Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

20 Pagini«<181920
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Cezar  
#951 Postat : joi, 5 aprilie 2012 15:21:36(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: riotgear Go to Quoted Post
salut! eu am depus dosarul la cetatenie la chisinau prin octombrie 2011...zilele acestea mi sa deteriorat pasaportul meu,,vreau sa va intreb,daca asta nou la care am dat sa mial fac va fi bun pentru toate operatiunile de mai departe de cind primesti ordinul,,etc,,sau trebuie numaidecit sa prezinti pe cela care lam folosit cind am depus,care din pacate e distrus,, stie cineva??? multumesc

Stai fara grija si foloseste acesta nou.
Offline rigu  
#952 Postat : joi, 5 aprilie 2012 15:24:08(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: riotgear Go to Quoted Post
salut! eu am depus dosarul la cetatenie la chisinau prin octombrie 2011...zilele acestea mi sa deteriorat pasaportul meu,,vreau sa va intreb,daca asta nou la care am dat sa mial fac va fi bun pentru toate operatiunile de mai departe de cind primesti ordinul,,etc,,sau trebuie numaidecit sa prezinti pe cela care lam folosit cind am depus,care din pacate e distrus,, stie cineva??? multumesc

Pastreaza undeva seria si numarul pasaportului copia caruia ai pus-o in dosar. Vei avea nevoie de ele cand o sa expediezi scrisoare la ANC.
Iar dupa ce tot forumul te va felicita pentru ca ti-a fost publicat ordinul limba , deja o sa poti depune juramantul si cu esta nou.
Asa ca asteapta fara grija.
Offline riotgear  
#953 Postat : joi, 5 aprilie 2012 15:46:46(UTC)
Nivel: Membru
riotgear
Postari: 10
Locatia: nisporeni
multumesc la ambii
Offline rigu  
#954 Postat : joi, 5 aprilie 2012 18:30:22(UTC)
rigu
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Dosarul tau cand ajunge la Bucuresti i se atribuie numar de inregistrare. Doar dupa el poti monitoriza informatia despre dosarul tau.

Dupa numarul dosarului + anul cand a fost depus...
Nu de alta dar sunt multi oameni care mai n-au lesinat cand au vazut ordine cu numarul dosarului exact ca al lor, dar pentru alta persoana..
Offline Mora123  
#955 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 13:21:12(UTC)
Nivel: Incepator
Mora123
Postari: 5
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Nu, la o distanță de 1,5-2 luni trebuie sa trimiti scrisoare la ANC in care sa ceri numarul atribuit dosarului tau

Trebuie de trimis o scrisoare oficială? sau se poate și prin mail?
Offline sabina  
#956 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 14:14:31(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
Originally Posted by: Mora123 Go to Quoted Post
Trebuie de trimis o scrisoare oficială? sau se poate și prin mail?

scrisoare recomandata trimisa prin posta
te rog, sa ne zici si noua care va fi "soarta" acestei scrisori Smile
Offline Mora123  
#957 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 10:01:31(UTC)
Mora123
Originally Posted by: sabina Go to Quoted Post
scrisoare recomandata trimisa prin posta
te rog, sa ne zici si noua care va fi "soarta" acestei scrisori Smile

Mde, iată despre asta nu știam. Și încă o întrebare, se poate de trimis această scrisoare și la centrele teritoriale? sau doar la sediul central(Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti)?
Offline <Adi>  
#958 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:32:05(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Mde, iată despre asta nu știam. Și încă o întrebare, se poate de trimis această scrisoare și la centrele teritoriale? sau doar la sediul central(Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti)?

ANC are un singur sediu, la Bucuresti!
Offline rigu  
#959 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:54:27(UTC)
rigu
Originally Posted by: < Go to Quoted Post
ANC are un singur sediu, la Bucuresti!

Pe strada Smardan... BigGrin
Offline <Adi>  
#960 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:28:28(UTC)
<Adi>
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Pe strada Smardan... BigGrin

Sector 3, .. Brick wall
Offline bc  
#961 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:37:34(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Am trimis eu o recomandată pentru vărul meu, vom vedea care va fi reacția.

