Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline rakapas  
#1 Postat : luni, 8 octombrie 2012 19:21:48(UTC)
Nivel: Incepator
rakapas
Postari: 3
Locatia: Chişinău
care ar fi beneficiile obtinerii buletinului de identitate romanesc spre exemplu daca plec la munca ca cetatean cu viza in Moldova
Offline Cezar  
#2 Postat : luni, 8 octombrie 2012 19:32:41(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: rakapas Go to Quoted Post
care ar fi beneficiile obtinerii buletinului de identitate romanesc spre exemplu daca plec la munca ca cetatean cu viza in Moldova

cum cu viza in MD?
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline rakapas  
#3 Postat : luni, 8 octombrie 2012 21:40:23(UTC)
rakapas
cetatean roman cu domiciliul in Moldova .

cer scuze nu e vorba de viza
Offline Cezar  
#4 Postat : marți, 9 octombrie 2012 11:13:01(UTC)
Cezar
cetatean roman cu domiciliul in Moldova .

cer scuze nu e vorba de viza

nu poti sa fii cu buletin RO si domiciliu in MD.
In pasaportul RO tot va fi domiciliu RO daca iti faci buletin RO.

Beneficii? nu, nu am auzit, plus ca s-au apucat de curul celora care iau la domiciliu. Penal
Offline rakapas  
#5 Postat : marți, 9 octombrie 2012 20:25:40(UTC)
rakapas
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
nu poti sa fii cu buletin RO si domiciliu in MD.
In pasaportul RO tot va fi domiciliu RO daca iti faci buletin RO.

Beneficii? nu, nu am auzit, plus ca s-au apucat de curul celora care iau la domiciliu. Penal

sa zicem ca imi fac buletin cu viza in Ro, apoi evident ca in pasaport viza tot va fi in Ro ce avantaje am in comparatie cu faptul ca imi fac doar pasaport cu dom in MD si plec la munca in ambele situatii deci diferenta? mersi
Offline Cezar  
#6 Postat : miercuri, 10 octombrie 2012 11:54:25(UTC)
Cezar
sa zicem ca imi fac buletin cu viza in Ro, apoi evident ca in pasaport viza tot va fi in Ro ce avantaje am in comparatie cu faptul ca imi fac doar pasaport cu dom in MD si plec la munca in ambele situatii deci diferenta? mersi

Nici o diferenta. Unde cer si buletinul, unde nu. Depinde la o tara la alta. Oricum sunt restrictii pentru orice fel de roman. S-a discutat mult pe tema asta aici pe forum
Offline viorica.n.grosu  
#7 Postat : vineri, 19 octombrie 2012 02:09:24(UTC)
viorica.n.grosu
Postari: 1
Locatia: Bacau, Romania
buna am si eu o intrebare va rog sa mi raspundeti divortata 2 copii decizie definitiva de divort irevocabila avem rezidenta in italia copii studia aici copii au pasport nou facut de anu trecut fiecare personal deci intrebarea ar fi pot calatori copii in romania numai cu pasaport fara sa fie nevoie sa mai facem carte de identitate?? avem rezidenta asa cum am spus si eu si copii in italia dar vreau sa stiu este obligatoriu sa fac carte de identitate romaneasca ?? pt ca eu nu am domiciliu in romania si daca cumva este obligatoriu pot face sau obliga legea sa dea declaratie pe fostu sot sa accepte copii in spatiu mentionez ca de cand am divortat de 8 ani el nu a dat nici un semn de viata nici bani ddesi in decizie de divort era scris sa plateasca pana la 18 ani pensie alimentara la copii normal ,, el nu a platit pentru ca noi eram plecati si suntem in italia de 8 ani dupa divort cam atat am avut de spus astept raspuns si va multumesc

Offline Cezar  
#8 Postat : vineri, 19 octombrie 2012 13:48:42(UTC)
Cezar
Originally Posted by: viorica.n.grosu Go to Quoted Post
buna am si eu o intrebare va rog sa mi raspundeti divortata 2 copii decizie definitiva de divort irevocabila avem rezidenta in italia copii studia aici copii au pasport nou facut de anu trecut fiecare personal deci intrebarea ar fi pot calatori copii in romania numai cu pasaport fara sa fie nevoie sa mai facem carte de identitate?? avem rezidenta asa cum am spus si eu si copii in italia dar vreau sa stiu este obligatoriu sa fac carte de identitate romaneasca ?? pt ca eu nu am domiciliu in romania si daca cumva este obligatoriu pot face sau obliga legea sa dea declaratie pe fostu sot sa accepte copii in spatiu mentionez ca de cand am divortat de 8 ani el nu a dat nici un semn de viata nici bani ddesi in decizie de divort era scris sa plateasca pana la 18 ani pensie alimentara la copii normal ,, el nu a platit pentru ca noi eram plecati si suntem in italia de 8 ani dupa divort cam atat am avut de spus astept raspuns si va multumesc

NU e obligator nimic. Pasapoartele sunt de ajuns.

Este alta nuanta. Daca tatal copiilor are drept de parinte atunci trebuie sa aveti procura de la el. In RO vor cere procura. In caz ca el e lipsit de drepturi atunci nu treb nimic.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.