Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Cezar  
#51 Postat : marți, 29 mai 2012 10:46:49(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: sabina1201 Go to Quoted Post
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Treaba lor cu cetateniile lor. Sensul este ca legea e lege si se termina toata figneaua asta cu intermediarii candva. Au stiut bine la ce se duc acei care au depus prin intermediari.
Cu parere de rau nu numai in domeniul cetateniei romane asta persista. Moldoveanului ii este specifica lenea.[/
cei care depun actele prin asa cale majoritatea se afla peste hotare si nu au posibilitate sa vina sa depuna personal.si aici lenea nu are nici o atributie

Lasa ca am fost si eu peste hotare, stiu ce contingent e acolo. Nu au cand, blablabla... Povesti. Eu mam dus cu viza de munca, apoi am primit cetatenia si tot asa mai departe. Am facut totul fara graba si singur.
Cei care s-au dus prin paduri e problema lor ca asta patesc. De acord ca legea treb respectata? Daca nu vom respecta legea atunci sensul din ea si din toate cerintele astea cu acte pentru bunei si toata biografia? E destul ca la piata sa dea cetatenie ca painea calda la toti doritorii si gata. Ai fi gata sa ai concetateni proveniti din africa de exemplu, sau cateva milioane de chinezi? Iata pentru asta este legea. Bine ca romania nu va impune sa renuntati la alte cetatenii. Iata sa impuna as vedea eu cati doritori vor fi. Se vor reduce la cateva sute de cetateni in total, nu la sute de mii.
de asta nu mai bociti ca un, alta, etc.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Cezar  
#52 Postat : marți, 29 mai 2012 10:48:11(UTC)
Cezar
Originally Posted by: veronica p Go to Quoted Post
eri mam intilnit cu alt (((((((((((avocat)))))))))) si mia spus ca dosarele nu sunt suspendate din cauza ca am depus prin intermediari ca nu are cum, sunt suspendate pentru ca sunt nereguli in dosar???? unu spune asa altu altfel ... stie cineva mai concret ce se intimpla acolo????

Ancheta merge acolo. Ce chiar nu e clar? Sa mai ascultati babele de pe langa consulate.
Offline sabina1201  
#53 Postat : marți, 29 mai 2012 11:25:27(UTC)
Nivel: Membru
sabina1201
Postari: 14
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: chisinau
Lasa ca am fost si eu peste hotare, stiu ce contingent e acolo. Nu au cand, blablabla... Povesti. Eu mam dus cu viza de munca, apoi am primit cetatenia si tot asa mai departe. Am facut totul fara graba si singur.
Cei care s-au dus prin paduri e problema lor ca asta patesc. De acord ca legea treb respectata? Daca nu vom respecta legea atunci sensul din ea si din toate cerintele astea cu acte pentru bunei si toata biografia? E destul ca la piata sa dea cetatenie ca painea calda la toti doritorii si gata. Ai fi gata sa ai concetateni proveniti din africa de exemplu, sau cateva milioane de chinezi? Iata pentru asta este legea. Bine ca romania nu va impune sa renuntati la alte cetatenii. Iata sa impuna as vedea eu cati doritori vor fi. Se vor reduce la cateva sute de cetateni in total, nu la sute de mii.
de asta nu mai bociti ca un, alta, etc.

asa suntem noi moldovenii,in loc sa ne sustinem unul pe celalalt ne bucuram de necazurile lui.nu are nici o importanta cum a ajuns omul cela prin paduri sau cu viza de munca,omul pleaca nu de voie,nu de voie isi lasa copiii,parintii,asta e situatia la noi in Moldova.legea e lege dar daca nu poti scapa de datorii si nu-ti poti intretine familia,copiii,pe banii cistigati aici nu-ti poti construi sau cumpara o casa,atunci te mai uiti la lege.poate mai sint si de acesti care se duc acolo sa se distreze eu de axemplu nu am intilnit.de bocit nu am auzit pe nimeni sa boceasca,am auzit doar oamneni care cer sfaturi.cine vrea lasa sa ajute cine nu sa treaca cu vederea.tot e mai bine decit sa bati din palme ca "asa le trebuie","au primit ce merita".bravo tie ca ai obtinut viza de munca si cetatenie nu toti au norocul acesta.
thanks 1 utilizator a multumit sabina1201 acest post util.
Offline Cezar  
#54 Postat : marți, 29 mai 2012 16:14:47(UTC)
Cezar
asa suntem noi moldovenii,in loc sa ne sustinem unul pe celalalt ne bucuram de necazurile lui.nu are nici o importanta cum a ajuns omul cela prin paduri sau cu viza de munca,omul pleaca nu de voie,nu de voie isi lasa copiii,parintii,asta e situatia la noi in Moldova.legea e lege dar daca nu poti scapa de datorii si nu-ti poti intretine familia,copiii,pe banii cistigati aici nu-ti poti construi sau cumpara o casa,atunci te mai uiti la lege.poate mai sint si de acesti care se duc acolo sa se distreze eu de axemplu nu am intilnit.de bocit nu am auzit pe nimeni sa boceasca,am auzit doar oamneni care cer sfaturi.cine vrea lasa sa ajute cine nu sa treaca cu vederea.tot e mai bine decit sa bati din palme ca "asa le trebuie","au primit ce merita".bravo tie ca ai obtinut viza de munca si cetatenie nu toti au norocul acesta.

