Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

20 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Mihai Eminescu  
#1 Postat : duminică, 4 mai 2008 20:10:09(UTC)
Nivel: Incepator
Mihai Eminescu
Postari: 7
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 2
Actele şi taxele necesare pentru redobândirea cetãţeniei române de cãtre persoanele care au pierdut cetãţenia românã

1. PAŞAPORT în copie legalizată sau « conform cu originalul » cu semnătura în clar a consulului (diplomatului) care primeşte cererea şi ştampila rotundă;
2. CAZIER JUDICIAR din România;
3. CAZIER JUDICIAR din străinătate în original şi cu traducere în limba română, legalizată.
4. Acte de stare civilă în copii legalizate (certificate de naştere, căsătorie, de schimbare de nume) ;
5. DECLARAŢIE pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei ;
6. DECLARAŢIE pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu păstrarea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România ;
7. DECLARAŢIE personală autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi ;
8. DOVADĂ scrisă privind data pierderii cetăţeniei române - adeverinţă eliberată de misiunea diplomatică a României sau Direcţia Generală de Paşapoarte ori copia hotărârii Guvernului prin care s-a aprobat renunţarea la cetăţenia română;
9. DOVADA locuinţei în România (pentru persoanele care solicită redobândire cetăţeniei române cu stabilirea domiciliului în România):
1. prin contract de închiriere înregistrat la Administraţia Financiară în copie legalizată şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
2. prin contract de vânzare-cumpărare în copie legalizată şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
3. prin contract de comodat în copie legalizată şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
4. prin declaraţie autentificată la notar de luare în spaţiu şi şi extras CF de informare al proprietarului pentru imobilul în cauză.
10. DOVADA sursei legale de existenţă în România (pentru persoanele care solicită redobândire cetăţeniei române cu stabilirea domiciliului în România).

TAXE

1. TAXĂ CONSULARĂ – 187,5 lei- se plăteşte la C.E .C. sau Trezorerie în contul nr. 203301028609468.
2. TAXĂ ÎNREGISTRARE CERERE – 3 lei- se plăteşte la C.E .C. sau Trezorerie în contul nr. 203301028609468.
3. TAXA de publicare în Monitorul Oficial se plateşte în conturile:
IBAN: RO55RNCB0082006711100001, BCR S.A. - SUCURSALA UNIREA şi
IBAN: RO12TREZ7005069XXX000531, Direcţia de trezorerie şi contabilitate publică a Municipiului Bucureşti, C.I.F. RO427282
Plata taxei se poate face şi la sediul Monitorului Oficial din Bucureşti, şos Panduri nr.1, Bl.P33, parter, sector 5.

4. TIMBRU JUDICIAR de 1,5 lei se cumpără de la Poştă;

IMPORTANT!
· Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
· TOATE TAXELE SE PLĂTESC ÎNAINTE DE DEPUNEREA CERERII
· Cererile care nu sunt însoţite de toate documentele nu se primesc.
· Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !
· Actele întocmite în străinătate trebuie să poarte apostila aplicată de autoritatea desemnată de statul emitent, conform Convenţiei adoptată la Haga la 5 oct. 1961, ori să fie supralegalizate.
· În cazul în care actele sunt întocmite de agenţii diplomatici sau consulari ai României nu este necesară apostila, ori supralegalizarea.
· Persoanele fără cetăţenie sunt scutite de plata taxelor consulare !
· CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
· CERERILE SE POT DEPUNE ŞI LA AMBASADELE ŞI CONSULATELE ROMÂNIEI DIN STRĂINĂTAE.

Telefon Directia cetatenie Bucuresti:
Sa schimbat numarul de la DC si raspund la tel.Saptamina trecuta pe http://www.just.ro era 0040372042010 acum e 0040372042003.

Editeaza de catre moderator miercuri, 10 iunie 2009 01:35:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util Mihai Eminescu.
Offline victorantos  
#2 Postat : luni, 5 mai 2008 16:10:18(UTC)
Nivel: Membru
victorantos
Postari: 10
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
REDOBÂNDIREA CETĂŢENIEI române de către persoanele care au pierdut această calitate înainte de 22 decembrie 1989 şi descendenţi de gradul I şi II ai acestora

ACTE NECESARE

De la BUNICI (un singur cuplu - parinţii mamei sau ai tatei):
Certificat de naştere sau de deces - original şi copie legalizată
Certificat de căsătorie sau de divorţ – original şi copie legalizată

De la PĂRINŢI:
Certificat de naştere – original şi copie legalizată
Certificat de căsătorie sau de divorţ – original şi copie legalizată

