Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

20 Pagini«<17181920>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline sawyer  
#901 Postat : luni, 21 noiembrie 2011 10:08:47(UTC)
Nivel: Incepator
sawyer
Postari: 1
daca am un copil minor,la ce certificate am nevoie de copii legalizate?doar la adeverinta de nastere a copilului?sau are nevoie si de copii legalizate a certificatelor parintilor?
Offline Tincutza  
#902 Postat : luni, 21 noiembrie 2011 22:27:37(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: sawyer Go to Quoted Post
daca am un copil minor,la ce certificate am nevoie de copii legalizate?doar la adeverinta de nastere a copilului?sau are nevoie si de copii legalizate a certificatelor parintilor?

Toate xerocopiile actelor de stare civila din dosar trebuie sa fie legalizate.

In cazul tau, si al copilui si de nastere ale parintilor.
Offline victoria87  
#903 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 14:16:17(UTC)
victoria87
Postari: 3
Stimati membri ai forumului. Buna ziua! Ultima informatie spusa la consulatul Romaniei din Chisinau, care m-a pus pe ginduri, precum ca pe linga faptul ca trebuie de prezentat certificatul de deces al bunelui, mai e nevoie de prezentat si certificatul de nastere al acestuia. Din aceasta cauya multora car incercau zilele trecute sa depuna dosarele li se refuza acest lucru, pentru ca le lipsea duplicatul certificatului de nastere al persoanelor decedate. Sunt adevarate aceste zvonuri?
Va multumesc! ThumpUp
Offline rigu  
#904 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 14:42:04(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: victoria87 Go to Quoted Post
Stimati membri ai forumului. Buna ziua! Ultima informatie spusa la consulatul Romaniei din Chisinau, care m-a pus pe ginduri, precum ca pe linga faptul ca trebuie de prezentat certificatul de deces al bunelui, mai e nevoie de prezentat si certificatul de nastere al acestuia. Din aceasta cauya multora car incercau zilele trecute sa depuna dosarele li se refuza acest lucru, pentru ca le lipsea duplicatul certificatului de nastere al persoanelor decedate. Sunt adevarate aceste zvonuri?
Va multumesc! ThumpUp

Este adevarat, din simplul motiv ca trebuie sa faci dovada precum ca esti ruda/urmas al persoanei care era candva cetatean roman. Iar in certificatul de nastere al buneilor scrie ca s-au nascut pe teritoriul Romaniei si erau cetateni romani.
Offline victoria87  
#905 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 14:52:26(UTC)
victoria87
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Este adevarat, din simplul motiv ca trebuie sa faci dovada precum ca esti ruda/urmas al persoanei care era candva cetatean roman. Iar in certificatul de nastere al buneilor scrie ca s-au nascut pe teritoriul Romaniei si erau cetateni romani.

Foarte interesant. Pai, dovada aceasta, precum ca s-a nascut poate fi vazuta si din data nasterii bunelului..ea se indica in certificat de deces... Cunosc ca altora nu s-a solicitat duplicat de nastere pina acum.... Si atunci, mai bien de facut si duplicatul., de riscat nu merita, asa-i? Brick wall
Offline rigu  
#906 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 15:01:29(UTC)
rigu
Originally Posted by: victoria87 Go to Quoted Post
Foarte interesant. Pai, dovada aceasta, precum ca s-a nascut poate fi vazuta si din data nasterii bunelului..ea se indica in certificat de deces... Cunosc ca altora nu s-a solicitat duplicat de nastere pina acum.... Si atunci, mai bien de facut si duplicatul., de riscat nu merita, asa-i? Brick wall

Dovada faptului ca s-a nascut pe teritoriul Romaniei este certificatul de nastere, nu data nasterii din certificatul de deces.
Nu are cum sa nu fie cerut certificatul de nastere, daca si s-a intamplat l-au cerut mai tarziu.
Este una din cerintele de baza.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline victoria87  
#907 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 15:06:05(UTC)
victoria87
Dovada faptului ca s-a nascut pe teritoriul Romaniei este certificatul de nastere, nu data nasterii din certificatul de deces.
Nu are cum sa nu fie cerut certificatul de nastere, daca si s-a intamplat l-au cerut mai tarziu.

