Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

4 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline admin  
#1 Postat : joi, 17 iulie 2008 19:46:07(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Daca ai optat pentru domiciliul stabil in Rep. Moldova atunci vei depune juramantul de credinta fata de Romania la Consulatul Romaniei de la Chisinau

Tebuie sa te prezinti inainte(cu cateva zile) de juramant la consulat cu urmatoarele acte:

- adeverinta ta de nastere legalizata(e bine sa faci 2 copii legalizate o sa ai nevoie de una dupa depunerea juramantului pentru transcriere)
- adeverintele de nastere a parintilor si de casatorie(nu trebuie legalizate, doar copii xerox)
- 2 poze 3,5 x 4,5
- copie legalizata a buletinului, + buletinul original
- foaia din monitorul oficial unde apari tu (poate fi o simpla foaie A4 in care se gaseste numele tau - extras din monitorul oficial), monitorul oficial costa 1,2 RON de la sediul Monitorului Oficial din Bucuresti sau
extrasul din Monitorul Oficial il poti obtine la Ambasada de la Chisinau

legalizarea unui act costa intre 4.5 si 6 lei moldovenesti(notari sunt pe langa piata centrala dar si pe str. Pushkin, aproape de consulat, la et. 2, parca)
consulatul se afla pe strada Vlaicu Parcalab, strada incepe de la primaria Chisinau de pe Stefan cel Mare)

daca mi-a scapat ceva, va rog sa-mi spuneti

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 noiembrie 2008 19:10:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Guest  
#2 Postat : duminică, 3 august 2008 20:49:19(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Mie mi-a spus cineva care a depus deja juramantul ca actele se depun pe Vlaicu Parcalab, iar juramantul pe Grigore Ureche...
Cum e adevarat?
Offline 4x4  
#3 Postat : duminică, 3 august 2008 23:12:15(UTC)
Nivel: Incepator
4x4
Postari: 3
corectari: 2 foto - 3,5X4,5; buletinul, extrasul din M.O. il poti obtine la Ambasada; nu se cer adev. parintilor. Da, actele se depun la ambasada si juramintul la consulat (pentru orice eventualitate consultati Ambasada).
Guest  
#4 Postat : luni, 11 august 2008 14:43:42(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
actele se depun la consulatul Romaniei de pe Vlaicu Pircalab
Offline admin  
#5 Postat : luni, 11 august 2008 17:09:17(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
4x4 a scris:
corectari: 2 foto - 3,5X4,5; buletinul, extrasul din M.O. il poti obtine la Ambasada; nu se cer adev. parintilor. Da, actele se depun la ambasada si juramintul la consulat (pentru orice eventualitate consultati Ambasada).

cred ca e invers, adica actele se depun la consulat iar juramantul se da la ambasada - asa am facut eu

esti sigur ca nu e nevoie de adeverintele de nastere si casatorie ale parintilor?

Editeaza de catre utilizator luni, 11 august 2008 17:10:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Vinci  
#6 Postat : marți, 18 noiembrie 2008 17:28:45(UTC)
Nivel: Membru
Vinci
Postari: 11
Locatia: Bucuresti
Spuneti-mi va rog daca juramantul la Chisinau se depune in fiecare saptamana sau nu?
Offline lika  
#7 Postat : sâmbătă, 11 aprilie 2009 17:03:06(UTC)
lika
Postari: 12
Locatia: sibiu
am si eu o intrebare?
dak am optata pt a depune juramantul la Bucuresti, si am primit zilele astea o scrisoare unde
sunt invitata sa depun Juramantul. de ce acte a nevoie?
va multumesc!
P.S. de fiecare data cand va scriu ceva, simt nevoia sa va multumesc pt toate informatiile noi ce le postati!
Offline derek1983  
#8 Postat : sâmbătă, 11 aprilie 2009 21:24:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
lika a scris:
am si eu o intrebare?
dak am optata pt a depune juramantul la Bucuresti, si am primit zilele astea o scrisoare unde
sunt invitata sa depun Juramantul. de ce acte a nevoie?
va multumesc!
P.S. de fiecare data cand va scriu ceva, simt nevoia sa va multumesc pt toate informatiile noi ce le postati!

