Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Veronika  
#1 Postat : vineri, 16 octombrie 2009 18:45:53(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Veronika
Postari: 29
Locatia: Bucharest
Salut, a traversat cineva frontiera din Romania spre Moldova cu permis de sedere expirat? ce pateste cineva daca nimereste in situatia asta, la vama ma refer? i se pune interdictie? amenda?

eu am fost publicata in Monitor partea I cu domiciliul in Romania si acum mi-a expirat permisul, dar m-am programat deja la juramant pe data de 11 noiembrie la Chisinau(m-a sfatuit cineva ca la Chisinau e mai rapid, insa nu stiu cum sa fac...... cum sa trec vama cu permis expirat
Offline marishca  
#2 Postat : vineri, 16 octombrie 2009 19:54:23(UTC)
Nivel: Membru
marishca
hmm nu stiu daca la moldoveni vei avea probleme..dar e posibil la romani sa ai ceva prb ca de cand a expirat permisul ai ramas in continuare pe teritoriul romaniei..Ar fi bine sa te interesezi din timp sa nu t trezesti din timp cu sirprize pe la vama..mai mult ca sigur va fi o amenda
Offline annnna  
#3 Postat : vineri, 16 octombrie 2009 21:49:30(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
De cand ti-a expirat permisul? e posibil, trebuie sa te mai interesezi, ca dupa expirarea permisului sa mai poti sta o perioada. Eu am fost intr-o situatie asemanatoare in 2007, dupa expirarea permisului am trecut vama la o luna de zile si nu mi s-a intamplat nimic, m-au intrebat bineinteles si mi-au spus ca "sa stiti ca nu mai puteti sa va intoarceti cu acest permis", la care eu le-am spus sec :"stiu, merg sa-mi i-au o alta viza sub un alt scop".
Acum depinde de situatia ta.
Offline georgeta  
#4 Postat : vineri, 16 octombrie 2009 22:09:25(UTC)
georgeta
Postari: 303
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
S-ar putea totusi sa nu ai probleme ca mergi in Moldova,dar de venit in Romania sigur va fi o problema.Nu am fost in situatia asta,doar in una un pic mai grava.Imi expirase termenul de sedere legal cum era pe timpuri ,cele 90 de zile si a trebuit sa plec la Moldova ca sa imi iau viza sa pot sa imi fac permis de sedere,am declarat pasaportul atunci furat,mi-am scos titlu de calatorie de la ambasada ca sa nu se vada pe pasaport cand am intrat in tara si... asa am trecut vama.La Moldova am stat sa imi iasa alt pasaport si viza pentru Romania si uite asa fraudulos am venit inapoi.:) :) :) Abia ma maritasem nu puteam sa-mi las sotul singur:)

Editeaza de catre utilizator vineri, 16 octombrie 2009 22:15:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#5 Postat : vineri, 16 octombrie 2009 22:51:59(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
georgeta a scris:
S-ar putea totusi sa nu ai probleme ca mergi in Moldova,dar de venit in Romania sigur va fi o problema.Nu am fost in situatia asta,doar in una un pic mai grava.Imi expirase termenul de sedere legal cum era pe timpuri ,cele 90 de zile si a trebuit sa plec la Moldova ca sa imi iau viza sa pot sa imi fac permis de sedere,am declarat pasaportul atunci furat,mi-am scos titlu de calatorie de la ambasada ca sa nu se vada pe pasaport cand am intrat in tara si... asa am trecut vama.La Moldova am stat sa imi iasa alt pasaport si viza pentru Romania si uite asa fraudulos am venit inapoi.:) :) :) Abia ma maritasem nu puteam sa-mi las sotul singur:)

Georgeta, esti o sotie si o familista adevarata :)
Dar la vama nu au vazut in baza de date intrarile si iesirile, sau nu au mai stat la verificat?
Offline georgeta  
#6 Postat : vineri, 16 octombrie 2009 23:54:57(UTC)
georgeta
Postari: 303
tantan a scris:
georgeta a scris:

Georgeta, esti o sotie si o familista adevarata :)
Dar la vama nu au vazut in baza de date intrarile si iesirile, sau nu au mai stat la verificat?

Nu cred ca au mai verificat cum trebuie,oricum nu era atat de computerizat ca acum totul...am avut si eu un pic de noroc atunci...desi aveam niste emotii crede-ma...oricum a fost sfatul unui sef de la autoritatea de straini sa procedez asa,era sa ne luam o amenda de toata frumusetea si eu si sotul meu,cred ca si acum aveam de platit...plus ca imi dadea interdictie o perioada destul de lunga...of of:) :) :) dar a fost de treaba..i s-a facut mila de niste tineri casatoriti....:) :)
Offline Veronika  
#7 Postat : sâmbătă, 17 octombrie 2009 20:46:33(UTC)
Veronika
sa inteleg ca o sa primesc neaparat amenda daca merg in Modlova cu permis expirat?
Offline Veronika  
#8 Postat : sâmbătă, 17 octombrie 2009 20:47:41(UTC)
Veronika
Veronika a scris:
sa inteleg ca o sa primesc neaparat amenda daca merg in Modlova cu permis expirat?

permisul mi-a expirat de vreo 7 zile
Offline Ana Suceava  
#9 Postat : sâmbătă, 17 octombrie 2009 22:39:49(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Veronika a scris:
Veronika a scris:

permisul mi-a expirat de vreo 7 zile

dar vreo sansa sa obtii cetatenia in curand macar?
Offline vika  
#10 Postat : duminică, 18 octombrie 2009 00:32:11(UTC)
vika
Postari: 17
Locatia: bucuresti
Veronika a scris:
Salut, a traversat cineva frontiera din Romania spre Moldova cu permis de sedere expirat? ce pateste cineva daca nimereste in situatia asta, la vama ma refer? i se pune interdictie? amenda?

eu am fost publicata in Monitor partea I cu domiciliul in Romania si acum mi-a expirat permisul, dar m-am programat deja la juramant pe data de 11 noiembrie la Chisinau(m-a sfatuit cineva ca la Chisinau e mai rapid, insa nu stiu cum sa fac...... cum sa trec vama cu permis expirat

Veronika, te duci frumos la directia unde ti s-a eliberat permisul, le spui in ce situatie esti, ca ai obtinut cetatenia, ca ti-a expirat permisul, ca din cauza ca esti studenta si permisul costa o groaza de bani si la momentul acesta nu iti permiti sa cheltui bani fara rost ca oricum ai aparut in MO I (adica trebuie sa joci teatru) , ei in acest caz sunt obligati sa-ti scrie un proces verbal in care te roaga sa parasesti romania in termen de 30 de zile dupa expirarea a 30 de zile de la expirarea valabilitatii permisului tau de sedere, fara sa-ti dea amenda (in caz ca vei juca teatru destul de bine).

