Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline timofeevna  
#1 Postat : luni, 13 august 2012 10:07:11(UTC)
Nivel: Membru
timofeevna
Postari: 17
Locatia: Chişinău, Dosar depus la Chişinău 13.08.2012
Vă salut stimaţi forumişti!

Astăzi cu Doamne ajută am depus şi eu la Chişinău dosarul pentru redobândire. Domnişoara de la ghişeu a zis că totul e în regulă cu excepţia unui moment:

Bunelul meu este în viaţă. În toate actele sale figurează cu numele Ivan. Aveam un certificat de naştere de tip sovietic pe care scria (povtornoe), cu numele Ivan. Însemna asta că ar fi avut încă un certificat de naştere, dar care în mod miraculos a dispărut. Cei de la arhivă l-au găsit în registre că el de fapt era Ioan, şi la numele de familie în loc de Cotun, era CotunA. Astfel, mi s-a eliberat un certificat de schimbare a numelui din Cotuna Ioan în Cotun Ivan. În al său certificat de naştere e deja Cotun Ivan dar cu părinţii săi - Cotuna.

Respectiv d-ra de la ghişeu a zis că primeşte dosarul meu, dar e convinsă că va fi considerat ca unul incomplet, deoarece în România nu se recunosc astfel de certificate cu schimbări. Poate a numelui - da, dar nu şi a prenumelui. Cică asta se face doar prin judecată.

Cine a avut cazuri similiare? Vă rog, povestiţi-mi experienţa şi bucuraţi-mă că a mers cu un astfel de certificat Blushing şi deja aveţi paşaportul în mână!

Vă mulţumesc anticipat pentru răbdare!
Offline Tatykara  
#2 Postat : luni, 13 august 2012 15:13:31(UTC)
Nivel: Incepator
Tatykara
Postari: 8
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Locatia: chisinau
Salut,
eu am depus dosarul la Bucuresti . Aveam certificat de schimb al numelui si patronimicului si mi-au primit dosarl fara probleme. Dar peste un an de zile am primit o scrisoare ca trebuie sa complectez dosarul cu alte acte. Situatia mea a fost un pic diversa, era legata de patronimic. Conform Legislatiie RM schimbarea de nume si patronimic a fost posibila, dar conform legislatiei Ro eu patronimicul nu puteam sa-l schimb. Deci ei asta nu au inteleso si dosarul a fost clasificat ca incomplet. Daca ceva va lipsi ei iti vor scri atunci cand dosarul intra in examinare si iti dau termen de vreo 2 luni ca sa complectezi dosarul cu actele cerute de ei.
thanks 2 au multumit acest post util Tatykara.
Offline timofeevna  
#3 Postat : marți, 14 august 2012 11:17:01(UTC)
timofeevna
Originally Posted by: Tatykara Go to Quoted Post
Salut,
eu am depus dosarul la Bucuresti . Aveam certificat de schimb al numelui si patronimicului si mi-au primit dosarl fara probleme. Dar peste un an de zile am primit o scrisoare ca trebuie sa complectez dosarul cu alte acte. Situatia mea a fost un pic diversa, era legata de patronimic. Conform Legislatiie RM schimbarea de nume si patronimic a fost posibila, dar conform legislatiei Ro eu patronimicul nu puteam sa-l schimb. Deci ei asta nu au inteleso si dosarul a fost clasificat ca incomplet. Daca ceva va lipsi ei iti vor scri atunci cand dosarul intra in examinare si iti dau termen de vreo 2 luni ca sa complectezi dosarul cu actele cerute de ei.

Mulţumesc mult Tatykara.
Şi în cazul tău ce ai făcut? Ai reuşit să faci complet dosarul după cerinţele RO?

Editeaza de catre utilizator marți, 14 august 2012 11:23:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tatykara  
#4 Postat : vineri, 17 august 2012 12:44:07(UTC)
Tatykara
Buna,
nu am reusit sa complectez cu actele care mi-au cerut ei. Am fost nevoita sa schimb actele din nou, certificatul de nastere, buletinul ca sa fie peste tot la fel. Si am facut din nou cazierele md+ro. Nu m-am incadrat in termenul prestabilit de ei si am trimis un email unde am cerut sa-mi prelungeasca termenul, desi raspuns nu am primit cred ca termenul a fost prelungit. Am trimis prin scrisoare recomandata copiile legalizate plus cazierele cu o luna de intarziere. Au fost acceptate si aproximatim intro luna jumate am iesit in ordin.