Da nu ma bucur eu de necazurile lor. Si in primul rand am raspuns adecvat mai devreme ca dosarele sunt in ancheta si nu poti face nimic. Dosarele acestea suspendte mai degraba vor fi anulate si li se va cere sa depuna din nou personal. De amenda nici nu stiu ce sa zic. Poate fi si pedeapsa penala. Toata ancheta asta mai degraba e pentru a deconspira toata reteaua/retelele astea cu intermediari si cu functionari corupti.
Asa raspuns e bun?

PS. din cauza la toata situati aasta sufera cei cinstiti in primul rand. Sa mai pomenesc de starea civila cu programarile lor pentru 2013 si cu intinderea procesarii dosarelor pentru certificate de stare civila de pana la un an? Cine a provocat toate astea? Intermediarii vostri.

Editeaza de catre utilizator marți, 29 mai 2012 16:17:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline nadph  
#55 Postat : marți, 29 mai 2012 18:13:34(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Pe site-ul ANC scrie rosu pe alb ca depunerea
prin intermediar e ilegala. Nu e scris nicaieri "situatii exceptionale vor fi
luate in vedere". Poate si ele sunt luate in vedere, insa "nu pot depune
cetatenia romana personal deoarece ma aflu ilegal la munca in UE" precis
nu e una din ele. Scopul cetateniei romane nu este legalizarea moldovenilor
in UE. Nu iti palce ca nu esti in UE - trebuia de invatat bine la scoala.

Iar ceea ce spui tu, Anon, ca, citat "dar daca nu poti scapa de datorii si
nu-ti poti intretine familia,copiii,pe banii cistigati aici nu-ti poti construi
sau cumpara o casa". Anon, serios?
S-au gindit mult inainte sa te apuci de mesterit copii? Ei trebuiesc de regula
intretinuti, si de dorit sa nu fii gastarbeiter.

In UE majoritatea traiesc in apartamente inchiriate, case is pentru afaceristi sau invatati,
cind ei ies la pensie.

"Asa suntem noi moldovenii?" Nu spune asta "ne-moldovenilor". Si-or mai
crea impresie gresita.
thanks 1 utilizator a multumit nadph acest post util.
Offline Cezar  
#56 Postat : marți, 29 mai 2012 20:56:04(UTC)
Cezar
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post

In UE majoritatea traiesc in apartamente inchiriate, case is pentru afaceristi sau invatati,
cind ei ies la pensie.

crea impresie gresita.

Ooo, plus un milion. Cand aud europenii ca moldovenii au case, si nu una da 3-4 case, bucatarie de vara, iarna, si tualet in fundul gradinii ap ii apuca jelea.
Stima de la europeni nu mai are moldoveanul dupa asta.
Si inca copii raman fara grija si ii abandoneaza mamsa ca a gasit vreun italian batran si bogat. Iata cam asa situatii sunt d'oh!

Editeaza de catre utilizator marți, 29 mai 2012 21:02:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sabina1201  
#57 Postat : marți, 29 mai 2012 21:35:17(UTC)
sabina1201
Pe site-ul ANC scrie rosu pe alb ca depunerea
prin intermediar e ilegala. Nu e scris nicaieri "situatii exceptionale vor fi
luate in vedere". Poate si ele sunt luate in vedere, insa "nu pot depune
cetatenia romana personal deoarece ma aflu ilegal la munca in UE" precis
nu e una din ele. Scopul cetateniei romane nu este legalizarea moldovenilor
in UE. Nu iti palce ca nu esti in UE - trebuia de invatat bine la scoala.

