Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini«<234
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Andy's  
#151 Postat : duminică, 31 iulie 2011 22:48:02(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Corect a scris Mariutza
Poate sa scrie "somer", "casnic". BigGrin

aha BigGrin BigGrin tot mai bine cu cetatenia europeana nai grij de asa cevaBigGrin BigGrin
Offline dyonyso  
#152 Postat : marți, 2 august 2011 12:50:36(UTC)
Nivel: Incepator
dyonyso
Postari: 1
Locatia: chsinau
Salutare tuturor, am cateva antrebari la voi, este necesara dovada a 500 euro pentru a obtine viza?, trebuie un certificat ce dovedeste bronarea biletului,? Asigurarea medicala (30 000 E) pentru a sti sigur, asta e suma maxima a asigurarii, ea consa doar 100 - 200 lei? Multumesc anticipat
Offline vicky_g  
#153 Postat : marți, 2 august 2011 13:07:11(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: dyonyso Go to Quoted Post
Salutare tuturor, am cateva antrebari la voi, este necesara dovada a 500 euro pentru a obtine viza?, trebuie un certificat ce dovedeste bronarea biletului,? Asigurarea medicala (30 000 E) pentru a sti sigur, asta e suma maxima a asigurarii, ea consa doar 100 - 200 lei? Multumesc anticipat

Da , da , da ...
trebuie extrasul de cont a min. 500 € sau echivalentul a 500 € in mdl depusi la banca .
rezervare de bilet sau bilet.
Asigurare medicala , in dependenta pe ce termen soliciti viza . ( suma asigurata este 30 000 € ) . Daca te asiguri pe o saptamana costa 50-80 lei nustiu exact , sau pe un an , daca nu gresesc anul trecut am dat 250 mdl .
Pe langa ambasada gasesti raspuns la toate intrebarile tale

Editeaza de catre utilizator marți, 2 august 2011 13:08:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#154 Postat : miercuri, 3 august 2011 11:41:08(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: dyonyso Go to Quoted Post

Corect a scris Vicky.
Pt 3 luni eu am platit 50 lei asigurarea.
Pt un an am platit 150-200 lei.
Cu cat pe mai mult timp iti iei asigurarea cu atat pe mai mult timp ti se da viza.
La mine cu asigurarea de 3luni mi-au dat viza numai pe 2 luni din care doar 15zile permis de sedere.
Cand m-am dus cu asiguarea pe un an de zile, mi-au dat viza pe 3 luni din care numai 1luna permis de sedere.
Chiar nu stiu cum dau ei vizele asteaBrick wall

Inca ceva:in loc de bilet(bronarea lui) merge si xerocopiile de la asigurarea de la masina(cartea verde), permis de conducere si "pasaportul" de la masina--> daca alegi sa mergi cu masina in Ro.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 3 august 2011 11:42:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline giu1iano  
#155 Postat : luni, 26 septembrie 2011 17:30:41(UTC)
giu1iano
Postari: 7
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 3
Locatia: bucuresti
salutare,

sunt cetatean roman cu dom. in romania si vreau sa invit o persoana din rep.moldova in vizita,nu-mi este nici un fel de ruda,pe langa invitatie exista si posibilitatea sa demonstrez eu ca o pot intretine si sa trimit extrasul de cont?caci parca am vazut asa ceva pe site-ul ambasadei...sau trebuie neaparat sa aiba in cont persoana care o invit eu?si inca o intrebare va rog... aceleasi proceduri cu liste si cozi la obtinerea vizei?sau sunt mai putine persoane ca in trecut si pt cand sunt programat pt interviul de obtinere a vizei?peste mult timp sau imediat dupa cateva zile?va multumesc
Offline Cezar  
#156 Postat : luni, 26 septembrie 2011 17:34:45(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: giu1iano Go to Quoted Post
salutare,

sunt cetatean roman cu dom. in romania si vreau sa invit o persoana din rep.moldova in vizita,nu-mi este nici un fel de ruda,pe langa invitatie exista si posibilitatea sa demonstrez eu ca o pot intretine si sa trimit extrasul de cont?caci parca am vazut asa ceva pe site-ul ambasadei...sau trebuie neaparat sa aiba in cont persoana care o invit eu?si inca o intrebare va rog... aceleasi proceduri cu liste si cozi la obtinerea vizei?sau sunt mai putine persoane ca in trecut si pt cand sunt programat pt interviul de obtinere a vizei?peste mult timp sau imediat dupa cateva zile?va multumesc

Tu treb sa ai dovada de spatiu de locuit si surse de intretinere. De cei 500 euro nu stiu daca treb persoana invitata sa ii aiba in cont (mai bine de asigurat si sa fie). Treci pe la ORI sa vezi ce spun ei. Si inca depinde cu ce scop inviti. La consulat cum a fost asa a si ramas - cozi.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Tincutza  
#157 Postat : luni, 26 septembrie 2011 18:16:46(UTC)
Tincutza
salutare,

Hooood'oh! de unde ai luat-o si pe asta: "pt cand sunt programat pt interviul de obtinere a vizei?"....?
Care interviu domn'e?

