Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline guitar_iura  
#51 Postat : miercuri, 11 august 2010 16:42:12(UTC)
Nivel: Membru Avansat
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
Boies a scris:
salut!!! am 16 ani sunt din Moldova si doresc sa depun documentatile pentru cetatanie romÂna??? cine poate sami spuna de ce documente am nevoe??? astept R/S

Te rog sa nu postezi in mai multe locuri aceeasi intrebare (ai facut-o de vreo 3 ori deja). Te inteleg, esti incepator, vrei sa afli raspuns cat mai repede, dar este de bun simt ceea ce te rog. Nu o zic cu vreun rau, dar cineva trebuie sa piarda timp sa faca curatenie dupa aia.

Ai postat o data, asteapta...

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 august 2010 16:43:53(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Boies  
#52 Postat : miercuri, 11 august 2010 16:44:10(UTC)
Nivel: Membru
Boies
Postari: 17
Locatia: Moldova
ok dar ma poti ajuta cu intrebarea??
Offline guitar_iura  
#53 Postat : miercuri, 11 august 2010 16:50:29(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
Boies a scris:
ok dar ma poti ajuta cu intrebarea??

Ti-am raspuns aici http://cetatenie-romana....ei-romine.aspx#post21793

Nu mai posta pe acest topic, din cate vezi, acesta are o alta tema!
Offline Serj080  
#54 Postat : marți, 17 august 2010 14:46:58(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
Salut, am o situatie foarte interesanta in privinta cazierului romanesc. Luni am primit un plic de la o cunostinta din romania, in plic erau invitatia si cazierul romanesc (fac actele pentru sotie pentru a depune dosarul de redobindire), totul a fost perfect pina cind am vazut in cazier ca era scris urmatoarele: cazierul se elibereaza pentru a servi la viza ,ce credeti despre faptul ca il vor accepta cei de la ANC sau va trebui reperfectat ca sa fie scris cetatenie.. Multumesc si astept sugestiile voastre caci nu stiu cum sa procedez.

Editeaza de catre utilizator marți, 17 august 2010 14:55:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#55 Postat : marți, 17 august 2010 17:25:25(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
Serj080 a scris:
Salut, am o situatie foarte interesanta in privinta cazierului romanesc. Luni am primit un plic de la o cunostinta din romania, in plic erau invitatia si cazierul romanesc (fac actele pentru sotie pentru a depune dosarul de redobindire), totul a fost perfect pina cind am vazut in cazier ca era scris urmatoarele: cazierul se elibereaza pentru a servi la viza ,ce credeti despre faptul ca il vor accepta cei de la ANC sau va trebui reperfectat ca sa fie scris cetatenie.. Multumesc si astept sugestiile voastre caci nu stiu cum sa procedez.

parerea mea
in lege nu este scris cum trebuie sa fie cazierul romanesc. Din punct de vedere juridic statul Romanesc trebuie sa stie ai antecedente penale sau nu si gata. Cazier este cazier
:)
imho
Offline Felix  
#56 Postat : marți, 17 august 2010 17:49:37(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Ganster a scris:
parerea mea
in lege nu este scris cum trebuie sa fie cazierul romanesc. Din punct de vedere juridic statul Romanesc trebuie sa stie ai antecedente penale sau nu si gata. Cazier este cazier
:)
imho

Ganster, pentru a obtine cazier si MD si RO trebuie sa completezi la fiecare cerere.
In cerere pentru obtinerea cazier MD scrie: "Rog eliberarea cazierului judiciar in limba moldoveneasca." si atit. Nu se specifica pentru ce trebuie sa-l folosesti. E facut universal. In ce instanta ai nevoie sa-l prezinti acolo si-l prezinti

Iar in cererea pentru obtinerea cazier RO scrie:
"Solicit eliberarea unui certificat de cazier judiciar, acesta fiindu-mi necesar pentru _________________________" si aici unde-i linia trebuie sa completezi pentru ce il folosesti.

Cred ca poate sa se anine daca vor tare si de asta la depunere, credca depinde peste cine dai la primirea dosarului.
Caci vinovat(n-a fost atent) e acel care a completat cererea pentru obtinerea cazierului. Adica cunostinta ceea a lui Serj080

Editeaza de catre utilizator marți, 17 august 2010 17:51:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#57 Postat : marți, 17 august 2010 23:02:39(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Felix a scris:
Ganster, pentru a obtine cazier si MD si RO trebuie sa completezi la fiecare cerere.
In cerere pentru obtinerea cazier MD scrie: "Rog eliberarea cazierului judiciar in limba moldoveneasca." si atit. Nu se specifica pentru ce trebuie sa-l folosesti. E facut universal. In ce instanta ai nevoie sa-l prezinti acolo si-l prezinti

Iar in cererea pentru obtinerea cazier RO scrie:
"Solicit eliberarea unui certificat de cazier judiciar, acesta fiindu-mi necesar pentru _________________________" si aici unde-i linia trebuie sa completezi pentru ce il folosesti.

