Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini«<234
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline nell  
#151 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 16:46:25(UTC)
Nivel: Membru Avansat
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
VartanExo a scris:
Cine imi spune daca se poate de programat parintii la juramant???
De exemplu eu merg sa-i programez... Ce acte se cer? Ori in genere nu se poate asa ceva? Doar personal??

MULTUMESC ANTICIPAT!! :)

Atitea mesaje cu tema asta sunt si tot intrebati. Categoric nu se poate de programat la juramint pe cineva, fie parinti, sot, fii si fiice.
Offline VartanExo  
#152 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 16:52:34(UTC)
Nivel: Membru
VartanExo
Postari: 39
bibi: Multumesc! :)
nell: Vezi ca regulile au o proprietate enervanta - se schimba!! Deaceea am intrebat... Oricum, multumesc si tie pentru interventie! :)
Offline nell  
#153 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 19:54:13(UTC)
nell
VartanExo a scris:
bibi: Multumesc! :)
nell: Vezi ca regulile au o proprietate enervanta - se schimba!! Deaceea am intrebat... Oricum, multumesc si tie pentru interventie! :)

Cam nu stiu daca in timpul apropiat vor schimba ceva, caci se emit atit de multe ordine si atita lume vine sa se programeze ca ei vor complica mai degraba procedura de depunere a juramintului ca sa rezolve problema cu cozile
Offline kolombo  
#154 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 22:52:42(UTC)
kolombo
Postari: 14
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Salut.Poate are cineva vreun sfat pentru mine....
Am venit sa ma programez pentru juramint si cind colo doamna de la ghiseu ma intreaba cum e numele tatalui meu,ii spun IVAN,atunci ea imi spune ca in sistemul lor ii apare ca numele lui e ION(in sistem ii apare asa reesind din documentele pe care eu leam depus pentru redobindire a cetateniei).Acum adevarul e ca el nu sia schimbat din IVAN in ION,dar eu pentru patronimicul meu am facuto.Si cind am depus actele pentru redobindire nu prea tin minte cum am facuto dar acum este ca tatal meu in documentele lui e IVAN,eu leam dat la redobindire ca el este ION si acum doamna de la ghiseu nu vrea sa ma programeze caci in sistema lor el este ION(dupa cum leam spus lor la inceput)dar adevarul e ca el este IVAN,si asta o poti vedea in certificatul meu de nastere....Doamna de la ghiseu mia dat un formular pe care eu tre sal trimat la Bucuresti pentru rectificare,dar am inteles ca ucupa vreo 2 luni toata treaba.poate e mai repede daca ma duc incolo singur?Poate stie cineva vreo solutie...
Offline Cezar  
#155 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 23:00:09(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
kolombo a scris:
Salut.Poate are cineva vreun sfat pentru mine....
Am venit sa ma programez pentru juramint si cind colo doamna de la ghiseu ma intreaba cum e numele tatalui meu,ii spun IVAN,atunci ea imi spune ca in sistemul lor ii apare ca numele lui e ION(in sistem ii apare asa reesind din documentele pe care eu leam depus pentru redobindire a cetateniei).Acum adevarul e ca el nu sia schimbat din IVAN in ION,dar eu pentru patronimicul meu am facuto.Si cind am depus actele pentru redobindire nu prea tin minte cum am facuto dar acum este ca tatal meu in documentele lui e IVAN,eu leam dat la redobindire ca el este ION si acum doamna de la ghiseu nu vrea sa ma programeze caci in sistema lor el este ION(dupa cum leam spus lor la inceput)dar adevarul e ca el este IVAN,si asta o poti vedea in certificatul meu de nastere....Doamna de la ghiseu mia dat un formular pe care eu tre sal trimat la Bucuresti pentru rectificare,dar am inteles ca ucupa vreo 2 luni toata treaba.poate e mai repede daca ma duc incolo singur?Poate stie cineva vreo solutie...