Iar ceea ce spui tu, Anon, ca, citat "dar daca nu poti scapa de datorii si
nu-ti poti intretine familia,copiii,pe banii cistigati aici nu-ti poti construi
sau cumpara o casa". Anon, serios?
S-au gindit mult inainte sa te apuci de mesterit copii? Ei trebuiesc de regula
intretinuti, si de dorit sa nu fii gastarbeiter.

cind ei ies la pensie.

crea impresie gresita.

ca sa faci copii mult nu trebuie sa te gindesti,citeodata ei mai vin si asa pe neprins de veste.
Offline sabina1201  
#58 Postat : marți, 29 mai 2012 21:45:49(UTC)
sabina1201
Ooo, plus un milion. Cand aud europenii ca moldovenii au case, si nu una da 3-4 case, bucatarie de vara, iarna, si tualet in fundul gradinii ap ii apuca jelea.
Stima de la europeni nu mai are moldoveanul dupa asta.
Si inca copii raman fara grija si ii abandoneaza mamsa ca a gasit vreun italian batran si bogat. Iata cam asa situatii sunt d'oh!

pai nu prea am auzit ,moldoveni sa aiba 3-4 case,aratatimi si mie om de rind care sa aiba 3-4 case.nu prea cred ca exista mame care daca siau gasit vre-un italian batrin si bogat uita de copiii ei(poate una la un milion pe care eu nu o pot numi mama)dar intro familie in care barbatul se socoate barbat femeia nu-i pleaca la italia,se duce el limba limba limba limba limba
Offline ionMacari  
#59 Postat : marți, 29 mai 2012 23:07:13(UTC)
ionMacari
Postari: 20
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: moldova
pai nu prea am auzit ,moldoveni sa aiba 3-4 case,aratatimi si mie om de rind care sa aiba 3-4 case.nu prea cred ca exista mame care daca siau gasit vre-un italian batrin si bogat uita de copiii ei(poate una la un milion pe care eu nu o pot numi mama)dar intro familie in care barbatul se socoate barbat femeia nu-i pleaca la italia,se duce el limba limba limba limba limba

si ce schimba asta ca se duce barbatul sau se duce sotia,parerea mea este ca trebue sa fie impreuna ,daca e plecat unul trebue sa ea toata familia cu el si sotia si copilul ca asa e viata,dar daca unul acolo si unul la moldova e rau pentru familie.
Offline nadph  
#60 Postat : miercuri, 30 mai 2012 11:27:29(UTC)
nadph
ca sa faci copii mult nu trebuie sa te gindesti,citeodata ei mai vin si asa pe neprins de veste.

Anon, copii pe neprins de veste apar numai si numai in conditii speciale. Anume:
1) Steaua
2) 3 crai de la rasarit

Cazul tau:
1) faci sex cu barbati
2) ei ajung la orgasm
3) voi nu folositi contraceptive.

Poti folosi prezervative (cam scumpe), daca in familia ta nu au fost bolnavi
multi oameni de embolii si tromboze (coagularea singelui) poti folosi pastile,
iti iese cam 80 lei pe luna. Mai este sterlet intrauterin, sunt chiar modele noi
pentru femei nulipare (care inca nu au nascut). Tine 3-5 ani. Este metoda
antica coitus interruptus, ea presupune ca partenerul tau sa aiba foarte multa
experienta si nu e cam sigura. Anon, patima in tinerete e mare, mai ales cind
la fete joaca estradiolul inainte de ovulatie, dar tu tipa esti la majorat asa ca
un pic de precautie nu ajuta.

Sursa: Anon, eu fac medicina.

PS: Anon, alege cu ce Feti-Frumosi sari in patuc
si copii pe neprins de veste nu vor veni Wink

Editeaza de catre utilizator miercuri, 30 mai 2012 11:32:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadph  
#61 Postat : miercuri, 30 mai 2012 11:43:14(UTC)
nadph

Scared

Iarta-ma Anon, ca nu am citit acest post de-al tau.
Uita de ce am scris.

