Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

22 Pagini«<1819202122>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Pierre Duran  
#951 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 15:29:31(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Pierre Duran
Postari: 153
A fost multumit de: 57 -ori in postarea 42
DVictoria a scris:
Buna ziua,
Pot sa aflu daca depun in Iasi dosarul pentru cetatenie, mi se da automat nr dosarului sau acest nr se da doar in Bucuresti!
Astept mult raspunsul Dumneavoastra :) Caci nicidecum nu pot sa decid unde ar fi mai bine sa depun dosarul... d'oh!
Multumesc mult!!!

Ti se da automat suta la suta...................
thanks 1 utilizator a multumit Pierre Duran acest post util.
Offline DVictoria  
#952 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 15:51:40(UTC)
Nivel: Membru
DVictoria
Postari: 24
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
PANCHIUSA a scris:
Ti se da automat suta la suta...................

Eu-ro si Panchiusa, mersi mult pentru receptivitate!!!!!!
Applause
thanks 1 utilizator a multumit DVictoria acest post util.
Offline DVictoria  
#953 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 16:03:33(UTC)
DVictoria
Ganster a scris:
Pamintul nu se invirteste numai in jurul D-stra
daca nu sa cerut atunci nu inseamna ca nu cer ei in general
si inainte ca sa spuneti ceva ca nu este adevarat controlati informatia propusa mai sus

- invitaţia trebuie să conţină declaraţia gazdei (persoana vizitată), din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, atunci când persoana vizitată se obligă, mijloacele de întreţinere şi cazarea străinului;
- documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită;
- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
- copia cărţii de identitate/permis de sedere a persoanei care face invitaţia.
- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.
-----------
http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=110062

Oameni buni, da stie cineva cit costa sa faci invitatia la notar pentru cel ce invita (cetatean roman)? Multumesc. :)
Offline Pierre Duran  
#954 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 16:07:55(UTC)
Pierre Duran
Postari: 153
A fost multumit de: 57 -ori in postarea 42
DVictoria a scris:
Oameni buni, da stie cineva cit costa sa faci invitatia la notar pentru cel ce invita (cetatean roman)? Multumesc. :)

depinde de la notar la notar,dar incepind cu 25 de RONi si pina la 100 poate si ami sus,dupa cum tiam zis depinde de notar
thanks 1 utilizator a multumit Pierre Duran acest post util.
Offline Colti  
#955 Postat : marți, 11 ianuarie 2011 14:27:49(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
PANCHIUSA a scris:
depinde de la notar la notar,dar incepind cu 25 de RONi si pina la 100 poate si ami sus,dupa cum tiam zis depinde de notar

Buna la toti,scriu ce am auzit ieri de la un domn,dar nu sunt sigura ca e corect ce a zis,ca am inteles ca nu prea intelegea sau exprima ce e aceea ordin sau aviz,diferenta parca nu facea,dar a spus ca adica miercurea trecuta au fost intorsi inapoi multi moldoveni de la ANC din Bucuresti,ca adica este lege din 01.01.2011 ca cei ce depun cerere de redobindire a cetateniei romane cu domiciliul in md sa mearga sa depuna la Consulat in md,va rog mult cine poate dispune de asa info,scrieti aici ca am o verisoara sa depuna actele si sa nu alerge la Bucresti degeabad'oh!
Offline ElenaP  
#956 Postat : marți, 11 ianuarie 2011 14:56:18(UTC)
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Titikol a scris:
Buna la toti,scriu ce am auzit ieri de la un domn,dar nu sunt sigura ca e corect ce a zis,ca am inteles ca nu prea intelegea sau exprima ce e aceea ordin sau aviz,diferenta parca nu facea,dar a spus ca adica miercurea trecuta au fost intorsi inapoi multi moldoveni de la ANC din Bucuresti,ca adica este lege din 01.01.2011 ca cei ce depun cerere de redobindire a cetateniei romane cu domiciliul in md sa mearga sa depuna la Consulat in md,va rog mult cine poate dispune de asa info,scrieti aici ca am o verisoara sa depuna actele si sa nu alerge la Bucresti degeabad'oh!

M-am uitat pe saitul oficial al cetateniei romane si nu este nimic despre asta: http://cetatenie.just.ro/
Sunt sigura ca ar informa oficial lumea daca s-ar face asa o schimbare majora.
Offline Colti  
#957 Postat : marți, 11 ianuarie 2011 15:03:32(UTC)
Colti
ElenaP a scris:
M-am uitat pe saitul oficial al cetateniei romane si nu este nimic despre asta: http://cetatenie.just.ro/
Sunt sigura ca ar informa oficial lumea daca s-ar face asa o schimbare majora.