Offline Tatykara  
#5 Postat : vineri, 17 august 2012 12:53:16(UTC)
Tatykara
Originally Posted by: timofeevna Go to Quoted Post
Mulţumesc mult Tatykara.
Şi în cazul tău ce ai făcut? Ai reuşit să faci complet dosarul după cerinţele RO?

Eu m-am adresat la multe persoane dupa ajutor si nimeni nu a astiut sa-mi dea un raspuns exact. Actele cerute de ei nu puteam sa le prezint, pentru ca arhiva nu putea sa-mi elebireze ceea ce au cerut ei. Am contactat si consulatul si mi-au spus ca daca eu nu voi prezenta ceea ce vor ei, probilitatea de refuz ar fi mai mult de 90%. Am schimbat actele din nou si am facut caziere noi cu o ultima speranta. Cred ca pur si simplu am avut noroc. Toti ziceau ca nu am sanse sa fie acceptate.

Iti doresc multa bafta si sper sa nu treci prin ceea ce am trecut eu, dar sa fie acceptat imediat.
Offline timofeevna  
#6 Postat : sâmbătă, 18 august 2012 11:59:46(UTC)
timofeevna
Originally Posted by: Tatykara Go to Quoted Post
Eu m-am adresat la multe persoane dupa ajutor si nimeni nu a astiut sa-mi dea un raspuns exact. Actele cerute de ei nu puteam sa le prezint, pentru ca arhiva nu putea sa-mi elebireze ceea ce au cerut ei. Am contactat si consulatul si mi-au spus ca daca eu nu voi prezenta ceea ce vor ei, probilitatea de refuz ar fi mai mult de 90%. Am schimbat actele din nou si am facut caziere noi cu o ultima speranta. Cred ca pur si simplu am avut noroc. Toti ziceau ca nu am sanse sa fie acceptate.

Iti doresc multa bafta si sper sa nu treci prin ceea ce am trecut eu, dar sa fie acceptat imediat.

Mulţumesc mult Tatykara pentru urări şi pentru că ai avut răbdarea să redai experienţa ta! Sper mult să fie! La tine a fost mai complicat. Mă bucur mult că s-a sfârşit cu bine.

Mie nu-mi rămâne decât să aştept Pray
Offline adrian.cebotari.37  
#7 Postat : luni, 20 august 2012 01:45:38(UTC)
adrian.cebotari.37
Postari: 1
Locatia: Drochia
Salut la toţi ....
probabil că eu la fel să nimeresc în o astfel de situaţie ... Sad nuprea favorabilă
dacă cineva poate să vină cu vrio povaţă sau cu păreri în ceia ce greutăţi voi trebuia să înfrunt, îi mulţumesc anticipat ....

Aşa dar eu pe 21.08.2012 merg la depunere,
documentele le am toate pe linia mamei corecte, însă tatăl şia schimbat patronimul
şi în certificatul său de naştere părinţii au vechiul patronim iar el figurează cu noul , adăugător la ăsta cred că trebuie să apară şi cel de schimbare a patronimului, scimbarea patronimului bunelului nu e posibilă de oarece e decedat.

Offline timofeevna  
#8 Postat : marți, 21 august 2012 21:12:58(UTC)
timofeevna
Originally Posted by: adrian.cebotari.37 Go to Quoted Post
Salut la toţi ....
probabil că eu la fel să nimeresc în o astfel de situaţie ... Sad nuprea favorabilă
dacă cineva poate să vină cu vrio povaţă sau cu păreri în ceia ce greutăţi voi trebuia să înfrunt, îi mulţumesc anticipat ....

Aşa dar eu pe 21.08.2012 merg la depunere,
documentele le am toate pe linia mamei corecte, însă tatăl şia schimbat patronimul
şi în certificatul său de naştere părinţii au vechiul patronim iar el figurează cu noul , adăugător la ăsta cred că trebuie să apară şi cel de schimbare a patronimului, scimbarea patronimului bunelului nu e posibilă de oarece e decedat.

