Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

6 Pagini«<456
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline AxEL  
#251 Postat : vineri, 22 iulie 2011 22:44:52(UTC)
Nivel: Membru
AxEL
Postari: 38
A fost multumit de: 29 -ori in postarea 11
Locatia: Chisinau, Moldova Pe 27.05.2010 am depus dosarul la Iasi; Pe 27.04.2011 am aparut in ordin; Pe 17.05.2011 am depus juramintul; Pe 21.07.2011 am primit CN+CNP; Pe 25.07.2011 am depus doc. pt pasaport; Pe 09.08.2011 am ridicat pasaportul
Salutare la toti, am o mica intrebare!
Am primit CN cu tot cu CNP, acum vreau sa plec la Bucuresti ca sa depun pentru pasaport.
Oare a mai ramas tot aceeasi procedura descrisa in postul #0, adica:
1- achitatarea taxei pt pasaport la C.E.C bank 266RON(din care 234 o taxa si celalata 32RON)banca din Piata Amzei alaturi de biroul pasapoarte
2- prezenta la biroul pasapoarte(Corpul B, etaj.1 ghiseu 1-2), doar cu originalele(adica, Pasaport, Buletinul si fisa, certificatul de constator(A4 galben), certificatul de Nastere romanesc cu CNP-ul trecut si Chitantele de la C.E.C bank).
3-pozarea, darea amprentelor si primirea unui bon cu care ar trebui sa ma prezint peste 2saptamani sa-mi ridic pasaportul:) ???

Multumesc anticipat!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 23 iulie 2011 09:58:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline tornado  
#252 Postat : vineri, 22 iulie 2011 23:47:40(UTC)
Nivel: Membru Avansat
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: AxEL Go to Quoted Post
Salutare la toti, am o mica intrebare!
Am primit CN cu tot cu CNP, acum vreau sa plec la Bucuresti ca sa depun pentru pasaport.
Oare a mai ramas tot aceeasi procedura descrisa in postul #0, adica:
1- achitatarea taxei pt pasaport la C.E.C bank 266RON(din care 234 o taxa si celalata 32RON)banca din Piata Amzei alaturi de biroul pasapoarte
2- prezenta la biroul pasapoarte(Corpul B, etaj.1 ghiseu 1-2), doar cu originalele(adica, Pasaport, Buletinul si fisa, certificatul de constator(A4 galben), certificatul de Nastere romanesc cu CNP-ul trecut si Chitantele de la C.E.C bank).
3-pozarea, darea amprentelor si primirea unui bon cu care ar trebui sa ma prezint peste 2saptamani sa-mi ridic pasaportul:) ???

Multumesc anticipat!

Sunt departe, încă, de situaţia voastră, dar mă informez din timp, pt orice eventualitate.
Chiar acum citeam despre pasapoartele româneşti perfectate la Iaşi. Te costă mult mai ieftin - cel puţin drumul, dar cred că şi timpul, căci perioada estivală e pt toţi: fie că eşti în Bucureşti sau Iaşi

Vezi mai multe aici:
http://cetatenie-romana....posts&t=1930&p=3

Succes!
Sper să fie cu folos.ThumpUp
thanks 1 utilizator a multumit tornado acest post util.
Offline marina_77  
#253 Postat : vineri, 22 iulie 2011 23:48:03(UTC)
marina_77
Postari: 206
A fost multumit de: 98 -ori in postarea 54
Locatia: moldova
Originally Posted by: valikam Go to Quoted Post
Salut!! Am si eu o intrebare si va rog foarte mult sa ma ajutati macar cu un sfat!! din motivul ca nu eram la moldova, am gasit o persoana care a depus dosarul meu pentru redobindirea cetateniei romanesti. Dosarul a fost depus la data de 04.08.2010 la Bucuresti, insa pina in prezent nu am primit nici un raspuns, sau invitatie pentru a depune juramint etc. Spuneti-mi va rog: cit trebuie sa mai astept si cum pot urgenta primirea pasaportului romanesc?!! Va multumesc anticipat

