Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline usatii83  
#1 Postat : 30 iunie 2009 22:34:06(UTC)
Nivel: Membru Avansat
usatii83
Postari: 97
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Salutare tuturor!cine dintre cei care au dat juramintul din 02/06/09 a depus actele pentru transcrierea certificatului de nastere Rom, in cit timp au promis aproximativ se va elibera caci suntem in perioada de vara!
Offline ciufolici  
#2 Postat : 7 iulie 2009 20:56:49(UTC)
Nivel: Incepator
ciufolici
Postari: 7
Locatia: Chisinau
usatii83 a scris:
Salutare tuturor!cine dintre cei care au dat juramintul din 02/06/09 a depus actele pentru transcrierea certificatului de nastere Rom, in cit timp au promis aproximativ se va elibera caci suntem in perioada de vara!

Eu am depus azi, 07/07/09 transcrierea actelor mi s-a spus sa vin in 3 luni.
Offline VADIM  
#3 Postat : 7 iulie 2009 23:43:45(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
ciufolici a scris:
usatii83 a scris:

ciufolici unde ai depus dosarul pentru transcrierea certificatului de nastere? Chisinau sau Bucuresti ?
Offline Cati  
#4 Postat : 8 iulie 2009 4:01:29(UTC)
Cati
Postari: 101
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Tarragona, Spania
Am depus si eu azi 07.07.2009 pentru transcriere si mi-au zis ca dureaza vreo 2 luni, dar sa urmaresc stirile de pe avizer, deoarece asta ar fi singura modalitate de a afla.

Pentru a ridica certificatul transcris am inteles ca e nevoie doar de acel bon si atit, e adevarat? Si o ultima intrebare... actele necesare pentru pasaport e doar certificatul de nastere transcris sau mai e nevoie si de altceva?

Mersi anticipat!

Editeaza de catre utilizator 9 iulie 2009 4:29:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sandootsa  
#5 Postat : 9 iulie 2009 17:38:40(UTC)
Nivel: Membru
sandootsa
Postari: 28
Locatia: bu
Intrebare: Viitoare mama, a redobandit cetatenie, intre timp vine un bebelus, care automat va avea si cetatenie romana. Pentru trascrierea certificatului de nastere a proaspatului romanas, mama trebuie sa mearga in Bucuresti? Daca da - poate sa ceara transcrierea printr-o procura?
Ms
Offline VADIM  
#6 Postat : 9 iulie 2009 18:03:26(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
sandootsa a scris:
Intrebare: Viitoare mama, a redobandit cetatenie, intre timp vine un bebelus, care automat va avea si cetatenie romana. Pentru trascrierea certificatului de nastere a proaspatului romanas, mama trebuie sa mearga in Bucuresti? Daca da - poate sa ceara transcrierea printr-o procura?
Ms

Unde are domiciliul viitoarea mama?

Daca il are in Romania, atunci poate sa depuna la primaria unde are domiciliul. Daca il are in MD atunci poate sa vina la Bucuresti sa depuna si personal si prin procura speciala.

Editeaza de catre utilizator 9 iulie 2009 18:41:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sandootsa  
#7 Postat : 9 iulie 2009 18:04:13(UTC)
sandootsa
Postari: 28
Locatia: bu
e in Md. Multumesc pentru raspuns
Offline ciufolici  
#8 Postat : 16 septembrie 2009 16:25:48(UTC)
ciufolici
VADIM a scris:
ciufolici a scris:
usatii83 a scris:

ciufolici unde ai depus dosarul pentru transcrierea certificatului de nastere? Chisinau sau Bucuresti ?

