Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini«<2345>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline gicu23  
#151 Postat : miercuri, 9 martie 2011 21:01:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
dolce-vitta a scris:
of..inca niimic nustiu de dosarul surorii mele ..mai astept si am sa scriu eu scrisoare pentru ea..ca ea la moment e in Italia

inseamna ca ei te-au refuzat deoarece urma ca ei sa-ti elibereze CI pe loc sau ma rog in cate va ore, iar fara CNP ei nu puteau face lucrul acesta....
Offline dolce-vitta  
#152 Postat : miercuri, 9 martie 2011 21:06:47(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
gicu23 a scris:
inseamna ca ei te-au refuzat deoarece urma ca ei sa-ti elibereze CI pe loc sau ma rog in cate va ore, iar fara CNP ei nu puteau face lucrul acesta....

uite chear acum am sunat la domnul de la pasapoarte sii am intrebat cite ceva..mia spus ca ei primeau acttele pentr C.I fata CNP si ei il solicitau si primeai C.I. cu CNP..dar acum seful lor de la judet adica de la Miercurea Ciuc a interzis sa primeasca actele fara CNp ceia ce e ilegal..ca nu are nici untemei juridic..chear domnul de la pasapoarte mia spus..ca ne cunostem.... si mia mai spus ca seful lui a trimis o scrisoare la Bucuresti referitor la CNp..ca nu sunt eu nica persoana care am asa probleme si cum au rezultat ma suna si ma informeaza... nustiu ce safac ca achear vroiam sa merg mine sa fac procura la oo prietena care e la bucuresti sa solicite ea CNP de la Bucuresti..iaca asa cu cit mai departe de Moldova cu atit mai putin informati
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline bibigon  
#153 Postat : joi, 10 martie 2011 11:28:50(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
dolce-vitta a scris:
uite chear acum am sunat la domnul de la pasapoarte sii am intrebat cite ceva..mia spus ca ei primeau acttele pentr C.I fata CNP si ei il solicitau si primeai C.I. cu CNP..dar acum seful lor de la judet adica de la Miercurea Ciuc a interzis sa primeasca actele fara CNp ceia ce e ilegal..ca nu are nici untemei juridic..chear domnul de la pasapoarte mia spus..ca ne cunostem.... si mia mai spus ca seful lui a trimis o scrisoare la Bucuresti referitor la CNp..ca nu sunt eu nica persoana care am asa probleme si cum au rezultat ma suna si ma informeaza... nustiu ce safac ca achear vroiam sa merg mine sa fac procura la oo prietena care e la bucuresti sa solicite ea CNP de la Bucuresti..iaca asa cu cit mai departe de Moldova cu atit mai putin informati

Eu am trimis un mail la cei de la Bucuresti care au emit CNP, si am primit raspuns, undeva pe forum este raspunsul pe care mi lau dat, se poate obtine in provincie nu doar la Bucuresti
Referitor la CI+CNP este adevarat ca CI se perfecteaza dupa ce se primeste CNP, dar chestia asta se poate rezolva printr-un telefon intre institutiile statului, adica destul de repede, acordarea de CNP costa 41 lei si se plateste la CEC sau Trezorerie. Dupa cum am citit aici pe forum obtinerea de CI+CNP in principal este conditionata cat de bine intentionat si informat functionarul de ghiseu.
La Brasov sa intamplat ca functionare sa nu cunoasca ca se poate obtine CNP in provincie dar dupa ce sa discututat cu superioara totul sa rezolvat.
Cred ca este si cazut tau.
Succes
thanks 5 au multumit acest post util bibigon.
Offline chiril&  
#154 Postat : joi, 10 martie 2011 11:38:12(UTC)
Nivel: Incepator
chiril&
Postari: 5
Locatia: depus dosar 01.03.2010, juramint 21.02.2011
bibigon a scris:
Eu am trimis un mail la cei de la Bucuresti care au emit CNP, si am primit raspuns, undeva pe forum este raspunsul pe care mi lau dat, se poate obtine in provincie nu doar la Bucuresti
Referitor la CI+CNP este adevarat ca CI se perfecteaza dupa ce se primeste CNP, dar chestia asta se poate rezolva printr-un telefon intre institutiile statului, adica destul de repede, acordarea de CNP costa 41 lei si se plateste la CEC sau Trezorerie. Dupa cum am citit aici pe forum obtinerea de CI+CNP in principal este conditionata cat de bine intentionat si informat functionarul de ghiseu.
La Brasov sa intamplat ca functionare sa nu cunoasca ca se poate obtine CNP in provincie dar dupa ce sa discututat cu superioara totul sa rezolvat.
Succes