Cred ca poate sa se anine daca vor tare si de asta la depunere, credca depinde peste cine dai la primirea dosarului.
Caci vinovat(n-a fost atent) e acel care a completat cererea pentru obtinerea cazierului. Adica cunostinta ceea a lui Serj080

nu vad care e problema, si ce daca eu de exemplu am luat cazier nu demult pentru alt lucru ? , eu ce trebuie sa fac alt cazier daca acesta este valabil ? Nu e logic nici din punct de vedere juridic si nici din punct de vedere a vietii
inca o data repet, este parearea mea, autorul poate sa faca cum doreste.
Offline Felix  
#58 Postat : miercuri, 18 august 2010 01:33:07(UTC)
Felix
Ganster a scris:
nu vad care e problema, si ce daca eu de exemplu am luat cazier nu demult pentru alt lucru ? , eu ce trebuie sa fac alt cazier daca acesta este valabil ? Nu e logic nici din punct de vedere juridic si nici din punct de vedere a vietii
inca o data repet, este parearea mea, autorul poate sa faca cum doreste.

Ganster, nu e logic pentru ca tu vezi intrebarea pozitiva strict din punctul tau de vedere, dar statul roman din punctul lui de vedere. Romanii cind elibereaza caziere ar trebui in genere sa scoata din cererea de completare pentru obtinerea cazierului rindul cela cu rosu care l-am scris mai sus si sa faca cererea cum e facuta in MD universala. Dar n-au scos. Mai ales ca la ei sau schimbat odata tipul de cereri. Pe ultimul tip de cereri este loc pentru incleiat timbru. Pe celea vechi nu-i. Sigur ca autorul poate sa faca cum doreste, noi doar discutam si ne expunem parerea.

Oricum Serj080 ne anunti si pe noi cum s-a hotarit problema ca sa stim si noi.
Eu tot peste citeva zile trebuie sa primesc cazierul romanesc sper sa fie normal.

Serj080 ca un sfat poate e de folos, daca tot au deschis primirea dosarelor acum de pe 16 august 2010 si la Chisinau poate sa incerci aici la consulat sa intrebi de cineva sa vezi ce ti-or spune.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 18 august 2010 01:38:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ramy  
#59 Postat : miercuri, 18 august 2010 13:52:18(UTC)
Nivel: Incepator
ramy
Postari: 1
buna!
rog sa ma ajutati, nu intzeleg cu declaratziilele celea 3.. ele trebuie facute la notar? la consulat? sau le completam noi shi le legalizam la notar sau cum? shi inca o intrebare... dupa ce am tot dosarul gata shi vreau sa ma duc sa il depun la consulatul romaniei in moldova trebuie sa imi fac vri-o inscriere?
Offline lyra  
#60 Postat : miercuri, 18 august 2010 20:42:34(UTC)
lyra
Postari: 3
Salut, Va rog sa ma ajutati , eu pot sa ma deplasez in Romania, eu am dreptul sa depun dosarul fratelui meu pentru cetatenia romana ,cu procura binenteles? Mersi anticipat
Offline gicu23  
#61 Postat : miercuri, 18 august 2010 21:03:02(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Serj080 a scris:

Certificatul de cazier judiciar se eliberează persoanelor fizice în cel mult 3 zile de la data solicitării, în cazurile în care cererea-tip este depusă la unitatea de poliţie de la locul de naştere, de domiciliu ori de reşedinţă; sau în cel mult 30 de zile de la data solicitării, în cazurile în care cererea-tip este depusă prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, este valabil 6 luni de la data primirii şi numai în scopul pentru care a fost eliberat.
http://www.politiaromana.ro/directia_cazier.htm
thanks 1 utilizator a multumit gicu23 acest post util.
Offline yarkii  
#62 Postat : joi, 19 august 2010 00:32:08(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
ramy a scris:
buna!
rog sa ma ajutati, nu intzeleg cu declaratziilele celea 3.. ele trebuie facute la notar? la consulat? sau le completam noi shi le legalizam la notar sau cum? shi inca o intrebare... dupa ce am tot dosarul gata shi vreau sa ma duc sa il depun la consulatul romaniei in moldova trebuie sa imi fac vri-o inscriere?