M-am uitat si eu pe site si nu am gasit ,de asta si intreb,am sunat acum iar la ANC ,sa intreb cam cit ar dura pin la urmatoarea comisie,doamna iar incepe cu ....aveti rabdare ca primiti scrisoare acasa cind sunteti avizata pozitiv,aha,a dat peste om,a mai duc eu pe la ei intr-o luna,ea ce spunea ea la toti sa seada acasaBrick wall si sa astepte ca prostii,la urma a intrebat cum ma numesc,cred ca isi scriu sa arate ca lucreaza cu publicul in dare de seama
Offline DVictoria  
#958 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 11:47:59(UTC)
DVictoria
Buna dimineata la toti si o zi cit mai frumoasa!!!!!!!! Applause

Am nevoie de sfatul Dumneavoastra. Am colectate actele pentru depunere si nu stiu cum sa procedez mai corect - sa depun in Chisinau, sa achit taxa de 60 euro si sa nu primec la depunere nr. dosarului SAU cu acesti bani sa-mi fac viza pentru Romania, sa achit drumul dus-intors pina in Iasi (ca acolo ma gindesc sa depun) si automat sa primesc nr. dosarului?
Va rog frumos, dati un sfat!!!! Pray
Offline nathally_m  
#959 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 12:00:52(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
DVictoria a scris:
Buna dimineata la toti si o zi cit mai frumoasa!!!!!!!! Applause

Editeaza de catre utilizator joi, 13 ianuarie 2011 12:13:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit nathally_m acest post util.
Offline Cezar  
#960 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 12:08:50(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
nathally_m a scris:
Parerea mea e ca daca dispui de timp, si nu tie frica ca o sa ingheti putin kit vei sta in rind, apoi depunele la Romania. Acolo vei avea kiteva plusuri
Adica daca depui la Romania cistigi acel timp- care unii il pierd la Chisinau, drumul dosarelor pina la inregistrarea lor. perioada poate ajunge la la o luna la doua. Depinde de noroc.

E o iluzie depunerea dosarelor la Bucuesti.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline DVictoria  
#961 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 12:12:59(UTC)
DVictoria
nathally_m a scris:
Parerea mea e ca daca dispui de timp, si nu tie frica ca o sa ingheti putin kit vei sta in rind, apoi depunele la Romania. Acolo vei avea kiteva plusuri
Adica daca depui la Romania cistigi acel timp- care unii il pierd la Chisinau, drumul dosarelor pina la inregistrarea lor. perioada poate ajunge la la o luna la doua. Depinde de noroc.

Multumesc pentru ajutor!

Atunci am sa depun in Romania. Ramine sa ma okup de viza :)
Succes la toti!
Offline Colti  
#962 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 12:18:24(UTC)
Colti
DVictoria a scris:
Multumesc pentru ajutor!

Atunci am sa depun in Romania. Ramine sa ma okup de viza :)
Succes la toti!

Pi nu merge vorba de Bucuresti,depui in oricare din cele 5 centre din Romania,e mai rapid ca cele depuse in Chisinau la sigur,dar nu are importanta daca e Bucuresti sau iasi etc,pentru ca se inregistreaza cidn il depui,iar cele din Chisinau pin sunt transmise la Bucuresti,pin gasesc timp sa le inregistreze pierzi mai mult decit o saptamina(cit ar dura sa iai viza)Succes
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline ElenaP  
#963 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 12:47:33(UTC)
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Titikol a scris:
Pi nu merge vorba de Bucuresti,depui in oricare din cele 5 centre din Romania,e mai rapid ca cele depuse in Chisinau la sigur,dar nu are importanta daca e Bucuresti sau iasi etc,pentru ca se inregistreaza cidn il depui,iar cele din Chisinau pin sunt transmise la Bucuresti,pin gasesc timp sa le inregistreze pierzi mai mult decit o saptamina(cit ar dura sa iai viza)Succes

Hm...nu stiu daca asta e adevarat, desi asta e ceea ce zic ei. Urmaresc ce zice lumea pe forum si se pare ca totusi acei care au depus la Bucuresti primesc putin mai repede decit cei care au depus in alte centre teritoriale din Romania...
Offline Colti  
#964 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 14:03:16(UTC)
Colti
ElenaP a scris:
Hm...nu stiu daca asta e adevarat, desi asta e ceea ce zic ei. Urmaresc ce zice lumea pe forum si se pare ca totusi acei care au depus la Bucuresti primesc putin mai repede decit cei care au depus in alte centre teritoriale din Romania...

eu nu am observat asa ceva,poate nu am fost atenta8-[
Offline SL  
#965 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 14:30:45(UTC)
SL
Postari: 31
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Daca e cineva care a depus dosarul recent la Consulatul din Chisinau ,va rog mult sa-mi spuneti daca ati chitat aceeasi taxa de 60 euro (defapt ma intereseaza daca nu sa marit taxa la depunerea dosarului).Va multumesc anticipat!

