Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline ninel  
#51 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 17:04:11(UTC)
Nivel: Membru
ninel
Postari: 10
Locatia: Chisinau
eu sa fi stiut de treaba asta, era din start sa schimb certificatul de nastere, dar ei au zis ca merge in baza acelui act, trebuiau s ama intoarca din start si eu faceam totul, nu stiam care urmau sa fie consecintele.Multumesc.Raspuns la afirmatia lui Cezar :eu am la min araspunsul dat, dar nu inteleg de ce m-ar avantaja acest raspuns, caci eu am solicitata sa ne schimbe in Monitor denumirea din Dhitcani in Chitcanii Vechi si ei au refuzat, nu vad cum m-ar avantaja acest raspuns.Multumesc

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 noiembrie 2012 19:52:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ninel  
#52 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 17:10:32(UTC)
ninel
unica problema este aceea ca timpul trece si eu inca nu am depus juramintul, care este treaba ca tot stau si astept raspuns de la ei si nimic, am trimis si scrisoare recomandata dar astept din septembrie, mi-a venit doar avizul.am gasit o persoana "avocat din Romania" care zice ca am putea depune inca odata acest dosar cu certificatul de nastere cu Chitcanii Vechi, legalizat, buletinul legalizat plus certificatul de casatorie inclusiv si cazierul romanesc si moldovenesc si peste 3 luni sa ies cu alt ordin in Monitor, este posibil asa ceva, sau iarasi va fi negativ? daca pe 08/08/2012 am iesit in Monitor practic ieri s-a implinit termenul de 3 luni, cum ramine cu mine?se anuleaza procedura, s-au din momentul in care pe 20/09/2012 cind am facut recurs la Autoritatea Nationala pentru Cetatenie si am primit raspuns de la ei, din acel moment se numara 3 luni?cum functioneaza chestia asta?mersi.

Editeaza de catre utilizator vineri, 9 noiembrie 2012 17:14:30(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline CHILDREN  
#53 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 17:46:54(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Originally Posted by: ninel Go to Quoted Post
unica problema este aceea ca timpul trece si eu inca nu am depus juramintul, care este treaba ca tot stau si astept raspuns de la ei si nimic, am trimis si scrisoare recomandata dar astept din septembrie, mi-a venit doar avizul.am gasit o persoana "avocat din Romania" care zice ca am putea depune inca odata acest dosar cu certificatul de nastere cu Chitcanii Vechi, legalizat, buletinul legalizat plus certificatul de casatorie inclusiv si cazierul romanesc si moldovenesc si peste 3 luni sa ies cu alt ordin in Monitor, este posibil asa ceva, sau iarasi va fi negativ? daca pe 08/08/2012 am iesit in Monitor practic ieri s-a implinit termenul de 3 luni, cum ramine cu mine?se anuleaza procedura, s-au din momentul in care pe 20/09/2012 cind am facut recurs la Autoritatea Nationala pentru Cetatenie si am primit raspuns de la ei, din acel moment se numara 3 luni?cum functioneaza chestia asta?mersi.

Poate ca avocatul are dreptate nu cunosc legislatia romaneasca, referitor la juramint poate sa apara problema atunci cind persoana nu se prezinta deloc, dar nu este acest caz in primul rind in al doilea rind ambasada nu va primeste la juramint fiindca nu le place inscrierea din acte.
Offline ninel  
#54 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 17:57:00(UTC)
ninel
Multumesc tare mult, daca mai apar intrebari v-as fi recunoascatoare sa ma indrumati
Offline CHILDREN  
#55 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 18:13:38(UTC)
CHILDREN
Multumesc tare mult, daca mai apar intrebari v-as fi recunoascatoare sa ma indrumati

Principalul e sa scrieti o scrisoare recomandata atit in adresa ANC cit si in adresa ambasadei referitor la faptul ca e ste imposibil de schimbat denumirea satului in buletin si certificat de casatorie deoarece astfel de sat nu mai exista si ca el are o alta denumire in prezent, de dorit de anexat la scrisoare copia certificatului eliberat de OSC din Moldova, si copiile certificatului de nastere, buletinul si certificatul de casatorie. In scrisoare cere sa-ti spuna ce acte poti sa prezinti.
Offline Cezar  
#56 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 23:22:42(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
:"Avind in vedere faptul ca nu s-au constatat neconcordante intre datele existente in certificatul de nastere depus la dosar si cele din ordin, precizam faptul ca nu se impune rectificarea denumirii localitatii de nastere din Chitcani in Chitcanii Vechi. "

Fii atent la ce au scris ei. Daca ai acest raspuns oficial atunci nu vad care ar fi problema. Problema e in incompetenta lucratorilor de la consulat/ANC ca nu pot sa talmaceasca acetste cuvinte din citat

