Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline viovel  
#1 Postat : marți, 24 iulie 2012 10:49:48(UTC)
Nivel: Incepator
viovel
Postari: 8
Locatia: chisinau
Salut. Am si eu o problema si as vre sa va cer un sfat - cine stie.
Am depus dosarul la Chisinau, decembrie 2010. Am primit numar de dosar - 15XX/2011. Si atit. Nici un raspuns la scrisori recomandate, nici la e-mail.
Ce e de facut?
Banuiesc ca ceva nu e in regula - au trecut 1an si 7 luni. Am depus dosarul cu cert.de deces al tatalui meu fara cert. de nastere; pentru ca nu s-a gasit la arhiva si le-am adus un document dovada. Desi- fratele meu a depus in aceeasi zi cu acelas pachet de documente si demult are cetatenie romana.
Mersi anticipat
Offline sabina  
#2 Postat : marți, 24 iulie 2012 11:26:59(UTC)
Nivel: Membru
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
acesta e nr de dosar atribuit la Chisinau, sau de la Bucuresti?
Offline ___klhg___  
#3 Postat : marți, 24 iulie 2012 12:03:58(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12
Originally Posted by: viovel Go to Quoted Post
Salut. Am si eu o problema si as vre sa va cer un sfat - cine stie.
Am depus dosarul la Chisinau, decembrie 2010. Am primit numar de dosar - 15XX/2011. Si atit. Nici un raspuns la scrisori recomandate, nici la e-mail.
Ce e de facut?
Banuiesc ca ceva nu e in regula - au trecut 1an si 7 luni. Am depus dosarul cu cert.de deces al tatalui meu fara cert. de nastere; pentru ca nu s-a gasit la arhiva si le-am adus un document dovada. Desi- fratele meu a depus in aceeasi zi cu acelas pachet de documente si demult are cetatenie romana.
Mersi anticipat

De pe ce e-mail expediezi?daca de pe mail.ru nici nu astepta raspuns. Numia de pe gmail sau mail.com. Si incearca sa trimiti cere dupa model pe e-mail:

Autoritatea Națională pentru Cetățenie
Către D-nul Președinte
Gheorghe EMACU

CERERE
DE COMUNICARE STADIUL SOLUȚIONĂRII DOSARULUI

Eu, subsemnatul _____________, fiul lui ____________ și _____________, născut la _____________ în (localitatea), cetățean moldovean, de origine româna, posesor al buletinului seria A, nr. ______________, cod fiscal (CNP) (codul din 13 cifre din buletin), eliberat de autoritățile Rep. Moldova, oficiul___, MDA Chișinău.

Reședința actuală în Rep. Moldova, ________________(adresa de domiciliu)

Prin prezenta, rog a mi se comunica:
stadiul soluționării dosarului meu pentru redobândirea cetățeniei romane,
data programată pentru examinarea acestuia de către Comisia pentru Cetățenie.

Dosarul pentru redobândirea cetățeniei romane l-am depus în _________(data depunerii), anul ________, la ______________(locul depunerii) fiind atribuit numărul _________(nr dosarului)

Rog să îmi fie comunicate aceste informații prin email, la adresa (e-mailul tau),
sau la adresa:
adresa de domiciliu

Tel: ______________________

Cu multa stimă și respect,

24-07-2012
___________numele prenumele

Eu am expediat asa forma de 3 ori si am primit raspuns la toate 3 e-mail-uri.Incearca!Succes!!!