Trimite e-mailuri,scrisori recomandate,sa-u plateste la cineva pur si simplu sa afle starea dosarului,urmareste listele de ordin care apar pe site-ul oficial al ANC.Fiindca chiar daca si apare ordinul si esti in lista scrisoarea intirzie sa vina,in asa fel cistigi ceva timp.Insa nu te descuraja,sunt persoane din mai,iunie si inka nu au ordin.In ceia ce priveste obtinerea pasaportului mai ai,fiindca din momentul ce ese ordinul cu numele tau si pina vei vedea pasaportul in mina o sa dureze 4-5 luni.Asta in cazul cel mai bun(adica daca nu se va mari termenul pentru obtinerea CN+CNP).Ex.astazi spuneau la cei ce depuneau la transcriere sa se apropie peste 6-7 saptamini.
Offline tornado  
#254 Postat : vineri, 22 iulie 2011 23:55:07(UTC)
tornado
Originally Posted by: marina_77 Go to Quoted Post
Trimite e-mailuri,scrisori recomandate,sa-u plateste la cineva pur si simplu sa afle starea dosarului,urmareste listele de ordin care apar pe site-ul oficial al ANC.Fiindca chiar daca si apare ordinul si esti in lista scrisoarea intirzie sa vina,in asa fel cistigi ceva timp.Insa nu te descuraja,sunt persoane din mai,iunie si inka nu au ordin.In ceia ce priveste obtinerea pasaportului mai ai,fiindca din momentul ce ese ordinul cu numele tau si pina vei vedea pasaportul in mina o sa dureze 4-5 luni.Asta in cazul cel mai bun(adica daca nu se va mari termenul pentru obtinerea CN+CNP).Ex.astazi spuneau la cei ce depuneau la transcriere sa se apropie peste 6-7 saptamini.

6-7 săptămâni în Bucureşti sau în Chişinău?Confused
Offline tornado  
#255 Postat : sâmbătă, 23 iulie 2011 00:08:56(UTC)
tornado
Originally Posted by: valikam Go to Quoted Post
Salut!! Am si eu o intrebare si va rog foarte mult sa ma ajutati macar cu un sfat!! din motivul ca nu eram la moldova, am gasit o persoana care a depus dosarul meu pentru redobindirea cetateniei romanesti. Dosarul a fost depus la data de 04.08.2010 la Bucuresti, insa pina in prezent nu am primit nici un raspuns, sau invitatie pentru a depune juramint etc. Spuneti-mi va rog: cit trebuie sa mai astept si cum pot urgenta primirea pasaportului romanesc?!! Va multumesc anticipat

Noi la fel în august 201 am depus dosarele - tot nimicBrick wall Brick wall Brick wall
La jurământ te programezi singur. Ca să nu aştepţi scrisoarea din Ro, cum te vezi în ordin - printezi prima pagină şi pagina unde e afişat nr şi numele tău şi ... succes la programare!
După asta - te apuci de transcrierea certificatului de naştere şi, după caz, şi a celui de căsătorie. La Bucureşti această procedură, până nu de mult, dura la vreo 8 luni, acum - nu ştiu. Ce-i drept te costă mai ieftin - doar drumul + 1 RON pt fiecare cerere/certificat. La Chişinău - te costă certificatul de naştere 130 euro - 45 zile. Cel de căsătorie 95 euro, după ce e gata primul - CN
După - te apuci să faci paşaportul. În Ro - 276 Roni - 14 zile. În Chişinău - 100 euro - 30 zile... poate şi mai mult.

Sper să fi fost de folos

Succese tuturor Pray şi nouăd'oh! Pray
thanks 3 au multumit acest post util tornado.
Offline AxEL  
#256 Postat : marți, 26 iulie 2011 14:29:31(UTC)
AxEL
Locatia: Chisinau, Moldova Pe 27.05.2010 am depus dosarul la Iasi; Pe 27.04.2011 am aparut in ordin; Pe 17.05.2011 am depus juramintul; Pe 21.07.2011 am primit CN+CNP; Pe 25.07.2011 am depus doc. pt pasaport; Pe 09.08.2011 am ridicat pasaportul
AM fost si eu la Bucuresti,

La ora 19.00 am plecat din Chisinau;
Am trecut vama cu Certificatul de constator(A4 galben) si pasaportul Moldovenesc;
La Bucuresti am ajuns la 5:30; (pe drum ne-am oprit sa mincam; cu 12 lei am mincat ca cel sarac))) ) ;
La ora 9 eram la biroul pasapoarte (Corpul B, etaj.1 ghiseu 1-2), rindul a fost foarte mare, asa ca eram nevoit sa stau in rind;
La ora 10 soferul microbusului cu care am venit, a achitat taxa pt pasaport la C.E.C bank 276RON (a facut-o in locul meu, in timp ce eu stateam in rind)

Am avut nevoie doar de originalele (Pasaport, Buletinul si fisa, certificatul de constator, certificatul de Nastere romanesc cu CNP-ul trecut si Chitantele).