Ok, am inteles acum. Atunci tre' de facut certificatul de nastere si dupa de depus dosarul. Asa e cel mai bine! ;) Multumesc!
Offline nadiya_nd  
#908 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 15:19:19(UTC)
Nivel: Membru
nadiya_nd
Postari: 63
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 15
Locatia: Chisinau . Dosar depus iulie.2011 Chisinau, nr. dosar 52***/2011

Si daca mie mi-au primit dosarul fara duplicatul certificatului de nastere al buneilor o sa mil ceara mai tirziu?

de ce atunci n-au cerut, eu am depus numai cu certificatul de deces al buneilor..............Confused Confused Confused
Offline rigu  
#909 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 15:24:51(UTC)
rigu
Originally Posted by: nadiya_nd Go to Quoted Post
Si daca mie mi-au primit dosarul fara duplicatul certificatului de nastere al buneilor o sa mil ceara mai tirziu?

de ce atunci n-au cerut, eu am depus numai cu certificatul de deces al buneilor..............Confused Confused Confused

Nu o sa-l ceara in cazul in care parintii tai s-au nascut in perioada anilor cand era statul roman la noi.
Sau e posibil sa-l ceara ANC de la autoritatile Moldovei. Asta nu stiu sigur daca are loc, insa in interviul presedintelui ANC, ultimul afirma precum ca multe acte care sunt necesare la dosar si nu sunt sau au expirat, ANC le cere de unde trebuie in locul persoanei respective.
Offline nadiya_nd  
#910 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 15:32:05(UTC)
nadiya_nd
Nu o sa-l ceara in cazul in care parintii tai s-au nascut in perioada anilor cand era statul roman la noi.
Sau e posibil sa-l ceara ANC de la autoritatile Moldovei. Asta nu stiu sigur daca are loc, insa in interviul presedintelui ANC, ultimul afirma precum ca multe acte care sunt necesare la dosar si nu sunt sau au expirat, ANC le cere de unde trebuie in locul persoanei respective.

mmmmm, interesant.......

nu, parintii nu s-au nascut in perioada ceea

mersi de informatii
Offline nadiya_nd  
#911 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 15:48:07(UTC)
nadiya_nd
stau si ma gandesc, nu mai bine le puneam eu certificatele de nastere al buneilor, poate procedura de redobandire era mai repede .......Think Think
Offline greed  
#912 Postat : miercuri, 7 decembrie 2011 16:25:19(UTC)
greed
Postari: 220
A fost multumit de: 131 -ori in postarea 62
Lumeeeeee nu insuritsi la parBigGrin BigGrin se cere certificatul de nashtere numai in cazul cind bunicii sunt in viatsa, daca sunt decedatsi se cere certificatul de deces ai acestora shi certificatul lor de casatorie.

PS nadiya_nd, Daca ai depus deja dosarul, nimeni nu-tsi va mai cere nimic.

succese tuturor
thanks 1 utilizator a multumit greed acest post util.
Offline dshg  
#913 Postat : miercuri, 14 decembrie 2011 13:50:19(UTC)
dshg
Добрый день, скажите, пожалуйста, а при наличии оригиналов свидетельств о рождении родителей и их свидетельства о браке, и моего свидетельства о рождении обязательно брать эти же документы из архива? нельзя подать заверенные нотариусом оригиналы?
Offline greed  
#914 Postat : miercuri, 14 decembrie 2011 13:54:36(UTC)
greed
Postari: 220
A fost multumit de: 131 -ori in postarea 62
Originally Posted by: dshg Go to Quoted Post
Добрый день, скажите, пожалуйста, а при наличии оригиналов свидетельств о рождении родителей и их свидетельства о браке, и моего свидетельства о рождении обязательно брать эти же документы из архива? нельзя подать заверенные нотариусом оригиналы?

Se accepta doar in cazul cind certificatele pe care leai enumerat sunt de model nou...cele de pe timpul sovietik nu se accepta
Offline dshg  
#915 Postat : miercuri, 14 decembrie 2011 13:57:20(UTC)
dshg
понятно:( спасибо огромное!
Offline dshg  
#916 Postat : joi, 15 decembrie 2011 15:20:30(UTC)
dshg
Certificatul meu de nastere e in rusa eliberat in Moldova, certificatul de casatorie a parintilor tot este in rusa eliberat in Moldova. Vroiam sa stiu daca este suficient de tradus si de legalizat la notar? o sa fie acceptat pentru redobindire a cet. romine, e corect?