Editeaza de catre utilizator marți, 24 iulie 2012 12:06:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ___klhg___ acest post util.
Offline Naughty)  
#4 Postat : marți, 24 iulie 2012 18:46:27(UTC)
Naughty)
Postari: 15
Locatia: :)
Dar eu am trimis de pe mail.ru ...si mi-au raspuns de fiecare data..
Offline viovel  
#5 Postat : marți, 24 iulie 2012 18:52:19(UTC)
viovel
Numarul de dosar e atribuit la Bucuresti. Fratele l-a aflat prin e-mail. Dar eu am trimis 2 scrisori recomandate si e-mailuri de pe gmail. Nu raspund nimic. Le-am si comunicat ca am schimbat adresa de domiciliu, dar poate n-au luat in consideratie si trimit pe adresa din dosar unde eu demult nu locuiesc.
Offline sabina  
#6 Postat : marți, 24 iulie 2012 19:21:13(UTC)
sabina
sa nu-mi spui ca ai cumva nr de dosar 1528 sau 1563. Doar aceste 2 numere nu sunt solutionate din cite am vazut eu. Daca ai alt nr de dosar, atunci dosarul tau e solutionat
Offline viovel  
#7 Postat : marți, 24 iulie 2012 19:25:06(UTC)
viovel
Mersi mult de model de scrisoare. Am si expediat-o. Sa vedem, nici nu stii cum primesc raspuns - sau asta depinde de noroc. Se vede ca cind s-a impartit norocul, eu nu eram acasa.
Offline viovel  
#8 Postat : marți, 24 iulie 2012 19:28:21(UTC)
viovel
Numarul de dosar e 1915/2011, cred ca nu e mare secret, dar in mesajul anterior m-am gresit-- mi s-au invirtit mintile///
Offline sabina  
#9 Postat : marți, 24 iulie 2012 19:41:00(UTC)
sabina
eu am trimis scrisoare recomandata, cu rugamintea de a-mi explica stadiul dosarului. La fel adresa postala mi-am schimbat-o intre timp, si le-am explicat acest lucru.
am primit raspuns pe mail (l-am indicat in scrisoare) peste 7 saptamini
aceasta este experienta mea, vezi poate tu ai mai mult noroc si iti raspund mai rapid
succes
Offline viovel  
#10 Postat : marți, 24 iulie 2012 19:51:11(UTC)
viovel
Originally Posted by: sabina Go to Quoted Post
eu am trimis scrisoare recomandata, cu rugamintea de a-mi explica stadiul dosarului. La fel adresa postala mi-am schimbat-o intre timp, si le-am explicat acest lucru.
am primit raspuns pe mail (l-am indicat in scrisoare) peste 7 saptamini
aceasta este experienta mea, vezi poate tu ai mai mult noroc si iti raspund mai rapid
succes

Din cite am inteles ati depus dosarul cam in aceeas perioada cu mine, de v-ati interesat de acests numere de dosare. Care e succasul pina la urma?
Offline sabina  
#11 Postat : marți, 24 iulie 2012 19:59:19(UTC)
sabina
nu, eu am depus mai tirziu. in aprilie 2011. doar ca intr-adevar mi-am facut o "harta" de dosare sa vad cum se solutioneaza. credeam ca ma ajunge asa mai repede rindul :D
succesul meu este, ca am iesit in ordin la 1an+1 luna.
vezi si tu cum iti merge cu acest mail pe care l-ai trimis azi, eu zic sa astepti ~2-3 saptamini. daca nimic, atunci trimite una recomandata, ceva mai intortocheata cu trimiteri la articole etc etc
thanks 1 utilizator a multumit sabina acest post util.
Offline jon  
#12 Postat : marți, 24 iulie 2012 23:58:18(UTC)
jon
Postari: 28
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:26:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#13 Postat : miercuri, 25 iulie 2012 00:37:35(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
jon,esti suparat pe toata lumea si moldoveni.Ar trebui sa fii suparat in primul rand pe tine insusi.Cu ce ma rog ai fost ocupat,ca ai ratat termenul de depunere a juramantului.Tu care,ai facut gradinita-facultate in Romania,ti-ai bagat piciorul in soarta dosarului tau,si acum toata lumea-i de vina.Ce pasi ai intreprins personal? Ai scris o scrisoare recomandata si astepti sa-ti vina si sa-ti bata in usa cu certificatul de cetatenie? Ai fost vre-o data personal la ANC? Eu tot am scris vre-o 3 scrisori recomandate si rezultatul zero.Pana nu m-am dus personal si am scris petitie la ei la sediu,treaba nu sa miscat din loc.Mai este instante de judecata,si alte modalitati de influientare.La care din ele ai apelat?Este comod de deschis un topic nou,sa pui o intrebare si sa astepti raspuns de la ,,avocati profesionisti,,.Pe forum este toata informatia care te interesaza,numai trebuie sa nu-ti fie lene si s-o citesti.Situatie ca la tine a fost discutata nu o data.Tu care ai trait atatea ani in Romania,ai avut posibilitatea de a dobandi si redobandi cetatenia.Singur ti-ai bagat piciorul in soarta ta.Succese in viata.
Offline sabina  
#14 Postat : miercuri, 25 iulie 2012 09:35:56(UTC)
sabina
Frumos raspuns Vitass :)
As vrea sa mai adaug, pentru Jon: nu ai pentru ce sa te superi ca cineva nu ti-a raspuns la o anumita intrebare aici pe forum. Pentru ca in fond nu este nimieni platit pentru asta, este o munca voluntara tot ce se intimpla aici pe forum. Daca are chef si timp omul sa stea pe forum dupa ce primeste cetatenia, o face. Daca nu, atunci nu, si sa fie sanatosi. Cu atit mai mult ca referitor la reprogramare juramint sunt deja mai multe topicuri deschise, e simplu doar trebuie sa le acorzi ceva timp si vei afla ce te intereseaza
mult succes
Offline Cezar  
#15 Postat : miercuri, 25 iulie 2012 09:49:09(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
vitass098

