Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline neraducanu  
#1 Postat : joi, 11 aprilie 2013 02:46:43(UTC)
Nivel: Incepator
neraducanu
Postari: 2
Locatia: bucuresti
Salut,
Sunt cetatean al Federatiei Ruse,detin "permis de sedere pe termen lung -CE"eliberat de autoritatile romane.
Stiam ca pot calatori in UE fara viza in afara de uk,denmark and Ireland(in baza directive 109/2003 CE)+ghidul cetateni statelor terte publicat pe site-ul official O.R.I....
Mi-am luat bilet de avion dus-intors pentru Milano +cazare (doar ptr un weekend)
Mare surpriza ma astepta la otopeni,nu m-au lasat sa urc in avion,spunandu-mi ca am nevoie de viza pentru a intra in Italia,si nu pot calatori in UE doar daca eram casatorita si insotita de cetateam roman...compania este Wizz Air...Am pierdut banii si pe avion si pe hotel +timp +nervi...Am email de la consulatul Italien in care scrie ca NU AM nevoie de viza cu permisul meu de sedere...Iar angajatul de la vWizzAir mi-a spus ca nu il intereseaza,ca el are un program dat de unguri-WizzAir din care se rezulte ca nu pot sa am access la bord....Si am fost nevoita sa parasesc aeroportul...
Am scris reclamatie la wizz air-0 raspuns
Solvit-0 raspusn
Minesterul afacerilor Externe-sa comunic consulatul Italiei
Serviciul Europa.eu-a scris ca directiva 109/2003/CE prin care eu resident pe termen lung ma pot muta in al doilea stat membru,nu imi da automat voie sa intru in UE ca si tourist...
ORI la telefon mi-a spus ca am drept de a calatori in UE

cine si ce experienta are?
Multumesc
Offline neraducanu  
#2 Postat : joi, 11 aprilie 2013 02:49:07(UTC)
neraducanu
Postari: 2
Locatia: bucuresti
Confused
Offline WOA  
#3 Postat : vineri, 19 aprilie 2013 02:06:41(UTC)
WOA
Postari: 1
Locatia: Bucuresti

Alte cazuri similare au fost înregistrate. sunt prea multe inconsecvente cu legislatia UE. Ce e cel mai trist este ca nimeni nu si-a cerut scuze de la dvs pentru situatia creata nici macar sa va raspunda (SOLVIT-WIZZAIR). Din cate stiu Directiva 2008/34/ce este foarte clar adica puteti calatori prin UE numai daca sunteti insotita de sotul (Cetatean Roman sau UE) pentru ca am fost in ungaria, germania, franta, e.t.c fara probleme dar insotit de sotia Mi se pare ca aceasta directiva este singura directiva in sistemul al WiZZAIR. In ceea ce priveste directiva 109/2003 CE sunt sigur ca a intrat in vigoare in Romania dar nu sunt sigur ca a intrat in vigoare in alte state membre ale Uniunii Europene. De mai jos sunt niste link-uri cu aceeasi situatie.

1. http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_312535/rezidenta-permanenta-pentru-membru-de-familie-cetetean-roman.html#axzz2QqwuXkw7

2. http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_334965/avocatnet.html#axzz2QqwuXkw7

Toate cele bune.

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.