Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini<1234>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline troskposk  
#51 Postat : luni, 14 iunie 2010 21:14:37(UTC)
Nivel: Membru Avansat
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27
Ganster a scris:

mine ma duc dimineata acolo

Mai bine dute azi=acum si vezi care e situatia.

Editeaza de catre utilizator luni, 14 iunie 2010 21:15:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#52 Postat : luni, 14 iunie 2010 21:20:50(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
troskposk a scris:
Ganster a scris:

si care sensul ?
daca chiar ar fi multi oameni, totdeuna ma duc mine undeva la ora 4 dimineata :D
azi am obosit deja, am fugit la banca am deschis aclo cont, am luat extrasul, pe urma am fugit la asigurarea, pe urma la photo salon, si tot pe caldura aceasta d'oh!
Offline troskposk  
#53 Postat : luni, 14 iunie 2010 22:04:48(UTC)
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27
Ganster a scris:
troskposk a scris:
Ganster a scris:

si care sensul ?
daca chiar ar fi multi oameni, totdeuna ma duc mine undeva la ora 4 dimineata :D
azi am obosit deja, am fugit la banca am deschis aclo cont, am luat extrasul, pe urma am fugit la asigurarea, pe urma la photo salon, si tot pe caldura aceasta d'oh!

Lume este multa. Eu ieri(seara pe la 7) am fost cu o ruda si sa inscris pe lista aprox Nr 300. Lumea care a venit pe la 3-4 noaptea se inscriau dupa 600.
Ruda mea a intra pe la amiaza. Cite persoane au intrat in total azi - nustiu.
Poate miine nu va fi ca azi.
Oricum tu faci cum vrei.
Offline Ganster  
#54 Postat : luni, 14 iunie 2010 22:46:31(UTC)
Ganster
troskposk a scris:
Ganster a scris:
troskposk a scris:
Ganster a scris:

si care sensul ?

Lume este multa. Eu ieri(seara pe la 7) am fost cu o ruda si sa inscris pe lista aprox Nr 300. Lumea care a venit pe la 3-4 noaptea se inscriau dupa 600.
Oricum tu faci cum vrei.

eu socot ca nu e corect sa vii la sfirsitul zilei s i sa te inscrii pe ziua urmatoare, ca poate sa fie alta lista

apropo, cit coasta acolo "bronarea" ?
nu m-ai am [uteri sa merg la gara

Editeaza de catre utilizator luni, 14 iunie 2010 22:47:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline niko  
#55 Postat : luni, 14 iunie 2010 23:41:21(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Ganster a scris:
troskposk a scris:
Ganster a scris:
troskposk a scris:
Ganster a scris:

si care sensul ?

Oricum tu faci cum vrei.

eu socot ca nu e corect sa vii la sfirsitul zilei s i sa te inscrii pe ziua urmatoare, ca poate sa fie alta lista

apropo, cit coasta acolo "bronarea" ?
nu m-ai am [uteri sa merg la gara

"Bronarea" costa 50 lei
thanks 1 utilizator a multumit niko acest post util.
Offline iurie  
#56 Postat : marți, 15 iunie 2010 06:08:14(UTC)
iurie
Postari: 77
A fost multumit de: 21 -ori in postarea 9
Locatia: Chisinau:
Buna la toti,am o intrebare,sotia mea vrea sa descida viza de tip D-pentru reunirea familiei,ea tot trebu sa aiba cele 500 euro sau nu?Si alta intrebare,sotia nu lucreaza da la ambasada se cere- dovada mijloacelor de întreţinere,pentru desciderea vizei.Pai daca nu are serviciu nu are nici cont,o sai descida viza sau nu?
Offline cgv  
#57 Postat : marți, 15 iunie 2010 12:52:52(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
iurie a scris:
Buna la toti,am o intrebare,sotia mea vrea sa descida viza de tip D-pentru reunirea familiei,ea tot trebu sa aiba cele 500 euro sau nu?Si alta intrebare,sotia nu lucreaza da la ambasada se cere- dovada mijloacelor de întreţinere,pentru desciderea vizei.Pai daca nu are serviciu nu are nici cont,o sai descida viza sau nu?

