Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline aura34  
#1 Postat : luni, 16 noiembrie 2009 00:09:49(UTC)
Nivel: Incepator
aura34
Postari: 2
Locatia: pakistan
pls help!!! sunt casatorita cu cetatean pakistanez am obtinut si certificatul de casatorie romanesc de la ambasada romaniei in pakistan(pt obtinerea vizei) si as dori sa stiu ce documente are nevoie pt a obtine in romania permisul de sedere sau cartea de rezidenta(nu stiu care se obtine prima)as dori sa stiu in amanunt sa stiu la ce sa ma astept cand voi ajunge acolo.multumiri anticipate.
Offline annnna  
#2 Postat : luni, 16 noiembrie 2009 17:33:45(UTC)
Nivel: Membru Avansat
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
carte de rezidenta se da membrilor familiilor romani. Deci daca tu esti romanca el va obtine carte de rezidenta. Permisul de sedere este altceva...se da pt studenti, angajati. Trebuie sa aveti dovada spatiului de locuit, acte de nastere, casatorie, divort, etc. Restul actelor iti vor spune cei de la Oficiul Roman de Imigrari din judetul de unde esti.
Offline aura34  
#3 Postat : sâmbătă, 21 noiembrie 2009 03:21:52(UTC)
aura34
Postari: 2
Locatia: pakistan
Nu va avea nevoie de permis de sedere sau prelungire?Direct carte de rezidenta?Am citit pe unele site-uri ca ar avea nevoie prima data de permisul de sedere pe care ii va aplica adresa unde va locui....sau nu stiu.sunt f confuza.Sunt prea multe variante de raspunsuri.Stiti cumva si care sunt taxele?multumiri anticipate.
Offline kman  
#4 Postat : sâmbătă, 28 august 2010 18:33:39(UTC)
kman
Postari: 3
aura34 a scris:
pls help!!! sunt casatorita cu cetatean pakistanez am obtinut si certificatul de casatorie romanesc de la ambasada romaniei in pakistan(pt obtinerea vizei) si as dori sa stiu ce documente are nevoie pt a obtine in romania permisul de sedere sau cartea de rezidenta(nu stiu care se obtine prima)as dori sa stiu in amanunt sa stiu la ce sa ma astept cand voi ajunge acolo.multumiri anticipate.

Cel mai bine este sa suni la o firma de avocatura care se ocupa de obtinerea unui permis de munca in Romania. E cel mai indicat. Vezi ce zic ei si iei o hotarare.
Offline inulika  
#5 Postat : duminică, 29 august 2010 09:15:01(UTC)
Nivel: Membru
inulika
Postari: 26
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 7
kman a scris:
Cel mai bine este sa suni la o firma de avocatura care se ocupa de obtinerea unui permis de munca in Romania. E cel mai indicat. Vezi ce zic ei si iei o hotarare.

Inteleg ca esti cetatean roman si esti casatrita cu un cetatean strain.Mai intai ai deschizi sotului viza la consulatul Ro pentru reintregirea familiei ca sa poata intra in Ro.Apoi ai faci dosarul pentru carte de rezidenta si mergi sa aplici la Oficiul Roman de Imigrari din judetul in care ai tu domiciliul.La dosar ai nevoie de urmatoarele acte
http://ori.mai.gov.ro/ap...ck%2011_1reintregire.pdf
Offline stell  
#6 Postat : duminică, 29 august 2010 17:43:46(UTC)
Nivel: Membru Avansat
stell
Postari: 172
A fost multumit de: 63 -ori in postarea 25
Locatia: R.Moldova
Acuma recent o cunostinta a dorit sa faca carte de rezidenta pentru sotia sa.I s-au cerut ceva documente suplimentare comparativ cu ce se cerea anterior.Trebuie sa prezinte confirmare ca este platitor de impozite in Romania si ca are mijloace de intretinere pentru sotie.I s-a spus ca a fost modificata legea.Stie cineva care sunt care a facut recent carte de rezidenta ceva despre aceste schimbari?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.