pasaport , sau buletin , adica acte cu care sa te legitimeazi , si 2 fotografii 3 x 4
Offline bubusica  
#9 Postat : joi, 2 iulie 2009 09:36:19(UTC)
bubusica
Postari: 14
vreau sa va intreb si eu nustiu cum sa fac cind voi aparea in monitor,cind am depus dosar eram familie apoi cind sa primesc am alta famile si copil am,cind voi da actele pentru juramint ce sa fac care sa le dau??????tre sa duc si certificatul de casatorie?? si certificatul copilului sau cum ar trebui sa fie?va multumesc mult
Offline Slavut  
#10 Postat : sâmbătă, 29 august 2009 16:29:12(UTC)
Slavut
Postari: 4
Eu am dat actele pentru juramant de pe str. Vlaicu Pircalab, si am fost programat sa depun Juramantul de credinta fata de Romania la data de 3 septembrie 2009 la ora 16.45 la sediul din str. Grigore Ureche.

Actele pentru juramant de pe str. Vlaicu Pircalab:

- Copie dupa pagina din Monitor Oficial al Romaniei, Partea I
- Buletin de adentitate (original si legalizata)
- Certificat de nastere (legalizata)
- Certificat casatorie/divort(legalizata)
- 2 fotografii color pe 3,5 x 4,5 cm

Actele de pe str. Grigore Ureche (dupa programare):

- Buletin de adentitate (original)
- afisa de invitatie

Editeaza de catre utilizator miercuri, 9 septembrie 2009 13:55:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#11 Postat : joi, 8 octombrie 2009 10:08:37(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Neata tuturor. Am si eu o nelamurire referitoare la actele necesare pt depunerea juramantului. Inainte sa ma publice in monitorul oficial, m-am casatorit si am depus la dosar copia dupa certificatul de nastere si copia pasaportului pe numele nou. Lucrul asta s-a intamplat cam cu vreo 5-6 luni inainte de publicare (adica ei aveau tot timpul din lume sa faca rectificarile ) si, de fatza cu mine, mi-au schimbat numele si in baza lor de date. Cu toate acestea, in monitor m-au publicat cu numele vechi (dinainte de casatorie). Aveti idee daca la juramant pot sa ma prezint cu pasaportul si certificatul de casatorie, sau trebuie facuta rectificarea si publicarea in monitor cu numele nou?
Multumesc anticipat !
O zi buna tuturor !
Offline talex  
#12 Postat : joi, 8 octombrie 2009 11:56:01(UTC)
talex
Postari: 65
tantan, intotdeuna am crezut ca esti baiat...:)
Offline .......  
#13 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:15:35(UTC)
.......
Eeee, deci am creat o enigma cum stiu eu mai bine :D
Offline georgeta  
#14 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:16:21(UTC)
georgeta
Postari: 303
talex a scris:
tantan, intotdeuna am crezut ca esti baiat...:)

sincer,si eu la fel:)
Offline .......  
#15 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:21:29(UTC)
.......
Pai m-am laudat eu intr-un topic ca m-am maritat, ca am dansat si am cantat...
In fine....
Cum sa fac oare cu juramantul?
Offline georgeta  
#16 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:31:05(UTC)
georgeta
tantan a scris:
In fine....

Stiu cand a fost evenimentul asta vara,da zau ca nu mi-am dat seama.oricum nu asta conteaza.
tu depui juramantul la Bucuresti?
Offline talex  
#17 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:33:09(UTC)
talex
Postari: 65
da, tin minte, dar crezusem ca te insori (adica te mariti), ei lasa ca ii sta bine unei fete sa fie ma misterioasa...
in privinta juramantului nu stiu..:)
derek, admin ei detin toate informatiile..
Offline .......  
#18 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:33:53(UTC)
.......
georgeta a scris:
tantan a scris:
In fine....