Adica mai poti sta fara probleme inca 60 de zile de la expirarea permisului de sedere. Legal se da amenda atunci cand vrei sa iti prelungesti permisul de sedere si deja au trecut acele 30 de zile cand poti depune cererea. Iar in cazul tau cel mai bine sa nu iesi din tara fara procesul verbal, daca deja vei avea depasitite 30 de zile de la expirarea permisului de sedere, amenda o vei incasa la vama.

Editeaza de catre moderator duminică, 18 octombrie 2009 01:38:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline annnna  
#11 Postat : duminică, 18 octombrie 2009 01:35:03(UTC)
annnna
din cate stiu eu poti sta o perioada de 30-60 de zile,ti-am spus ca am fost intr-o perioada asemanatoare, dar si "autodenuntarea" este o solutie. Cei de la Oficiul de Imigrari trebuie sa-ti dea o dispozitie de parasire a teritoriul, nu mai stiu cat mai este termenul, parca 5 zile. Te duci la ei si spui ca trebuie sa mergi in Moldova ca ti-a expirat permisul de cateva zile si te-ai gandit sa vii sa le ceri un ajutor.
Offline admin  
#12 Postat : duminică, 18 octombrie 2009 01:45:37(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Veronica,

eu am fost intr-o situatie similara acum 1.5 ani in urma

doar ca mie imi expirase permisul de vreo 8 luni de zile si trebuia sa ma programez la juramant in MD
asa ca am mers la politie( pe str. Nicolae Iorga) cu monitorul oficial la mine si le-am povestit problema mea

ar fi trebuit sa platesc vreo 300 euro amenda + interdictie de intrare in Romania
le-am spus ca nu am bani si ca in curand voi fi cetatean roman

au fost intelegatori pana la urma, pt ca aveam deja vreo 5 ani stati legal in Ro, asa ca a doua zi am venit din nou, mi-au dat dispozitia de parasire a tarii in 24 ore, si spre seara am plecat in MD

la vama totul a decurs ok, desi vamesul m-a chemat sa ma intrebe cum de n-am interdictie :D

Editeaza de catre utilizator duminică, 18 octombrie 2009 01:46:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vika  
#13 Postat : duminică, 18 octombrie 2009 14:45:01(UTC)
vika
Postari: 17
Locatia: bucuresti
Veronica, "autodenuntarea" adica trecerea vamii fara probleme e cel mai bun lucru pe care il vei face, in orice moment vamesii pot sa se lege de tine si sa-ti bage in nas o amenda, asha ca nu e mai bine sa vii cu lectia pregatita de acasa?
Offline Veronika  
#14 Postat : luni, 19 octombrie 2009 20:42:32(UTC)
Veronika
Mersi tuturor, o sa incerc sa fac asa, sper sa iasa ceva.
Offline annnna  
#15 Postat : marți, 20 octombrie 2009 13:32:12(UTC)
annnna
Veronika a scris:
Mersi tuturor, o sa incerc sa fac asa, sper sa iasa ceva.

Sa ne povestesti din experienta ta, asa vei ajuta si pe altii care sunt sau vor fi intr-o situatie asemanatoare.
Offline descartes  
#16 Postat : miercuri, 4 noiembrie 2009 14:38:12(UTC)
descartes
Postari: 12
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Salutare. Cam aceeasi situatie. Mi-a expirat permisul de sedere pe 01.11, am aparut in monitorul oficial astazi 04.11. Nu am vrut sa depun pt un alt permis de sedere din lipsa de bani si + la asta stiam ca o sa apar in viitorul apropiat in monitorul oficial fiindca am actionat Statul Roman in judecata vara aceasta, iar procesul trebuia sa aiba loc pe 17.09, amanat in perioada aceea din cauza grevei judecatorilor. Ulterior procesul nu s-a desfasurat fiindca s-a stabilit rezolvarea pe cale amiabila, dosarul meu fiind examinat in regim de urgenta. Precizez ca am depus dosarul pt redobandire pe 02.11.2002, cerere de urgentare in februarie 2009.
Acum intrebarea. Juramantul presupun ca o sa aiba loc cam in 2 saptamani, pana atunci o sa am aproape 3 saptamani de sedere ilegala pe teritoriul Romaniei, ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu primesc amenda sau interdictie?!
Multumesc.
Offline .......  
#17 Postat : miercuri, 4 noiembrie 2009 15:12:31(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
descartes a scris:
Salutare. Cam aceeasi situatie. Mi-a expirat permisul de sedere pe 01.11, am aparut in monitorul oficial astazi 04.11. Nu am vrut sa depun pt un alt permis de sedere din lipsa de bani si + la asta stiam ca o sa apar in viitorul apropiat in monitorul oficial fiindca am actionat Statul Roman in judecata vara aceasta, iar procesul trebuia sa aiba loc pe 17.09, amanat in perioada aceea din cauza grevei judecatorilor. Ulterior procesul nu s-a desfasurat fiindca s-a stabilit rezolvarea pe cale amiabila, dosarul meu fiind examinat in regim de urgenta. Precizez ca am depus dosarul pt redobandire pe 02.11.2002, cerere de urgentare in februarie 2009.
Acum intrebarea. Juramantul presupun ca o sa aiba loc cam in 2 saptamani, pana atunci o sa am aproape 3 saptamani de sedere ilegala pe teritoriul Romaniei, ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu primesc amenda sau interdictie?!
Multumesc.

Te sfatuim sa nu iesi din Romania pana nu dai juramantul si iti faci toate actele.
Offline annnna  
#18 Postat : miercuri, 4 noiembrie 2009 22:38:40(UTC)
annnna
descartes a scris:
Multumesc.