Da sa isi schimbe tatal tau in actele sale?
Offline kolombo  
#156 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 23:11:15(UTC)
kolombo
Cezar a scris:
Da sa isi schimbe tatal tau in actele sale?

el singur acum e in procesul de transcriere a actelor.si bucurie nu ar avea sasi schibe numele acum...
Offline kolombo  
#157 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 23:14:02(UTC)
kolombo
Poate cunoaste cineva cazul meu si are vreo solutie ?
Offline Rachelmda  
#158 Postat : joi, 7 aprilie 2011 01:51:01(UTC)
Rachelmda
Postari: 158
A fost multumit de: 163 -ori in postarea 64
Locatia: Chisinau// Dosar depus pe 23 Martie 2010/ Avizat pozitiv la 9 Noiembrie 2010/ Ordin 95P din 23 februarie 2011/ Juramant - 5 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN - 11 Aprilie 2011 - Bucuresti/ Ridicare CN - 7 Noiembrie 2011/
nell a scris:
Cam nu stiu daca in timpul apropiat vor schimba ceva, caci se emit atit de multe ordine si atita lume vine sa se programeze ca ei vor complica mai degraba procedura de depunere a juramintului ca sa rezolve problema cu cozile

Nu stiu pe cine sa cred. Cand eu am fost sa ma programez la juramant, un coleg de al meu a programat-o pe mama sa. Cu procura. Think
thanks 1 utilizator a multumit Rachelmda acest post util.
Offline Colti  
#159 Postat : joi, 7 aprilie 2011 09:33:53(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Locatia: Chisinau
kolombo a scris:
el singur acum e in procesul de transcriere a actelor.si bucurie nu ar avea sasi schibe numele acum...

Eu cind am facut actele la mine era scris tatal in buletin cu litera "e"in nume,iar in certificat de nastere al meu si toate actele cu "i",deoarece deja facusem toate actele,a fost mai usor sa -si schimbe el numele asa ca a scris cerere la OSC de schimbare a numelui de "copil",apoi i s-a dat un aviz cu care urma sa-si schimbe buletinul(pasaportul taman atunci expirase si oricum trebuia sa-l faca).Eu am depus cu bine actele ,dar tata,nu mergea sa schimbe actele pan nu am insistat cu sora(la ea tot e ca la mine in acte el scris,asa a fost in 99 se trezise chipurile cei de la sectia paspaoarte si ne traduceau numele cum le trasneau in cap si se primea ca copii aveau tata cu acelas nume,iar tatal....gresit ),deaceea a fost mai usor el sa schimbe.Si-a facu buletinul inainte de alegeri si inca i l-au facut intr-o saptamana ,nu ca de obicei o luna,ca sa reuseasca la alegerilimba .Acum suntem toti o familie cu acte corecte.
P.S.Cind faceti ceva ginditi-va sa faceti pina la capat,chiar nu ti-a dat in cap ca o sa mai ai nevoie si ca se introduc datele intr-o baza de date,sau credeti cum au luat dosarele ,le-au dus la gunoi si aici in md o sa arati altceva ca ei nu mai stiu ce a-ti depus acolo,uffff,asa e unora le place sa-si faca cu mina lor.Nu stiu cum sa te sfatui daca si el e implicat in redobindired'oh!
thanks 1 utilizator a multumit Colti acest post util.
Offline kolombo  
#160 Postat : joi, 7 aprilie 2011 10:59:16(UTC)
kolombo
Titikol a scris:
Eu cind am facut actele la mine era scris tatal in buletin cu litera "e"in nume,iar in certificat de nastere al meu si toate actele cu "i",deoarece deja facusem toate actele,a fost mai usor sa -si schimbe el numele asa ca a scris cerere la OSC de schimbare a numelui de "copil",apoi i s-a dat un aviz cu care urma sa-si schimbe buletinul(pasaportul taman atunci expirase si oricum trebuia sa-l faca).Eu am depus cu bine actele ,dar tata,nu mergea sa schimbe actele pan nu am insistat cu sora(la ea tot e ca la mine in acte el scris,asa a fost in 99 se trezise chipurile cei de la sectia paspaoarte si ne traduceau numele cum le trasneau in cap si se primea ca copii aveau tata cu acelas nume,iar tatal....gresit ),deaceea a fost mai usor el sa schimbe.Si-a facu buletinul inainte de alegeri si inca i l-au facut intr-o saptamana ,nu ca de obicei o luna,ca sa reuseasca la alegerilimba .Acum suntem toti o familie cu acte corecte.
P.S.Cind faceti ceva ginditi-va sa faceti pina la capat,chiar nu ti-a dat in cap ca o sa mai ai nevoie si ca se introduc datele intr-o baza de date,sau credeti cum au luat dosarele ,le-au dus la gunoi si aici in md o sa arati altceva ca ei nu mai stiu ce a-ti depus acolo,uffff,asa e unora le place sa-si faca cu mina lor.Nu stiu cum sa te sfatui daca si el e implicat in redobindired'oh!

