Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Zimbru2007  
#1 Postat : joi, 7 februarie 2013 11:58:28(UTC)
Nivel: Incepator
Zimbru2007
Postari: 6
Locatia: Chisinau
buna ziua

As vrea sa descriu cazul nostru poate ne ajuta cineva.
Sotia avea programare juramint in data de 26.11.2012 insa chiar in ziua accea a nascut. Eu, ca sot m-am adresat imediat la serviciul informatii ce se poate de facut in acest caz (cele 3 luni de la primirea scrisorii inca nu expirase). Mi s-a raspuns ca sotia personal trebuie sa vina sa depuna o cerere pe numele consulului, atunci cind va putea (am intrebat chiar de 2 ori daca nu are importanta cind se va apropia sotia cu cererea) si va fi reprogramata la juramint. Ieri cind s-a dus sa depuna aceasta cerere, surpriza... Scrisoare Recomandata la Bucuresti si doar asa ... si la toate argumentele ei ca sotul a fost si a intrebat... raspunsul era ca aratati persoana care va spus asta... . In fine asta este cazul, si deci avem 2 intrebari:

- S-a mai confruntat cineva cu asa problema?
- Scrisoarea recomandata se face dupa un anumit sablon ceva? Daca da unde se poate de gasit?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Editeaza de catre utilizator joi, 7 februarie 2013 11:59:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#2 Postat : joi, 7 februarie 2013 17:04:43(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
In primul rand,specifica unde sotia trebuia sa depuna juramantul.In al doilea rand,ai fost atat de naiv,ca sa-i crezi la cuvint DOBITOCII de la ambasada.Cu nesimtiti ceia trebuie sa tii relatii numai in scris,altfel te alegi cu surprizele lor.La ei cuvintele sunt vorbe goale.Acum situatie este urmatoare,trebuie sa scrii scrisoare recomandata la ANC,cu motivul temeinic,pentru a solicita termen nou pentru juramant.Cred ca nasterea este un motiv justificat pentru asta.Model de cerere nu am intalnit,scrie in forma libera pe numele presedintelui ANC,descrie situatia,anexeaza copia certificatului de nastere a copilului.Ar fi bine si vre-o copie a unui extras medical,sau ceva de genul acesta,ca a avut nevoie(copilul,mama) de ingrijire medicala.Trimeti scrisoare recomandata la ANC,si astepti de la ei scrisoare cu permisiunea de depunere a juramantului.Acum trebuie numai rabdare si timp.Procesul poate dura fooooooarte mult timp,pana la 1,5 an.Cu toate autoritatile romane du relatiile, numai in scris.Scrii petitii in doua exemplare,daca depui personal.Ceri sa-ti treaca numarul de intrare pe exemplarul tau,stampile,iscalituri si asa mai departe.Pastrezi toate bonurile de la scrisori recomandate cu avizuri de primire.Eu am luptat cu birocratia romana si fara dovezi,nu poti ceva sa demonstrezi.Bafta si multa rabdare.
Offline Zimbru2007  
#3 Postat : joi, 7 februarie 2013 21:37:53(UTC)
Nivel: Incepator
Zimbru2007
Postari: 6
Locatia: Chisinau
Mersi mult de rapuns.

P.S. Sotia trebuie sa depuna la juramintul la Chisinau.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.