Am cerut să-mi comunice numărul de dosar, el a depus la Bălți.

Deja nu-mi răspund la email cum era înainte, practic la fiecare îmi răspundeau, la recoamndată deja vor trebui să răspundă.
Offline rigu  
#962 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:47:59(UTC)
rigu
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post

Deja nu-mi răspund la email cum era înainte, practic la fiecare îmi răspundeau, la recoamndată deja vor trebui să răspundă.

La fel, am trimis pentru frate-meo, fluturasul rosu a venit inapoi in 6 zile. Deci a ajuns rapid.
Asteptam mult-discutatele 30 + 6 zile BigGrin
Offline bc  
#963 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:14:30(UTC)
bc
La fel, am trimis pentru frate-meo, fluturasul rosu a venit inapoi in 6 zile. Deci a ajuns rapid.

Urmăresc evoluția scrisorii online, am trimis-o miercuri, 4 aprilie, a doua zi era deja în București, acum sâmbată si duminică, cred că luni deja va ajunge la destinație.
Și după experiența proprie și a altor expeditori în maxim două luni trebuie să fie un răspuns.
Offline rigu  
#964 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:19:41(UTC)
rigu
Urmăresc evoluția scrisorii online, am trimis-o miercuri, 4 aprilie, a doua zi era deja în București, acum sâmbată si duminică, cred că luni deja va ajunge la destinație.
Și după experiența proprie și a altor expeditori în maxim două luni trebuie să fie un răspuns.

Asta cum urmaresti online?
Offline bc  
#965 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:27:44(UTC)
bc
Asta cum urmaresti online?

Ai bonul de la poștă? dacă ai privește în el și găsește rândul Destinația ROMANIA BUCUREȘTI RSxxxxxxxxxMD, introdu codul cu roșu aici
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline vitass098  
#966 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 16:39:05(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova

Urmarit-o onlain,si asteptat-o onlainBigGrin BigGrin BigGrin .Din practica mea,am primit raspuns,numai la o scrisoare din patru!!!Asta a fost dupa ce,am asteptat la primele doua scrisori,raspunsul timp de 4,si 8 luni.Am fost la ANC personal,am ridicat un pic de chipesi,si peste 2,5 luni,am primit raspuns.La ultima scrisoare,inca nu a venit nimic deja 4 luni. d'oh!
Offline Mora123  
#967 Postat : duminică, 8 aprilie 2012 19:08:42(UTC)
Mora123

Și ce anume ai scris? Ceva de genul: "Eu, Cutare Cutarescu, nascut la data de..., domiciliat în ...., am depus dosarul pentru redobândirea cetățeniei la data de..., la Chișinău. Solicit oferirea informației privitor la numărul care s-a atribuit dosarului meu."??

Offline <Adi>  
#968 Postat : duminică, 8 aprilie 2012 20:26:38(UTC)
<Adi>
Și ce anume ai scris? Ceva de genul: "Eu, Cutare Cutarescu, nascut la data de..., domiciliat în ...., am depus dosarul pentru redobândirea cetățeniei la data de..., la Chișinău. Solicit oferirea informației privitor la numărul care s-a atribuit dosarului meu."??

ei, pe dr***
Offline rigu  
#969 Postat : luni, 9 aprilie 2012 08:31:18(UTC)
rigu

Pentru cei care isi pun intrebarea de ce nu vine raspunsul:

- am aflat acum ca ai mei intamplator au dat peste fluturasul rosu, fiind aruncat pe jos in drum langa poarta... Este foarte posibil sa fie exact acelasi lucru cu scrisorile.. Posta Moldovei, rusine!!!
- deja 6 persoane imi spun ca au trebuit sa se certe pana la sange cu cei de la posta pentru faptul ca n-au adus scrisoarea la ei acasa. Persoanele despre care vorbesc au mers la posta si au verificat daca le-a venit vre-o scrisoare. Spre surprinderea lor au depistat ca au si semnat pentru scrisorile respective. Confused Confused Confused
Offline scorsla  
#970 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 14:17:26(UTC)
scorsla
Postari: 9
va rog cine stie lista de documente la cahul sa ma ajute.( nu la chisinau sau in rominia )
Offline rigu  
#971 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 14:31:25(UTC)
rigu
Originally Posted by: scorsla Go to Quoted Post
va rog cine stie lista de documente la cahul sa ma ajute.( nu la chisinau sau in rominia )

De parca am scris pentru mine raspunsurile pentru mesajele tale...