La ora 14 am depus dosarul, am fost pozat, amprente dat si mi sa dat un bon cu care sa ma prezint peste 2 saptamani sa-mi ridic pasaportul:)
La ora 15 am urcat in microbuz si la ora 21:00 eram la Albita, vama am trecut-o foarte greu (era un rind FFFoarte mare), la 01.00 am si ajuns in Chisinau inapoi.

Asadar, costuri:
drum: dus-intors 500lei
pasaport: 276 RON
mincare: 25 RON
Total: ~100euro

Viitoarea imputernicire 46lei (m-am inteles cu soferul microbuzului, ca sa fac procura pe el pentru ridicarea pasaportului);

Deci sfatul meu: Oameni buni duceti-va la BUCURESTI PERSONAL(sau in oricare alt judet) si rezolvati toate problemele cu ~100 euro, tot inclus drum si cost pasaport!!!!!!!

Pe 27.05.2010 am depus dosarul la Iasi;
Pe 27.04.2011 am aparut in ordin;
Pe 17.05.2011 am depus juramintul;
Pe 21.07.2011 am primit CN+CNP;
Pe 25.07.2011 am depus doc. pt pasaport;
Pe 08.08.2011 o sa ridic pasaportul ))))))))))))))))))))))))))

Editeaza de catre utilizator marți, 26 iulie 2011 14:31:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 5 au multumit acest post util AxEL.
Offline Colti  
#257 Postat : marți, 26 iulie 2011 15:44:32(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
AM fost si eu la Bucuresti,

La ora 19.00 am plecat din Chisinau;
Am trecut vama cu Certificatul de constator(A4 galben) si pasaportul Moldovenesc;
La Bucuresti am ajuns la 5:30; (pe drum ne-am oprit sa mincam; cu 12 lei am mincat ca cel sarac))) ) ;
La ora 9 eram la biroul pasapoarte (Corpul B, etaj.1 ghiseu 1-2), rindul a fost foarte mare, asa ca eram nevoit sa stau in rind;
La ora 10 soferul microbusului cu care am venit, a achitat taxa pt pasaport la C.E.C bank 276RON (a facut-o in locul meu, in timp ce eu stateam in rind)

Am avut nevoie doar de originalele (Pasaport, Buletinul si fisa, certificatul de constator, certificatul de Nastere romanesc cu CNP-ul trecut si Chitantele).

La ora 14 am depus dosarul, am fost pozat, amprente dat si mi sa dat un bon cu care sa ma prezint peste 2 saptamani sa-mi ridic pasaportul:)
La ora 15 am urcat in microbuz si la ora 21:00 eram la Albita, vama am trecut-o foarte greu (era un rind FFFoarte mare), la 01.00 am si ajuns in Chisinau inapoi.

Asadar, costuri:
drum: dus-intors 500lei
pasaport: 276 RON
mincare: 25 RON
Total: ~100euro

Viitoarea imputernicire 46lei (m-am inteles cu soferul microbuzului, ca sa fac procura pe el pentru ridicarea pasaportului);

Deci sfatul meu: Oameni buni duceti-va la BUCURESTI PERSONAL(sau in oricare alt judet) si rezolvati toate problemele cu ~100 euro, tot inclus drum si cost pasaport!!!!!!!

Pe 27.05.2010 am depus dosarul la Iasi;
Pe 27.04.2011 am aparut in ordin;
Pe 17.05.2011 am depus juramintul;
Pe 21.07.2011 am primit CN+CNP;
Pe 25.07.2011 am depus doc. pt pasaport;
Pe 08.08.2011 o sa ridic pasaportul ))))))))))))))))))))))))))

Eu cind am fost in Bucuresti,am trecut pe la sectia de pasapoarte ,pe la vreo ora 13.30 erau mult mai putini,altii au resit sa dea la buletin si deja erau la usa sa intre sa dee la pasaport.Cum crezi dupa masa sunt mai putini sau cum?
P.S.Da,ieri la Albita a fost jale mare si in jurul orei 16.00 -19.30 se vede ca asa a fost si mai tirziuThink
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline AxEL  
#258 Postat : marți, 26 iulie 2011 16:32:33(UTC)
AxEL
posibil ca dupa masa sa nu fie asa de aglomerat, dar luind in consideratie ca ieri era luni si foarte multi oameni s-au dus dimineatsa in RO, la fel si foarte multi oameni au venit seara din RO - fapt ce argumenteaza ca rindul era mare nu numai la OSC, M.Justitiei, etc., dar si la Vama))

