Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

44 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline VADIM  
#1 Postat : miercuri, 29 octombrie 2008 13:48:51(UTC)
Nivel: Membru Avansat
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
Saliut. Aici o sa incerc/incercam si cu ajutorul altor persoane sa postam cat mai multe informatii privind modalitatile de obtinere a ceritficatului de nastere/buletin/pasaport.

Informatiile deocamdata se refera la un grup restrans de oameni dar daca se va mentine trendul ascendent de acordare al cetateniilor sper ca va fi de folos la cat mai multi.

Postez un fisier, care la randul meu l-am primit, despre cum se poate obtine cat mai rapid certificatul de nastere. In aceeasi situatie ma aflu si eu, si astept sa obtin acest certificat.

Alte informatii postate in aceasta tema vor fi binevenite si "aprig" discutate.

Multumesc. O zi buna la toti.

Editeaza de catre moderator joi, 20 august 2009 03:44:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Atasamente:
Certificat de nastere + buletin.doc 319 KB, salvati 11,445 ori.
thanks 3 au multumit acest post util VADIM.
Offline VADIM  
#2 Postat : miercuri, 29 octombrie 2008 13:50:38(UTC)
VADIM
Rog adimnul/moderatorul derek sa posteze tema unde cred ei ca va fi vizitata si discutata de cat mai multi vizitatori.
Offline salavat  
#3 Postat : miercuri, 29 octombrie 2008 14:12:40(UTC)
salavat
Postari: 90
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Este buna informatia si foarte utila, daca exista ceva asemanator pentru modalitatea obtinerii certificatul de nastere/casatorie/pasaport+taxele corespunzatoare la Consulatul de la Chisinau, expres domiciliul in strainatate.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 29 octombrie 2008 14:38:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#4 Postat : miercuri, 29 octombrie 2008 14:38:06(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
cam asta se gaseste in fiserul de mai sus pus de Vadim

CERTIFICAT DE NASTERE – ROMANIA

Starea Civila acte :

1. Cerere tip de acolo ; 2. Certificat nastere MD (cel in romana) + xerox ; 3. Buletin + xerox ;
4. Pasaport + xerox (poza+prima pag) ; 5. Adeverinta cetatenie RO + 2 xeroxuri ;

Dosarul il urmaresti la 4 institutii :
1. Stare Civila – TEMPORAR B-dul Mareşal Averescu nr. 17 , Sect.1 ; (vechea adresa: Adresa: Bdul Banu Manta nr. 9 Sector 1) Tel.222.01.09
Program: L–J : 9 - 15.30 ; V: 9-13 ; Eliberari acte: L-J 14.30-15 ; V – !!! Nu se transcriu acte

2. Sector – DEP (ROMANA) – Str.Piata Amzei nr. 13 , Sect. 1 (in spate la teatru,langa piatza); Tel.319.10.55 Program : L-J : 8.30-19 ; V : 9-16 ; S : 9-14

3. Municipiu – DGEP (UNIRII) – Str.Bibescu Voda nr. 1 , Sect.4 ; Tel. 306.01.00; 306.01.05
Program : L-V : 8.30-16.30

4. Tzara – INEP (DRUMUL TABEREI) – Str. Obcina Mare nr. 2 , Sect.6 ; Tel. 413.54.42 (Nu dau informatii prin telefon) Program : L,Mr,V : 12-14

3. http://www.dgepmb.ro/ --- D.G.E.P. (UNIRII)
4. http://www.evidentapersoanelor.ro/ --- I.N.E.P. (DRUMUL TABEREI)

PASI :
1. Depunere dosar la STAREA CIVILA – primesti bon cu nr. de inregistrare
2. SECTOR : In spate la piata/teatru – cum intru in cladire pe dreapta pe hol – ii zic ca am depus ptr transcriere adev.nastere si ceri nr.de inregistrare de la ei.
3. MUNICIPIU : Blocul cu ceas/termometru de la unirii – cu ultimul nr. de inregistrare de la D.E.P. cer nr.de inreg.(nr. are “T” in fata) de la D.G.E.P. + depui cerere de urgentare la ei.
4. Tzara : Metrou POLITEHNICA + RATB 105,93, prima dupa statia FAVORIT -> statia « DRUMUL TABEREI 34 », cobor,traversez str si mergi tot inainte printre blocuri. Cu « T-ul » ultimul nr. , cu un act de identitate ii zici la femeia de acolo sa-ti caute dosarul si cand iti se intoarce o intrebi cand trimite dosarul la Starea Civila.