Offline ninel  
#57 Postat : sâmbătă, 10 noiembrie 2012 22:49:15(UTC)
ninel
buna seara, nustiu cum m-ar avantaja acest raspuns de la ANC unde este scris negru pe alb ca nu se impune rectificarea denumirii localitatii de nastere din Chitcani in Chitcanii Vechi asa cum am solicitat si asa cum este denumirea localitatii la momentul actual, dat fiind faptul ca la dosar era certificatul de nastere cu Chitcani si in Monitor am iesit in baza acestui certificat de nastere cu Chitcani, ei nu vad nici o neconcordanta.multumesc frumos.
Offline ninel  
#58 Postat : sâmbătă, 10 noiembrie 2012 23:03:10(UTC)
ninel
are rost de trimis scrisoare recomandata cu copia la buletin , certificat de casatorie, certificat de nastere cu Chitcanii Vechi?daca eu deja pe 20.09.2012 am solicitatat schimbarea localitati din Chitcani in Chitcanii Vechi la ANC, tot in baza actelor enumerate si raspunsul este: "Avind in vedere faptul ca nu s-au constatat neconcordante intre datele existente in certificatul de nastere depus la dosar si cele din ordin, precizam faptul ca nu se impune rectificarea denumirii localitatii de nastere din Chitcani in Chitcanii Vechi. "
Offline Natashika9  
#59 Postat : marți, 20 noiembrie 2012 16:46:28(UTC)
Nivel: Incepator
Natashika9
Postari: 1
Spuneti-mi va rog cum sa prcedez.Eu am primit scrisoare ca pot sa vin sa depun juramintul la ambasada Rominiei din Chisinau, dar a aparut o problema. Eu recent m-am casatorit si mi-am schimbat buletinul in numele sotului, dar dosarul pentru depunerea juramintului e pe numele meu recent. Ma puteti ajuta?
Offline CHILDREN  
#60 Postat : marți, 20 noiembrie 2012 16:59:48(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: Natashika9 Go to Quoted Post
Spuneti-mi va rog cum sa prcedez.Eu am primit scrisoare ca pot sa vin sa depun juramintul la ambasada Rominiei din Chisinau, dar a aparut o problema. Eu recent m-am casatorit si mi-am schimbat buletinul in numele sotului, dar dosarul pentru depunerea juramintului e pe numele meu recent. Ma puteti ajuta?

Suni la mabasada si vezi ce-ti vor spune, dar cred ca va trebui sa ei cu tine certificatul de casatorie si restul documentelor pe care trebuie sa le prezinti.
Offline Sabina-Erik  
#61 Postat : joi, 22 noiembrie 2012 15:35:56(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Originally Posted by: Natashika9 Go to Quoted Post

Cind te duci la consulat sa te programezi pentru juramint, pe linga actele care trebuie sa le prezinti ia si certificatul de casatorie si desigur buletinul deja trebuie sa fie perfectat pe numele de casatorie.
mult succes
Offline m.m.v  
#62 Postat : luni, 10 iunie 2013 19:05:24(UTC)
m.m.v
Postari: 2
Buna ziua! Sunt cetatean a Republicii Moldova, am depus actele pentru redobandirea cetateniei romane si am primit invitatia pentru a ma programa la depunerea Juramantului de credinta fata de statul Roman, dar temporar ma aflu in Rusia. Am la dispozitie un termen de trei luni pentru a depune juramantul, dar nu am posibilitate sa ajung in aceasta perioada acasa. Intrebare: este posibil sa depun Juramantul la ambasada Romaniei la Moscova si daca da, care este procedura?
Offline kyrakyra  
#63 Postat : luni, 1 iulie 2013 17:46:53(UTC)
kyrakyra
Postari: 1
Locatia: Moldova
Buna.Eu m-am programat pentru depunerea juramantului la sectia consulara din Chisinau. Insa nu m-am asteptat ca data programarii sa fie asa de tirziu, intrucit am planificata o plecare in perioada data. Cind am incercat sa le explic, lucratorii au inceput sa urle(ca altfel nu am cum exprima modul in care ei vorbesc) la ghiseu, fiindca le retin rindul.Nu am reusit sa inteleg nimic. Nu voi fi in tara pe data depunerii juramantului. As putea schimba ceva daca le prezint pasaportul cu viza schengen? Sau ce alta solutie ar fi ca sa imi schimb data la una mai devreme sau mai tirziu?
Multumesc.
Offline Roma.jkd  
#64 Postat : vineri, 12 iulie 2013 15:01:11(UTC)
Roma.jkd
Postari: 4
Locatia: Nisporeni
<<Rog ajutor>>
Ma numesc Anatolie,am primit scrisoare in vederea depunerii juramintului nr. 373/P2013 din 18.06.2013.Am fost la consiliu din Chisinau sa-mi fac inscriere doamna de la chiseu mea intors doc. spunind<<ca nu s-a ajuns inca la nr.373/P sa revin peste o saptamina doua>>Cind exact pot s-mi fac inscriere,locuesc la 100km de la Chisinau nu-mi piermit sa ma deplasez in fiacare zi.
<<Multumesc anticipat>>

Editeaza de catre utilizator vineri, 12 iulie 2013 15:27:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline MurzacRadu  
#65 Postat : duminică, 18 august 2013 21:25:11(UTC)
MurzacRadu
Postari: 2
Locatia: Pitesti
1.Daca mi-a aparut ordinul la data de 03.06.2013 nu este tarziu sa ma programez pentru juramant cu 2 saptamani inainte de expirarea celor 3 luni?
2.Si daca am depus actele cu domiciliul in RM,dar din unele motive nu am putut pleca acasa si am ramas in Romania,pot sa fac inscrierea pentru juramant la Bucuresti?
3.In ce zile se face programarea sii in cat timp dai juramantul dupa programare?
4.Pot sa fac inscrierea pentru juramant doar cu o copie la scrisoarea cu ordinul care a venit la domiciliu,sau e nevoie de cea originala?
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.