Editeaza de catre utilizator joi, 13 ianuarie 2011 14:32:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Justice  
#966 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 16:33:58(UTC)
Justice
Postari: 25
A fost multumit de: 13 -ori in postarea 3
Locatia: Depus dosar de redobindire a cetateniei la Iasi pe 28.01.2011, ordin publicat pe 01.11.2011, depus juramint la Chisinau pe 21.11.2011
Buna ziua! Sper sa ma puteti ajuta. Nu prea am fost interesat pina acum sa depun dosarul de redobindire a cetateniei de aceea abia acum am gasit acest forum. Nu vreau sa pierd luni bune citind toate mesajele care au fost pina acum - care la tema, care nu prea. Daca cineva din voi cunoaste din propria experienta:

1. daca pot depunde dosarul pentru mine, sotie si soacra fara prezenta ultimelor doua
2. cine a fost la Iasi sa depuna in ultimul timp, care e situatia? Aglomeratie mare? Depui in aceeasi zi?
3. cam in cit timp de la depunere primesti cetatenia? S-a mai stabilizat situatia si termenele au devenit mai reale?
4. in cazul in care am copil de 2 ani, e necesar sa facem declaratia ca parintii (eu cu sotia) accepta redobindirea cetateniei de catre copilul minor? Stiam ca e necesar doar ca un parinte sa faca o declaratie la notar prin care accepta ca copilul sa redobindeasca cetatenia simultan cu celalalt parinte (la cine in dosar figureaza)

Multumesc anticipat!
Offline Ganster  
#967 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 17:04:12(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Justice a scris:
Buna ziua! Sper sa ma puteti ajuta. Nu prea am fost interesat pina acum sa depun dosarul de redobindire a cetateniei de aceea abia acum am gasit acest forum. Nu vreau sa pierd luni bune citind toate mesajele care au fost pina acum - care la tema, care nu prea. Daca cineva din voi cunoaste din propria experienta:

1. daca pot depunde dosarul pentru mine, sotie si soacra fara prezenta ultimelor doua
2. cine a fost la Iasi sa depuna in ultimul timp, care e situatia? Aglomeratie mare? Depui in aceeasi zi?
3. cam in cit timp de la depunere primesti cetatenia? S-a mai stabilizat situatia si termenele au devenit mai reale?
4. in cazul in care am copil de 2 ani, e necesar sa facem declaratia ca parintii (eu cu sotia) accepta redobindirea cetateniei de catre copilul minor? Stiam ca e necesar doar ca un parinte sa faca o declaratie la notar prin care accepta ca copilul sa redobindeasca cetatenia simultan cu celalalt parinte (la cine in dosar figureaza)

Multumesc anticipat!

1. Fiecare trebuie sa depuna personal. Numai daca cineva este grav bolnav cu documentele medicale si procura puteti sa depuneti in locul lui
2. Se depune intr-o zi. Puteti sa mergeti la Suceava, acolo inca mai repede o sa fie
3. Nu sunt termenii (mai bine spsus ei nu se respecta), dar din practica aproximativ intr-un an primiti cetatenia
4. In acte necesare este scris acordul soţilor

Editeaza de catre utilizator joi, 13 ianuarie 2011 17:10:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dia_endless  
#968 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 17:35:31(UTC)
dia_endless
Postari: 12
Locatia: Moldova, Orhei
dar este vreo diferenta daca depun in iasi sau galati .. decit bucuresti ??? adica tot dureaza timp pina le transmit in bucuresti sau care e procedura?
Offline Ganster  
#969 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 17:56:10(UTC)
Ganster
dia_endless a scris:
dar este vreo diferenta daca depun in iasi sau galati .. decit bucuresti ??? adica tot dureaza timp pina le transmit in bucuresti sau care e procedura?

nu este nici o diferenta
thanks 1 utilizator a multumit Ganster acest post util.
Offline Colti  
#970 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 18:46:20(UTC)
Colti
Ganster a scris:
nu este nici o diferenta

eu vad ca lumea deja incepe a abuza si pe forumul acesta de bunatatea oamenilor,chiar putin mai sus s-a raspuns la asa intrebare si nici nu s-a obosit sa citeasca.N-am nimic impotriva dar pe viitor cine vad ca dau intrebari la care chiar recent a fost dat raspunsul o sa trec cu vederea,ca eu nu sunt mai proasta sau mai libera sa citesc tot,dar lumea vad ca poate,chipurile raspunde-ti ca eu nu am timp,dar voi avetiBrick wall
thanks 2 au multumit acest post util Colti.
Offline dia_endless  
#971 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 18:52:27(UTC)
dia_endless
Titikol a scris:
eu vad ca lumea deja incepe a abuza si pe forumul acesta de bunatatea oamenilor,chiar putin mai sus s-a raspuns la asa intrebare si nici nu s-a obosit sa citeasca.N-am nimic impotriva dar pe viitor cine vad ca dau intrebari la care chiar recent a fost dat raspunsul o sa trec cu vederea,ca eu nu sunt mai proasta sau mai libera sa citesc tot,dar lumea vad ca poate,chipurile raspunde-ti ca eu nu am timp,dar voi avetiBrick wall

pai ca sa citesti 10 pagini tot cred ca e nevoie de multisor timp ... si nu mereu dispui de acest timp
chiar am trecut vederea .. insa nu am citit fiecare post .... si din aceatsa cauza nu am gasit
Offline Cezar  
#972 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 19:04:25(UTC)
Cezar
dia_endless a scris:
pai ca sa citesti 10 pagini tot cred ca e nevoie de multisor timp ... si nu mereu dispui de acest timp
chiar am trecut vederea .. insa nu am citit fiecare post .... si din aceatsa cauza nu am gasit