te adresezi la notar, ei stiu ce fel de declaratii- tu numai platesti bani.
Offline yarkii  
#63 Postat : joi, 19 august 2010 00:33:21(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
lyra a scris:
Salut, Va rog sa ma ajutati , eu pot sa ma deplasez in Romania, eu am dreptul sa depun dosarul fratelui meu pentru cetatenia romana ,cu procura binenteles? Mersi anticipat

Ei nu poti, nu si inca odata nu, macar sati faca si zece procuri. DOSARUL DE DEPUNE NUMAI PERSONAL.
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline lyra  
#64 Postat : vineri, 20 august 2010 16:42:39(UTC)
lyra
Postari: 3
Pentru Yarkii
Mersi pentru raspuns, dar te gresesti, poti in cazuri specifice:(articol anexat din situl oficial al Ministerului Justitiei RO)
a) Cererile de acordare, redobândire şi renunţare la cetăţenia română se depun personal sau, în cazuri temeinic justificate, prin mandatar cu procură specială şi autentică.
Reprezentarea prin mandatar cu procură specială şi autentică în vederea depunerii cererilor de acordare, redobândire şi renunţare la cetăţenia română va fi permisă numai în cazul în care mandantul este o persoană în vârstă sau se află într-o situaţie medicală cu caracter permanent care determină imposibilitatea deplasării la sediul instituţiei, fapt dovedit cu acte medicale care vor însoţi procura.
Offline Cezar  
#65 Postat : vineri, 20 august 2010 17:14:39(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
lyra a scris:
Pentru Yarkii
Mersi pentru raspuns, dar te gresesti, poti in cazuri specifice:(articol anexat din situl oficial al Ministerului Justitiei RO)
a) Cererile de acordare, redobândire şi renunţare la cetăţenia română se depun personal sau, în cazuri temeinic justificate, prin mandatar cu procură specială şi autentică.
Reprezentarea prin mandatar cu procură specială şi autentică în vederea depunerii cererilor de acordare, redobândire şi renunţare la cetăţenia română va fi permisă numai în cazul în care mandantul este o persoană în vârstă sau se află într-o situaţie medicală cu caracter permanent care determină imposibilitatea deplasării la sediul instituţiei, fapt dovedit cu acte medicale care vor însoţi procura.

Pai fratele tau e "o persoană în vârstă sau se află într-o situaţie medicală cu caracter permanent care determină imposibilitatea deplasării la sediul instituţiei"? Daca nu pai Yarkii are dreptate, si asta s-a discutat deja de multe ori aici.
Offline Serj080  
#66 Postat : vineri, 20 august 2010 17:56:40(UTC)
Serj080

Oricum Serj080 ne anunti si pe noi cum s-a hotarit problema ca sa stim si noi.
Eu tot peste citeva zile trebuie sa primesc cazierul romanesc sper sa fie normal.

Am hotarit ca sa nu o dam in bara sa fac alt cazier deoarece vrem cu sotia sa mergem la Bucuresti si sa depunem dosarul cu atit mai mult ca nu se stie ce fel de viza ii vor deschide (cu multiple intrari sau cu una singura)Insa o sa fac ca Jidanu o sa-l iau si pe cel gresit si o sa intreb daca merge si atunci va spun.
Offline Serj080  
#67 Postat : vineri, 3 septembrie 2010 14:48:11(UTC)
Serj080
Salut la toti, mai nou am aflat acum ca eliberarea cazierelor prin procura in romania se face nu in 3 zile cum a fost dar in 7 zile, este verificat de mine de 2 ori pentru ca am perfectat printrun mandatar si i s-a eliberat in 7 zile.
Offline bc  
#68 Postat : sâmbătă, 23 octombrie 2010 20:40:43(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Acea declaratie care se indeplineste la consulat(60 euro)....privind domiciliul...prietenul m-ia spus ca a indeplenit in doua exemplare