Si poate cineva a avut situatia analogica si poate confirma ca au fost acceptate documentele la ambasada.
Offline rigu  
#917 Postat : joi, 15 decembrie 2011 15:27:20(UTC)
rigu
Originally Posted by: dshg Go to Quoted Post
Certificatul meu de nastere e in rusa eliberat in Moldova, certificatul de casatorie a parintilor tot este in rusa eliberat in Moldova. Vroiam sa stiu daca este suficient de tradus si de legalizat la notar? o sa fie acceptat pentru redobindire a cet. romine, e corect?

Si poate cineva a avut situatia analogica si poate confirma ca au fost acceptate documentele la ambasada.

Stiu sigur ca certificatele de tip vechi eliberate in Moldova care au fost traduse, nu au fost acceptate pentru transcrierea certificatelor de nastere.
Insa nu stiu daca este acceptat sau nu pentru redobandirea cetateniei.

Sfatul meu este sa ceri extras de la oficiul starii civile, oricum o sa ai nevoie de el pentru transcriere.
Offline serjmin  
#918 Postat : joi, 15 decembrie 2011 16:58:27(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Stiu sigur ca certificatele de tip vechi eliberate in Moldova care au fost traduse, nu au fost acceptate pentru transcrierea certificatelor de nastere.
Insa nu stiu daca este acceptat sau nu pentru redobandirea cetateniei.

Sfatul meu este sa ceri extras de la oficiul starii civile, oricum o sa ai nevoie de el pentru transcriere.

corect.la transcriere precis nu sunt acceptate
Offline basarabu  
#919 Postat : luni, 19 decembrie 2011 23:57:39(UTC)
basarabu
Postari: 2
Locatia: chisinau
Salutare tuturor! sunt din Chisinau! vreau si eu sa depun actele pentru redobandire si am cateva intrebari la care as dori sa primesc raspuns de la cei care stiu sau se pricep:

1) - am certificat de nastere de tip sovietic eliberat in `85 in limba rusa, unde pot sa-l schimb si sa primesc unul de tip nou? (indicati va rog adresa si actele necesare cu care sa ma prezint, eventual si preturile sau programul de lucru daca le cunoasteti)

2) - certificatul de nastere si buletinul nu corespund, numele de familie din certificatul de nastere sovietic si buletin nu corespund, diferenta este de o litera, cu alte cuvinte in adeverinta de nastere sunt Cutărica iar in buletin Cutărică ce-i de facut? unde ma adresez?

3) adeverintele de nastere a parintilor sunt si ele de tip sovietic si deasemenea cu greseli ) numele de familie al tatalui meu nu corespunde cu al meu, iar este vorba de o litera! el este Cutărico iar eu Cutărica. Ce fac? unde ma adresez? (indicati va rog adresa si actele necesare cu care sa ma prezint, eventual si preturile sau programul de lucru daca le cunoasteti)

multumesc anticipat tuturor!

Editeaza de catre utilizator marți, 20 decembrie 2011 00:38:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#920 Postat : marți, 20 decembrie 2011 10:52:15(UTC)
rigu
Originally Posted by: basarabu Go to Quoted Post
Salutare tuturor! sunt din Chisinau! vreau si eu sa depun actele pentru redobandire si am cateva intrebari la care as dori sa primesc raspuns de la cei care stiu sau se pricep:

1) - am certificat de nastere de tip sovietic eliberat in `85 in limba rusa, unde pot sa-l schimb si sa primesc unul de tip nou? (indicati va rog adresa si actele necesare cu care sa ma prezint, eventual si preturile sau programul de lucru daca le cunoasteti)

2) - certificatul de nastere si buletinul nu corespund, numele de familie din certificatul de nastere sovietic si buletin nu corespund, diferenta este de o litera, cu alte cuvinte in adeverinta de nastere sunt Cutărica iar in buletin Cutărică ce-i de facut? unde ma adresez?

