Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini<1234>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Alexandru2010  
#101 Postat : marți, 10 august 2010 13:39:43(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Alexandru2010
Postari: 51
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 4
Spunetimi va rog parerea voastra

Cind am complectat formularul pentru viza am scris ca am nevoie doar pentru 5 zile. Da, stiu, sunt prost Brick wall Brick wall trbuia sa pun macar o saptamina. Doamna de la ghiseu sa uitat lung la mine, si ma intrebat daca ma duc sa pun dosarul pentru cetatenie, fiindca a spuus ca ii pare straniu ca am cerut visa doar pe 5 zile.

Voi cum credeti, mam dat de gol?? pot primi refuz di aceasta cauza?? ati mai auzit ceva de genul acesta??
Offline Felix  
#102 Postat : marți, 10 august 2010 14:35:53(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Bine macar ca recunosti :)))))
Sigur ca te-ai dat de gol. Minimala paremise e 30 zile. Trebuia sa indici citeva luni sau jumate de an si ei deacum singur hotarasc pe cite luni sa ti-o deschida. Dar oricum ai sanse sa primesti viza. Mai depinde si pe ce adresa e facuta invitatia.

Editeaza de catre utilizator marți, 20 septembrie 2011 19:12:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alexandru2010  
#103 Postat : marți, 10 august 2010 14:42:07(UTC)
Alexandru2010
Felix a scris:
Bine macar ca recunosti :)))))
Sigur ca te-ai dat de gol. Minimala paremise e 30 zile. Trebuia sa indici citeva luni sau jumate de an si ei deacum singur hotarasc pe cite luni sa ti-o deschida. Dar oricum ai sanse sa primesti viza. Mai depinde si pe ce adresa e facuta invitatia.

De ce minim este de 30 zile, de unde ai luat asta??
Offline Felix  
#104 Postat : marți, 10 august 2010 15:19:14(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Alexandru2010 a scris:
De ce minim este de 30 zile, de unde ai luat asta??

Asa stiu eu ca viza romaneasca minimala tip C se deschide pe 30 de zile cu durata maxima de aflare pe teritoriul RO de 15 zile. In orice caz eu viza cu durata mai mica de 30 de zile n-am vazut si credca nici nu-i. Si viza maxima tip C am vazut de 365 de zile cu durata maxima de aflare pe teritoriul RO de 90 de zile.
La vize tot exista citeva standarde. Este de 30 zile, 90 de zile, 180 de zile, 270 de zile, 365 de zile.
Eu am vazut de toate tipurile C in afara de viza de 90 de zile.

Editeaza de catre utilizator vineri, 14 octombrie 2011 16:16:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alexandru2010  
#105 Postat : marți, 10 august 2010 16:13:35(UTC)
Alexandru2010
Felix a scris:
Asa stiu eu ca viza minimala tip C se deschide pe 30 de zile cu durata maxima de aflare pe teritoriul RO de 15 zile. In orice caz eu viza cu durata mai mica de 30 de zile n-am vazut si credca nici nu-i. Si viza maxima tip C am vazut de 365 de zile cu durata maxima de aflare pe teritoriul RO de 90 de zile.
La vize tot exista citeva standarde. Este de 30 zile, 90 de zile, 180 de zile, 270 de zile, 365 de zile.

Eu aicea am vazut ca lui " borosan" iau dat viza pe 1 luna cu durata pe teritoriu de 15 zile, chiar daca a cerut viza pe 7 zile. Sper si mie sami daie asa.

Mersi pentru raspuns Felix
Offline Alexandru2010  
#106 Postat : marți, 10 august 2010 16:21:31(UTC)
Alexandru2010
Felix a scris:
Asa stiu eu ca viza minimala tip C se deschide pe 30 de zile cu durata maxima de aflare pe teritoriul RO de 15 zile. In orice caz eu viza cu durata mai mica de 30 de zile n-am vazut si credca nici nu-i. Si viza maxima tip C am vazut de 365 de zile cu durata maxima de aflare pe teritoriul RO de 90 de zile.

Eu aicea am vazut ca lui " borosan" iau dat viza pe 1 luna cu durata pe teritoriu de 15 zile, chiar daca a cerut viza pe 7 zile. Sper si mie sami daie asa.