salut !! la IASI a depus cineva CI+CNP , sau macar pentru carte de identitate ??? cum merje treaba ?? cine stie ?? mersi !!!:)
Offline Veaceslav  
#155 Postat : joi, 10 martie 2011 12:12:35(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
bibigon a scris:
Succes

La mine cam tot aceeasi s-a primit.... La depunere functionara de la ghiseu nu era bine informata si a chemat sefu si el in fata mea ii spunea ce fel de acte sunt necesare in dosar pt CI.

El m-a chemat dupa ghiseu si a inceput "dopros concretnii" daca am permis de sedere, daca am solicitat cnp-ul, de ce n-am solicitat cnp-ul,daca am depus deja la CI si pasaport in alte judete, daca sotia e cetatean ro, de ce imi schimb domiciliul in RO, de ce ramane copilul cu mama in MD, cine e pt mine proprietara casei, unde se afla strada unde imi shimb domiciliul, etc...

In sfirsit examentul l-am dat si domnul a acceptat dosarul pt CI:) limba

Editeaza de catre utilizator joi, 10 martie 2011 12:21:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline dolce-vitta  
#156 Postat : joi, 10 martie 2011 12:20:12(UTC)
dolce-vitta
bibigon a scris:
Succes

bibigon imi trebuie raspunsul care l-ai primit tu de la Bucuresti referitor la CNP si nul gasesec ma dor deja ochii cautind..eri l--am citit dar daca poti azi sa-mi dai lincul te rog... si inca ceva in cit timp ai primit raspuns?
Offline Tincutza  
#157 Postat : joi, 10 martie 2011 12:23:39(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
dolce-vitta a scris:
bibigon imi trebuie raspunsul care l-ai primit tu de la Bucuresti referitor la CNP si nul gasesec ma dor deja ochii cautind..eri l--am citit dar daca poti azi sa-mi dai lincul te rog... si inca ceva in cit timp ai primit raspuns?

Dai la "search" numele bibigon, si selecteaza in optiune ca sa afiseze postarile lui bibigon mai vechi ("50results per page"), si o sa-ti dea ca raspuns doar si toate postarile lui bibigon din orice topic.
http://cetatenie-romana.info/yaf_search.aspx#0|50

Bafta!

Editeaza de catre utilizator joi, 10 martie 2011 12:44:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline chiril&  
#158 Postat : joi, 10 martie 2011 12:24:22(UTC)
chiril&
Veaceslav a scris:
La mine cam tot aceeasi s-a primit.... La depunere functionara de la ghiseu nu era bine informata si a chemat sefu si el in fata mea ii spunea ce fel de acte sunt necerase in dosar pt CI.

El m-a chemat dupa ghiseu si a inceput "dopros concretnii" daca am permis de sedere, daca am solicitat cnp-ul, de ce n-am solicitat cnp-ul,daca am depus deja la CI si pasaport in alte judete, daca sotia e cetatean ro, de ce imi schimb domiciliul in RO, de ce ramane copilul cu mama in MD, cine e pt mine proprietara casei, unde se afla strada unde imi shimb domiciliul, etc...

veaceslav tu cand ai depus la Iasi - pentru CI+CNP a fost un dosar ??? sau ti-a cerut separat certif.pentru CNP,si altele pentru CI??
ei ti-au zis sa vii eczact pe 31.03 sa ridici CI?? ti-a dat un biletel ?? masri de raspuns !!!
Offline Tincutza  
#159 Postat : joi, 10 martie 2011 12:25:33(UTC)
Tincutza
dolce-vitta a scris:

Edited

Editeaza de catre utilizator joi, 10 martie 2011 12:29:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Veaceslav  
#160 Postat : joi, 10 martie 2011 12:33:18(UTC)
Veaceslav
chiril& a scris:
veaceslav tu cand ai depus la Iasi - pentru CI+CNP a fost un dosar ??? sau ti-a cerut separat certif.pentru CNP,si altele pentru CI??
ei ti-au zis sa vii eczact pe 31.03 sa ridici CI?? ti-a dat un biletel ?? masri de raspuns !!!