Eu cind i-am facut viza de tip d la sotie am prezentat la consulat un certificat de salariu de la mine de la lucru pentru dovada mijloacelor de intretinere si n-a fost nevoie de prezentat dovada ca ai 500euro

Editeaza de catre utilizator marți, 15 iunie 2010 12:55:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline iurie  
#58 Postat : marți, 15 iunie 2010 17:30:44(UTC)
iurie
cgv a scris:
iurie a scris:

Eu cind i-am facut viza de tip d la sotie am prezentat la consulat un certificat de salariu de la mine de la lucru pentru dovada mijloacelor de intretinere si n-a fost nevoie de prezentat dovada ca ai 500euro

Pai asta e si problema ca eu nu lucrez in Moldova,si nu am aici un lucru stabil.Eu plec peste hotare si vin inapoi,se primeste ca nici eu nu am de unde sa arat acest certificat.Si nici nu stiu la ce putem sa ne asteptam la ambasada?
Offline Ganster  
#59 Postat : marți, 15 iunie 2010 17:46:38(UTC)
Ganster
Deci report :
am fost azi la conslat la 4-30 dimineata si m-am inscris 1842 le-a !
lista era sau de ieri s-au de vineri. Pe lista deja au trecut 520 de oameni
Deci daca o sa fiu foarte norocos o sa intru mine, daca nu, poimine (si iara trerbuie sa ma duc la banca dar sa scot exrtasul :(()
nu au ce face cu 2 zile acestea, cinstit :(
Offline yarkii  
#60 Postat : marți, 15 iunie 2010 18:09:06(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Ganster a scris:
Deci report :
Deci daca o sa fiu foarte norocos o sa intru mine, daca nu, poimine (si iara trerbuie sa ma duc la banca dar sa scot exrtasul :(()

Am indoieli ca se respecta lista, si foarte mari. Chiar mii interesant o sa reusesti sa intri pe lista. Sa ne tii la curent te rog.
Offline Ganster  
#61 Postat : marți, 15 iunie 2010 18:28:32(UTC)
Ganster
yarkii a scris:
Ganster a scris:
Deci report :

Am indoieli ca se respecta lista, si foarte mari. Chiar mii interesant o sa reusesti sa intri pe lista. Sa ne tii la curent te rog.

acuma ma duc cu o femeie cu care am fost dimineata, o sa controlam lista pentru ziua urmatoare
noi am facut si xerox la lista aceia
Offline Cezar  
#62 Postat : marți, 15 iunie 2010 21:25:21(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
parca era mai liber iarna asta. De cate ori ma duceam la consulat mereu putina lume.
Acum vad ca se ajunge si la 1800 8-[ .. mda, mai rau decat cum era la V.Parcalab. si nici in Balti si Cahul nu se vede malul. A fost doar interes politic. Ian sa mai fie vreo alegere in Romania sa vedeti cum deschid consulatele. Eu tin minte ca am primit anul trecut scrisori de la partidele lui Basescu si Geoana sa ma duc sa ii aleg, si paradox, eu nici aviz pozitiv nu aveam ori juramantul nu il depusesem (nu m-ai tin minte) 8-[
Offline .......  
#63 Postat : marți, 15 iunie 2010 21:40:23(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
cezar_g a scris:
parca era mai liber iarna asta. De cate ori ma duceam la consulat mereu putina lume.
Acum vad ca se ajunge si la 1800 8-[ .. mda, mai rau decat cum era la V.Parcalab. si nici in Balti si Cahul nu se vede malul. A fost doar interes politic. Ian sa mai fie vreo alegere in Romania sa vedeti cum deschid consulatele. Eu tin minte ca am primit anul trecut scrisori de la partidele lui Basescu si Geoana sa ma duc sa ii aleg, si paradox, eu nici aviz pozitiv nu aveam ori juramantul nu il depusesem (nu m-ai tin minte) 8-[

