Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline marishca  
#1 Postat : 29 octombrie 2009 4:41:13(UTC)
Nivel: Membru
marishca
Postari: 29
Multa lume zice ca nu e posibil sa calatoresti in Marea Britanie cu cartea de rezidenta.La fel de multi spun ca au reusit sa ajunga acolo..chiar daca au intalnit unele dificulati si in aeroport in Ro la fel si cu cei din uk dar pana la urma dapa cateva ore de interogatriu au reusit.La fel am mai citit si Directiva 38/2004 unde nu este specificat despre UK aparta dar face trimiteri la legile nationale...
Voi ce stiti depre aceasta???

Editeaza de catre moderator 29 octombrie 2009 23:29:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline oxy  
#2 Postat : 29 octombrie 2009 11:54:06(UTC)
Nivel: Membru Avansat
oxy
Postari: 67
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
sunt si eu foarte curioasa
Offline exoticbeauty  
#3 Postat : 29 octombrie 2009 22:00:45(UTC)
exoticbeauty
Postari: 31
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: bucuresti
Buna!
Am avut si eu niste probleme privind calatoriile in UE cu carte de rezidenta RO,asa ca am contactat suportul din uniunea europeana,sa-mi explice exact ce drepturi am si unde pot calatori,postez aici o parte din raspunsul primit:

"Statele membre care, din păcate, nu recunosc permisul de sedere emis în conformitate cu articolul 10 din Directiva 38/2004CE. Cinci state membre nu prevăd scutirea de viză pentru membrii de familie care deţine un "permis de sedere", emis de un alt stat membru sunt: Austria, Danemarca, Spania, Irlanda şi Marea Britanie. In aceste ţări, chiar dacă aveţi un "Permis de sedere » si sunteti INSOTIT de sotul Dvs., veţi avea nevoie de o viză de intrare! Aceste vize se eliberează GRATUIT, în cel mai SCURT termen şi pe baza unei proceduri ACCELERATE ! "

din aceasta lista de tarile care nu respecta directiva,se taie Spania,pentru ca am contactat ambasadorul Spaniei,tot cu intrebarea,daca pot intra in tara lor,cu carte de rezidenta(inainte nu puteam,doar cu viza)si mi-a spus ca pot sa intru chiar nefiind insotita de sot...ca a iesit legea la ei in iulie 2009,si acum putem calatori la ei fara viza

Irlanda 100% nu va lase sa intrati fara viza,am vorbit recent si cu ambasada lor,mi-a dat lista actelor necesare pentru viza,care va fi gratis pentru membrii de familie unui cetatean UE
thanks 1 utilizator a multumit exoticbeauty acest post util.
Offline marishca  
#4 Postat : 1 noiembrie 2009 5:32:25(UTC)
marishca
dar totusi sunt persoane care au ajuns in UK cu cartea de rezidenta...ciudat
In ceea ce consta viza aia...de ce acte e nevoie si presupun ca unul din soti trebuie sa fie in uk sa aiba un salariu decent ca sa i sea ofere acea viza sotului
Offline admin  
#5 Postat : 1 noiembrie 2009 14:30:07(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,337
A fost multumit de: 472 -ori in postarea 194
Locatia: London
"Salutare la toti!
Introducere>Am venit in UK , sotul cu cetatenie romana iar sotia cu carte de rezidenta romana + pashaportul MD. Fara nici o viza.Dupa intrebari si discutii cu domnii vamesi englezi ne-au pus in pashaportul moldovenesc un fel de viza pe o luna. Deci va asigur ca se poate ajunge in UK cu carte de rez Ro in ciuda descurajarilor din partea unora.
Dupa ce am stat vreo 4 luni (intre timp sotul si-a facut acte de self employd …), clar viza mea a expirat intre timp (stampila pusa la vama pentru o luna).
Marea mea INTREBARE!!! :smile: Unde in UK pot sa merg sa obtin viza de sedere ca cetatean MD, si ce acte imi va trebui sa prezint de ale mele si ale sotului?
Mentionez ca ma intereseaza variante aici in UK, ca de aici nu plec pana nu sunt sigura ca pot sa ma intorc.

