Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

34 Pagini<12345>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline guitar_iura  
#101 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 20:07:32(UTC)
Nivel: Membru Avansat
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
lenuta64 a scris:
mersi mult penru felicitari ,am o stare confuza de euforie

domiciliul l-am solicitat in Chisinau

Deci, dosarul l-ai depus la Bucuresti in 2003 si ai scolicitat mentinerea domiciliului in strainatate? Iar scrisoarea pe care ai primit-o de la MJ, te informeaza ca a fost emis ordinul ministrului de redobandire si trebuie sa mergi timp de 3 luni sa te programezi pentru juramant la sectiile consulare din strainatate? Te rog sa confirmi ce zic mai sus. Sunt interesat de o situatie similara cu a ta, de aceea vreau sa aflu aceste detalii. Multumesc.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 3 februarie 2010 20:09:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VasileL  
#102 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 20:57:50(UTC)
VasileL
Postari: 66
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 5
lenuta64 a scris:
am primit la posta 2 scrisori recomandate de la MJ pentru mine si fiul meu cu aprobarea cererii de redobandire ord.3254 din 7/12/09
depus dosar 12/2003,reinoire dosar 05/2009 ,aviz pozitiv 28/08/09,scrisoare 03/02/2010

FELICITARI!!!!:-({|= :-({|= :-({|=
Offline maribran  
#103 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 20:58:48(UTC)
maribran
Postari: 150
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 18
Poate a da Dumnezeu si s-a misca carul din loc.
dosarul meu, azi ar fi trebuit sa intre in comisie.
cineva scria ca dosarul se afla in comisie undeva pina la 3 luni, intereseant ce poti sa citesti atita?
Offline LUCIA79  
#104 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 21:31:41(UTC)
LUCIA79
Postari: 166
A fost multumit de: 38 -ori in postarea 24
VasileL a scris:
lenuta64 a scris:
am primit la posta 2 scrisori recomandate de la MJ pentru mine si fiul meu cu aprobarea cererii de redobandire ord.3254 din 7/12/09
depus dosar 12/2003,reinoire dosar 05/2009 ,aviz pozitiv 28/08/09,scrisoare 03/02/2010

FELICITARI!!!!!!!!!!scaneaza te rog scrisoarea si posteazo pe forum.toti iti vor fi recunoscatori.
Offline lenuta64  
#105 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 21:59:40(UTC)
Nivel: Incepator
lenuta64
Postari: 7
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova
guitar_iura a scris:
lenuta64 a scris:

Deci, dosarul l-ai depus la Bucuresti in 2003 si ai scolicitat mentinerea domiciliului in strainatate? Iar scrisoarea pe care ai primit-o de la MJ, te informeaza ca a fost emis ordinul ministrului de redobandire si trebuie sa mergi timp de 3 luni sa te programezi pentru juramant la sectiile consulare din strainatate? Te rog sa confirmi ce zic mai sus. Sunt interesat de o situatie similara cu a ta, de aceea vreau sa aflu aceste detalii. Multumesc.

am depus dosarul in Chisinau
Offline lenuta64  
#106 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 22:00:31(UTC)
lenuta64
LUCIA79 a scris:
VasileL a scris:
lenuta64 a scris:

FELICITARI!!!!!!!!!!scaneaza te rog scrisoarea si posteazo pe forum.toti iti vor fi recunoscatori.

Atasamente:
Save0005.BMP 1,031 KB, salvati 44 ori.
lenuta64 ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
instiintare-redobandire-cetatenie-romana.jpg
thanks 2 au multumit acest post util lenuta64.
Offline georgeta  
#107 Postat : miercuri, 3 februarie 2010 23:33:35(UTC)
georgeta
Postari: 303
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
lenuta64 a scris:

Felicitari!!se pare ca se misca incet treaba si cu scrisorile...:)
Offline yo  
#108 Postat : joi, 4 februarie 2010 15:42:17(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: Chisinau
georgeta a scris:
lenuta64 a scris:

Felicitari!!se pare ca se misca incet treaba si cu scrisorile...:)