multumesc pentru raspuns.

voi trimete scrisoare la Bucuresti sami rectifice in adeverinta de nastere numele tatalui meu.si ma mai gindesc ca poate procedura ar dura mai scurt daca eu voi pleca personal la bucuresti? poate stie cineva,va rog raspundeti...
Offline Cezar  
#161 Postat : joi, 7 aprilie 2011 11:01:47(UTC)
Cezar
kolombo a scris:

Atunci fa cum ti-a spus consulatul. Ce variante sa mai fie? Ai sa astepti un pic dar vei fi cu actele cum trebuie.
Offline kolombo  
#162 Postat : joi, 7 aprilie 2011 11:24:35(UTC)
kolombo
Cezar a scris:
Atunci fa cum ti-a spus consulatul. Ce variante sa mai fie? Ai sa astepti un pic dar vei fi cu actele cum trebuie.

asa si ma gindesc sa fac.numai as vrea sa aflu daca nar fi mai repede sami rezolv problema ducinduma singur la bucuresti,inloc sa trimat scrisoare si sa astept....
Offline Colti  
#163 Postat : joi, 7 aprilie 2011 11:45:35(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
kolombo a scris:
asa si ma gindesc sa fac.numai as vrea sa aflu daca nar fi mai repede sami rezolv problema ducinduma singur la bucuresti,inloc sa trimat scrisoare si sa astept....

sigur ca du-te,plus ia de la ei dovada ca ai complectat dosarul,sau schimbat asa si asa,ce si cum si la ce data,intelegi?dar scrisoarea....pin ajunge ,pin ei o citesc,eu m-as duce personal,parerea mea
Offline Felix  
#164 Postat : joi, 7 aprilie 2011 13:00:10(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
kolombo a scris:
Dosar: depus 09.06.2010 la Bucuresti cu numarul 338xx

kolombo tu n-ai gresit ceva cu numarul la dosarul tau ?

Uitete, la Bucuresti se depuneau dosarele numai miercuri.
In luna IULIE (ultimile 2 miercuri) se depuneau cu asa numere
pe 21.07.2010 ----- 33xxx
pe 28.07.2010 ----- 34xxx

Da la tine dosarul ii depus pe 9 iunie la Bucuresti cu 338xx
cam straniu
???
.

Editeaza de catre utilizator joi, 7 aprilie 2011 13:06:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline kolombo  
#165 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 16:09:41(UTC)
kolombo
Felix a scris:
kolombo tu n-ai gresit ceva cu numarul la dosarul tau ?

Uitete, la Bucuresti se depuneau dosarele numai miercuri.
In luna IULIE (ultimile 2 miercuri) se depuneau cu asa numere
pe 21.07.2010 ----- 33xxx
pe 28.07.2010 ----- 34xxx

Da la tine dosarul ii depus pe 9 iunie la Bucuresti cu 338xx
cam straniu
???
.

nu am depus personal,nu eram in tara.asa mia spus intermediarul...
Offline ATHEDGE  
#166 Postat : marți, 20 septembrie 2011 19:25:06(UTC)
ATHEDGE
Postari: 75
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 6
Locatia: Chisinau, MD
Salutari la toti moldovenii si romanii!
Ajutati-ma va rog!
Astazi am inteles ca pot sa ma programez pentru juramant si maine vreau sa plec la consulat dar nu stiu de la ce pana la ce oara se face programarea?