Da, Cezar, la mine la fel a fost. Mi-a venit scrisoarea cu invitatia de juramant si a doua zi scrisoare electorala (nu mai stiu de la ce partid era).
Offline Cezar  
#64 Postat : marți, 15 iunie 2010 21:46:51(UTC)
Cezar
Deci concluzia: totul e pur electoral. Doar atunci isi aduc aminte. In rest in cot ii doare de lume. sa fie si 5000 pe listele de la ambasada ca nimic nu vor face.
Offline .......  
#65 Postat : marți, 15 iunie 2010 23:15:20(UTC)
.......
Eu am auzit o chestie ca le-a cam dat peste nas UE pentru faza cu cetateniile. Poate de asta au lasat lucrurile sa mearga asa usurel..
Offline Cezar  
#66 Postat : marți, 15 iunie 2010 23:41:20(UTC)
Cezar
tantan a scris:
Eu am auzit o chestie ca le-a cam dat peste nas UE pentru faza cu cetateniile. Poate de asta au lasat lucrurile sa mearga asa usurel..

UE nu are dreptul sa dea peste nas ca nu e treaba lor cetatenia romana cum si pentru Romania nu conteaza cetatenia germana. A fost demonstrat ca UE nu are dreptul sa dicteze. Dar cu santajuri desigur se face totul.. Pur si simplu a fost prea mediatizat tot procesul acesta cu ccetateniile romane si de asta au aparut speculatii.
De fapt cam in toate tarile se practica asa ceva similar cu redobandirea. Si e un lucru normal.
Offline bc  
#67 Postat : miercuri, 16 iunie 2010 01:10:07(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
eu incepind de vineri si pina azi eram prezent la consulat,kind mai mult kind mai putin, luni si azi era ku mult mai organiza, daka saptamina trekuta intrau pe teritoriu pina la 500, apoi dupa ce sau gasit voluntari de a mentine ordinea cifra ajunge sub 600, am vazut mult zilele acestea akolo tati 'dvijeniile' multe kare le stiam inka kind am fost la inceputul lui mai pe 3 si 10.In final prietenul meu pe kare al ajut pe 23 treb sa ridice viza
Offline dentist  
#68 Postat : miercuri, 16 iunie 2010 15:11:53(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
in ultimele zile eliberau doar pasapoartele care trebuiau sa fie eliberate cu una sau doua zile inainte....cele din aceeasi zi trebuiau ori sa astepte dupa orele 15.00 ori sa vina a doua zi
Offline Ganster  
#69 Postat : miercuri, 16 iunie 2010 19:52:21(UTC)
Ganster
gata, dupa ore in sir linga consulat am depus si eu pentru pasaport
sa vedem daca o sa desvchida viza :D
Offline yarkii  
#70 Postat : miercuri, 16 iunie 2010 19:54:49(UTC)
yarkii
Ganster a scris:

Sa respectat lista? este macar un pic de ordine intre cei ce asteapta?
Offline Ganster  
#71 Postat : miercuri, 16 iunie 2010 20:40:54(UTC)
Ganster
yarkii a scris:
Ganster a scris:

Sa respectat lista? este macar un pic de ordine intre cei ce asteapta?

da, lista sa respectat. Era prea mare lista sa nu se respecte. Si foarte multi aveau copiile ale listei
:)
Offline .......  
#72 Postat : joi, 17 iunie 2010 00:27:50(UTC)
.......
Am o intrebare. Sper sa fie cineva care sa ma ajute. Am facut invitatie unei rude acum ceva timp in urma. De la notar am luat invitatia in 2 exemplare ca asa fac eu actele in 3 exemplare, unu ramane la notar, unu il dau rudei mele si unu ramane la mine. Ruda mea si-a facut o viza pe baza acelei invitatii.
Intrebare: In cazul in care acea invitatie mai este valabila ca si termen (eu i-am scris acolo ca il invit in perioada ....),iar viza care a facut-o el deja a expirat (i-au dat-o doar pt o luna), el poate sa-si mai deschida o viza cu aceeasi invitatie sau tre sa-i fac alta invitatie?