3) adeverintele de nastere a parintilor sunt si ele de tip sovietic si deasemenea cu greseli ) numele de familie al tatalui meu nu corespunde cu al meu, iar este vorba de o litera! el este Cutărico iar eu Cutărica. Ce fac? unde ma adresez? (indicati va rog adresa si actele necesare cu care sa ma prezint, eventual si preturile sau programul de lucru daca le cunoasteti)

multumesc anticipat tuturor!

Salut,
Pentru toate actele ar trebui sa scoti cate un extras de la oficiul starii civile din localitatea unde te-ai nascut, respectiv s-au nascut parintii tai.
Ar trebui sa aduci la o ordine toate actele.
Pentru asta treb sa te adresezi la oficiul starii civile.
In cazul in care nu reusesti in localitatea unde te-ai nascut, mergi la cel de la Chisinau.

Toate detaliile, preturile, si orar de lucru pentru fiecare oficiu gasesti aici: Stare Civila Gov MD
Offline DD  
#921 Postat : vineri, 23 decembrie 2011 03:55:55(UTC)
DD
Salut, am o asa intrebare: bunelul este din anul 1919 si am certificatul de deces cu numele de Ceban Vasile, insa acum de la arhiva mi-au dat certificatul de nastere cu Ceoban Vasîli, prin urmare i-am facut tatalui meu certificatul de nastere ca Ceban Mihail Vasile, dati-mi va rog un sfat poate sa nu prezint certificatul de nastere al bunelului, ci doar acel de deces

Editeaza de catre utilizator vineri, 23 decembrie 2011 03:57:45(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ZoneFive  
#922 Postat : vineri, 23 decembrie 2011 10:16:51(UTC)
ZoneFive
Postari: 91
A fost multumit de: 33 -ori in postarea 24
Locatia: Dosar XXXXX depus XX.XX.2011 Chisinau
Originally Posted by: DD Go to Quoted Post
Salut, am o asa intrebare: bunelul este din anul 1919 si am certificatul de deces cu numele de Ceban Vasile, insa acum de la arhiva mi-au dat certificatul de nastere cu Ceoban Vasîli, prin urmare i-am facut tatalui meu certificatul de nastere ca Ceban Mihail Vasile, dati-mi va rog un sfat poate sa nu prezint certificatul de nastere al bunelului, ci doar acel de deces

numai acel de deces. Acolo este indicat data si locul nasterii - deci e acceptat si e suficient.
thanks 1 utilizator a multumit ZoneFive acest post util.
DD
Offline DD  
#923 Postat : sâmbătă, 24 decembrie 2011 02:28:47(UTC)
DD
deci, pot sa prezint numai acel de deces, la sigur nu trebuie si certificatul de nastere, caci am auzit ca daca este decedat trebuie de prezentat: certificatul de nastere si acel de deces
Offline nati386  
#924 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 15:30:04(UTC)
nati386
Locatia: kisinau
am o intrebare...in dosar trebuie sa anexez si copia buletinului de identitate a sotiei?dar a adeverintelor de nastere a copiilor, daca nu doresc sa solicit si p/u ei cetatenie?
Offline dany  
#925 Postat : luni, 23 ianuarie 2012 21:04:09(UTC)
dany
Postari: 54
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 12

salut. Am si eu niste intrebari va rog care stie:

1.daca cert de nastere a copilului este eliberat in anii '90 e de tip vechi, dar in limba romana, poate fi inclus in dosar sau e nevoie de unul nou obtinut de la OSC?
2. spunetimi va rog, daca doresc sa includ in dosarul de redobindire a cetateniei si copilul minor, pe linga acordul sotiei mai sunt necesare si actul ei de nastere, buletinul legalizate la notar?
Offline Cezar  
#926 Postat : luni, 23 ianuarie 2012 21:10:25(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: dany Go to Quoted Post

1.daca cert de nastere a copilului este eliberat in anii '90 e de tip vechi, dar in limba romana, poate fi inclus in dosar sau e nevoie de unul nou obtinut de la OSC?
2. spunetimi va rog, daca doresc sa includ in dosarul de redobindire a cetateniei si copilul minor, pe linga acordul sotiei mai sunt necesare si actul ei de nastere, buletinul legalizate la notar?