Vezi aici: http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=113663

Daca e specificat ca trebuie ceva special pentru Cahul, iti platesc drumul pana la Bucuresti sa depui actele aici. BigGrin
Offline Mora123  
#972 Postat : joi, 12 aprilie 2012 20:35:56(UTC)
Mora123
Originally Posted by: < Go to Quoted Post
ei, pe dr***

Mde, decît să o faceți pe deștepții, mai bine ajutați(or keep your comments to yourself).

Offline <Adi>  
#973 Postat : joi, 12 aprilie 2012 21:28:04(UTC)
<Adi>
Mde, decît să o faceți pe deștepții, mai bine ajutați(or keep your comments to yourself).

ptssss
Offline kman  
#974 Postat : marți, 12 iunie 2012 18:42:26(UTC)
kman
Postari: 3
Uite si aici o lista cu acte cetatenie romana. Sper sa va fie de folos.
Offline cristilina  
#975 Postat : duminică, 15 iulie 2012 19:44:23(UTC)
cristilina
Postari: 1
spuneti-mi va rog, in cazul in care parintii sunt divortati ce documente sunt necesare pt redobindirea cetateniei.
Offline Cezar  
#976 Postat : duminică, 15 iulie 2012 20:09:40(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: cristilina Go to Quoted Post
spuneti-mi va rog, in cazul in care parintii sunt divortati ce documente sunt necesare pt redobindirea cetateniei.

Tot aceleasi + divortul parintilor
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Naughty)  
#977 Postat : luni, 30 iulie 2012 21:05:07(UTC)
Naughty)
Postari: 15
Locatia: :)
Buna, am o intrebare, posibil cineva poate ajuta cu un sfat, deci...prietena mea vrea sa-si perfecteze actele pentru cetatenie, problema consta in aia ca autoritatile si carturarii tarii minunelor si-au batut joc de numele de familie a lor...tata ei e Cunitchii , mama e Cunitchi, si ea e Cunitcaia...deci toti 3 sunt cu nume diferite...ea acum nu stie de unde sa inceapa..sa schimbe familia mama ei, sau este nevoie ca ambele sa schimbe..
Offline vitass098  
#978 Postat : luni, 30 iulie 2012 22:19:09(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Naughty) Go to Quoted Post
Buna, am o intrebare, posibil cineva poate ajuta cu un sfat, deci...prietena mea vrea sa-si perfecteze actele pentru cetatenie, problema consta in aia ca autoritatile si carturarii tarii minunelor si-au batut joc de numele de familie a lor...tata ei e Cunitchii , mama e Cunitchi, si ea e Cunitcaia...deci toti 3 sunt cu nume diferite...ea acum nu stie de unde sa inceapa..sa schimbe familia mama ei, sau este nevoie ca ambele sa schimbe..

In cert.de casatorie la parinti ce-i scris?Logic asi fi ca la mama ei sa fie ca la taicasu,si la fiica ca la parinti.
Offline coiosu  
#979 Postat : marți, 11 decembrie 2012 12:26:45(UTC)
coiosu
Postari: 7
Salutare tuturor!
poate cineva sa ma indrume cum sa procedez:
am nevoie de certificatul de casatorie a buneilor, certificat de deces.. si nu stiu cum sa il obtin. nu cunosc data concreta a casatoriei si nici datele exacte de nastere/deces a buneilor. unu m-a trimis la arhiva de pe strada G.Asachi(telecentru) ..
voi ce ziceti?
Offline fifisbubble  
#980 Postat : vineri, 21 decembrie 2012 22:30:36(UTC)
fifisbubble
Postari: 2
Locatia: Chisinau, Moldova
Poate cineva sa imi zica acum daca depun dosarul in Romania, la Galati iar cele 3 declaratii vor fi comasate in una singura voi intimpina vreo problema?
Offline Sabina-Erik  
#981 Postat : sâmbătă, 22 decembrie 2012 13:29:42(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Originally Posted by: fifisbubble Go to Quoted Post
Poate cineva sa imi zica acum daca depun dosarul in Romania, la Galati iar cele 3 declaratii vor fi comasate in una singura voi intimpina vreo problema?