Adriane, cum a fost?

Dacă sincer, nu prea am înţeles chestia cu patronimicele. Fii mai explicit Confused

Să înţeleg că tatăl tău e Cutare Cutărescu Ion (după tată), iar în certificatul de naştere bunelul tău e Ivan (spre exemplu)?!
Şi tu spui de schimbarea numelui al bunelului? Dacă bunelul tău figurează cu acelaşi nume peste tot, de ce nu şi l-ar schimba tatăl tău încă o dată în buletin?

Oricum, spuneai că depui pe linia mamei.
Offline cijman  
#9 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 10:27:18(UTC)
cijman
Postari: 6
Am o intrebare.
Eu am nume AAAA
Tata si mama la fel AAAA
Bunica cu nume AAAA
Bunel AAAAB (deci o litera in plus)

In toate acte (casatorie si divort buneilor, casatorie si divort parintilor) a figurat numai nume AAAA, numai in deces si nastere bunelului AAAAB

Ce am facut eu.... rectificarea la actele buneilor ca sa fie acolo nume AAAAB
si tata meu a shimbat nume din AAAAB in AAAA (el si asa a avut AAAA, dar ca sa faca legatura pe foaie cu bunel a facut shimbarea aceasta)
la moment el are certificat de shimare numelui si un certificat de nastere nou, unde el are nume AAAA dar parintii lui (bunica si bunel) nume AAAAB

se primeste ca bunei AAAAB, tata si mama AAAA si eu AAAA

О cunoscuta a spus ca la consulat ei nu primesc asa situatii, daca bunei au un nume, acest nume trebiuse sa meraga la toate acte, chiar asa ???
Cineva a mai avut situatii cu shimbari de nume si a depus doar ?

Mersi anticipat pentru raspuns.
Offline bc  
#10 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 10:42:02(UTC)
Nivel: Membru Avansat
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Originally Posted by: cijman Go to Quoted Post
Am o intrebare.
Eu am nume AAAA
Tata si mama la fel AAAA
Bunica cu nume AAAA
Bunel AAAAB (deci o litera in plus)

In toate acte (casatorie si divort buneilor, casatorie si divort parintilor) a figurat numai nume AAAA, numai in deces si nastere bunelului AAAAB

Ce am facut eu.... rectificarea la actele buneilor ca sa fie acolo nume AAAAB
si tata meu a shimbat nume din AAAAB in AAAA (el si asa a avut AAAA, dar ca sa faca legatura pe foaie cu bunel a facut shimbarea aceasta)
la moment el are certificat de shimare numelui si un certificat de nastere nou, unde el are nume AAAA dar parintii lui (bunica si bunel) nume AAAAB

se primeste ca bunei AAAAB, tata si mama AAAA si eu AAAA

О cunoscuta a spus ca la consulat ei nu primesc asa situatii, daca bunei au un nume, acest nume trebiuse sa meraga la toate acte, chiar asa ???
Cineva a mai avut situatii cu shimbari de nume si a depus doar ?

Mersi anticipat pentru raspuns.

Îți răspund:
Sigur că cum persoana (bunelul tău) s-a născut AAAB așa și s-a căsătorit și a decedat tot AAAB, ești de acord?
Acei care ulterior au au făcut actele de stare civila a părinților tăi au schimbat din AAAB în AAAA, pentru asta ei trebuiec împușcți, ești de acord?
Corect este să fie AAAB, doar tot se trage de la bunelul tău, numele bunicii după căsătorie trebuie să fie AAAB, copiii buneilor tăi (taică-tău) AAAB, numele mamei tale la fel, și tu de asemenea, de acord?

Cunosc 2 cazuri concrete, un caz (o persoană) a depus dosarul la Galați deja are și cetățenie și face tururi prin Europa.
El și părinții lui erau în acte Petreanu, buneii au gasit că sunt Petrean, iau dat un act, aviz probabil, prin care era lămurită situația, la dosar a anexat copia legalizată a acestui aviz. (dar fii atent la el si bunica si bunelul erau AAAB, adica Petrean, la tine numai bunelul am înțeles eu).
A doua situația este la fel, alt nume și tot asemănătoare: Țurcan și Țurcanu.
Adică dacă este acel aviz stai liniștit.