RECORD:Certificat de nastere in 3,5 saptamani:
Luni 25 febr. – depunere la S.C.
Mierc 27 febr. – dosar inreg. la D.E.P.
Luni 3 mar. – dosar inreg la D.G.E.P.
Marti 11 mar. – dosar trimis la I.N.E.P. – asta e cel mai IMPORTANT, dupa ce cei de la DGEP iti zic ca dosarul a plecat la INEP,mergi la ultimii si te interesezi de dosarul tau si ii intrebi cand il trimit la S.C.
Marti 18 mart. – dosar ajuns inapoi la S.C.
A 2-a zi mergi la ei intre 9-12? si ceri transcrierea actului dupa care intre 14.30-15 mergi sa-l ridici.

EU :
Am fost 3.mar la DEP si DGEP dupa nr. de inreg + am depus cerere de urgentare a dosarului la DGEP ->
Dosarul il tine la D.G.E.P. – o saptamana. ->
Sunat la DGEP 11 mart. – Dosarul o fost trimis in ziua respectiva la I.N.E.P. ->
Miercuri 12.mart – am fost la I.N.E.P de unde am primit nr.de inreg de acolo(nr acdesta nu te intereseaza) – mi-a zis ca dosarul pleaca joi de la ei, si in 2-3 zile lucratoare ajunge la S.C. –>
Marti pe 18 a ajuns la S.C. (posta ajunge la ora 12 in fiecare zi, suna la ora 13 si intreaba de dosar)
Peste tot pe unde ajungi sa ai un act cu tine si numerele de inregistrare

Ex. motive urgentare (2-3 motive sunt suficiente):
1. Nu am nici un act RO eliberat de M.A.I., exceptia adev. de cetatenie eliberata de Min.Just.
2. Lucrez ilegal de « x » luni la firma « x » (pentru credibilitate).
3. Nu pot contribui la fondul de pensii.
4. Nu pot sa-mi fac asigurare medicala sau sa ma inscriu la medic de familie.
5. Nu pot sa ma dezvolt profesional (cursuri,master,s.a).

Buletin acte :

1. Buletin MD + 2 xerox ;
2. Pasaport MD + 2 xerox (prima pag+ultima+foile cu toate vizele) ;
3. Certificat nastere MD + 2 xerox ;
4. Certificat nastere RO + 2 xerox ;
5. Adeverinta cetatenie RO + 2 xerox;
6. Cerere tip de la politie (“B.I. pentru schimbare resedinta din strainata in RO”)
7. Contract locuinta + 1 xerox + unul din proprietari (in caz ca nu esti tu unul din ei);

!!! Buletinul se face la una din SECTIILE de POLITIE din sectorul de care apartine LOCUINTA.

update admin, mai jos niste informatii puse de derek pentru cei care vor sa-si schimbe domiciliul din MD in Romania:

4.Eliberarea actului de identitate ca urmare a schimbarii domiciliului din strainatate in Romania
Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate care doresc sa-si schimbe domiciliul in Romania se prezinta la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor pe a carui raza teritoriala este situat imobilul unde isi stabilesc domiciliul, unde depun Cererea pentru eliberarea actului de identitate ca urmare a schimbarii domiciliului din strainatate in Romania, impreuna cu urmatoarele documente:

- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, in cazul persoanelor casatorite sau al sotului supravietuitor;
- hotararea de divort definitiva si irevocabila, dupa caz;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, in cazul sotului supravietuitor;
- certificatele de nastere ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, precum si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta;
- pasaportul romanesc valabil sau expirat ori certificatul constatator privind dobandirea cetateniei romane, emis de Ministerul Justitiei sau de misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei din strainatate, original si copie; in situatia in care solicitantul nu poate face dovada cetateniei romane, i se elibereaza actul de identitate, numai dupa ce se atesta de catre Directia Generala de Pasapoarte, la cererea serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, faptul ca solicitantul este cetatean roman;
- actul de identitate si/sau pasaportul, eliberate de autoritatile straine;
- chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate;
- documentul cu care face dovada achitarii, in conditiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru.
- chitanta C.E.C. privind achitarea taxei pentru restabilire.

Certificatele de stare civila prezentate de solicitant trebuie sa fie emise de oficiile de stare civila romane, iar pentru hotararile judecatoresti privind statutul civil al titularului, pronuntate in strainatate si investite cu formula executorie, se prezinta copii traduse si legalizate.
Solicitantii a caror nastere sau casatorie nu a fost inregistrata in registrele de stare civila romane vor solicita transcrierea certificatelor de stare civila obtinute in strainatate, atat pentru ei, cat si pentru copiii minori.
In situatia in care numai unul dintre parinti isi schimba domiciliul din strainatate in Romania, impreuna cu copiii minori, este necesar consimtamantul celuilalt parinte, dat in forma autentica la notarul public, sau copia hotararii judecatoresti prin care copiii au fost incredintati parintelui care isi schimba domiciliul in Romania, situatie in care se depune copie a hotararii judecatoresti ramase definitiva, irevocabila, investita cu formula executorie.