P.S. la vama Leuseni credeam ca o sa trecem mai repede, dar n-a fost sa fie)))) ... Deci, la ALbitsa am stat vreo 2ore, iar la Leuseni ~ 1.5 ore))))
Offline Colti  
#259 Postat : joi, 25 august 2011 11:32:20(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
posibil ca dupa masa sa nu fie asa de aglomerat, dar luind in consideratie ca ieri era luni si foarte multi oameni s-au dus dimineatsa in RO, la fel si foarte multi oameni au venit seara din RO - fapt ce argumenteaza ca rindul era mare nu numai la OSC, M.Justitiei, etc., dar si la Vama))

P.S. la vama Leuseni credeam ca o sa trecem mai repede, dar n-a fost sa fie)))) ... Deci, la ALbitsa am stat vreo 2ore, iar la Leuseni ~ 1.5 ore))))

Fost ieri la Bucuresti,sper sa fie cuiva utila info,la sectia de politie pentru eliberare de buletine deja moldovenii fac lista si cind se apropie ora gardianu striga dupa lista si iti da o foita cu nr care ai avut in lista si da voie sa intre cite 5 dupa numarul de pe foita,asa ca nu va plimbati pin la 12 prin oras si apoi veniti sa prindeti loc la coada,lumea se scrie pe lista sid e la 2 de noapte ,apoi vin un pic inainte de 12 dupa ce te-ai plimbat fara griji prin Bucuresti.La Iorga tot se face lista de cu noapte,eu am scris o persoana in lista la ora 5 dimineata am prin locu 55,in 5 min erau deja 90 pe lista.Foarteeeee multi la depus pentru pasaport cei cu domiciliul in md.Slava Domnului ca am reusit intr-o zi sa ridic buletinu si sa dau la pasaport.Mai mult mi-au luat asteptarile sa vina ora 12 si drumul pin la Iorga,ca la depunere pentru pasaport cu dom in Ro ,nu era nimeni,doar eu ,asa ca in 5 min am iesit si plecat acasaApplause .
P.S.zi de primire cea mai lunga la pasapoarte e marti pin la 18.30 asa ca cine se teme sa nu reuseasca,mergeti marti.Cei de la 6 dimineata la ora 14.30 inca nu trecused'oh! .
inca ceva,au fost oameni care nu au reusit sa ridice buletinele,exact la 13.00 inchid "lavka"chiar daca ramin 2-3 oameni sa primeascaBrick wall ,vai de capul celor ramasi pe a doua zi.
thanks 6 au multumit acest post util Colti.
Offline fafanu  
#260 Postat : marți, 4 octombrie 2011 21:44:03(UTC)
Nivel: Incepator
fafanu
Postari: 1
Locatia: chisinau
am si eu o intrebare.... ce doc.i-mi trebue sa am pentru ca sa ma pun la evidenta in Ramania....?Confused
Offline nadph  
#261 Postat : marți, 4 octombrie 2011 22:12:39(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Originally Posted by: fafanu Go to Quoted Post
am si eu o intrebare.... ce doc.i-mi trebue sa am pentru ca sa ma pun la evidenta in Ramania....?Confused

Preschimba "Ramania" in "România" pin nu te-a prins inchizitia!!! )))))))))))0
Offline Cezar  
#262 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 00:11:38(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: fafanu Go to Quoted Post

De la biserica ceva iti trebuie... Pui o lumanare si afli ce it trebuie..
Dar daca sincer parca iti bati joc de Romania scriind ramania....
thanks 3 au multumit acest post util Cezar.
Offline GoodLuck  
#263 Postat : marți, 11 octombrie 2011 12:19:33(UTC)
GoodLuck
Postari: 10
Cum se face transcrierea certificatului de divort?
Mi-a spus cinva ca se face numai la Bucuresti, corect? Cum sa verific? Cat costa? In cat timp se face? Posibil cumva si la noi sa se faca, sau la Iasi?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!!!
Offline KarinaLaura  
#264 Postat : marți, 11 octombrie 2011 12:26:16(UTC)
KarinaLaura
Postari: 23
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Originally Posted by: GoodLuck Go to Quoted Post
Cum se face transcrierea certificatului de divort?
Mi-a spus cinva ca se face numai la Bucuresti, corect? Cum sa verific? Cat costa? In cat timp se face? Posibil cumva si la noi sa se faca, sau la Iasi?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!!!