1.Prenumele se scrie cu prima litera mare.
2.Cand am depus pt CI la Iasi - e scris in rubrica "Dosar" - 28 februarie.
3.Am depus fara CNP!
4.Toate actele se pun intr-un dosar. E necesar!

Mi-au dat un biletel dupa ce m-am fotografiat, unde era scris - ridicarea CI peste 30 zile calendaristice. Voi pleca cred ca pe 30 sau 31 martie... cu 2 zile in plus ca sa nu dau in baraBrick wall
thanks 3 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline chiril&  
#161 Postat : joi, 10 martie 2011 12:48:25(UTC)
chiril&
Veaceslav a scris:
1.Prenumele se scrie cu prima litera mare.
2.Cand am depus pt CI la Iasi - e scris in rubrica "Dosar" - 28 februarie.
3.Am depus fara CNP!
4.Toate actele se pun intr-un dosar. E necesar!

Mi-au dat un biletel dupa ce m-am fotografiat, unde era scris - ridicarea CI peste 30 zile calendaristice. Voi pleca cred ca pe 30 sau 31 martie... cu 2 zile in plus ca sa nu dau in baraBrick wall

sorry!!! Veaceslav ,mersi mult !!!!!:)
Offline dolce-vitta  
#162 Postat : joi, 10 martie 2011 13:17:23(UTC)
dolce-vitta
chiril& a scris:
sorry!!! Veaceslav ,mersi mult !!!!!:)

URAAAAAAAAAAAAAAAA ..ma sunat Domnul de la Pasapoarte si a spus ca seful lui ia dat acordul sa solicite in locul meu CNP...ca m-au refuzat acuma citeva zile in urma...
thanks 5 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline Cezar  
#163 Postat : joi, 10 martie 2011 13:29:59(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
dolce-vitta a scris:
URAAAAAAAAAAAAAAAA ..ma sunat Domnul de la Pasapoarte si a spus ca seful lui ia dat acordul sa solicite in locul meu CNP...ca m-au refuzat acuma citeva zile in urma...

felicitari.

Deci totusi e ilegal ca ei sa trimita lumea la Bucuresti dupa CNP. Adica asta e datoria lor.

Nu e vina lor in totalitate deoarece de abia se incepe moda. E vina lor ca nu au invatat legislatia conform careea ei lucreaza.
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline dolce-vitta  
#164 Postat : joi, 10 martie 2011 13:35:39(UTC)
dolce-vitta
Cezar a scris:
felicitari.

Deci totusi e ilegal ca ei sa trimita lumea la Bucuresti dupa CNP. Adica asta e datoria lor.

Nu e vina lor in totalitate deoarece de abia se incepe moda. E vina lor ca nu au invatat legislatia conform careea ei lucreaza.

nustiu ce sa cred..ca eu chear aseara am sunat la Romania pe domnul de la pasapoarte ..ca e cunoscut de-al nostru...si mai intrebam cite ceva...si iaka ca azi singr ma sunat ca nu cumva sa solicit si eu CNP de la Bucuresti..si ma mai bucurat oleaca..ca cei de acolo fac ce vor ei e clar ca doar am mai facut acte in Romania..cred ca sau speriat oleaca ca doart nu numai eu am fost la ei ..dar au mai avut solicirati de la alti moldoveni-romani
Offline bibigon  
#165 Postat : joi, 10 martie 2011 15:25:20(UTC)
bibigon
Veaceslav a scris:
La mine cam tot aceeasi s-a primit.... La depunere functionara de la ghiseu nu era bine informata si a chemat sefu si el in fata mea ii spunea ce fel de acte sunt necesare in dosar pt CI.