Stai linistit in Romania.

Du-te la un notar din Romania si zi-i ca vrei sa faci o invitatie/chemare pt cineva din Chisinau.
Nu trebuie sa demonstrezi tu nimica, gen extras de cont.
Trebuie doar sa ai adresa de Romania(sau dovada de spatiu de locuit-cum scrie corect Cezar) si cu buletinul tau te duci la notar. Da, e suficient sa te duci la notar doar cu buletinul tau.
De la altii am auzit ca treb sa te duci si cu cartea de imobil. NU stiu de asa ceva daca e adevrat(poate depinde de notar), dar mie mi-a facut vreo 10 invitatii o singura persoana si ea doar cu buletinul a fost la notar.

In invitatie indici datele tale personale(numele, prenumele, data nasterii, adresa, CNP) si datele persoanei care inviti (nume, prenume, anul nasterii, adresa domiciliului, nr pasaport, valabilitatea lui, cod personal).
Mai indici in invitatie si perioada pt care vrei sa o inviti, in scop de vizita(sau altceva) la adresa ta inviti pe dn-a/dn-l X. Dar mai bine scrie in vizita ca sa nu ceara mai multe acte doveditoare.

In invitatie trebuie sa declari pe propria raspundere ca ii asiguri cazare, masa, si vei suporta cheltuielile de intretinere si in caz de imbolnavire sau accident si cele de tratament sau de deces pt persoana invitata. Si mai adaugi ca te obligi ca in situatia in care persoana invitate nu va respecta termenul de sedere pe teritoriul Ro, sa suporti cheltuielile efectuate de catre autoritatile romane cu privire la repartiere. --->fara de astea invitatia nu e valabila! (asta scrie si pe site consulatului)
Si faci xercopie la buletinul tau si o trimiti impreuna cu invitatia la persoana care o inviti, ca sa o ataseze la dosarul pt depunerea vizei.

Persoana invitata trebuie sa aiba card international si in el 500euro, asigurare medicala, bilet, etc

Extrasul ala de care zici in postarea ta ca ai vazut pe site consulatului este vorba extrasul de pe cardul persoanei care inviti, ca sa demonstreze EA (nu tu) ca intradevar are 500euro in cont, ci nu tu sa trimiti extras de cont din Ro. Daca vrei sa o ajuti trimite 500euro ca sa-si puna ea in cont daca nu are 500euro.
Suma de 500euro in cont este minimul.
(!) Cardul trebuie sa fie pe numele persoanei care inviti, nu pe numele tau.

La viza sunt mai putine persoane, decat la celelalte servicii, dar la programare sunt multi ca toti stau in acelasi rand indiferent de serviciile solicitate.(programarile se fac in spatele consulatului).
Abia dupa ce se programeaza se prezinta in fata consulatului sa depuna pachetul de acte pt viza.
Chiar daca ai vrea sa fi tu prezent langa persoana care o inviti, nu ai sa poti intra in consulat nici chiar daca ai buletinul romanesc sau ca esti roman-roman. Cu atat mai mult ca persoana asta nu ti-e ruda, sotie.

Programarea pt viza o dau pt peste 2-3zile, si eliberarea pasaportului cu viza in 5zile.

Uite ca ti-am scris o carte intreaga ca la copii cei miciBigGrin .
Bafta!

Daca mai ai intrebari, neclaritati, intreaba, ca se vede ca esti novice in ale vizelorBlushing .

P.S. mai sus eu am explicat pt viza de tip C(vizita).