Suparatul a vrut sa ii fie adusa cetatenia pe tava cu paine si sare, ca a facut gradinita in RO. Psts, e parca numai el e roman si restul is chele de p.a

Offline viovel  
#16 Postat : miercuri, 25 iulie 2012 16:10:57(UTC)
viovel
Cred ca o sa ma enervez definitiv si o sa merg la ei la ANC. Dar imi trebuieste visa. Cine stie - care e procedura?
Offline Cezar  
#17 Postat : miercuri, 25 iulie 2012 16:26:39(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Cred ca o sa ma enervez definitiv si o sa merg la ei la ANC. Dar imi trebuieste visa. Cine stie - care e procedura?

Procedura e standart, cu invitatie si etc.
Offline jon  
#18 Postat : duminică, 29 iulie 2012 00:43:23(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:27:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#19 Postat : duminică, 29 iulie 2012 02:10:24(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
jon,eu nu iteleg,cu ce sunt de vina toti moldovenii(printre care si tu),ca posta romana lucreaza aiurea?Dupa cum inteleg,tu locuiesti in Romania.Poate moldovenii,i-au pus piedica postasului?Ai primit scrisoare de instiintare cu programare(da nu reprogramare) juramant.Scrisorile de la ANC sunt recomandate.Deci ai plicul cu data pe el,cand au inmanato tie personal.Trebuia sa te duci la Bucuresti la ANC,sa scrii petitie cu detaliile si dovezi.Tu crezi,ca ANCul nu ARE TREBURI MAI IMPORTANTE decat sa alerge dupa fiecare persoana,si sa-i intrebe,daca postasul ti-a inmanat scrisoarea sau a calcat pe fundul butoiului.Tu nustii ce povesti si minciuni am ascultat eu,de la functionarii romani.Anume din cauza functionarilor romani,care sunt neprofisionisti,imprudenti,indeferenti, multi cetateni moldoveni alearga cu anii pe drumuri,pana scot in capat cu actele.Vrei sa spui,ca numai moldovenii cer taxe pentru chemari?Eu am platit la roman,pentru luare in spatiu.Arata-mi un roman,care va face ceva pe gratis pentru o persoana,numai ca are ochi frumosi.Pana la urma,Moldovenii rusofoni (asa cum ne-ai facut pe noi toti) suntem de vina in tot ce se intampla in lume.Dar,daca ai hotarat sa ramai cetatean moldovean,atunci si tu faci parte din categoria celor care au mai multe beneficii decat romanii.Fiecare are,ceia ce a meritat.Fara suparare,pentru ca nu am pentru ce sa cer scuze.Toate cele bune!
Offline jon  
#20 Postat : luni, 30 iulie 2012 14:10:59(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:27:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline uztudar  
#21 Postat : miercuri, 1 august 2012 13:14:27(UTC)
uztudar
Postari: 30
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: berlin
salut.am numarul la dosar 11486/Rd/2011.am trimis petitie in format electronic catre presedintele Romaniei in care am primit raspusm precum ca va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din 30.08.2012, în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.
poate cine sa mi zica in cit timp pot aparea in ordin?
Offline Alycica  
#22 Postat : miercuri, 1 august 2012 13:44:47(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Originally Posted by: uztudar Go to Quoted Post
salut.am numarul la dosar 11486/Rd/2011.am trimis petitie in format electronic catre presedintele Romaniei in care am primit raspusm precum ca va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din 30.08.2012, în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.

