Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini<12345>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline vitalikd  
#101 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 14:08:57(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitalikd
Postari: 124
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 20
buletinul era din 23 decembrie dar acest carnet de vot a aparut citeva zile in urma...de acea miau spus sa vin asa tirziu nu dupa 3 saptamini...ce tine de pasaportul simplu eu vad tare bine rostul...el nu are amprentele incluse cea ce nu influienteza asupra ta cind intri intr-o tara de unde ai fost deportat...
Offline bibigon  
#102 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 14:18:45(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
vitalikd a scris:
buletinul era din 23 decembrie dar acest carnet de vot a aparut citeva zile in urma...de acea miau spus sa vin asa tirziu nu dupa 3 saptamini...ce tine de pasaportul simplu eu vad tare bine rostul...el nu are amprentele incluse cea ce nu influienteza asupra ta cind intri intr-o tara de unde ai fost deportat...

In toate tarile EU se poate merge cu CI romanesc care nu are amprente digitale
Offline vitalikd  
#103 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 14:26:53(UTC)
vitalikd
buletinul dragul meu are inclus adresa unde teai nascut asaca mai bine dau din start216 roni decit sa fiu intors din drum!!!
Offline mitică  
#104 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 15:17:48(UTC)
Nivel: Membru
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
vitalikd a scris:
Baieti si fete mari...o dat bunul D-zeu si am ajuns si eu la etapa finala...dupa mai multe chinuri si incercari in sfirsit ieri mi-am ridicat buletinul (peste o luna jumate abia a aparut un c ertificat cu care sa mergi la ei la votare )cu toate ca buletinul era gata din decembrie,unul fara altul nu elibereaza...am depus la pasaport simplu la 2 ore si la 23 00 deja le-am aratat la vamesii moldoveni cu ce fel de cetateni au onoarea:)...succese mari la toti care inca mai asteapta

pasaport simplu la 2 ore, ce ai invedere ca ti-ai facut pasaport temporar? Si cand ai depus pentru CI daca era gata din decembrie?
Offline vitalikd  
#105 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 17:10:38(UTC)
vitalikd
miticaa citeste citeva topicuri la rind si o sa intelegi despre ce merge vorba aici...intrebind de multe ori pe un loc nici o data no sa intelegi sto pa ciom...
thanks 1 utilizator a multumit vitalikd acest post util.
Offline cosion  
#106 Postat : vineri, 28 ianuarie 2011 12:48:39(UTC)
cosion
Postari: 47
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 12
Locatia: Moldova
Buna,am si eu asa o intrebare cine poate rog sa ma ajute.Eu detin carte rezident sot cetatean roman si am contract de comodat pe 5 ani,asi putea in baza lui sa-mi fac carte de identitate ro sau am nevoe si de stapin,sotia mea este la domiciliu acolo unde am eu contractu ma ajuta la ceva?Multumesc anticipat.Pray

Editeaza de catre utilizator luni, 31 ianuarie 2011 20:16:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#107 Postat : marți, 8 februarie 2011 12:22:46(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Mai ghiță, crezi că merge tentativa asta?
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Mihail  
#108 Postat : miercuri, 9 februarie 2011 00:30:37(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
cosion a scris:
Buna,am si eu asa o intrebare cine poate rog sa ma ajute.Eu detin carte rezident sot cetatean roman si am contract de comodat pe 5 ani,asi putea in baza lui sa-mi fac carte de identitate ro sau am nevoe si de stapin,sotia mea este la domiciliu acolo unde am eu contractu ma ajuta la ceva?Multumesc anticipat.Pray