Editeaza de catre utilizator marți, 20 septembrie 2011 19:27:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#167 Postat : marți, 20 septembrie 2011 19:42:17(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: ATHEDGE Go to Quoted Post
Ajutati-ma va rog!
Astazi am inteles ca pot sa ma programez pentru juramant si maine vreau sa plec la consulat dar nu stiu de la ce pana la ce oara se face programarea?

De la 8 pana la 13:30.
thanks 2 au multumit acest post util Tincutza.
Offline vicky_g  
#168 Postat : marți, 20 septembrie 2011 19:54:16(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: ATHEDGE Go to Quoted Post
Ajutati-ma va rog!
:
de la 8:00 - 13 :30 cineva a scris pe forum , sper sa nu gresesc
Oops .. Tincutza mi-a luat-o inainte BigGrin

Editeaza de catre utilizator marți, 20 septembrie 2011 20:05:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util vicky_g.
Offline freulein  
#169 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 22:12:47(UTC)
freulein
Postari: 44
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 8
eu iata am o dilema. Sa merg sa ma programez p-u juramint, caci sunt in ordinul 938, dar...
sotul meu a depus pe 1 septembrie juramintul si respectiv a dat deja actele la transcriere, si certificatul de casatorie, acasa a ramas doar copia.
La programarea p-u juramint tre sa am asupra mea originalul, sau cu copia autentificata la notar. Si nu prea ma ajunge capul ce sa fac.

Ce-i care s-au programat pentru juramint, v-au cerut originalele. si cu scrisoarea cu numarul ordinului cum ramine.
sotul meu a primit-o peste 2-3 zile , dupa ce a iesit ordinul, dar eu n-am nimic.
Offline nell  
#170 Postat : miercuri, 21 septembrie 2011 23:28:01(UTC)
nell
Originally Posted by: freulein Go to Quoted Post
eu iata am o dilema. Sa merg sa ma programez p-u juramint, caci sunt in ordinul 938, dar...
sotul meu a depus pe 1 septembrie juramintul si respectiv a dat deja actele la transcriere, si certificatul de casatorie, acasa a ramas doar copia.
La programarea p-u juramint tre sa am asupra mea originalul, sau cu copia autentificata la notar. Si nu prea ma ajunge capul ce sa fac.

Ce-i care s-au programat pentru juramint, v-au cerut originalele. si cu scrisoarea cu numarul ordinului cum ramine.
sotul meu a primit-o peste 2-3 zile , dupa ce a iesit ordinul, dar eu n-am nimic.

la programare prezinti doar copii simple, si scrisoare oficiala nu trebuie, principalul sa stii ordinul si numarul dosarului tau, ca sa nu fii confundata cu altcineva cu acelasi nume.
Offline freulein  
#171 Postat : joi, 22 septembrie 2011 11:19:56(UTC)
freulein
ok, mersi
Offline freulein  
#172 Postat : vineri, 23 septembrie 2011 21:40:30(UTC)
freulein
Vin si eu cu detalii.
Am fost azi si m-am programat pentru depunerea juramintului.
am prezentat doar copiile.
a fost totul ok.