Offline cijman  
#11 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 11:09:20(UTC)
cijman
la mine situatia era putin alta:

Bunel (din Ucraina) a venit in Moldova doar cu livret militar unde avea nume AAAA. El sa casatorit cu bunica in baza livretului si ea la fel a primit nume AAAA, dupa un an sa nascut tata meu, clar ca el a primit nume AAAA.

Si dupa asta, bunel sa hotarit sa faca pasaport. Penru asta el tr sa aiba certificat de nastere, care nu avea. Arhiva din satul lui din Ucraina era ars. Asa ca el a restabilit aici in Chisinau.

Si aici sa incepe cel mai interesant - in certeficat de nastere el primeste nume AAAAB (deci o litera in plus). Se primeste ca sotia (bunica mea) are AAAA si copil (tata meu) la fel AAAA. Nimeni nimic nu a facut, asa bunel si a decedat cu nume AAAAB.

Se primeste ca eu aveam absolut toate acte cu nume AAAA, dar cert de nastere si deces bunelului cu AAAAB.

Acei din OSC au explicat ca unica solutie asta sa fac rectificare la cert de casatorie buneilor din AAAA in AAAAB. Am facut asta. Urmatorul pas - tata avea in certeficat de nastere parintii AAAA, si dupa rectificarea certificatului de casatorie parintilor lui el a obtinut un nou certificat cu AAAAB si parintii AAAAB. Se primeste ca el trebue sa shimbe pasaport ca deja are nume nou, si nu numai el tr sa faca shimbarea dar si mama mea, si eu etc. Ca sa nu faca asta acei din OSC spun ca tata sa faca shimbarea de nume din AAAAB (care figureaza numai in certificat de nastere obtinut recent) in AAAA (nume care el a avut de cind sa nascut). El face shimbarea si obtine un nou cert de nastere unde el are nume AAAA, dar parintii (buneii mei) au nume AAAAB.

Pe hartie parca e normal. Dar o cunoscuta spune ca acei din consulat nu recunosc aceste acte de shimbare. De acea si intreb, ore degeaba am facut atitea rectificari si tata a shimbat nume ?

Offline bc  
#12 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 11:28:23(UTC)
bc
Originally Posted by: cijman Go to Quoted Post
la mine situatia era putin alta:

Bunel (din Ucraina) a venit in Moldova doar cu livret militar unde avea nume AAAA. El sa casatorit cu bunica in baza livretului si ea la fel a primit nume AAAA, dupa un an sa nascut tata meu, clar ca el a primit nume AAAA.

Si dupa asta, bunel sa hotarit sa faca pasaport. Penru asta el tr sa aiba certificat de nastere, care nu avea. Arhiva din satul lui din Ucraina era ars. Asa ca el a restabilit aici in Chisinau.

Si aici sa incepe cel mai interesant - in certeficat de nastere el primeste nume AAAAB (deci o litera in plus). Se primeste ca sotia (bunica mea) are AAAA si copil (tata meu) la fel AAAA. Nimeni nimic nu a facut, asa bunel si a decedat cu nume AAAAB.

Se primeste ca eu aveam absolut toate acte cu nume AAAA, dar cert de nastere si deces bunelului cu AAAAB.

Acei din OSC au explicat ca unica solutie asta sa fac rectificare la cert de casatorie buneilor din AAAA in AAAAB. Am facut asta. Urmatorul pas - tata avea in certeficat de nastere parintii AAAA, si dupa rectificarea certificatului de casatorie parintilor lui el a obtinut un nou certificat cu AAAAB si parintii AAAAB. Se primeste ca el trebue sa shimbe pasaport ca deja are nume nou, si nu numai el tr sa faca shimbarea dar si mama mea, si eu etc. Ca sa nu faca asta acei din OSC spun ca tata sa faca shimbarea de nume din AAAAB (care figureaza numai in certificat de nastere obtinut recent) in AAAA (nume care el a avut de cind sa nascut). El face shimbarea si obtine un nou cert de nastere unde el are nume AAAA, dar parintii (buneii mei) au nume AAAAB.