Multumesc foarte mult pentru ajutor!!!"
sursa:
http://www.moldova-uk.co...D=1449&page=1#Item_0

http://www.moldova-uk.co...D=1393&page=1#Item_0
thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline exoticbeauty  
#6 Postat : 1 noiembrie 2009 14:51:38(UTC)
exoticbeauty
Marishka,depinde cu ce scop te duci acolo,daca vrei sa traiesti acolo,cu siguranta trebuie sa ai un loc de munca cu salariu,daca te duci ca turist,trebuie sa ai bilete dus intors,asigurare medicala si cont bancar din care se rezulte ca ai ce cheltui acolo,acest raspuns am primit de la ambasada....
sunt oameni care au ajuns si fara viza,dar asta nu inseamna ca e o procedura sigura si se aplica pentru toti,depinde de norocul si buna dispozitie unui vames,oficial Irlanda si UK nu au acceptat directiva 38/2004CE...
pentru doamna cu viza expirata din UK,va sugerez sa cititi forumul : http://www.immigrationboards.com/index.php
sunt foarte multe informatii despre uk,vize etc
Offline marishca  
#7 Postat : 16 noiembrie 2009 4:33:13(UTC)
marishca
eu sunt cetatean roman dar sotul este ceatean al RM cu carte de rezidenta romaneasca...Pt ca sotul sa ia acea viza de family member de ce acte are nevoie chiar daca eu nu sunt in uk si daca este posibil sa o obtina in aceste conditii???

Editeaza de catre utilizator 16 noiembrie 2009 4:34:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yo  
#8 Postat : 17 noiembrie 2009 15:00:33(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: Chisinau
Dupa cite stiam eu, nici din romania nu poti iesi cu cartea de rezident, doar daca nu este alaturi si sotul cu pasaportul romanesc in baza caruia ai obtinut cartea de rezident.
Offline marishca  
#9 Postat : 17 noiembrie 2009 15:06:59(UTC)
marishca
pai normal ca cu sotul de maina...dar problema este cu plecare in UK
Offline exoticbeauty  
#10 Postat : 19 noiembrie 2009 1:30:07(UTC)
exoticbeauty
yo a scris:
Dupa cite stiam eu, nici din romania nu poti iesi cu cartea de rezident, doar daca nu este alaturi si sotul cu pasaportul romanesc in baza caruia ai obtinut cartea de rezident.

Nu sunteti sanatosi,ce treaba are sa poti iesi din Romania cu treaba de a fi insotit de sotul???Carte de rezidenta sau oricare alt act care reprizinda dreptul dvs de sedere in Romania,va dea drept de sedere,INTRARE SI IESIRE in Romania,este dreptul dvs PERSONAL.Doar ca la trecere frontierei trebuie sa aveti pasaportul impreuna cu carte de rezidenta/permis de sedere...Iar pentru a intra intr-o alta tara decat Romania,membru UE,vi se aplica directiva 38CE/2004,din care se rezulte,ca puteti intra si acolo cu carte de rezidenta eliberata de Ro,cu indeplinirea conditiilor:sa fiti sot/sotie unui cetatean UE,sa aveti certificat de casatorie la mana si in unele tari trebuie sa fiti insotit de sot/sotie )

Am mai citit,cum intreba o fata,cetatean RM,care detine carte de reidenta pentru membrii de familie unui cetatean roman,daca poate sa mearga in Moldova fara sa fie insotita de sot.Cum sa nu?pentru a iesi,ai Drept avand asupra tine carte de rezidenta,iar pentru a intra in Moldova,ai cetatenie RM si act de identitate moldovenes(pasaport),sotul poate sa ramane acasa si nu are nicio legatura cu dreptul tau privind trecerea frontierei Ro <-->tara non Ue.El doar reprizinta privlegiul pentru a intra in UE.Atat.Drept de sedere,e ca si VIZA pentru Romania,doar ca are un termen de valabilitate mult mai mare + mai ai alte benificii(drept de munca etc).