Daca iti trebuie vei gasi putin timp sa gasesti info. Aici sta lumea benevol, si nimeni nu e platit pentru a monitoriza intrebarile toata ziua. Asa ca ar fi bine cat de putin sa dati o Cautare prin forum.

Un caz recent pe forum: userul BG a pus o intrebare cu cateva zile in urma, in privinta la CNP, si raspunsul de jumate de luna e dat de mine (si multi altii) si scris cu bold rosu, si pus ca prima tema din forum. A plecat el la Bucuresti si pe urma era enervat ca nimeni nu i-a raspusns la intrebare si a facut drum degeaba la Bucuresti. Asta e consecinta ca este putina lene.
Fara suparare :)
Offline dia_endless  
#973 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 19:29:48(UTC)
dia_endless
Cezar a scris:
Daca iti trebuie vei gasi putin timp sa gasesti info. Aici sta lumea benevol, si nimeni nu e platit pentru a monitoriza intrebarile toata ziua. Asa ca ar fi bine cat de putin sa dati o Cautare prin forum.

Un caz recent pe forum: userul BG a pus o intrebare cu cateva zile in urma, in privinta la CNP, si raspunsul de jumate de luna e dat de mine (si multi altii) si scris cu bold rosu, si pus ca prima tema din forum. A plecat el la Bucuresti si pe urma era enervat ca nimeni nu i-a raspusns la intrebare si a facut drum degeaba la Bucuresti. Asta e consecinta ca este putina lene.
Fara suparare :)

nu e nici o suparare e si normal sa cauti ce iti trebuie .. doar ca uneori sunt mari probleme cu organizarea timpului
Offline NicuGrosu  
#974 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 16:47:11(UTC)
NicuGrosu
Postari: 16
Locatia: Moldova, Chisinau
Buna la toti!!!
Cine poate sa-mi dee o info?
Eu am depus actele a Iasi in Iunie 2010.
Insa in dosar am avut doua traduceri si o negatie (document eliberat de arhiva centrala precum ca nu pot gasi informatie despre ...). Dosarul mi-a fost acceptat dar ma cam deranjeaza acest caz. Daca aveti ceva informatii referitor la asemenea cazuri scrieti Va rog...
Va mutumesc anticipart!
Offline Mihail  
#975 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 17:47:45(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
NicuGrosu a scris:
Buna la toti!!!
Cine poate sa-mi dee o info?
Eu am depus actele a Iasi in Iunie 2010.
Insa in dosar am avut doua traduceri si o negatie (document eliberat de arhiva centrala precum ca nu pot gasi informatie despre ...). Dosarul mi-a fost acceptat dar ma cam deranjeaza acest caz. Daca aveti ceva informatii referitor la asemenea cazuri scrieti Va rog...
Va mutumesc anticipart!

Si de ce ar trebi sa te deranjeze?
Ti s-a verificat dosarul la primire, a fost acceptat.
Dosarele incomplete nu le primesc.
Asteapta linistit si vei primi cetatenia :)
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline NicuGrosu  
#976 Postat : sâmbătă, 15 ianuarie 2011 17:55:44(UTC)
NicuGrosu
Locatia: Moldova, Chisinau
Mihail a scris:
Si de ce ar trebi sa te deranjeze?
Ti s-a verificat dosarul la primire, a fost acceptat.
Dosarele incomplete nu le primesc.
Asteapta linistit si vei primi cetatenia :)

Multumesc!
Offline denissap  
#977 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 23:21:23(UTC)
denissap
Postari: 28
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: moldova,ungheni
salut tuturor!!e cam mult scris si nu prea am timp de citit...imi spune cineva dak nu va este greu pentru a depune dosarul la iasi este nevoie de cazierele juridice moldovenesc si roman...si chestia aia cu buneii pina in 1939 este valabila sau pot fi si dupa '39 nascuti?..da...si dak mai stiti si strada e SUPER!mersi anticipat
Offline Colti  
#978 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 23:31:29(UTC)
Colti
denissap a scris:
salut tuturor!!e cam mult scris si nu prea am timp de citit...imi spune cineva dak nu va este greu pentru a depune dosarul la iasi este nevoie de cazierele juridice moldovenesc si roman...si chestia aia cu buneii pina in 1939 este valabila sau pot fi si dupa '39 nascuti?..da...si dak mai stiti si strada e SUPER!mersi anticipat