Ti-am raspuns deja in topicul creat de tine acum
Offline slimer  
#265 Postat : vineri, 21 octombrie 2011 00:38:34(UTC)
slimer
Postari: 21
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 5
Locatia: București
Originally Posted by: calmstorm Go to Quoted Post
Salut.am si eu o intrebare, vinerea lucreaza sigur starea civila?? pe net m-am uitat au program cu publicul, am vb recent cu cineva si mi-a spus ca nu lucreaza. va rog frumos daca este cineva care a depus recent vineri sa posteze un mesaj.

BUCUREŞTI: STAREA CIVILĂ - ELIBERARE CERTIFICATE DE NAŞTERE: LUNI ŞI JOI, între orele 13:00 şi 15:00

DEPINDE CE VREI SĂ FACI PE LA Primăria sect. 1 (Starea Civilă).

Vineri - nu lucrează!

Dacă are nevoie cineva să-i explic cum trebuie să ajungă undeva cu transportul public, întrebaţi.

O călătorie cu troleibuz, autobuz, tramvai - 1,3 RON

Metro 2 călătorii - 4 RON 10 călătorii - 10 RON

Taxi - dacă aţi plătit mai mult de 25 lei RON prin Bucureşti, taximetristul va tras o ţeapă :)

M-a rugat cineva să-i fac un certificat de naştere... prin ianuarie, februarie... rândul mergea foarte greu... am aşteptat aproape 6 luni până am ridicat un certificat de naştere. Acum cică se face în 2-3 luni... deşi mă îndoiesc.
thanks 2 au multumit acest post util slimer.
Offline sveta100  
#266 Postat : vineri, 21 octombrie 2011 15:34:31(UTC)
sveta100
Postari: 8
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Buna. Spuneti-mi va rog cine stie: ridicarea pasaportului de la Vaslui cu procura este posibila? Sau doar personal. Tatal meu a fost la notar sa faca procura pe cineva sa ii ridice pasaportul de la Vaslui si domna notar a zis ca este posibil doar personal, cica asa e la Vaslui...
Offline Tincutza  
#267 Postat : vineri, 21 octombrie 2011 15:42:57(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: sveta100 Go to Quoted Post
Buna. Spuneti-mi va rog cine stie: ridicarea pasaportului de la Vaslui cu procura este posibila? Sau doar personal. Tatal meu a fost la notar sa faca procura pe cineva sa ii ridice pasaportul de la Vaslui si domna notar a zis ca este posibil doar personal, cica asa e la Vaslui...

HmmmThink nush ce sa zic Liar Liar
Eu stiu ca se poate oriunde prin procura (depunere, ridicare, semnare, aflat info, etc).
Prima data aud asa ceva ca nu se poate prin procura sa ridice un pasaport.

Suna la sectia de pasapoarte Vaslui si vezi ce se spune.
Intra aici VASLUI

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 octombrie 2011 15:44:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Sergio Alexander  
#268 Postat : marți, 25 octombrie 2011 03:18:27(UTC)
Sergio Alexander
Postari: 35
Locatia: Krefeld
Originally Posted by: Fiodor Go to Quoted Post
AM fost la Bucuresti,
am trecut vama doar cu Certificatul de constator si certificatul de nastere fara de CNP si pasaportul Moldovenesc, astea au fost actele care sa-u verificat, in pasaport nu mi sa pus stampila sa uitat peste poza si l-am primit inapoi.
Degeaba mi-am facut titlul de calatorie ca nu intreaba nimeni de el in vama asa ca va zic sa nu va faceti titlu de calatorie daca plecati la bucuresti.
la ora 9seara am plecat de la Chisinau
la Bucuresti am ajuns la 7:00
la ora 9:00 eram la Oficiul starii civile de pe Bulevardul Maresalul Averescu nr,7
in 10min mi sa trecut CNP pe certificatul de nastere la etajul 1 cabinetul 7.
la ora 10 am achitat taxa pt pasaport la C.E.C bank 266RON(din care 234 o taxa si celalata 32RON)banca o gasiti in Piata Amzei alaturi de biroul pasapoarte
la ora 11 eram la biroul pasapoarte(Corpul B, etaj.1 ghiseu 1-2.
Trebuie sa aveti la voi doar originalele(Pasaport, Buletinul si fisa, certificatul de constator, certificatul de Nastere romanesc cu CNP-ul trecut si Chitantele).
la ora 12 am depus dosarul ,am fost pozat ,amprente dat si mi sa dat un bon cu care sa ma prezint peste 2saptamani sa-mi ridic pasaportul:). atentie, pasaportul se poate de ridicat si de catre o persoana imputernicita, ea va trebui sa prezinte bonul in care se mentioneaza cand trebuie sa ridicati pasaportul.imputernicirea, copie xerox a buletinului persoanei care o imputerniciti si atat.