Stiu cand a fost evenimentul asta vara,da zau ca nu mi-am dat seama.oricum nu asta conteaza.

Da, am optat pt alegerea juramantului in Bucuresti. Si parca am citit pe aici pe forum ca ar mai fi facut cineva asa, ca s-a dus si s-a legitimat cu un act de identitate si certificatul de casatorie. Plus la asta cand am fost in audienta ultima data, tanti de acolo mi-a zis ca dosarul e inregistrat pe numele vechi, si va fi publicat tot cu numele vechi. In cazul asta, care a fost rostul completarii cu actele pe numele nou, habar n-am...M-am cam incurcatThink
Offline georgeta  
#19 Postat : joi, 8 octombrie 2009 12:58:27(UTC)
georgeta
tantan a scris:
georgeta a scris:
tantan a scris:
In fine....

Da, am optat pt alegerea juramantului in Bucuresti. Si parca am citit pe aici pe forum ca ar mai fi facut cineva asa, ca s-a dus si s-a legitimat cu un act de identitate si certificatul de casatorie. Plus la asta cand am fost in audienta ultima data, tanti de acolo mi-a zis ca dosarul e inregistrat pe numele vechi, si va fi publicat tot cu numele vechi. In cazul asta, care a fost rostul completarii cu actele pe numele nou, habar n-am...M-am cam incurcatThink

Da...s-ar putea sa am si eu o surpriza de genul asta...dar sa speram ca nu...eu zic totusi sa suni la DC si sa ii mai intrebi cum sa procedezi ca sa fii sigura si sa nu ai surprize dupa aia...sa mai astepti nu stiu cat pentru ceva...bafta!
Offline .......  
#20 Postat : joi, 8 octombrie 2009 13:20:46(UTC)
.......
Da, ai dreptate. Voi merge miercurea viitoare sa vad ce imi zic.
Offline yo  
#21 Postat : vineri, 13 noiembrie 2009 00:29:02(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: Chisinau
Pina la urma ce acte trebuie pentru a te inscrie la consulat la depunerea juramintului, si a doua intrebare, ce ati rezolvat pina la urma cu numele anterior casatoriei, la depunerea juramintului nu ati avut probleme?????
Offline Natashka42  
#22 Postat : luni, 7 decembrie 2009 00:43:48(UTC)
Natashka42
Postari: 17
admin a scris:
Daca ai optat pentru domiciliul stabil in Rep. Moldova atunci vei depune juramantul de credinta fata de Romania la Consulatul Romaniei de la Chisinau

Tebuie sa te prezinti inainte(cu cateva zile) de juramant la consulat cu urmatoarele acte:

- adeverinta ta de nastere legalizata(e bine sa faci 2 copii legalizate o sa ai nevoie de una dupa depunerea juramantului pentru transcriere)
- adeverintele de nastere a parintilor si de casatorie(nu trebuie legalizate, doar copii xerox)
- 2 poze 3,5 x 4,5
- foaia din monitorul oficial unde apari tu (poate fi o simpla foaie A4 in care se gaseste numele tau - extras din monitorul oficial), monitorul oficial costa 1,2 RON de la sediul Monitorului Oficial din Bucuresti sau

legalizarea unui act costa intre 4.5 si 6 lei moldovenesti(notari sunt pe langa piata centrala dar si pe str. Pushkin, aproape de consulat, la et. 2, parca)
consulatul se afla pe strada Vlaicu Parcalab, strada incepe de la primaria Chisinau de pe Stefan cel Mare)