IV. Cuantumul taxelor si modul de achitare
Contravaloarea cartii de identitate este de 7 lei (RON), iar a cartii de identitate provizorii este de 1leu, aceste sume fiind actualizate in functie de rata inflatiei, cu avizul Consiliului Concurentei.
Contravaloarea taxei pentru restabilirea domiciliului în Romania este de 41 lei (RON) si se achita la unitatile C.E.C..
Contravaloarea documentelor de identitate (cartea de identitate si cartea de identitate provizorie) se achita la sediul Serviciilor Publice Comunitare de Evidenta a Persoanelor pe raza carora solicitantul are domiciliul sau resedinta, ori la structura de taxe si impozite din cadrul Consiliului Local in subordinea caruia functioneaza Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor.
In cazul cererilor pentru eliberarea actelor de identitate depuse la I.N.E.P., in conformitate cu prevederile art. 13 alin. (8) din O.U.G. nr. 97/2005, contravaloarea se achita la I.N.E.P.

Editeaza de catre utilizator marți, 2 decembrie 2008 22:21:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#5 Postat : miercuri, 29 octombrie 2008 14:52:34(UTC)
VADIM
salavat Din pacate procedurile pentru consulatul Chisinau nu le prea stiu... Cum aflu ceva o sa postez.. ;)
Offline derek1983  
#6 Postat : miercuri, 29 octombrie 2008 16:53:39(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
pentru domiciliu in strainatate ar trebui sa se stie ca nu se obtine buletin/ mai nou Carte de identidate( dupa cum stipuleaza directiva CE ).
Deci cei care au domiciliu in strainatate vor avea doar acte de nastere si pasaport romanesc
Offline salavat  
#7 Postat : joi, 30 octombrie 2008 12:21:01(UTC)
salavat
Cine a transcris certificatul de nastere, certificatul de casatorie si ulterior s-ia perfectat pasaportul prin intermediul Consulatului Roman din Chisinau, poate sa-mi zica :

1. ce taxe a platit pentru :
1-certificat,
1-declaratie,
1-pasaport, si unde au fost achitate.
2. ce fel de declaratii se fac la momentul transcrierii certificatului de nastere al meu si al copilului minor.
3. ce fel de declaratie se face la momentul transcrierii certificatului de casatorie.
4. e neaparat ca toate declaratiile sa fie facute la Consulat.
2. cat a durat transcrierea actelor si perfectarea pasaportului.
3. exista posibilitatea ca transcrierea actelor si perfectarea pasaportului sa fie realizate la pachet (impreuna).

P.S. Dupa ce trec prin calvarul birocratic voi impartasi din propria experienta cum e sa devii cetatean roman cu acte :).
Offline derek1983  
#8 Postat : joi, 30 octombrie 2008 12:48:52(UTC)
derek1983
salavat nu m trecut prin procedura consulatului , dar pot sa-ti zic sigur unele lucruri.
1. Declaratiile nu este absolut necesar sa fie facute la consulat, pot fi date si in fata unui notar din republica moldova , fara a fi apostilate (supralegalizate) la ministerul Justitiei din Chisinau.
2. Sunt absolut sigur ca toate actele pot fi eliberate la pachet, adica odata cu actele pentru transcriere sa ceri si eliberarea pasaportului romanesc.
Declaratia pentru copil minor trebuie data de celalat parinte si trebuie sa fie de genul : " eu, subsemnata , mama lui..... copil minor sunt de acord ca fiul/fiica meu sa-i fie transcrise actele in registrele d stare civila romana, deoarece a obtinut cetatenia romana odata cu tatal sau" .
Practic nu este o declaratie tip doar ca intentia trebuie sa reieasa foarte clar din continutul declaratiei.
Iar pentru transcrierea certificatului de casatorie deasemenea" Eu subsemnata .... sunt de acord cu transcrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila din Romania.

Succses

Editeaza de catre utilizator joi, 30 octombrie 2008 12:52:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline toriand  
#9 Postat : duminică, 2 noiembrie 2008 22:00:55(UTC)
Nivel: Membru
toriand
Postari: 15
Buna, am fost vineri la Chisinau pentru transcrierea actelor si mia zis o doamna ca acuma sa schimbat timpul de transcrierea cu 2 luni, e adevarat???
si spuneti-mi pot sa depun acte numa marti sau in orce zi??? si toate copiile trebue sa legalizez la notar sau nu??