Am depus la Chisinau, stie cineva cum fac in cazul in care mi s-a furat intre timp portmoneul,unde era chitanta eliberata cand am depus pt transcrierea actelor????
Offline pavkam  
#9 Postat : 16 septembrie 2009 18:11:30(UTC)
pavkam
Postari: 30
Nu cred ca e mare lucru dar e mai bine sa treci sa intrebi pe la consulat.
Offline ciufolici  
#10 Postat : 17 septembrie 2009 13:05:29(UTC)
ciufolici
pavkam a scris:

La ce coada nebuna e acolo...nush kum...
Offline pavkam  
#11 Postat : 17 septembrie 2009 13:54:46(UTC)
pavkam
Postari: 30
ciufolici a scris:
pavkam a scris:

Am fost luni si nu erau asa multi, doar 200 in lista. Vii de la 6 si te bagi printre primii 70 :)
Offline ciufolici  
#12 Postat : 17 septembrie 2009 21:08:37(UTC)
ciufolici
pavkam a scris:
ciufolici a scris:
pavkam a scris:

Am fost luni si nu erau asa multi, doar 200 in lista. Vii de la 6 si te bagi printre primii 70 :)

Da ....sau altceva ma pun de cu seara in lista si vin pe la 8, am auzit ca se practica si asa ceva.

Editeaza de catre utilizator 17 septembrie 2009 21:11:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ciufolici  
#13 Postat : 2 octombrie 2009 16:38:17(UTC)
ciufolici
Acum se pot ridica certificatele romanesti depuse pana pe 10.07.09 si certificatele de casatorie depuse pana pe 01.07.09. Asta era la avizier...
Offline Danic  
#14 Postat : 3 noiembrie 2009 3:20:15(UTC)
Danic
Postari: 10
Locatia: Moldova
sandootsa a scris:
Ms

Eu pentru copil am depus pentru transcrierea certificatului de nastere la Consulatul dn Chisinau. Am mers pe linia sotiei cu toate ca copilul a aparut mai tarziu.
Offline oxanica  
#15 Postat : 11 februarie 2010 18:11:29(UTC)
oxanica
Postari: 8
Buna la toata lumea.

Stie cineva la ce etapa sunt cei de la consulatul Rom din Chisinau cu transcrierea certificatelor de nastere romanesti? Am depus pe 15/10/09 si inca nu am auzit de la ei nimic. Utlima oara cind eram la Chisinau aveau pe panoul de anunturi informatie privitor la trascrierea certificatelor depuse in anumite perioade, au vreo info postate la moment. merci anticipat.
Offline Serj080  
#16 Postat : 18 februarie 2010 15:24:30(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
Cine a transcris certificatul de nastere a copilului dupa ce a fost obtinuta cetatenia si care nu a fost inclus in dosarul parintelui si respectiv in certificatu de cetatean roman(galben)? Am auzit ca trebuie de mers la Bucuresti Starea Civila (Sector 1) dar nu stiu de ce acte este nevoie?
Offline dolce-vitta  
#17 Postat : 18 februarie 2010 18:11:33(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Serj080 a scris:
Cine a transcris certificatul de nastere a copilului dupa ce a fost obtinuta cetatenia si care nu a fost inclus in dosarul parintelui si respectiv in certificatu de cetatean roman(galben)? Am auzit ca trebuie de mers la Bucuresti Starea Civila (Sector 1) dar nu stiu de ce acte este nevoie?

eu l-am transcris in Romania in baza cetateniei tatalui lui...ca la Chisinau n-au vrut sa-mi primeasca actele cica trebuie dupa locul de trai a parintelui....am depus o gramada de documente..de 4 ori le-au intors inapoi...ca tot uitau cascatii aceia ca mai trebuia ba o declaratie..ba nustiu ce..mai pe scurt ultima data am complectat dosarul in luna august si am primit certificatul in luna ianuarie
Offline Serj080  
#18 Postat : 18 februarie 2010 19:10:30(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
dolce-vitta a scris:
Serj080 a scris:

eu l-am transcris in Romania in baza cetateniei tatalui lui...ca la Chisinau n-au vrut sa-mi primeasca actele cica trebuie dupa locul de trai a parintelui....am depus o gramada de documente..de 4 ori le-au intors inapoi...ca tot uitau cascatii aceia ca mai trebuia ba o declaratie..ba nustiu ce..mai pe scurt ultima data am complectat dosarul in luna august si am primit certificatul in luna ianuarie

Dar tu l-ai transcris cind erai major dupa cite i-mi dau seama dar la mine fetita are 1,5 ani. In curnd v-oi primi pasaportul si vreau ca sa-i transcriu certificatul fetitei caci toantele de la consulat n-au vrut sa-mi spuna ce acte trebuie pentru dosar ca sa-l depun la Bucuresti.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.