Editeaza de catre utilizator luni, 26 septembrie 2011 18:32:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline vicky_g  
#158 Postat : luni, 26 septembrie 2011 19:22:35(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Corect explicat Tincutza , ia loc .. nota 10 BigGrin

Ce tine de card international ... vazusi pe acolo ceva BigGrin cred ca nu e obligatoriu sa aiba card( ala se elibereaza in 30 de zile daca nu gresesc , costa bani si multa bataie de cap )
Pur si simplu merge la banca (persoana care o inviti ), zice ca vrea sa-si deschida un cont pentru viza , unde sa depuie cei 500 € . La banca ii da extrasul de cont dupa depunerea sumei de bani si cu el merge la consulat .
Dupa ce depune pentru viza , poate sa scoata suma de bani din cont .
Offline Tincutza  
#159 Postat : luni, 26 septembrie 2011 19:32:00(UTC)
Tincutza
Corect scrii Vicky, dar o parteBlushing

Card international eu l-am deschis in 3 zile si costa 7 euro.

Nu merge sa aiba doar un cont. De asta si scrie acolo "card international" tocmai pt ca cand te afli in Romania, si ai ramane in "pana" de bani, repede sa-ti poti scoate din bancomat vreo 20 eurashi pt cheltuiala: mancare, wc, etc. ci nu sa cauti si sa alergi la banca intermediara din Romania, la care in Moldova ai deschis contul tau de banca.
Pe cand cu cardul, la orice bancomat poti scoate banii, sa nu mai zic de minimarket de la benzinariiCool

aici lista de acte pt viza: Viza tip C

Editeaza de catre utilizator luni, 26 septembrie 2011 19:36:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alycica  
#160 Postat : luni, 26 septembrie 2011 19:35:57(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Locatia: Moldova
Am obtinut azi viza pentru Romania. Programarea mi-au facut-o peste 20 zile nu peste 2-3 zile, desi acum de pe 15.09 au aparut schimbari in programare.
Am o problema cu viza, mi-au deschis-o doar pe 10 zile, ceia ce nu imi este deajuns. Cine stie ce va fi in caz ca incalc termenul cu 2 zile?
Offline Tincutza  
#161 Postat : luni, 26 septembrie 2011 19:38:36(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Alycica Go to Quoted Post
Am obtinut azi viza pentru Romania. Programarea mi-au facut-o peste 20 zile nu peste 2-3 zile, desi acum de pe 15.09 au aparut schimbari in programare.
Am o problema cu viza, mi-au deschis-o doar pe 10 zile, ceia ce nu imi este deajuns. Cine stie ce va fi in caz ca incalc termenul cu 2 zile?

Aly, cand te-ai programat pt viza? In august?
Atunci in august se dadeau programarile asa cum zici tu: peste 20zile, peste o luna si juma.

Eu m-am programat pe 15/09 si mi-au dat programarea pe 19/09.
M-am mai interesat eu curioasa de la altii care s-au programat in aceeasi zi cu mine, la altii le-au dat pe 20/09.

Schimbarile de care spui ca au aparut din 15/09 este vorba ca la programare se cere sa ai deja tot pachetul de acte la tine, chiar si biletul, ca si cum ai depune pt viza acolo in spatele consulatului, dar de fapt te programezi.
Vezi si aici: http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=127664

Cat despre daca mai stai 2 zile in plus, mai mult decat ti-au permis in viza, la vama te pune sa platesti o amenda(asa am auzit de la altii patiti).

Dar tu vrei sa risti?
Si daca aceasta mica greseala va "afecta" la procesarea dosarului tau pt redobandirea cetateniei?

P.S. mie mi-au dat pt 15 zileBrick wall Brick wall Brick wall nici mie nu-mi ajung dar ce sa-i faci?
Imi "impart" sederea in Ro in asa fel incat sa cuprinda totul in 15 zile.
Uffff de-ar veni mai repede ordinul sa depun juramantul si sa nu mai fiu "presata" de timp ca "hai ca trebuie sa ies din Ro ca imi expira viza"Crying Crying Crying

Editeaza de catre utilizator luni, 26 septembrie 2011 20:23:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline Alycica  
#162 Postat : luni, 26 septembrie 2011 21:39:50(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Locatia: Moldova
probelam e ca imi trebuie minim 11 zile sa stau acolo...nu pot face nimic pentru ca ma casatoresc cu un cetatean roman si la ei obligatoriu terenul de 10 zile si in afara de asta cel putin o zi pentru actele necesareBrick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall
Offline Andy's  
#163 Postat : luni, 26 septembrie 2011 21:51:18(UTC)
Andy's
Originally Posted by: Alexandru2010 Go to Quoted Post
News Situatia la ambasada la chisinau

Ieri a fost sa depun pentru viza ( 9 August). Situatia sa mai ameliorat. Am ajuns la 8:45 dimineata si eram numarul 247. Am intrat la 14:05. In total erau 400 pe lista. Atentia: acuma cine sta in rind si nu trece la urma li se da cite un biletel, astfel ca ziua urmatoare daca te prezinti cu acel biletel esti asigurat sa treci, si nu trebuie sa te incsrii pe lista.