Groaznic...
Offline Naughty)  
#62 Postat : miercuri, 30 mai 2012 11:58:45(UTC)
Naughty)
Postari: 15
Locatia: :)
Si eu din prima data ma depus prin intermediar, mi s-a parut pe atunci ca daca mi-l depune in Buuresti pai va fi "mai repede" :)...si mi s-au intors mie documetenele inapoi peste 4 luni...deoarece animalul mi-a trimis documtenele prin POSTA...si nici nu a fost acolo personal)))....macara una ma bucura ca i-am dat doar 150 de euro...ca stiu altzii care cam fix asa au fost amagiti doar cu 500-600 euro siplus nici documtenele nu le-au mai vazut niciodata....dupa ce le-am primit inapoi le-am depus personal in Chisinau....si a fost totul solutionat in 10 luni...cit am cautat intermediarul tot nu am mai dat de el...asa e treaba cu "avocatii" ))) treaba a fost in 2010 cind faza cu intermediarii era foarte dezvoltata dar lumea neinformata...acum ar fi chiar stupid cineva sa-i mai creada pe intermediari...dupa atitea comentarii de la alti oameni care au fost amagiti.
Offline nadph  
#63 Postat : miercuri, 30 mai 2012 12:03:49(UTC)
nadph
Asta un pic doare, deoarece istoria cu intermediarii a blocat ANC pe vre-o 2 luni,
si i-a dezvatat sa raspunda la scrisori si mailuri! Acum asteptam totii cu 2-3 luni
mai mult ca cei din 2010 si nici nu putem sti starea dosarului. Am o luna jumate
de cind am trimis o scrisoare si 0. Mail - 0. Sa fiti sanatosi!
Offline sabina  
#64 Postat : miercuri, 30 mai 2012 14:10:36(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Anon, copii pe neprins de veste apar numai si numai in conditii speciale. Anume:
1) Steaua
2) 3 crai de la rasarit

Cazul tau:
1) faci sex cu barbati
2) ei ajung la orgasm

iti iese cam 80 lei pe luna. Mai este sterlet intrauterin, sunt chiar modele noi
la fete joaca estradiolul inainte de ovulatie, dar tu tipa esti la majorat asa ca

Scuze ca intervin
Cursing Cursing Cursing dar sunt si eu mama si m-au apucat toti dracii cind am citit cum gindesti
nu vreau sa te jignesc, am sa-ti spun doar atit. Abtine-te sa judeci si sa injosesti lumea. Nu in zadar cineva in acest forum iti zicea Vasilica, pentru ca la Vasile inca nu ai crescut. Cind o sa ai familia si copii tai, o sa pot sa-ti inteleg opinia oricare ar fi ea. Atita timp cit judeci ca un copil, in viziunea mea, chiar nu cred ca merita sa purtam un dialog pe acest subiect.
Cele bune
thanks 2 au multumit acest post util sabina.
Offline nadph  
#65 Postat : miercuri, 30 mai 2012 14:49:34(UTC)
nadph
Originally Posted by: sabina Go to Quoted Post
Scuze ca intervin
Cursing Cursing Cursing dar sunt si eu mama si m-au apucat toti dracii cind am citit cum gindesti
nu vreau sa te jignesc, am sa-ti spun doar atit. Abtine-te sa judeci si sa injosesti lumea. Nu in zadar cineva in acest forum iti zicea Vasilica, pentru ca la Vasile inca nu ai crescut. Cind o sa ai familia si copii tai, o sa pot sa-ti inteleg opinia oricare ar fi ea. Atita timp cit judeci ca un copil, in viziunea mea, chiar nu cred ca merita sa purtam un dialog pe acest subiect.
Cele bune

Eu respect parerea ta. Nu inteleg de ce ai reactionat asa de
urit. Am jignit eu pe cineva, personal? Am folosit un nume?
Eh...

De cite ori ai participat la actiuni de caritate la orfelinate?
Eu cindva am fost volunar la UNICEF. Am fost des pe acolo si
stiu ce fel de copii ajung acolo. Lasati de parinti dusi peste hotare
ori graviditati tinere. Stii citi din ei reusesc in viata in Moldova?
Stiai oare ca acolo fetelor le fac avort, asa, in rutina?
Eh de doua ori.

Ceea ce eu am scris mai sus in Sfinta Uniune se preda la scoala :-)

Sper ca te simti mai bine acum ca m-ai insultat din cauza ca i-am
scris unui Anonim despre contraceptive. Iarta-ma, judec ca un copil,
nu am crescut, nu am familia mea si copii mei ca sa imi fie inteleasa
opinia, oricare ar fi ea. Sincer eu m-as fi simtit rau si as gindi ca
am probleme, daca nu as sti sigur in ce rahat e situatia demografica
in RM, familile cu mama la Izrail, rata de divort etc etc etc deoarece oamenii fac niste
greseli banale in continuu. ONU da milioane de euro anual pentru a
mai educa tinerii, a spune fetelor la scoala de unde apar copii si cum
sa duci o viata sexuala sanatoasa, cind e momentul sa intemeiezi o
familie asa ca sa te bucuri de prezenta copiilor tai dar nu sa vb odata
pe luna in skype. Daca inca mai citesti asta iti spun ca nu prima data
aud complimente dupa ce spun asa lucruri oamenilor. Si de la preoti,
si de la mamici, directori de licee de sate, etc. Si sincer, n-o sa ma opresc
a spune lucrurilor pe nume.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 30 mai 2012 15:09:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sabina  
#66 Postat : miercuri, 30 mai 2012 15:24:07(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Eu respect parerea ta. Nu inteleg de ce ai reactionat asa de
urit. Am jignit eu pe cineva, personal? Am folosit un nume?
Eh...

