Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline vadimb  
#1 Postat : duminică, 20 mai 2012 15:01:18(UTC)
Nivel: Incepator
vadimb
Postari: 1
Locatia: ramnicu valcea
buna ziua,
am aparut si eu in ordinul pentru redobandirea cetateniei cu domiciliul in ro
ma poate ajuta si pe mine cineva...

care e urmatorul pas? ce trebuie sa fac? unde sa ma adresez? sau ce documente si ce trebuie sa fac acum?pot sa merg sa imi fac buletinul sau cand pot sa ma duc si unde ca sa imi fac buletinul...

recunosc sunt paralel cu respectivele chestii chiar daca sunt din 2005 in ro :(
Offline vicky_g  
#2 Postat : duminică, 20 mai 2012 15:28:30(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: vadimb Go to Quoted Post
buna ziua,
am aparut si eu in ordinul pentru redobandirea cetateniei cu domiciliul in ro
ma poate ajuta si pe mine cineva...

care e urmatorul pas? ce trebuie sa fac? unde sa ma adresez? sau ce documente si ce trebuie sa fac acum?pot sa merg sa imi fac buletinul sau cand pot sa ma duc si unde ca sa imi fac buletinul...

recunosc sunt paralel cu respectivele chestii chiar daca sunt din 2005 in ro :(

Depui juramantul , dupa juramant are loc transcrierea CN-ului , CC-daca exista , dupa buletin respectiv pasaport

In dependenta unde ai solicitat pastrarea domiciliului , acolo vei depune juramantul.
Daca ai pastrat domiciliul in strainatate , trebuie sa vii in MDA sa te programezi pentru depunerea juramantului la Consulat.
Daca ai mentinut domiciliul in RO , asteapta sa apari in lista persoanelor care depun juramantul la Bucuresti.

Dupa depunerea juramantului , trebui sa depui pentru transcrierea actelor de stare civila.La Bucuresti te programezi prin telefon si in ziua in care te programeaza , vii si depui .( P.S. Acum programarile pentru transcriere la Bucuresti se fac pentru luna ianuarie 2013) . Transcrierea este gratuita .
Deasemenea , poti transcrie actele la Consulatele din MDA . Daca esti nascut pana in 1980 te costa 130 € si dureaza in jur de 30-45 zile , daca esti nascut dupa 1980 - 110 € in timp de 48 ore.

Dupa ce te vezi cu CN in mana poti depune pentru buletin sau pasaport.

Succese

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 mai 2012 15:34:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.