WOWWWW!!!! nu mai spuneti, chiar merge treaba, sa vedem daca reusesc pin ala sfirsitul anului sa le dea cetateniei tuturor restantierilor (150mii-300mii)
Offline cristinush  
#109 Postat : joi, 4 februarie 2010 16:01:03(UTC)
cristinush
Postari: 8
Locatia: chisinau
deci daca am fost avizata pe 20.10 2009, scrisoara e posibil sa o primesc prin martie( asta dupa cazul de mai sus)..:))) 5 luni pentru o scrisoare, super...
Offline silvica  
#110 Postat : joi, 4 februarie 2010 16:04:07(UTC)
silvica
Postari: 103
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 14
salutare! asa o intrebare: stie cineva, de unde se ia adresa domiciliului, la care se expediaza scrisoarea recomandata? din ce acte? ca nu mai tin minte, daca am specificat undeva adresa de domiciliu. sau din buletinul de identitate MD? va rog sa-mi raspundeti, daca stie cineva precis! multumesc.
Offline cgv  
#111 Postat : joi, 4 februarie 2010 16:30:34(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
silvica a scris:
salutare! asa o intrebare: stie cineva, de unde se ia adresa domiciliului, la care se expediaza scrisoarea recomandata? din ce acte? ca nu mai tin minte, daca am specificat undeva adresa de domiciliu. sau din buletinul de identitate MD? va rog sa-mi raspundeti, daca stie cineva precis! multumesc.

http://www.just.ro/Porta...rere%2010%20alin%201.doc

Acesta cerere se depune cu toate actele in dosar

Editeaza de catre utilizator joi, 4 februarie 2010 16:31:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VasileL  
#112 Postat : joi, 4 februarie 2010 16:36:27(UTC)
VasileL
cristinush a scris:
deci daca am fost avizata pe 20.10 2009, scrisoara e posibil sa o primesc prin martie( asta dupa cazul de mai sus)..:))) 5 luni pentru o scrisoare, super...

sa speram ca nu va fi mai mult de 5 luni.
Offline silvica  
#113 Postat : joi, 4 februarie 2010 17:29:48(UTC)
silvica
cgv a scris:
silvica a scris:

poate nu m-am exprimat clar: cind am depus dosarul la Bucuresti, tocmai in anul 2002, nu mai tin minte daca am indicat undeva adresa de domiciliu.(adresa nu am schimbat-o de atunci)
daca cineva , care a depus in acea perioada tine minte, daca a indicat adresa undeva, sa-mi spuna in ce act figureaza adresa de domiciliu, la care cei de la DC expediaza scrisorile recomandate? multumesc anticipat.
Offline yo  
#114 Postat : joi, 4 februarie 2010 17:37:06(UTC)
yo
silvica a scris:
cgv a scris:
silvica a scris:

poate nu m-am exprimat clar: cind am depus dosarul la Bucuresti, tocmai in anul 2002, nu mai tin minte daca am indicat undeva adresa de domiciliu.(adresa nu am schimbat-o de atunci)
daca cineva , care a depus in acea perioada tine minte, daca a indicat adresa undeva, sa-mi spuna in ce act figureaza adresa de domiciliu, la care cei de la DC expediaza scrisorile recomandate? multumesc anticipat.

Cel putin, iti vor scrie la adresa din buletin, daca nu ai indicat in alta parte adresa de corespondenta. Cumnata mea indicase adresa de corespondenta la cumatrii lor din chisinau, findca la domiciliul dupa buletin nimeni nu locuia, si peste 5 ani intradevar a venit scrisoarea la adresa cumatrilor lor.
Offline silvica  
#115 Postat : joi, 4 februarie 2010 17:42:16(UTC)
silvica
yo a scris:
silvica a scris:
cgv a scris:
silvica a scris:

Cel putin, iti vor scrie la adresa din buletin, daca nu ai indicat in alta parte adresa de corespondenta. Cumnata mea indicase adresa de corespondenta la cumatrii lor din chisinau, findca la domiciliul dupa buletin nimeni nu locuia, si peste 5 ani intradevar a venit scrisoarea la adresa cumatrilor lor.

dar in cazierele judiciare nu poate fi indicata adresa de domiciliu? ca pe astea leam trimis repetat in 2008, cind am facut urgentare, impreuna cu declaratii...

Offline yo  
#116 Postat : joi, 4 februarie 2010 18:39:26(UTC)
yo
silvica a scris:
yo a scris:
silvica a scris:
cgv a scris:
silvica a scris:

dar in cazierele judiciare nu poate fi indicata adresa de domiciliu? ca pe astea leam trimis repetat in 2008, cind am facut urgentare, impreuna cu declaratii...