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 23 octombrie 2010 22:37:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Atasamente:
DECLARATIE DOMICULIU.doc 31 KB, salvati 437 ori.
DECLARATIE DOMICULIU.jpg 1,128 KB, salvati 308 ori.
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline dentist  
#69 Postat : duminică, 24 octombrie 2010 21:30:27(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
vărul meu a vorbit cu o angajată de la consulat şi ea a spus că acea declaraţie de 60 de euro nu e obligatorie....nu ştiu cum îi fraieresc pe unii aşa de frumos :)
Offline bc  
#70 Postat : luni, 25 octombrie 2010 14:26:55(UTC)
bc
dentist a scris:
vărul meu a vorbit cu o angajată de la consulat şi ea a spus că acea declaraţie de 60 de euro nu e obligatorie....nu ştiu cum îi fraieresc pe unii aşa de frumos :)

in anunturile de la consulat scrie tot setul in afara de declaratia privind domiciliul, insa doi prieteni au depus, o aveau acea de la notar, insa i-au respinso shi au pus sa scrie dea lor....
eu in principiu intzeleg de ce ei fac asa
Offline dentist  
#71 Postat : luni, 25 octombrie 2010 19:38:56(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Borosan Constantin a scris:
in anunturile de la consulat scrie tot setul in afara de declaratia privind domiciliul, insa doi prieteni au depus, o aveau acea de la notar, insa i-au respinso shi au pus sa scrie dea lor....
eu in principiu intzeleg de ce ei fac asa

eu îţi spun ce a vorbit vărul meu cu o angajată de la consulat...cred că trebuie să fii mai insistent
Offline bc  
#72 Postat : joi, 28 octombrie 2010 10:02:59(UTC)
bc
unica ce iti dau la consulatul din Chisinau cand depui dosarul - chitanta de plata
Atasamente:
CHITANTA.JPG 1,006 KB, salvati 272 ori.
Offline bc  
#73 Postat : miercuri, 1 decembrie 2010 17:09:53(UTC)
bc
alta cerere care se completeaza la depunerea dosarului la consulat, o foaie pe ambele parti:
Atasamente:
MODEL 1,2.doc 44 KB, salvati 606 ori.
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline cocuzinartiom  
#74 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 01:03:11(UTC)
cocuzinartiom
Postari: 1
Locatia: soroca
bah mersi,chiar ii f de folos
Offline Cezar  
#75 Postat : miercuri, 5 ianuarie 2011 01:09:38(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
cocuzinartiom a scris:
bah mersi,chiar ii f de folos

Sapte ani de acasa ai, "bah"?
Offline taty@na  
#76 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 22:48:53(UTC)
taty@na
Postari: 8
cine ma ajuta si pe mine cu o intrebare?:-s
nu pot sa schimb numele bunelului din ivan in ion
deci e nume rusesc si mama mea peste tot in acte va fi ivanovna.
are importanta numele asta?nu vor interveni probleme la depunerea actelor in ROMANIA?Think
Offline Iracika  
#77 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 23:18:49(UTC)
Iracika
Postari: 46
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 9
Locatia: chisinau
Are importanta si inca mare :) Trebuie peste tot sa fie la fel.
Offline _sungirlshines_  
#78 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 23:30:37(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
taty@na a scris:
cine ma ajuta si pe mine cu o intrebare?:-s
nu pot sa schimb numele bunelului din ivan in ion
deci e nume rusesc si mama mea peste tot in acte va fi ivanovna.
are importanta numele asta?nu vor interveni probleme la depunerea actelor in ROMANIA?Think

Nu are nimic asta cu actele romanesti, ai nume rusesc - ei si ce? De parca numai tu ai numele care se termina cu ''vna'' , ''ski'' si etc. Eu personal stiu oameni cu nume si prenume tipic rusesc si au primit cetatenia. In cazul in care numele buneilor tai sunt diferite in acte ca in cazul meu cind am vrut sa depun dosarul. In certificatele de nastere a buneilor mei erau ca Chirica si Eudochia, si in cel de casatorie: Chiril si Docica - practic 2 persoane diferite, in cel de deces erau cu totul altfel. Asa ca mama a mers la oficiul starii civile unde buneii mei au trait, a mers si a scris cerere, cererea merge la judecatorie - adica prin proces de judecata. Daca ai noroc, atunci judecata ti'o fac intr'o zi, daca nu - iti ia citeva zile. Ti se da o foaie precum ca judecatorul o dat acordul ca sa fie schimbat numele. Mergi cu foaia cea la OFC din localitatea ceea, platesti vreo 500 de lei (ca asta'i pretul, poate sa difere un pic din localitate in alta) si'ti da certificatele noi. Sa nu uiti sa ceri avizul de schimbare a numelui :)

Dupa ce ai schimbat certificatele buneilor tre sa le schimbi si a parintilor tai, ca sa fie aceleasi nume a buneilor peste tot + la asta mama/tata (depinde de pe ce linie faci dosarul) tre sa-si schimbe buletinul si pasaportul. Adica este mare nebuneala. Am trecut prin asta vreo 2 ani in urma si nu era deloc vesel. Am dat o multimea de bani pe schimbarile estya aiurite, ca romanii ne'au facut cu un nume, si au venit rusii si ne'au dat altul. Ujas!