Mersi pentru raspuns Felix
Offline Serj080  
#107 Postat : miercuri, 11 august 2010 16:49:36(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
Alexandru2010 a scris:
News Situatia la ambasada la chisinau

Ieri a fost sa depun pentru viza ( 9 August). Situatia sa mai ameliorat. Am ajuns la 8:45 dimineata si eram numarul 247. Am intrat la 14:05. In total erau 400 pe lista. Atentia: acuma cine sta in rind si nu trece la urma li se da cite un biletel, astfel ca ziua urmatoare daca te prezinti cu acel biletel esti asigurat sa treci, si nu trebuie sa te incsrii pe lista.

De aceea cind eu am fost Luni, au trecut in total circa 480 persoane ( 250 de luni+restu de vineri care aveau biletele). In alte cuvinte daca te scoli dimineata esti asigurata sa treci in aceiasi zi, in cel mai rau caz treci a doua zi.

SFAT : cind ambasada aproape sa se inchida, lumea incepe sa inebuneasca, si toti se imping, stati linga poarta, si fiti atent la lista. Pe la 13:45 incercau sa treaca toti de lista nu se mai tinea cont. Stingeti tel cind intrati in ambasada!!!!!:-$ Linga mine unu vorbea la tel, si lau data afara ca pe un ciine.
Mau intrebat daca ma duc se depun actele pentru cetatenie, eu leam spus ca nu.

news referitor la preturi:
Bronarea bilet- 30 lei ( mai la deal de ambasa, unde se vind coroane de mort)
foto- 8foto= 25 lei linga maraton
asigurare - 50 lei=5 zile

peste 6 zile lucratoare trebuie sa ma duc sa o iau( 18 August) sper sa nu am refusPray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray

Sucess la toti

Salutare, am o intrebare referitor la procurarea biletului, unde acesta se procura de la gara Sud sau gara de nord sau centrala?
Astept raspuns.

Offline GOinUewith RP  
#108 Postat : miercuri, 11 august 2010 16:53:03(UTC)
GOinUewith RP
Postari: 42
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: RM
Serj080 a scris:
Salutare, am o intrebare referitor la procurarea biletului, unde acesta se procura de la gara Sud sau gara de nord sau centrala?
Astept raspuns.

la centarala
Offline Serj080  
#109 Postat : miercuri, 11 august 2010 16:55:59(UTC)
Serj080
GOinUewith RP a scris:
la centarala

Iti multumesc din suflet caci vroiam sa plec la cea de SUD, avea sa pierd timp si nervi. Poate stii,vind pentru toate directiile? ma intereseaza spre Brasov.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 august 2010 16:56:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alexandru2010  
#110 Postat : miercuri, 11 august 2010 17:02:27(UTC)
Alexandru2010
Serj080 a scris:
Astept raspuns.

nu am cumparat bilet doar bronare, care e 30 nu 50 lei, mai la deal de ambasada, unde se vind flori pentru morti. Dar daca decizi sa folosesti bronararea( pina la bucuresti) mai adaugi diferenta asa ca sa ajunga la 500 lei. Nu tin minte de la care gara, intreabai pe ei.
Offline Alexandru2010  
#111 Postat : joi, 12 august 2010 10:05:21(UTC)
Alexandru2010
Azi am sunat la toti soferii de pe carti de vizita.

unu mio spus ca acestia de la Iasi si Galati sunt in concediu. Alt sofer mio spus ca nimeni nu e in concediu. Da alt sofer mio spus ca la Iasi este deschis, DAR personalul de la Iasi se comporta urit (in sens ca intorc oamenii innapoi ca nu le plac documentele)

Stie cineva tel de la Iasi? ca-ci eu il am numai pe acela vechi.
Offline Alexandru2010  
#112 Postat : joi, 12 august 2010 10:06:26(UTC)
Alexandru2010
Alexandru2010 a scris:
Azi am sunat la toti soferii de pe carti de vizita.

unu mio spus ca acestia de la Iasi si Galati sunt in concediu. Alt sofer mio spus ca nimeni nu e in concediu. Da alt sofer mio spus ca la Iasi este deschis, DAR personalul de la Iasi se comporta urit (in sens ca intorc oamenii innapoi ca nu le plac documentele)

Stie cineva tel de la Iasi? ca-ci eu il am numai pe acela vechi.

