarul de inregistrare,data si stampila,si data cand trebuie ridicat.In prealbil trebuie sa-i faci procura aceiai persoana care este in bon.Nu am modelul,poate cineva poate sa-l afiseze.Deci daca au depus dosarul cere sa-ti arate bonul.Altceva nu-mi vine in cap.Da dupa ce se depune dosarul,originalele,innafara de cert.de nastere md. trebuie sa-ti intoarca.Cert.de nastere md. se intoarce cu cel rom. transcris.Pe verso se pune stampila si ,,act transcris,,.
Offline andreea25  
#2177 Postat : luni, 23 iulie 2012 13:19:59(UTC)
andreea25
persoana care imi promite ca mi transcrie certificatul de nastere imi spune ca termenul e de 4 luni, ca mai putin nu se poate ca ar fi ilegal cica...eu totusi o sa incerc
Offline serjmin  
#2178 Postat : luni, 23 iulie 2012 13:26:50(UTC)
serjmin

termenul legal e de 2 luni.ei zic 4 pt.ca au multi clienti si nu prea au programari pt.toti.daca nu-ti ia nimeni bani inainte atunci riscul e mic de tot-ce sa faca ala cu actele tale?si bon intradevar se da cand a depus la transcriere.de la mine nici un client inca nu a cerut bonul ala BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline vitass098  
#2179 Postat : luni, 23 iulie 2012 13:36:32(UTC)
vitass098
persoana care imi promite ca mi transcrie certificatul de nastere imi spune ca termenul e de 4 luni, ca mai putin nu se poate ca ar fi ilegal cica...eu totusi o sa incerc

4 luni sau luat din motivul ca 2 luni transcriu cert.de nastere,dupa care iarasi depun pentru mentiune 2 luni. Birocratie ,,a-lea-Romania,,.De aici si 200 epuri,pentru ca procedura se repeta de doua oriCrying .Ce se refera la plata dupa finisare,este foarte corect.S-au terminat prostii,care raman si fara bani si fara acteBigGrin
Offline vladi  
#2180 Postat : luni, 23 iulie 2012 17:09:34(UTC)
vladi
Buna ziua!

Vreau sa va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am nevoie sa imi fac transcrierea certificatului de nastere romanesc cat de urgent posibil. Am doua optiuni, depun la Bucuresti pe 05.09.2012, in acest caz in cat timp ridic certificatul? si 2. sa dau cuiva bani pentru perfectarea lui, ei zic ca o fac in doua luni.

Care are fi varianta mai rapida dupa parerea voastra? eu as plati cuiva dar ma tem sa nu astept si cu ei vreo jumatate de an...

Va multumesc anticipat
Offline Cezar  
#2181 Postat : luni, 23 iulie 2012 17:11:01(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: vladi Go to Quoted Post
Buna ziua!

Vreau sa va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am nevoie sa imi fac transcrierea certificatului de nastere romanesc cat de urgent posibil. Am doua optiuni, depun la Bucuresti pe 05.09.2012, in acest caz in cat timp ridic certificatul? si 2. sa dau cuiva bani pentru perfectarea lui, ei zic ca o fac in doua luni.

Care are fi varianta mai rapida dupa parerea voastra? eu as plati cuiva dar ma tem sa nu astept si cu ei vreo jumatate de an...

Va multumesc anticipat

Cea mai rapida solutie este la consulat, numai sa nu ai divorturi si schimbari de nume/prenume.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline vitass098  
#2182 Postat : luni, 23 iulie 2012 17:42:13(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Cea mai rapida solutie este la consulat, numai sa nu ai divorturi si schimbari de nume/prenume.

Degraba la Bucuresti vor pune mentiune de deces,pana ce transcrii vre-un act la ei.
Offline Neurron  
#2183 Postat : luni, 23 iulie 2012 21:49:04(UTC)
Neurron
Postari: 7
Procura trebuie obligatoriu.Procura trebuie sa fie speciala,adica anume pentru sector 1 Bucuresti,unde sa fie indicat,ca esti imputernicit sa depui,si sa ridici actul de nastere,casatorie a sotiei.Randul este dupa lista de programare.Paznicul,singur cheama dupa ordinea de pe lista.Faci copii simple la toate actele care le ai.Certificat de nastere cate 2 copii.Sa ai si buletinul si pasaportul in original,al sotiei.Cel mai bine,ia cu tine toate actele care le ai,incepand de la parinti.Pana la ameaza trec toti oricum.Acolo pe loc indeplinesti cererea si declaratia.

Multumesc frumos. Dar trebuie ceva de achitat acolo sau nimic, de ex vreun ron pentru ceva anume?
Offline vitass098  
#2184 Postat : luni, 23 iulie 2012 22:15:18(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Neurron Go to Quoted Post
Multumesc frumos. Dar trebuie ceva de achitat acolo sau nimic, de ex vreun ron pentru ceva anume?