Editeaza de catre utilizator joi, 20 ianuarie 2011 23:33:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Iracika  
#79 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 23:34:04(UTC)
Iracika
Postari: 46
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 9
Locatia: chisinau
sungirlshines_, daca e scris peste tot Ivan, nu are importanta, dar daca la bunel in act scrie Ivan, iar la mama in cert. de nastere scrie Ivanovna, pai are importanta!
Offline _sungirlshines_  
#80 Postat : joi, 20 ianuarie 2011 23:47:33(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
Iracika a scris:
sungirlshines_, daca e scris peste tot Ivan, nu are importanta, dar daca la bunel in act scrie Ivan, iar la mama in cert. de nastere scrie Ivanovna, pai are importanta!

eu si asta am avut in vedere, daca numele sau prenumele nu coincide in toate actele atunci trebuie de schimbat :)
Offline taty@na  
#81 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:01:50(UTC)
taty@na
8-[ pai da,bunelul e ivan si mam in adev.de nastere e ivanovna..

si cu asta pot fi probleme?
ea tot te sa fie ivan?(adica prenumele)asta doar e imposibil asa cred eu.in limba romina pot sa mio scrieion..dar nu ivanBrick wall Doamne ce nebuneala..
Offline Colti  
#82 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:04:11(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
taty@na a scris:
8-[ pai da,bunelul e ivan si mam in adev.de nastere e ivanovna..

si cu asta pot fi probleme?
ea tot te sa fie ivan?(adica prenumele)asta doar e imposibil asa cred eu.in limba romina pot sa mio scrieion..dar nu ivanBrick wall Doamne ce nebuneala..

ce-i cu tine fetito,te duci la oficiul starii civile si iti scria ivan asa cum e scris el in certificatul lui de deces sau nastere,ce crezi ca te primeste cineva cu certifcat de nastere rusesc?in limba romana nu se declina patronimicul,asa ca iti vor scrie ivan daca ivan e scris in actele bunelului,stai fara grija.
P.S. prenumele mamei nu poate fi Ivan,poate patronimicul:)

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 ianuarie 2011 15:12:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline taty@na  
#83 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:10:35(UTC)
taty@na
:-s eu stiu foarte bine ca nu trebuie sa ma duc cu certificatul rusesc,intrebam cu totul altceva..
dar oricum mersi si pt asta!
Offline Colti  
#84 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:15:17(UTC)
Colti
taty@na a scris:
:-s eu stiu foarte bine ca nu trebuie sa ma duc cu certificatul rusesc,intrebam cu totul altceva..
dar oricum mersi si pt asta!

ca sa fie mai clar ei nu au dreptul sa traduca numele din Ivan in Ion,faceau prostii lucrul asta prin 1998-2001 asa mi-au facut greseala si mie in buletin,ca si-au permis sa imi scie numele Nicolae chipurile romaneste ,iar in certifcat de nastere era Nicolai din cauza la hitrenia asta a lor de a traduce numele oamenilor intr-o anumita perioada de "desteptare"acum lumea sufera de greselile lorBrick wall
Offline taty@na  
#85 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:30:09(UTC)
taty@na
tocmai de asta vb si eu..
bunelul meu peste tot este ivan,in certificatul de deces este ion si eu iam skimbato in ivan si imi faceam griji sa nu am cu asta probleme.mama mea in pasaport tot e ion.
si nu inteleg de ce ei singuri iau skimbat lui numele doar dupa moartea lui si nau mai fost deacord sai schimbe atunci toate actele lui in ion.
si cu tata la fel am probleme,el peste tot e alexandr eu in pasaport sunt alexandru,ei dar asta se rezolva mai usor!
Offline Colti  
#86 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:34:20(UTC)
Colti
taty@na a scris:
tocmai de asta vb si eu..
bunelul meu peste tot este ivan,in certificatul de deces este ion si eu iam skimbato in ivan si imi faceam griji sa nu am cu asta probleme.mama mea in pasaport tot e ion.
si nu inteleg de ce ei singuri iau skimbat lui numele doar dupa moartea lui si nau mai fost deacord sai schimbe atunci toate actele lui in ion.
si cu tata la fel am probleme,el peste tot e alexandr eu in pasaport sunt alexandru,ei dar asta se rezolva mai usor!