Si mai cititi va "Rejimul strainului in Romania",veti afla multe informatii,care va vor ajuta sa cunoasteti drepturile si obligatiile dvs in Romania.
Offline exoticbeauty  
#11 Postat : 19 noiembrie 2009 1:33:03(UTC)
exoticbeauty
marishca a scris:
pai normal ca cu sotul de maina...dar problema este cu plecare in UK

De ce nu te duci la Ambasada/Consulatul UK?
Offline corina_str  
#12 Postat : 28 noiembrie 2009 21:13:45(UTC)
Nivel: Incepator
corina_str
Postari: 3
Locatia: Iasi,dosar depus 23.07.09
marishca a scris:
dar totusi sunt persoane care au ajuns in UK cu cartea de rezidenta...ciudat
In ceea ce consta viza aia...de ce acte e nevoie si presupun ca unul din soti trebuie sa fie in uk sa aiba un salariu decent ca sa i sea ofere acea viza sotului

salut. eu detin permis de sedere fiind casatorita cu cetatean Ro. doi ani in urma am fost in Marea Britanie, si intr-adevar mi-a trebuit viza. am obtinut-o foarte usor, in jumatate de zi, fara costuri. mi-am facut programare din timp la ambasada. ca si acte am avut la mine biletele de avion, si voucherul de calatorie. viza mi-a fost acordata pe 6 luni cu multiple intrari.

Editeaza de catre utilizator 28 noiembrie 2009 21:15:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Veronika  
#13 Postat : 11 decembrie 2009 12:47:53(UTC)
Veronika
Locatia: Bucharest
am citit pe un topic ca te ocupi cu obtinerea cetateniei prin instanta de judecata sau ca cunosti pe cineva nu mai stiu exact. poti sa-mi dai datele tale, messenger sau skype ca sa vorbim mai mult? te rog mult

sau cineva care se ocupa cu acest lucru. contactati-ma va rog.

id meu de messenger este camelia.onic@yahoo.com
Offline guitar_iura  
#14 Postat : 11 decembrie 2009 13:53:23(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
Veronika a scris:
am citit pe un topic ca te ocupi cu obtinerea cetateniei prin instanta de judecata sau ca cunosti pe cineva nu mai stiu exact. poti sa-mi dai datele tale, messenger sau skype ca sa vorbim mai mult? te rog mult

sau cineva care se ocupa cu acest lucru. contactati-ma va rog.

id meu de messenger este camelia.onic@yahoo.com

Nu vreau sa te descurajez cu mesajul meu... In trecut am incercat mai multe variante: am apelat la cineva f apropiat, care se ocupa de cetatenii, sa se ocupe si de mine... si am pierdut jumatate de an cu asta; am apelat la un avocat, i-am si dat un avans... iar a fost o pierdere de cateva luni bune (dar banii din avans i-am recuperat pana la urma:) ), nu imi ramanea decat sa ma ocup singur de mine - am trimis singur memoriu de urgentare, scrisori, solicitari - iar rezultatul a fost unul pe masura, in 8 luni de la depunerea urgentarii am fost publicat in MO PI. NU vreau sa te sfatui sa nu apelezi la cineva care se ocupa cu asemenea lucruri, dar ITI RECOMAND sa fii precauta.
Offline annnna  
#15 Postat : 11 decembrie 2009 19:49:13(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
parerea mea e sa incerci singura. La profilul tau nu ai trecut nimic legat de dosarul tau, asa putem sa te ajutam mai mult. Intra la profil si da-ne niste informatii referitoare la dosarul tau
Offline admin  
#16 Postat : 12 decembrie 2009 1:32:34(UTC)
admin
Veronika, dupa ce iti iei tzeapa sa ne spui si noua cat a costat

tu pui aici emailul tau sau unul strain? te-ai inregistrat cu alt email...

cine esti de fapt camelia, olgutza, veronika sau eugenius?

