Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Vit123  
#1 Postat : luni, 21 ianuarie 2013 14:20:18(UTC)
Nivel: Incepator
Vit123
Postari: 3
Locatia: Orasul din Piatra Alba
Oameni buni, hai de la bun inceput se clarificam procedura de urgentare pentru toata lumea de la forum.
In primul rind am niste intrebari care(eu am de gind) sunt interesante pentru toti!

1. Cind putem sa scriem cerere de comunicarea starea dosarului?

2. Cind putem sa scriem cerere de urgentage, care conditiile trebuie sa fie indeplenite pentru ca cerere sa fie luata in coniderare. Care este modelul cererii pentru cei care nau avut permis de sedere in Romania?

3.Am auzit ca poate se scrie o plingere de urgentare la parlamentul Roman la deputat care se preocupa cu diaspora Romana din Republica Moldova. Si apoi deputatul face apel parlamentar la ANC?
http://www.cdep.ro/interpel/2012/i9405A.pdf
Cineva poate se clarifica situatia cu aceasta posibilitate?

Pot sa spun de la experienta mea.
Eu am pus cererea la 20.07.2012 si la inceputul lunei septembrie 2012 a trimis o scrisoarea recomandata la ANC. Raspunsul a venit in Noiembrie, in raspuns au fost numarul dosarul meu si explicatie ca procedurile dureaza.
Si cind aufost greu de asteptat raspunsul cu nr, am trimis si e-mail, intro o saptamina am primit raspunsul cu acelasi numarul ca si apoi la scrisoare pe hartie.
http://s017.radikal.ru/i...1301/d4/67242d07a5c2.jpg
Ieri a trecut 6 luni de la depunerea dosarului in Chisinau, vreau sa scriu cerere de urgentage, sau plingere la deputat representant al diasporei.
Dati idee.
Offline ioanalupu_26  
#2 Postat : luni, 21 ianuarie 2013 16:21:50(UTC)
Nivel: Membru
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: Vit123 Go to Quoted Post
Oameni buni, hai de la bun inceput se clarificam procedura de urgentare pentru toata lumea de la forum.
In primul rind am niste intrebari care(eu am de gind) sunt interesante pentru toti!

1. Cind putem sa scriem cerere de comunicarea starea dosarului?

2. Cind putem sa scriem cerere de urgentage, care conditiile trebuie sa fie indeplenite pentru ca cerere sa fie luata in coniderare. Care este modelul cererii pentru cei care nau avut permis de sedere in Romania?

3.Am auzit ca poate se scrie o plingere de urgentare la parlamentul Roman la deputat care se preocupa cu diaspora Romana din Republica Moldova. Si apoi deputatul face apel parlamentar la ANC?
http://www.cdep.ro/interpel/2012/i9405A.pdf
Cineva poate se clarifica situatia cu aceasta posibilitate?

Pot sa spun de la experienta mea.
Eu am pus cererea la 20.07.2012 si la inceputul lunei septembrie 2012 a trimis o scrisoarea recomandata la ANC. Raspunsul a venit in Noiembrie, in raspuns au fost numarul dosarul meu si explicatie ca procedurile dureaza.
Si cind aufost greu de asteptat raspunsul cu nr, am trimis si e-mail, intro o saptamina am primit raspunsul cu acelasi numarul ca si apoi la scrisoare pe hartie.
http://s017.radikal.ru/i...1301/d4/67242d07a5c2.jpg
Ieri a trecut 6 luni de la depunerea dosarului in Chisinau, vreau sa scriu cerere de urgentage, sau plingere la deputat representant al diasporei.
Dati idee.

Eu am in februarie un an de la depunere si inca nimic.Sunt o multime de oameni care au depus dosarele in 2011 si inca nu au aparut in ordine.Dar la viteza cu care emit ei ordine nu prea cred ca o sa apar curind.Dar din chite eu stiu urgentare nu exista dechit sa apelez la un avocat si sa dai ANC-ul in judecata ca nu respecta termenul de 5 luni.
Offline Vit123  
#3 Postat : luni, 21 ianuarie 2013 23:27:46(UTC)
Vit123
hai sa facem apel collectiv la judecatoria, daca sa face asa ceva in practica judecatoreasca a Romaniei...sa punem ANC pe ghenunchi cu metodele legale impreuna...cit eu am inteles multa lumea asteapta cetatenie si un an si mai multe, dar ANC nu prea respecta ordinele si legislatie emisa de guvern si aprobata de parlament Roman.
Cineva stie un avocat bun si cinstit cu cine sa poate de facut treaba?
Offline Vit123  
#4 Postat : vineri, 25 ianuarie 2013 01:51:13(UTC)
Vit123
cum să scrie o cerere pentru a accelera procedura? La cine, cind si cum au ajutat cerere? Cum a accelerat resultatul?
Прошу прощения за ошибки, Румынский мой второй язык, подскажите как ускорить получение приказа, куда обращаться, куда писать, может быть нанять адвоката?
Какие есть идеи?!
Offline vitass098  
#5 Postat : vineri, 25 ianuarie 2013 22:24:33(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Vit123 Go to Quoted Post
cum să scrie o cerere pentru a accelera procedura? La cine, cind si cum au ajutat cerere? Cum a accelerat resultatul?
Прошу прощения за ошибки, Румынский мой второй язык, подскажите как ускорить получение приказа, куда обращаться, куда писать, может быть нанять адвоката?
Какие есть идеи?!

vit123 esti cam pre-a nerabdator.Nu a trecut macar 5 luni de cand dosarul tau a ajuns la ANC si faci atata panica.Dosarul depus la ambasadele din Moldova,ajunge la ANC peste o luna la Bucuresti,in cel mai bun caz.Anume din data de inregistrare la secretariatul ANCului se numara termenul.Scrie scrisori de urgentare,nu scrie,lucrurile vor merge asa cum vor merge la toti oamenii de rand.Doar nu esti cu stea in frunte,si nu esti fiul ministrului de externe.Sfatul meu sezi cuminte pana in septembrie-octombrie 2013 si nu irosi aburi.Daca asa tare te intereseaza starea dosarului,treci din trimestru in trimestru,personal pe la ANC si vei vedea pe loc situatia.Asta-i pentru ca sa nu astepti cu lunile acelasi raspuns.Avocat poti sa-ti iai daca ai o suma rotunda de ,,epuri,,.Poate vei reusi sa castigi o luna-doua din termen,da avocatul vre-o 500-1000 nu de lei.Daca ai bani,poftim incearca.Cand se vor emite ordine pentru cei din 2013 innaintea ta,atunci poti sa te ingrijorezi.Pana atunci,relaxseazate.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline rymbu  
#6 Postat : vineri, 1 februarie 2013 10:33:57(UTC)
rymbu
Postari: 7
eu am depus in mai 2010 si pina acum nici un raspuns. aveti un pic de rabdare :D cum am avut-o si eu :)
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.