Merci anticipat pentru raspunsuri si pareri.
Offline annnna  
#73 Postat : joi, 17 iunie 2010 01:12:14(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
stiu ca in 2009 mama mea isi facea o invitatie pe 1 an si timp de 1 an isi deschidea viza de mai multe ori, dar acum nu stiu daca mai e figura asta.
thanks 2 au multumit acest post util annnna.
Offline Damien  
#74 Postat : joi, 17 iunie 2010 01:17:42(UTC)
Nivel: Incepator
Damien
Postari: 2
Salut !

spuneți-mi vă rog cum se face o invitație ? am o cunoștință în România (care nu știe cum se face și nici eu :D), iar eu vreau să plec să depun documentele pentru cetățenie, care este procedura ? Think

mersi ;)
Offline .......  
#75 Postat : joi, 17 iunie 2010 01:34:22(UTC)
.......
Damien a scris:
Salut !

spuneți-mi vă rog cum se face o invitație ? am o cunoștință în România (care nu știe cum se face și nici eu :D), iar eu vreau să plec să depun documentele pentru cetățenie, care este procedura ? Think

mersi ;)

Se duce la orice notar cu buletinul si face invitatia.
Offline Damien  
#76 Postat : joi, 17 iunie 2010 03:17:51(UTC)
Damien
cu copia buletinului meu ? si eu la rindul meu, stau acasa si astept invitatia in cutia postala ?8-[
Offline Ganster  
#77 Postat : joi, 17 iunie 2010 03:45:58(UTC)
Ganster
Damien a scris:
cu copia buletinului meu ? si eu la rindul meu, stau acasa si astept invitatia in cutia postala ?8-[

dar ce? este greu de transmis prin autocar ?
:)
Offline .......  
#78 Postat : joi, 17 iunie 2010 11:38:39(UTC)
.......
Damien a scris:

Da, nu este necesara prezenta ta. El se duce la notar, trebuie sa aiba buletinul lui in original si o copie xerox (sau scanata sau fax sau in orice mod) a pasaportului tau si face invitatia. Ti-o transmite in original prin autocar, prin posta, printr-o cunostinta...cum stiti.
Offline dentist  
#79 Postat : joi, 17 iunie 2010 12:37:07(UTC)
dentist
tantan a scris:
Am o intrebare. Sper sa fie cineva care sa ma ajute. Am facut invitatie unei rude acum ceva timp in urma. De la notar am luat invitatia in 2 exemplare ca asa fac eu actele in 3 exemplare, unu ramane la notar, unu il dau rudei mele si unu ramane la mine. Ruda mea si-a facut o viza pe baza acelei invitatii.
Intrebare: In cazul in care acea invitatie mai este valabila ca si termen (eu i-am scris acolo ca il invit in perioada ....),iar viza care a facut-o el deja a expirat (i-au dat-o doar pt o luna), el poate sa-si mai deschida o viza cu aceeasi invitatie sau tre sa-i fac alta invitatie?

eu am întrebat prin mai de un domn de la ghişeul de la et. 2 şi el mi-a zis că te poţi folosi de acea invitaţie doar o singură dată. Apoi am văzut că a pus o ştampilă pe invitaţie.
thanks 1 utilizator a multumit dentist acest post util.
Offline leracika  
#80 Postat : joi, 17 iunie 2010 15:06:17(UTC)
leracika
Salutari tuturor! ma poate ajuta cineva? am nevoie de 2 invitatii in Bucuresti!
Offline cgv  
#81 Postat : vineri, 18 iunie 2010 03:31:24(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
http://www.publika.md/ca...-consulatului_40841.html