Nu achiti nimic taxa.Numai drumul 500 lei dus- intors,alergi vre-o 500 metri dupa xerox,daca nu ai cu tine,si 1ron. cafeau la aparat,cat astepti randul.
Offline Atman  
#2185 Postat : marți, 11 septembrie 2012 12:35:59(UTC)
Atman
Postari: 22
noroc la toti...

va rog mult sami explicati....care e treaba cu certificatele de nastere. Ordin de cetatenie inca nu am, dar auzind si verificind ca pe site-ul www.starecivila1.ro se face programare de transcriere a actelor de ja pe anul 2014, mam gindit sa fac aceasta programare. Dar totodata site-ul 999.md e plin de anunturi unde se scrie ca transcrierea se face la Iasi timp de 90 de zile, adica persoana ceea mia spus ca el ma programeaza si in decurs de 1 saptamina mergem la Iasi, si cam in 3-4 luni ridic certificatele transcrise.

E vreo eroare sau ce? ca nu inteleg...de ce la Bucuresti sa se faca doar programarea pentru depunerea cererii de transcriere pe anul 2014 deja, cind la Iasi pleci intro saptamina si in 3-4 luni iti ridici certificatele??

poate-s turc eu, da nu inteleg

poate cineva sami explice?
multumesc mult
Offline Atman  
#2186 Postat : marți, 11 septembrie 2012 12:52:19(UTC)
Atman
am 2 intrebari:

1. daca inscrierea o sa mio fac in Brasov, e neaparat ca certificatul de nastere sal cer tot din Brasov?
2. prietenul meu care locuieste in Brasov, poate prin procura sa depuna cererea de transcriere a actelor de stare civila? (cert. nastere, casatorire, si nastere a copilului)

multumesc
Offline vitass098  
#2187 Postat : marți, 11 septembrie 2012 13:05:59(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Atman Go to Quoted Post
noroc la toti...

va rog mult sami explicati....care e treaba cu certificatele de nastere. Ordin de cetatenie inca nu am, dar auzind si verificind ca pe site-ul www.starecivila1.ro se face programare de transcriere a actelor de ja pe anul 2014, mam gindit sa fac aceasta programare. Dar totodata site-ul 999.md e plin de anunturi unde se scrie ca transcrierea se face la Iasi timp de 90 de zile, adica persoana ceea mia spus ca el ma programeaza si in decurs de 1 saptamina mergem la Iasi, si cam in 3-4 luni ridic certificatele transcrise.

E vreo eroare sau ce? ca nu inteleg...de ce la Bucuresti sa se faca doar programarea pentru depunerea cererii de transcriere pe anul 2014 deja, cind la Iasi pleci intro saptamina si in 3-4 luni iti ridici certificatele??

poate-s turc eu, da nu inteleg

poate cineva sami explice?
multumesc mult

Toata info pe http://www.icc.ro/adm/In...scriere_certificate.html De aici rezulta,ca numai cei care a avut carte provizoriu in Iasi,pot depune acolo.Este o posibilitate pentru studenti care au invatat sau invata acolo.In rest este scris albastru pe alb: numai la Bucuresti sau ambasade.Nustiu ce smecherii scriu pe 999,dar ia seama sa nu dai in teapa.

Editeaza de catre utilizator marți, 11 septembrie 2012 13:06:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Atman  
#2188 Postat : marți, 11 septembrie 2012 13:47:08(UTC)
Atman
numai la Bucuresti sau ambasade

da programarea de aici la consulat la fel se face pe anul 2014?

Offline vitass098  
#2189 Postat : marți, 11 septembrie 2012 13:59:33(UTC)
vitass098
da programarea de aici la consulat la fel se face pe anul 2014?

Suna la consulatul care este in circumscritia ta si afla.La Chisinau se facea pe noiembrie-decembrie 2012.La celalte parca mai devreme.
Offline Atman  
#2190 Postat : marți, 11 septembrie 2012 14:10:10(UTC)
Atman
Suna la consulatul care este in circumscritia ta si afla.La Chisinau se facea pe noiembrie-decembrie 2012.La celalte parca mai devreme.

DA, sint in Chisinau...dar inca nu am ordin de cetatenie, intreb deoarece daca era treaba ca la Bucuresti cu programare pe anul 2014, faceam programare din timp, sa nu primesc cetatenie si doar atunci sa ma programez, ca la acel moment sa nu fie si peste 5 ani programarile pentru transcriere de certificate
Offline vitass098  
#2191 Postat : marți, 11 septembrie 2012 14:39:00(UTC)
vitass098
DA, sint in Chisinau...dar inca nu am ordin de cetatenie, intreb deoarece daca era treaba ca la Bucuresti cu programare pe anul 2014, faceam programare din timp, sa nu primesc cetatenie si doar atunci sa ma programez, ca la acel moment sa nu fie si peste 5 ani programarile pentru transcriere de certificate

Ai luat-o inaintea carutii:)) Probabil,pana vei primi ordin,sa intre in vigoare modificarile in legea de transcriere a actelor.La toamna sunt alegeri in RO,si cred ca ,,slugele poporului,, vor facea pasi reali pentru a atrage alegatorii din Moldova Think
Offline Atman  
#2192 Postat : marți, 11 septembrie 2012 14:41:10(UTC)
Atman
Ai luat-o inaintea carutii:))

pai anume de asta si am luato inainte carutii, auzind ca se face programare tocmai pe anul 2014...