ACTELE SOLICITANTULUI de cetăţenie:
Certificatul de naştere – original şi copie legalizată
Paşaportul – original şi copii legalizate ale paginilor:
- unde apare fotografia şi datele personale;
- unde apare semnătura şi dovada prelungirii paşaportului (dacă este cazul)
Cazierul Judiciar din Republica Moldova – original
Cazierul Judiciar din România – original
Două declaraţii pe propria răspundere făcute la un Notar Public cun care să rezulte căpersoana care depune dosarul :
- nu a mai depus o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române şi
- nu a întreprins activităţi împotriva ordinii de drept
Permisul de şedere temporară – original
Adeverinţa de la Autoritatea pentru Străini din cadrul MAI care dovedeşte şederea legală timp de 4 ani pe teritoriul României - original (la solicitare - în cazul în care nu aveţi carnet/legitimaţii pentru a face această dovadă)

Editeaza de catre utilizator luni, 5 mai 2008 16:12:50(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util victorantos.
Guest  
#3 Postat : luni, 12 mai 2008 04:06:49(UTC)
Nivel: Oaspete
Vizitator
Postari: 92
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
cum se obtine cazier daca nu ai viza de romania?
Offline Kolea  
#4 Postat : luni, 12 mai 2008 14:00:06(UTC)
Kolea
Postari: 6
Guest a scris:
cum se obtine cazier daca nu ai viza de romania?

Prin procura facuta pe cineva care are permis de sedere de Romania ori personal la consulatul de la Chisinau

Eu am permis de sedere si mi-am facut personal la Bucuresti la sectia de politie a sectorului de care apartin. A durat 3 zile, cost 5 lei

Editeaza de catre utilizator luni, 12 mai 2008 14:03:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline 7up82  
#5 Postat : marți, 23 septembrie 2008 03:16:52(UTC)
Nivel: Membru Avansat
7up82
Postari: 24
victorantos a scris:
...
Două declaraţii pe propria răspundere făcute la un Notar Public cun care să rezulte căpersoana care depune dosarul :
Adeverinţa de la Autoritatea pentru Străini din cadrul MAI care dovedeşte şederea legală timp de 4 ani pe teritoriul României - original (la solicitare - în cazul în care nu aveţi carnet/legitimaţii pentru a face această dovadă)

Intrebare referitor la Declaratie ca nu am mai depus o alta cerere de redobindire: daca tine minte cineva in anul 2006 la Posta Moldovei a fost o perioada cind sau depus acte, xerox la buletin si inca niste foi scrise dar nu cred sa fie declaratii de redobindire, acele documente nu sint declaratii de redobindire?
Offline 7up82  
#6 Postat : marți, 23 septembrie 2008 03:24:16(UTC)
7up82
Daca tatului meu ii ramase sa primeasca buletinul si nu la luat, mai e posibil sal primeasca acum peste 8 ani, cum pot eu verifica acest lucru ?
Am eu posibilitate sa primesc cetatenie in baza buletinului tatului meu daca in perioada cind el a depus actele eu aveam 17 ani ?
Offline 7up82  
#7 Postat : marți, 23 septembrie 2008 03:29:43(UTC)
7up82
Puteti sa-mi dati un sfat practic cum as putea sa primesc pasaport romanesc mai rapid si cu siguranta.
Va multumesc anticipat.
Offline derek1983  
#8 Postat : joi, 25 septembrie 2008 16:34:17(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
7up82 a scris:
victorantos a scris:
...

Intrebare referitor la Declaratie ca nu am mai depus o alta cerere de redobindire: daca tine minte cineva in anul 2006 la Posta Moldovei a fost o perioada cind sau depus acte, xerox la buletin si inca niste foi scrise dar nu cred sa fie declaratii de redobindire, acele documente nu sint declaratii de redobindire?

Acele acte nu sunt cereri de redobandire si nici declaratii valabile. atat timp cat nu au fost inregistrate de consulat romaniei si nici nu au fost publicate in monitorul oficial partea III.

1 . Daca tatal tau are certificat constatator a cetateniei romane poti sa obtii cetateniei mai repede. Daca nu are acest certificat Poti sa mergi la Oficiul Roman pentru Migrari, (str. Eforiei, Bucuresti) ca as ceri lamuri privind situatia cetateniei tatalui tau. Aceasta cerere poti sa o trimiti si prin scrisoare recomandata cu indicatia ca astepti raspuns in termenul legal de solutionare a petitiilor.
Daca de la acest oficiu vine raspuns in care sunt trecute datele la care a obtinut cetatenia romana, ceti ramane tie este sa dai o declaratie la notar ca esti de acord sa primesti cetatenie romana si cu aceasta foaie si raspunsul pozitiv de la emigrari( sau cu certificatul de constatare a cetateniei romane) mergi la Directia Cetatenie din Str. Petofi Sandor 47 si ceri printr-un memoriu de urgentare sa sedecida si asupra situatiei tale. Cu putina sansa si noroc o sa rezolvi toate astea destul de repede.
Daca nu , nuti ramane decat sa astepti sa depui dosarul de la inceput.