CAMERA ASCUNSĂ: 200 de lei este preţul plătit de solicitanţii de viză românească pentru a scăpa de rândul din faţa Consulatului
thanks 1 utilizator a multumit cgv acest post util.
bc
Offline Serj080  
#82 Postat : vineri, 18 iunie 2010 13:04:52(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
leracika a scris:

Salutare la toti, vreau sa ma adresez la cei care vor sa peleze la asa numitii "binefacatori", oameni buni nu-i imbogatiti pe cei ce vor sa faca bani pe seama voastra si nu aruncati banii in vint care i-ati strins banut cu banut, ignoratii sau divulgatii la politie sau coruptie ca anume ei si au facut tot haosul acesta care se petrece la Consulat. Mai aveti putina rabdare caci dupa deschiderea consulatelor la Balti si Cahul vor usura toti.
Offline dentist  
#83 Postat : vineri, 18 iunie 2010 13:09:20(UTC)
dentist
leracika a scris:

dacă vei face nişte invitaţii la intermediari, rişti să primeşti refuz la consulat....se întâmplă că unii intermediari fac sute de invitaţii la aceeaşi adresă şi consulatul român detectează asta şi dă refuz şi motivul poate fi următorul: "sunt prea multe persoane invitate la această adresă" şi atunci ai cheltuit banii aiurea.
Offline niko  
#84 Postat : vineri, 18 iunie 2010 13:32:19(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
cine stie este posibil ca mama si fiica sa fie invitate de aceeasi persoana in vizita(fiica a trecut de varsta majoratului)?
Offline dolce-vitta  
#85 Postat : vineri, 18 iunie 2010 13:41:31(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
niko a scris:
cine stie este posibil ca mama si fiica sa fie invitate de aceeasi persoana in vizita(fiica a trecut de varsta majoratului)?

desigur
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline nuta  
#86 Postat : marți, 22 iunie 2010 16:50:40(UTC)
nuta
Postari: 44
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 20
Locatia: Bucuresti
Buna ziua,
As vrea sa-mi spuneti va rog,am acum viza de scurta sedere tip C care expira in octombrie,durata de sedere de 90 zile si mia mai ramas 6 zile ,intrebarea este daca e posibil sa-mi anuleze viza si sami deschida alta tot tip C,ca sa nu astept pina expira.
multumesc

Editeaza de catre utilizator marți, 22 iunie 2010 17:17:45(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alexander  
#87 Postat : marți, 22 iunie 2010 17:00:17(UTC)
Alexander
Postari: 97
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 25
Locatia: Akkerman
edit

Editeaza de catre utilizator marți, 22 iunie 2010 17:01:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#88 Postat : joi, 24 iunie 2010 16:25:04(UTC)
Ganster
gata, am luat pasaportul cu viza, erau si refuzuri. Si cam retraiam
Offline maribran  
#89 Postat : joi, 24 iunie 2010 17:03:00(UTC)
maribran
Postari: 150
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 18
eu am depus azi pentru viza. deci:
am fost luni si m-am inscris pe lista, eram 1962 la numar, am trecut ieri pe la Consulat si am vazut ca treceau ce-i cu 1400 si ceva. azi dimineata la 6-30 eram la Consulat, era multa lume, s-a incercat sa se organizeze cit de cit intrarea. dar lucrurile s-au miscat foarte greu eu am intrat pe teritoriul Consulatului la ora 12-00, se invitau aproximativ cite 30 de persoane, inaintea mea maxim daca intrase 150 de oameni (si azi ziceau ca au program pina la ora 15-00). am asteptat pina la 12-50 sa ne invite sus la ghisee, iar la ghiseu a durat aproximativ 7 minute. pe data de 2 iulie merg dupa pasaport.
cam astea.
Offline iurie  
#90 Postat : vineri, 25 iunie 2010 16:56:01(UTC)
iurie
Mersi pentru informatie,este foarte util pentru noi.Dar eu totusi ma gandesc sa ma duc la ambasada dupa 10 iulie,poate vf fi mai liber putinPray