Am fost programata pentru data de 29 septembrie
thanks 1 utilizator a multumit freulein acest post util.
Offline AxEL  
#173 Postat : joi, 6 octombrie 2011 18:09:45(UTC)
AxEL
Postari: 38
A fost multumit de: 29 -ori in postarea 11
Locatia: Chisinau, Moldova Pe 27.05.2010 am depus dosarul la Iasi; Pe 27.04.2011 am aparut in ordin; Pe 17.05.2011 am depus juramintul; Pe 21.07.2011 am primit CN+CNP; Pe 25.07.2011 am depus doc. pt pasaport; Pe 09.08.2011 am ridicat pasaportul
Cine-mi dă un sfat, deci: Un prieten a depus dosarele cu soția sa în aceiași zi, la Iași - peste un an numele soției sale a apărut în ordin(în mai 2011), ea a depus jurămîntul și a dat documentele pentru CNP+CN+CC în RO. Numele prietenului a ieșit în ordin pe 15sept 2011, acum el nu poate să depună nici jurămîntul, din cauza că CC este în RO. Oare este vreo soluție? Mulțumesc anticipat!!!
Offline bc  
#174 Postat : joi, 6 octombrie 2011 22:44:05(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Originally Posted by: AxEL Go to Quoted Post
Cine-mi dă un sfat, deci: Un prieten a depus dosarele cu soția sa în aceiași zi, la Iași - peste un an numele soției sale a apărut în ordin(în mai 2011), ea a depus jurămîntul și a dat documentele pentru CNP+CN+CC în RO. Numele prietenului a ieșit în ordin pe 15sept 2011, acum el nu poate să depună nici jurămîntul, din cauza că CC este în RO. Oare este vreo soluție? Mulțumesc anticipat!!!

lasa sa-si mai faca un duplicat daca ii arde la gat si nu poate astepta,duplicat la 1 zi si poftim
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline Andy's  
#175 Postat : joi, 6 octombrie 2011 22:54:22(UTC)
Andy's
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: Costya Go to Quoted Post
lasa sa-si mai faca un duplicat daca ii arde la gat si nu poate astepta,duplicat la 1 zi si poftim

paremise la o zi deacuma nu mai fac la arhiva
Offline taniutza  
#176 Postat : marți, 25 octombrie 2011 19:54:04(UTC)
Nivel: Incepator
taniutza
Postari: 7
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: bucuresti
Cu ce acte trebuie sa te prezinti la juramintul de credinta la ANC in Bucuresti ?
mersi ! :)
Offline Tincutza  
#177 Postat : marți, 25 octombrie 2011 20:18:51(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: taniutza Go to Quoted Post
Cu ce acte trebuie sa te prezinti la juramintul de credinta la ANC in Bucuresti ?
mersi ! :)

Aceleasi acte ca si la consulat Chisinau.
2 poze
certificat de nastere
certifcat de casatorie(dupa caz)
buletin
pasaport
la toate xerocopii.
thanks 3 au multumit acest post util Tincutza.
Offline AlexandruR  
#178 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 01:45:02(UTC)
AlexandruR
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Aceleasi acte ca si la consulat Chisinau.
2 poze
certificat de nastere
certifcat de casatorie(dupa caz)
buletin
pasaport
la toate xerocopii.

Salut, xerocopiile trebuie autentificate la notar? Mersi anticipat.
Offline Andy's  
#179 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 03:18:22(UTC)
Andy's
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: AlexandruR Go to Quoted Post
Salut, xerocopiile trebuie autentificate la notar? Mersi anticipat.

Nu

la notar faci doar la transcriere
thanks 1 utilizator a multumit Andy's acest post util.
Offline AlexandruR  
#180 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 00:57:33(UTC)
AlexandruR
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Nu

la notar faci doar la transcriere

Salut, mi sa spus ca trebuie 2 poze de tip pasaport, mai exact cine poate sa-mi scrie ce dimensiuni se cere pentru poze? Mersi anticipat !!!
Offline Tincutza  
#181 Postat : joi, 3 noiembrie 2011 21:39:50(UTC)
Tincutza
Salut, mi sa spus ca trebuie 2 poze de tip pasaport, mai exact cine poate sa-mi scrie ce dimensiuni se cere pentru poze? Mersi anticipat !!!