De aceea cind eu am fost Luni, au trecut in total circa 480 persoane ( 250 de luni+restu de vineri care aveau biletele). In alte cuvinte daca te scoli dimineata esti asigurata sa treci in aceiasi zi, in cel mai rau caz treci a doua zi.

SFAT : cind ambasada aproape sa se inchida, lumea incepe sa inebuneasca, si toti se imping, stati linga poarta, si fiti atent la lista. Pe la 13:45 incercau sa treaca toti de lista nu se mai tinea cont. Stingeti tel cind intrati in ambasada!!!!!:-$ Linga mine unu vorbea la tel, si lau data afara ca pe un ciine.
Mau intrebat daca ma duc se depun actele pentru cetatenie, eu leam spus ca nu.

news referitor la preturi:
Bronarea bilet- 30 lei ( mai la deal de ambasa, unde se vind coroane de mort)
foto- 8foto= 25 lei linga maraton
asigurare - 50 lei=5 zile

peste 6 zile lucratoare trebuie sa ma duc sa o iau( 18 August) sper sa nu am refusPray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray

Sucess la toti

stiu ca tare nu imi trebuie dar vreu sa ma informez corect... ce fel de biletel?? care da la poarta? dap programare la ghiseul 123 trebuie de facut?
Offline Cezar  
#164 Postat : luni, 26 septembrie 2011 22:12:56(UTC)
Cezar
probelam e ca imi trebuie minim 11 zile sa stau acolo...nu pot face nimic pentru ca ma casatoresc cu un cetatean roman si la ei obligatoriu terenul de 10 zile si in afara de asta cel putin o zi pentru actele necesareBrick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall

Pai sa vina romanul sa va casatoriti in MD si apoi el va transcrie certificatul de casatorie in RO.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Cezar  
#165 Postat : luni, 26 septembrie 2011 22:15:18(UTC)
Cezar

Risti sa ai expulzare din RO. Cel mai probabil 5 ani de interdictie de intrare in RO.
Deja mai bine va casatoriti in MD si apoi romanul iti face reintregirea familiei. Iar apoi obtii carte de rezidenta.
Offline giu1iano  
#166 Postat : luni, 26 septembrie 2011 23:10:17(UTC)
giu1iano
multumesc mult de lamuriri...nu e problema ca ai scris o "carte" tincutza...chiar ma bucur ca ca mi-ai explicat in detaliu...
thanks 1 utilizator a multumit giu1iano acest post util.
Offline Tincutza  
#167 Postat : marți, 27 septembrie 2011 09:21:36(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
stiu ca tare nu imi trebuie dar vreu sa ma informez corect... ce fel de biletel?? care da la poarta? dap programare la ghiseul 123 trebuie de facut?

Se programeaza la ghiseu 1,2,3 in spatele consulatului.

Dupa ce te programezi, cu foaia de la programare iti da voie sa intri pe poarta, apoi acolo la poarta iti da alt biletel care indica nr tau de rand(altul decat acela de pe programare) dupa care te orientezi la afisarea pe panou, la care ghiseu sa te apropii.

Postarea care ai atasat-o tu, e situatia ce a fost in anul 2010 cand nu erau programarile care sunt acuma. Pe atunci erau rand viu, veneai chiar si de la 12 noapte sa te prinzi in lista si daca te incadrezi in primii 400, sau 200, reuseai sa intri in ziua aceea, daca nu, incepeai de la zero a doua zi.