nu cititi, am incurcat topicul, ma duc sa scriu in alt topic
Offline Serj080  
#113 Postat : vineri, 20 august 2010 17:40:43(UTC)
Serj080
Salut la toti.
Am fost astazi cu sotia la consulat si am depus dosarul pentru viza. Va povestesc cum a fost.
Miercuri 18.08 am fost la consulat dupa programare, caci acu asa se face doar in baza programarii poti depune dosarul pentru viza. Am venit pe la 9.30 si cind am vazut ce coada este la programari am vrut sa renunt pentru alta zi insa totusi am prins si eu coada si imi asteptam frumusel rindul. Erau cam vreo 200 de oameni si lucra numai un ghiseu, dat fiind faptul ca aveau program de la ora 8.00 pina la 12.00 nu erau prea mari sanse ca sa prind si eu o programare. Cam pe la 11.37 m-am apropiat si eu la ghiseu si am luat biletelul cu data si ora prezentarii pentru depunerea dosarului pentru viza, aceasta era 20.08 si ora 09.00, in biletel era trecut numarul 367, si putin eram nedumerit cum pot sa fie primite 367 dosare de la ora 8.00 pina la 9.00 apoi am zis ca data de 20.08 va arata. Astazi am venit pe la ora 07.45 prin preajma consulatului erau vreo 170-200 de oameni care asteptau sa intre dar in riduri diferite care pentru cetatenie, care pentru transcriere acte, care pentru programari(apropo cea mai mare coada era la programari) etc., asa ca in rindul nostru cei ce depuneau dosarul pentru viza erau vreo 30-40 oameni, pe la vreo 8.30 au intart cei ce aveau programare la 08.00 fiind vreo 15-20 oameni, am mai stat inca 30 min si cam pe la ora 09.00 a intrat si al doilea val prinre care si sotia iar peste 15-20 minute a iesit cu zimbet si cu speranta ca pa 27.08 cind va veni la consulat si va dschide pasaportul acolo sa fie lipit colantul cu viza.
P.S.Bravo cei de la consulat ca au reintrodus programare caci nu mai este nevoie sa vii cu noaptea'n cap ca sa urmaresti lista cu inregistrati si nici sa dormi pe sub garduri.
Asta a fost istoria noastra cu obtinerea vizei.
Offline Ganster  
#114 Postat : vineri, 20 august 2010 19:42:59(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
Serj080 a scris:
Salut la toti.
Am fost astazi cu sotia la consulat si am depus dosarul pentru viza. Va povestesc cum a fost.
Miercuri 18.08 am fost la consulat dupa programare, caci acu asa se face doar in baza programarii poti depune dosarul pentru viza. Am venit pe la 9.30 si cind am vazut ce coada este la programari am vrut sa renunt pentru alta zi insa totusi am prins si eu coada si imi asteptam frumusel rindul. Erau cam vreo 200 de oameni si lucra numai un ghiseu, dat fiind faptul ca aveau program de la ora 8.00 pina la 12.00 nu erau prea mari sanse ca sa prind si eu o programare. Cam pe la 11.37 m-am apropiat si eu la ghiseu si am luat biletelul cu data si ora prezentarii pentru depunerea dosarului pentru viza, aceasta era 20.08 si ora 09.00, in biletel era trecut numarul 367, si putin eram nedumerit cum pot sa fie primite 367 dosare de la ora 8.00 pina la 9.00 apoi am zis ca data de 20.08 va arata. Astazi am venit pe la ora 07.45 prin preajma consulatului erau vreo 170-200 de oameni care asteptau sa intre dar in riduri diferite care pentru cetatenie, care pentru transcriere acte, care pentru programari(apropo cea mai mare coada era la programari) etc., asa ca in rindul nostru cei ce depuneau dosarul pentru viza erau vreo 30-40 oameni, pe la vreo 8.30 au intart cei ce aveau programare la 08.00 fiind vreo 15-20 oameni, am mai stat inca 30 min si cam pe la ora 09.00 a intrat si al doilea val prinre care si sotia iar peste 15-20 minute a iesit cu zimbet si cu speranta ca pa 27.08 cind va veni la consulat si va dschide pasaportul acolo sa fie lipit colantul cu viza.
P.S.Bravo cei de la consulat ca au reintrodus programare caci nu mai este nevoie sa vii cu noaptea'n cap ca sa urmaresti lista cu inregistrati si nici sa dormi pe sub garduri.
Asta a fost istoria noastra cu obtinerea vizei.