scuze dar cred ca pentru tine,poti merge doar cu pasaportu,daca tot asa iti doresti tu?chiar de ce adica ti-ar trebui tie caziere sau buneii nascuti pin in 39?daca tu nu vreai sa fie asa complicat,a?de ce nu?:)))
P.S.TREZESTE-TE LUME,PUNE MANA PE LEGE SI STRINGE HIRTIILE,NU CAUTA PADUCHI...ZI MERCI CA ITI MAI POTI REDOBANDI CETATENIAPray Applause
Offline denissap  
#979 Postat : luni, 17 ianuarie 2011 23:50:35(UTC)
denissap
Postari: 28
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: moldova,ungheni
Titikol a scris:
scuze dar cred ca pentru tine,poti merge doar cu pasaportu,daca tot asa iti doresti tu?chiar de ce adica ti-ar trebui tie caziere sau buneii nascuti pin in 39?daca tu nu vreai sa fie asa complicat,a?de ce nu?:)))
P.S.TREZESTE-TE LUME,PUNE MANA PE LEGE SI STRINGE HIRTIILE,NU CAUTA PADUCHI...ZI MERCI CA ITI MAI POTI REDOBANDI CETATENIAPray Applause
...dak vrei sa dai un sfat-da-l...dak nu-nici nu scrie nimik...stii citi sunt k tine pe net?
Offline Colti  
#980 Postat : marți, 18 ianuarie 2011 00:03:34(UTC)
Colti
denissap a scris:
...dak vrei sa dai un sfat-da-l...dak nu-nici nu scrie nimik...stii citi sunt k tine pe net?

pai cauta-ti info linistit,stii cita este aici pe forum?si nu da intrebari prostesti..stii citi sunt de astia?
Offline Cezar  
#981 Postat : marți, 18 ianuarie 2011 00:11:45(UTC)
Cezar
denissap a scris:

La Iasi is alte reguli/legi? Eu stiu ca exista doar o lege a cetateniei. Asta -> http://cetatenie.just.ro...amp;tabid=42&mid=405

Adresa se poate si in Google de gasit
Offline bibigon  
#982 Postat : joi, 27 ianuarie 2011 12:28:38(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Stie cineva cum stau lucrurile acum la Iasi,
este coada la depunerea dosarelor de redobandire
Offline Justice  
#983 Postat : joi, 27 ianuarie 2011 18:02:25(UTC)
Justice
Locatia: Depus dosar de redobindire a cetateniei la Iasi pe 28.01.2011, ordin publicat pe 01.11.2011, depus juramint la Chisinau pe 21.11.2011
bibigon a scris:

Eu am finalizat stringerea tuturor documentelor pentru depunerea dosarului si o sa plec la Iasi astazi noaptea ca sa depun vineri. O sa-ti scriu ulterior cit de mare era rindul si daca totul a mers bine Pray Pray

Cine poate sa ma ajute, documentele (declaratii, copii legalizate) trebuiesc prinse in dosarul cu sina cu folie sau trebuiesc gaurite si prinse asa? Nu vreau sa le gauresc si apoi sa refuze sa le primeasca astia de la ANC.
HELP! Brick wall
Offline Colti  
#984 Postat : joi, 27 ianuarie 2011 18:09:56(UTC)
Colti
Justice a scris:
Eu am finalizat stringerea tuturor documentelor pentru depunerea dosarului si o sa plec la Iasi astazi noaptea ca sa depun vineri. O sa-ti scriu ulterior cit de mare era rindul si daca totul a mers bine Pray Pray

Cine poate sa ma ajute, documentele (declaratii, copii legalizate) trebuiesc prinse in dosarul cu sina cu folie sau trebuiesc gaurite si prinse asa? Nu vreau sa le gauresc si apoi sa refuze sa le primeasca astia de la ANC.
HELP! Brick wall

eu am depus la Suceava si le-am gaurit si direct pus in dosarul cu sina.Daca te indoiesti lasa-le asa,doar ca ia-ti dosarul cu sina,domnisoarele singure o sa gaureasca ca cred ca au rechizite de birou pe masa:) Eu atunci m-am gindit ca in folie actele vor zbura din folie la prima intoarcere incorecta a celor ce le vor cara chiar spre Bucuresti si cauta-le urma:)
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline Justice  
#985 Postat : joi, 27 ianuarie 2011 18:46:29(UTC)
Justice
Titikol a scris:
eu am depus la Suceava si le-am gaurit si direct pus in dosarul cu sina.Daca te indoiesti lasa-le asa,doar ca ia-ti dosarul cu sina,domnisoarele singure o sa gaureasca ca cred ca au rechizite de birou pe masa:) Eu atunci m-am gindit ca in folie actele vor zbura din folie la prima intoarcere incorecta a celor ce le vor cara chiar spre Bucuresti si cauta-le urma:)