Seara Buna. va rog am o intrebare: sunt publicata in monitorul oficial nr 722, 26 octombrie 2009 partea I (in lista persoanelor care solicita redobindirea cetateniei romane, cu stabilirea domiciliului in Romania), ma simt putin perduta .... nu cunosc care este procedura urmatoare, trebuie sa astept sa mai fiu o data publicata in monitoarele urmataore sau trebuie sa actionez imediat? Va rog salvati-ma. Natalia
Offline VickyG  
#23 Postat : marți, 8 decembrie 2009 13:43:08(UTC)
VickyG
Postari: 34
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 1
Natashka42 a scris:
admin a scris:

- 2 poze 3,5 x 4,5

Seara Buna. va rog am o intrebare: sunt publicata in monitorul oficial nr 722, 26 octombrie 2009 partea I (in lista persoanelor care solicita redobindirea cetateniei romane, cu stabilirea domiciliului in Romania), ma simt putin perduta .... nu cunosc care este procedura urmatoare, trebuie sa astept sa mai fiu o data publicata in monitoarele urmataore sau trebuie sa actionez imediat? Va rog salvati-ma. Natalia

Salut Natashka42,
Trebuie sa reactionezi imediat si sa te programezi pentru juramint la consulatul Romaniei avind pachetul de documente de mai sus. In afara de extrasul cu pagina unde esti tu din Monitorul Oficial mai este nevoie si de foaia de titlu a Monitorului unde ai aparut.

Succes!
Offline annnna  
#24 Postat : miercuri, 9 decembrie 2009 00:06:52(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
pt vicky, daca nu stii nu vorbi. Si e valabil si pt cei care nu stiu.
Actele de mai sus sunt pentru cei ce depun juramantul la Chisinau. Pentru cei care depun juramantul la Bucuresti NU TREBUIE sa va programati pentru ca te programeaza ei, cam odata pe luna apare lista cu cei ce vor depune juramatul la data mentionata de cei de la MJ. La juramant trebuie sa ai pasaportul, 2 poze tip legitimatie, si mult zambet.
Offline georgeta  
#25 Postat : joi, 10 decembrie 2009 00:33:40(UTC)
georgeta
annnna a scris:
Actele de mai sus sunt pentru cei ce depun juramantul la Chisinau. Pentru cei care depun juramantul la Bucuresti NU TREBUIE sa va programati pentru ca te programeaza ei, cam odata pe luna apare lista cu cei ce vor depune juramatul la data mentionata de cei de la MJ. La juramant trebuie sa ai pasaportul, 2 poze tip legitimatie, si mult zambet.

:) :) :) Applause
Offline Mihail  
#26 Postat : joi, 10 decembrie 2009 03:17:51(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
georgeta a scris:
annnna a scris:

si daca iti lipseste zambetul, nu Shame on you primesti cetatenia? Think
Offline georgeta  
#27 Postat : joi, 10 decembrie 2009 03:49:20(UTC)
georgeta
Mihail a scris:
georgeta a scris:
annnna a scris:

si daca iti lipseste zambetul, nu Shame on you primesti cetatenia? Think

Nu ai aceeasi SATISFACTIE!!limba
Offline annnna  
#28 Postat : joi, 10 decembrie 2009 22:58:04(UTC)
annnna
pai daca dupa 6-7 ani de asteptat iti lipseste zambetul, atunci e de rau.
Offline svetic_smart  
#29 Postat : vineri, 11 decembrie 2009 19:13:48(UTC)
svetic_smart
Postari: 9
Locatia: bucharest
buna,
am si eu o intrebare referitoare la depunerea juramantului la chisinau. inca nu am primit nimic acasa, dar vreau sa fiu pregatita atunci cand primesc avizul pozitiv. cum anume pot sa ma programez pt juramant? trebuie sa ma duc cat mai curand la consulat cu actele enumerate de voi mai sus si sa cer sa fiu programata? tre sa fiu neaparat eu acolo sau poate merge unul din parinti? cum functioneaza? eu sunt mai mult la bucuresti pt ca invat aici si de aia vreau sa stiu cum decurge procesul. nu sunt libera sa ma plimb pe drumuri de la bucuresti la chisinau si invers asa des si as vrea sa-mi fac un action plan :)
mersi
Offline georgeta  
#30 Postat : sâmbătă, 12 decembrie 2009 00:23:40(UTC)
georgeta
svetic_smart a scris:
buna,
am si eu o intrebare referitoare la depunerea juramantului la chisinau. inca nu am primit nimic acasa, dar vreau sa fiu pregatita atunci cand primesc avizul pozitiv. cum anume pot sa ma programez pt juramant? trebuie sa ma duc cat mai curand la consulat cu actele enumerate de voi mai sus si sa cer sa fiu programata? tre sa fiu neaparat eu acolo sau poate merge unul din parinti? cum functioneaza? eu sunt mai mult la bucuresti pt ca invat aici si de aia vreau sa stiu cum decurge procesul. nu sunt libera sa ma plimb pe drumuri de la bucuresti la chisinau si invers asa des si as vrea sa-mi fac un action plan :)
mersi