Nu tin minte, dar cind voi avea la mina un cazier ma voi uita. Desi sotia mea cind si-a schimbat domiciliul a scris o scrisoare in care a indicat noua adresa de corespondenta si faptul ca vrea sa depunajuramintul la chisinau, si asa si a fost, adica totul perfect, nici o incurcatura la DC.
Offline silvica  
#117 Postat : vineri, 5 februarie 2010 04:42:09(UTC)
silvica
yo a scris:
silvica a scris:
yo a scris:
silvica a scris:
cgv a scris:
silvica a scris:

Nu tin minte, dar cind voi avea la mina un cazier ma voi uita. Desi sotia mea cind si-a schimbat domiciliul a scris o scrisoare in care a indicat noua adresa de corespondenta si faptul ca vrea sa depunajuramintul la chisinau, si asa si a fost, adica totul perfect, nici o incurcatura la DC.

hei, lume, ce se intimpla? de ce sintem asa pasivi? inainte cei mai informati de pe aici, de pe forum, erau mai activi, mai de ajutor, dar acuma... au deevenit cetateni romani...ne lasati de izbeliste. sustineti-ne si pe noi, care am mai ramas pe aici, please!!!

apropo, ce ieri nimeni na mai primit scrisoare acasa? sau uita toti sa scrie?

Editeaza de catre utilizator vineri, 5 februarie 2010 04:43:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#118 Postat : vineri, 5 februarie 2010 11:38:11(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Silvica, ai adresat vreo intrebare si nu ti s-a raspuns? Sa stii ca multi dintre cei care deja au luat cetatenia sunt la fel de activi pe forum. Bineinteles daca nu stie omu raspunsu la o intrebare atunci se abtine. Asa ca mai mult curaj !

Iar cei mai vechi de pe forum nu prea au cum sa primeasca scrisori deoarece majoritatea deja au trecut peste acest stadiu. Asa ca asteptam vesti cu scrisorile de la persoanele care au depus dosarele mai recent.
Offline VasileL  
#119 Postat : vineri, 5 februarie 2010 13:23:27(UTC)
VasileL
Silvica eu astept srisoare de la DC(aviz 21.09.2009), cum primesc va anunt.
Offline silvica  
#120 Postat : vineri, 5 februarie 2010 15:08:41(UTC)
silvica
va multumesc mult tantan si VasileL, dar si celorlalti, care miau raspuns mai inainte cgv, yo...! acum am inteles ca nu stiti nici voi raspunsul concret si de aia nu-mi raspundeati, dar eu incepeam sa cred ca pur si simplu nu reactionati, ca aveti altceva mai important...sorry! ma mai apuca si pe mine pesimismul citeodata :-s , desi sint o fire f. optimista \:d/
Offline Andries  
#121 Postat : vineri, 5 februarie 2010 21:14:08(UTC)
Andries
Postari: 68
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 9
VasileL a scris:
Silvica eu astept srisoare de la DC(aviz 21.09.2009), cum primesc va anunt.

Si eu astept, cum ma anunta in ce parte se misca carul, cum postez si eu aici etapele.
Offline lenuta64  
#122 Postat : vineri, 5 februarie 2010 22:10:34(UTC)
lenuta64
azi m-am programat pentru juramant pe 04/03/2010 si am vazut ca erau mai multe persoane cu scrisori ca la mine
thanks 1 utilizator a multumit lenuta64 acest post util.
Offline Andries  
#123 Postat : vineri, 5 februarie 2010 22:34:50(UTC)
Andries
Postari: 68
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 9
lenuta64 a scris:
azi m-am programat pentru juramant pe 04/03/2010 si am vazut ca erau mai multe persoane cu scrisori ca la mine

Desigur ca sunt multe persoane, cu mult mai multe decit sunt inregistrati pe site-ul dat si care ar putea sa-si impartaseasca bucuria de la obtinerea scrisorii.:)
Offline annnna  
#124 Postat : luni, 8 februarie 2010 01:34:09(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Eu am trimis petitii cu adresa de domiciliul din RO. Avizul pozitiv l-am primit pe adresa din RO. In MO si in lista m-am regasit pe internet. Dupa care am primit instiintare in MD ca am redobandit cetatenia. Asa ca, repet, conteaza cat de atenti sunt cei care tehnoredacteaza scrisorile.
Offline niko  
#125 Postat : luni, 8 februarie 2010 23:08:19(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Salut,este cineva cu avizul din septembrie 2009 care a primit scrisoare acasa?(numai daca ne tinem la curent unii pe altii ne putem orienta cit de rapid decurg lucrurile,ultima scrisoare era cu avizul din 28 august 2009).
Offline Tol  
#126 Postat : marți, 9 februarie 2010 01:06:50(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Stiu pe cineva care are aviz din septembrie si are ordinul in ianuarie pe www.just.ro dar nu a primit inca nici o scrisoare.
Offline VasileL  
#127 Postat : marți, 9 februarie 2010 01:59:43(UTC)
VasileL
Tol a scris:
Stiu pe cineva care are aviz din septembrie si are ordinul in ianuarie pe www.just.ro dar nu a primit inca nici o scrisoare.