P.S. Pentru procedura cu Oficiul Roman de Migrari si D.G.E.P.-M.P. ai face bine sa angajezi un avocat care sa te reprezinte, ca nu cumva sa pierzi pe propria mana din cauza lacunelor din cunoastrere legii si procedurilor vezi aici model cerere de clarificare situatie cetatenie daca depui prin consulat

Editeaza de catre utilizator joi, 25 septembrie 2008 17:51:45(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline bela  
#9 Postat : miercuri, 8 octombrie 2008 15:21:51(UTC)
bela
Postari: 1
Salut tuturor de aici.
Am si eu o intrebare daca mi-ar putea cineva sa-mi raspunda
O ruda de a mea a depus actele de redobindire a cetateniei in 2003 si a aparut in partea III a monitorului oficial din 2004. Persoana data s-a aflat peste hotare timp indelungat si nu a fost la curent cu publicatia.
Poate cineva sa-mi explice care este procedura mai departe, adca ce trebuie de facut pentru a obtine cetatenia romana?
mersi
Offline derek1983  
#10 Postat : miercuri, 8 octombrie 2008 16:22:20(UTC)
derek1983
bela citeste mai sus prin forum procedura, este sa depuna o cerere de urgentare
Offline .......  
#11 Postat : luni, 22 decembrie 2008 13:22:43(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Oameni buni, spuneti-mi va rog, pentru persoanele care depun dosarul pt redobandire pt prima data, printre celelalte acte necesare, adeverinta aceea ca localitatea unde s-au nascut bunicii pana in '40 era pe teritoriul roman trebuie si din localitatea bunelului si a bunicii, sau e suficienta doar dintr-o localitate? Va multumesc
Offline VADIM  
#12 Postat : luni, 22 decembrie 2008 18:48:37(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
tantan a scris:
Oameni buni, spuneti-mi va rog, pentru persoanele care depun dosarul pt redobandire pt prima data, printre celelalte acte necesare, adeverinta aceea ca localitatea unde s-au nascut bunicii pana in '40 era pe teritoriul roman trebuie si din localitatea bunelului si a bunicii, sau e suficienta doar dintr-o localitate? Va multumesc

Saliut tantan, ai nevoie decat de una bucata de certificat care atesta ca localitatea respectiva era teriotoriul roman...
Offline derek1983  
#13 Postat : luni, 22 decembrie 2008 19:05:04(UTC)
derek1983
tantan a scris:

Din cate stiu mai nou ( adica undeva deja de un an incoace0 nu mai este nevoie de adeverinta conform careia localitatea in care sau nascut predecesorii din 1940 era pe teritoriul Romaniei. S-ar putea sa fie totusi nevvoie de ea, in caz ca sa schimbat denumirea sau este o localitate de frontiera , care dea lungul istoriei a fost integrata in mai multe state.

Astfel nu inteleg cum ar putea cere redobandirea cetateniei romane personele din Transnistria , teritoriu care oricum pana in 1940 nu a facut parte din Romania ( vorbesc de partea cealalta de Nistru)
Offline .......  
#14 Postat : marți, 23 decembrie 2008 11:50:10(UTC)
.......
Deci din cate am inteles e nevoie sau numai de la bunica din localitatea unde s-a nascut, sau numai de la bunelu'. Nu e necesar din ambele. Derek, am observat si eu ca pe just.ro printre actele necesare nu figureaza mai nou ca e nevoie de aceasta adeverinta, insa imi trebuiesc aceste acte pt carte de rezident si mi-au zis ca e nevoie pe langa celelalte acte si actele predecesorilor "exact ca pentru cetatenie" (asa mi s-a zis), si nu imi mai aduceam aminte daca pentru cetatenie am depus ambele adeverinte sau numai una singura. Va multumesc mult pt raspunsuri.
Offline salavat  
#15 Postat : marți, 23 decembrie 2008 12:12:56(UTC)
salavat
Postari: 90
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
tantan a scris:
Deci din cate am inteles e nevoie sau numai de la bunica din localitatea unde s-a nascut, sau numai de la bunelu'. Nu e necesar din ambele. Derek, am observat si eu ca pe just.ro printre actele necesare nu figureaza mai nou ca e nevoie de aceasta adeverinta, insa imi trebuiesc aceste acte pt carte de rezident si mi-au zis ca e nevoie pe langa celelalte acte si actele predecesorilor "exact ca pentru cetatenie" (asa mi s-a zis), si nu imi mai aduceam aminte daca pentru cetatenie am depus ambele adeverinte sau numai una singura. Va multumesc mult pt raspunsuri.