3,5 x4,5 cm, pe fundal alb!
Offline AlexandruR  
#182 Postat : joi, 10 noiembrie 2011 16:36:07(UTC)
AlexandruR
Buna la toti, cine poate cel mai popular si simplu sa-mi descrie ce pasi trebuie de facut dupa depunerea juramintului fara a pleca in Romania, ma refer la obtineria Certificatului de nastere si respectiv pasaportul Roman. De ce acte am nevoie si de citi bani :) si poate cineva cunoaste persoane care se ocupa cu asa fel de treburi contra bani. Mersi anticipat si jos palaria pentru cei care au trecut peste toate aceste proceduri si se vor imparti si cu mine cu informatii utile :) Mult succes !!!
Offline sabina  
#183 Postat : joi, 10 noiembrie 2011 16:47:48(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
Buna la toti, cine poate cel mai popular si simplu sa-mi descrie ce pasi trebuie de facut dupa depunerea juramintului fara a pleca in Romania, ma refer la obtineria Certificatului de nastere si respectiv pasaportul Roman. De ce acte am nevoie si de citi bani :) si poate cineva cunoaste persoane care se ocupa cu asa fel de treburi contra bani. Mersi anticipat si jos palaria pentru cei care au trecut peste toate aceste proceduri si se vor imparti si cu mine cu informatii utile :) Mult succes !!!

as fi curioasa si eu RollEyes
Offline Tincutza  
#184 Postat : joi, 10 noiembrie 2011 21:32:23(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: sabina Go to Quoted Post
as fi curioasa si eu RollEyes

glumesti? chiar nu stii care sunt pasii?Blink
Offline sabina  
#185 Postat : vineri, 11 noiembrie 2011 10:41:08(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
glumesti? chiar nu stii care sunt pasii?Blink

Tincutza, eu inca nu am pasaport RollEyes, sunt la stadiul asteptarii ordinului
recunosc ca tot ce cunosc, stiu de pe acest forum, si am pregatit dosarul pentru depunere tot cu ajutorul acestui forum. multumesc forumului
pot sa zic, ca cred ca cunosc si acesti pasi, dar nu sunt atit de sigura, de ceea ce stiu
stii cum e, practica bate teoria, si asa cum eu inca nu am trecut acesti pasi in practica nu pot sa ma dau cu parerea ci doar ma informez RollEyes Wink Wink Wink
thanks 1 utilizator a multumit sabina acest post util.
Offline Cezar  
#186 Postat : vineri, 11 noiembrie 2011 12:24:05(UTC)
Cezar

Iti dau un sfat. Trage o fuga pe la consulat si priveste pe gard toata informatia, inclusiv preturile. Numai nu te lega cu toti nebunii de acolo. Fa un efort.
Sau intra pe chisinau.mae.ro sau mae.ro
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Anitel  
#187 Postat : duminică, 13 noiembrie 2011 18:42:56(UTC)
Anitel
Postari: 5
Locatia: montreal
Cine poate sa-mi zica cu certitudine:

pasaportul strain trebuie prezentat pt programare pt depunerea juramintului la consulatul de pe str Grigore Ureche?

caci sunt confuza, unii zic da, altii nu. deci?

Multumesc.
Offline Tincutza  
#188 Postat : duminică, 13 noiembrie 2011 18:54:25(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Anitel Go to Quoted Post
Cine poate sa-mi zica cu certitudine:

pasaportul strain trebuie prezentat pt programare pt depunerea juramintului la consulatul de pe str Grigore Ureche?

caci sunt confuza, unii zic da, altii nu. deci?

Multumesc.