)

Offline mcostel  
#2193 Postat : marți, 11 septembrie 2012 14:41:11(UTC)
mcostel
Postari: 2
Buna la toti,

Cu toate aceste probleme de programari la Bucuresti, am si eu o intrebare si daca puteti sa ma ajutati. Un cunoscut cind a depus dosarul era casatorit dar pina a aparut in ordin a divortat. Dupa cite inteleg eu din mesaje, unica cale este spre Bucuresti, dar dinsul are duplicatul certificatului de casatorie pastrat si ce sanse are daca la momentul programarii pentru transcrierea CN la consulatul din Chisinau el nu mentioneaza divortul? Pentru el la moment este vital transcrierea CN si apoi va face cale spre Bucuresti pentru mentiunea de divort. Da, inca unica ce poate indica ca este divortat e stampila de pe fisa de insotire a BI. Va rog din suflet sa ma ajutati daca e posibil asa ceva. Merci anticipat.

Editeaza de catre utilizator marți, 11 septembrie 2012 15:09:41(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#2194 Postat : marți, 11 septembrie 2012 14:51:26(UTC)
vitass098
Originally Posted by: mcostel Go to Quoted Post
Buna la toti,

Cu tote aceste probleme de programari la Bucuresti, am si eu o intrebare si daca puteti sa ma ajutati. Un cunoscut cind a depus dosarul era casatorit dar pina a aparut in ordin a divortat. Dupa cite inteleg eu din mesaje, unica cale este spre Bucuresti, dar dinsul are duplicatul certificatului de casatorie pastrat si ce sanse are daca la momentul programarii pentru transcrierea CN la consulatul din Chisinau el nu mentioneaza divortul? Pentru el la moment este vital transcrierea CN si apoi va face cale spre Bucuresti mentru mentiunea de divort. Da, inca unica ce poate indica ca este divortat e stampila de pe fisa de insotire a BI. Va rog din suflet sa ma ajutati daca e posibil asa ceva. Merci anticipat.

Da-a in momentul de fata,este mai repede sa te insori si sa divortezi,pana ce obtii ordin?:)Cred ca fisa din buletin este unica,care poate sa-l da de gol,ca este divortat.Daca obtine o alta fisa,fara mentiune de divort,atunci poate avea sanse.Cine stie,Moldova-i ,,tara de minuni,,.
Offline dialina_2006  
#2195 Postat : joi, 13 decembrie 2012 18:08:34(UTC)
dialina_2006
Spuneti-mi va rog, in momentul programarii la Bucuresti pt transcrierea certificatului de nastere, se cer anumite date concrete despre persoana?
Intreb asta, fiindca o persoana s-a programat pt aprilie 2013, dar deja nu ii mai trebuie, si-a facut la Chisinau transcrierea. E posibil sa ma duc eu in locul ei, ca sa depun pt mine?

Multumesc anticipat.
Offline serjmin  
#2196 Postat : vineri, 14 decembrie 2012 16:57:32(UTC)
serjmin
Originally Posted by: dialina_2006 Go to Quoted Post
Spuneti-mi va rog, in momentul programarii la Bucuresti pt transcrierea certificatului de nastere, se cer anumite date concrete despre persoana?
Intreb asta, fiindca o persoana s-a programat pt aprilie 2013, dar deja nu ii mai trebuie, si-a facut la Chisinau transcrierea. E posibil sa ma duc eu in locul ei, ca sa depun pt mine?

Multumesc anticipat.

NU SE POATE
Offline iscander  
#2197 Postat : miercuri, 6 martie 2013 01:37:08(UTC)
iscander
Locatia: Chishinau
Spuneti mi va rog, daca am certificat de nastere de tip sovietic (verde) anul 1982 din Ucraina si este tradus si legalizat la notar aici in Chishinau,
pot sa ma adresez la Primaria Sectorului 1 Bucuresti cu dinsul sau nu?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 6 martie 2013 01:40:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sendrea2009  
#2198 Postat : miercuri, 17 aprilie 2013 19:55:04(UTC)
sendrea2009
Postari: 16
Locatia: Romania
Care mai e situatia certificatelor. Marti merg sa depun juramantul, certificatul de cetateniem ti-l elibereaza pe loc? Unde imi fac programare pentru transcrierea certificatelor. Mai sus ma citit ca acum 7 luni se facea programare pentru 2014, pentru ce an se face, depaseste speranta medie de viata ?

Merci
Offline sendrea2009  
#2199 Postat : miercuri, 17 aprilie 2013 20:00:19(UTC)
sendrea2009
Postari: 16
Locatia: Romania
24xxx / 28.09.2016 - whaaat?

Daca invat in Timisoara si am permis de sedere, exista vreo sansa sa pot depune aici si sa mearga mai repede ?
Utilizatori pe tema
44 Pagini«<424344
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.