In 2004 cand am depus dosarul era nevoie de acea adeverinta privind localitatea, acum nu se cere deci nu e cazul.
Si daca ti sa zis "exact ca pentru cetatenie" prezinta "probe" cu Legea despre redobandire cetatenie si actele necesare. Cunosc persoane care au facut carte de rezident si nu li sa cerut adeverinta, dar probabil te/ai lovit de un fenomen des raspandit printre functionarii de la MI, MJ, ca incompetenta legislativa si restante la necunoasterea actelor normative . Am intalnit deseori asemenea specimene de slujbasi, recunosc faptul ca ei nu cunosc legislatia nu trebuie sa te sperie,le aduci dovezi cu Legea in vigoare sa o mai citeasca in pauzele de cafea

Acte necesare pentru foştii cetăţeni români care au pierdut cetăţenie română înainte de 22.12.1989 din motive neimputabile lor sau le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţi de gr. I şi II ai acestora.
(Art. 10 indice 1 din Legea nr. 21/1991)

ACTE NECESARE
1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată sau „conform cu originalul”; cu semnătura în clar a consulului (diplomatului) care primeşte cererea şi ştampila rotundă, în cazul depunerii la misiunile diplomatice ale României sau Consulatele României în străinătate. (pentru persoanele căsătorite cu cetăţeni români este necesară o copie legalizată a buletinului sau a cărţii de identitate a soţului);
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din străinătate, cu traducere în limba română, legalizată (unde este cazul);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie personală autentificată la notar din care să rezulte menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Certificate de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;
11. Dovada reşedinţei sau a domiciliului în România de cel puţin 4 ani eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative în copie legalizată, pentru persoanele care se află în această situaţie (elevi, studenţi, salariaţi, oameni de afaceri, etc.) dacă cererea este depusă direct la Ministerul Justiţiei – Direcţia Cetăţenie.
thanks 1 utilizator a multumit salavat acest post util.
Offline .......  
#16 Postat : marți, 23 decembrie 2008 12:31:28(UTC)
.......
Aha, multumesc mult. E tare complicat cand unii functionari iti spun intr-un fel si altii in alt fel...Cand voi depune, va voi spune daca a fost obligatoriu sau nu Think
Offline salavat  
#17 Postat : marți, 23 decembrie 2008 12:45:18(UTC)
salavat
tantan a scris:
Aha, multumesc mult. E tare complicat cand unii functionari iti spun intr-un fel si altii in alt fel...Cand voi depune, va voi spune daca a fost obligatoriu sau nu Think

arta interpretarii legislatiei este punctul forte al functionarilor indeosebi de la Autoritatea pentru straini, multora le-as acorda premiul de performanta in domeniul dat. Important e sa tratezi subiectul calm si cu multa diplomatiei, altfel se vor simti complexati cand vor afla ca totusi exista Legi ce nu lasa loc de interpretari.
BAFTA!
Offline salavat  
#18 Postat : marți, 23 decembrie 2008 16:46:44(UTC)
salavat
CARTE DE REZIDENTA - sot(ie) cetatean roman:

INSTITUTIA PUBLICA ABILITATA:
Autoritatea pentru Straini
(in Bucuresti: str. Nicolaie Iorga, nr 27, corp A si C, tel: 021-212.56.78; 021-212.56.75; 021-212.87.34)

ACTE NECESARE:
1. Copie paşaport (RM).
2. Copie certificat căsătorie ROMANESC.
3. Copie buletin ROMANESC sot/soţie.
4. Dovada asigurării sănătate.
5. Adeverinţă medicala ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica. (eliberata de medicul de familie).
6. Declaratie din partea cetateanului roman ca se obliga sa ii asigure celuilalt locuinta (se da in fata ofiterului de la straini).
7. Declaratie din partea sotului ne-roman ca este unica casatorie incheiata (se da in fata ofiterului de la straini).
8. Taxa 1 RON
9. TAXA 7 RON
10. 2 fotografii dimensiune 3/4
11. Dosar cu sina.

12. Daca aveti copii - copie certificat de nastere ROMANESC pentru copii.

NU SE CERE:

1. Nu se cere dovada mijloace de intretinere.
2. Nu se cere dovada domiciliu, e suficienta declaratia sotului.
3. Nu se cere viza de tip D, e buna oricare.

TERMEN DE ELIBERARE:
o luna de la data depunerii cererii

PASAPORT MOLDOVENESC:
Ramane la Dumneavoastra. Respectiv, puteti intre timp sa parasiti teritoriul Romaniei

Intrebari ramase (pentru care solicit asistenta):
1. Se mai solicita la moment confirmare privind sursele de existenta? NU

2. Este vreun formular pentru certificatul medical sau pozitii distincte necesare (e.g. SIDA?) - NU. E ok orice eliberata de medicul de familie

Offline derek1983  
#19 Postat : luni, 12 ianuarie 2009 14:36:50(UTC)
derek1983
pentru cei care depun 1 data dosar.. nu acte in completare. cine doreste cat mai repede obtinere acertificatului de cetatenie, optati petrnu redobandirea cetateniei cu mentinerea domiciliului in Moldova.
Juramtul vil stabiliti voi insiva , si nu asteptati 3 luni invitatia de la Min. Justitiei. Dupa care stabilirea domiciliului in Ro se face in maxim 1 luna. Fara a plati un ban in plus. Adica tot 50 Ron cand va faceti buletinul, pasaportul este la acelasi pret si poate fi facut in Ro fara probleme, o sa aveti decat lipit pe pasaport 2 autocolante, 1 initial cand va faceti pasaport unde va fi mentionat domiciliul in MD, dupa care cand se elibereaza buletinul , va fi lipit altu in care se mentioneaza restabilirea domiciliului in Ro , si atat, scurtati timpii cu aproximativ 2 luni. Bafta