ai depus cred ca in februarie, eu in martie si la fel astept nu stiu nimic de dosarul meu 19***, oare toate de la inceputul anului vor fi analizate tocmail pe 30...pff e prea mult si inca nu se stie in cit timp ordinul poate aparea daca il aproba dosarul

si in cit timp ai primit raspunsul acesta?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 13:45:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline uztudar  
#23 Postat : miercuri, 1 august 2012 14:12:01(UTC)
uztudar
da am depus pe 11 02 2011 la chisinau,toamna trecuta am mai primit un raspuns la o scrisoare catre ANC precum ca trebuie sa intre in comisie prin luna octombrie doar ca nu mai tin minte data exacta si vazind ca a trecut atita timp am scris petitie in format electronic catre presedintele Romaniei pe data de 28 mai 2012 si pe 27 iulie 2012 am primit raspuns.

Referinţă la dosar nr. 11486/Rd/2011

Urmare a petiţiei adresate Domnului Preşedinte al României, Traian Băsescu, remisă Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie vă comunicăm următoarele:

Cererea dumneavoastră de redobândire a cetăţeniei române ce formează obiectul dosarului mai sus menţionat, va fi analizată de către Comisia pentru Cetăţenie în şedinţa din 30.08.2012, în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege.

După avizarea de către Comisia pentru Cetăţenie, urmează ca cererea dumneavoastră să fie inclusă pe un Ordin al Preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie care vi se va comunica, din oficiu, prin scrisoare recomandată.

Preşedinte

Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie

Gheorghe EMACU
Offline Alycica  
#24 Postat : miercuri, 1 august 2012 14:45:46(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
deci cred ca nu mai e chiar asa mult...
Offline uztudar  
#25 Postat : miercuri, 1 august 2012 21:05:43(UTC)
uztudar
sper si eu
Offline ___klhg___  
#26 Postat : miercuri, 1 august 2012 23:44:03(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12

e vreo noutate oare la ANC?Pe data de 30 va intra in comisie?si cind se duc ei sarmanii obositi in concedii?sau le-a aminat concediile Emacu??
Offline viovel  
#27 Postat : joi, 2 august 2012 01:01:13(UTC)
viovel

Buna noutate. De la sedinta - pina la ordin e nu mai mult de o luna. In orice caz asa a fost la o cunostinta de a mea. Daca nu ti-e greu = imi dai si mie o adresa de-a lui domn presedinte, unde as putea trimite o petitie? Dupa cum am inteles- ai primit raspuns pe e-mail.
Offline vicky_g  
#28 Postat : joi, 2 august 2012 01:34:25(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
corect , eu ultima comisie o avusesem prin octombrie 2011 , daca nu gresesc 25 , dar ordinul a fost emis abia pe 20 decembrie 2011
Offline uztudar  
#29 Postat : joi, 2 august 2012 10:44:16(UTC)
uztudar
pe aceasta adresa am trimis: procetatean@presidency.ro de pe mail.ru!
si mie mi se pare ca in data de 25 octombrie 2011 avusem o comisise(posibil prima)
sper si eu sa fie cit mai curind ca deja e pre de tot
Offline vaseok  
#30 Postat : joi, 2 august 2012 11:50:25(UTC)
vaseok
Postari: 66
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6