De cite ori ai participat la actiuni de caritate la orfelinate?
Eu cindva am fost volunar la UNICEF. Am fost des pe acolo si
stiu ce fel de copii ajung acolo. Lasati de parinti dusi peste hotare
ori graviditati tinere. Stii citi din ei reusesc in viata in Moldova?
Stiai oare ca acolo fetelor le fac avort, asa, in rutina?
Eh de doua ori.

Ceea ce eu am scris mai sus in Sfinta Uniune se preda la scoala :-)

Sper ca te simti mai bine acum ca m-ai insultat din cauza ca i-am
scris unui Anonim despre contraceptive. Iarta-ma, judec ca un copil,
nu am crescut, nu am familia mea si copii mei ca sa imi fie inteleasa
opinia, oricare ar fi ea. Sincer eu m-as fi simtit rau si as gindi ca
am probleme, daca nu as sti sigur in ce rahat e situatia demografica
in RM, familile cu mama la Izrail, rata de divort etc etc etc deoarece oamenii fac niste
greseli banale in continuu. ONU da milioane de euro anual pentru a
mai educa tinerii, a spune fetelor la scoala de unde apar copii si cum
sa duci o viata sexuala sanatoasa, cind e momentul sa intemeiezi o
familie asa ca sa te bucuri de prezenta copiilor tai dar nu sa vb odata
pe luna in skype. Daca inca mai citesti asta iti spun ca nu prima data
aud complimente dupa ce spun asa lucruri oamenilor. Si de la preoti,
si de la mamici, directori de licee de sate, etc. Si sincer, n-o sa ma opresc
a spune lucrurilor pe nume.

Am reactionat asa pentru ca ti-ai permis sa spui cuiva anonim, pe care nici tu nu cunosti, cind si cum sa faca un copil. De unde stii tu ca acea familie nu s-a gindit bine inainte de a face un copil. Tu crezi ca cei care sunt aici in MD nu-si dau seama ca un copil este o responsabilitate, crezi ca daca stau in MD nu gindesc, nu realizeaza. Credema nu este asa. Nu exista padure fara uscaturi. Peste tot in lumea asta sunt femei, care abandoneaza copii, din pacate. Dar asta nu inseamna ca tre sa le pui pe toate intr-o oala. Nu ai tu acest drept moral. Nu doar in MD se abandoneaza copii, chiar si in SUA unde lumea nu pleaca peste hotare pentru a munci, exista acest viciu. Deci? Nu cred ca Italia este de vina. Cunosc persoane plecate peste hotare, dar nimeni nu si-au abandonat copiii. Munca de voluntariat este una pe care eu o respect, tine-te de ea mai departe. Numara milioanele ONU-lui mai departe, dar nu judeca oameni pe care nu-i cunosti. Bafta
Offline jon  
#67 Postat : duminică, 3 iunie 2012 13:21:02(UTC)
jon
Postari: 28
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:28:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline veronica br  
#68 Postat : luni, 4 iunie 2012 12:20:46(UTC)
veronica br
Postari: 12
Locatia: rodos
pai trebuia sa iti vina scrisoare recomandata acasa sa te anunte sa te prezinti la consulat. ce nu tia venit? intreaba la posta! dar precis esti tu dupa nr. de dosar caci ei trimit scrisori timp de 2 saptamini dupa ce apari in ordin. bafta!!!!!!!!!sa-ti fie cu norok!!!!!!!!!!!
Offline jon  
#69 Postat : luni, 4 iunie 2012 13:38:37(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:28:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline veronica br  
#70 Postat : luni, 4 iunie 2012 14:39:34(UTC)
veronica br
Postari: 12
Locatia: rodos
Originally Posted by: jon Go to Quoted Post
nu am primit nimic acasa ..... si nici la posta

pai dute la ambasada si vezi ce o sa iti zica , daca iti zic ca au trimis scrisoare atunci dute la posta si controleaza caci aceste scrisori sunt recomandate si nu poate sa le primeasca nimeni in afara de tine. poate o sa ai norok si o sa te programeze la juramint cine stie. succes...
Offline Doina171  
#71 Postat : luni, 4 iunie 2012 16:09:10(UTC)
Doina171
Postari: 123
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 18
Locatia: MD,Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
Da eu nu inteleg ceva..cum sa nu te interesez imacar o data-n luna printre ordine sa vezi daca esti..altii asteapta cu sufletul la gura si verifica fiecare nume,fiecare ordin,in fiecare zi...