Spune te rog din ce data din septembrie are aviz, si ce numar are ordinul? Eu am aviz din 21.09.2009.

Editeaza de catre utilizator marți, 9 februarie 2010 02:04:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline silvica  
#128 Postat : marți, 9 februarie 2010 02:37:40(UTC)
silvica
si eu am avizul pozitiv din 19 septembrie 2009 si astept cu nerabdare scrisoarea ceea. dar puteti sa ne spuneti si noua unde pe just.ro sint ordinele celea???
Offline .......  
#129 Postat : marți, 9 februarie 2010 12:15:49(UTC)
.......
silvica a scris:
si eu am avizul pozitiv din 19 septembrie 2009 si astept cu nerabdare scrisoarea ceea. dar puteti sa ne spuneti si noua unde pe just.ro sint ordinele celea???

Care ordine? Pe just.ro sa urmaresti listele cu juramantul care apar (in cazul in care ai solicitat cu domiciliul in Romania).
Offline cgv  
#130 Postat : marți, 9 februarie 2010 13:02:17(UTC)
cgv
Medalii:
tantan a scris:
silvica a scris:

Care ordine? Pe just.ro sa urmaresti listele cu juramantul care apar (in cazul in care ai solicitat cu domiciliul in Romania).

Pe : http://www.just.ro/Meniu...i/tabid/207/Default.aspx

dai un clik pe "Publicare MOF P.I" si se sorteaza dupa ordinile publicate in MO, si in asa mod pe primele 35 de pagini apar persoanele ce nu au fost publicate in MO.
Si deci, la unele persoane se poate vedea la coloana "Hotarare de Guvern" ordinile mai noi ce nu se publica in MO.
thanks 1 utilizator a multumit cgv acest post util.
Offline Tol  
#131 Postat : marți, 9 februarie 2010 13:42:56(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Ordinul nr.186/C/2010-01-14

Nu stiu de pe ce data are avizul, insa stiu ca din septembrie.
Offline VasileL  
#132 Postat : marți, 9 februarie 2010 14:31:34(UTC)
VasileL
silvica a scris:

Tu nu te poti vedea in ce ordin esti si nici eu,se pot gasi numai acei care au depus actele in anii 2006-2007
Offline silvica  
#133 Postat : marți, 9 februarie 2010 14:50:12(UTC)
silvica
VasileL a scris:
silvica a scris:

Tu nu te poti vedea in ce ordin esti si nici eu,se pot gasi numai acei care au depus actele in anii 2006-2007

pai, m-am uitat si eu la listele celea, nu o singura data, si am inteles ca noi nu avem de unde aparea acolo 8-[.
dar, ma gandeam ca poate e ceva nou?Think
ok, hai sa mai asteptam, ca oricum n-avem de ales...:-"
Offline cgv  
#134 Postat : marți, 9 februarie 2010 15:14:45(UTC)
cgv
Medalii:
Este cineva care a primit instiintare de redobandire a cetateniei romane cu domiciliu stabilit in RO si a depus actele la Bucuresti pe baza permisului de sedere permanent?
Ma intereseaza adresa la care ati primit scrisoarea, la adresa de resedinta (RO) sau de domicilu (MD) ????
Offline dolce-vitta  
#135 Postat : marți, 9 februarie 2010 15:36:15(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
salut la toti.eu sunt noua pe aici... dar am inteles ca daca trebuia sa am aviz din 28.01.2010 atunci scrisore de la dir.cet...nu primesc mai degraba de 3 luniBrick wall
Offline cgv  
#136 Postat : marți, 9 februarie 2010 16:00:25(UTC)
cgv
Medalii:
dolce-vitta a scris:
salut la toti.eu sunt noua pe aici... dar am inteles ca daca trebuia sa am aviz din 28.01.2010 atunci scrisore de la dir.cet...nu primesc mai degraba de 3 luniBrick wall