Sunt cam in aceeasi situatie ca tine...eu ma judec acum cu Oficiul Roman pentru Imigrari, iar dosarul meu privind redobandirea cetateniei s-a miscat urgent, am aparut imediat in MO I (imi displace ideea ca am ajuns in situatia asta datorita "rapiditatii" cu care au lucrat judecatorii de la DC sau de unde or fi fost ei; adica trebuia sa ajung aici ca sa pot "misca" dosarul). Acum astept juramantul, am depus si un meoriu in acest sens, sper ca pana la urmatoarea infatisare sa-mi aprobe "urgentarea juramantului".
Intrebare: de unde stii tu ca in 2 saptamani trebuie sa depui juramantul, ca mie in comunicatul primit de la DC imi spunea ca termenul e de 3 luni. De aceeea am si recurs la urgentarea juramantului, dar am si pretext, sunt in litigiu cu ORI.
Sfatul meu este: sa nu pleci nicaieri, din cate stiu dupa expirarea permisului mai ai voie sa stai in tara cam 30-60 zile. In timpul asta depune in memoriu cu urgentarea juramantului si ataseaza permisul tau expirat. Iar daca se intampla ca in perioada asta ai o "neintelegere" cu ORI, depui o contestatie la Curtea de Apel la decizia care ei ti-o vor da in termen de 14 zile calendaristice.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 4 noiembrie 2009 22:46:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline descartes  
#19 Postat : joi, 5 noiembrie 2009 20:19:56(UTC)
descartes
Eu urma sa ma judec cu Directia Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei, dar cum am mai scris nu s-a ajuns la proces. Memoriu de urgentare vreau sa depun acum luni pe 09.11. Avocatul care s-a ocupat de dosarul meu in vederea actionarii in judecata mi-a zis ca o sa dureze cam 2 saptamani pina la depunerea juramintului, de aceea am specificat mai sus 2 saptamini. Tin sa specific ca am optat pentru resedinta in Moldova. De plecat oricum nu plec nicaieri, o sa plec acasa cand o sa fie stabilita data depunerii juramantului. Sincer, sunt gata sa ii actionez inca o data in instanta, daca ei imi vor aplica unele amenzi sau imi vor pune interdictie. Si asa am asteptat 7 ani ca sa imi iau cetatenia, mi se pare corect sa ma lase sa duc la bun sfirsit acest proces.
Offline annnna  
#20 Postat : joi, 5 noiembrie 2009 22:14:41(UTC)
annnna
descartes a scris:
Eu urma sa ma judec cu Directia Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei, dar cum am mai scris nu s-a ajuns la proces. Memoriu de urgentare vreau sa depun acum luni pe 09.11. Avocatul care s-a ocupat de dosarul meu in vederea actionarii in judecata mi-a zis ca o sa dureze cam 2 saptamani pina la depunerea juramintului, de aceea am specificat mai sus 2 saptamini. Tin sa specific ca am optat pentru resedinta in Moldova. De plecat oricum nu plec nicaieri, o sa plec acasa cand o sa fie stabilita data depunerii juramantului. Sincer, sunt gata sa ii actionez inca o data in instanta, daca ei imi vor aplica unele amenzi sau imi vor pune interdictie. Si asa am asteptat 7 ani ca sa imi iau cetatenia, mi se pare corect sa ma lase sa duc la bun sfirsit acest proces.

Stai, stai, stai ca aici nu ne mai intelegem. Pai daca ai optat pentru mentinerea domiciliului in strainatate(adica in Moldova), trebuie sa mergi sa te programezi tu pentru juramant, nu trebuie sa astepti sa te cheme ei.
Offline descartes  
#21 Postat : vineri, 6 noiembrie 2009 23:20:44(UTC)
descartes
Stiu....mama se duce sa ma programeze, iar eu am sa plec doar cind o sa fie ziua juramintului.
Offline annnna  
#22 Postat : sâmbătă, 7 noiembrie 2009 18:01:58(UTC)
annnna
am priceput...iar eu trebuie sa astept sa ma cheme la bucuresti, sper sa nu dureze 3 luni asa cum ar trebui.

apropo cand vrei sa treci vama, fie alegi sa mergi la ORI si sa ceri dispozitie de parasire a teritoriului si le spui ca mergi sa depui juramantul si nu ai putut sa iesi inainte sa-ti expire permisul gasesti tu o modalitate sa-i convingi, fie mergi in vama si faci pe ispasitu. Dar cred ca cea mai buna varianta este prima, ORI ar fi mai intelegatori caci in vama depinde peste cine dai.
Multa bafta.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 7 noiembrie 2009 18:07:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline descartes  
#23 Postat : duminică, 8 noiembrie 2009 20:15:41(UTC)
descartes
Anna....ai spus ca ai depus memoriu de urgentare pt depunerea juramantului?! Ai cumva un model?! Daca, mi-l poti trimite pe mail?! Iti dau in privat mail-ul daca ma poti ajuta. Merci.
Offline annnna  
#24 Postat : duminică, 8 noiembrie 2009 22:11:11(UTC)
annnna
descartes a scris:
Anna....ai spus ca ai depus memoriu de urgentare pt depunerea juramantului?! Ai cumva un model?! Daca, mi-l poti trimite pe mail?! Iti dau in privat mail-ul daca ma poti ajuta. Merci.

Uite, am sa-ti scriu aici, poate-i inspir si pe altii, desi nu stiu la ce-ti foloseste tie, poate ai colegi care au nevoie de ajutor. Deci, eu am formulat in felul urmator: " Catre, Directorul Directiei Cetatenie. Subsemnata,..., cu domiciliul in...,rog sa-mi aprobati cererea pentru urgentare juramantului de credinta privind dosarul nr..., dosar de redobandire a cetateniei romane, avizat in data de... si aparut in MO I in data de... potrivit HG...., pe motiv ca (aici sustii motivul tau) voi fi in imposibilitatea de a depune juramantul la termenul stabilit de 3 luni (si sa spunem - imposibilitatea de a obtine o noua viza, nou permis). Motivul il sustin prin (cazul tau-permisul expirat) pe care il atasez la prezenta cerere. Mentionez ca la cererea privind redobandirea cetateniei romane am solicitat stabilirea domiciliului in RO/mentinerea domiciliului in strainatate. Doresc sa primesc raspunsul la adresa postala....sau la adresa de mail..."
Cam atat am scris, scurt.
Offline Ana Suceava  
#25 Postat : marți, 10 noiembrie 2009 13:03:19(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Bine formulata:)
Offline descartes  
#26 Postat : joi, 12 noiembrie 2009 21:47:41(UTC)
descartes
Deci...mama mea a fost astazi la Consulat in Chisinau si m-a programat, totodata a depus o cerere de urgentare din numele meu,

la inceput doamna de la ghiseu i-a zis ca o sa dau juramantul intr-o luna, dar mama a fost destul de convingatoare si ulterior acea doamna a prezentat documentele mele consulului, inclusiv cererea de urgentare. Am fost programat pentru 19.11.2009, deci miercuri seara plec acasa. Luni sau marti o sa ma duc la ORI sa imi iau dispozitia de parasire daca o sa am nevoie de ea....

va scriu atunci ce si cum.