mersi pentru info
citeva intrwbari
asta era la Chisinau ?
pentru depunerea dosarului trebuieste programarea ?
Offline rsergiu  
#115 Postat : vineri, 20 august 2010 19:58:22(UTC)
rsergiu
Postari: 82
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 20
buna tuturor!!!
stie cineva cum se mai programeaza la Arhiva din Chisinau???
mama mea are nevoie de actele de nastere ale parintilor ei, pentru ca in cele de deces nu e notata ziua nastererii si de la raion au trimis-o la chisinau...
va rog cine stie sa ne scrie :)
Offline Cezar  
#116 Postat : vineri, 20 august 2010 20:52:58(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
rsergiu a scris:
buna tuturor!!!
stie cineva cum se mai programeaza la Arhiva din Chisinau???
mama mea are nevoie de actele de nastere ale parintilor ei, pentru ca in cele de deces nu e notata ziua nastererii si de la raion au trimis-o la chisinau...
va rog cine stie sa ne scrie :)

http://stare-civila.gov.md/programare
Offline rsergiu  
#117 Postat : vineri, 20 august 2010 21:54:31(UTC)
rsergiu
am incercat pe situl lor, dar sa stii ca scrie ca nu mai sint locuri libere deloc
cred ca ei nu mai programeaza prin internet Think ?
ramane sa sun pe telefonul afisat sa vad ce spun ei....
Offline yarkii  
#118 Postat : vineri, 20 august 2010 22:03:29(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
rsergiu a scris:
am incercat pe situl lor, dar sa stii ca scrie ca nu mai sint locuri libere deloc
cred ca ei nu mai programeaza prin internet Think ?
ramane sa sun pe telefonul afisat sa vad ce spun ei....

voi chiar vreti mura in gura si tot la fund sa va aduca. Pe la 00-00 intra pe sait si fati programarea o sa fie locuri libere.
p.s. lenoasa lumea si nici nu pun mintea in miscare
Offline rsergiu  
#119 Postat : vineri, 20 august 2010 22:14:55(UTC)
rsergiu
yarkii a scris:
voi chiar vreti mura in gura si tot la fund sa va aduca. Pe la 00-00 intra pe sait si fati programarea o sa fie locuri libere.
p.s. lenoasa lumea si nici nu pun mintea in miscare

despre vorbesti???
tu ai incercat in ultima vreme de vorbesti ca lumea e lenoasa? eu mai intai am incercat si apoi am intrebat poate cineva e la curent cum se face acum, ca se schimba mereu regulile....
pana pe 20 oct sint ocupate si pentru datele urmatoare nu se permite sa faci
deci, cum e de facut in asa caz????
Offline Serj080  
#120 Postat : luni, 23 august 2010 11:02:31(UTC)
Serj080
Ganster a scris:
mersi pentru info
citeva intrwbari
asta era la Chisinau ?
pentru depunerea dosarului trebuieste programarea ?

Toata istoria a avut loc la Chisinau, si pentru depunerea dosarului pentru viza este nevoie de programare care se face in fiecare zi de la 8.30 pina la 12.
Offline Kate  
#121 Postat : joi, 21 octombrie 2010 21:38:11(UTC)
Kate
Postari: 79
A fost multumit de: 15 -ori in postarea 11
Locatia: romania, cluj
salut, poate cineva sa imi spuna cum este in Balti cu consulatul? trebuie sa ma programez ca sa imi depun cererea de viza de tip C ? este ceva diferit de Chisinau ?
Offline dentist  
#122 Postat : vineri, 22 octombrie 2010 16:39:56(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Kat a scris:
salut, poate cineva sa imi spuna cum este in Balti cu consulatul? trebuie sa ma programez ca sa imi depun cererea de viza de tip C ? este ceva diferit de Chisinau ?

rândul mai mic
Offline ulita  
#123 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 00:08:20(UTC)
Nivel: Membru
ulita
Postari: 10
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Locatia: Moldova
Salut, cat costa viza daca am chemare ?:-"
Offline Veaceslav  
#124 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 11:41:42(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
ulita a scris:
Salut, cat costa viza daca am chemare ?:-"