Din cite stiu, nu pot fi in una singura. Sunt 3 acte diferite, deci nu cred ca e posibil
Offline Biberman  
#982 Postat : sâmbătă, 22 decembrie 2012 19:21:16(UTC)
Biberman
Postari: 107
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 18
Locatia: Earth
Citat:

Nu-i nici o problema daca intr-oduci 3 declaratii in 1. La Suceava primesc 3 in 1 fara probleme, nu cred ca sa fie altfel la Galati. In problema pentru notar ca castiga mai putinBigGrin , ca platesti ca pentru o declaratie nu ca pentru trei.
Offline serjmin  
#983 Postat : sâmbătă, 22 decembrie 2012 21:22:43(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Biberman Go to Quoted Post
Nu-i nici o problema daca intr-oduci 3 declaratii in 1. La Suceava primesc 3 in 1 fara probleme, nu cred ca sa fie altfel la Galati. In problema pentru notar ca castiga mai putinBigGrin , ca platesti ca pentru o declaratie nu ca pentru trei.

corect.eu fac de cativa ani 3 in una la clientii mei-nici o problema.numai in moldova am intalnit sa se faca 3.parca notarii special s-au dograit sa faca asa-sa castige niste bani in plus
Offline dumitrru  
#984 Postat : sâmbătă, 22 decembrie 2012 22:31:59(UTC)
dumitrru
Buna seara, eu am depus dosarul in baza certificatelor de deces ale bunicilor fara sa mai folosesc cele de nastere ale buneilor, acum prietena mea a dorit sa depuna dosarul la Cahul si i s-au solicitat si certificatele de nastere ale buneilor plus cele de deces, acuma azi am auzit de la o doamna ca nu numai la Cahul se solicita certificatele de deces + nastere ale buneilor, parintilor ci si la celelalte birouri.
Spuneti va rog cum ati depus dosarul in baza caror acte (nastere vs deces) cei care ati depus recent,
conform: http://chisinau.mae.ro/node/264 s-ar intelege ca sunt necesare ambele acte.
Merci!!!
Offline Costel  
#985 Postat : duminică, 23 decembrie 2012 20:05:41(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: dumitrru Go to Quoted Post
Buna seara, eu am depus dosarul in baza certificatelor de deces ale bunicilor fara sa mai folosesc cele de nastere ale buneilor, acum prietena mea a dorit sa depuna dosarul la Cahul si i s-au solicitat si certificatele de nastere ale buneilor plus cele de deces, acuma azi am auzit de la o doamna ca nu numai la Cahul se solicita certificatele de deces + nastere ale buneilor, parintilor ci si la celelalte birouri.
Spuneti va rog cum ati depus dosarul in baza caror acte (nastere vs deces) cei care ati depus recent,
conform: http://chisinau.mae.ro/node/264 s-ar intelege ca sunt necesare ambele acte.
Merci!!!

eu am depus numai cu cele de deces si am ordin. , nu fi ingrijorat , fiecare bordei cu al sau obicei. daca ti au acceptat dosarul si ai un numar la el , tot o sa fie bine.cei de la balti is cei mai independenti fata de toti ,e ia u regulele lor. si nu stiu despre ceilalti da cred ca tot ceva difera.
thanks 1 utilizator a multumit Costel acest post util.
Offline fifisbubble  
#986 Postat : miercuri, 16 ianuarie 2013 18:50:36(UTC)
fifisbubble
Locatia: Chisinau, Moldova
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
corect.eu fac de cativa ani 3 in una la clientii mei-nici o problema.numai in moldova am intalnit sa se faca 3.parca notarii special s-au dograit sa faca asa-sa castige niste bani in plus