Pe hartie parca e normal. Dar o cunoscuta spune ca acei din consulat nu recunosc aceste acte de shimbare. De acea si intreb, ore degeaba am facut atitea rectificari si tata a shimbat nume ?

Nu ai facut degeaba, o să primească cu acel certificat 100%.
Lui iau dat nume AAAB ca să fie mai moldovean, caracteristica numelor de familie a moldovenilor este sufixul u: munteanu, ciobanu, bolovanu, turcanu de asta.
Cautăi pe acei care au reconstituit certificatu de nastere si împușcai.
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline CHILDREN  
#13 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 11:32:17(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Îți răspund:
Sigur că cum persoana (bunelul tău) s-a născut AAAB așa și s-a căsătorit și a decedat tot AAAB, ești de acord?
Acei care ulterior au au făcut actele de stare civila a părinților tăi au schimbat din AAAB în AAAA, pentru asta ei trebuiec împușcți, ești de acord?
Corect este să fie AAAB, doar tot se trage de la bunelul tău, numele bunicii după căsătorie trebuie să fie AAAB, copiii buneilor tăi (taică-tău) AAAB, numele mamei tale la fel, și tu de asemenea, de acord?

Cunosc 2 cazuri concrete, un caz (o persoană) a depus dosarul la Galați deja are și cetățenie și face tururi prin Europa.
El și părinții lui erau în acte Petreanu, buneii au gasit că sunt Petrean, iau dat un act, aviz probabil, prin care era lămurită situația, la dosar a anexat copia legalizată a acestui aviz. (dar fii atent la el si bunica si bunelul erau AAAB, adica Petrean, la tine numai bunelul am înțeles eu).
A doua situația este la fel, alt nume și tot asemănătoare: Țurcan și Țurcanu.
Adică dacă este acel aviz stai liniștit.

Buna la mine situatia e putin mai diferita. Pe timpurile sovetice dupa casatorie familiile la barbati si femei se deosebeau ex barbatul era Mironov iar femeia obtinea dupa casatorie familia Mironova, copilul obtinea familia Mironov, dupa tata. In asa situatie au fost si buneii mei, am depus la Iasi la sfirsitul lunii octombrie 2011 dar in ordin pina in prezent n-am aparut si nici scrisori n-am primit de la ANC sa prezint suplimentar documente sau sa modific certificatul de casatorie si certificatul de deces al bunicii (familia din certificatul de deces coincide cu familia indicata in certificatul de casatorie) . N-am prezentat nici un aviz, in cazul in care trebuie de prezentat, de unde pot sa i-au astfel de aviz? Aici ar trebui o explicatie ca gramatica ruseasca conjuga familiile din acest motiv difera familiile sotilor.
Offline cijman  
#14 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 11:40:18(UTC)
cijman
Citat:
Cautăi pe acei care au reconstituit certificatu de nastere si împușcai.

Cautam BigGrin , ca am sris o plingere la arhiva. Si ma chemat sa lamureasca care e situatia. Faza in acea ca nu au gasit nici un act, in baza caruia a fost rastabilit acel certificat de nastere bunelului cu o litara in plus.

Eu de ce am intrebat, ca deja citeva persoane a spus ca certificatele noastre de shimbarea numelui nu prea au valoare pentru acei din RO. De asta si am vrut sa aflu daca cineva a mai depus dosar cu certeficat de shiimbare numelui si cum a mers.
Offline bc  
#15 Postat : vineri, 12 octombrie 2012 11:42:22(UTC)
bc
Originally Posted by: CHILDREN Go to Quoted Post
Buna la mine situatia e putin mai diferita. Pe timpurile sovetice dupa casatorie familiile la barbati si femei se deosebeau ex barbatul era Mironov iar femeia obtinea dupa casatorie familia Mironova, copilul obtinea familia Mironov, dupa tata. In asa situatie au fost si buneii mei, am depus la Iasi la sfirsitul lunii octombrie 2011 dar in ordin pina in prezent n-am aparut si nici scrisori n-am primit de la ANC sa prezint suplimentar documente sau sa modific certificatul de casatorie si certificatul de deces al bunicii (familia din certificatul de deces coincide cu familia indicata in certificatul de casatorie) . N-am prezentat nici un aviz, in cazul in care trebuie de prezentat, de unde pot sa i-au astfel de aviz? Aici ar trebui o explicatie ca gramatica ruseasca conjuga familiile din acest motiv difera familiile sotilor.