Editeaza de catre moderator vineri, 13 noiembrie 2009 00:17:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline descartes  
#27 Postat : vineri, 20 noiembrie 2009 19:38:13(UTC)
descartes
17.11.2009 - Am fost la ORI pe Eforiei, dar mi-au spus sa ma duc pe Iorga. M-am dus acolo si am vorbit cu un domn care se ocupa de dispozitii de parasire, etc, a zis ca poate sa imi dea dispozitie de parasire dar trebuie sa imi dea amenda minima de 400 Ron, i-am spus ca nu dau nici-un leu, i-am aratat MO, mi-a explicat sa plec fara griji acasa pentru a depune juramantul ca la vama o sa fie totul ok, dar daca o sa vrea la vama sa imi dea amenda sa le spun ca sunt student, nu am bani, etc.

18.11.2009 - Am plecat spre Chisinau, la vama am prezentat permisul de sedere expirat si pasaportul, in 15 min m-a chemat vamesul. Mi-a spus ca am permisul de sedere expirat si trebuie sa imi dea amenda, i-am spus ca nu dau nimic, si ca s-a ajuns in situatia asta fiindca statul Roman mi-a dat cetatenia dupa 7 ani de asteptare, el o tinea pe a lui, i-am aratat MO, pana la urma mi-a pus stampila si mi-a zis sa trec.

19.11.2009 - Am depus juramantul fata de Romania la Consulatul Romaniei de pe Gr. Ureche

P.S. Domnul de la ORI mi-a explicat ca dupa expirarea permisului de sedere pentru a primi interdictie trebuie sa ai mai mult de 90 zile de sedere ilegala in Romania: http://ori.mai.gov.ro/de...terdictii-de-intrare/168
Offline annnna  
#28 Postat : sâmbătă, 21 noiembrie 2009 01:31:24(UTC)
annnna
descartes a scris:
17.11.2009 - Am fost la ORI pe Eforiei, dar mi-au spus sa ma duc pe Iorga. M-am dus acolo si am vorbit cu un domn care se ocupa de dispozitii de parasire, etc, a zis ca poate sa imi dea dispozitie de parasire dar trebuie sa imi dea amenda minima de 400 Ron, i-am spus ca nu dau nici-un leu, i-am aratat MO, mi-a explicat sa plec fara griji acasa pentru a depune juramantul ca la vama o sa fie totul ok, dar daca o sa vrea la vama sa imi dea amenda sa le spun ca sunt student, nu am bani, etc.

18.11.2009 - Am plecat spre Chisinau, la vama am prezentat permisul de sedere expirat si pasaportul, in 15 min m-a chemat vamesul. Mi-a spus ca am permisul de sedere expirat si trebuie sa imi dea amenda, i-am spus ca nu dau nimic, si ca s-a ajuns in situatia asta fiindca statul Roman mi-a dat cetatenia dupa 7 ani de asteptare, el o tinea pe a lui, i-am aratat MO, pana la urma mi-a pus stampila si mi-a zis sa trec.

19.11.2009 - Am depus juramantul fata de Romania la Consulatul Romaniei de pe Gr. Ureche

P.S. Domnul de la ORI mi-a explicat ca dupa expirarea permisului de sedere pentru a primi interdictie trebuie sa ai mai mult de 90 zile de sedere ilegala in Romania: http://ori.mai.gov.ro/de...terdictii-de-intrare/168

Scuza, dar la P.S. nu am inteles exact ce ai vrut sa spui
Oricum bine ca ai rezolvat

Editeaza de catre moderator sâmbătă, 21 noiembrie 2009 05:32:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#29 Postat : sâmbătă, 21 noiembrie 2009 05:43:01(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
te-ai descurcat de minune,descartes
Offline descartes  
#30 Postat : luni, 23 noiembrie 2009 22:31:21(UTC)
descartes
P.S.-ul este pt cei care se tem de interdictie. Am dat si un link, acolo sunt termenele cand pot sa aplice interdictia, asa ca incercati sa nu depasiti acele termene, in cazul meu dupa expirarea permisului de sedere era : > 3 luni ca sa primesc interdictie, in rest doar amenda. Bafta la toti. Ma apuc de facut certificat.
Offline guitar_iura  
#31 Postat : joi, 26 noiembrie 2009 14:32:07(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
annnna a scris:
descartes a scris:
Multumesc.

Sunt cam in aceeasi situatie ca tine...eu ma judec acum cu Oficiul Roman pentru Imigrari, iar dosarul meu privind redobandirea cetateniei s-a miscat urgent, am aparut imediat in MO I (imi displace ideea ca am ajuns in situatia asta datorita "rapiditatii" cu care au lucrat judecatorii de la DC sau de unde or fi fost ei; adica trebuia sa ajung aici ca sa pot "misca" dosarul). Acum astept juramantul, am depus si un meoriu in acest sens, sper ca pana la urmatoarea infatisare sa-mi aprobe "urgentarea juramantului".
Intrebare: de unde stii tu ca in 2 saptamani trebuie sa depui juramantul, ca mie in comunicatul primit de la DC imi spunea ca termenul e de 3 luni. De aceeea am si recurs la urgentarea juramantului, dar am si pretext, sunt in litigiu cu ORI.
Sfatul meu este: sa nu pleci nicaieri, din cate stiu dupa expirarea permisului mai ai voie sa stai in tara cam 30-60 zile. In timpul asta depune in memoriu cu urgentarea juramantului si ataseaza permisul tau expirat. Iar daca se intampla ca in perioada asta ai o "neintelegere" cu ORI, depui o contestatie la Curtea de Apel la decizia care ei ti-o vor da in termen de 14 zile calendaristice.