Editeaza de catre utilizator duminică, 2 noiembrie 2008 22:02:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#10 Postat : luni, 3 noiembrie 2008 19:15:37(UTC)
derek1983
toate copiile pot fi legalizate la notar, cat si declaratiile pot fi date la notar. Dupa cate stiam acte pentru transcriere se primeau doar martea, nu mai stiu cum stau acum cu programul
Offline toriand  
#11 Postat : marți, 4 noiembrie 2008 21:59:21(UTC)
toriand
Buna, azi am depus la transcrierea certificat de nastere si de casatorie la Chisinau. Nu e greu, dar e ffff multa lumea. Se depun luni-vineri de la 8-16 Deci taxa e 25$ pentru fiecare certificat. Termen acuma e 2 luni de la data depunerii.
Acte necesare:
certif. de nastere:
-certif. de nastere original + copie legalizata la notar
-cerere
-declaratir ca nu ati mai depus o asemenea cerere
-dovada ca sunteti cetetean roman(copie de certificat sau pasaport roman)
-copie buletin
-copie certif. de nastere si casatorie a parintilor
certif. de casatorie:
-certif.de casatorie original si copie legalizata la notar
-cere
-declaratie ca nu ati mai depus o asemenea cerere
-declaratie privind inexistenta altor casatorii anterioare
-dovada ca sunteti cetetean roman(copie de certificat sau pasaport roman)
-copie buletin
-copie cerit. de nastere ale sotilor
Offline Vica  
#12 Postat : marți, 4 noiembrie 2008 23:37:06(UTC)
Nivel: Incepator
Vica
Postari: 4
Mama draga!!! Nu s-a terminat calvarul, mai am de umblat prin instante!:-({|= Brick wall
Offline toriand  
#13 Postat : miercuri, 5 noiembrie 2008 14:20:29(UTC)
toriand
pot sa urgentez transcrierea actelor de stare civila, daca leam depus la Chisinau?? e posibil asa ceva??? cine stie dati raspuns))
Offline derek1983  
#14 Postat : miercuri, 5 noiembrie 2008 14:57:18(UTC)
derek1983
toriand termenul de 2 luni , este deja un termen f. foare rezonabil,Think [-( nu mai vad ce ai putea sa urgentezi, decat daca nu esti frate cu Tariceanu, Basescu, sau alti capi importanti ai Romaniei :-s
Offline naty  
#15 Postat : sâmbătă, 8 noiembrie 2008 16:21:45(UTC)
naty
Postari: 3
buna! Am inteles eu corect, dupa obtinerea certificatului de cetatenie romana certificatul de nastere se poate face numai la bucuresti chiar daca mi-am stabilit domiciliul la targu mures?
Offline toriand  
#16 Postat : duminică, 9 noiembrie 2008 20:29:13(UTC)
toriand
derek1983 a scris:
toriand termenul de 2 luni , este deja un termen f. foare rezonabil,Think [-( nu mai vad ce ai putea sa urgentezi, decat daca nu esti frate cu Tariceanu, Basescu, sau alti capi importanti ai Romaniei :-s

2 luni certifecate, 3 luni pasapor roman, si sa inscriu copil care o sa apara in decembrie inca 2-3 luni , inseamana ca nu pot sa intru in romania minim 6 luni.
Offline rantnick  
#17 Postat : duminică, 9 noiembrie 2008 20:41:08(UTC)
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
toriand a scris:
derek1983 a scris:

2 luni certifecate, 3 luni pasapor roman, si sa inscriu copil care o sa apara in decembrie inca 2-3 luni , inseamana ca nu pot sa intru in romania minim 6 luni.

Daca ai certificat de cetatean roman poti sa intri in Romania si azi, numai ca nu te lasa Molodova... dar daca tii neaparat poti sa treci prin Ucraina sau sati iei un cupon de calatorii... PAsaportul il poti face intro zi in Bucuresti si copilului ii faci ulterior certificat de anstere romanesc...
Offline toriand  
#18 Postat : duminică, 9 noiembrie 2008 23:20:45(UTC)
toriand
rantnick a scris:

Daca ai certificat de cetatean roman poti sa intri in Romania si azi, numai ca nu te lasa Molodova... dar daca tii neaparat poti sa treci prin Ucraina sau sati iei un cupon de calatorii... PAsaportul il poti face intro zi in Bucuresti si copilului ii faci ulterior certificat de anstere romanesc...

nu e adevarat ce scrii, eu am intrebat la vama cand am venit in moldova pot sa trec cu el sau nu si vamesu din romania a zis ca nu!!!!!
si zimi te rog cat dureaza sa fac certificat la copil, tot 2 luni????

Editeaza de catre utilizator duminică, 9 noiembrie 2008 23:23:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#19 Postat : duminică, 9 noiembrie 2008 23:32:21(UTC)
derek1983
toriand a scris:
rantnick a scris:

nu e adevarat ce scrii, eu am intrebat la vama cand am venit in moldova pot sa trec cu el sau nu si vamesu din romania a zis ca nu!!!!!
si zimi te rog cat dureaza sa fac certificat la copil, tot 2 luni????

tot 2 luni,
pasaport in bucuresti dureaza 5 zile, cu taxa de 600.000 lei vechi sau 60 Ron, sau 3mil lei vechi = 300 ron -1 zi
!!! Rectific ,cele scrise mai sus in privinta preturilor - greseala mea. Costul unui pasaport 1 zi = 96 RON initial care se platesc la C.E.C. + 100 Ron =urgenta se plateste pe loc la pasapoarteCertificat la copii da cam tot 2 luni, daca aduci femeia sa nasca in romania, va fi mai repede si mai usor.