Așa era numai în US, acum lucrurile stau bine, explic de ce:
Dacă persoana este de naționalitate moldovenească, atunci numele ei de familie nu se conjugă după gen, alte naționalități poftim Protasov vs. Protasova, etc.
Dacă funcționarul public nu respectă această prevedere riscă să fie sancționat dur.

Aduc referință la ceea ce am expus mai sus: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312813

(Articolul 26 și 30), așa că dacă bunica ta e moldoveancă (naționalitatea) dar ei au conjugat după gen, afecționează-i în instanță și sigur vei câștiga.
Offline coiosu  
#16 Postat : marți, 23 octombrie 2012 17:04:32(UTC)
coiosu
Postari: 7
salutare tuturor!
m-am hotarat sa depun dosarul pentru redobindirea cetateniei dar cand am inceput a cauta actele am constatat ca si eu am aceleasi probleme cu numele de familie a buneilor, parintilor.. nici nu stiu de unde s-o apuc.. toate actele sunt de tip sovietic(in chirilica, ma refer la certificatele de nastere a parintilor,buneilor si al meu) si inca nu corespund exact numele de familie. rog pe cei care s-au confruntat cu o asemenea situatie sa ma indrume de unde sa incep?! unde ar trebui sa ma prezint pentru a le obtine si a le corecta (sunt din Chisinau): institutia, strada sau regiunea unde se afla, preturile, modalitatea de programare, timpul in care sunt eliberate, etc
Multumesc anticipat tuturor!
Offline CHILDREN  
#17 Postat : marți, 23 octombrie 2012 17:41:03(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Așa era numai în US, acum lucrurile stau bine, explic de ce:
Dacă persoana este de naționalitate moldovenească, atunci numele ei de familie nu se conjugă după gen, alte naționalități poftim Protasov vs. Protasova, etc.
Dacă funcționarul public nu respectă această prevedere riscă să fie sancționat dur.

Aduc referință la ceea ce am expus mai sus: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312813

(Articolul 26 și 30), așa că dacă bunica ta e moldoveancă (naționalitatea) dar ei au conjugat după gen, afecționează-i în instanță și sigur vei câștiga.

Defapt acest lucru este si pina acum in Rusia si nu numai, astea sint regulile lor. Noi tot pe timpuri am fost in componenta US si ne-am condus de aceste reguli. Nu vad nici un sens sa dau in judecata, dar si asa daca apelez la judecata vinovat pina la urma e statul fiindca el a impus pe timpuri acele conditii. Documentele mi le-au primit asa cum au fost, pina acum n-am primit scrisoare sa modific actele, sper ca nici nu vor cere modificare. Chiar daca bunica era moldoveanca ea s-a casatorit cu un cetatean ucrainean, dar la ei familiile la fel se conjuga.
thanks 1 utilizator a multumit CHILDREN acest post util.
Offline CHILDREN  
#18 Postat : marți, 23 octombrie 2012 18:00:38(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: coiosu Go to Quoted Post
salutare tuturor!
m-am hotarat sa depun dosarul pentru redobindirea cetateniei dar cand am inceput a cauta actele am constatat ca si eu am aceleasi probleme cu numele de familie a buneilor, parintilor.. nici nu stiu de unde s-o apuc.. toate actele sunt de tip sovietic(in chirilica, ma refer la certificatele de nastere a parintilor,buneilor si al meu) si inca nu corespund exact numele de familie. rog pe cei care s-au confruntat cu o asemenea situatie sa ma indrume de unde sa incep?! unde ar trebui sa ma prezint pentru a le obtine si a le corecta (sunt din Chisinau): institutia, strada sau regiunea unde se afla, preturile, modalitatea de programare, timpul in care sunt eliberate, etc

Vezi aici

http://starecivila.gov.m...ges/nastere-inregistrare
Offline CHILDREN  
#19 Postat : marți, 23 octombrie 2012 18:01:52(UTC)
CHILDREN
salutare tuturor!

http://www.starecivila.gov.md/programare
Offline coiosu  
#20 Postat : luni, 29 octombrie 2012 10:49:43(UTC)
coiosu
Originally Posted by: CHILDREN Go to Quoted Post
http://www.starecivila.gov.md/programare

poate sa-mi spuna cineva cat costa un certificat de nastere de tip nou luat de la oficiul starii civile!
multumesc!