ai fost publicata in monitor?stii ca ai avizul pozitiv?cand ai depus actele pentru ce domiciliu ai optat?

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 12 decembrie 2009 00:25:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline svetic_smart  
#31 Postat : sâmbătă, 12 decembrie 2009 01:50:34(UTC)
svetic_smart
am depus pe 10 iun 2009 si am optat pt domiciliu in moldova. in monitor n-am aparut si nici nu cred ca mai apar in conditiile noii legi. din cate am inteles, daca am optat pt domiciliu in moldova, trebuie sa depun juramantul la chisinau. acum astept sa primesc scrisoarea aia acasa, dar fiindca stau in bucuresti nu pot sa las totul balta si sa ajung la consulat imediat, de aia am zis ca vreau sa fiu pregatita:)
mersi pt raspunsuri/sugestii
Offline georgeta  
#32 Postat : sâmbătă, 12 decembrie 2009 02:05:03(UTC)
georgeta
svetic_smart a scris:
am depus pe 10 iun 2009 si am optat pt domiciliu in moldova. in monitor n-am aparut si nici nu cred ca mai apar in conditiile noii legi. din cate am inteles, daca am optat pt domiciliu in moldova, trebuie sa depun juramantul la chisinau. acum astept sa primesc scrisoarea aia acasa, dar fiindca stau in bucuresti nu pot sa las totul balta si sa ajung la consulat imediat, de aia am zis ca vreau sa fiu pregatita:)

Pai in primul rand ,dupa ce primesti scrisoarea acasa termenul este de 3 luni pentru depunerea juramantului si la consulat la Chisinau se depune aproape in fiecare saptamana din cate am inteles,cum poti si ai timp liber dai o fuga pana la Moldova si te programez si dupa aia la data programarii mai faci o vizita ca sa depui juramantul.restul il poti face la Bucuresti fara sa te deplasezi.Multa bafta!Oricum,dupa parerea mea s-ar putea sa fie cu scrisoarea abia la anul,dar..nu se stie niciodata!:)

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 12 decembrie 2009 02:06:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dumitru32  
#33 Postat : luni, 4 ianuarie 2010 14:12:24(UTC)
dumitru32
Postari: 2
Locatia: Ungheni
Salutare tuturor!!!
Am o nelamurire. Am adeverinta de cetatenie inca din 2000 (de fapt is impreuna cu maica-mea pentru ca eram atunci inca minor), ea imi spune ca atunci n-a depus nici un juramint. Acuma, vreau sa-mi transcriu certificatul de nastere moldovenesc in romanesc si am vazut pe forum ca am nevoie de cereri si certificate, care se dau la depunerea juramintului. Ce trebuie sa fac eu, sa depun juramintul sau sa depun actele necesare pentru transcriere??? Si daca e necesar totusi sa depun juramintul, o sa pot sa-l depun cu Adeverinta ceea din 2000???
Multumesc anticipat!!!
Offline annnna  
#34 Postat : miercuri, 6 ianuarie 2010 02:15:23(UTC)
annnna
dumitru32 a scris:
Salutare tuturor!!!
Am o nelamurire. Am adeverinta de cetatenie inca din 2000 (de fapt is impreuna cu maica-mea pentru ca eram atunci inca minor), ea imi spune ca atunci n-a depus nici un juramint. Acuma, vreau sa-mi transcriu certificatul de nastere moldovenesc in romanesc si am vazut pe forum ca am nevoie de cereri si certificate, care se dau la depunerea juramintului. Ce trebuie sa fac eu, sa depun juramintul sau sa depun actele necesare pentru transcriere??? Si daca e necesar totusi sa depun juramintul, o sa pot sa-l depun cu Adeverinta ceea din 2000???
Multumesc anticipat!!!