Viza e gratuita, numai ca te-a costa si asigurarea medicala undeva 100-150lei
Offline annnna  
#125 Postat : luni, 21 martie 2011 17:32:53(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Spuneti-mi e obligatoriu ca pe langa invitatie sa ai si copia buletinului celui care te-a invitat?
Offline noking  
#126 Postat : luni, 21 martie 2011 17:36:38(UTC)
noking
Postari: 194
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 35
Locatia: MOLDOVA
annnna a scris:
Spuneti-mi e obligatoriu ca pe langa invitatie sa ai si copia buletinului celui care te-a invitat?

nu e obligatoriu
Offline nell  
#127 Postat : luni, 21 martie 2011 17:38:18(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
annnna a scris:

De cite ori am deschis viza, nu mi-au cerut niciodata acte de identitate ale persoanelor care invita, insa au dat intrebari, de genul, cu ce se ocupa aceste persoane in Ro, daca am mai fost la ei in vizita, ce virsta are persoana s.a.
Offline bc  
#128 Postat : luni, 21 martie 2011 17:40:29(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
annnna a scris:

ca atare nu e obligat, pentru ca nu este scris nicaeri aceasta, dar ar fi de dorit ca sa o ai pentru orice eventualitate, pe mine la consulat nu m-au intrebat daca am copia la cartea de identitatea a romanului, dar m-a intrebat daca stiu datele lui personale, si sa le scriu in ancheta-cerere de viza, iar la vama romana mi-au cerut numai invitatia originala
Offline annnna  
#129 Postat : luni, 21 martie 2011 18:10:32(UTC)
annnna
in principiu e nevoie doar de invitatie?

Si cererea se depune la consulatele din Chisinau, Balti, Cahul, in functie de locul de domiciliu pe care il ai?

Editeaza de catre utilizator luni, 21 martie 2011 18:23:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#130 Postat : luni, 21 martie 2011 18:22:40(UTC)
Ganster
annnna a scris:
in principiu e nevoie doar de invitatie?

Trebuie sa ai si copia buletinului, e chiar scris in lista documentelor necesare
stiu oameni care u fost returnati inapoi pentru ca nu au avut

VIZITĂ (C/VV) (la cetăţeni români sau străini posesori ai unui permis de şedere valabil pe teritoriul României, cu care nu există legătură de rudenie - art.36, ali.1,lit.c, OUG 194/2002)

- o invitaţie scrisă din partea gazdei (autentificată) ce trebuie să conţină, pentru persoana invitată: numele şi prenumele, data şi locul naşterii, sexul, cetăţenia, numărul paşaportului, perioada şi scopul călătoriei, numărul intrărilor şi, dacă este cazul, numele soţului/soţiei şi copiilor care însoţesc persoana invitată, iar pentru persoana care invită: numele, prenumele şi adresa;

- invitaţia trebuie să conţină declaraţia gazdei (persoana vizitată), din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, atunci când persoana vizitată se obligă, mijloacele de întreţinere şi cazarea străinului;
- documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită;
- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
- copia cărţii de identitate/permis de sedere a persoanei care face invitaţia.
- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

thanks 2 au multumit acest post util Ganster.
Offline annnna  
#131 Postat : luni, 21 martie 2011 18:25:25(UTC)
annnna
"documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită"
ce presupune?
Offline Ganster  
#132 Postat : luni, 21 martie 2011 18:36:51(UTC)
Ganster
annnna a scris:
"documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită"
ce presupune?

buletinul acelui care face invitatia
copia lui dovedeste acest lucru
thanks 1 utilizator a multumit Ganster acest post util.
Offline Colti  
#133 Postat : luni, 21 martie 2011 18:46:49(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
annnna a scris:
ce presupune?

Da,eu totdeauna anexez copia cartii de identitate si nu am nici o intrbare,slava Domnului :)ceea ce a scris Gangster e exact si perfect,trebuie,eu undeva tot am citi in lista afisata la Consulat prima data,dar chiar prima data cind am pregatiti actele ,prietenul care m-a ajutat el singur a zis ca trebuie(are experienta mare in chestii de astea)nr de telefon vesnic ma intreba ca eu nu-l scriam in ancheta,apoi am inceput sa-l scriu si in genere nu imi pun intrebari,stau si astept cuminte sa-si capseze ea hirtiile in ordinea care ii trebuie ei.Succes
Offline andr80  
#134 Postat : luni, 21 martie 2011 19:11:48(UTC)
andr80
Postari: 310
A fost multumit de: 141 -ori in postarea 80
Locatia: Chisinau//Dosar depus pe 22 Iunie 2010 la Galati/ Ordin 109P din 25 februarie 2011/ Juramant - 20 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN+CNP - 26 Mai 2011 - Bucuresti/CN,CC+CNP ridicate la 08.09.2011
annnna a scris:

mai bine sa prezinti si copia cartii de identitate a persoanei care te invita ca sa nu apara intrebari la cei de la consulat
Offline olguta26  
#135 Postat : marți, 5 aprilie 2011 17:23:29(UTC)
Nivel: Incepator
olguta26
Postari: 2
Buna ziua, spuneti va rog
poate o persoana care are cetatenia Romaniei, dar este domiciliat in Rep. MOldova sa faca chemare pentru viza in Romania?
Adica sa faca chemarea( invitatia) la un notar din Rep.Moldova?
merci anticipat
Offline Ganster  
#136 Postat : marți, 5 aprilie 2011 17:39:00(UTC)
Ganster
olguta26 a scris:
Buna ziua, spuneti va rog
poate o persoana care are cetatenia Romaniei, dar este domiciliat in Rep. MOldova sa faca chemare pentru viza in Romania?
Adica sa faca chemarea( invitatia) la un notar din Rep.Moldova?
merci anticipat

nu
Offline annnna  
#137 Postat : marți, 12 aprilie 2011 21:12:27(UTC)
annnna
Am fost la consulatul din Cahul si am deschis o viza pentru un parinte.
Surpriza, o informatie pe care eu nu o stiam si care am citit-o pe avizier dupa care ulterior a fost confirmata si la ghiseu. Nu-mi trebuia nici o invitatie pentru ruda de gradul I, presupun si nici cei 500 euro in banca. Si eu care am alergat atat pentru invitatia asta...
Dar, daca nu esti informat suficient...asta patesti.
Imi trebuia doar copie la buletin si pasaport RO.

Poate ajuta pe cineva informatia. Si daca imi aduc aminte era ceva si pentru elevi si studenti...parintii vor fi invitati in baza permisului de sedere parca.
thanks 4 au multumit acest post util annnna.
Offline dido  
#138 Postat : luni, 2 mai 2011 21:59:20(UTC)
dido
Postari: 25
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
annnna a scris:
Surpriza, o informatie pe care eu nu o stiam si care am citit-o pe avizier dupa care ulterior a fost confirmata si la ghiseu. Nu-mi trebuia nici o invitatie pentru ruda de gradul I, presupun si nici cei 500 euro in banca. Si eu care am alergat atat pentru invitatia asta...

Poate ajuta pe cineva informatia. Si daca imi aduc aminte era ceva si pentru elevi si studenti...parintii vor fi invitati in baza permisului de sedere parca.

E valabil lucrul acesta si pentru mama soacra? Adica sa nu fie nevoie de 500 EUR in banca, ca invitatie oricum deja i-am facut.
Consultant  
#139 Postat : luni, 2 mai 2011 22:45:41(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
annnna a scris:

Interesant daca-i valabila situatia si pentru Consulatul Romaniei din Chisinau.. ca difera regulile de la o institutie la alta.. parca ar fi la Cahul Consulatul Romaniei si la Chisinau Consulatul Zimbwabe.. ne mai vb de cel de la Balti care in genere au niste reguli ne mai intilnite.
Offline vicky_g  
#140 Postat : luni, 2 mai 2011 22:54:36(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Четэцян Ромын a scris:
Interesant daca-i valabila situatia si pentru Consulatul Romaniei din Chisinau.. ca difera regulile de la o institutie la alta.. parca ar fi la Cahul Consulatul Romaniei si la Chisinau Consulatul Zimbwabe.. ne mai vb de cel de la Balti care in genere au niste reguli ne mai intilnite.