Editeaza de catre utilizator vineri, 25 iunie 2010 16:56:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Serj080  
#91 Postat : vineri, 25 iunie 2010 18:58:30(UTC)
Serj080
Ganster a scris:

Salut spune-mi te rog ce acte ai auvut in dosarul pentru viza.Poti sa le enumeri si inca ceva, ai indicat ca mergi cu masina personala sau cu autobuzul? Astept raspuns
Offline Ganster  
#92 Postat : vineri, 25 iunie 2010 20:00:09(UTC)
Ganster
Serj080 a scris:
Ganster a scris:

Salut spune-mi te rog ce acte ai auvut in dosarul pentru viza.Poti sa le enumeri si inca ceva, ai indicat ca mergi cu masina personala sau cu autobuzul? Astept raspuns

acte ca si toate de obicei
cont din banca (am deschis la banca de economii 30-40 de lei tot cu extrasul, nu tin minte exact )
fotografia 3,5x4,5 (una ajunge)
pasaport
asigurarea medicala + xerox ( 70 de lei )
"bronarea" cumparata acolo + xerox (50 de lei)
invitatia din Romania + xerox
formularul complectat si fotografia incliata :)
cam atit :)

Editeaza de catre utilizator vineri, 25 iunie 2010 20:01:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Serj080  
#93 Postat : vineri, 25 iunie 2010 20:39:32(UTC)
Serj080
Ganster a scris:
Serj080 a scris:
Ganster a scris:

cont din banca (am deschis la banca de economii 30-40 de lei tot cu extrasul, nu tin minte exact )
pasaport

Dar de cazare nu te-au intrebat nu ti-au cerut nimic altceva? Au mai cerut alt ceva din partea gazdei contract de cumparare-vinzare sau cartea de identitate a gazdei?
Offline maribran  
#94 Postat : vineri, 25 iunie 2010 21:47:34(UTC)
maribran
Postari: 150
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 18
Serj080 a scris:

Dar de cazare nu te-au intrebat nu ti-au cerut nimic altceva? Au mai cerut alt ceva din partea gazdei contract de cumparare-vinzare sau cartea de identitate a gazdei?

salut,
eu de fiecare data cind deschid viza la Ro am invitatie din partea matusii cetatean roman.
pe linga: poza, rezervare de bilet, asigurare (ultimile doua cu copii xerox); invitatie, pasaport, buletin (astea 3 cu copii xerox); dovada celor 500 euro;
mai prezint si actele ce demonstreaza legatura de rudenie.
plus de data aceasta mi-au cerut si copiile la toate vizele care le am in pasaport (i-am spus domnisoarea ca data trecuta am avut copiile dar mi le-au intors inapoi spunindu-mi ca nu sunt necesare).

eu nu stiu cum inregistreaza ei in calculator, dar de fiecare data pot sa-mi ceara acte in plus sau pot sa nu-mi ceara anumite acte.

am deja 5 vize in Ro, toate deschise in baza invitatiei din partea aceleasi persoane, eu cred ca nu-i greu sa verifice lucrul asta si sa puna viza automat, fara a mai cere careva acte.
succes si rabdare la depus actele pentru viza.
Offline yarkii  
#95 Postat : vineri, 25 iunie 2010 22:53:10(UTC)
yarkii
maribran a scris:
Serj080 a scris:

salut,
eu de fiecare data cind deschid viza la Ro am invitatie din partea matusii cetatean roman.
pe linga: poza, rezervare de bilet, asigurare (ultimile doua cu copii xerox); invitatie, pasaport, buletin (astea 3 cu copii xerox); dovada celor 500 euro;
mai prezint si actele ce demonstreaza legatura de rudenie.
plus de data aceasta mi-au cerut si copiile la toate vizele care le am in pasaport (i-am spus domnisoarea ca data trecuta am avut copiile dar mi le-au intors inapoi spunindu-mi ca nu sunt necesare).

eu nu stiu cum inregistreaza ei in calculator, dar de fiecare data pot sa-mi ceara acte in plus sau pot sa nu-mi ceara anumite acte.

am deja 5 vize in Ro, toate deschise in baza invitatiei din partea aceleasi persoane, eu cred ca nu-i greu sa verifice lucrul asta si sa puna viza automat, fara a mai cere careva acte.
succes si rabdare la depus actele pentru viza.

