Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline sprngtmnschwtz  
#1 Postat : joi, 21 februarie 2013 23:45:51(UTC)
Nivel: Incepator
sprngtmnschwtz
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Dupa ce tatal meu a dat juramantul de credinta, a primit hartia galbena unde sunt si eu scris ca fiind copil minor, dar nu ne-am grabit mult sa mi se faca si mie buletin sau pasaport, insa acum sunt major si as vrea sa intreb daca e necesar sa ma programez aparte pentru juramant sau inca e valabil acesta unde sunt scris ca minor? Si as mai vrea sa intreb daca e posibil sa trec vama fara viza (sunt din R. Moldova) cu aceasta hartie sau faptul ca sunt scris acolo ca minor incurca totul? Multumesc anticipat.
Offline dorinescu  
#2 Postat : luni, 25 februarie 2013 20:41:56(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dorinescu
Postari: 153
A fost multumit de: 84 -ori in postarea 33
Locatia: Italia(Florenta)-Cernauti-Chisinau
Originally Posted by: sprngtmnschwtz Go to Quoted Post
Dupa ce tatal meu a dat juramantul de credinta, a primit hartia galbena unde sunt si eu scris ca fiind copil minor, dar nu ne-am grabit mult sa mi se faca si mie buletin sau pasaport, insa acum sunt major si as vrea sa intreb daca e necesar sa ma programez aparte pentru juramant sau inca e valabil acesta unde sunt scris ca minor? Si as mai vrea sa intreb daca e posibil sa trec vama fara viza (sunt din R. Moldova) cu aceasta hartie sau faptul ca sunt scris acolo ca minor incurca totul? Multumesc anticipat.

Salut. Nu e nevoie sa te programezi pentru juramant, fiindca din moment ce apari in certificatul de cetatenie al tatalui, deja esti CETATEAN ROMAN!!! Trebuie mai intai sa-ti transcrii certificatul de nastere, pe baza certificatului de cetatenie al tatalui tau unde apari si tu. Apoi dupa ce primesti certificatul de nastere romanesc cu CNP, pleci in RO, la vama romana arati certificatul de cetatenie a tatalui unde apari si tu, certificatul tau de nastere romanesc si pasaportul moldovenesc, treci fara probleme (asa a procedat prietena mea, eu eram alaturi, asa ca am observat tot procesul).
Nustiu precis daca poti trece vama numai cu certificatul de nastere a tatalui, ca sati transcrii cert. de nastere personal la Bucuresti fara intermediari. Parerea mea e ca cel mai bine sa faci procura cuiva sati transcrie certificatul de nastere, si dupa ce il obtii te duci in Romania cu pieptul deschis si inti faci orice act de care ai nevoie (pasaport\buletin)
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.