Nenea politist te-a chemat dupa ghiseu presupun ca din cauza intermediarului care poate a mai facut pentru cateva persoane domiciliu in acelasi loc:)
Sunt cazuri cand in apartament sunt trecute si 20 persoane

Editeaza de catre utilizator joi, 10 martie 2011 15:27:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Veaceslav  
#166 Postat : joi, 10 martie 2011 15:53:42(UTC)
Veaceslav
bibigon a scris:
Nenea politist te-a chemat dupa ghiseu presupun ca din cauza intermediarului care poate a mai facut pentru cateva persoane domiciliu in acelasi loc:)

edited

Editeaza de catre utilizator joi, 10 martie 2011 15:56:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Veaceslav  
#167 Postat : joi, 10 martie 2011 15:56:10(UTC)
Veaceslav
bibigon a scris:

Nu-i cazul ista.Shame on you
Stai linistit:-$
Offline eu-ro  
#168 Postat : marți, 15 martie 2011 21:56:56(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
Consultant spune te rog unde ai aplicat pentru CI,si aveai CNP deja?Merci
Consultant  
#169 Postat : marți, 15 martie 2011 22:47:03(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
eu-ro a scris:
Consultant spune te rog unde ai aplicat pentru CI,si aveai CNP deja?Merci

Eu am mers pe formula Certificat nastere transcris la consulatul de la Cahul in 48ore. Cahul deoarece acolo nu`i cu programare prealabila.. nu-i o problema daca esti din Chisinau si transcrii la Cahul, nu-ti cer acte de a parintilor procedura ii mai simpla. Dupa transcriere am mers la Bucuresti si am dat la buletin.. fara CNP, CNP mi-l atribuie automat. Din cite stiu eu daca n-ai CNP buletinu il primesti intr-o luna.. doar ca acolo mi s-a spus sa vin peste 14 zile... merge vb de Sectia de politie 10 sector 3, deam cind o sa fie atunci o sa fie nu-mi arde :)

P.S. ce tine de preturi: 110 transcriere.. 120 propiska/luarea in spatiu :)

Editeaza de catre utilizator marți, 15 martie 2011 22:48:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline eu-ro  
#170 Postat : marți, 15 martie 2011 22:48:43(UTC)
eu-ro
Consultant a scris:
Eu am mers pe formula Certificat nastere transcris la consulatul de la Cahul in 48ore. Cahul deoarece acolo nu`i cu programare prealabila.. nu-i o problema daca esti din Chisinau si transcrii la Cahul, nu-ti cer acte de a parintilor procedura ii mai simpla. Dupa transcriere am mers la Bucuresti si am dat la buletin.. fara CNP, CNP mi-l atribuie automat. Din cite stiu eu daca n-ai CNP buletinu il primesti intr-o luna.. doar ca acolo mi s-a spus sa vin peste 14 zile... merge vb de Sectia de politie 10 sector 3, deam cind o sa fie atunci o sa fie nu-mi arde :)

Cit te-a ars buzunaru cu luarea in spatiu?Merci.Ahaaa am vazut,sunt cunoscuti de-ai tai,ori din auzite,au mers ei peste tot cu tine,120 ieftin s-a primit,macar ti-au spus la cine te-au inscris in spatiu:)

Editeaza de catre utilizator marți, 15 martie 2011 22:50:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Consultant  
#171 Postat : marți, 15 martie 2011 22:51:00(UTC)
Vizitator
eu-ro a scris:
Cit te-a ars buzunaru cu luarea in spatiu?Merci

Am scris m-ai sus.. asta ce tine de taxe.. si tribut-uri :)) + m-am dus cu automibilu personal si am perdut si nervi vre-o 3 ore in vama :))

Am la activ vreo citevaisprezeci de consultatii date la depunerea dosarelor.. si cunosc mai pe majoritatea intermediarilor de prin juru consulatului am avut propunerea si cu 100 doar ca am dat 120 ca-i un loc unde pina la mine au mai fost propisuitz inca vreo 2-3 moldoveni :)

Editeaza de catre utilizator marți, 15 martie 2011 22:54:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline eu-ro  
#172 Postat : marți, 15 martie 2011 22:54:06(UTC)
eu-ro
Consultant a scris:
Am scris m-ai sus.. asta ce tine de taxe.. si tribut-uri :)) + m-am dus cu automibilu personal si am perdut si nervi vre-o 3 ore in vama :))

De-acum e bine ca tot s-a primit,in rest, succesul necesita sacrificii:)
Offline eu-ro  
#173 Postat : marți, 15 martie 2011 22:56:42(UTC)
eu-ro
E interesanta faza cu 2 saptamini,daca va fi asa ,atunci e super ok,sa ne tii la curent cum ai iesit la capat,acolo unde ai depus pentru CI nu dau multe intrebari?

