Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline nic75  
#1 Postat : vineri, 30 octombrie 2009 19:09:18(UTC)
Nivel: Incepator
nic75
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Buna! De la bun inceput va spun ca eu si parintii mei avem cetatenie romana. Sora mea care deja e majora nu are. Ea impreuna cu sotul traies in Irlanda si vor sa-si depuna actele acum. As putea sa le depun eu pentru ei printr-o imputernicire? Stie cineva cat dureaza acum obtinerea cetateniei? Orice sfat referitor la acte, cereri vor fi binevenite. Nu sunt la curent cu nimic, pentru ca noi am obtinut cetatenia in 1999 si cred ca era altceva. Va rog sa ma indrumati cei care stiu ce trebuie sa fac, de unde sa incep si care sunt pasii. Eu am un bebe de 6 luni si nu prea am timp sa caut informatii.
Offline exoticbeauty  
#2 Postat : vineri, 30 octombrie 2009 21:03:14(UTC)
Nivel: Membru Avansat
exoticbeauty
Postari: 31
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: bucuresti
Buna!
in primul rand ,dosarele se depun PERSONAL
in al doilea rand,sora ta poate sa faca o cerere de redobandirea cetateniei la ambasada romaniei din Irlanda,si tot acolo sa depuna dosarul...
in al treilea rand ,daca sora ta a fost minora,cand parintii ei au primit cetatenie,ea trebuia sa primeasca cetatenie "automat"

Conform Legii cetăţeniei nr.21/1991, în redacţia din 05.05.2009, ART. 9, se spune următoarele:
"Copilul născut din părinţi cetăţeni străini sau fără cetăţenie şi care nu a împlinit vârsta de 18 ani dobândeşte cetăţenia română o dată cu părinţii săi.
În cazul în care numai unul dintre părinţi dobândeşte cetăţenia română, părinţii vor hotărî, de comun acord, cu privire la cetăţenia copilului. În situaţia în care părinţii nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorului va decide, ţinând seama de interesele acestuia. În cazul copilului care a împlinit vârsta de 14 ani este necesar consimţământul acestuia.
Copilul dobândeşte cetăţenia română pe aceeaşi dată cu părintele său.
În cazul în care minorul a dobândit cetăţenia română în condiţiile alin. 1 sau 2 şi nu a fost inclus în certificatul de cetăţenie al părintelui sau nu i s-a eliberat certificat de cetăţenie potrivit dispoziţiilor art. 19 alin. 5 sau 7, părinţii sau, după caz, părintele, cetăţeni români, pot solicita transcrierea ori înscrierea în registrele de stare civilă române a certificatelor sau extraselor de stare civilă eliberate de autorităţile străine în condiţiile Legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, cu modificările şi completările ulterioare.
Copilul care a împlinit vârsta de 14 ani poate formula în nume propriu cererea de transcriere sau înscriere a certificatului ori extrasului de naştere. În acest caz, dovada cetăţeniei minorului se face cu cartea de identitate sau paşaportul emisă/emis de autorităţile române părintelui ori cu certificatul prevăzut de art. 19 alin. 4.
Prin urmare eşti cetăţean român.*
Offline olegtaran72  
#3 Postat : vineri, 11 iunie 2010 00:00:50(UTC)
Nivel: Incepator
olegtaran72
Postari: 2
Locatia: chisinau
Colegi am o intrebare referitor la redobindirea cetateniei.
Buneii si parintii mei sunt nascuti pe malul sting al Nistrului, intrebarea ce ma framinta, am eu sansa sa redobindesc cetatenia romina.
Va multumesc astept informatii...
Offline cgv  
#4 Postat : vineri, 11 iunie 2010 00:34:37(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
olegtaran72 a scris:
Colegi am o intrebare referitor la redobindirea cetateniei.
Buneii si parintii mei sunt nascuti pe malul sting al Nistrului, intrebarea ce ma framinta, am eu sansa sa redobindesc cetatenia romina.
Va multumesc astept informatii...

Trebuie sa vezi la primaria din localitatea in care au fost nascuti bunici daca a fost in componenta Romaniei Mari.
Aici poti vedea harta : http://upload.wikimedia....ns/a/ab/Romania_Mare.JPG

Editeaza de catre utilizator vineri, 11 iunie 2010 00:39:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#5 Postat : vineri, 11 iunie 2010 03:10:57(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
lacrimi
A fost Mare Romania. Nu va mai fi. Pacat..
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.