Editeaza de catre utilizator 12 decembrie 2009 1:34:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Clarisha  
#17 Postat : 17 decembrie 2009 2:11:18(UTC)
Clarisha
Postari: 4
deci va zic ca se poate de ajuns in UK in baza cartii de rezidenta..noi am reusit deci se poate
thanks 1 utilizator a multumit Clarisha acest post util.
Offline marishca  
#18 Postat : 17 decembrie 2009 2:18:57(UTC)
marishca
noi am rerusit sa ajungem in Uk cu cartea de rezidenta , bineanteles au fost unele prb cu englezii dar cu perseverenta am reusit
Offline oxy  
#19 Postat : 19 ianuarie 2010 18:13:09(UTC)
oxy
Salut, spunetimi va rog ce stiti despre obinerea permisului de munca in UK. POATE TREBUIA SA DESCHID ALT TOPIC. scuze.
Offline GREGOIRE  
#20 Postat : 19 ianuarie 2010 22:35:10(UTC)
GREGOIRE
Postari: 142
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
oxy a scris:
Salut, spunetimi va rog ce stiti despre obinerea permisului de munca in UK. POATE TREBUIA SA DESCHID ALT TOPIC. scuze.

da nar fi rau sa deschizi un nou topic cu aciasta tema
Offline admin  
#21 Postat : 19 ianuarie 2010 23:07:50(UTC)
admin
eu stiu mai multe despre asta, da un topic nou ar fi bun,
de fapt cred ca am scris despre asta deja http://mdforum.info/yaf_...oveni-in-UK-Irlanda.aspx

Editeaza de catre utilizator 19 ianuarie 2010 23:08:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline oxy  
#22 Postat : 23 ianuarie 2010 14:12:47(UTC)
oxy
merci mult
Offline vadim20  
#23 Postat : 7 martie 2010 2:01:21(UTC)
vadim20
Postari: 10
Locatia: Moldova
Spunetimi varog da ce daca sa deschis la romania noile sediur pentru depunerea actelor.
la Consolatul din Moldova nu mai este posibila depunerea actelor ,si a juramintului.
Offline .......  
#24 Postat : 7 martie 2010 2:09:37(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
vadim20 a scris:
Spunetimi varog da ce daca sa deschis la romania noile sediur pentru depunerea actelor.
la Consolatul din Moldova nu mai este posibila depunerea actelor ,si a juramintului.

ba da, se mai poate si la consulat daca ai invitatie din partea lor.
Offline arfales  
#25 Postat : 5 aprilie 2010 0:17:01(UTC)
arfales
Postari: 7
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
nu e posibl sa pleci in UK ..Irlanda si inca citeva tsari din UE cu carte de rezident .

eu am patsito asta iarna .am perdut biletele dn cauza asta :) trebuie viza
thanks 2 au multumit acest post util arfales.
Offline leila  
#26 Postat : 11 aprilie 2010 18:18:49(UTC)
leila
Postari: 1
Locatia: timisoara
va invit sa accesati legislatia vizelor care a intrat in vigoare luna asta pe data de5Brick wall da se poate calatorii cu un permis ,viza in U .E. chiar daca nu esti cetatean al U.E. aceasta viza fiind eliberata de catre un stat membru.
Offline ovidiu  
#27 Postat : 11 aprilie 2010 18:50:28(UTC)
ovidiu
Postari: 3
salut,cine ma poate ajuta ...cit timp se poate afla o persoana care detine Carte de resedinta *menbru de familie a cet.roman.,in Europa(Italia)
Offline rita_scumpica  
#28 Postat : 5 iunie 2010 23:41:19(UTC)
rita_scumpica
Postari: 76
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 10
Locatia: Geneve
stie cineva daca in elvetia putem intra doar cu cartea de rezidenta,pasaport moldovenesc si certificatul de casatorie cu un cetatean roman?multumesc...
Offline ASOT-NR1  
#29 Postat : 29 iulie 2010 22:11:37(UTC)
ASOT-NR1
Postari: 61
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 8
exoticbeauty a scris:
Buna!
Am avut si eu niste probleme privind calatoriile in UE cu carte de rezidenta RO,asa ca am contactat suportul din uniunea europeana,sa-mi explice exact ce drepturi am si unde pot calatori,postez aici o parte din raspunsul primit:

"Statele membre care, din păcate, nu recunosc permisul de sedere emis în conformitate cu articolul 10 din Directiva 38/2004CE. Cinci state membre nu prevăd scutirea de viză pentru membrii de familie care deţine un "permis de sedere", emis de un alt stat membru sunt: Austria, Danemarca, Spania, Irlanda şi Marea Britanie. In aceste ţări, chiar dacă aveţi un "Permis de sedere » si sunteti INSOTIT de sotul Dvs., veţi avea nevoie de o viză de intrare! Aceste vize se eliberează GRATUIT, în cel mai SCURT termen şi pe baza unei proceduri ACCELERATE ! "

din aceasta lista de tarile care nu respecta directiva,se taie Spania,pentru ca am contactat ambasadorul Spaniei,tot cu intrebarea,daca pot intra in tara lor,cu carte de rezidenta(inainte nu puteam,doar cu viza)si mi-a spus ca pot sa intru chiar nefiind insotita de sot...ca a iesit legea la ei in iulie 2009,si acum putem calatori la ei fara viza

Irlanda 100% nu va lase sa intrati fara viza,am vorbit recent si cu ambasada lor,mi-a dat lista actelor necesare pentru viza,care va fi gratis pentru membrii de familie unui cetatean UE

Salut te rog frumos poti sami spui ce acte e nevoie pentru a obtine viza de Irelad pentru porsoana care are carte de rezident de ex;(sot ori sotie)???
thanks 1 utilizator a multumit ASOT-NR1 acest post util.
Offline vicol1984  
#30 Postat : 19 ianuarie 2011 21:41:18(UTC)
vicol1984
Locatia: moldova
VA ROG MULT SA MA AJUTATI.... cit timp se poate afla o persoana care detine Carte de resedinta *menbru de familie a cet.roman.,in Europa (SPANIA)Pray Pray Pray
Offline Cezar  
#31 Postat : 19 ianuarie 2011 22:03:37(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
vicol1984 a scris:
VA ROG MULT SA MA AJUTATI.... cit timp se poate afla o persoana care detine Carte de resedinta *menbru de familie a cet.roman.,in Europa (SPANIA)Pray Pray Pray

Ca si cetatenii romani 3 luni.
Offline sm.080808  
#32 Postat : 16 martie 2011 23:26:29(UTC)
sm.080808
Postari: 18
Locatia: rep.moldova
va rog mult sa-mi rs cineva dak a fost cu carte de rezidenta in uk in timpul apropiat????
Offline Eu-Cetatean  
#33 Postat : 28 martie 2011 10:31:28(UTC)
Eu-Cetatean
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
sm.080808 a scris:
va rog mult sa-mi rs cineva dak a fost cu carte de rezidenta in uk in timpul apropiat????

Cinci state membre nu prevăd scutirea de viză pentru membrii de familie care deţine un "permis de sedere", emis de un alt stat membru sunt: Austria, Danemarca, Spania, Irlanda şi Marea Britanie. In aceste ţări, chiar dacă aveţi un "Permis de sedere » si sunteti INSOTIT de sotul Dvs., veţi avea nevoie de o viză de intrare! Aceste vize se eliberează GRATUIT, în cel mai SCURT termen şi pe baza unei proceduri ACCELERATE ! "

Deci ca sa fie si mai clar, nepotul meu este rezident in Germania , si cand a trebuit sa mearga la un concurs in Marea Britanie .. i-au cerut VIZA!
thanks 3 au multumit acest post util Eu-Cetatean.
Offline Catana Eugeniu  
#34 Postat : 28 martie 2011 11:14:06(UTC)
Catana Eugeniu
Postari: 12
buna ziua, cine ma ajuta ? stie cineva in cit timp se face transcrierea certificatului de nastere la Cahul si cit costa? dar si CNP in cit timp se elibereaza si pretul? mersi tuturor..
Offline bibi  
#35 Postat : 28 martie 2011 13:10:54(UTC)
bibi
Postari: 317
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 55
Locatia: dosar depus Chisinau,11.01.2010,ordin nr.111/P 2011,ridicarea pasaportului 15 iulie
Catana Eugeniu a scris:
buna ziua, cine ma ajuta ? stie cineva in cit timp se face transcrierea certificatului de nastere la Cahul si cit costa? dar si CNP in cit timp se elibereaza si pretul? mersi tuturor..