1 - da, e bun certificatul. E in romana si ajunge. Nu are importanta anul emiterii.
2 - hz, vor raspunde altii.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline vitass098  
#927 Postat : marți, 24 ianuarie 2012 00:42:59(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova

Daca minorul are mai mult de 14 ani,trebuie acordul copilului, notarizat,precum ca el este de acord sa primeasca cetatenie romana .Declaratie de la sotie,ca ea este de acord ca copilul sa primeasca cetatenie.Si declaratie privind domiciliul a copilului.Restul documente de la sotie nu trebuiesc ,din chite stiu eu.

Editeaza de catre utilizator marți, 24 ianuarie 2012 00:43:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline shullerm  
#928 Postat : marți, 24 ianuarie 2012 10:20:44(UTC)
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011

aici
gasesti cea mai buna info!
Offline Ruslander  
#929 Postat : joi, 26 ianuarie 2012 18:38:56(UTC)
Ruslander
Locatia: Orhei
Buna !!! Spuneti-mi va rog persoanelor cu gradul III de rudenie a fostului cetatean roman pot depune dosarul pentru redobindire la Consulatul din Chisinau. d'oh!
Offline vicky_g  
#930 Postat : joi, 26 ianuarie 2012 18:44:27(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: Ruslander Go to Quoted Post
Buna !!! Spuneti-mi va rog persoanelor cu gradul III de rudenie a fostului cetatean roman pot depune dosarul pentru redobindire la Consulatul din Chisinau. d'oh!

Da ( adica strabunei )
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline nati386  
#931 Postat : miercuri, 1 februarie 2012 18:11:01(UTC)
nati386
Locatia: kisinau
mdea......multumesc...chiar nu vrea nimeni sa-mi raspuuunda???
Offline vicky_g  
#932 Postat : miercuri, 1 februarie 2012 18:21:54(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: nati386 Go to Quoted Post

Poate nu stie lumea ce sa-ti raspunda
Offline rigu  
#933 Postat : miercuri, 1 februarie 2012 18:32:00(UTC)
rigu
Originally Posted by: nati386 Go to Quoted Post

la intrebarea ta s-a raspuns de foarte multe ori, cred eu ca lumea s-a saturat sa raspunda una si aceeasi
Offline Cezar  
#934 Postat : miercuri, 1 februarie 2012 20:42:24(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
la intrebarea ta s-a raspuns de foarte multe ori, cred eu ca lumea s-a saturat sa raspunda una si aceeasi

Eu stiu raspunsul, dar asa mii in padla sa raspund Laugh :))))
thanks 3 au multumit acest post util Cezar.
Offline Atman  
#935 Postat : miercuri, 15 februarie 2012 13:18:10(UTC)
Atman
Postari: 22
1. daca am fost casatorit o data, pe urma am divortat si iar mam casatorit a doua oara....trebuei sa anexez certificatul de la prima casatorie? certificatul de divort? si certificatul de la casatoria a 2-a? sau care din aceste 3 trebuie anexate la dosar?
2. daca sotia este vorbitoare de limba rusa, dar un pic vorbeste romana si o intelege....e vreo problema la depunerea dosarului? se face vreun test de limba romana?

multumesc

Editeaza de catre utilizator miercuri, 15 februarie 2012 13:22:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#936 Postat : miercuri, 15 februarie 2012 16:26:29(UTC)
vitass098
Nustiu,cu prima intrebare, n-am avut ocazie.Logic,ar trebui cert.de la a doua casatorie,numai daca nu ai copii de la prima sotie,care vei include in dosar.Ce se refera la a doua sotie,nu conteza,de ce limba este vorbitoare.Principalul,sa aiba dreptul legal in depunerea dosarului.Adica,parinte,bunei,nascuti pe teritoriul Moldovei,Bucovinei,pana in 1940.Limba romana poate sa mai invete pana atunci.Are destul timp.
Offline fylea  
#937 Postat : joi, 16 februarie 2012 19:46:07(UTC)
fylea
Postari: 1
buna ziua . am nevoie sa schimb familia mamei cu o litera in certificatuld e casatorie . pute-ti sami spune-ti pe unde se poate de facut acest lucru?
Offline rigu  
#938 Postat : joi, 16 februarie 2012 19:53:19(UTC)
rigu
Originally Posted by: fylea Go to Quoted Post
buna ziua . am nevoie sa schimb familia mamei cu o litera in certificatuld e casatorie . pute-ti sami spune-ti pe unde se poate de facut acest lucru?