Citeste mai sus in acest topic si ai sa vezi ca sunt persoane cu aviz din august si septembrie 2009 care inca n-au primit instiintari.
Offline dolce-vitta  
#137 Postat : marți, 9 februarie 2010 16:15:52(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
cgv a scris:
dolce-vitta a scris:

Citeste mai sus in acest topic si ai sa vezi ca sunt persoane cu aviz din august si septembrie 2009 care inca n-au primit instiintari.

am vazut..dar m-am cam saturat sa astept si acesta inca nu-i sfirsitul...in 2003 am trimis cerere la consulat..in ianuarie 2009 am depus dosarul, nu stiam nici numarul ..nimic, dar am trimis mai multe scrisori si mi-a venit 2 raspunsuri cu acelas continut.. ca dosarul meu num.... este programat in sedinta din 28.01.2010, speram sa apar in monitor..macar cumva ne puteam orienta..dar acuma nu ne ramine decit sa asteptam
Offline oleandra  
#138 Postat : marți, 9 februarie 2010 21:21:58(UTC)
oleandra
Postari: 39
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 1
Ultimul ordin aparut este
Ordinul nr.282/C/2010-01-27. Ca un punct de reper sunt informatiile de pe www.just.ro. Desi sunt doar pt dosarele din 2006 si 2007 putem vedea cind apar aceste ordine. Eu verific zilnic pagina cu numele meu. Sunt avizata pozitiv dar ordinul inca nu e in dreptul meu.
Offline niko  
#139 Postat : marți, 9 februarie 2010 22:08:40(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
oleandra tu cind ai avizul daca inca nu apare ordinul in dreptul tau? eu am depus dosarul in 2003 si nu ma ajuta just.ro
Offline kazimir  
#140 Postat : miercuri, 10 februarie 2010 00:13:00(UTC)
kazimir
Postari: 6
Am dat cerere de redobindire a cet. romane in 2003. In 2007 mi-a venit o scrisoare in care erau indicate actele necesare pentru redobindire, am depus aceste acte in noiembrie 2007. Pe data de 2 februarie 2010 mi-a venit scrisoarea in vederea depunerii juramintului, am depus actele pentru juramint ( 2 foto 4.5X3.5 copia legalizata a buletinului si a certificatului de nastere copia legalizata a certificatului de insotire ) si mi-au stabilit data cind trebuie sa vin pentru a depune juramintul 11.03.2010
Offline tinuta1985  
#141 Postat : miercuri, 10 februarie 2010 11:25:38(UTC)
tinuta1985
Postari: 36
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Locatia: Romania
dolce-vitta a scris:
cgv a scris:
dolce-vitta a scris:

am vazut..dar m-am cam saturat sa astept si acesta inca nu-i sfirsitul...in 2003 am trimis cerere la consulat..in ianuarie 2009 am depus dosarul, nu stiam nici numarul ..nimic, dar am trimis mai multe scrisori si mi-a venit 2 raspunsuri cu acelas continut.. ca dosarul meu num.... este programat in sedinta din 28.01.2010, speram sa apar in monitor..macar cumva ne puteam orienta..dar acuma nu ne ramine decit sa asteptam

Am aflat si eu ca am aviz pozitiv din 28.08.09 dosar depus la Bucuresti, si nu am primit inca scrisoare, este cineva cu dosar depus la Bucuresti si a primit scrisoare?
Offline oleandra  
#142 Postat : miercuri, 10 februarie 2010 18:12:26(UTC)
oleandra
Postari: 39
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 1
niko a scris:
oleandra tu cind ai avizul daca inca nu apare ordinul in dreptul tau? eu am depus dosarul in 2003 si nu ma ajuta just.ro

Eu am depus dosarul in 2007, iar pe 23 decembrie 2009 am aparut pe just.ro cu aviz pozitiv. E posibil sa-l fi primit mai devreme si de-abia atunci au actualizat datele. Iar acum pot sa vad cind apare ordinul, dar vad ca dureaza iarasi cam vreo 2 luni de la ordin pina la primirea instiintarii acasa, desi ea trebuie sa vina de indata de la emiterea acestui ordin. Vad ca le place sa se joace cu nervii nostri.
Offline annnna  
#143 Postat : joi, 11 februarie 2010 01:14:45(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
cgv a scris:
Este cineva care a primit instiintare de redobandire a cetateniei romane cu domiciliu stabilit in RO si a depus actele la Bucuresti pe baza permisului de sedere permanent?
Ma intereseaza adresa la care ati primit scrisoarea, la adresa de resedinta (RO) sau de domicilu (MD) ????