cat priveste cei adevarat sau ba, ratnick a avut in vedere ca daca moldovenii nu cereau viza neaparat in pasaport , granicerii romani te lasau sa treci in baza certificatului de nastere- iar in privinta ca poti trece prin Ucraina, este totusi o posibilitate , dar o sa mearga atat cat inca nu sau prins toti

Editeaza de catre utilizator marți, 2 decembrie 2008 21:46:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline profesoru  
#20 Postat : luni, 10 noiembrie 2008 00:16:46(UTC)
profesoru
Postari: 8
Am si eu o intrebare la acest capitol:
Am depus spre transcriere certificatl de nastere la Consulatul Ambasadei Romane la Chisinau, sper sal iau la sfirsit de decembrie. Transcrierea certificatului de nastere a copilului minor am depuso la Starea Civila a Primariei Sector 1 Bucuresti, deoarece cei de la Consulat din Chisinau nu au vrut sami accepe actele deoarece copilul nu era trecut in certificatul constatator. Deci certificatul copilului il obtin in 3-4 luni, adica prin februarie. Daca merg in ianuarie sa fac pasaport in regim de urgenta in Bucuresti, mi se va trece copilul in pasaport, adica tre sal iau si pe copil sa mil fotografieze sau ba? este necesar sa am la mina si certificatul de nastere a copilului transcris sau ba? In general care e procedura la acest capitol? sau pot face intii pasaportul pentru mine iar cind ridic certificatul copilului il pot trece in pasaport la mine?Multumesc.
Offline admin  
#21 Postat : luni, 10 noiembrie 2008 03:53:19(UTC)
admin
e o situatie mai speciala, iti recomand sa-i contactezi prin email sau telefonic pe cei de la bucuresti:

DIRECŢIA GENERALĂ DE PAŞAPOARTE
BUCUREŞTI, STR. NICOLAE IORGA, NR.29, SECTOR 1

TEL: 021-2125683 FAX: 021-3121500
TEL: 021-2125674 - Relaţii cu publicul - L, Mi, J, V: 8,30-16,30; Ma: 8,30-18,30
PAGINA WEB: www.pasapoarte.mira.gov.ro
Email: dgp.relatiipublice@mira.gov.ro

cred ca o sa primesti un raspuns in timp util,incearca
Offline derek1983  
#22 Postat : luni, 10 noiembrie 2008 15:41:37(UTC)
derek1983
naty a scris:
buna! Am inteles eu corect, dupa obtinerea certificatului de cetatenie romana certificatul de nastere se poate face numai la bucuresti chiar daca mi-am stabilit domiciliul la targu mures?

Certificatul de nastere poti sal transcrii acolo unde ai resedinta.
Offline admin  
#23 Postat : luni, 10 noiembrie 2008 18:13:49(UTC)
admin

nu sunt sigur, dar cred ca daca mergi la bucuresti transcrierea certificatului dureaza mai putin timp

si citisem undeva mai demult ca certficatele oricum sunt trimise la bucuresti pentru transcriere chiar daca esti din Targu Mures sau alta localitate din Romania

iti recomand sa suni la Bucuresti la sediul INEP +40 222-31-51 si afli in 2 minute
Offline toriand  
#24 Postat : luni, 10 noiembrie 2008 19:05:08(UTC)
toriand
admin a scris:

nu sunt sigur, dar cred ca daca mergi la bucuresti transcrierea certificatului dureaza mai putin timp

la bucuresti dureaza 7-9 luni si in regim de urgenta 2luni jumate.
Offline admin  
#25 Postat : marți, 11 noiembrie 2008 02:07:00(UTC)
admin
dar stiu sigur ca vara aceasta la chisinau transcrirea certificatului de nastere dura vreo 2-3 saptamani, il primeai fara CNP
si dupa 2 saptamani mergeai la bucuresti si luai(iti scriau in certificat) cnp-ul in aceeasi zi