Mergi la OSC si cere sa corecteze greseala.
Daca te refuza, mergi in instanta de judecata
Offline vitass098  
#939 Postat : joi, 16 februarie 2012 20:32:04(UTC)
vitass098
Originally Posted by: fylea Go to Quoted Post

Сert.de casatorie,se scrie dupa cert. de nastere.Deci cei de la OSC sunt obligati sa scrie fix ca in cert. de nastere.Te adresezi la OSC de unde a fost emis originalul.
Offline Atman  
#940 Postat : miercuri, 22 februarie 2012 20:37:43(UTC)
Atman
Postari: 22
1. Spuneti-mi va rog, daca sint casatorit a 2-a oara, este nevoie sa prezint certificatul de divort si cel de casatorie cu prima sotie?

2. Si daca sint divortat si recasatorit acum, e obligatoriu sa depun dosarul numai la Bucuresti?

3. Pentru bunei, ca sint decedati...se cer numai certificatele de deces si de casatorie sau si cel de nastere?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 22 februarie 2012 23:43:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline iceflower  
#941 Postat : vineri, 30 martie 2012 22:20:40(UTC)
iceflower
O seara buna tuturor!
Aproape ca ma pregateam sa depun dosarul, dar au intervenit niste probleme, care dupa opinia multora, inclusiv al notarului, pot sa stopeze depunerea dosarului.
1. In buletin patronimicul meu este Arcadi, in duplicat Arcadii, iar in copia legalizata si tradusa al certificatului de nastere tatal meu este mentionat ca Arcadie( copia certificatului a fost legalizata si tradusa peste hotare, ca tatal meu nu este originar din Moldova si acum nu locuieste aici). Mi s-a spus ca multe persoane in astefel de situatii sunt refuzate .
2. In certificatul de casatorie al parintilor mei ( expediat si tradus peste hotare ca copie legalizata), numele de fata a mamei este scris (tradus gresit) Laura, dar ea a fost Laur pina la casatorie. In certificatul de divort al parintilor totul este corect.Unii spun ca in acest caz este suficient certificatul de divort.
Merci pentru orice raspuns.
Offline rigu  
#942 Postat : vineri, 30 martie 2012 22:37:12(UTC)
rigu
Originally Posted by: iceflower Go to Quoted Post
O seara buna tuturor!
Aproape ca ma pregateam sa depun dosarul, dar au intervenit niste probleme, care dupa opinia multora, inclusiv al notarului, pot sa stopeze depunerea dosarului.
1. In buletin patronimicul meu este Arcadi, in duplicat Arcadii, iar in copia legalizata si tradusa al certificatului de nastere tatal meu este mentionat ca Arcadie( copia certificatului a fost legalizata si tradusa peste hotare, ca tatal meu nu este originar din Moldova si acum nu locuieste aici). Mi s-a spus ca multe persoane in astefel de situatii sunt refuzate .

Este adevarat, chiar daca vor primi dosarul, ulterior comisia de la ANC iti va cere actele in care sa arati ca tatal tau e Arcadii, asa ca cel mai bine dupa cate inteleg eu este sa iti modifici actele tale cu patronimicul care este indicat in documentele tatalui tau (certificatul de nastere si casatorie).

2. In certificatul de casatorie al parintilor mei ( expediat si tradus peste hotare ca copie legalizata), numele de fata a mamei este scris (tradus gresit) Laura, dar ea a fost Laur pina la casatorie. In certificatul de divort al parintilor totul este corect.Unii spun ca in acest caz este suficient certificatul de divort.
Merci pentru orice raspuns.