Editeaza de catre utilizator luni, 12 ianuarie 2009 15:06:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nelly  
#20 Postat : luni, 12 ianuarie 2009 16:49:50(UTC)
nelly
Postari: 2
sunt cetateanca a republicii moldova,va rog sa-mi spuna cineva daca e real de a depune actele pentru redobindirea cetateniei Romane...
Offline admin  
#21 Postat : luni, 12 ianuarie 2009 17:23:35(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Nelly, daca n-as fi fost moldovean nu te-as fi inteles corect si ti-as fi raspuns ca "Nu, totul aici pe forum e doar imaginatia noastra, nu e nimic real!" :D

Daca te referi la depunerea dosarului pt cetatenie la chisinau - fa o vizita la consulatul de la Chisinau si o sa vezi cum zeci de moldoveni ca tine depun in fiecare zi cereri pt cetatenia romana

thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline nelly  
#22 Postat : luni, 12 ianuarie 2009 17:43:16(UTC)
nelly
Postari: 2
admin,eu stiu ca depun, dar rezultatele care-s,sunt cetateni care au depus in 2004 si nu au primit cetatenie romana.
Offline admin  
#23 Postat : luni, 12 ianuarie 2009 18:04:51(UTC)
admin
in acesta perioada sunt multi care au depus in 2007-2008 si au primit deja cetatenia, sunt multi care au depus in 2003-2004 si n-au primit-o inca

un termen concret de rezolvare a dosarului nu cred ca o sa-ti dea nimeni, pur si simplu depui dosarul/cererea daca vrei sa primesti cetatenia si astepti,eventual faci niste memorii de urgentare, nu te costa asa mult( vreo 5-10 acte/copii de legalizat), bani de drum...

si daca ai noroc mai apare vreo decizie de guvern sau hotarare care sa grabeasca procesul de redobandire a cetateniei in curand

update: tocmai a aparut un monitor oficial cu redobandiri de cetatenie, majoritata care au primit acum cetatenie romana au depus dosarul in anii 2003-2004

Editeaza de catre utilizator luni, 12 ianuarie 2009 22:56:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#24 Postat : miercuri, 21 ianuarie 2009 20:24:24(UTC)
.......
Buna ziua tuturor. Am si eu o mica intrebare. Parintii mei au trimis scrisori catre consulatul Romaniei in Chisinau prin care solicita redobandirea cetateniei. Avand in vedere ca deocamdata nu au primit nici un raspuns, ar putea ei sa vina in Bucuresti sa depuna direct la Ministerul Justitiei. Ei imi zic ca au auzit zvonuri ca daca ai parintii nascuti pana in 1940 atunci poti sa depui direct fara a avea astia 4 ani stati in Romania. Stiti cumva cum e mai bine de procedat in acest caz? Merci anticipat pentru raspuns.
Offline VADIM  
#25 Postat : marți, 27 ianuarie 2009 14:17:20(UTC)
VADIM
tantan a scris:
Buna ziua tuturor. Am si eu o mica intrebare. Parintii mei au trimis scrisori catre consulatul Romaniei in Chisinau prin care solicita redobandirea cetateniei. Avand in vedere ca deocamdata nu au primit nici un raspuns, ar putea ei sa vina in Bucuresti sa depuna direct la Ministerul Justitiei. Ei imi zic ca au auzit zvonuri ca daca ai parintii nascuti pana in 1940 atunci poti sa depui direct fara a avea astia 4 ani stati in Romania. Stiti cumva cum e mai bine de procedat in acest caz? Merci anticipat pentru raspuns.

Saliut tantan... Din ceea ce stiu eu ideea este urmatoare:

La Bucuresti poti sa depui numai in baza celor 4 ani stati legal in Romania si numai daca ai un permis de sedere valabil... Altfel nu primeste dosarul Directia, te trimite la Chisinau pentru depunere...
Offline .......  
#26 Postat : marți, 27 ianuarie 2009 17:00:54(UTC)
.......
Aha, auzisem si eu ceva de genul ca daca nu ai 4 ani stati aici sau daca nu ai permis de sedere valabil atunci nu se pot depune actele aici, insa am vrut sa concretizez, poate s-a mai schimbat ceva intre timp.
Multumesc mult pt raspuns
Offline fratre  
#27 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 01:10:00(UTC)
fratre
Postari: 8
Va multumesc din tot sufletul pentru acest site! Este foarte util. Am si eu o intrebare. Oare e necesar sa ai in dosar si certificatul de casatorie/divort al buneilor? Nu-mi pare logic. El nu demonstreaza nimic...