Editeaza de catre utilizator marți, 15 martie 2011 22:57:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Consultant  
#174 Postat : marți, 15 martie 2011 22:59:01(UTC)
Vizitator
eu-ro a scris:
E interesanta faza cu 2 saptamini,daca va fi asa ,atunci e super ok,sa ne tii la curent cum ai iesit la capat,acolo unde ai depus pentru pasaport nu dau multe intrebari?

Nope.. n-au dat nici o intrebare, intrebarile au venit de la mine.. de ce 2 saptamini si nu 4 :) Au vb intre ele functionarele de acolo si o zis ca parca-n 2 se rezolva.. da deam vad.. daca o sa dureze mai mult am sa schimb la subrubrica Dosar :)
Offline eu-ro  
#175 Postat : marți, 15 martie 2011 23:01:06(UTC)
eu-ro
O ultima intrebarica,ce acte ti-a trebuit la depunere?
Consultant  
#176 Postat : marți, 15 martie 2011 23:03:09(UTC)
Vizitator
eu-ro a scris:
O ultima intrebarica,ce acte ti-a trebuit la depunere?

Depunere dosar/certificat/CI?
Offline eu-ro  
#177 Postat : marți, 15 martie 2011 23:05:17(UTC)
eu-ro
Consultant a scris:
Depunere dosar/certificat/CI?

CI desigur,ca la tema asta suntem:)
Consultant  
#178 Postat : marți, 15 martie 2011 23:08:10(UTC)
Vizitator
eu-ro a scris:
CI desigur,ca la tema asta suntem:)

Copii insotite de original: Certificat privind cetatenia, Certificat de nastere(RO); Buletin(MD); Pasaport strain(MD); + Copie cartea de imobil(copie) si buletinu proprietarului(copie)
Offline eu-ro  
#179 Postat : marți, 15 martie 2011 23:11:38(UTC)
eu-ro
Consultant a scris:
Copii insotite de original: Certificat privind cetatenia, Certificat de nastere(RO); Buletin(MD); Pasaport strain(MD); + Copie cartea de imobil(copie) si buletinu proprietarului(copie)

Multumesc de info si bafta pina la capat,noroc!!!
Offline Tincutza  
#180 Postat : joi, 17 martie 2011 23:27:29(UTC)
Tincutza
Consultant a scris:

Pt CI ai depus chiar in Bucuresti, capitala.
Poate de aia ti-au zis sa revii in 2 saptamani ci nu in 4 sau 5 saptamani cum ziceau in alte judete...
Cand te duci sa depui la... "casa mama" parca dureaza mai repede eliberarea. Exemplu real la noi in Chisinau: am sa scriu despre card, ca alta caz nu am in capBlushing. Cardul sa-l faci la banca, la filiala "mama" mi l-au eliberat in 3zile, dar daca depui cerere la alte filiale "fiice", atunci ti-l da gata in 5-10zile -> in orice loc acelasi pret. Diferenta: +/- cateva zile.
Poate asa e si cu CI-ul...Think Think
Ma gresesc? Blushing

Editeaza de catre utilizator joi, 17 martie 2011 23:29:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#181 Postat : vineri, 18 martie 2011 14:26:40(UTC)
dolce-vitta
URAAAAAAAAAAA am carte de identitate...am depus la C.I. pe 07.03.2011 fara CNP si azi ma sunat d.nul de la pasapoarte si mia zis ca pot sa ma duc sa ridic cartea de identitate..in sfirshit
thanks 7 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline Veaceslav  
#182 Postat : vineri, 18 martie 2011 14:38:13(UTC)
Veaceslav
waw... in 10 zile asta-i foarte rapid...

n-am auzit aici pe forum sa-si faca buletinul in 10 zile calendaristice fara CNP!

Felicitari! Applause

Ai depus la Brasov?...

Editeaza de catre utilizator vineri, 18 martie 2011 14:40:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dolce-vitta  
#183 Postat : vineri, 18 martie 2011 15:13:54(UTC)
dolce-vitta
Veaceslav a scris:
waw... in 10 zile asta-i foarte rapid...

n-am auzit aici pe forum sa-si faca buletinul in 10 zile calendaristice fara CNP!