Salut Ana. Spune-mi te rog frumos, contestatia pe care o depui la Curtea de Apel, referitoare la o decizie a ORI (banuiesc ca te-ai referit la decizia de returnare), se face cu avocat sau fara? E comlicat sa te bagi in asa ceva (din cate am inteles, esti implicata deja in aceasta)? Te intreb pentru ca s-ar putea sa am treaba foarte curand cu asa ceva - la Cluj nu vor sa imi prelungeasca permisul de sedere temporara (dar inca nu m-au anuntat oficial) si au trimis cazul meu la Bucuresti. Din cate stiu, refuzul prelungirii dreptului de sedere temporara se face prin decizia de returnare de pe teritoriul Romaniei. In cazul in care Bucurestiul imi refuza prelungirea (oficial), vreau sa stiu cat de complicata este treaba cu contestatia la Curtea de apel. Multumesc frumos.
Offline annnna  
#32 Postat : joi, 26 noiembrie 2009 16:52:17(UTC)
annnna
Contestatia am depus-o personal, nu am avut timp sa-l pun in tema pe avocat. Motivul trebuie sa fie cat de cat plauzibil si bine ar fi cat mai multe motive pentru care ai ajuns in situatia asta. Trebuie sa-ti sustii motivul in fata instantei bineinteles cu acte doveditoare. E clar ca personal e mai greu, dar nu e imposibil. De exemplu eu acum astept sa fiu chemata la juramant sau macar sa mi se raspunda la cererea de urgentare, dar din pacate, iarasi lucrurile merg alene. Poate e si din cauza campaniilor electorale. Chiar nu stiu ce sa spun. Nu stiu cum se va termina toata povestea asta. Bineinteles ca aveau si ei un motiv bine intemeiat, la care urmeaza sa lucrez acum, dar eu inca sper sa-mi vina comunicatul de la DC in care sa specifice data la care sunt chemata la juramant si chiar daca nu se va intampla asa sper ca judecatorul sa ne mai dea un termen, nu stiu exact daca am voie sa mai cer un termen dat fiind faptul ca astept un raspuns din partea DC (dar cat voi astepta in sala o sa intreb si eu un avocat de acolo daca pot sa mai cer un termen)
Sfatul meu este in felul urmator, daca ai un motiv serios pentru a ramane in RO si bineinteles vrei sa ramai in RO si esti dispus sa mergi pana la capat, nu-ti ramane altceva de facut decat sa ajungi in instanta. De cat timp astepti cetatenia?
Eu nu cred ca vei ajunge in instanta...deobicei lucrurile se rezolva pe cale amiabila. Si sa stii ca si instanta cauta sa rezolve lucrurile pe cale amiabila.
Offline guitar_iura  
#33 Postat : joi, 26 noiembrie 2009 17:08:09(UTC)
guitar_iura
annnna a scris:
Contestatia am depus-o personal, nu am avut timp sa-l pun in tema pe avocat. Motivul trebuie sa fie cat de cat plauzibil si bine ar fi cat mai multe motive pentru care ai ajuns in situatia asta. Trebuie sa-ti sustii motivul in fata instantei bineinteles cu acte doveditoare. E clar ca personal e mai greu, dar nu e imposibil. De exemplu eu acum astept sa fiu chemata la juramant sau macar sa mi se raspunda la cererea de urgentare, dar din pacate, iarasi lucrurile merg alene. Poate e si din cauza campaniilor electorale. Chiar nu stiu ce sa spun. Nu stiu cum se va termina toata povestea asta. Bineinteles ca aveau si ei un motiv bine intemeiat, la care urmeaza sa lucrez acum, dar eu inca sper sa-mi vina comunicatul de la DC in care sa specifice data la care sunt chemata la juramant si chiar daca nu se va intampla asa sper ca judecatorul sa ne mai dea un termen, nu stiu exact daca am voie sa mai cer un termen dat fiind faptul ca astept un raspuns din partea DC (dar cat voi astepta in sala o sa intreb si eu un avocat de acolo daca pot sa mai cer un termen)
Sfatul meu este in felul urmator, daca ai un motiv serios pentru a ramane in RO si bineinteles vrei sa ramai in RO si esti dispus sa mergi pana la capat, nu-ti ramane altceva de facut decat sa ajungi in instanta. De cat timp astepti cetatenia?
Eu nu cred ca vei ajunge in instanta...deobicei lucrurile se rezolva pe cale amiabila. Si sa stii ca si instanta cauta sa rezolve lucrurile pe cale amiabila.

Multumesc mult pentru raspuns. Eu sper sa nu imi dea decizie de returnare, dar daca se ajunge in situatia asta, vad eu cum fac - imi apar singur cauza sau apelez la un avocat. In zilele urmatoare, ORI Cluj mi-a zis ca imi va comunica rezolutia superiorilor de la Bucuresti. In data de 8 decembrie se fac 5 ani de cand am depus dosarul.
Offline yo  
#34 Postat : joi, 26 noiembrie 2009 19:04:30(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: Chisinau
guitar_iura a scris:
annnna a scris:

Multumesc mult pentru raspuns. Eu sper sa nu imi dea decizie de returnare, dar daca se ajunge in situatia asta, vad eu cum fac - imi apar singur cauza sau apelez la un avocat. In zilele urmatoare, ORI Cluj mi-a zis ca imi va comunica rezolutia superiorilor de la Bucuresti. In data de 8 decembrie se fac 5 ani de cand am depus dosarul.

Stiti ca pe perioada cit va aflati in litigiu pe tema permisului de sedere, puteti solicita un fel de certificat care iti permite sa iesi si sa intri in romania. Un prieten de-al meu a avut situatia ca cei de la universitate i-au anulat permisul ilegal, el a dat in judecata atit universitatea cit si oficiul pentru straini pentru anularea permisului fara o decizie finala, si cit timp s-a aflat in proces de judecata cei de la oficiul pentru straini iau eliberat un fel de act cu care putea sa vina in RM si sa intre iar in Ro, dar el nu a fortat lucrurile, asa ca nu stiu daca pina la urma cu acele documente poti iesi si intra, cum il asigurau cei de la fo. pentur straini.
Offline annnna  
#35 Postat : vineri, 27 noiembrie 2009 01:19:25(UTC)
annnna
yo a scris:
guitar_iura a scris:
annnna a scris:

Stiti ca pe perioada cit va aflati in litigiu pe tema permisului de sedere, puteti solicita un fel de certificat care iti permite sa iesi si sa intri in romania. Un prieten de-al meu a avut situatia ca cei de la universitate i-au anulat permisul ilegal, el a dat in judecata atit universitatea cit si oficiul pentru straini pentru anularea permisului fara o decizie finala, si cit timp s-a aflat in proces de judecata cei de la oficiul pentru straini iau eliberat un fel de act cu care putea sa vina in RM si sa intre iar in Ro, dar el nu a fortat lucrurile, asa ca nu stiu daca pina la urma cu acele documente poti iesi si intra, cum il asigurau cei de la fo. pentur straini.

Asta chiar nu stiam, merci, chiar o sa-i intreb si am sa va spun.
Offline annnna  
#36 Postat : vineri, 27 noiembrie 2009 01:29:32(UTC)
annnna
guitar_iura a scris:
annnna a scris:

Nu stiu care iti e motivul, cert e ca in momentul in care ai acea dispozitie ai dreptul sa depui contestatie.
Nu-ti cunosc cazul, nu stiu exact cate sanse ai, dar am citit in celelalte topicuri in care spuneai ca ai fost avizat pozitiv si doar astepti publicarea in MO, e adevarat? Am inteles ca ai primit raspunsul prin mail, daca este un raspuns cu stampila si semnatura, e valabila, altfel poti citi cazul meu...http://cetatenie-romana.info/yaf_postst570_Cum-aflu-daca-am-aviz-pozitiv.aspx...am fost avizata pozitiv " de doua ori", iar valabilitatea in fata instantei nu a stat in vorbe ci in hartii. Am avut aviz scris, semnat si stampilat pe hartie. Asa ca atentie mare!
Offline guitar_iura  
#37 Postat : vineri, 27 noiembrie 2009 13:06:51(UTC)
guitar_iura
annnna a scris:
guitar_iura a scris:
annnna a scris:

Nu stiu care iti e motivul, cert e ca in momentul in care ai acea dispozitie ai dreptul sa depui contestatie.
Nu-ti cunosc cazul, nu stiu exact cate sanse ai, dar am citit in celelalte topicuri in care spuneai ca ai fost avizat pozitiv si doar astepti publicarea in MO, e adevarat? Am inteles ca ai primit raspunsul prin mail, daca este un raspuns cu stampila si semnatura, e valabila, altfel poti citi cazul meu...http://cetatenie-romana.info/yaf_postst570_Cum-aflu-daca-am-aviz-pozitiv.aspx...am fost avizata pozitiv " de doua ori", iar valabilitatea in fata instantei nu a stat in vorbe ci in hartii. Am avut aviz scris, semnat si stampilat pe hartie. Asa ca atentie mare!

Motivul poate il voi face public doar daca va fi cazul. Intradevar am fost avizat pozitiv si astept publicarea in MO PI. Eu am solicitat prin mail programare pentru audienta. La 2 ore dupa mail-ul meu, am primit raspuns ca dosarul cu nr. cutare a primit aviz pozitiv in data de... Mail-ul respectiv a venit de la adresa cetatenia@yahoo.com - o adresa despre care s-a mai discutat pe forum. Tocmai de asta, in 26 noiembrie am trimis scrisoare recomandata, prin care am solicitat informatii referitoare la dosar. Sa vedem daca imi vor raspunde. Apropo, de cazul tau - l-am vazut chiar cand l-ai postat pe forum, ce sa zic, aiurea treaba, dar bine ca s-a rezolvat. Tie ti-au comunicat doar verbal ca ai aviz pozitiv (prima data), iar la mine este scris (chiar daca nu apare stampila si semnatura) si stiu ca adresa respectiva de mail le apartine celor de la DC. Cu atat mai mult ca mesajul vine din partea directorului Nicoleta Eucarie. Totusi, contextul acesta nu ma linisteste in masura necesara.

Editeaza de catre utilizator vineri, 27 noiembrie 2009 13:19:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline annnna  
#38 Postat : vineri, 4 decembrie 2009 02:15:00(UTC)
annnna
quitar_iura felicitari pentru publicarea numelui tau in MO I, oricum informatiile de mai sus vor fi utile pentru altii si mai exact faptul ca, acolo unde cred ca au o nedreptate cu privire la ingradirea drepturilor sale, atentie fara a incalca masurile legale cu privire la obligatiile care le au, sa incerce sa-si rezolve cazul pe cale juridica.
Offline guitar_iura  
#39 Postat : vineri, 4 decembrie 2009 19:27:56(UTC)
guitar_iura
annnna a scris:
quitar_iura felicitari pentru publicarea numelui tau in MO I, oricum informatiile de mai sus vor fi utile pentru altii si mai exact faptul ca, acolo unde cred ca au o nedreptate cu privire la ingradirea drepturilor sale, atentie fara a incalca masurile legale cu privire la obligatiile care le au, sa incerce sa-si rezolve cazul pe cale juridica.

Multumesc frumos pentru felicitari! Oricum astept sa vad ce vor zice astia de la ORI, iar in caz ca imi vor refuza oficial prelungirea, voi solicita urgentarea juramantului.
Offline annnna  
#40 Postat : luni, 7 decembrie 2009 23:30:40(UTC)
annnna
quitar_iura pot sa spun ca nu-ti mai trebuie sa ceri prelungirea permisului. In momentul in care ai parut in MO si cei de la ORI au constatat solutionarea dosarului de redobandire a cetateniei romane, chiar daca inca nu ai depus juramantul, instanta este de partea ta, cum am mai spus mai sus partile cauta rezolvarea cazului pe cale amiabila. Daca nu ai fost inca la ORI, bine ar fi sa mergi acum si sa le dai si lor un MO cu numele tau. Chiar daca pana la juramant poate dura si 3 luni de zile (si e cam grav ca suntem ilegali in propria tara, dar asta e) nu-ti vor elibera nici un permis pentru ca cererea ta este solutionata si cumva esti cetatean roman fara acte protejat de stat. Oricum chiar daca iti dau o dispozitie de parasire a tarii instanta iti da castig de cauza. Cam asa s-a intamplat cu mine. Am avut o gramada de emotii pana mi-am vazut numele in monitor si uite ca am anulat decizia prin instanta.
Astazi am invatat inca o lectie: sa-ti cauti dreptatea pana si in instanta.
In momentul in care statul roman si-a asumat raspunderea acordandu-mi avizul pozitiv, publicarea numelui era doar o problema de timp si daca publicarea numelui meu ar fi durat mai mult decat prevedea legea, statul roman ar fi putut pierde un proces astfel neasumandu-si riscul mi-au publicat numele in MO intr-o luna de zile incadrandu-se in lege. Asa am inteles si eu de ce am fost avizata pozitiv de 2 ori.

Editeaza de catre utilizator luni, 7 decembrie 2009 23:33:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline guitar_iura  
#41 Postat : joi, 17 decembrie 2009 18:29:14(UTC)
guitar_iura
annnna a scris:
quitar_iura pot sa spun ca nu-ti mai trebuie sa ceri prelungirea permisului. In momentul in care ai parut in MO si cei de la ORI au constatat solutionarea dosarului de redobandire a cetateniei romane, chiar daca inca nu ai depus juramantul, instanta este de partea ta, cum am mai spus mai sus partile cauta rezolvarea cazului pe cale amiabila. Daca nu ai fost inca la ORI, bine ar fi sa mergi acum si sa le dai si lor un MO cu numele tau. Chiar daca pana la juramant poate dura si 3 luni de zile (si e cam grav ca suntem ilegali in propria tara, dar asta e) nu-ti vor elibera nici un permis pentru ca cererea ta este solutionata si cumva esti cetatean roman fara acte protejat de stat. Oricum chiar daca iti dau o dispozitie de parasire a tarii instanta iti da castig de cauza. Cam asa s-a intamplat cu mine. Am avut o gramada de emotii pana mi-am vazut numele in monitor si uite ca am anulat decizia prin instanta.
Astazi am invatat inca o lectie: sa-ti cauti dreptatea pana si in instanta.
In momentul in care statul roman si-a asumat raspunderea acordandu-mi avizul pozitiv, publicarea numelui era doar o problema de timp si daca publicarea numelui meu ar fi durat mai mult decat prevedea legea, statul roman ar fi putut pierde un proces astfel neasumandu-si riscul mi-au publicat numele in MO intr-o luna de zile incadrandu-se in lege. Asa am inteles si eu de ce am fost avizata pozitiv de 2 ori.