Editeaza de catre utilizator marți, 11 noiembrie 2008 02:08:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline profesoru  
#26 Postat : marți, 11 noiembrie 2008 11:18:50(UTC)
profesoru
Dar cine poate sami raspunda la aceasta intrebare: daca merg si ridic certificatul de nastere transcris de la Consulat si e fara CNP, pot merge la Bucuresti sa depun pentru pasaport sau ba? daca da, atunci in cit timp pot obtine pasaport? sau trebuie numaidecit sa am si CNP pe el?
Offline admin  
#27 Postat : marți, 11 noiembrie 2008 13:53:36(UTC)
admin
poti merge sa depui la pasapoarte,dar acolo la pasapoarte o sa-ti spuna ca-i mai bine sa mergi la primaria sectorului 1 sa-ti iei CNP-ul daca vrei sa-ti vezi pasaportul in 7 zile sau chiar mai putin

altfel o sa dureze cica vreo cateva luni, dar poate s-a mai schimbat ceva intre timp,incearca si spune-ne si noua cum a fost
Offline toriand  
#28 Postat : marți, 11 noiembrie 2008 19:53:05(UTC)
toriand
admin a scris:
dar stiu sigur ca vara aceasta la chisinau transcrirea certificatului de nastere dura vreo 2-3 saptamani, il primeai fara CNP
si dupa 2 saptamani mergeai la bucuresti si luai(iti scriau in certificat) cnp-ul in aceeasi zi

era, acuma s-a schimbat cu 2 luni si tot il primesti fara CNP, dar ori cum e mai putin decat la bucuresti.

Editeaza de catre utilizator marți, 11 noiembrie 2008 19:53:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline natashka  
#29 Postat : miercuri, 12 noiembrie 2008 00:07:49(UTC)
natashka
Postari: 6
Locatia: Craiova
admin a scris:

Dosarul il urmaresti la 4 institutii :
1. Stare Civila – TEMPORAR B-dul Mareşal Averescu nr. 17 , Sect.1 ; (vechea adresa: Adresa: Bdul Banu Manta nr. 9 Sector 1) Tel.222.01.09
Program: L–J : 9 - 15.30 ; V: 9-13 ; Eliberari acte: L-J 14.30-15 ; V – !!! Nu se transcriu acte

2. Sector – DEP (ROMANA) – Str.Piata Amzei nr. 13 , Sect. 1 (in spate la teatru,langa piatza); Tel.319.10.55 Program : L-J : 8.30-19 ; V : 9-16 ; S : 9-14

3. Municipiu – DGEP (UNIRII) – Str.Bibescu Voda nr. 1 , Sect.4 ; Tel. 306.01.00; 306.01.05
Program : L-V : 8.30-16.30

4. Tzara – INEP (DRUMUL TABEREI) – Str. Obcina Mare nr. 2 , Sect.6 ; Tel. 413.54.42 (Nu dau informatii prin telefon) Program : L,Mr,V : 12-14

să înţeleg că în prima zi trebuie să merg la primile 3 instituţii?
Offline VADIM  
#30 Postat : miercuri, 12 noiembrie 2008 00:14:19(UTC)
VADIM
Natashka. Trebuie sa mergi decat la Starea Civila daca vrei sa primesti certificatul de nastere in aproximativ 4 5 luni. Dar daca vrei intr-un timp mai scurt de cel mult 2 luni atunci trebuie sa urmaresti saptamanal dosarul. Eu de exemplu deja am 1,5 luni de cand am depus pentru certificat si inca nu l-am obtinut. Astept in continuare. Brick wall Cum il primesc o sa scriu pasii care i-am facut. Cum s-ar spune ce-am simtit pe pielea mea ;) Pray
Offline natashka  
#31 Postat : miercuri, 12 noiembrie 2008 00:20:22(UTC)
natashka
Postari: 6
Locatia: Craiova
VADIM, deci următorii paşi enumeraţi îi fac după ce sun şi mă informez dacă a ajuns dosarul meu la instituţiile respective?
Offline VADIM  
#32 Postat : miercuri, 12 noiembrie 2008 01:49:22(UTC)
VADIM
Natashka ai perfecta dreptate. Mai intai ar fi bine sa suni si sa razbati acolo. Eu iaka m-am zakalibit sa tot sun la Starea Civila. Na pastoi ii ocupat si nu pot sa dau de ei. Si sper sa ajung acolo intr-o zi. Cu sunatul nu prea merge fishka :(
Offline derek1983  
#33 Postat : miercuri, 12 noiembrie 2008 22:33:04(UTC)
derek1983
Vadim nu mai suna la starea civila.
mergi la Directia generala a evidentei populatiei a municipiului Bucuresti , sediu Bibescu Voda nr1 ( zona Piata Unirii, Bloc Hotel "Horoscop", doar ca este din partea cealalta ce da inspre Dealul Mitropoliei) si cere de acolo numar de inregistrare a dosarului tau. Daca iti dau aia numarul atat intrare cat si iesire ( ultimul e mai important) mergi la INEP intro zi de luni, miercuri sau vineri si vb acolo.
Trebuie sa treaca cel putin 1 luna de cand dosarul este la INEP ca sa puteti cere urgentare. ( Norma metodologica , nu se poate sari peste) , in cazuri absolut exceptionale si ffff urgente, se poate face luarea in evidenta chiar si daca dosarul a venit la ei cu o zi inainte. Tre sa demonstrezi cu dovada certa urgenta.
Offline derek1983  
#34 Postat : miercuri, 12 noiembrie 2008 22:36:17(UTC)
derek1983
Intre stare civila sector 1 - DEP sector 1 - DGEPMB termen este 7-10 zile calendaristice. De la DGEPMB la INEP dureaza mai mult , pana 3 saptamani, iar la INEP e iadul, au mii de dosare repartizate la 6 oameni Pray
Offline profesoru  
#35 Postat : joi, 13 noiembrie 2008 11:22:11(UTC)
profesoru
daca in certificatul constatator al cetateniei pe care lam luat de la consulat nu este trecut fiul minor, intre timp consulatul nu a vrut sami primeasca transcrierea certificatului de nastere a feciorului invocind absenta acestuia in certificatul constatator, am mers la Bucuresti si la sectia starea civila a setorului 1 miau primit actele spre transcriere. Daca obtin certificatul de nastere transcris al copilului nu este necesar sa cer si rectificarea textului din Monitorul Oficial partea I in sensul cuprinderii si feciorului minor? nu pot aparea probleme in viitor ca feciorul are acte dar nu este trecut in certificatul constatator al tatalui???? Cai vad ca in Legea cetateniei modificata in 2007, este scris clar ca copiii trebuie trecuti in certificatul constatator. Multumesc mult p/u ajutor.
Offline derek1983  
#36 Postat : joi, 13 noiembrie 2008 13:53:55(UTC)
derek1983
Nu o sa fie acest gen de probleme. Desi in lege , modificata prin OUG 87/2007 intradevar se stipula obligativitatea inscrierii copiilor minori in certificat , aceasta conditie nu este una absoluta. si nu e nevoie nici sa se ceara rectificarea textului in monitor.
Offline Vinci  
#37 Postat : luni, 17 noiembrie 2008 16:03:52(UTC)
Vinci
Postari: 11
Salutare. Pot obtine(transcrie) certificatul de nastere la Bucuresti, daca depun juramantul la Chisinau?
Si daca are cineva informatii recente - chiar daca deja la Chisinau se elibereaza certificatul de nastere peste 2 luni, tot fara CNP se elibereaza? Mersi.
Offline admin  
#38 Postat : luni, 17 noiembrie 2008 17:00:24(UTC)
admin
dupa ce depui juramantul(la chisinau sau bucuresti sau oriunde alt undeva) poti transcrie certificatul de nastere si alte certificate oriunde vrei tu(consulat chisinau sau la bucuresti etc.)