carte de identitate romanesca vei putea solicita doar dupa ce obtii cetatenia romana, si doar dupa ce obtii acordul proprietarului fie la notar, fie in fata ofiterului de politie, privind luarea in spatiu (pe un termen nelimitat) :) . Iar contractul tau de comodat este limitat in timp, cu el poti sa-ti faci doar resedinta temporara :) si nicidecum domiciliu permanent Shame on you
Offline bibigon  
#109 Postat : vineri, 11 februarie 2011 15:12:23(UTC)
bibigon
Salut la toata lumea! Saptamana aceasta am primit CNP. Saptamana viitoare sau peste o saptamana voi primi si CI. La moment sunt in RM. Vrea sa intreb cum este mai bine sa trec pe la vama romaneasca cu pasaport moldovenesc + permis de sedere sau pasaport moldovenesc + certificat de cetatenie.
Ma poate ajuta cineva? A fost cineva in situatia mea?
merci anticipat de raspuns
Offline Mihail  
#110 Postat : vineri, 11 februarie 2011 15:19:53(UTC)
Mihail
bibigon a scris:
Salut la toata lumea! Saptamana aceasta am primit CNP. Saptamana viitoare sau peste o saptamana voi primi si CI. La moment sunt in RM. Vrea sa intreb cum este mai bine sa trec pe la vama romaneasca cu pasaport moldovenesc + permis de sedere sau pasaport moldovenesc + certificat de cetatenie.
Ma poate ajuta cineva? A fost cineva in situatia mea?
merci anticipat de raspuns

Nu are importanta cum vei trece vama
Poti sa treci si asa si asa nu incalci nici o lege, pentru ca ai dreptul de sedere valabil si legal ca cetatean moldovean precum si ai dreptl de a intra in tara ta, fiind cetatean roman.
Numai nu le arata si una si alta, pentru a evita complicatiile :)
Offline alcik  
#111 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 18:01:42(UTC)
alcik
Postari: 18
Locatia: chisinau
Buna tuturor...
Nu prea inteleg, poate cineva sa-mi explice. Eu am certificatul de nastere transcris, insa e fara CNP. Acum vreau sa depun pentru perfectarea BI la Iasi. Insa sunt nascuta in 1985, si am gasit info k: Cetăţenii români născuţi între anii 1980-2003, inclusiv, pot obtine CNP-ul numai de la Directia de Stare Civila din cadrul Consiliului Local al sectorului 1- Bucureşti.
Deci, intrebarea este: eu pos sa-mi fac BI la Iasi, cu aplicarea certificatului de nastere transcris fara CNP???
Offline bibigon  
#112 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 18:16:08(UTC)
bibigon
alcik a scris:
Buna tuturor...
Nu prea inteleg, poate cineva sa-mi explice. Eu am certificatul de nastere transcris, insa e fara CNP. Acum vreau sa depun pentru perfectarea BI la Iasi. Insa sunt nascuta in 1985, si am gasit info k: Cetăţenii români născuţi între anii 1980-2003, inclusiv, pot obtine CNP-ul numai de la Directia de Stare Civila din cadrul Consiliului Local al sectorului 1- Bucureşti.
Deci, intrebarea este: eu pos sa-mi fac BI la Iasi, cu aplicarea certificatului de nastere transcris fara CNP???

poti, pentru CNP va trebui sa achiti o taxa de 41 roni si in loc de o saptamana CI va dura 2-4 saptamani
Offline alcik  
#113 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 19:12:18(UTC)
alcik
merci pentru raspuns... Poate cineva sa scrie contactele unde trebuie sa ma adresez in Iasi pentru perfectarea Buletinului rom?
Offline nell  
#114 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 19:22:56(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
alcik a scris:
merci pentru raspuns... Poate cineva sa scrie contactele unde trebuie sa ma adresez in Iasi pentru perfectarea Buletinului rom?

deschide link-ul, aici ai toata info despre buletin la Iasi, contacte, orarul de lucru, s.a.m.d
http://www.dlep-iasi.ro/...ciliului_din_străinătate
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline forever  
#115 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 19:54:37(UTC)
forever
Postari: 144
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 24
nell a scris:
deschide link-ul, aici ai toata info despre buletin la Iasi, contacte, orarul de lucru, s.a.m.d
http://www.dlep-iasi.ro/...ciliului_din_străinătate

salut! oare in cat timp pun CNP pe certif. de nastere si fac buletinul de identitate la Iasi ???:)mersi !!
Offline Mihail  
#116 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 20:04:04(UTC)
Mihail
forever a scris:
salut! oare in cat timp pun CNP pe certif. de nastere si fac buletinul de identitate la Iasi ???:)mersi !!