Ana, felicitari pentru ca ti-ai rezolvat cazul!Applause Eu nu am mers la ORI pana acum pentru ca asteptam sa ia ei legatura cu mine (pentru ca asa mi-au comunicat ei in noiembrie). In fine, astazi s-au facut 3 saptamani de cand am fost la ei si mi-au zis ca nu vor sa imi prelungeasca sederea. Chiar in dimineata aceasta am primit un telefon de la ORI prin care ma anuntau ca cererea mea de prelungire a dreptului de sedere a fost APROBATA \:d/ si ca mai trebuie sa duc un act, ca sa imi poata procesa dosarul. I-am anuntat ca am fost publicat in MO (oricum era sa le zic odata si odata, dar pastram "asul din maneca" limba ). Am fost la ei si am dus extrasul din MO unde apare numele meu si mi-au zis ca nu mai trebuie sa imi fac un alt permis, plus ca mi-au returnat si taxa de prelungire a dreptului de sedere (cei 120 de euro) - mai bine zis mi-au dat chitanta, pe care am depus-o la Finante si imi astept banii. Si uite asa se termina povestea cu dreptul meu de sedere, am avut si emotii (mai ales de cand m-au anuntat ca nu imi prelungesc pana la publicarea in MO), dar a fost o lectie buna si am aflat multe chestii utile din "OUG nr. 194/2002 privind regimul strainilor in Romania - republicata la 05.06.2008". Numai bine!
Offline annnna  
#42 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 22:24:51(UTC)
annnna
eu deja sunt cetatean roman cu acte, astazi am si depus certificatul pentru transcrierea lui, insa nasol e ca...cumva sunt intr-o caruta fara roti...nu am cnp, nu am buletin, pasaport, nu am nimic, am doar un certificat mare, si transcrierea mi-au spus ca va dura 3 luni (desi voi insista la telefon cand voi face 1,5 luni).
Ai depus urgentarea pentru juramant? Asa in 1-1,5 luni depui juramantul.
Offline guitar_iura  
#43 Postat : luni, 21 decembrie 2009 12:56:28(UTC)
guitar_iura
annnna a scris:
eu deja sunt cetatean roman cu acte, astazi am si depus certificatul pentru transcrierea lui, insa nasol e ca...cumva sunt intr-o caruta fara roti...nu am cnp, nu am buletin, pasaport, nu am nimic, am doar un certificat mare, si transcrierea mi-au spus ca va dura 3 luni (desi voi insista la telefon cand voi face 1,5 luni).
Ai depus urgentarea pentru juramant? Asa in 1-1,5 luni depui juramantul.

Felicitari pentru obtinerea certificatului de cetatenie! Am depus urgentarea pentru juramant, acum astept si sper sa fiu programat pentru luna ianuarie.
Offline mieke  
#44 Postat : marți, 30 martie 2010 01:38:33(UTC)
Nivel: Incepator
mieke
Postari: 8
nu cunoaste nimeni pe cineva de la Servciul de Imigrari din Oradea?
Offline annnna  
#45 Postat : miercuri, 31 martie 2010 01:27:20(UTC)
annnna
poate te putem ajuta cu ceva sfaturi, scrie-ne aici.
Offline nasttie  
#46 Postat : miercuri, 21 aprilie 2010 21:26:28(UTC)
Nivel: Incepator
nasttie
Postari: 1
Locatia: Romania
Buna tuturor celor cu marea dorinta de a deveni cetateni romani si celor care au avut marele noroc sa obtina mult asteptata cetatenie!
Va scriu pentru a va cere un sfat!!
Sunt al 8-lea an in Romania, Romania este pentru mine a doua casa!

Sa va prezint si situatia pe care o am aici in Romania!
In perioada august2009-februarie2010 am fost angajata la o societate cu autorizatie de munca, permis sedere, etc, deci toate actele in regula. In februarie am fost acceptata pentru un alt job la o alta societate. Cei de la ORI mi-au spus ca dupa ce imi fac incetarea la primul angajator, pot sa ma angajez la alt angajator si in termen de 30 de zile al doilea angajator trebuie sa depuna dosarul pentru obtinerea unei noi autorizatii...dupa vreo 2 saptamani au aparut problemele...
Cand dosarul meu pentru autorizatie a fost depus la ORI nu a obiectat nimeni nimic, dar dupa 2 saptamani cand eu deja credeam ca se elibereaza autorizatia au aprut problemele referitoare la dosar (niste chestii banale, dar se pare importante)...a ramas sa solutionam problema saptamana urmatoare dupa Pasti, mi-au zis ca nu e graba, ca permisul meu de sedere expira la sfarsitul verii! Prin aceasta se subintelegea redepunerea dosarului pentru autorizatie, completare cu acte care expirase, plata taxelor consulare de cerere, cerere de eliberare autorizatie, anunt la ziar, adeverinta de la AJOFM, proces verbal de selectie etc...am refacut aproape tot dosarul avand in vedere ca a trecut atat timp au expirat multe dintre acte depuse...am fost sa depunem din nou, pe langa faptul ca ne-au certat, pe numele meu a fost eliberata decizie de returnare de pe teritoriul Romaniei, care spunea sa parasesc teritoriul Romaniei in 30 zile de la data inmanarii prezentei. Mi-au promis ca intr-o saptamana imi dau autorizatia si cu ea sa plec la Chisinau sa-mi deschid alta viza in scop de munca si abia dupa ce ma intorc in Romania sa depun pentru permis de sedere!!!

Astazi a venit bucuria cea mare pe anul asta! Dimineata am primit un telefon de la parintii mei din Moldova si mi-au spus ca am primit scrisoare de la Ministerul Justitiei si ca in termen de 3 luni trebuie sa ma programez pt depunerea juramantului de credinta la Ambasada Romaniei din Chisinau!!! Dupa amiaza am fost anuntata ca mi s-a emis autorizatia de munca!
Deci varianta mea este sa merg in Chisinau, sa-mi deschid viza pt Romania pe baza autorizatiei de munca si sa ma programez pentru depunerea juramantului la Consulatul Romaniei!! Pentru ca vreau sa ma intorc repede inapoi la munca in Romania si sa merg la Chisinau cand voi fi programata pt depunerea juramantului!!!

