Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline admin  
#1 Postat : duminică, 27 iulie 2008 15:09:18(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Din 2008 romanii au carduri europene de sanatate, valabile in Uniunea Europeana.
Serviciile medicale de care putem beneficia gratuit in tarile UE sunt urgentele medico-chirurgicale si accidentele rutiere.

Cardurile permit decontarea serviciilor de sanatate efectuate in regim de urgenta in spatiul european cetatenilor romani. Cardul european de sanatate permite asiguratului aflat in calatorie in statele membre UE accesul la servicii medicale fara sa mai fie necesara incheierea altei asigurari de sanatate private.

Cetatenii romani beneficiaza de ingrijiri medicale in aceleasi conditii ca si cele oferite cetatenilor tarii respective de sistemul public de asigurari de sanatate. (O.M.)

Spitalizare in sistem co-plata in Germania

Reprezentanta Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Cristina Calinoiu, ne-a explicat ca situatiile in care romanii beneficiaza de serviciile oferite de cardul european de sanatate sunt cele care constituie o urgenta medico-chirurgicala, accidente rutiere sau atacuri de cord. "Serviciile difera in functie de tara in care asiguratul se afla.

Pentru a fi la curent cu acestea, ei trebuie sa se informeze inainte de a pleca la drum, intrand pe site-urile din tara respectiva.

De exemplu, in tara nostra, spitalizarea este gratuita insa, intr-o tara precum Germania, asiguratii achita o co-plata de 10 Euro pe zi de spitalizare, pentru primele 20 de zile de spitalizare din fiecare an calendaristic", a explicat aceasta. Noile carduri nu anuleaza valabilitatea celor emise anterior, acestea ramanand valabile pana la data expirarii (la sase luni dupa emitere).

Daca sunteti rezident in Marea Britanie puteti aplica pentru acest card european de sanatate online

Editeaza de catre utilizator duminică, 27 iulie 2008 15:14:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

admin ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
cardul-european-de-asigurat.jpg
thanks 4 au multumit acest post util admin.
Offline Liudmila_14  
#2 Postat : luni, 18 octombrie 2010 16:57:43(UTC)
Nivel: Incepator
Liudmila_14
Postari: 3
Locatia: Iasi
Acest card este valabil pentru romanii care au domiciliul stabil in Romania...dar ce se intampla cu cei care au domiciliul in Republica Moldova? Cum pot face acest card sau care este situatia lor in spitalel europene fara acest card? Este vreo lege pentru noi?

As dori un raspuns cat mai uregent
Offline grey  
#3 Postat : luni, 18 octombrie 2010 19:24:12(UTC)
Nivel: Membru Avansat
grey
Postari: 91
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 12
chiar ieri citisem despre cardu' asta si mi'era interesant daca este vreun beneficiu si pentru cei cu pasapoarte CRDS.
Consultant  
#4 Postat : duminică, 17 aprilie 2011 11:29:21(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
cum poti sa cumperi asa un card????
Offline admin  
#5 Postat : duminică, 17 aprilie 2011 11:41:32(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
e gratuit, oricine cu cetatenie romana il poate avea

Consultant  
#6 Postat : duminică, 17 aprilie 2011 11:44:12(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
DANKE, dar de unde il ei? unde este informatie mai amanuntit ce si cum?
Offline Marius  
#7 Postat : luni, 11 iulie 2011 21:36:17(UTC)
Nivel: Membru
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
Locatia: Bucuresti
Originally Posted by: Victor Antofica Go to Quoted Post
e gratuit, oricine cu cetatenie romana il poate avea

Acest card nu este pentru toti cetatenii români, este doar pentru cetatenii romani cu domiciliul in Romania care contribuie lunar la CNAS. Se elibereaza de Casa Judeteana de Sanatate din Judetul de domiciliu si este valabil 6 luni.

Editeaza de catre utilizator luni, 11 iulie 2011 21:36:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Marius.
Offline Cornelia  
#8 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 20:37:27(UTC)
Cornelia
Postari: 2
As vrea sa stiu daca pot obtine un card european de sanatate, sunt studenta si am pasaport roman cu domiciliul in RM?
Offline Andy's  
#9 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 20:45:24(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: Marius Go to Quoted Post
Acest card nu este pentru toti cetatenii români, este doar pentru cetatenii romani cu domiciliul in Romania care contribuie lunar la CNAS. Se elibereaza de Casa Judeteana de Sanatate din Judetul de domiciliu si este valabil 6 luni.

Si cit costa el? face de facut sau nu??? spre exemplu eu locuesc in italy ... eu vin in ro il fac dar are rost sau nu?
Offline Cezar  
#10 Postat : luni, 28 noiembrie 2011 21:19:07(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Si cit costa el? face de facut sau nu??? spre exemplu eu locuesc in italy ... eu vin in ro il fac dar are rost sau nu?

Nah tie card romanesc daca este Tessera sanitaria in Italia?
Offline Marius  
#11 Postat : sâmbătă, 3 decembrie 2011 18:17:56(UTC)
Marius
Originally Posted by: Marius Go to Quoted Post

Acest card este pentru cetatenii romani care in ultimii 5 ani au locuit si contribuit la CNAS in ROMANIA. Studentii beneficiaza de asemenea de el daca sunt studenti la o unitate de invatamant din ROMANIA de cel putin 1 an.

Acest card este gratuit.

Rezidentii din Italia care platesc contributiile la Asiguratorul de sanatate din Italia li se elibereaza de catre acesta acelasi card dar de catre Italia si este la fel de valabil in orice stat european.
thanks 1 utilizator a multumit Marius acest post util.
Offline Cornelia  
#12 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 00:53:26(UTC)
Cornelia
Postari: 2
Si cum as putea sa fac acest card, deja am un an de cand sunt studenta la o universitate din Romania, doar ca nu am resedinta in Romania, resedinta e in Republica Moldova. Ce pot face in acest caz? Unde pot gasi mai multe informatii? Am nevoie de card pentru a putea pleca in alta tara prin programul erasmus, schimb de studenti.
Offline Marius  
#13 Postat : marți, 27 decembrie 2011 00:26:11(UTC)
Marius
Daca aveti sub 26 de ani mergeti la CJAS si depuneti o cerere la care anexati o adeverinta de la unitatea de invatamant.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.