Felicitari! Applause

Ai depus la Brasov?...

nu 10 dar mai bie zis in 7 zile...ca ma depus pe 7 si au spus ca nu am CNP si sa solicit eu ..apoi mau sunat pe 10 si au spus ca solicita ei in locul meu CNP ..asa ca au inceput a lucra cu actele mele pe data de 10 martie si azi e gata
dar de fapt C.I se elibereaza in 1 zi.. cind am depus actele mi-au zis sa vin a doua zi sa iau C.I . si cind am spus ca n-am CNP.....au spus ca trebuie sa astept
thanks 2 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline dolce-vitta  
#184 Postat : vineri, 18 martie 2011 15:14:49(UTC)
dolce-vitta
dolce-vitta a scris:
nu 10 dar mai bie zis in 7 zile...ca ma depus pe 7 si au spus ca nu am CNP si sa solicit eu ..apoi mau sunat pe 10 si au spus ca solicita ei in locul meu CNP ..asa ca au inceput a lucra cu actele mele pe data de 10 martie si azi e gata
dar de fapt C.I se elibereaza in 1 zi.. cind am depus actele mi-au zis sa vin a doua zi sa iau C.I . si cind am spus ca n-am CNP.....au spus ca trebuie sa astept

am depus in judetul Harghita

Editeaza de catre utilizator vineri, 18 martie 2011 15:15:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andreiu  
#185 Postat : vineri, 18 martie 2011 18:26:06(UTC)
Nivel: Membru
andreiu
Postari: 62
A fost multumit de: 39 -ori in postarea 21
Locatia: chișinău
dolce-vitta a scris:
URAAAAAAAAAAA am carte de identitate...am depus la C.I. pe 07.03.2011 fara CNP si azi ma sunat d.nul de la pasapoarte si mia zis ca pot sa ma duc sa ridic cartea de identitate..in sfirshit

dar in ce an esti nascuta?eu spre exemplu daca sunt nascut in 1985 am inteles ca nu pot sa dau la CI (eventual daca fac domiciliu in RO) fara CNP,adica treb sa solicit cnp dupa care pot da la CI,cei insa nascuti pin in 1980 pot sa dea la CI oriunde in RO.
Mai este cineva la curent cu aceste detalii?
mersi anticipat
Offline Cezar  
#186 Postat : vineri, 18 martie 2011 18:31:56(UTC)
Cezar
andreiu a scris:
dar in ce an esti nascuta?eu spre exemplu daca sunt nascut in 1985 am inteles ca nu pot sa dau la CI (eventual daca fac domiciliu in RO) fara CNP,adica treb sa solicit cnp dupa care pot da la CI,cei insa nascuti pin in 1980 pot sa dea la CI oriunde in RO.
Mai este cineva la curent cu aceste detalii?
mersi anticipat

Cum nu poti sa depui pentru CI. Da, am auzit si eu ca fara CNP nu poti depune in orice judet. Dar dupa ce obtii CNP cine interzice sa faci CI in judete?
Offline andreiu  
#187 Postat : vineri, 18 martie 2011 18:40:55(UTC)
andreiu
Cezar a scris:
Cum nu poti sa depui pentru CI. Da, am auzit si eu ca fara CNP nu poti depune in orice judet. Dar dupa ce obtii CNP cine interzice sa faci CI in judete?

pai aici e si problema,chiar daca fac domiciliu in ro trebuie sa astept mai intii CNP-ul
Offline Cezar  
#188 Postat : vineri, 18 martie 2011 18:41:51(UTC)
Cezar
andreiu a scris:
pai aici e si problema,chiar daca fac domiciliu in ro trebuie sa astept mai intii CNP-ul

:) toti asteapta. Chiar si cei nascuti inainte de 1980.
Offline andreiu  
#189 Postat : vineri, 18 martie 2011 23:13:49(UTC)
andreiu
Consultant a scris:

dar la mine o sa mearga aceasta formula daca sunt nascut in 1985?
Consultant  
#190 Postat : vineri, 18 martie 2011 23:14:52(UTC)
Vizitator
andreiu a scris:
dar la mine o sa mearga aceasta formula daca sunt nascut in 1985?

nu joaca rolu anul nasterii.. important unde vrei sa-ti faci resedinta.. nu peste tot accepta sa-ti faca cartea de identitate daca nu ai CNP.. de asta preferabil sa fie tot Bucuresti.