o luna \:d/
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline alcik  
#117 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 20:23:29(UTC)
alcik
Daca am acordul proprietarului la notar, dat prin declaratie, privind luarea in spatiu, e necesara PREZENTA lui la politie pentru a semna la ghisheu??? scrieti va rog cei care au facut BI fara prezenta proprietarului..
Offline Mihail  
#118 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 20:46:30(UTC)
Mihail
alcik a scris:
Daca am acordul proprietarului la notar, dat prin declaratie, privind luarea in spatiu, e necesara PREZENTA lui la politie pentru a semna la ghisheu??? scrieti va rog cei care au facut BI fara prezenta proprietarului..

nu-i necesara prezenta proprietarului la ghiseu, daca ai acordul lui autentificat la notar :)
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline forever  
#119 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 21:05:48(UTC)
forever
Mihail a scris:
o luna \:d/

mersi Mihail !!! Pray sa dea Domnul sa fie asa...., oricum o sa scriu cand voi faca BI la Iasi !!!:)
Offline nell  
#120 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 21:34:26(UTC)
nell
forever a scris:

daca faci CNP odata cu buletinul, atunci in 3 saptamini, daca faci aparte CNP si aparte buletin, atunci 45 zile CNP si 2 saptamini buletinul
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline mihaela74  
#121 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 23:10:54(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
cine stie prin imprejurul sectorului 3 unde se fac buletinele pot gasi clienti care pot sa ia in spatiu si mai ieften la Bucuresti?
Offline forever  
#122 Postat : sâmbătă, 12 februarie 2011 23:57:43(UTC)
forever
nell a scris:
daca faci CNP odata cu buletinul, atunci in 3 saptamini, daca faci aparte CNP si aparte buletin, atunci 45 zile CNP si 2 saptamini buletinul

mersi nell !!! drum bun la Bucuresti pentru luni si succese mai departe..., tu unde vei transcrie adeverinta de nastere ,casatorie ???
Offline nell  
#123 Postat : duminică, 13 februarie 2011 09:34:05(UTC)
nell
forever a scris:
mersi nell !!! drum bun la Bucuresti pentru luni si succese mai departe..., tu unde vei transcrie adeverinta de nastere ,casatorie ???

Mersi mult, fac acte de stare civila la Chisinau, mai bine platesc cite 110 euro de fiecare si le primesc in doua zile, macar ca e rindul mare, decit sa mai fac un drum la Bucuresti ca sa le iau nu stiu cind
Offline forever  
#124 Postat : duminică, 13 februarie 2011 10:53:32(UTC)
forever
nell a scris:
Mersi mult, fac acte de stare civila la Chisinau, mai bine platesc cite 110 euro de fiecare si le primesc in doua zile, macar ca e rindul mare, decit sa mai fac un drum la Bucuresti ca sa le iau nu stiu cind

da... ai dreptate ..la Chisinau e mare rindul ..., succese pe luni 14 februarie , sa ne scrii cum va fi la juramint la Bucuresti !! bafta !!:)
thanks 1 utilizator a multumit forever acest post util.
Offline VicMara  
#125 Postat : luni, 28 februarie 2011 12:47:38(UTC)
Nivel: Incepator
VicMara
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Cine shtie am un mosh care ma poate lua in spatiu la el in Piatra Neamt. Ce trebue sa fac mai departe sa plec cu el La Bucuresti ca sa fac CI sau pe loc posibil de facut. Shi CNP unde il pot primi doar la Bucuresti caci is din 1983.
Offline Cezar  
#126 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:00:27(UTC)
Cezar
VicMara a scris:
Cine shtie am un mosh care ma poate lua in spatiu la el in Piatra Neamt. Ce trebue sa fac mai departe sa plec cu el La Bucuresti ca sa fac CI sau pe loc posibil de facut. Shi CNP unde il pot primi doar la Bucuresti caci is din 1983.