Merci mult pentru sfat! La Suceava ai depus pentru ca rindul era mai mic? De ce nu la Iasi?
thanks 1 utilizator a multumit Justice acest post util.
Offline Colti  
#986 Postat : joi, 27 ianuarie 2011 18:53:43(UTC)
Colti
Justice a scris:
Merci mult pentru sfat! La Suceava ai depus pentru ca rindul era mai mic? De ce nu la Iasi?

da,de atit.Si plus ca se spunea ca la iasi lumea se imbulzea,nebuneala ,soferii nu toti de treaba.Eram de toti vreo 18 si eram la coada:) pe la ora 10 cind am iesit,incepeau a veni unii care statuse in coada la Iasi,soferii au nr de tel intre ei si sunau si intrebau pe ai nostri sau rugau sa tina rind ca acush vin si ei:)
Offline Justice  
#987 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 08:54:05(UTC)
Justice
bibigon a scris:

Precum am promis, va scriu mai jos cum stau lucrurile la IASI!
Am plecat din Chisinau cu masina proprie pe la 5:30 dimineata, si am ajuns in vama Sculeni pe la 7:15. Am pierdut circa 1 ora in vama. In Iasi am ajuns pe la 8:30 doar ca m-a dat de gol GPS-ul imprumutat de la un prieten care initial ma ghida gresit spre Prefectura (locul depunerii dosarelor) iar ulterior am renuntat la el. Astfel, necunoscind orasul si pina am gasit si un loc de parcare, era deja 9:15 cind am intrat efectiv in Prefectura. Aveti si o alta optiune sa mergeti cu rutierele 'specializate'- costa 300 de lei tur-retur si soferul asteapta pina depun toti. Oricum din anumite motive unica optiune pentru mine a fost sa merg cu propria masina.

Cind am intrat in prefectura, m-am apropiat de jandarmul de la intrare, acesta a cerut pasapoartele si ne-a inregistrat cu numerele 18 si 19. Tinind cont ca programul de lucru al Autoritatii teritoriale Iasi pentru Cetatenie este de la 08:00 la 17:00 de luni pina vineri - oamenii nu se prea imbulzesc sa depuna toti cit mai dimineata posibil.
Dupa ce ti se da numarul, ne-am coborit in subsolul cladirii unde sunt citeva mese si scaune unde se poate de completat cererea sau de aranjat dosarul. Datorita acestui forum, aveam deja totul aranjat si completat. Altii insa erau foarte stresati si completau de citeva ori cererea pentru ca comiteau greseli. Tin sa mentionez ca in subsol mai erau vreo 7 persoane ce asteptau sa intre. Ceea ce inseamna ca de la 8 la 9 deja intrasera 10 persoane si au depus dosarele. Nu au trecut nici 15 minute ca am fost chemati de jandarm sa intram in biroul ANC pentru ca cei care erau inaintea noastra (circa 3 persoane) nu aveau inca totul gata (completau cererea). In biroul ANC, erau 3 functionari, inclusiv o domnisoara foarte simpatica :-* . Din pacate am fost chemat sa ma apropii de masa unui alt functionar chel... d'oh! Toata procedura a durat circa 15 minute si asta pentru 2 peroane (eu si inca o persoana cu care eram). Cit am stat acolo m-am ingrozit de prostia moldovenilor care vin sa depuna dosarul. Era un caz care a legalizat o copie la un notar din RM dar a fost pus girul in limba rusa. Un alt caz (3 persoane) au uitat ca le trebuie si cazier moldovenesc !!!Brick wall Practic doar dosarul meu era aranjat corect si cererea era completata corect. Tin sa mentionez ca eu am fost ultima persoana care a reusit sa depuna dosarul si sa primeasca numarul din sistem, deoarece pi****:-# din Bucuresti au decis sa faca careva imbunatatiri la sistem si nu au anuntat pe nimeni preventiv. Plus la toate, cind au fost contactati de astia din Iasi nu au putut da un termen cit sistemul nu va functiona. Au zis ca poate fi 1, 2 ore sau 1,2 zile...d'oh!

A... inca un lucru familia asta care nu avea cazier moldovenesc, incerca sa mitueasca functionarii prin intermediul soferului, pt a le primi dosarul si ulterior sa trimita cazierul prin rutiera.Think
thanks 11 au multumit acest post util Justice.
Offline Ganster  
#988 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 12:11:36(UTC)
Ganster
Justice a scris:
deoarece pi****:-# din Bucuresti au decis sa faca careva imbunatatiri la sistem si nu au anuntat pe nimeni preventiv. Plus la toate, cind au fost contactati de astia din Iasi nu au putut da un termen cit sistemul nu va functiona. Au zis ca poate fi 1, 2 ore sau 1,2 zile...d'oh!

deci altii nu au primit numarul de inregestrare ?
dar dosarele au putut sa depuna ?