O da... cel de la Balti e deosebit ... de rs la telefon , nu raspund ... de sunat nu suna...pentru transcriere e nevoie de copii legalizate pentru fiecare dosar pentru transcriere a certificatelor...nebunie mare acolo...
Consultant  
#141 Postat : luni, 2 mai 2011 22:57:28(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
vicky_g a scris:
O da... cel de la Balti e deosebit ... de rs la telefon , nu raspund ... de sunat nu suna...pentru transcriere e nevoie de copii legalizate pentru fiecare dosar pentru transcriere a certificatelor...nebunie mare acolo...

da..da.. cel mai tare ma doboara faptul ca pentru transcrierea certificatului de nastere ai nevoie pina si de buletinele parintilor.. :) pe cind la Cahul n-am avut nevoie nici de certificatele lor de nastere.
Offline vicky_g  
#142 Postat : luni, 2 mai 2011 23:00:21(UTC)
vicky_g
Четэцян Ромын a scris:
da..da.. cel mai tare ma doboara faptul ca pentru transcrierea certificatului de nastere ai nevoie pina si de buletinele parintilor.. :) pe cind la Cahul n-am avut nevoie nici de certificatele lor de nastere.

in schimb costa 95 de euro
Offline andreiu  
#143 Postat : marți, 3 mai 2011 19:36:21(UTC)
andreiu
Postari: 62
A fost multumit de: 39 -ori in postarea 21
Locatia: chișinău
vicky_g a scris:
in schimb costa 95 de euro

economie 15 euro,in schimb se cheltuie pe legalizari si mai apar situatii cind la pariti au mai expirat buletinele si nu le-au facut,mdeee mare bardac
Offline Colti  
#144 Postat : marți, 3 mai 2011 20:02:41(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Четэцян ЕУропян a scris:

pentru minori trebuiesc buletinele parintilor?ori cum?Think
Offline vicky_g  
#145 Postat : marți, 3 mai 2011 20:16:33(UTC)
vicky_g
Titikol a scris:
pentru minori trebuiesc buletinele parintilor?ori cum?Think

Orice persoana are nevoie de copii legalizate la buletinele parintilor pentru transcrierea actelor de stare civila la Balti.
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline mitică  
#146 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 09:45:48(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Invitatie pentru viza, stiu ca se face la un notar in Romania.
Se poate de facut o invitatie in Romania de catre o persoana care locuieste aici in Moldova dar are viza de resedinta la Bucuresti, daca da, de acte are nevoie sa se prezinte la notar?
Unii zic e nevoie numai de buletin (CI), altii zic ca e nevoie si de actul de proprietate, s-a confruntat cineva cu asa situatii?
Merci!!!

Editeaza de catre utilizator miercuri, 27 iulie 2011 09:46:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yarkii  
#147 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 09:47:42(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Originally Posted by: miticaa Go to Quoted Post
Invitatie pentru viza, stiu ca se face la un notar in Romania.
Se poate de facut o invitatie in Romania de catre o persoana care locuieste aici in Moldova dar are viza de resedinta la Bucuresti, daca da de acte are nevoie sa se prezinte la notar?
Unii zic e nevoie numai de buletin (CI), altii zic ca e nevoie si de actul de proprietate, s-a confruntat cineva cu asa situatii?
Merci!!!

Se poate de facut si la consulat invitatia, este nevoie numai de CI.
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline Andy's  
#148 Postat : duminică, 31 iulie 2011 18:33:46(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Buna am si eu o intrebare o viza chemarea din italia acolo unde e scris la ocupatie :D varmiu lucreaza dar nu oficial ce sa scrie temporar nu lucreaza... cei de linga ambasada romana zic ca asa treb de scris dac nau dovada... cine din voi o facut viza si ce o scris??

el a pus 2000 de euro in cont ca sa nu uite ca el nu are bani.. cred ca e bun....
Offline Mariutza  
#149 Postat : duminică, 31 iulie 2011 18:41:48(UTC)
Mariutza
Postari: 56
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 23
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Buna am si eu o intrebare o viza chemarea din italia acolo unde e scris la ocupatie :D varmiu lucreaza dar nu oficial ce sa scrie temporar nu lucreaza... cei de linga ambasada romana zic ca asa treb de scris dac nau dovada... cine din voi o facut viza si ce o scris??

el a pus 2000 de euro in cont ca sa nu uite ca el nu are bani.. cred ca e bun....

trebuie sa scrie neangajat. daca nu poate demonstra ca e angajat mai bine asa. in caz contrar va trebui sa le prezinte un certificat de la serviciu precum ca lucreaza acolo si are concediu pentru perioada data.
Offline Tincutza  
#150 Postat : duminică, 31 iulie 2011 21:08:55(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post

Corect a scris Mariutza
Poate sa scrie "somer", "casnic". BigGrin
Utilizatori pe tema
4 Pagini<1234>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.