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 01:12:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lica  
#28 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 01:27:17(UTC)
lica
Postari: 12
certificatul de CASATORIE- TREBUIE!!! NUMAIDECIT! de divort- cred ca nu...
Offline fratre  
#29 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 04:24:11(UTC)
fratre
lica a scris:

Multumesc mult! Dar... esti atat de ferma pentru ca ai depus deja actele? Am o problema cu obtinerea acestui certificat si... de aceea intreb.
Offline admin  
#30 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 06:03:15(UTC)
admin
din cate imi aduc aminte daca buneii nu mai sunt viata, atunci certificatul de casatorie nu se mai elibereaza, deci e suficient sa aduci doar certificatul de deces... dar nu sunt sigur

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 06:04:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#31 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 12:06:35(UTC)
.......
Eu din cate stiu trebuie certificatul de casatorie a buneilor. Eu am fost in situatia ca unul din bunei era decedat, celalalt era in viata..si am avut nevoie de certificatul de casatorie. Plus in lege scrie ca e nevoie de "acte civile a decedentilor", iar ceritificatul de casatorie este "act civil". Acum nu stiu daca s-a mai modificat ceva intre timp pentru ca eu am depus acum ceva ani. Cel mai bine este sa sacrifici o bucata de zi si sa intri la informatii ca sa concretizezi treaba asta sa nu alergi dupa o hartie de care ulterior sa nu ai nevoie sau sa nu fii in situatia sa nu iti primeasca dosarul pentru o hartie. Bafta multa !
Offline VADIM  
#32 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 14:08:56(UTC)
VADIM
lica a scris:

Intr-adevar trebuie certificatul de nastere a bunicilor/parintilor...
Offline fratre  
#33 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 17:50:30(UTC)
fratre
VADIM, ai vrut sa spui certificatul de casatorie?
Offline VADIM  
#34 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 18:22:13(UTC)
VADIM
fratre a scris:
VADIM, ai vrut sa spui certificatul de casatorie?

exact, am scris in mod automat, pe langa certificatul de nastere ar fi bine sa-l ai si pe cel de casatorie...
Offline fratre  
#35 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 18:27:36(UTC)
fratre
tantan a scris:
Eu din cate stiu trebuie certificatul de casatorie a buneilor. Eu am fost in situatia ca unul din bunei era decedat, celalalt era in viata..si am avut nevoie de certificatul de casatorie. Plus in lege scrie ca e nevoie de "acte civile a decedentilor", iar ceritificatul de casatorie este "act civil". Acum nu stiu daca s-a mai modificat ceva intre timp pentru ca eu am depus acum ceva ani. Cel mai bine este sa sacrifici o bucata de zi si sa intri la informatii ca sa concretizezi treaba asta sa nu alergi dupa o hartie de care ulterior sa nu ai nevoie sau sa nu fii in situatia sa nu iti primeasca dosarul pentru o hartie. Bafta multa !

Multumesc! In aceeasi situatie sunt si eu. Bunica a decedat, iar bunelul e in viata. Si sunt vreo 50 de ani de cand ei au divortat.
De fapt... si certificatul de divort e un act de stare civila. Atunci ar trebui sa fac rost si de aceasta hartie.
Iata ce este scris pe site-ul Ministerului Justitiei referitor la aceasta tema: "Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români."
... Totusi... e un lucru foarte ciudat. Ce ar putea sa demonstreze certificatul de casatorie/divort? Ca in familie se respecta castitatea? Parintii mei ar putea fi nascuti si in afara casatoriei, dar cu indicarea ambilor parinti (adica bunicilor mei) in certificatul de nastere.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 28 ianuarie 2009 18:30:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#36 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 19:08:41(UTC)
VADIM
fratre a scris:
tantan a scris:

Multumesc! In aceeasi situatie sunt si eu. Bunica a decedat, iar bunelul e in viata. Si sunt vreo 50 de ani de cand ei au divortat.
De fapt... si certificatul de divort e un act de stare civila. Atunci ar trebui sa fac rost si de aceasta hartie.
Iata ce este scris pe site-ul Ministerului Justitiei referitor la aceasta tema: "Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români."
... Totusi... e un lucru foarte ciudat. Ce ar putea sa demonstreze certificatul de casatorie/divort? Ca in familie se respecta castitatea? Parintii mei ar putea fi nascuti si in afara casatoriei, dar cu indicarea ambilor parinti (adica bunicilor mei) in certificatul de nastere.