Este suficient certificatul de divort.
Offline iceflower  
#943 Postat : vineri, 30 martie 2012 23:11:17(UTC)
iceflower
Merci mult pentru raspuns.
Din pacate, aici ma framinta si o alta intrebare. Cazierul este deja in drum spre Chisinau, in procura patronimicul meu a fost mentionat ca Arcadi, iar numai ieri am primit copia legalizata a certificatului de nastere al tatului meu, in care numele lui a fost tradus ca Arcadie in varianta romana.
Daca imi schimb buletinul ( o alta varianta a patronimicului, ca sa fie identic cu cel din certificatul de nastere al tatalui meu), vor fi atunci pretentii la cazier ?
Multumes anticipat.
Offline rigu  
#944 Postat : sâmbătă, 31 martie 2012 15:25:55(UTC)
rigu
Merci mult pentru raspuns.
Din pacate, aici ma framinta si o alta intrebare. Cazierul este deja in drum spre Chisinau, in procura patronimicul meu a fost mentionat ca Arcadi, iar numai ieri am primit copia legalizata a certificatului de nastere al tatului meu, in care numele lui a fost tradus ca Arcadie in varianta romana.
Daca imi schimb buletinul ( o alta varianta a patronimicului, ca sa fie identic cu cel din certificatul de nastere al tatalui meu), vor fi atunci pretentii la cazier ?
Multumes anticipat.

Depinde de functionarul care iti va primi actele....
In mod normal n-ar trebui sa fie, caci oricum pana la examinarea dosarului cazierul expira, si ei cer un altul.
Plus in cazier este scris codul fiscal din buletin, care te identifica, si poti explica ca cei care au eliberat cazierul s-au gresit.
Cred eu ca mai mult depinde daca vor primi sau nu de faptul in ce dispozitie e cel care va primi dosarul de la tine.
Offline vitass098  
#945 Postat : sâmbătă, 31 martie 2012 17:37:56(UTC)
vitass098
Depinde de functionarul care iti va primi actele....
In mod normal n-ar trebui sa fie, caci oricum pana la examinarea dosarului cazierul expira, si ei cer un altul.
Plus in cazier este scris codul fiscal din buletin, care te identifica, si poti explica ca cei care au eliberat cazierul s-au gresit.
Cred eu ca mai mult depinde daca vor primi sau nu de faptul in ce dispozitie e cel care va primi dosarul de la tine.

Cazierul se cere numai la depunerea dosarului.Nu are importanta cat timp se exameneaza dosarul la ANC.Principalul sa fie valabil la depunere.Dupa ce ai depus dosarul,nu mai cer alt cazier.
Offline rigu  
#946 Postat : sâmbătă, 31 martie 2012 18:15:20(UTC)
rigu
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Cazierul se cere numai la depunerea dosarului.Nu are importanta cat timp se exameneaza dosarul la ANC.Principalul sa fie valabil la depunere.Dupa ce ai depus dosarul,nu mai cer alt cazier.

Corect. Cand cazierul este deja expirat, ANC cere un nou cazier care i-l anexeaza la dosar...
Offline Mora123  
#947 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 23:00:24(UTC)
Mora123
Postari: 5
Salut, puteți, vă rog, să-mi spuneți ce e cu numărul de dosar? Dacă depui actele la Consulatul de la Chișinău, primești un număr de dosar(cu ajutorul căruia să poți monitoriza informația despre dosarul tău), sau nu?
Offline vicky_g  
#948 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 23:01:50(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Mora123 Go to Quoted Post
Salut, puteți, vă rog, să-mi spuneți ce e cu numărul de dosar? Dacă depui actele la Consulatul de la Chișinău, primești un număr de dosar(cu ajutorul căruia să poți monitoriza informația despre dosarul tău), sau nu?

Dosarul tau cand ajunge la Bucuresti i se atribuie numar de inregistrare. Doar dupa el poti monitoriza informatia despre dosarul tau.
Offline rigu  
#949 Postat : joi, 5 aprilie 2012 00:04:19(UTC)
rigu
Originally Posted by: Mora123 Go to Quoted Post

Nu, la o distanță de 1,5-2 luni trebuie sa trimiti scrisoare la ANC in care sa ceri numarul atribuit dosarului tau
Offline riotgear  
#950 Postat : joi, 5 aprilie 2012 15:15:55(UTC)
riotgear
Postari: 10
Locatia: nisporeni
salut! eu am depus dosarul la cetatenie la chisinau prin octombrie 2011...zilele acestea mi sa deteriorat pasaportul meu,,vreau sa va intreb,daca asta nou la care am dat sa mial fac va fi bun pentru toate operatiunile de mai departe de cind primesti ordinul,,etc,,sau trebuie numaidecit sa prezinti pe cela care lam folosit cind am depus,care din pacate e distrus,, stie cineva??? multumesc
Utilizatori pe tema
20 Pagini«<17181920>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.