mda,da in certificatul de nastere al mamei era ivanovna da?iti vor scrie ivan...iar ea in buletin e ion,ufff,se pare ca tu vei face toate actele cu ivan,nu?Dar cu Alexandr iti schimbi doar tu buletinul,cum am facut si eu,ca era mai usor doar un act de schimbatd'oh!
Pe de o parte sunt bucuroasa am facut regula in actele familieiApplause :)
Offline taty@na  
#87 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 15:47:13(UTC)
taty@na
da,cu alexandru imi schimb eu buletinul,dar cu ivan imi faceam griji.mersi pt raspunsuri.
ma.ti mai incurajat!:)
de mult trebuia sa ne apucam d regula in acteApplause ,la noi cred ca nu e om care nu are probleme de genul asta..8-[
Offline DVictoria  
#88 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 16:30:38(UTC)
DVictoria
Postari: 24
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
taty@na a scris:
da,cu alexandru imi schimb eu buletinul,dar cu ivan imi faceam griji.mersi pt raspunsuri.
ma.ti mai incurajat!:)
de mult trebuia sa ne apucam d regula in acteApplause ,la noi cred ca nu e om care nu are probleme de genul asta..8-[

Da, adevarat, cine nu a avut probleme cu schimbarea numelui :)
Vreau sa deschid o mika paranteza...am avut si eu de furca cu Ivan si Ion (numele bunelului meu):

In act de nastere al tatalui meu este inscris Ivan
In act de casatorie este inscris Ivan
In act de deces e inscris Ion. Brick wall Brick wall Brick wall

Eu am transcris toate actele din Ivan in Ion, din simplu motiv ca la tatal meu in buletin este inscris patronimicul Ion. Angajatul de la Arhiva mi-a explicat ca daca schimb actele din Ion in Ivan, tatal meu nu va putea aplica pentru redobindire pina nu va face schimbari in actul sau de identitate. Acum, in cazul in care tatal meu va aplica pentru cetatenie romana, o va face fara probleme. datele din actele de stare civila a parintilor lui corespund cu ceea ce inscris in buletin de identitate. Asa ca daca la mamika ta este inskris in buletin patronimikul Ion, poate de rectificat in ion?
Offline Colti  
#89 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 16:51:57(UTC)
Colti
DVictoria a scris:
Da, adevarat, cine nu a avut probleme cu schimbarea numelui :)
Vreau sa deschid o mika paranteza...am avut si eu de furca cu Ivan si Ion (numele bunelului meu):

In act de nastere al tatalui meu este inscris Ivan
In act de casatorie este inscris Ivan
In act de deces e inscris Ion. Brick wall Brick wall Brick wall

Eu am transcris toate actele din Ivan in Ion, din simplu motiv ca la tatal meu in buletin este inscris patronimicul Ion. Angajatul de la Arhiva mi-a explicat ca daca schimb actele din Ion in Ivan, tatal meu nu va putea aplica pentru redobindire pina nu va face schimbari in actul sau de identitate. Acum, in cazul in care tatal meu va aplica pentru cetatenie romana, o va face fara probleme. datele din actele de stare civila a parintilor lui corespund cu ceea ce inscris in buletin de identitate. Asa ca daca la mamika ta este inskris in buletin patronimikul Ion, poate de rectificat in ion?

Eu stiu ca daca persoana cui vreai sa ii schimbi numele e decedat e mai problematic,asa ca urmeaza de vazut.Tu in baza la ce ai facut modificarea numelui bunelului?
Offline DVictoria  
#90 Postat : vineri, 21 ianuarie 2011 18:15:41(UTC)
DVictoria
Postari: 24
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Titikol a scris:
Eu stiu ca daca persoana cui vreai sa ii schimbi numele e decedat e mai problematic,asa ca urmeaza de vazut.Tu in baza la ce ai facut modificarea numelui bunelului?