Offline Justice  
#989 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 17:33:08(UTC)
Justice
Ganster a scris:
deci altii nu au primit numarul de inregestrare ?
dar dosarele au putut sa depuna ?

Nu, pe altii ii anuntau ca sistemul nu este operational din cauza unor lucrari de imbunatatire ce se efectueaza la Bucuresti. Practic cei care veneau la ora 10 li se spunea ca Bucurestiul a anuntat ca sistemul nu va functiona cel putin o ora dar e posibil sa nu functioneze si toata ziua. La fel era situatia si la celelalte birouri teritoriale din Suceava, Galati etc... Un cunoscut din Ungheni a fost la Iasi dupa ora 10 si nu a putut depune. Nu stiu daca sistemul a mai fost pus in functiune pina la sfirsitul zilei sau nu...
Offline Ganster  
#990 Postat : sâmbătă, 29 ianuarie 2011 23:00:49(UTC)
Ganster
Justice a scris:
Nu, pe altii ii anuntau ca sistemul nu este operational din cauza unor lucrari de imbunatatire ce se efectueaza la Bucuresti. Practic cei care veneau la ora 10 li se spunea ca Bucurestiul a anuntat ca sistemul nu va functiona cel putin o ora dar e posibil sa nu functioneze si toata ziua. La fel era situatia si la celelalte birouri teritoriale din Suceava, Galati etc... Un cunoscut din Ungheni a fost la Iasi dupa ora 10 si nu a putut depune. Nu stiu daca sistemul a mai fost pus in functiune pina la sfirsitul zilei sau nu...

nu e bine, puteau sa primeasca dosarele numai fara sa comunice numarul, dar inteleg ei ca oamenii nu vin acolo din cartierul vecin...
Offline Justice  
#991 Postat : marți, 1 februarie 2011 11:36:38(UTC)
Justice
Cine stie, acum dupa depunere ce tre sa fac in afara de asteptat? Cit dureaza toata procedura. Cind tre de scris scrisori recomandate (de dragoste :-* limba )? Adica care sunt pasii urmatori?
Offline igrek77  
#992 Postat : marți, 1 februarie 2011 14:16:10(UTC)
igrek77
Postari: 84
A fost multumit de: 50 -ori in postarea 20
Offline Justice  
#993 Postat : marți, 1 februarie 2011 14:21:55(UTC)
Justice
igrek77 a scris:
http://vodpod.com/watch/1436085-video-cetenia-romn-pentru-moldoveni-sau-cum-i-bat-joc-autoritile-de-la-bucuresti-de-romnii-basarabeni

eu serios am intrebat. Stiu de clipul asta ... e mai vechi.
Offline igrek77  
#994 Postat : marți, 1 februarie 2011 14:58:11(UTC)
igrek77
Postari: 84
A fost multumit de: 50 -ori in postarea 20
Justice a scris:
eu serios am intrebat. Stiu de clipul asta ... e mai vechi.

asteapta pur simplu 5 luni,citeste forum acesta
Offline mihail439  
#995 Postat : miercuri, 2 februarie 2011 14:10:23(UTC)
mihail439
Locatia: Moldova
Vă salut pe toti participantii acestui forum.

Am navigat un timp pe site'ul acesta si e foarte util, multumesc tuturor care depune forţe.

De un timp deja ţin gindul despre Cetăţenie Romînă, de aceea şi ma adresez.
Cinstit - nu am citit absolut toate posturile din toate dispărţiturile, şi dacă întrebările mele vor fi banale şi deja raspunse de multe ori, îmi cer iertare.
Deci următoarele mă interesează:

1. E posibil oare de aplicat în Chişinău ?
2. Ce înseamnă "Redobîndirea Cetăţeniei" ? Dacă eu nu am fost niciodată cetăţean romîn - înseamnă că eu nu pot să mî includ în categoria dată ?
3. Care sunt paşii de aplicare (Unde ? Cînd ? Cu care documente ş.a.m.d.) ?

Vă mulţumesc anticipat, dacă rapunsurile deja sunt postate undeva - remiteţi-mi linckul vă rog.

Sincer,
Mihail
Offline Cezar  
#996 Postat : miercuri, 2 februarie 2011 14:26:57(UTC)
Cezar
mihail439 a scris:

Am navigat un timp pe site'ul acesta si e foarte util, multumesc tuturor care depune forţe.

Cinstit - nu am citit absolut toate posturile din toate dispărţiturile, şi dacă întrebările mele vor fi banale şi deja raspunse de multe ori, îmi cer iertare.

2. Ce înseamnă "Redobîndirea Cetăţeniei" ? Dacă eu nu am fost niciodată cetăţean romîn - înseamnă că eu nu pot să mî includ în categoria dată ?