Tu ia-l cu tine pt orice eventualitate.
thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline blablabla  
#189 Postat : marți, 22 noiembrie 2011 17:26:08(UTC)
blablabla
Postari: 6
Ajutor!!! Daca copilul meu minor deja are 14 ani, cum pot sa-l fac certificat de nastere, ce acte imi trebuie si care peobleme pot sa apar?
Scrieti-mi va rog...
Offline serjmin  
#190 Postat : marți, 22 noiembrie 2011 20:17:15(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: blablabla Go to Quoted Post
Ajutor!!! Daca copilul meu minor deja are 14 ani, cum pot sa-l fac certificat de nastere, ce acte imi trebuie si care peobleme pot sa apar?
Scrieti-mi va rog...

tot asa acte ca si pt cei pana la 14 ani plus mai trebuie o declaratie din partea minorului
Offline ElenaCR1983  
#191 Postat : marți, 28 februarie 2012 12:07:41(UTC)
ElenaCR1983
Postari: 1
Salut. Acum pentru programare la juramint in Chisinau se cere si pasaportul strain +copie pe linga toate actele care erau deja.
thanks 1 utilizator a multumit ElenaCR1983 acest post util.
DIM
Offline jane  
#192 Postat : vineri, 4 mai 2012 17:47:14(UTC)
jane
Postari: 122
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 19
buna ziua puteti sa-mi spune-ti ceva informatie despre cum sa ma programez pentru juramint la balti????va rog mult ajutati-maPray
Offline tvb  
#193 Postat : vineri, 4 mai 2012 19:44:24(UTC)
tvb
Postari: 54
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
cum te duci la consulat stai in rind si te programezi,,simplu
thanks 1 utilizator a multumit tvb acest post util.
Offline jane  
#194 Postat : vineri, 4 mai 2012 19:54:18(UTC)
jane
Postari: 122
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 19
Originally Posted by: tvb Go to Quoted Post
cum te duci la consulat stai in rind si te programezi,,simplu

am citit ca trebuie si acte cum ar fi certificatul de nastere, buletinu,pasaportu...
Offline tvb  
#195 Postat : vineri, 4 mai 2012 20:00:47(UTC)
tvb
Postari: 54
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
pentru programare ai nevoie,,buletin ,pasaport,certificat de nastere de casatorie ,2 foto3,5pe 4,5 ..si scrisoarea cu instiintare de anc sau numele tau printat la xerox,la toate facute xerox,,daca esti divortat ,certificat de divort daca e cazul ,,astai tot
thanks 1 utilizator a multumit tvb acest post util.
Offline diana100  
#196 Postat : sâmbătă, 25 august 2012 10:22:03(UTC)
diana100
Postari: 16
Locatia: Ungheni
Originally Posted by: admin Go to Quoted Post
Daca ai optat pentru domiciliul stabil in Rep. Moldova atunci vei depune juramantul de credinta fata de Romania la Consulatul Romaniei de la Chisinau

Tebuie sa te prezinti inainte(cu cateva zile) de juramant la consulat cu urmatoarele acte:

- adeverinta ta de nastere legalizata(e bine sa faci 2 copii legalizate o sa ai nevoie de una dupa depunerea juramantului pentru transcriere)
- adeverintele de nastere a parintilor si de casatorie(nu trebuie legalizate, doar copii xerox)
- 2 poze 3,5 x 4,5
- copie legalizata a buletinului, + buletinul original
- foaia din monitorul oficial unde apari tu (poate fi o simpla foaie A4 in care se gaseste numele tau - extras din monitorul oficial), monitorul oficial costa 1,2 RON de la sediul Monitorului Oficial din Bucuresti sau
extrasul din Monitorul Oficial il poti obtine la Ambasada de la Chisinau

legalizarea unui act costa intre 4.5 si 6 lei moldovenesti(notari sunt pe langa piata centrala dar si pe str. Pushkin, aproape de consulat, la et. 2, parca)
consulatul se afla pe strada Vlaicu Parcalab, strada incepe de la primaria Chisinau de pe Stefan cel Mare)

daca mi-a scapat ceva, va rog sa-mi spuneti

Am asa o intrebare? Vreau sa ma programez prentru juramint la Balti. De la consulat la Chisinau mi-au dat prin e-mail lista cu actele necesare. Unde scrie clar ACTUL IN ORIGINAL + COPIE XEROX SIMPLA. Este corect sau trebuie sa legalizez la notar copiile xerox.Multumesc
Utilizatori pe tema
4 Pagini«<234
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.