Eu cred ca acuma 99% din solicitanti a vizei romane o iau pentru a ajunge in Romania de a depune dosarul pentru redobandire a cetateniei romane. Asa ca cei de la consulat cred ca verifica numai sa nu fie invitatii exagerate pe o adresa in Ro.
Offline Ganster  
#96 Postat : sâmbătă, 26 iunie 2010 01:29:32(UTC)
Ganster
Serj080 a scris:
Ganster a scris:
Serj080 a scris:
Ganster a scris:

pasaport

a,m uitat sa adaug si xerox la cartea de identitate a omului care te invita

in invitatie e scrisc ca acela care te invita iti asigura cazarea si asa mai departe
Offline Veaceslav  
#97 Postat : sâmbătă, 26 iunie 2010 11:28:22(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
tantan a scris:

Eu personal am deschis viza de 2 ori pe baza la o invitatie.
thanks 1 utilizator a multumit Veaceslav acest post util.
Offline iurie  
#98 Postat : vineri, 16 iulie 2010 14:01:33(UTC)
iurie
Stie cineva cum e la ambasada acum mai liber sau tot asa de aglomerat?
Offline AlexandruL  
#99 Postat : vineri, 16 iulie 2010 14:50:53(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
iurie a scris:
Stie cineva cum e la ambasada acum mai liber sau tot asa de aglomerat?

am trecut azi peste acolo si ii mult mai liber. la poarta aproape nimeni nu-i, la ghiseuri este a multime
Offline Alexandru2010  
#100 Postat : marți, 10 august 2010 13:31:38(UTC)
Alexandru2010
Postari: 51
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 4
News Situatia la ambasada la chisinau

Ieri a fost sa depun pentru viza ( 9 August). Situatia sa mai ameliorat. Am ajuns la 8:45 dimineata si eram numarul 247. Am intrat la 14:05. In total erau 400 pe lista. Atentia: acuma cine sta in rind si nu trece la urma li se da cite un biletel, astfel ca ziua urmatoare daca te prezinti cu acel biletel esti asigurat sa treci, si nu trebuie sa te incsrii pe lista.

De aceea cind eu am fost Luni, au trecut in total circa 480 persoane ( 250 de luni+restu de vineri care aveau biletele). In alte cuvinte daca te scoli dimineata esti asigurata sa treci in aceiasi zi, in cel mai rau caz treci a doua zi.

SFAT : cind ambasada aproape sa se inchida, lumea incepe sa inebuneasca, si toti se imping, stati linga poarta, si fiti atent la lista. Pe la 13:45 incercau sa treaca toti de lista nu se mai tinea cont. Stingeti tel cind intrati in ambasada!!!!!:-$ Linga mine unu vorbea la tel, si lau data afara ca pe un ciine.
Mau intrebat daca ma duc se depun actele pentru cetatenie, eu leam spus ca nu.

news referitor la preturi:
Bronarea bilet- 30 lei ( mai la deal de ambasa, unde se vind coroane de mort)
foto- 8foto= 25 lei linga maraton
asigurare - 50 lei=5 zile

peste 6 zile lucratoare trebuie sa ma duc sa o iau( 18 August) sper sa nu am refusPray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray

Sucess la toti
thanks 1 utilizator a multumit Alexandru2010 acest post util.
Utilizatori pe tema
4 Pagini<1234>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.