Vreau sa stiu cam peste cat timp ma programeaza pentru depunere juramant? ce acte am nevoie pentru programare? si cum se procedeaza dupa ce iau certificatul de cetatenie? unde se transcriu acte s.a.m.d.! Va rog mult sa-mi scrieti!! aici pe site sau la adresa mea de e-mail: nasttie@mail.ru

Offline Cezar  
#47 Postat : miercuri, 21 aprilie 2010 22:43:31(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
1 - Aproximativ o luna de la programare pana la juramant. Depinde cum iti e norocul. Te pot programa cu minimum 5 zile pana la juramant.
Eu am asteptata o luna si jumate.
2 - Acte:
Scrisoarea cu numarul ordinului;
BUletin de identitate (MDL) + copie legalizata la notar;
Certificat de nastere + copie legalizata la notar;
Certificat de casatorie (daca este) + copie legalizata la notar;

3 - la Juramant te prezinti cu buletinul si cu biletelul care ti se da la programare.

4 - Cand depui juramantul ti se elibereaza Cerificatul constatator (cetatenia)
Felicitari deja vei fi cetatean roman si poti traversa fara viza frontiera (viza nu se acorda cetatenilor romani), doar pasaport+certificatul constatator.

5 - poti depune la transcris certificatul de nastere/casatorie la consulat, dar poti si in Romania, in BUcuresti ori unde iti e rezidenta.
Offline dolce-vitta  
#48 Postat : miercuri, 21 aprilie 2010 22:44:19(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
nasttie a scris:
Buna tuturor celor cu marea dorinta de a deveni cetateni romani si celor care au avut marele noroc sa obtina mult asteptata cetatenie!
Va scriu pentru a va cere un sfat!!
Sunt al 8-lea an in Romania, Romania este pentru mine a doua casa!

Sa va prezint si situatia pe care o am aici in Romania!
In perioada august2009-februarie2010 am fost angajata la o societate cu autorizatie de munca, permis sedere, etc, deci toate actele in regula. In februarie am fost acceptata pentru un alt job la o alta societate. Cei de la ORI mi-au spus ca dupa ce imi fac incetarea la primul angajator, pot sa ma angajez la alt angajator si in termen de 30 de zile al doilea angajator trebuie sa depuna dosarul pentru obtinerea unei noi autorizatii...dupa vreo 2 saptamani au aparut problemele...
Cand dosarul meu pentru autorizatie a fost depus la ORI nu a obiectat nimeni nimic, dar dupa 2 saptamani cand eu deja credeam ca se elibereaza autorizatia au aprut problemele referitoare la dosar (niste chestii banale, dar se pare importante)...a ramas sa solutionam problema saptamana urmatoare dupa Pasti, mi-au zis ca nu e graba, ca permisul meu de sedere expira la sfarsitul verii! Prin aceasta se subintelegea redepunerea dosarului pentru autorizatie, completare cu acte care expirase, plata taxelor consulare de cerere, cerere de eliberare autorizatie, anunt la ziar, adeverinta de la AJOFM, proces verbal de selectie etc...am refacut aproape tot dosarul avand in vedere ca a trecut atat timp au expirat multe dintre acte depuse...am fost sa depunem din nou, pe langa faptul ca ne-au certat, pe numele meu a fost eliberata decizie de returnare de pe teritoriul Romaniei, care spunea sa parasesc teritoriul Romaniei in 30 zile de la data inmanarii prezentei. Mi-au promis ca intr-o saptamana imi dau autorizatia si cu ea sa plec la Chisinau sa-mi deschid alta viza in scop de munca si abia dupa ce ma intorc in Romania sa depun pentru permis de sedere!!!

Astazi a venit bucuria cea mare pe anul asta! Dimineata am primit un telefon de la parintii mei din Moldova si mi-au spus ca am primit scrisoare de la Ministerul Justitiei si ca in termen de 3 luni trebuie sa ma programez pt depunerea juramantului de credinta la Ambasada Romaniei din Chisinau!!! Dupa amiaza am fost anuntata ca mi s-a emis autorizatia de munca!
Deci varianta mea este sa merg in Chisinau, sa-mi deschid viza pt Romania pe baza autorizatiei de munca si sa ma programez pentru depunerea juramantului la Consulatul Romaniei!! Pentru ca vreau sa ma intorc repede inapoi la munca in Romania si sa merg la Chisinau cand voi fi programata pt depunerea juramantului!!!

Vreau sa stiu cam peste cat timp ma programeaza pentru depunere juramant? ce acte am nevoie pentru programare? si cum se procedeaza dupa ce iau certificatul de cetatenie? unde se transcriu acte s.a.m.d.! Va rog mult sa-mi scrieti!! aici pe site sau la adresa mea de e-mail: nasttie@mail.ru

[color=red]eu asa asi face..sa te programeze cineva in locul tau la juramint..vii in moldova depui juramintul..dai la transcrierea cert de nastere in 48 de ore la consulat..si cu cert.de nastere si adeverinta de cetatean roman pleci in romania ..si nu mai ai nevoiue de viza.. si la Bucuresti depui actele la pasaport...
[/color]

Editeaza de catre utilizator miercuri, 21 aprilie 2010 22:45:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Crina  
#49 Postat : joi, 22 aprilie 2010 12:17:30(UTC)
Crina
Postari: 115
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 8
1 - Aproximativ o luna de la programare pana la juramant. Depinde cum iti e norocul. Te pot programa cu minimum 5 zile pana la juramant.

Eu am asteptat exact 1 saptamina
2 - Acte:

Actele si eu in asa form ale-am prezentat, undeva pe forum se scria ca nu este nevoie de acte legalizate, eu am legalizat la notar actele pe care le-am prezentat, fa-o si tu!

3 - la Juramant te prezinti cu buletinul si cu biletelul care ti se da la programare.

Felicitari deja vei fi cetatean roman si poti traversa fara viza frontiera (viza nu se acorda cetatenilor romani), doar pasaport+certificatul constatator.

5 - poti depune la transcris certificatul de nastere/casatorie la consulat, dar poti si in Romania, in BUcuresti ori unde iti e rezidenta.

Offline annairam  
#50 Postat : joi, 22 aprilie 2010 13:41:09(UTC)
annairam
Postari: 42
Crina a scris:

Eu am asteptat exact 1 saptamina
2 - Acte:

Actele si eu in asa form ale-am prezentat, undeva pe forum se scria ca nu este nevoie de acte legalizate, eu am legalizat la notar actele pe care le-am prezentat, fa-o si tu!

Buna eu am viza pana pe 23.05.2010 dar la vama mi-au pus amenda ca am depasit termenul legal de 90 zile in Romania, crezi ca daca eventual as fi programata pentru juramant voi putea trece frontiera si fara a fi nevoie sa-mi deschid alta viza , sa trec doar cu scrisoarea. In legislatie nu am vazut nimic legat de acest lucru.
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.