Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline AnnaT  
#1 Postat : marți, 6 noiembrie 2012 13:08:29(UTC)
Nivel: Incepator
AnnaT
Postari: 2
Buna ziua!
Voi fi recunascatoare daca ma poate consulta cineva in privinta obtinerii cetateniei Romane la nastere. Eu am dubla cetatenie Moldo-Romana cu domiciliul in Chisinau si Bucuresti. Sotul meu este moldovean.
Nasterea copilului va avea loc in Moldova.
Cum are trebui sa procedez ca copilul nostru sa obtina cetatenie Romana la nastere?

Multumesc anticipat!
Cu mult respect,
Ana
Offline arsen  
#2 Postat : marți, 6 noiembrie 2012 22:39:11(UTC)
Nivel: Membru
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
In primele 10 zile de la nastere cu certificatul copilului de la maternitate care til dau, il trimiti pe sotul tau la ambasada fara inscriere fara nimic, o sai permita sa depuna actele deja si ale tale toate o sa fie gratis daca te duci dupa aceste 10 zile vei plati 110 euro.
thanks 1 utilizator a multumit arsen acest post util.
Offline Cezar  
#3 Postat : miercuri, 7 noiembrie 2012 13:00:21(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: arsen Go to Quoted Post
In primele 10 zile de la nastere cu certificatul copilului de la maternitate care til dau, il trimiti pe sotul tau la ambasada fara inscriere fara nimic, o sai permita sa depuna actele deja si ale tale toate o sa fie gratis daca te duci dupa aceste 10 zile vei plati 110 euro.

15 zile
Dupa acest termen ii vor trimite la Bucuresti daca nu ma gresesc
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline list_2006  
#4 Postat : joi, 8 noiembrie 2012 12:19:39(UTC)
list_2006
Locatia: Dubai
Arsen si Cezar va multumesc mult!
Offline carolinacri  
#5 Postat : miercuri, 13 martie 2013 16:07:00(UTC)
carolinacri
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Buna ziua.. spuneti-mi, va rog, care-i data limita de depunere a cererii pentru a primi alocatii pentru copii?…Auzisem ca e obligatoriu sa depui cererea pina copilul implineste 1 an… In martie am depus juramintul pentru redobindirea cetateniei romane… Acum facem transcrierea certificatelor, dupa care dau la bulletin roman…. Intrebarea mea e: daca nu reusesc pina in august (in august 2012 s-a nascut al 2-lea copil) sa depun cererea, mai primim alocatia de 200 RONI, ori raminem cu cea de 42 RONI? Am doi copii… Unul de 2 ani si 9 luni, altul de 7 luni…. Multumesc mult….
Offline bibigon  
#6 Postat : miercuri, 20 martie 2013 12:04:32(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Salut la toata lumea!
Am si eu cateva intrebari referitor la certificate de nastere pentru copii.
Sotia are resedinata in Brasov, dar sta la Chisinau. In vara urmeaza sa nasca la Chisinau. Rog pe cei competenti sa imi spuna cum se poate face cu certificatul de nastere a copilului se poate face la Brasov sau doar la Bucuresti (daca vreau sa-l fac lin Romania)
Merci anticipat
PS: Sau poate este mai bine ca sa nu ma complic si sa fac transcrierea in Chisinau, intreb de aceasta situatie pentru ca sunt angajat in Romania si vreau sa primesc indemnizatie de crestere a copiilor

Editeaza de catre utilizator miercuri, 20 martie 2013 12:13:01(UTC)  | Motiv: Completare

Offline dolce-vitta  
#7 Postat : miercuri, 20 martie 2013 12:50:23(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
Originally Posted by: bibigon Go to Quoted Post
Salut la toata lumea!
Am si eu cateva intrebari referitor la certificate de nastere pentru copii.
Sotia are resedinata in Brasov, dar sta la Chisinau. In vara urmeaza sa nasca la Chisinau. Rog pe cei competenti sa imi spuna cum se poate face cu certificatul de nastere a copilului se poate face la Brasov sau doar la Bucuresti (daca vreau sa-l fac lin Romania)
Merci anticipat
PS: Sau poate este mai bine ca sa nu ma complic si sa fac transcrierea in Chisinau, intreb de aceasta situatie pentru ca sunt angajat in Romania si vreau sa primesc indemnizatie de crestere a copiilor

certificatul copilului il faceti dupa viza sotiei adica la Brasov..asa am facut noi la copil dupa domiciliul tatalui in Romanai gratis in 1 luna
Offline sly  
#8 Postat : miercuri, 20 martie 2013 17:59:58(UTC)
sly
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Buna ziua. Am depus juramintul in luna martie curent. Degraba voi avea un copil, si as vrea sa aflu daca e posibil sa-i fac un certificat de nastere romanesc avind doar certificatul de cetatenie. Care ar fi cea mai optima varianta in caz ca nu pot. Multumesc.
Offline bibigon  
#9 Postat : joi, 16 mai 2013 11:47:52(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Salut, pentru cei care nasc in afara Romanie si vor sa faca certificat de nastere romanesc trebuie sa procedeze in urmatorul fel:
de la spital se ia adeverinta de nastere, se merge la serviciul de stare civila unde se emite un formular F-28 precum ca nu emis certificat de nastere, apoi cu toate aceste hartii si copii de la ele se merge la consulat unde se face certificat de nastere romanesc, dupa aceasta se revine la oficiul de stare civila moldoveneasca si se "transcrie" certificatul de nastere romanesc

Aceasta informatie se poate gasi si pe situl ambasadei cat si de la personalul maternitatii

Editeaza de catre utilizator joi, 16 mai 2013 11:49:32(UTC)  | Motiv: Completare

Offline marianna25  
#10 Postat : duminică, 26 mai 2013 20:38:31(UTC)
marianna25
Postari: 3
buna ziua am si eu citeva intrebari,mama mea a aparut in ordin o luna in urma,ea este divortata si la ambasada ia spus ca toate actele trebuie sa le faca la bucuresti,tot acolo ia spus ca pina in 2018 nui nici un post liber.Ca sa faca programare la bucuresti unde trebuie sa se adreseze ca trebuie sa faca,are nevoie de pasaportul rominesc urgent.Cam in cit timp se fac actele daca esti programat?
Offline AnnaT  
#11 Postat : luni, 27 mai 2013 10:04:47(UTC)
AnnaT
Buna ziua, nu am reusit sa obtinem certificatul de nastere Romanesc pentru copil, deoarece doua luni dupa nastere am stat la spital.
Va rog anticipat sa ma consultati, deoarece nu pot gasi aceasta informatie altundeva:
1. Eu - cetatean roman, cu domiciliul la Bucuresti.
Sotul - cetatean al Republicii Moldova
Copilul - 4 luni, obtine certificatul de nastere emis de oficiul de stare civila in Chisinau.
Vreau sa merg la Bucuresti sa transcriu certificatul de nastere al copilului. Ce ar trebui sa fac si unde sa ma programez? Ce documente ar trebui sa am?

2. In aceeasi situatie vreau sa transcriu certificatul nostru de casatorie. Casatoria inregistrata in Chisinau. Cum sa procedez?

Mersi mult anticipat pentu asa un site informativ!
Ana
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.