Tu pentru cine intrebi, pentru tine? Sora mea a depus in martie 2009, inca n-a primit nici o instiintare, dar oricum verific listele cu juramantul, poate o gasesc acolo odata fara sa mai vina vreo instiintare (nu am incredere in serviciul lor).
Offline cgv  
#144 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:24:46(UTC)
cgv
Medalii:
A mai aparut un Ordin al Ministrului pe just.ro : 392/C/2010-02-05
Offline applicant for_Ro  
#145 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:25:20(UTC)
applicant for_Ro
Postari: 168
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
Salut!
Am fost ieri la Directia Cetatenie, Bucuresti.
La registratura s-au inscris in jur de 50 oameni, insa Doamna a anuntat ca completeaza lista cu doritori pina la 80. Nu erau atitia doritori.

Vreau parerea Dvs., ce credeti despre situatia dosarelor familiei mele?
Ce sanse (in termeni de timp) avem?

Cerere - depusa la Consulatul RO din Chisinau in septembrie, 2004.
Dosarele (6 la numar) depuse la la Ambasada Romaniei din Chisinau in iulie, 2008 - ianuarie, 2009.

Am scris scrisoare recomandata la Directia Cetatenie pt a afla numarul si soarta dosarelor pe 23.09.2009, insa nu am primit un raspuns.

Ieri, am fost la DC si mi-au spus numarul dosarului:
11xxx/RD/2009 (I termen la Comisie este 18.12.2009) si
14xxx/RD/2009 (I termen la Comisie este 27.01.2010).
Dosarul taticului are aviz pozitiv din 17.12.2009.

Am depus memoriul de urgentare pt fiecare cu procura si am intrebat ce asteptam mai departe in dinamica?
Doamna, care a fost foarte amabila mi-a zis ca nu poate spune nimic, totul depinde de Comisie?
Cum credeti, ce sa asteptari sa avem? Reale :)

Offline cgv  
#146 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:36:34(UTC)
cgv
Medalii:
fabiangelus a scris:
Salut!
La registratura s-au inscris in jur de 50 oameni, insa Doamna a anuntat ca completeaza lista cu doritori pina la 80. Nu erau atitia doritori.

Dosarele (6 la numar) depuse la la Ambasada Romaniei din Chisinau in iulie, 2008 - ianuarie, 2009.

Am scris scrisoare recomandata la Directia Cetatenie pt a afla numarul si soarta dosarelor pe 23.09.2009, insa nu am primit un raspuns.

Am depus memoriul de urgentare pt fiecare cu procura si am intrebat ce asteptam mai departe in dinamica?
Doamna, care a fost foarte amabila mi-a zis ca nu poate spune nimic, totul depinde de Comisie?

Dosarul depus in iulie 2008 are numarul 11xxx/RD/2009 ? Vreau sa stiu asta ca sotia mea tot a depus dosarul la Chisinau in iulie 2008 si inca nu stim numarul dosarului, nu doresc functionarii de la DC sa raspunda la scrisori si mail-uri :(
Offline .......  
#147 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:37:11(UTC)
.......
In mediu un dosar sta in comisie in jur de 3-4 luni. Comisia ii da aviz pozitiv si dosarul iese din comisie. De la aviz pozitiv si pana la juramant iar dureaza in jur de 2-3 luni. Cam astea ar trebui sa fie asteptarile reale dupa parerea mea.

Editeaza de catre utilizator joi, 11 februarie 2010 16:38:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline silvica  
#148 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:39:53(UTC)
silvica
fabiangelus a scris:
Salut!

ce putem sa zicem: --asteptare si rabdare!
la noi dosarele au avut termenul la comisie in 22 iulie 2009 si avizul pozitiv la mijlocul lui septembrie. si tot mai asteptam...
ma mir singura cum mai putem???[-(
Offline cgv  
#149 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:40:45(UTC)
cgv
Medalii:
cgv a scris:

mai este unul : Ordin nr.393/C/2010-02-05
Offline silvica  
#150 Postat : joi, 11 februarie 2010 16:56:56(UTC)
silvica
cgv a scris:
cgv a scris:

mai este unul : Ordin nr.393/C/2010-02-05

si oare cine e in el??? poate si noi? Pray sa dea Domnul!!!:-$
Utilizatori pe tema
34 Pagini<12345>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.