Daca sincer, nu mi-au cerut nimic suplimentar la arhiva.. eu doar am specific in cerere rectificarea: din Ivan in ion, si atit :) Probabil,am avut noroc.
Offline Lilliana  
#91 Postat : luni, 24 ianuarie 2011 23:05:48(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
In primul rand, in certificatele de nastere nu mai este "patronimic", ci doar numele si prenumele parintilor copilului. La fel sunt si certificatele-duplicat ale celor ce le au in format sovietic. Deci, Ivanovna nu va mai exista in cert. mamei, daca il faci model modern si nu il traduci pe cel sovietic. In ce priveste Ivan sau Ion: cand s-a nascut bunicul? Poate la arhiva el este inscris cu prenume romanesc Ion? Verifica. Oricum, eu am rezolvat problema cu prenumele tatalui meu, care e decedat si era in actul de deces sovietic - Gheorghii, prin cererea de rectificare a prenumeluiu conform ortografiei limbii romane - l-am facut Gheorghe, mai ales ca si in registrul de nastere era scris Gheorghe.
Offline Colti  
#92 Postat : luni, 24 ianuarie 2011 23:11:07(UTC)
Colti
Lilliana a scris:
In primul rand, in certificatele de nastere nu mai este "patronimic", ci doar numele si prenumele parintilor copilului. La fel sunt si certificatele-duplicat ale celor ce le au in format sovietic. Deci, Ivanovna nu va mai exista in cert. mamei, daca il faci model modern si nu il traduci pe cel sovietic. In ce priveste Ivan sau Ion: cand s-a nascut bunicul? Poate la arhiva el este inscris cu prenume romanesc Ion? Verifica. Oricum, eu am rezolvat problema cu prenumele tatalui meu, care e decedat si era in actul de deces sovietic - Gheorghii, prin cererea de rectificare a prenumeluiu conform ortografiei limbii romane - l-am facut Gheorghe, mai ales ca si in registrul de nastere era scris Gheorghe.

iata de atit ca el asa era in certificatul de nastere si v-au permis cind persoana deja e decedata,eu eram la fata locului cind un baiat avea probleme ca bunelul in unele acte era Fiodor in altele Feodor si nu putea sa schimbe cum avea el majoritatea actelor,i s-a spus ca persoana e decedata si ei nu pot modifica.
Offline Lilliana  
#93 Postat : luni, 24 ianuarie 2011 23:21:30(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
Problema era ca in cert. de nastere sovietic tot era Gheorghii. Si dupa ce i-am rectificat prenumele, am ridicat cert.-duplicat, am fost nevoita sa mai rectific si o litera in numele de familie. Abea atunci am apelat la arhiva, pentru a verifica inscrisele originale. Si, surpriza, acolo era Gheorghe. De feceam asta din prima, nu plateam de doua ori acelasi certificat d'oh!
Offline muntik_funtik  
#94 Postat : marți, 25 ianuarie 2011 23:15:09(UTC)
muntik_funtik
Postari: 28
A fost multumit de: 18 -ori in postarea 4
ma ajutati si pe mine va rog,sotul meu trebuie sa plece sa depuna dosarul saptamina viitoare, eu am depus dosarul in mai 2010,si vreau ca el(sotul) sa imi verifice etapa la care se afla acesta(dosarul),dar nu stiu daca e posibil??? pentru ca in raspunsurile primite prin mail de la ANC. sunt indemnata sa astept corepondenta oficiala sau sa ma adresez personal, e vreo posibilitate sa o faca sotul meu??? sau e nevoie de procura?? si daca da... va rog mult postati modelul de procura. va multumesc:)
Offline Colti  
#95 Postat : miercuri, 26 ianuarie 2011 00:29:23(UTC)
Colti
Putina Elena a scris:
ma ajutati si pe mine va rog,sotul meu trebuie sa plece sa depuna dosarul saptamina viitoare, eu am depus dosarul in mai 2010,si vreau ca el(sotul) sa imi verifice etapa la care se afla acesta(dosarul),dar nu stiu daca e posibil??? pentru ca in raspunsurile primite prin mail de la ANC. sunt indemnata sa astept corepondenta oficiala sau sa ma adresez personal, e vreo posibilitate sa o faca sotul meu??? sau e nevoie de procura?? si daca da... va rog mult postati modelul de procura. va multumesc:)

da ,este nevoie de procura.Cu parerea de rau inca notar nu am ajuns:) .Te duci la notar si ii spui de ce ai nevoie,nu mai sunt toti atit de necarturari sau tu ce ai de gind tu sa ii dai textul procurii notarului?vezi sa nu iti faca atunciApplause crezindu-te prea desteapta s-ar putea sa te roage sa nu mai apelezi la serviciile lui:)
Offline muntik_funtik  
#96 Postat : miercuri, 26 ianuarie 2011 13:23:52(UTC)
muntik_funtik
Postari: 28
A fost multumit de: 18 -ori in postarea 4
Titikol a scris:
da ,este nevoie de procura.Cu parerea de rau inca notar nu am ajuns:) .Te duci la notar si ii spui de ce ai nevoie,nu mai sunt toti atit de necarturari sau tu ce ai de gind tu sa ii dai textul procurii notarului?vezi sa nu iti faca atunciApplause crezindu-te prea desteapta s-ar putea sa te roage sa nu mai apelezi la serviciile lui:)

