Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline blueyes77  
#1 Postat : marți, 9 februarie 2010 03:19:27(UTC)
Nivel: Incepator
blueyes77
Postari: 2
Locatia: moldova
AM primit invitatia dela ambasada ROMANIEI la chisinau pt depunerea actelor 1 an in urma si nu reusesc sa acumulez toate actele necesare. Cine poate sa ma ajute sa mi dea niste raspunsuri sigure:

1. Daca mama nascuta in Transnistria orasul Tiraspol si respectiv Bunelul meu in satul Tarnauca(Transnistria)au dreptul la redobindirea cetateniei Romane?

2. La depunerea dosarului la ambasada romana ,este nevoie obligatoriu de originale la certificate la toate actele, sau se poate depune doar copii legalizate?

3. Am dreptul sa depun actele pe ambele linii,adika lini tatalui si linia mamei in acelasi timp,in caz daca una nu merge sa mearga pe cealalta?

4. Am nevoie sa rectific un act de stare civila prin instanta de judecata,cam cite dureaza aceasta?si daca este vreo posibiliatate de urgentat acest proces?

5. Se permite depunerea actelor prin procura in caz de: Mama depune pt fiica,care nu este in tara la acel moment?

VA MULTUMESC ANTICIPAT
Offline GREGOIRE  
#2 Postat : marți, 9 februarie 2010 12:26:54(UTC)
Nivel: Membru Avansat
GREGOIRE
Postari: 143
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
Salut!
raspuns la punctul 3:
tu poti si trebuie sa depui numai actele de pe o singura linie
cu conditia ca strabunei tai sau parintii dupa caz sunt nascuti pina in anul 1940 pe fostul teritoriu al romaniei mari si au detinut cetatenia romana
Offline cgv  
#3 Postat : marți, 9 februarie 2010 12:55:02(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
Art. 10 indice 1
Acte necesare pentru foştii cetăţeni români care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţi de gr. I, II şi III ai acestora. (Art. 10 indice 1 din Legea nr. 21/1991)

ACTE NECESARE
1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată sau „conform cu originalul”; cu semnătura în clar a consulului (diplomatului) care primeşte cererea şi ştampila rotundă, în cazul depunerii la misiunile diplomatice ale României sau Consulatele României în străinătate. (pentru persoanele căsătorite cu cetăţeni români este necesară o copie legalizată a buletinului sau a cărţii de identitate a soţului);
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din străinătate, cu traducere în limba română, legalizată (unde este cazul);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Certificate de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;
11. Dovada reşedinţei sau a domiciliului în România eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative în copie legalizată, pentru persoanele care se află în această situaţie (elevi, studenţi, salariaţi, oameni de afaceri etc.) dacă cererea este depusă direct la Ministerul Justiţiei – Direcţia Cetăţenie.

TAXE
· Nu se percep taxe

IMPORTANT:

* Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
* CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
* CERERILE SE PRIMESC NUMAI ÎNSOŢITE DE TOATE DOCUMENTELE
* CERERILE SE DEPUN LA AMBASADA ROMÂNIEI DIN ŢARA DE DOMICILIU!
* CERERILE POT FI DEPUSE LA MINISTERUL JUSTIŢIEI – DIRECŢIA CETĂŢENIE DE CĂTRE PERSOANELE CARE AU DOMICILIUL SAU REŞEDINŢA ÎN ROMÂNIA, DUPĂ OBŢINEREA DREPTULUI DE ŞEDERE, RESPECTIV AL DOMICILIULUI ÎN ROMÂNIA.
* Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !

· Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina.
Offline dorin1984  
#4 Postat : marți, 9 februarie 2010 13:00:13(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
blueyes77 a scris:
AM primit invitatia dela ambasada ROMANIEI la chisinau pt depunerea actelor 1 an in urma si nu reusesc sa acumulez toate actele necesare. Cine poate sa ma ajute sa mi dea niste raspunsuri sigure:

1. Daca mama nascuta in Transnistria orasul Tiraspol si respectiv Bunelul meu in satul Tarnauca(Transnistria)au dreptul la redobindirea cetateniei Romane?

2. La depunerea dosarului la ambasada romana ,este nevoie obligatoriu de originale la certificate la toate actele, sau se poate depune doar copii legalizate?

3. Am dreptul sa depun actele pe ambele linii,adika lini tatalui si linia mamei in acelasi timp,in caz daca una nu merge sa mearga pe cealalta?

4. Am nevoie sa rectific un act de stare civila prin instanta de judecata,cam cite dureaza aceasta?si daca este vreo posibiliatate de urgentat acest proces?