Este si aici un pic de adevar in ceea ce spui tu... Dar uite un caz aparte... Bunicii (Unul dintre ei desigur) tai au fost casatoriti si au divortat si dupa aia au avut alte familii si au avut alti copii printre care si unul dintre parintii tai... Vezi ce simplu se poate pierde firul... Dupa parerea mea poti gasi astfel de situatii o multime...
Offline Mihail  
#37 Postat : miercuri, 28 ianuarie 2009 23:33:09(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
Daca mama s-a nascut in Ucraina, fiind de nationalitate rusa, si respectiv adeverinta ei de nastere este emisa de autoritatile RSSUcrainene, in limba ucraineana, de culoare verde, de format vechi, aceasta adeverinta de nastere a mamei va fi primita oare la Consulat, tradusa in romana si legalizata?
Mentionez ca tata e moldovean, cu parinti care s-au nascut in Romania.
Deci se merge pe linia tatalui, insa se cere si certificatul de nastere si a mamei, nu-i asa?
Offline .......  
#38 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 11:51:27(UTC)
.......
Mihai, si la mine mama e ucraineanca (nationalitate ucraineasca, dar cu cetatenie moldoveneasca) si parintii ei la fel, iar tata e moldovean si ca si nationalitate si ca cetatenie. Ei, in acest caz eu am mers cu actele pt redobandirea cetateniei pe linia tatalui si doar am prezentat si certificatul de nastere al mamei mele si actul lor de casatorie cu tata. Actele buneilor le-am luat de pe linia tatalui (fara bunei de pe linia mamei). Asta iti spun sigur ca nu este nici o problema. Eu am depus asa actele in 2005, ulterior am mai completat, m-am mai interesat de dosar si mi-au zis ca dosarul este ok si este la comisie. Asa ca eu zic sa traduci actele mamei tale si sa le atasezi la dosar fara nici o frica, daca buneii din partea tatalui tau indeplinesc cerintele necesare depunerii dosarului tau. Mult succes !
Offline fratre  
#39 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 15:39:18(UTC)
fratre
tantan a scris:
Mihai, si la mine mama e ucraineanca (nationalitate ucraineasca, dar cu cetatenie moldoveneasca) si parintii ei la fel, iar tata e moldovean si ca si nationalitate si ca cetatenie. Ei, in acest caz eu am mers cu actele pt redobandirea cetateniei pe linia tatalui si doar am prezentat si certificatul de nastere al mamei mele si actul lor de casatorie cu tata. Actele buneilor le-am luat de pe linia tatalui (fara bunei de pe linia mamei). Asta iti spun sigur ca nu este nici o problema. Eu am depus asa actele in 2005, ulterior am mai completat, m-am mai interesat de dosar si mi-au zis ca dosarul este ok si este la comisie. Asa ca eu zic sa traduci actele mamei tale si sa le atasezi la dosar fara nici o frica, daca buneii din partea tatalui tau indeplinesc cerintele necesare depunerii dosarului tau. Mult succes !

E nevoie sa prezinti si ceritificatul de nastere al celuilalt parinte (in cazul tau al mamei)?? Pentru ce?? Nu inteleg...
Offline Mihail  
#40 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 16:49:32(UTC)
Mihail
fratre a scris:
tantan a scris:

E nevoie sa prezinti si ceritificatul de nastere al celuilalt parinte (in cazul tau al mamei)?? Pentru ce?? Nu inteleg...

Pai se solicita actele de stare civila a parintilor si a bunicilor, nu-i asa? Think
Offline VADIM  
#41 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 16:55:02(UTC)
VADIM
Ai perfecta dreptate Mihail...
Offline Mihail  
#42 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 17:02:12(UTC)
Mihail
tantan a scris:

Ma intereseaza in special daca adeverinta de nastere, aia de format vechi, de culoare verde sovietica, eliberata de autoritatile RSSU merge? sau trebe de prezentat vreun duplicat de format nou?
Si daca merge, atunci, copia tradusa la un traducator din MD si autentificata la un notar din MD poate fi anexata la cererea de redobandire? sau trebe sa fie tradusa la vreun traducator din Ucraina, legalizata si APOSTILATA pe la Ministere de Justitie a Ucrainei sau de Externe a Romaniei? Think
Offline VADIM  
#43 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 17:51:37(UTC)
VADIM
Mihail a scris:
tantan a scris:

Ma intereseaza in special daca adeverinta de nastere, aia de format vechi, de culoare verde sovietica, eliberata de autoritatile RSSU merge? sau trebe de prezentat vreun duplicat de format nou?
Si daca merge, atunci, copia tradusa la un traducator din MD si autentificata la un notar din MD poate fi anexata la cererea de redobandire? sau trebe sa fie tradusa la vreun traducator din Ucraina, legalizata si APOSTILATA pe la Ministere de Justitie a Ucrainei sau de Externe a Romaniei? Think

Cel mai bine si indicat este sa mergi la Consulatul Romaniei de la Chisinau si sa intrebi personal aceste mici nuante...
Offline derek1983  
#44 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 18:01:41(UTC)
derek1983
VADIM a scris:
Mihail a scris:
tantan a scris:

Cel mai bine si indicat este sa mergi la Consulatul Romaniei de la Chisinau si sa intrebi personal aceste mici nuante...