cat timp ai asteptat?
Offline jon  
#72 Postat : luni, 4 iunie 2012 22:12:49(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:28:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline jon  
#73 Postat : luni, 4 iunie 2012 22:20:45(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:28:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline jon  
#74 Postat : luni, 4 iunie 2012 22:37:03(UTC)
jon
.
Offline Doina171  
#75 Postat : marți, 5 iunie 2012 14:41:34(UTC)
Doina171
Dorina acum cateva luni am trimis o scrisoare sa vad in ce stadiu este dosarul si mi-au zis ,, este in curs de solutionare ,, si ma anunta ei Brick wall si de atunci nu mo anuntat nimeni .... norocul meu ca am intrat din gresala pe un site si am dat sa vad la dosare etc si am vazut ca al meu demult era gata ... acuma cine e de vina ? tot eu ? :) ( crede-ma ca, cand ieseam din scara blocului sau intram primu lucru care il faceam era sa ma uit in cutia postala ) deci m-am interesat de situatie ... si pe situ lor ma mai uitam ... posibil ca nu am vazut se mai intampla Cool Ideea e sa rezolv cumva treaba asta

In primul rand numele meu e Doina,nici Dorina nici Alina etc,
in al doilea rand,pe un anumit site ordine.eu paremise,introduci oricand numele tau si/sau nr dosarului s iti apare imediat numele tau sau al altei persoane cu acelasi nume si/sau numar de dosar si vezi daca ai aparut in ordin,iti da si nr ordinului astfel incat sa-ti usureze cautarea.
in al treilea rand,si eu am trimis scrisori recomandate si mi-au raspuns o data la fel si mi-au "promis" ca-mi trimit si varianta oficiala prin posta insa nimic din astea nu s-au intamplat.singura i-am contactat,n-am mai asteptat- c-ar fi fost in zadar :)
ai sa rezolvi,stai linistit ;) importanta la programarea pt juramant sa nu te balbai..imi amintesc si acum cand stateam in rand sa depun dosarul,la ghiseul de programare pt juramant domnisoara ii facea praf pe fiecare rusoi care nu stia limba romana,deci m-am amuzat copios :))BigGrin
Offline jon  
#76 Postat : marți, 5 iunie 2012 22:59:03(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:29:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#77 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 00:26:16(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Deci in primul rand im cer scuze ca nu am obsv numele tau corect Doina Blushing stau mai rau cu vederea Blushing ,in al doilea rand sunt in RO de la 3 ani deci gradinita , clasele primare etc aici le-am facut (mama mea fiind romanca Blink ) nu ma intreba de ce nu am cetatenia inca dupa atata amar de vreme fiindca este o pov complicata si nu am so postez pe un site :) ideea e ca nu am sa ma balbai la juramant , ba din contra cred eu ca cand o sa ma auda tanti de acolo o sa ramana un pic surprinsa cred eu de accentul meu de ardelean : )) sau poate nu :) oricum Multumesc.

Cred ca pe pe tanti aia , nu o mai surprinde nimic ))))
Offline jon  
#78 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 11:45:14(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:29:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Doina171  
#79 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 14:49:38(UTC)
Doina171
Deci in primul rand im cer scuze ca nu am obsv numele tau corect Doina Blushing stau mai rau cu vederea Blushing ,in al doilea rand sunt in RO de la 3 ani deci gradinita , clasele primare etc aici le-am facut (mama mea fiind romanca Blink ) nu ma intreba de ce nu am cetatenia inca dupa atata amar de vreme fiindca este o pov complicata si nu am so postez pe un site :) ideea e ca nu am sa ma balbai la juramant , ba din contra cred eu ca cand o sa ma auda tanti de acolo o sa ramana un pic surprinsa cred eu de accentul meu de ardelean : )) sau poate nu :) oricum Multumesc.