Editeaza de catre utilizator marți, 27 septembrie 2011 13:21:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline giu1iano  
#168 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 10:28:34(UTC)
giu1iano
update :D ...persoana draga invitata de mine s-a programat in cateva zile totul ok,chiar mai simplu decat se spune pe aici pe site,nu a fost nevoie de card international,a fost suficient un cont si extras si raspunsul la solicitarea pt viza va fi peste o saptamana....o prostie si birocratia idioata faza cu vizele...cum sa exista viza pentru moldoveni sa intre in romania????o tampenie....daca tot statul roman incearca sa tireze persoanele care intra in romania ar trebui mai degraba sa ceara unui moldovean cand intra in romania urmatoarele:

1.sa stie limba romana (altfel nu e roman)
2.sa aiba cazier curat (infractori si in special infractori "bronzati" nu ducem lipsa :D )
3.sa te poti intretine sau sa ai pe cineva care te ajuta in romania ( la fel de cersetori nu ducem lipsa :D )

p.s.: am uitat sa intreb persoana care am invitato daca pentru eliberarea vizei plateste vreo taxa,pe site am vazut ca scrie ca este gratuit viza pentru moldoveni.....asta ar fi o tampenie si mai mare...stie cineva daca se plateste taxa pt viza?
thanks 2 au multumit acest post util giu1iano.
Offline sabina  
#169 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 11:21:44(UTC)
Nivel: Membru
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
update :D ...persoana draga invitata de mine s-a programat in cateva zile totul ok,chiar mai simplu decat se spune pe aici pe site,nu a fost nevoie de card international,a fost suficient un cont si extras si raspunsul la solicitarea pt viza va fi peste o saptamana....o prostie si birocratia idioata faza cu vizele...cum sa exista viza pentru moldoveni sa intre in romania????o tampenie....daca tot statul roman incearca sa tireze persoanele care intra in romania ar trebui mai degraba sa ceara unui moldovean cand intra in romania urmatoarele:

1.sa stie limba romana (altfel nu e roman)
2.sa aiba cazier curat (infractori si in special infractori "bronzati" nu ducem lipsa :D )
3.sa te poti intretine sau sa ai pe cineva care te ajuta in romania ( la fel de cersetori nu ducem lipsa :D )

p.s.: am uitat sa intreb persoana care am invitato daca pentru eliberarea vizei plateste vreo taxa,pe site am vazut ca scrie ca este gratuit viza pentru moldoveni.....asta ar fi o tampenie si mai mare...stie cineva daca se plateste taxa pt viza?

este Gratuit Smile ........... iti dai seama cit de "norocosi" suntem, avem vize gratuite din partea Ro. Sneaky
offffffff.... cind vor mai iesi ordine, sa ne mai bucure sufletele?
thanks 1 utilizator a multumit sabina acest post util.
Offline giu1iano  
#170 Postat : miercuri, 5 octombrie 2011 11:31:02(UTC)
giu1iano
iti dau eu ordine sa te bucure:

iti ordon sa fii sanatoasa,sa te bucuri de viata oriunde ai fi,sa-ti indeplinesti visele si sa fii iubita...sunt mai importante ca un loc,o tara sau o viza :D:D:D
thanks 3 au multumit acest post util giu1iano.
Offline Andy's  
#171 Postat : sâmbătă, 12 noiembrie 2011 12:54:52(UTC)
Andy's
Cum e procedura la consulatul roman de exemplu persoana are carte de indentitate si vrea la unui prieten sai faca invitatie in md la consulat cit costa invitatia sa o faca pe loc sa nu plece tocmai in ro??? cine a mai facut asa? stiu ca de gradu l nu trebuie invitatie dar la prietenii nustiu nimic
Offline Wladislaw  
#172 Postat : sâmbătă, 12 noiembrie 2011 13:41:32(UTC)
Nivel: Membru
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Cum e procedura la consulatul roman de exemplu persoana are carte de indentitate si vrea la unui prieten sai faca invitatie in md la consulat cit costa invitatia sa o faca pe loc sa nu plece tocmai in ro??? cine a mai facut asa? stiu ca de gradu l nu trebuie invitatie dar la prietenii nustiu nimic

Invitatia era vre-o 60euro la consulat.
Offline Andy's  
#173 Postat : sâmbătă, 12 noiembrie 2011 19:27:59(UTC)
Andy's
Deam mai bine se duce la brasov si face cu 40 roniBigGrin BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit Andy's acest post util.
Offline Tincutza  
#174 Postat : sâmbătă, 12 noiembrie 2011 21:47:38(UTC)
Tincutza
Deam mai bine se duce la brasov si face cu 40 roniBigGrin BigGrin

Sau la Oradea cu 20 roni BigGrin
Offline Andy's  
#175 Postat : duminică, 13 noiembrie 2011 02:24:57(UTC)
Andy's
eii asta deam depinde de notar... ca notarurile din romania is fix ca la noi unde e mai eftin unde e mai scump... mie in genere mii tot una .. nu mie imi trebuie caatareBigGrin BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit Andy's acest post util.
Utilizatori pe tema
4 Pagini«<234
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.