Cauta pe forumul asta ca cineva spunea ca si-a transcris certificatul in baza certificatului a unuia din parinti. Nu a fost necesar sa mearga la juramant.
Offline lgnet  
#35 Postat : miercuri, 10 martie 2010 23:18:03(UTC)
lgnet
Postari: 33
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
Locatia: Moldova,Chisinau
Pentru depunerea juramintului la Chisinau,in prezent, tre.sa te prezinti numai cu buletinul si programarea bineinteles.
Pentru programare mi sa cerut:
1.buletinul de identitate
2.adeverinta de nastere a mea
-ambele in original
3.o copie simpla a buletinului si a adrverintei de nastere
4.doua fotografii pentru acte (3,5x4,5)
Offline lxtikk  
#36 Postat : joi, 11 martie 2010 04:13:13(UTC)
lxtikk
Postari: 6
cine stie,daca eu am certeficat de nastere in limba rusa ,trebue sal prefac in moldovenesc cind a se dau juramintul,sau de tradus in limba romina e de ajuns? spuneti va rog!!!???
Offline .......  
#37 Postat : joi, 11 martie 2010 11:40:33(UTC)
.......
lxtikk a scris:
cine stie,daca eu am certeficat de nastere in limba rusa ,trebue sal prefac in moldovenesc cind a se dau juramintul,sau de tradus in limba romina e de ajuns? spuneti va rog!!!???

Da tu cand ai depus actele nu ti-ai facut certificatul de nastere in romana?
Offline lxtikk  
#38 Postat : joi, 11 martie 2010 18:27:09(UTC)
lxtikk
nu am facut traduceria si ascha am depus dosar ,certeficat de nastere in rusa cu traduceria in romina ,
Offline .......  
#39 Postat : joi, 11 martie 2010 18:38:22(UTC)
.......
lxtikk a scris:
nu am facut traduceria si ascha am depus dosar ,certeficat de nastere in rusa cu traduceria in romina ,

Pai la juramant tie n-o sa-ti trebuiasca certif.de nastere. O sa-ti trebuiasca dupa aceea, cand o sa-ti transcrii certificatul de nastere romanesc. Atunci o sa folosesti traducerea aia care ai facut-o pentru dosar.
Offline lxtikk  
#40 Postat : joi, 11 martie 2010 18:46:57(UTC)
lxtikk
aca aice ii problema traduceria am facut la notar 1 exsemplar si lam dat,o se trebuiasce din nou de facut,o se miarge ascha????
Offline .......  
#41 Postat : joi, 11 martie 2010 18:54:20(UTC)
.......
lxtikk a scris:
aca aice ii problema traduceria am facut la notar 1 exsemplar si lam dat,o se trebuiasce din nou de facut,o se miarge ascha????