la chisianu, asta vara, transcrierea era in maxim 20 de zile,obtineai un certificat de nastere fara cnp dar dupa inca 2-3 saptamani mergeai la bucuresti cu certificatul transcris si iti treceau CNP-ul imediat in certficat,adica in aceeasi zi

Editeaza de catre utilizator luni, 17 noiembrie 2008 17:01:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#39 Postat : luni, 17 noiembrie 2008 19:05:35(UTC)
derek1983
2 luni si tot fara CNP tre sa fie
Offline Svety20  
#40 Postat : marți, 18 noiembrie 2008 19:23:08(UTC)
Svety20
Postari: 5
Buna! Stiti cumva daca am domiciliul stabilit in Moldova, pot apoi sa mi-l fac pe Romania> Si daca nu am buletin Ro am aceleasi drepturi ca toti romanii> Ma refer la angajare cu carte de munca. Va multumesc frumos!
Offline rantnick  
#41 Postat : marți, 18 noiembrie 2008 19:31:05(UTC)
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
Svety20 a scris:
Buna! Stiti cumva daca am domiciliul stabilit in Moldova, pot apoi sa mi-l fac pe Romania> Si daca nu am buletin Ro am aceleasi drepturi ca toti romanii> Ma refer la angajare cu carte de munca. Va multumesc frumos!

Nu te poti angaja in Romania fara buletin. Trebuie sa ai o adresa stabila in Romania unde sa te gaseasca.
Dar daca ai cetatenia oricand iti poti stabili domiciliul in Romania.
Trebuie sa ai adeverinta de cetatean, certificatul de nastere transcris si ai o locuinta proprie pe teritoriul Romaniei sau un contract de inchiriere cu cineva pe minim 5 ani.
Offline Svety20  
#42 Postat : marți, 18 noiembrie 2008 23:32:25(UTC)
Svety20
Postari: 5
Multumesc frumos pentru raspuns!
Offline toriand  
#43 Postat : miercuri, 19 noiembrie 2008 13:41:05(UTC)
toriand
buna,am o problema, cine stie sa ma ajuta. acuma sant insarcinata, am obtinut cetetenie romana si dupa ce nasc copilu vreu sa fac cretificat de nastere roman pentru el. pe internet am citit ca nu e o problema, vii depui acte si gata, dar unii au zis ca nu e adevarat, ca trebuia sal inscriu in cerere cand am luat cetatenia. dar cum am putut sal inscriu cand el e inca in pantecThink Think Think
ce stiti despre asa cazuri.
a facut cineva transcrierea actelor sau pasaport la Odessa, nu e mai repede acolo???