Mutltumesc Titkol pentru informatie, si inka multumesc ca nu ai ezitat sa imi aduci la cunostinta ca sunt o necarturara,si sunt prea desteapta :( sunt pe forum de vreo 4 luni si vad ca lumea nu prea intelege ca exista populatie care are acces la Inet, dar cu parere de rau nu si-au permis poate sa faca o facultate la universitatile noastre,cu atit mai mult in afara tarii,nu toata lumea este doctor in stiinte,profesori de limba Romana etc. etc. dar toata lumea are dreptul de a se informa,si de asi redobindi cetateniei smd.
ai fi putut sa imi scrii: da, e nevoie de procura,dar nu are sens da o descarci de pe Inet. poti sa mergi la orice notar ii zici problema ta,si acesta o face fara probleme. ;)
Multumesc inca odata.
Offline Colti  
#97 Postat : miercuri, 26 ianuarie 2011 14:15:46(UTC)
Colti
Putina Elena a scris:
Mutltumesc Titkol pentru informatie, si inka multumesc ca nu ai ezitat sa imi aduci la cunostinta ca sunt o necarturara,si sunt prea desteapta :( sunt pe forum de vreo 4 luni si vad ca lumea nu prea intelege ca exista populatie care are acces la Inet, dar cu parere de rau nu si-au permis poate sa faca o facultate la universitatile noastre,cu atit mai mult in afara tarii,nu toata lumea este doctor in stiinte,profesori de limba Romana etc. etc. dar toata lumea are dreptul de a se informa,si de asi redobindi cetateniei smd.
ai fi putut sa imi scrii: da, e nevoie de procura,dar nu are sens da o descarci de pe Inet. poti sa mergi la orice notar ii zici problema ta,si acesta o face fara probleme. ;)
Multumesc inca odata.

eu ti-am zis din punctul de vedere al notarului ,nu al meu,imi pare rau ca nu ai inteles corect,eu pur si simplu am intilnit arogantii astia mai des si ti-am dat un sfat ca sa nu te bruscheze unul din ei sa iti strice dispozitia degeaba astfel comunicindu-ti ca e de competenta lor sa stie cum sa faca o procura pentru asa ceva nu al fiecarui cetatean,ca de asta il platesti,nu?daca asa ai inteles,problemele tale[-(
P>S.Am scris despre notari ca nu sutn toi necarturari,nu de tine citeste ATENT.Treaba e ca trebuia sa plec o data la odihna si notarul mi-a facut procura gresita ,in sens ca in codul fiscal erau doar 11 cifre si cind secretara mi-a dat sa citesc i-am spus"in codul fiscal al persoanei din md sunt 13 cifre si nici de cum nu pot fi 11"am avut mare debait acolo si am inteles ca notarul chiar nici nu avea idee de asta,asta am avut in vedere ca poate ai noroc sa nu dai peste un necarturar de notar din astia si o sa stie cum sa-ti faca procura.Apoi un caz cind pe o doamna in Suceava au trimis-o sa fac alta declaratie la notar ca nu era buna cea facuta de notar din md.asta spuneam.Cum pot sa zic tie necarturara,daca nici nu te stiu,dar si chiar daca te-as sti asa,cred ca te-as evita in cel mai rau caz,dar nu sa iti spun,ca de astia-s multi si toti au loc sub soare,mai destept sau mai putin destept.Succese si citeste atent,nici gind sa te indispun

Editeaza de catre utilizator miercuri, 26 ianuarie 2011 14:21:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Felix  
#98 Postat : duminică, 26 iunie 2011 18:06:01(UTC)
Felix
Cerere pentru depunerea dosarului la unu cele 5 puncte in RO
ARTICOLUL 11
de tiparit pe o foaie A4 pe ambele parti, cap la cap.
Atasamente:
cerere art. 11.doc 29 KB, salvati 255 ori.
thanks 2 au multumit acest post util Felix.
Offline victoritamd  
#99 Postat : luni, 27 iunie 2011 10:24:04(UTC)
victoritamd
Postari: 44
A fost multumit de: 21 -ori in postarea 8
Locatia: Chişinău
Spuneti-mi, va rog, ce scrieti la rubrica judetul? Puneti cratima?Think
Offline nell  
#100 Postat : luni, 27 iunie 2011 10:26:19(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Originally Posted by: victoritamd Go to Quoted Post
Spuneti-mi, va rog, ce scrieti la rubrica judetul? Puneti cratima?Think

Se omite, adica nu se scrie nimic
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Utilizatori pe tema
3 Pagini<123>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.