Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Constant T  
#1 Postat : duminică, 20 ianuarie 2013 17:13:59(UTC)
Nivel: Membru
Constant T
Postari: 14
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
Tot mai multe zvonuri sustin ca procurorii care ancheteaza dosarul penal 710/P/2011 vor finaliza curand ancheta si vor trimite dosarele suspendate inapoi la ANC. Personal, am dubii. Am pus intrebarea la comunicatorul de presa al ANC care mi-a raspuns textual : «
Dosarele suspendate, ca urmare a instrumentarii dosarului 710/P/2011, nu au fost introduse pe rolul Comisiei pentru Cetatenie, PICCJ necomunicandu-ne nici o solutie cu privire la solutionarea dosarului penal.”

Problema mai grava va fi, insa, dupa intoarcere dosarelor. Aici, sunt urmatoarele ipoteze:

1) Cei care au fost gasiti pe listele unor intermediari retinuti sau anchetati, pot fi acuzati de complicitate la corupere activa.
2) Cei la care se va dovedi ca aveau, in dosar, falsuri precum declaratiile, cererea de redobandire a cetateniei pot fi acuzati de instigare la fals si uz de fals.
3) Cei care nu se incadreaza in categoriile de mai sus, dar nu au dovada depunerii personale, pot primi refuz pe baza incalcarii art 13 din legea 21/1991.Dupa sase luni, mai pot sa depuna o alta cerere cu asteptarea de rigoare a solutionarii ei.
Ideal va fi sa va cautati un avocat bun care sa va apere interesele si sa beneficiati de vechimea dosarului déjà existent.
Un ultim zvon : In jur de 15 feburarie se aude ca s-ar da o ordonanta a Guvernului prin care Legea cetateniei sa sufere modificari in RAU.
Acest ultim zvon e mai credibil pentru ca era firesc ca actuala putere de la Bucuresti sa-i « rasplateasca » pe moldovenii care l-au votat majoritar pe dl. Basescu. Putem sa ne dam seama si dupa frecventa aparitiei ordinelor, mult mai mica decat pana in vara trecuta…
Scrieti-mi pe mail (const_be@yahoo.fr), nu ca sa va ajut, dar pentru informatii…

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 ianuarie 2013 17:16:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Constant T  
#2 Postat : luni, 21 ianuarie 2013 13:53:44(UTC)
Nivel: Membru
Constant T
Postari: 14
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
Cam ciudat ca, dupa zeci de vizualzari, sa nu fie niciun comentariu. Poate postarea este "unfriendly" cum este considerat autorul. Imi cer scuze, dar asta e realitatea trista...

Editeaza de catre utilizator luni, 21 ianuarie 2013 13:54:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.