Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline aurelmax  
#1 Postat : vineri, 14 septembrie 2012 10:06:40(UTC)
Nivel: Incepator
aurelmax
Postari: 2
Locatia: milano
prietena mea este din Ucraina.Actualmente este rezidenta in Italia.A depus dosarul pt cetatenia romana in ianuarie 2010,odata cu parintii ei.Nu i-a venit acasa nici o scrisoare.Abia acum aflat,de pe internet, ca se afla in Ordinul de aprobare al dosarului din aprilie.Asa ca i- a expirat termenul de depunere a juramantului.Cei de la COnsulatul din Milano i-au zis ca poate rezolva doar la Consulatul din Cernauti.Dovada ca parintii si baiatul cela mare al ei au fost acolo zilele astea si i-au programat pt juramant pe 3 octombrie.Ea mai are si un copil minor de 16 ani,ce l-a inclus si pe pe el in dosarul ei pt cetatenie.In Ordin nu apare si numele lui,se intelege ca i s-a aprobat si lui automat odata cu al mamei,sau nu?daca da trebuie sa se prezinte si el la juramant odata cu mama sa sau nu e nevoie?El se afla acum in Italia.Numele traduse gresit mai pot fi modificate ulterior?La ucrainieni Gheorghe se scrie Hoerhii!!!Multumesc!
Offline vitass098  
#2 Postat : vineri, 14 septembrie 2012 11:57:17(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Numai scrisoare recomandata la ANC Bucuresti,cu cerere de reprogramare a juramantului.Trebuie si motiv temeinic,adica dovada ca nu a primit scrisoarea.La juramant,copilul minor nu trebuie sa se prezinte,el primeste odata cu mama.
Offline aurelmax  
#3 Postat : sâmbătă, 15 septembrie 2012 09:25:15(UTC)
Nivel: Incepator
aurelmax
Postari: 2
Locatia: milano
Multumesc vitass098!Deci la juramant nu trebuie sa fie si copilul,dar la primirea pasaportului?Prietena mea merge zilele astea la Cernauti sa se programeze pt juramant,apoi se intoarce dupa juramant inapoi in Italia.Nu ar putea cere ca pasaportul sa-l primeasca aici la Consulatul din Milano?atat ea cat si copilul ei?
Offline vitass098  
#4 Postat : sâmbătă, 15 septembrie 2012 13:33:53(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
La pasaport copilul trebuie numai cand depune actele,pentru a fi fotografiat.La ridicare,el nu trebuie.Pasaportul cred ca poate perfecta la Milano.Principalul este transcrierea cert.de nastere,casatorie.Las-o sa se intereseze la consulatul din Milano,daca ofera asa servicii.Din cate stiu nu toate consulatele transcriu certificatele.Daca ceva,va trebui sa depuna dupa juramant la Cernauti,pentru transcriere,si dupa asta sa se intoarca la Italia.Sau sa depuna cineva prin procura,in locul ei.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.