Merge tradus si legalizat in MD la notar, Nu e problema , merge facut si in Ucraina la notar. Actele nu trebuiesc supralegalizate nici pt cele din MD nici pt cele din Ucraina. Romania are tratat de recunoastere reciproca a actelor intocamite de notarii tarilor MD si Ucraina
Offline Mihail  
#45 Postat : joi, 29 ianuarie 2009 20:22:52(UTC)
Mihail
derek1983 a scris:
VADIM a scris:
Mihail a scris:
tantan a scris:

Merge tradus si legalizat in MD la notar, Nu e problema , merge facut si in Ucraina la notar. Actele nu trebuiesc supralegalizate nici pt cele din MD nici pt cele din Ucraina. Romania are tratat de recunoastere reciproca a actelor intocamite de notarii tarilor MD si Ucraina

Merci mult de sfaturi :)
Offline fratre  
#46 Postat : vineri, 30 ianuarie 2009 01:26:30(UTC)
fratre
Mihail a scris:
fratre a scris:
tantan a scris:

Pai se solicita actele de stare civila a parintilor si a bunicilor, nu-i asa? Think

Tantan, doar ai prezentat certificatul de nastere al mamei? (Adica fara sa depui si copia legalizata?) Dar... in unele cazuri (de exemplu daca mama s-a nascut in Ucraina) certificatul de nastere poate sa fie in alta limba (ucraineana, rusa...) si nu poti sa-l prezinti fara traducere.
Shame on you Imi permit iarasi sa citez ceea ce este scris pe site-ul Ministerului Justitiei in aceasta privinta: "Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;"
Adica: ascendentii se iau doar pe o singura linie (in cazul vostru ce a tatalui) si anume cea care ii reprezinta pe fosti cetateni romani. Oare mai trebuie sa prezinti si certificatul de nastere al ascendentului parintii caruia nu au fost cetateni romani (de exemplu al mamei, care s-a nascut la fel ca si parintii ei in Ucraina)?
Va rog sa ma corectati daca inteleg eu gresit extrasul respectiv din lege.
Apropos: In lege nu e scris ca trebuie sa prezinti toate actele in original si in copie... si nu doar in copie.

Editeaza de catre utilizator vineri, 30 ianuarie 2009 01:35:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#47 Postat : vineri, 30 ianuarie 2009 12:52:06(UTC)
.......
Nu FRATRE, eu am depus copia tradusa si legalizata a certificatului de nastere a mamei. Tu ai 2 parinti (mama si tata), iei dupa aia o singura linie (mama tatalui si tatal tatalui). Deci tre sa prezinti actele de stare civila a tuturor acestor persoane implicate. Dar repet, eu am depus actele acum ceva ani. Poate s-a mai schimbat ceva intre timp. Eu daca as fi in locul tau si as avea o problema legata de vreun act, as sacrifica o bucata de zi si as merge personal la informatii sa intreb. Oricum, faptul ca sunt necesare actele ambilor parinti, mie nu mi se pare lipsit de logica.
Offline VADIM  
#48 Postat : vineri, 30 ianuarie 2009 13:17:11(UTC)
VADIM
Salut fratre,

Uite iti dau sfatul cel mai bun si cel mai simplu (din experienta mea cu toata birocratia din Romania si anume cu cei de la Directia de Cetatnie):

Cand esti in fata functionarului public de la Directia de Cetatenie, este mai bine sa ai "mai multe" acte la tine decat mai putine pentru ca functionarul respectiv sa constate dosarul complet...

Fa-ti toate actele (nu cred ca ar costa sume atat de importante - fata de respingerea dosarului tau, mult timp pierdut, NERVI care sunt mult mai importanti decat banii si cel mai important linistea sufleteasca...) chiar si cele care esti in dubii! PAZA BUNA TRECE PRIMEJDIA REA...
Offline fratre  
#49 Postat : vineri, 30 ianuarie 2009 23:14:10(UTC)
fratre
Tantan si VADIM, mersi frumos pentru sfaturi :)
Problema mea e un pic de alt gen. Eu vreau sa obtin cetatenia in baza actelor de stare civila ai ascendentilor de pe linia mamei (asa e mai simplu pentru mine). Certificatul de nastere al tatalui meu exista insa... stampila de pe el e aproape nelizibila. As putea sa fac rost de duplicat... dar aceasta ar dura prea mult (poate chiar 1-2 luni de zile!, deoarece tata s-a nascut peste hotare).
Si... mai am o intrebare. E posibil ca dosarul o data depus la consulat sa fie returnat din Romania pe motiv ca lipseste vreun act? Mai exact vreau sa intreb daca vi s-a intamplat aceasta voua sau ati auzit ca a patit-o alt cineva? Ar fi penibil sa intreb pe cineva din consulat despre aceasta... ma intelegeti?

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 31 ianuarie 2009 03:56:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cornelush  
#50 Postat : miercuri, 18 februarie 2009 17:03:57(UTC)
cornelush
Postari: 11
Nu va suparati, stie cumva cineva la ce sector de politie din Bucuresti se poate ridica Cazierul Judiciar, mai clar, sa l ridice o persoana pe numele caruia am facut Procura notariala?
este vre o sectie speciala pu asa cazuri?
sau la orice sector de politie...
Merci anticipat!
Utilizatori pe tema
20 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.