Offline coiosu  
#21 Postat : luni, 29 octombrie 2012 12:25:50(UTC)
coiosu
in general, de cati bani as avea nevoie pentru a obtine toate actele necesare(certificate de nastere parinti, bunici si al meu+ certificatele de casatorie parinti si bunei) in cazul in care le soliciti fara careva urgentare...
Offline ZoneFive  
#22 Postat : luni, 29 octombrie 2012 12:35:49(UTC)
ZoneFive
Postari: 91
A fost multumit de: 33 -ori in postarea 24
Locatia: Dosar XXXXX depus XX.XX.2011 Chisinau
in general, de cati bani as avea nevoie pentru a obtine toate actele necesare(certificate de nastere parinti, bunici si al meu+ certificatele de casatorie parinti si bunei) in cazul in care le soliciti fara careva urgentare...

Cite 10 lei pentru fiecare act.
http://www.starecivila.gov.md/pages/eliberare-duplicat#5

Editeaza de catre utilizator luni, 29 octombrie 2012 12:39:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ZoneFive acest post util.
Offline coiosu  
#23 Postat : vineri, 2 noiembrie 2012 21:46:31(UTC)
coiosu
As avea inca o intrebare. rog pe cei care s-au confruntat cu o asemenea situatie sa ma lamureasca:
unul din parinti (nu cel pe linia caruia am hotarit sa depun actele pentru cetatenie) s-a nascut pe teritoriul Ucrainei si are certificat de nastere eliberat de autoritatile ucrainene(Ukrainskaya CCP) inca de prin anii `70.
Logic ar fi sa il traduc si sa il legalizez la notar. Altii insa m-au sfatuit sa ma adresez la oficiul starii civile pentru ca ei sa faca cerere celor din Ucraina si acestia sa trimeata datele(tocmai peste 3 luni), dupa care cei de la oficiul nostru sa introduca datele in registrul nostru .. si sa-mi elibereze certificat de nastere pe care sa il traduc si sa il legalizez... ce sa fac?!!

Offline vitass098  
#24 Postat : sâmbătă, 3 noiembrie 2012 02:37:55(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Traduce si legalizeaza pe cel sovietic.Principalul,sa coincida datele corecte.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline coiosu  
#25 Postat : luni, 5 noiembrie 2012 10:29:34(UTC)
coiosu
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Traduce si legalizeaza pe cel sovietic.Principalul,sa coincida datele corecte.

N-o sa apara probleme cu cei de la ambasada?! in fond e un act eliberat de un stat care nu mai exista pe harta lumii(Ukrainskaya CCP). Altcineva m-a avertizat ca cei de la ambasada nu primesc acte care au o vechime mai mare de 10 ani... sau ceva de genul acesta.. cineva s-a mai confruntat cu o asemenea situatie?! cum ati procedat?

Offline Cezar  
#26 Postat : luni, 5 noiembrie 2012 10:40:01(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
N-o sa apara probleme cu cei de la ambasada?! in fond e un act eliberat de un stat care nu mai exista pe harta lumii(Ukrainskaya CCP). Altcineva m-a avertizat ca cei de la ambasada nu primesc acte care au o vechime mai mare de 10 ani... sau ceva de genul acesta.. cineva s-a mai confruntat cu o asemenea situatie?! cum ati procedat?

Bred. Primesc de orice vechime.
Certificatele eliberate in afara MD (chiar si in fosta URSS) se traduc si se legalizeaza. Cele eliberate de RSSM se fac duplicate.

Editeaza de catre utilizator luni, 5 noiembrie 2012 10:40:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.