Nu stiti daca la ambasada de aici de la Chisinau au ceva impotriva daca declaratiile sunt comasate?Cativa notari de la noi mi-au zis ca cei de la ambasada nu accepta.
Offline axid  
#987 Postat : marți, 19 februarie 2013 11:18:11(UTC)
axid
Locatia: Chisinau
Buna vreme. Spuneti-mi va rog, daca la depunerea dosarului va fi acceptat extrasul de casatorie a bunicilor de tip vechi. L-ash fi schimbat, dar cei de la Arhiva nationala abia intr-o luna v-or incepe eliberarea actelor pt ca sunt in regim de trecere. Exista vre-o posibilitate de schimbat foram extrasului sau pot sa depun shi cu forma veche de extras? Multumesc anticipat
Offline mmita1415  
#988 Postat : miercuri, 27 februarie 2013 21:35:10(UTC)
mmita1415
Salut! Am si eu o problema: bunicul meu este nascut pe 18 februarie 1940, deci inca in perioada Romaniei Mari! in lista cu acte necesare pentru redobandirea cetateniei romane scrie ca am nevoie de acte de stare civila a predecesorilor, fosti cetateni romani! Bunelul meu se incadreaza in aceasta categorie sau am nevoie si de actele strabunicilor? Multumesc!
Offline ioanalupu_26  
#989 Postat : joi, 28 februarie 2013 10:30:57(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: mmita1415 Go to Quoted Post
Salut! Am si eu o problema: bunicul meu este nascut pe 18 februarie 1940, deci inca in perioada Romaniei Mari! in lista cu acte necesare pentru redobandirea cetateniei romane scrie ca am nevoie de acte de stare civila a predecesorilor, fosti cetateni romani! Bunelul meu se incadreaza in aceasta categorie sau am nevoie si de actele strabunicilor? Multumesc!

Se incadreaza se ia si anul 1940 inclusiv.
Offline niusha:)  
#990 Postat : vineri, 22 martie 2013 16:00:16(UTC)
niusha:)
Salut, am si eu o intrebare, numele de familie este rusesc, in actele mele de identitate numele de familie este cu terminatie "a" (Crutova), iar a parintilor fara aceasta terminatie (Crutov) carei procedura in acest caz? trebuie sa imi rectific numele de familie?Multumesc anticipat...
Offline bc  
#991 Postat : vineri, 22 martie 2013 16:53:47(UTC)
bc
Originally Posted by: niusha:) Go to Quoted Post
Salut, am si eu o intrebare, numele de familie este rusesc, in actele mele de identitate numele de familie este cu terminatie "a" (Crutova), iar a parintilor fara aceasta terminatie (Crutov) carei procedura in acest caz? trebuie sa imi rectific numele de familie?Multumesc anticipat...

Ce naționalitate ești? (apartenență etnică)

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312813 (Articolul 26).

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=310669 (Punctul 27)
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline niusha:)  
#992 Postat : vineri, 22 martie 2013 17:34:29(UTC)
niusha:)

sunt moldoveanca, buneii din partea tatalui au fost rusi, oricum multumesc imi este totul clar.
Offline Diamond.D  
#993 Postat : joi, 18 iulie 2013 11:37:40(UTC)
Diamond.D
Salut la toti!
Am si eu o intrebare, deci spre exemplu in certificatul de nastere al bunelului scrie in chirilica Негру Семен Иванович vreau sa cer la OSC duplicatul certificatului de nastere si ma gindesc deci cum va fi scris in duplicat? Negru Simion Ion sau cum l-au scris porcii astia de rusi? Eu cind voi depune cereea la OSC eu trebuie sa fac rectificare la nume ceva sau e o alta procedura, multumesc anticipat.
Utilizatori pe tema
20 Pagini«<181920
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.