Mmm, atunci nu stiu...dar cred ca o sa trebuiasca sa iti mai faci una...
Offline VasileL  
#42 Postat : vineri, 26 martie 2010 00:37:24(UTC)
VasileL
Postari: 66
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 5
Cine stie, poate cineva sa mearga in locul meu sa ma prograsmeze pentru ca sa sa depun juramintul la Chisinau, fara procura (cineva scriea ca se poate),si e neaparat de avut actele legalizate si pozele cind te programezi sau se pot de dus mai tirziu sau chiar in ziua depunerii juramintului?
Offline catiusha  
#43 Postat : vineri, 26 martie 2010 15:38:54(UTC)
catiusha
Postari: 48
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
Sigur ca poate altcineva sa te programeze pt juramant, da si important e sa aiba acea persoana toate actele necesare pt depunerea juramantului.
thanks 1 utilizator a multumit catiusha acest post util.
Offline svetic_smart  
#44 Postat : vineri, 9 aprilie 2010 02:13:48(UTC)
svetic_smart
georgeta a scris:
svetic_smart a scris:

Pai in primul rand ,dupa ce primesti scrisoarea acasa termenul este de 3 luni pentru depunerea juramantului si la consulat la Chisinau se depune aproape in fiecare saptamana din cate am inteles,cum poti si ai timp liber dai o fuga pana la Moldova si te programez si dupa aia la data programarii mai faci o vizita ca sa depui juramantul.restul il poti face la Bucuresti fara sa te deplasezi.Multa bafta!Oricum,dupa parerea mea s-ar putea sa fie cu scrisoarea abia la anul,dar..nu se stie niciodata!:)

salutare, din nou!
am primit scrisoare acasa cu aprobarea de la min just. acu sa inteleg ca penru programaree la juramant in loc de monitor ma duc cu scrisoarea aceasta?
mersi
Offline nicux  
#45 Postat : sâmbătă, 10 aprilie 2010 20:37:26(UTC)
nicux
Postari: 7
Locatia: Cluj Napoca
Iti faci copii legalizate la certificatul de nastere si buletin si mergi cu astea 2, scrisoarea si 2 poze(3x4) sa te programezi pt juramant.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 aprilie 2010 20:40:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cristinush  
#46 Postat : vineri, 28 mai 2010 00:59:37(UTC)
cristinush
Postari: 8
Locatia: chisinau
o intrebare, daca shtie cineva...Daca certificatul de nastere e in limba rusa, legalizarea o faca doar la copie, sau trebuie si traducerea in romana legalizata? asta pentru ca sa ma programez pentru depunere juramint la Chisinau.Va multumec mult pentru raspuns
Offline Cezar  
#47 Postat : vineri, 28 mai 2010 01:05:21(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
cristinush a scris:
o intrebare, daca shtie cineva...Daca certificatul de nastere e in limba rusa, legalizarea o faca doar la copie, sau trebuie si traducerea in romana legalizata? asta pentru ca sa ma programez pentru depunere juramint la Chisinau.Va multumec mult pentru raspuns

Si traducere legalizata treb.
Offline cristinush  
#48 Postat : vineri, 28 mai 2010 01:06:55(UTC)
cristinush
Postari: 8
Locatia: chisinau
durdom..doar am depus copia tradusa la dosar, pentru ce mai au nevoie si acum????
Offline Cezar  
#49 Postat : vineri, 28 mai 2010 01:48:05(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
cristinush a scris:
durdom..doar am depus copia tradusa la dosar, pentru ce mai au nevoie si acum????

Nu te inteleg.

Treb copia certificatului de nastere rus legalizata si traducerea legalizata.
Ce e asa greu? Gasesti vreun birou de traduceri cu tot cu notar si dai vreo 70-80 lei si gata. Traducerea maxim in o zi o primesti.

De fapt va fi un set legalizat: Copia+traducerea. NU aparte.

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 01:49:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dorin1984  
#50 Postat : vineri, 28 mai 2010 02:39:20(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
cristinush a scris:

Cind ai depus dosarul in ce modalitate ai anexat certificatul de nastere?
Presupun ca ai facut o traducere a certificatului de nastere rusesc dupa care copia certificatului impreuna cu traducerea ai legalizato la notar nu?
Acum faci la fel, traduci si legalizezi la notar.

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 02:40:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
4 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.