Ce are Bucurestiul cu Piatra Neamt?
Totul la Piatra Neamt faci, in raza domiciliului. Normal CNP trebuie sa iti acorde cei de a DGEP unde iti faci CI. Ei singuri solicita de la Bucuresti CNP-ul. Si normal dureaza o luna de la A la Z.
Citeste putin forumul ca sunt descrieri concrete, de exemplu cu au facut la Iasi si Brasov. Diferenta nui ca sunt aceleasi reguli.
Offline Tincutza  
#127 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:06:58(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
VicMara a scris:

nu te mai obosi sa te duci la bucuresti sati faci CI. il faci in raza judetului/orasului unde iti faci domiciliu romanesc, adica la Piatra Neamt. :-*oras frumos!
sa revin:)
poti sa dai la CI fara sa mai iei CNP de la bucuresti. e gata in +/- 5 saptamani. la depunere pt CI dai certificatul de nastere roman fara CNP si celelalte acte printre care e si dovada luarii in spatiu de moshul tau(mai bine e sa vina si el personal cu tine si da o declaratie).

te costa numai 4+7 roni-- daca esti la prima CI, si nu ai pasaport roman deja.
in caz contrar mai platesti inca 42 lei ca isi schimbi domiciliu din strainatate.

P.S.mai intai intereseaza-te de ce acte e nevoie la Piatra Neamt pt CI ca fiecare oras/judet cer diferite acte si conditii diferite la depunere CI.

Bafta!:)

Editeaza de catre utilizator luni, 28 februarie 2011 13:23:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline Andy's  
#128 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:14:16(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Ce fel de acte am nevoie ca sa imi faca viza de resedinta?.... matusa mea e in Brasov si as vrea cind voi avea cer de nastere sa imi fac Cl fara cnp ... ce trebuie sa fac de la pina la si cit o sa ma coste toate chestile estea ..fara bani ca sa le dau cuiva e matusa mea bani no sa imi eii .. eu am invedere de cheltuieli... ms anticipat
Offline bibigon  
#129 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:15:52(UTC)
bibigon
Cezar a scris:
Ce are Bucurestiul cu Piatra Neamt?
Totul la Piatra Neamt faci, in raza domiciliului. Normal CNP trebuie sa iti acorde cei de a DGEP unde iti faci CI. Ei singuri solicita de la Bucuresti CNP-ul. Si normal dureaza o luna de la A la Z.
Citeste putin forumul ca sunt descrieri concrete, de exemplu cu au facut la Iasi si Brasov. Diferenta nui ca sunt aceleasi reguli.

Cred ca trebuie de introduse taxe pentru intrebari tampite pe forum :)
Dar mai ales trebuie taxati cei care nu citesc forumul
Dupa mine ai raspuns prea repede la mesaj
thanks 1 utilizator a multumit bibigon acest post util.
Offline Tincutza  
#130 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:19:57(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Ce fel de acte am nevoie ca sa imi faca viza de resedinta?.... matusa mea e in Brasov si as vrea cind voi avea cer de nastere sa imi fac Cl fara cnp ... ce trebuie sa fac de la pina la si cit o sa ma coste toate chestile estea ..fara bani ca sa le dau cuiva e matusa mea bani no sa imi eii .. eu am invedere de cheltuieli... ms anticipat

esti sigur de ceea ce scrii? viza de resedinta sau domiciliu? sunt doua lucruri diferite si ai sa primesti raspuns la cum scrii, formulezi tu intrebarea aici si cand ajungi la CI brasov ai sa te Brick wall ca "astia pe forum m-au dus in eroare"
mai documenteaza-te intai (citeste forumul) apoi intreaba.