la ora 1 am urcat in masina cu domnului Dumitru (VW Shakar) si la ora 7:30seara am si ajuns in Chisinau inapoi.

costuri: drum dus intors 500lei
metro : 5RON
taxi:10RON
pasaport: 266 RON

viitoarea imputernicire 76lei

deci daca e sa adunam toate sumele si sa vedem cat va costa obtinerea CNP_ului si a pasaportului biometric in 10zile lucratore la Bucuresti vom obtine suma 100EURO

deci sfatul meu oameni buni e sa va duceti la BUCURESTI PERSONAL si in 4ore rezolvati tot doar cu 100euro tot inclus drum si cost pasaport!!!!!!!
daca ceva va mai pot da detalii pe parcurs!!!

am fost la notar de stat si am facut imputernicirea si ma costat 46lei nu 76lei cum mentionam mai sus

si la consulat tot asa coasta 100
Offline bibigon  
#269 Postat : marți, 25 octombrie 2011 12:01:37(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Originally Posted by: Sergio Alexander Go to Quoted Post
si la consulat tot asa coasta 100

Mesajul lui Feodor este din Februarie 2010, atunci erau alte timpuri, multe sau schimbat
thanks 1 utilizator a multumit bibigon acest post util.
Offline liudika  
#270 Postat : luni, 7 noiembrie 2011 17:46:56(UTC)
liudika
Postari: 5
Buna, va rog sa ma ajute cine poate, In 2009 am primit certificatul de nastere RO. cu CNP. facut pe baza tatalui meu care este cetatean RO. De depunerea documentelor p\n certificat s-a ocupat o persoana la Bucuresti pe care am facut procura....chestia e ca eu nu am Certificatul de Constator, acum vreau sa depun actele p\n pasaport la consulatul Ro. aici in Chisinau si mi se cere acest certificat de Con.Intrebariele mele sunt:
- Cum fac rost de acest Certificat de Constator?
- E nevoie de el daca incerc sa depun actele la Bucuresti in cazul cind am deja certificatul de nastere Roman?
- Pot sa trec hotarul doar cu certificatul de nastere RO. neavind Certificatul de Constator?
DACA POATE CINEVA SA MA AJUTE ................VA MULTUMESC MULT.
Offline Cezar  
#271 Postat : miercuri, 9 noiembrie 2011 18:21:23(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: liudika Go to Quoted Post
Buna, va rog sa ma ajute cine poate, In 2009 am primit certificatul de nastere RO. cu CNP. facut pe baza tatalui meu care este cetatean RO. De depunerea documentelor p\n certificat s-a ocupat o persoana la Bucuresti pe care am facut procura....chestia e ca eu nu am Certificatul de Constator, acum vreau sa depun actele p\n pasaport la consulatul Ro. aici in Chisinau si mi se cere acest certificat de Con.Intrebariele mele sunt:
- Cum fac rost de acest Certificat de Constator?
- E nevoie de el daca incerc sa depun actele la Bucuresti in cazul cind am deja certificatul de nastere Roman?
- Pot sa trec hotarul doar cu certificatul de nastere RO. neavind Certificatul de Constator?
DACA POATE CINEVA SA MA AJUTE ................VA MULTUMESC MULT.