Editeaza de catre utilizator vineri, 18 martie 2011 23:26:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andreiu  
#191 Postat : vineri, 18 martie 2011 23:26:38(UTC)
andreiu
Владислав Сергеевич a scris:
nu joaca rolu anul nasterii.. important unde vrei sa-ti faci resedinta.. nu peste tot accepta sa-ti faca cartea de identitate daca nu ai CNP.. de asta preferabil sa fie tot Bucuresti.

mersi de raspuns
inseamna ca trebuie sa caut unde primesc
Consultant  
#192 Postat : vineri, 18 martie 2011 23:28:47(UTC)
Vizitator
andreiu a scris:
mersi de raspuns
inseamna ca trebuie sa caut unde primesc

Te referi unde primesc in spatiu? Is o sumedenie de astfel de propuneri :) variaza intre 100-120-150 si chiar 200Euro.. depinde de ce intermediar dai. :)
Offline andreiu  
#193 Postat : vineri, 18 martie 2011 23:36:37(UTC)
andreiu
edit

Editeaza de catre utilizator luni, 21 martie 2011 23:42:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline bibigon  
#194 Postat : luni, 21 martie 2011 23:33:39(UTC)
bibigon
Consultant a scris:
Te referi unde primesc in spatiu? Is o sumedenie de astfel de propuneri :) variaza intre 100-120-150 si chiar 200Euro.. depinde de ce intermediar dai. :)

depinde unde vrei sa iti faci resedinta
intr-o bojdeuca dintr-un sat perdut undeva in munti sau poate vrei in vreo vila pe undeva pe langa consulatul republicii Moldova din Bucuresti(sa fii mai aproape de patrie) - imi place parcul Kiseleff Crying mai ales primavara
Offline dimca  
#195 Postat : joi, 31 martie 2011 16:40:04(UTC)
dimca
Postari: 28
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 6
Locatia: Moldova
Salutare la toti!

am nevoie de spatiu la Bucuresti pentru CI si anume sectoru 3 p/u sotie (daca se poate si pe adresa unde este si CI a mea e super) daca ma poate ajuta cineva v-as fi recunoscator(€)!!!
Offline admin  
#196 Postat : joi, 31 martie 2011 17:53:22(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Consultant  
#197 Postat : marți, 5 aprilie 2011 15:23:15(UTC)
Vizitator
UrrRRaAAAA!!!! Am carte de identitate.. am depus pe 14.03.2011 cu certificat de nastere fara CNP si pe 28.03.11 era gata.. azi l-am primit in miina de la un prieten! :)

P.S. Un lucru l-am sesizat.. nu-i indicat cum era inainte Fiul lui: Ion si Maria.. stie cineva de schimbarile acestea?
Offline Veaceslav  
#198 Postat : marți, 5 aprilie 2011 15:32:09(UTC)
Veaceslav
da, acum ei scriu alta rubrica "Cetatetie" Romana/ROU.

Editeaza de catre utilizator marți, 5 aprilie 2011 15:33:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#199 Postat : marți, 5 aprilie 2011 18:11:04(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
Consultant a scris:
UrrRRaAAAA!!!! Am carte de identitate.. am depus pe 14.03.2011 cu certificat de nastere fara CNP si pe 28.03.11 era gata.. azi l-am primit in miina de la un prieten! :)

P.S. Un lucru l-am sesizat.. nu-i indicat cum era inainte Fiul lui: Ion si Maria.. stie cineva de schimbarile acestea?

numai doua saptamani?! tare cruto!
Consultant  
#200 Postat : marți, 5 aprilie 2011 18:12:52(UTC)
Vizitator
AlexandruL a scris:
numai doua saptamani?! tare cruto!

yeap.. cind mi-a zis functionara ca sa revin peste 2 saptamini tot am corectato ca poate peste 4.. da dupa cum s vede a avut dreptate :)
Utilizatori pe tema
5 Pagini«<2345>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.