Editeaza de catre utilizator luni, 28 februarie 2011 13:21:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#131 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:21:51(UTC)
Cezar

Rezidenta si domiciliu nu sunt egale. Iti trebuie domiciliu. Nu mai repet ca sunt cateva descrieri foarte bune pe forum ce si cum de facut.
"un banut, un pic noroc, si vei fi bogat pe loc"
Offline bibigon  
#132 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:22:06(UTC)
bibigon

Aici pe froum pe undeva este explicat cum se face asta, exista cel putin 3 cazuri exemplificate anume la Brasov
Offline Cezar  
#133 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:27:26(UTC)
Cezar
bibigon a scris:
Cred ca trebuie de introduse taxe pentru intrebari tampite pe forum :)
Dar mai ales trebuie taxati cei care nu citesc forumul
Dupa mine ai raspuns prea repede la mesaj

Sincer lumea e asa de puturoasa ca lii greu sa rasfoiasca un pic forumul. Cica nu au timp. Dap, cui ii trebuie se impaca si cu dracul :)
Aici toti pun informatia voluntar si inca mura in gura, dar sunt care nici asta nu pot consuma. Unul chiar m-a amenintat ca ma va gasi si ma va face calic pentru ca i-am spus direct ce si cum trebuie sa faca si cine este 8-[
Trebuie sa ma fac mai dur si sa tac. 8-[ Las sa caute pana vor gasi ca am alte probleme pe capul meu, ca sunt somer.
Greseala mea este ca sunt prea bun la inima :)
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Andy's  
#134 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:29:36(UTC)
Andy's
Eu doar nu stium spune corect :) scuzatima ca nu am spus asa cum trebuie doar eu nu stiu eu doar sa ajung la asta ... + la asta eu pe forum nu am gasit tot tot ce imi trebuie mie de aia si intreb :) daca stie undeva ce si cum spunetimi va rog.... ca aici cam e ris si nu se te intelegi ce si unde sa ma uit :D
Offline Cezar  
#135 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:32:34(UTC)
Cezar
Eu doar nu stium spune corect :) scuzatima ca nu am spus asa cum trebuie doar eu nu stiu eu doar sa ajung la asta ... + la asta eu pe forum nu am gasit tot tot ce imi trebuie mie de aia si intreb :) daca stie undeva ce si cum spunetimi va rog.... ca aici cam e ris si nu se te intelegi ce si unde sa ma uit :D

Pai noi te-am corectat ca sa nu faci greseli cand vei depune actele ca totul depinde de ce ceri.
Offline Andy's  
#136 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:35:30(UTC)
Andy's
ms da eu nici nu ma supar.. sa fiu increzut in cuvintele mele da) poate si ma suparam ... dar acuma eu singur nu stiu ce vb eu doar aud de la altii si cind o sa stiu totul ce imi trebuie mie o sa fiu foarte bucuros :)

totusi eu as vrea sa aflu ceia ce imi trebuie mie...

documente pentru Cl de la pina la )
Offline Cezar  
#137 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:37:20(UTC)
Cezar
ms da eu nici nu ma supar.. sa fiu increzut in cuvintele mele da) poate si ma suparam ... dar acuma eu singur nu stiu ce vb eu doar aud de la altii si cind o sa stiu totul ce imi trebuie mie o sa fiu foarte bucuros :)

totusi eu as vrea sa aflu ceia ce imi trebuie mie...

documente pentru Cl de la pina la )

Ca sa iti fie mai usor vezi istoria mesajelor lui Bibigon, in profilul lui si vei gasi cu siguranta, ca nu demult a descris procesul chiar el.
Nu trebuie sa te superi. Pur si simplu lumea a obosit sa raspunda la aceleasi intrebari in fiecare zi. Toti o fac benevol si nu au nimic din asta. Trebuie de spus un mare multumesc si pentru asta :)

