Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline dumitrubostan  
#1 Postat : marți, 25 iunie 2013 01:17:42(UTC)
Nivel: Incepator
dumitrubostan
Postari: 1
Locatia: Chisinau, Moldova
Stimati forumisti,

am si eu urmatoarea intrebare: la momentul depunerii dosarului eram casatorit. Intre timp, am divortat.

Cateva zile in urma, am devenit si eu cetatean al Romaniei si in mod firesc, tre sa fac certificatul e nastere. Intrebare: transcrierea o fac doar pentru certificatul de nastere sau este obligatoriu sa mai transcriu si actele de stare civila(casatorie+divort)?

Merci anticipat.
Offline mcostel  
#2 Postat : marți, 25 iunie 2013 10:49:12(UTC)
mcostel
Postari: 2
dumitrubostan,

Eu la fel am fost in situatia ta si pot sa-ti raspund, faci doar transcrierea cert. de nastere aici la Chisinau sau la Bucuresti. Dupa ce ai transcris CN aplici "mentiunea de divort" se face doar la Bucuresti, se aplica pe verso CN romanesc, apoi cu mentiunea mergi la consulat sau centre judetene si perfectezi pasaportul. Nu mai ai nevoie sa transcrii cert. de casatorie.
Offline bc  
#3 Postat : marți, 25 iunie 2013 11:23:50(UTC)
Nivel: Membru Avansat
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Dacă în fișa buletinului de identitate nu-i nici o mențiune despre căsătorie sau desfacerea căsătoriei, cred că poți în genere să omiți transcrierea certificatului de căsătorie și aplicarea mențiunii de divorț.
Offline dolce-vitta  
#4 Postat : joi, 27 iunie 2013 13:47:38(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Originally Posted by: dumitrubostan Go to Quoted Post
Stimati forumisti,

am si eu urmatoarea intrebare: la momentul depunerii dosarului eram casatorit. Intre timp, am divortat.

Cateva zile in urma, am devenit si eu cetatean al Romaniei si in mod firesc, tre sa fac certificatul e nastere. Intrebare: transcrierea o fac doar pentru certificatul de nastere sau este obligatoriu sa mai transcriu si actele de stare civila(casatorie+divort)?

Merci anticipat.

Dupa ce transcrieti certificatul de nastere pe verso se face mentiunea de divort..cert de casatorie nu se transcrie daca sunteti divortat
Offline dolce-vitta  
#5 Postat : joi, 27 iunie 2013 13:49:33(UTC)
dolce-vitta
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Dacă în fișa buletinului de identitate nu-i nici o mențiune despre căsătorie sau desfacerea căsătoriei, cred că poți în genere să omiți transcrierea certificatului de căsătorie și aplicarea mențiunii de divorț.

da destepti mai suntem...cind depui la pasaport depui copia buletinului de identitate si in fisa este stampila casatorit sau divortat..
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
bc
Offline bc  
#6 Postat : joi, 27 iunie 2013 14:22:52(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
da destepti mai suntem...cind depui la pasaport depui copia buletinului de identitate si in fisa este stampila casatorit sau divortat..

Dumneavoastră aveți "deșteptometru"?

Vă mulțumesc pentru reacție.

Argumentez poziția mea: am menționat "că dacă nu este nici o mențiune în fișă despre căsătorie sau divorț".
Omul a depus dosarul când nu era căsătorit, posibil să nu trecut nici ștampilă în fișă (CĂSĂTORIE ÎNREGISTRATĂ).
Offline dolce-vitta  
#7 Postat : marți, 2 iulie 2013 15:46:28(UTC)
dolce-vitta
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Dumneavoastră aveți "deșteptometru"?

Vă mulțumesc pentru reacție.

Argumentez poziția mea: am menționat "că dacă nu este nici o mențiune în fișă despre căsătorie sau divorț".
Omul a depus dosarul când nu era căsătorit, posibil să nu trecut nici ștampilă în fișă (CĂSĂTORIE ÎNREGISTRATĂ).

din moment ce este inregistrata casatoria in fisa buletinului se pune stampila vrei nu vrei unde este stipulat cind v-ati casatorit si cu cine..presupunem ca nu vrei sa faci mentiunea de divort..atunci reiese ca trebuie sa transcrii certificatul de casatorie..mai mult daca de cind a depus dosarul au aparut careva modificari adica casatorie ,nasterea copilului, schimbarea adresei trebuie sa trimiti copia legalizata a actului la ANC..chear daca in dosar figureaza fisa fara stampila la moment cin o sa transcrie certificatul de nastere in fisa la moment este deja stampila si oricum e alegerea lui daca vrea sa depuna conform legii sau cum vrea el

Editeaza de catre utilizator marți, 2 iulie 2013 15:48:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline spascal  
#8 Postat : marți, 16 iulie 2013 20:27:42(UTC)
spascal
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Salut tuturor!
In cat timp la Bucuresti se face mentiunea de divort pe versoul certificatului de nastere?
Oare e posibil de facut aceasta mentiune in centrele judetene (conform legii noi)? Daca da - in cat timp oare? Pe site-ul Directiei Locale de Evidenta a Persoanelor municipiul Iasi, spre exemplu, nu scrie nimic despre aceasta mentiune!

Editeaza de catre utilizator marți, 16 iulie 2013 20:28:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline annnna  
#9 Postat : miercuri, 17 iulie 2013 21:34:44(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Asteptam normele de aplicare a noii legi, asa vom stii daca mentiunea de divort se poate aplica si in centrele judetene. Daca stii mai multe date, ne poti informa
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.