5. Se permite depunerea actelor prin procura in caz de: Mama depune pt fiica,care nu este in tara la acel moment?

VA MULTUMESC ANTICIPAT

2. Din cite stiu eu este nevoie de original si copie legalizata, ei verifica daca originalele coincid cu copiile legalizate si originalele ti le intorc pe loc(sa fii atent ca toate originalele trebuie sa fie scrise in Romana nu in chirilica deci trebuie sa iti scoti dublicatele acestor acte).
3. Ar trebui sa alegi o linie cu care ai mai putine probleme, nu sunt schibari de nume in cerficat de nastere casatori si respectiv daca le gasesti aceste certificate ca sunt cazuri ca nu pot gasi cerficatele de nastere a buneilor.

Offline cgv  
#5 Postat : marți, 9 februarie 2010 13:08:55(UTC)
cgv
Medalii:
dorin1984 a scris:
blueyes77 a scris:

VA MULTUMESC ANTICIPAT

2. Din cite stiu eu este nevoie de original si copie legalizata, ei verifica daca originalele coincid cu copiile legalizate si originalele ti le intorc pe loc(sa fii atent ca toate originalele trebuie sa fie scrise in Romana nu in chirilica deci trebuie sa iti scoti dublicatele acestor acte).
3. Ar trebui sa alegi o linie cu care ai mai putine probleme, nu sunt schibari de nume in cerficat de nastere casatori si respectiv daca le gasesti aceste certificate ca sunt cazuri ca nu pot gasi cerficatele de nastere a buneilor.

Eu am depus la Bucuresti, si nu a fost nevoie sa prezint originalele la certificate, macar ca le-am avut la mine. Sotia mea a depus la Chisinau si la fel nu i-au cerut sa prezinte originalele.
Offline dentist  
#6 Postat : marți, 9 februarie 2010 13:32:37(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
1. Alege şi tu nişte bunei/străbunei/părinţi care s-au născut pe teritoriul României Mari, şi pe baza lor depui dosarul
2.Poţi să iai doar copiile legalizate...nu e nevoie de originale, altfel la ce bun mai sunt legalizate, dacă se mai controleaza la ghişeu....dar vezi şi tu...dacă în invitaţie îi scris că e nevoie de vreun original, îl iai.
4. personal cred că nu are rost să o faci...e bătaie de cap, bani cheltuiţi pe avocaţi şi drumuri.
5. am înţeles că nu
Offline cgv  
#7 Postat : marți, 9 februarie 2010 13:59:55(UTC)
cgv
Medalii:
mai pun o data:
pentru punctul 5 :

* CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
Offline blueyes77  
#8 Postat : marți, 9 februarie 2010 14:25:00(UTC)
Nivel: Incepator
blueyes77
Postari: 2
Locatia: moldova
mersi pentru info tuturor.DAR oricum am gasit in forum contradictie in privinta prezentarii sau nu a originalui de acte.TOT NU MII CLAR DACA E NEVOIE SAU NU?CINEVA VA ROG CE RECENT A DEPUS ACTELE LA AMB.ROM DIN CHISINAU...RASPUNDETI-MI VA ROG DACA A FOST NECESAR ORIGINALUI SAU DOAR COPIA LEGALIZATA???ASTEPT ORICE INFO PRECISA SI RECENTA...MERSI MULT!
Offline yarkii  
#9 Postat : marți, 9 februarie 2010 20:43:32(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
blueyes77 a scris:
mersi pentru info tuturor.DAR oricum am gasit in forum contradictie in privinta prezentarii sau nu a originalui de acte.TOT NU MII CLAR DACA E NEVOIE SAU NU?CINEVA VA ROG CE RECENT A DEPUS ACTELE LA AMB.ROM DIN CHISINAU...RASPUNDETI-MI VA ROG DACA A FOST NECESAR ORIGINALUI SAU DOAR COPIA LEGALIZATA???ASTEPT ORICE INFO PRECISA SI RECENTA...MERSI MULT!

Iti va fi greu sa le ei cu tine? (originalul
Teoretic iti va trebui, dar vezi si tu...
Offline Andries  
#10 Postat : miercuri, 10 februarie 2010 14:17:40(UTC)
Andries
Postari: 68
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 9
blueyes77 a scris:

VA MULTUMESC ANTICIPAT

Pentru punctul 4: Scrii o cerere la judecata, prin care expui ce anume nu corespunde una cu alta cu anexarea dovezilor, platesti 100 MDL - taxa si depui actele la Cancelarie la Judecata. La Cancelarie rogi sa-ti daie curs mai repede cererii. Aproximativ in vreo 1-2 saptamini, depinde de tine, judecatorul se va pronunta asupra subiectului, pe urma urmeaza 20 de zile, termen in care hotarirea ramine definitiva si numai dupa asta Cancelaria iti va elibera un exemplar. Fii atent la ridicarea documentului, tare multe greseli se fac. Succese!
Advocat nu trebuie, deplsari numai probabil ca pina Varnita(oficiul Bender).
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.