Editeaza de catre utilizator miercuri, 19 noiembrie 2008 13:41:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#44 Postat : miercuri, 19 noiembrie 2008 15:26:53(UTC)
derek1983
toriand a scris:
buna,am o problema, cine stie sa ma ajuta. acuma sant insarcinata, am obtinut cetetenie romana si dupa ce nasc copilu vreu sa fac cretificat de nastere roman pentru el. pe internet am citit ca nu e o problema, vii depui acte si gata, dar unii au zis ca nu e adevarat, ca trebuia sal inscriu in cerere cand am luat cetatenia. dar cum am putut sal inscriu cand el e inca in pantecThink Think Think
a facut cineva transcrierea actelor sau pasaport la Odessa, nu e mai repede acolo???

pfff. pai ii faceti transcrierea cand se naste, nu sunt probleme. nu este nevoie de nimic cerere sau altele.
Offline salavat  
#45 Postat : miercuri, 19 noiembrie 2008 15:47:43(UTC)
salavat
toriand a scris:

Din ce am cunoscut pe site/ul Ambasadei romane de la Kiev, serviciile consulare oferite cu referire la transcrierea actele civile, obtinerea pasaportului se rasfrang asupra cetatenilor romani cu domiciliul in Ucraina.
Consulatul roman de la Odesa poate fi contactat la
+38(048) 7250399.

sau la adresa de mail konsulro@paco.net

Offline salavat  
#46 Postat : joi, 20 noiembrie 2008 18:43:11(UTC)
salavat
Am primit un raspuns de la Consulatul roman din Odesa, referitor la transcrierea actelor de stare civila, il redau aici:

Stimate domn, in cazul in care aveti domiciliul in Republica Moldova, este imperativ sa va adresati pentru transcrierea actelor de stare civila Sectiei Consulare a Ambasadei Romaniei la Chisinau.

Salutations distinguées/Best regards, Nicolae-Aurelian RUGINĂ3ème Secrétaire/3rd SecretaryConsulat Général de la Roumanie à Odessa/General Consulate of Romania in OdessaPortable
Mobile phone: +38/050.234.1399E-mail:
aurelian.rugina@mae.ro ou/or naurelian_rugina@yahoo.com

deci ne indeamna totusi, sa transcriem actele la Consulatul din Chisinau.
Offline Sergio  
#47 Postat : luni, 24 noiembrie 2008 21:49:51(UTC)
Sergio
Postari: 1
Salut. Spuneti va rog, daca am adeverinta de nastere romana, dar locuiesc in Moldova, pot sa obtin buletinul fara ca sa plec in Romania?
Offline admin  
#48 Postat : marți, 25 noiembrie 2008 00:23:55(UTC)
admin
Sergio,presupun ca ai ales domiciliul stabil sa fie in Moldova,deci poti obtine pasaportul romanesc la consulatul Romaniei de la Chisinau fara sa fii nevoit sa mergi in Romania,

de buletin nu ai nevoie, de fapt nici nu poti sa-l obtii decat daca iti schimbi domiciliul stabil in Romania

Editeaza de catre utilizator marți, 25 noiembrie 2008 01:04:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#49 Postat : marți, 2 decembrie 2008 21:51:33(UTC)
derek1983
admin a scris:
Sergio,presupun ca ai ales domiciliul stabil sa fie in Moldova,deci poti obtine pasaportul romanesc la consulatul Romaniei de la Chisinau fara sa fii nevoit sa mergi in Romania,

de buletin nu ai nevoie, de fapt nici nu poti sa-l obtii decat daca iti schimbi domiciliul stabil in Romania

cat priveste Buletin / Carte de Identitate-se obtine doar dupa ce se face repatrierea. adica nu se plateste doar cei 7 RON care este contracostul plasticului ci si o taxa consulara de 41 RON + timbru fiscal 1 RON care se lipeste pe cerere de eliberare carte de identitate. Odata cu cartea de identitate se elibereaza si cartea de alegator.
Atasamente:
acte necesare pentru C.I. si taxe.doc 23 KB, salvati 245 ori.
Offline nadia  
#50 Postat : miercuri, 3 decembrie 2008 02:09:09(UTC)
nadia
Postari: 46
Locatia: Tg. Mures
salut.ma regasesc in situatia de mai sus. si eu am optat pt domiciliul stabil in Moldova, dar acum as dori sa imi schimb domiciliul in Romania. unde se depune cererea pt obtinerea cartii de identitate/ buletin? dupa depunerea juramantului si transcrierea actelor, ce pasi trebuie sa fac ca sa imi schimb domiciliul si prin urmare sa obtin buletinul romanesc? multumesc.
Utilizatori pe tema
44 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.