tu chiar nu esti sanatos ai postat in toate temele intrebarea aceasta?eu cred ca ajungea si in 1 Angry Angry Angry
Offline Adrian84  
#36 Postat : 29 martie 2011 22:02:56(UTC)
Adrian84
Postari: 93
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 21
Locatia: chisinau
Eu-Cetatean a scris:
Cinci state membre nu prevăd scutirea de viză pentru membrii de familie care deţine un "permis de sedere", emis de un alt stat membru sunt: Austria, Danemarca, Spania, Irlanda şi Marea Britanie. In aceste ţări, chiar dacă aveţi un "Permis de sedere » si sunteti INSOTIT de sotul Dvs., veţi avea nevoie de o viză de intrare! Aceste vize se eliberează GRATUIT, în cel mai SCURT termen şi pe baza unei proceduri ACCELERATE ! "

Deci ca sa fie si mai clar, nepotul meu este rezident in Germania , si cand a trebuit sa mearga la un concurs in Marea Britanie .. i-au cerut VIZA!

Poate esti la curent la care Ambasada,exemplu a Marii Britaniei,adica din ce tara:din Romania sau Moldova sa apeleze sotia pentru viza?sau se poate in amble tari?
thanks 1 utilizator a multumit Adrian84 acest post util.
Offline Cezar  
#37 Postat : 29 martie 2011 22:36:58(UTC)
Cezar
Adrian84 a scris:
Poate esti la curent la care Ambasada,exemplu a Marii Britaniei,adica din ce tara:din Romania sau Moldova sa apeleze sotia pentru viza?sau se poate in amble tari?

Evident din Romania. Permisul de sedere e romanesc? Deci in Romania.
Poate este posibil si in Moldova, dar dupa cum povestesc multi e birocratie mare la Ambasada GB din Moldova.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline sm.080808  
#38 Postat : 9 aprilie 2011 11:32:17(UTC)
sm.080808
Postari: 18
Locatia: rep.moldova
Cezar a scris:
Evident din Romania. Permisul de sedere e romanesc? Deci in Romania.
Poate este posibil si in Moldova, dar dupa cum povestesc multi e birocratie mare la Ambasada GB din Moldova.

Cezar zimi te rog dak esti pus la curent ce acte tre de prezentat la ambasada ptr viza ptr uk, sau ce tre de facut ptr a da la viza..te rog dak mai stie cineva ceva informatie sa scrie,..ms anticipat
Offline Cezar  
#39 Postat : 9 aprilie 2011 13:07:28(UTC)
Cezar
sm.080808 a scris:
Cezar zimi te rog dak esti pus la curent ce acte tre de prezentat la ambasada ptr viza ptr uk, sau ce tre de facut ptr a da la viza..te rog dak mai stie cineva ceva informatie sa scrie,..ms anticipat

http://ukinmoldova.fco.gov.uk/ro/visas/
Offline bc  
#40 Postat : 17 aprilie 2011 18:43:09(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
andr80 a scris:
Costya salut! la ce stadiu te afli cu dosarul, ai depus juramint?

salut, nu, nu am ajuns asa deparet, aceasta am intrebat pt un prieten, deja si am gasit http://www.traduceri-consultanta.com/index.html
ultimul raspuns pe mail de la ANC am primit :stadiu avansat de procesare
Offline andr80  
#41 Postat : 17 aprilie 2011 18:47:02(UTC)
andr80
Postari: 310
A fost multumit de: 141 -ori in postarea 80
Locatia: Chisinau//Dosar depus pe 22 Iunie 2010 la Galati/ Ordin 109P din 25 februarie 2011/ Juramant - 20 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN+CNP - 26 Mai 2011 - Bucuresti/CN,CC+CNP ridicate la 08.09.2011
Costya a scris:
salut, nu, nu am ajuns asa deparet, aceasta am intrebat pt un prieten, deja si am gasit http://www.traduceri-consultanta.com/index.html
ultimul raspuns pe mail de la ANC am primit :stadiu avansat de procesare

cam se retine ordinul tau
Offline bc  
#42 Postat : 17 aprilie 2011 18:50:56(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
andr80 a scris:
cam se retine ordinul tau