am si eu nr.dos.18... si tot inca nu am nimic.dos.depus pe 30.03.2011.
trimite-mi te rog si mie un model de petitie sa incerc si eu norocul.
avaseok@yahoo.com
Offline corina13  
#31 Postat : vineri, 3 august 2012 14:05:56(UTC)
corina13
Postari: 1
Locatia: Chisinau
salut! cine stie un model de scrisoare pentru reprogramarea chemarii la jumamant ?
Offline viovel  
#32 Postat : miercuri, 22 august 2012 22:59:01(UTC)
viovel
Am sa va comunic ultemele noutati: Dupa cum am zis- am scris pe mail o petitie adresata lui Basescu pe data 02.08 , primesc raspuns pe 06.08, precum ca o sa trimita o instiintare la ANC si o sa-mi comunice. Astazi 22.08 sun la oficiul postal sa vad daca nu am nimic si ele zic ca sta o scrisoare de o saptamina. In acea scrisoare primesc ordin de refuz la cerere in baza faptului ca au solicitat careva documente in 2 scrisori anterioare la care eu nu le-am raspuns - si pe care eu nici nu le-am vazut macar. Ele au fost trimise la adresa de resedinta, dar nu la adresa reala de domiciliu, care eu le-am comunicat-o printr-o scrisoare recomandata. Si la oficiul postal am scris cerere de readresare o corespondentei - si nimic. Am ajuns intr-o situatie stupida si imi pare rau....
Offline ioanalupu_26  
#33 Postat : miercuri, 22 august 2012 23:04:07(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Am sa va comunic ultemele noutati: Dupa cum am zis- am scris pe mail o petitie adresata lui Basescu pe data 02.08 , primesc raspuns pe 06.08, precum ca o sa trimita o instiintare la ANC si o sa-mi comunice. Astazi 22.08 sun la oficiul postal sa vad daca nu am nimic si ele zic ca sta o scrisoare de o saptamina. In acea scrisoare primesc ordin de refuz la cerere in baza faptului ca au solicitat careva documente in 2 scrisori anterioare la care eu nu le-am raspuns - si pe care eu nici nu le-am vazut macar. Ele au fost trimise la adresa de resedinta, dar nu la adresa reala de domiciliu, care eu le-am comunicat-o printr-o scrisoare recomandata. Si la oficiul postal am scris cerere de readresare o corespondentei - si nimic. Am ajuns intr-o situatie stupida si imi pare rau....

Imi pare rau pentru tine.Incearca si mergi personal la ANC si clarifica situatia.poate totusi rezolvi ceva.Si vezi la posta poate scoti o dovada de la ei ca nu ai primit acele scrisori.Ca sa poti demonstra ca nu ai primit corespondenta oficiala.Si succese.
Offline makavelly  
#34 Postat : miercuri, 12 decembrie 2012 03:46:09(UTC)
makavelly
Postari: 9
Locatia: MD
Originally Posted by: ___klhg___ Go to Quoted Post
De pe ce e-mail expediezi?daca de pe mail.ru nici nu astepta raspuns. Numia de pe gmail sau mail.com. Si incearca sa trimiti cere dupa model pe e-mail:

Autoritatea Națională pentru Cetățenie
Către D-nul Președinte
Gheorghe EMACU

CERERE
DE COMUNICARE STADIUL SOLUȚIONĂRII DOSARULUI

Eu, subsemnatul _____________, fiul lui ____________ și _____________, născut la _____________ în (localitatea), cetățean moldovean, de origine româna, posesor al buletinului seria A, nr. ______________, cod fiscal (CNP) (codul din 13 cifre din buletin), eliberat de autoritățile Rep. Moldova, oficiul___, MDA Chișinău.

Reședința actuală în Rep. Moldova, ________________(adresa de domiciliu)

Prin prezenta, rog a mi se comunica:
stadiul soluționării dosarului meu pentru redobândirea cetățeniei romane,
data programată pentru examinarea acestuia de către Comisia pentru Cetățenie.

Dosarul pentru redobândirea cetățeniei romane l-am depus în _________(data depunerii), anul ________, la ______________(locul depunerii) fiind atribuit numărul _________(nr dosarului)

Rog să îmi fie comunicate aceste informații prin email, la adresa (e-mailul tau),
sau la adresa:
adresa de domiciliu

Tel: ______________________

Cu multa stimă și respect,

24-07-2012
___________numele prenumele

Eu am expediat asa forma de 3 ori si am primit raspuns la toate 3 e-mail-uri.Incearca!Succes!!!

Cine are vre-un model de cerere pentru ca sa aflu Nr dosarului meu? Si pe ce adresa de e-mail trebuie sa scriu cetatenie@just.ro ?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.