da ma bucur pt tine :) mie chiar imi place accentul ardelean,iubitul meu e din maramures si eu is invidioasa ca nu pot sa vb ca el :))

in fine sper sa te ajute ceva accentul pt ca..la general vorbind,nustiu cum in Ro la ANC dar la noi la ambasada chiar au o atitudine foarte rece si distanta fata de moldoveni.Blink
Offline vicky_g  
#80 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 16:16:48(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Doina171 Go to Quoted Post
da ma bucur pt tine :) mie chiar imi place accentul ardelean,iubitul meu e din maramures si eu is invidioasa ca nu pot sa vb ca el :))

in fine sper sa te ajute ceva accentul pt ca..la general vorbind,nustiu cum in Ro la ANC dar la noi la ambasada chiar au o atitudine foarte rece si distanta fata de moldoveni.Blink

Dupa ce devii si tu cetatean roman , li se inmoaie vocea :))) testat , trecut prin asta
Offline exuser  
#81 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 16:19:28(UTC)
exuser
Postari: 18
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Chisinau
Este cineva care are noutati despre dosarele suspendate?
Offline jon  
#82 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 17:21:08(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:29:48(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Doina171  
#83 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 17:38:59(UTC)
Doina171
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Dupa ce devii si tu cetatean roman , li se inmoaie vocea :))) testat , trecut prin asta

serios?? mai ca n-as crede Blink
daca ai fost la ambasada vreodata ca sa-ti perfectezi viza pt Romania,sigur ai vazut ce ghisee stranii au afara(unde iti elibereaza pasaportul)..eu am ramas dezamagita..stau niste "neni sau tanti" de dupa ferestrele alea fumurii,nici nu vad cu cine vorbesc,nici nu inteleg ce spune..nici buna ziua normal nu poti sa le spui..e un singur orificiu unde-ti bagi buletinul sa vada daca tu esti si iti da pasaportul si tranteste sertarul ala si gata..de parca incearca sa evite orice contact cu moldoveniid'oh!
Offline vicky_g  
#84 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 18:08:58(UTC)
vicky_g
serios?? mai ca n-as crede Blink
daca ai fost la ambasada vreodata ca sa-ti perfectezi viza pt Romania,sigur ai vazut ce ghisee stranii au afara(unde iti elibereaza pasaportul)..eu am ramas dezamagita..stau niste "neni sau tanti" de dupa ferestrele alea fumurii,nici nu vad cu cine vorbesc,nici nu inteleg ce spune..nici buna ziua normal nu poti sa le spui..e un singur orificiu unde-ti bagi buletinul sa vada daca tu esti si iti da pasaportul si tranteste sertarul ala si gata..de parca incearca sa evite orice contact cu moldoveniid'oh!

Nu stiu ce sa zic , asta poate la moment. Acum 3 ani se purtau frumos :) ori de cate ori mi-am perfectat viza.
Dupa ce s-a deschis Consulat la Balti , am mers acolo . La fel , tipul de la ghiseu tare dragut. Plus ca am vorbit si despre Bucuresti si chiria de aici.
Mai prost a fost cand m-am programat pentru depunerea juramantului. Consulul(ea) foarte severa ... ii linistea pe toti , iar in ziua in care am depus jurmantul , a fost foarte draguta dupa ascultatea imnului de stat si dupa depunerea juramantului in sine.
Offline ioanalupu_26  
#85 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 18:24:31(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Nu stiu ce sa zic , asta poate la moment. Acum 3 ani se purtau frumos :) ori de cate ori mi-am perfectat viza.
Dupa ce s-a deschis Consulat la Balti , am mers acolo . La fel , tipul de la ghiseu tare dragut. Plus ca am vorbit si despre Bucuresti si chiria de aici.
Mai prost a fost cand m-am programat pentru depunerea juramantului. Consulul(ea) foarte severa ... ii linistea pe toti , iar in ziua in care am depus jurmantul , a fost foarte draguta dupa ascultatea imnului de stat si dupa depunerea juramantului in sine.

Am vrut sa intrb si eu pe Doina la care Consulat asa de prost se purtau,caci la consulatul de la Balti am vb si eu personal cu Dna consul si era destul de draguta.Iar chind am depus dosarul pentru redobindire domnisoara de la ghiseu la fel a fost foarte amabila cu noi.
Offline Doina171  
#86 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 18:34:12(UTC)
Doina171
Originally Posted by: ioanalupu_26 Go to Quoted Post
Am vrut sa intrb si eu pe Doina la care Consulat asa de prost se purtau,caci la consulatul de la Balti am vb si eu personal cu Dna consul si era destul de draguta.Iar chind am depus dosarul pentru redobindire domnisoara de la ghiseu la fel a fost foarte amabila cu noi.