Editeaza de catre utilizator luni, 28 februarie 2011 13:38:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#138 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:37:46(UTC)
Tincutza

ia urmeaza un pic exemplul furnicii...
intra pe toate topicurile unde au tema "buletin de identitate romanesc". sunt o gramadad'oh! de topicuri cu asa tema dar formulate diferit, dar tot cu "buletin de identitate"
si citeste pagina dupa pagina din aceste topicuri... si ai sa vezi ce de informatie bogata ai sa "mananci" incat ai sa te saturi din start si n-o sa ne mai intrebi nimica ce si cum trebuie de facut.
nu am nimic cu tine, ci te sfatuiesc sa faci asa cum multi au procedat deja. nu esti primul, dar sper sa fii ultimul ca ne-am saturat de "novicii" care nici nu se obosesc macar sa citeasca un pic forumul si hop! afiseaza intrebarea. care de multe ori aceste intrebari sunt "...". catalogati voi singuri ca nu mi-i a spune ceva indecent.

edit: exemplu bun ti-a dat deja Cezar.
bibigon a lamurit asa de bine ce si cum a facut el CI ca eu sunt multumita de info' postate de el si fara sa citesc din nou tot forumul despre CI, ca urmeaza si eu sa-mi fac CI.
dar nu intreb pana nu ma interesez intai.
BAFTA!

Editeaza de catre utilizator luni, 28 februarie 2011 18:53:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline bibigon  
#139 Postat : luni, 28 februarie 2011 13:38:53(UTC)
bibigon

Cand mergeam la scoala, modalitatea de scriere a unui referat era destul complicata: trebuia sa gasesti ceva carti unde era tratat subiectul, sa rasfoiesti cartile, sa le citesti, de multe ori trebuia sa mergi la biblioteca ca sa gasesti cartile dorite. referatele doar de mana se screiau. Apoi a venit era digitala cu internet cu tot si se pare ca copii moderni au devenit mult prea lenosi. Toata informatia se poate gasi acasa din fotoliu, trebuie doar sa faci un search apoi sa citesti un pic
dar se pare ca si asta este complicat
thanks 1 utilizator a multumit bibigon acest post util.
Offline dolce-vitta  
#140 Postat : luni, 7 martie 2011 17:41:30(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
VicMara a scris:

azi am fost sa depun actele pentrun C.I fara CNP si mi-au refuzat sa primeasca actele ..trebuie mai intii sa obtin CNP si apoi sa depun pentru C.I...ceva sa modificat la ei ca nu mai pot sa solicite ei CNP..ca altadata...asa mia spus domnul de l pasapoarte.
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline Ganster  
#141 Postat : luni, 7 martie 2011 18:18:24(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
dolce-vitta a scris:
azi am fost sa depun actele pentrun C.I fara CNP si mi-au refuzat sa primeasca actele ..trebuie mai intii sa obtin CNP si apoi sa depun pentru C.I...ceva sa modificat la ei ca nu mai pot sa solicite ei CNP..ca altadata...asa mia spus domnul de l pasapoarte.

in ce localitate ?
Offline dolce-vitta  
#142 Postat : luni, 7 martie 2011 19:14:44(UTC)
dolce-vitta
Ganster a scris:
in ce localitate ?

Toplita jud Harghita
Offline mihaela74  
#143 Postat : miercuri, 9 martie 2011 15:46:18(UTC)
mihaela74
dolce-vitta a scris:

ai fost singura sau cu intermediar,ca ei cu intermed. care i-au in spatiu sunt ca fratii impartesc aceiasi bucata de piine...nu cred ca pot refuza,poate asta e pricina?
Offline Adrian84  
#144 Postat : miercuri, 9 martie 2011 16:05:38(UTC)
Adrian84
Postari: 93
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 21
dolce-vitta a scris:

Citeva minute in urma am sunat Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Suceava,unde vreau sa-mi fac domiciliul,ca sa ma asigur ca nu merg sa pierd timpul.Mi-au raspuns foarte amabil si detaliat :trebuie sa vina persoana care te ia in spatiu cu acel contract,sa am certificatul de nastere si cel de casatorie,daca e cazul,actele de identitate s.a.m.d.Deci,CNP il solicita ei si durata minimala pentru a primi CI + CNP e de o saptamina.m-am mirat si eu.i-am explicat ca am nevoie de CI cit mai urgent si acesta a fost raspunsul.cred ca depinde de cine dai si in ce localitate
thanks 6 au multumit acest post util Adrian84.
Offline mihaela74  
#145 Postat : miercuri, 9 martie 2011 18:49:46(UTC)
mihaela74
Adrian84 a scris:
Citeva minute in urma am sunat Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Suceava,unde vreau sa-mi fac domiciliul,ca sa ma asigur ca nu merg sa pierd timpul.Mi-au raspuns foarte amabil si detaliat :trebuie sa vina persoana care te ia in spatiu cu acel contract,sa am certificatul de nastere si cel de casatorie,daca e cazul,actele de identitate s.a.m.d.Deci,CNP il solicita ei si durata minimala pentru a primi CI + CNP e de o saptamina.m-am mirat si eu.i-am explicat ca am nevoie de CI cit mai urgent si acesta a fost raspunsul.cred ca depinde de cine dai si in ce localitate

ceva au incurcat,nu cred,daca fila consulara nu-i ajunsa la Bucuresti cu siguranta nu va dura o saptamina...

Editeaza de catre utilizator miercuri, 9 martie 2011 18:50:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Adrian84  
#146 Postat : miercuri, 9 martie 2011 19:25:06(UTC)
Adrian84
Postari: 93
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 21
mihaela74 a scris:
ceva au incurcat,nu cred,daca fila consulara nu-i ajunsa la Bucuresti cu siguranta nu va dura o saptamina...

asa m-am gindit si eu,ca e o saptamina dupa ce ajunge fila consulara.dar cine stie.o sa mai sun inainte de a pleca.oricum imi pare scurt timpul
Offline Andy's  
#147 Postat : miercuri, 9 martie 2011 19:38:39(UTC)
Andy's
Adrian84 a scris:

da da depinde de cine nimeresti si in ce localitate ca sunt oameni diferiti
Offline Oliandra  
#148 Postat : miercuri, 9 martie 2011 20:35:52(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
dolce-vitta a scris:
Toplita jud Harghita

dolce-vita spune-mi te gor sora ta a depus in august la chisinau/are ceva informatie?/spune-mi te rog a intrat deja in comisie dosarul?pe ce data?
Offline dolce-vitta  
#149 Postat : miercuri, 9 martie 2011 20:37:24(UTC)
dolce-vitta
Adrian84 a scris:

poate eu nu am procedat corect daar am fost la Directia Evidenta aa persoanelor ca la noi sectia de pasapoarte..cu socrul care ma ia in spatiu cu taorte actele in reguula.. si domnul de acolo a luat acteele si zice mergeti sa achitati 11 ron si mine veniti dupa CI...cin mam sddus sa achit nu aau vrut sa ee banii ca nu am CNP..ca iintroduc datele conform CNP... al 2 am mers la domnul de la pasapoarte si iam zis ca am certificat de nastere dar fara CNp...ca el nu a observat..si atunci a sunat la cineva sa intrebe si mia spus ca sa primesc mai intii CNP si apoi sa solicit C.I.
Offline dolce-vitta  
#150 Postat : miercuri, 9 martie 2011 20:41:48(UTC)
dolce-vitta
Oliandra a scris:
dolce-vita spune-mi te gor sora ta a depus in august la chisinau/are ceva informatie?/spune-mi te rog a intrat deja in comisie dosarul?pe ce data?

of..inca niimic nustiu de dosarul surorii mele ..mai astept si am sa scriu eu scrisoare pentru ea..ca ea la moment e in Italia
Utilizatori pe tema
5 Pagini<12345>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.