n-am ce face, o sa astept,ma gandesc ca in ordinele imediat urmatoare ma regasesc
Offline andr80  
#43 Postat : 17 aprilie 2011 18:51:53(UTC)
andr80
Postari: 310
A fost multumit de: 141 -ori in postarea 80
Locatia: Chisinau//Dosar depus pe 22 Iunie 2010 la Galati/ Ordin 109P din 25 februarie 2011/ Juramant - 20 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN+CNP - 26 Mai 2011 - Bucuresti/CN,CC+CNP ridicate la 08.09.2011
Costya a scris:
n-am ce face, o sa astept,ma gandesc ca in ordinele imediat urmatoare ma regasesc

succeseApplause ThumpUp
Offline denis1986  
#44 Postat : 20 aprilie 2011 9:48:41(UTC)
denis1986
Postari: 59
Locatia: Russia dosar depus pe 06.07.2011 Bucuresti
salut!!! am cetatenie rusa si pasaport roman, de a iesi din russia in franta ce pasaport trebuies sa prezint!!! in rusia nu se permite cetatenie dubla!!1 ajutatima
Offline Cezar  
#45 Postat : 20 aprilie 2011 9:52:31(UTC)
Cezar
denis1986 a scris:
salut!!! am cetatenie rusa si pasaport roman, de a iesi din russia in franta ce pasaport trebuies sa prezint!!! in rusia nu se permite cetatenie dubla!!1 ajutatima

http://cetatenie-romana....Calatorie.aspx#post39592

PS. Cetatenia dubla nu se permite, dar doua cetatenii nimeni nu a interzis. Sunt notiuni diferite.
Offline alesicica  
#46 Postat : 22 aprilie 2011 11:46:38(UTC)
alesicica
Postari: 59
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
buna ziua!Va rog frumos,cine stie raspuns la asa o intrebare nu simpla.Sunt moldovianca si am cetatenia RO,deci pot calatori cu pasaportul Ro in Marea Britanie.Copilul meu minor e nascut in Marea Britanie si detine numai de certif de nastere englez.Acum ambii ne aflam in rep Moldova.S-ai perfectez pasaportul Ro copilului ocupa timp,pe care nu il am.
Deci intrebarea mea este-este o alta cale sa miarga fiul cu mine in UK fara pasaport,poate cu certific de nastere uk,sau altceva?nici nu stiu de cine sa intreb,
multumesc mult.Pray
Offline GrigoreI  
#47 Postat : 15 mai 2011 18:01:48(UTC)
GrigoreI
Locatia: GrigoreI
baieti daca eu mam regasit in ordin,pot face programarea pentru juramint la ambasada romana din Chisinau prin internet?
Offline nell  
#48 Postat : 15 mai 2011 18:13:17(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
GrigoreI a scris:
baieti daca eu mam regasit in ordin,pot face programarea pentru juramint la ambasada romana din Chisinau prin internet?

nu, poti sa te programezi doar prezentindu-te personal la consulat
Offline Tincutza  
#49 Postat : 24 mai 2011 21:35:17(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: alesicica Go to Quoted Post
buna ziua!Va rog frumos,cine stie raspuns la asa o intrebare nu simpla.Sunt moldovianca si am cetatenia RO,deci pot calatori cu pasaportul Ro in Marea Britanie.Copilul meu minor e nascut in Marea Britanie si detine numai de certif de nastere englez.Acum ambii ne aflam in rep Moldova.S-ai perfectez pasaportul Ro copilului ocupa timp,pe care nu il am.
Deci intrebarea mea este-este o alta cale sa miarga fiul cu mine in UK fara pasaport,poate cu certific de nastere uk,sau altceva?nici nu stiu de cine sa intreb,
multumesc mult.Pray

Era mult mai bine daca ii faceai pasaport la copil acolo in Marea Britanie. Incearca sa te adresezi la ambasada/consulatul Marii Britanii din Chisinau legat de problema ta. Se afla pe Nicolae Iorga.

Editeaza de catre utilizator 24 mai 2011 21:35:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline noking  
#50 Postat : 21 iulie 2011 17:50:17(UTC)
noking
Postari: 194
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 35
Locatia: MOLDOVA
salut!
stiti pe cine va care pleaca cu masina,sau microbus din Londra inspre Kisinau unde va pe data de 29, 30, 31 iulie, am nevoie sa ea o persoana din Londra mai are si bagaj,nu prea mare
daca aveti vreiun nr de conatat imi scrieti, va rog frumos
mersi
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.