Vă mulţumesc anticipat, dacă rapunsurile deja sunt postate undeva - remiteţi-mi linckul vă rog.

Sincer,
Mihail

1 - http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=113663
2 - http://cetatenie.just.ro...cesare/Art11L211991.aspx
3 - http://cetatenie.just.ro...cesare/Art11L211991.aspx
http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=113663
Offline _sungirlshines_  
#997 Postat : miercuri, 2 februarie 2011 14:31:14(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
mihail439 a scris:

Sincer,
Mihail

1. Sa aplici pentru ce? pentru cetatenie? La consulatul din Chisinau si din alte orase - DA!

2. Redobindirea cetateniei se face in cazul in care parintii/buneii tai au fost cetateni romani,au locuit pe teritoriul ex-roman, adica s'au nascut inainte de 1940. Daca parintii sau buneii tai intra in categoria asta, atunci poti sa aplici pt cetatenia romana :)

3. Unde? - la consulatul din Chisinau sau la orice agentie teritoriala din Romania, sau Bucuresti.
Cind? - cind vrei tu si cind ai toate documentele gata.
Cu care documente? - e scris mura-n-gura pe forum. Cauta mai bine.
http://www.cetatenie-rom...romane-ca-moldovean.aspx
http://www.cetatenie-rom...a-GalatiSuceavaCluj.aspx
thanks 1 utilizator a multumit _sungirlshines_ acest post util.
Offline mihail439  
#998 Postat : miercuri, 2 februarie 2011 18:40:40(UTC)
mihail439
Locatia: Moldova
to Cezar
to sungirl

Vă mulţumesc.

Încă mă interesează:

În anul 2006 una din rudele familiei a aplicat p/u redobîndirea cetăţeniei pentru mine şi părinţii mei. Ea a fost la Bucureşti şi a depus actele. Peste un timp au venit aşa un fel de "foi" roşii a dimensiune de 1/3 foaie A4. După aceasta, noi am aşteptat aşa numită scrisoare de invitaţie la interviu (nu ştiu precis cum se numeşte), şi pînă acum nimic nu s-a întimplat.
Cum e posibili de aflat - la ce stadie suntem ori care e situaţia ?

Cum să procedăm acum ? Este scop să aplicăm acum la Chişinău din nou ? Dacă da - atunci ce să scrim aici "5. DECLARAŢIE pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei" ?
Offline Cezar  
#999 Postat : miercuri, 2 februarie 2011 18:51:48(UTC)
Cezar
mihail439 a scris:
to Cezar
to sungirl

Vă mulţumesc.

Încă mă interesează:

În anul 2006 una din rudele familiei a aplicat p/u redobîndirea cetăţeniei pentru mine şi părinţii mei. Ea a fost la Bucureşti şi a depus actele. Peste un timp au venit aşa un fel de "foi" roşii a dimensiune de 1/3 foaie A4. După aceasta, noi am aşteptat aşa numită scrisoare de invitaţie la interviu (nu ştiu precis cum se numeşte), şi pînă acum nimic nu s-a întimplat.
Cum e posibili de aflat - la ce stadie suntem ori care e situaţia ?

Cum să procedăm acum ? Este scop să aplicăm acum la Chişinău din nou ? Dacă da - atunci ce să scrim aici "5. DECLARAŢIE pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei" ?

Uita de foaia ceea roz/rosie. Ceva incurci tu. Daca depunea la Bucuresti actele nu avea sa iti vina foaia ceea rosie. Si in 2006 nu era posibil fara sa ai permis de sedere sa depui la Bucuresti.
Asa ca a fost o simpla scrisoare catre consulat daca a venit avizul ros. Invitatia nu astepta ca au fost anulate invitatiile vara trecuta.

Desigur trebuie sa depuneti dosar. Ceea ce afot la voi nu se poate numi "cerere de redobandire". Aceea era cerere pentru invitatie. Cerere de redobandire este aceea cand depui dosarul pentru cetatenie cu toate actel si toate prostiile care se cer.
Asa ca practic nu ati facut nimic. Sper ca m-ai inteles
Offline Veaceslav  
#1000 Postat : miercuri, 2 martie 2011 15:00:01(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
Salut la toti! Urgent am nevoie de un sfat!

Un prieten vrea sa depuna dosarul de redobindirea a cetateniei romane... Casatoria parintilor nu a fost inregistrata la registrele de starea civila.

In certificatul de nastere sovietic mama solicitantului a scris numele si prenume fals a tatalui! Acum la OSC ii spun ca ei pot sa elibereze certifitatul de nastere fara numele si prenumele a tatalui....

Intrebarea: se va accepta dosarul fara numele si prenumele tatalui inscris in certificatul de nastere a solicitantului, sau poate mai trebuieste vri-un aviz precum ca casatoria parintilor nu era inregistrata???

Editeaza de catre utilizator miercuri, 2 martie 2011 15:07:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
22 Pagini«<1819202122>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.