Tso raspuns deam lumea da vad ca e lene mare de urmarit acolo unde ai scris prima data
http://chisinau.mae.ro/i...php?lang=ro&id=85246
Offline AlexandruR  
#272 Postat : joi, 10 noiembrie 2011 16:45:11(UTC)
AlexandruR
Postari: 14
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova
Buna la toti, cine poate cel mai popular si simplu sa-mi descrie ce pasi trebuie de facut dupa depunerea juramintului fara a pleca in Romania, ma refer la obtineria Certificatului de nastere si respectiv pasaportul Roman. De ce acte am nevoie si de citi bani :) si poate cineva cunoaste persoane care se ocupa cu asa fel de treburi contra bani. Mersi anticipat si jos palaria pentru cei care au trecut peste toate aceste proceduri si se vor imparti si cu mine cu informatii utile :) Mult succes !!!
Offline Tincutza  
#273 Postat : joi, 10 noiembrie 2011 21:31:06(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: AlexandruR Go to Quoted Post
Buna la toti, cine poate cel mai popular si simplu sa-mi descrie ce pasi trebuie de facut dupa depunerea juramintului fara a pleca in Romania, ma refer la obtineria Certificatului de nastere si respectiv pasaportul Roman. De ce acte am nevoie si de citi bani :) si poate cineva cunoaste persoane care se ocupa cu asa fel de treburi contra bani. Mersi anticipat si jos palaria pentru cei care au trecut peste toate aceste proceduri si se vor imparti si cu mine cu informatii utile :) Mult succes !!!

e mult de lamurit, si cum sunt obosita de la munca, iti scriu cel mai principal: te costa 110euro sau 130 euro certificatul de nastere si 100 euro pasaportul.
te duci in spatele consulatului te programezi si apoi dupa data programata depui actele. dupa ce ridici certificatul de nastere, iar te programezi pt pasaport.

pt certificat de nastere:
certificat md,
certifitca de casatorie (dupa caz)
certificatul de cetatenie,
pasaportul md
buletinul.

pt pasaport:
certificatul de nastere romanesc,
certificatul de cetatenie,
pasaportul md

(daca am uitat ceva sa mai mentionez in lista de acte, imi cer scuze si rog sa se mai adauge cine poateBlushing )
mai citeste forumul.

Editeaza de catre utilizator joi, 10 noiembrie 2011 21:37:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline liudika  
#274 Postat : duminică, 13 noiembrie 2011 20:46:11(UTC)
liudika
Postari: 5

(Tso raspuns deam lumea da vad ca e lene mare de urmarit acolo unde ai scris prima data)
Ahhhh.... ce rautaceos esti, nu-ti face fata, si asta era prima postare dar vazind ca nu-mi raspunde nimeni ma-m gindit sa te intreb pe tine ( CEZAR) dar se pare ca mai bine n-o faceam. Ori cum MULTUMESC MULT ca te-ai fortat sa-mi raspunzi.

Offline bibigon  
#275 Postat : duminică, 13 noiembrie 2011 23:38:01(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Originally Posted by: liudika Go to Quoted Post
(Tso raspuns deam lumea da vad ca e lene mare de urmarit acolo unde ai scris prima data)
Ahhhh.... ce rautaceos esti, nu-ti face fata, si asta era prima postare dar vazind ca nu-mi raspunde nimeni ma-m gindit sa te intreb pe tine ( CEZAR) dar se pare ca mai bine n-o faceam. Ori cum MULTUMESC MULT ca te-ai fortat sa-mi raspunzi.

Abea ai scris 5 mesaje dar te rasesti la lumea care raspunde cu toata bunavointa la problemele care apar la userii
decat sa postezi intrebari in toate temele mai bine citeste cateva pagini si vei primi raspuns la toate intrebarile
Offline nutza1991  
#276 Postat : miercuri, 6 martie 2013 22:23:49(UTC)
nutza1991
Postari: 1
Locatia: chisinau...moldova
salut .......am si eu o intrebaare ...am obtinut certificat de nastere romanesc(in certificat sint scrisa cas nascuta la moldova) in baza mamei mele tot cu acte romanesti ...si acum vreau sami fac pasaportul romanesc fara a face buletinul de identitate romanesc....este posibil asa ceva??????????
Offline romanul-01  
#277 Postat : sâmbătă, 9 martie 2013 10:57:06(UTC)
romanul-01
Postari: 3
Locatia: Bucuresti
Originally Posted by: nutza1991 Go to Quoted Post
salut .......am si eu o intrebaare ...am obtinut certificat de nastere romanesc(in certificat sint scrisa cas nascuta la moldova) in baza mamei mele tot cu acte romanesti ...si acum vreau sami fac pasaportul romanesc fara a face buletinul de identitate romanesc....este posibil asa ceva??????????

da
Utilizatori pe tema
6 Pagini«<456
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.