Chiar la consulatul din Chisinau.iarna asta.
bine,nu e vorba ca s-au purtat direct urat..dar mai mult indirect..chiar si cand am depus dosarul pt cetatenie,tot domnisoara de la ghiseu s-a cam suparat ca am uitat sa scriu numele pe dosar..nu c-ar fi mare tragedie dar au fost si oameni care nu s-au inteles cu domnii de la ghisee,mai ales la ghiseul cu programarea pt juramant...
Offline ioanalupu_26  
#87 Postat : miercuri, 6 iunie 2012 18:38:30(UTC)
ioanalupu_26
bine,nu e vorba ca s-au purtat direct urat..dar mai mult indirect..chiar si cand am depus dosarul pt cetatenie,tot domnisoara de la ghiseu s-a cam suparat ca am uitat sa scriu numele pe dosar..nu c-ar fi mare tragedie dar au fost si oameni care nu s-au inteles cu domnii de la ghisee,mai ales la ghiseul cu programarea pt juramant...[/qu

nu stiu sigur dar parimi-se tu mi-ai cerut exemplu de petitie catre Traian Basescu o gasesti aici

http://cetatenie-romana....7_Stadiul-dosarului.aspx

la membrul DORINESCU
Offline Doina171  
#88 Postat : joi, 7 iunie 2012 01:06:16(UTC)
Doina171
Originally Posted by: ioanalupu_26 Go to Quoted Post
bine,nu e vorba ca s-au purtat direct urat..dar mai mult indirect..chiar si cand am depus dosarul pt cetatenie,tot domnisoara de la ghiseu s-a cam suparat ca am uitat sa scriu numele pe dosar..nu c-ar fi mare tragedie dar au fost si oameni care nu s-au inteles cu domnii de la ghisee,mai ales la ghiseul cu programarea pt juramant...[/qu

nu stiu sigur dar parimi-se tu mi-ai cerut exemplu de petitie catre Traian Basescu o gasesti aici

http://cetatenie-romana....7_Stadiul-dosarului.aspx

la membrul DORINESCU

Vai multumesc mult Ioana! :)
Offline jon  
#89 Postat : luni, 11 iunie 2012 14:57:40(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:30:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ioanalupu_26  
#90 Postat : luni, 11 iunie 2012 16:20:45(UTC)
ioanalupu_26
Vai multumesc mult Ioana! :)

Cu placereThumpUp !!!!!!!!!!

Offline Vyktor  
#91 Postat : luni, 11 iunie 2012 22:03:56(UTC)
Vyktor
Postari: 33
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Astazi am primit confirmarea la scrisoarea recomandata , dar nici urma de scrisoare gen ca esti reprogramat in data de , nu zice nimic ,.... no acuma eu de unde sa stiu cand ce si cum ? Think ce fac mai departe ? ma duc asa de capu meu la Bucuresti ?Brick wall multumesc Confused

Poti sa scrii mai detaliat ce este scris in scrisoare! Da cind ai trimis scrisoarea ?
Offline arsen  
#92 Postat : luni, 11 iunie 2012 22:18:28(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
confirmarea sa inteleg ca ti-a venit cartonul cela roz care lai trimis inpreuna cu scrisoarea da?daca e asa pai asta inseamna ca a ajuns la ei scrisoarea acuma mai asteapta in jur de 1 luna siti vor trimite scrisoare
Offline jon  
#93 Postat : marți, 12 iunie 2012 01:41:24(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:30:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sabina1201  
#94 Postat : miercuri, 13 iunie 2012 09:10:37(UTC)
sabina1201
1) Steaua
2) 3 crai de la rasarit

Cazul tau:
1) faci sex cu barbati
2) ei ajung la orgasm

multumesc mult pentru informatie nu de alta dar la virsta mea cu copil de 4 ani nu prea stiam de unde se iau.mentionez ca copilul nu a fost in planurile nostre pentruca la momentul cela nu eram casatoriti si aveam putin alte interese dar ii multumesc lui D-zeu in fiecare zi ca mi la dat.e cel mai dulce ingeras si il iubim din tot sufletul(nustiu daca intelegi ce vreau sati zic).am facut nunta cind copilul avea 3 ani si sintem foarte fericiti,asaca copiii pot schimba viata radical si pot sati daruiasca fericire zi de zi chiar daca nu sint asteptati.in cazul meu sint multumita ca nu mam folosit de nici o metoda care ai scriso mai sus cu toate ca stiam "cite ceva"(am fost si eu la scoala)straniu e ca stii si preturile.
Offline oleg77777  
#95 Postat : vineri, 15 iunie 2012 19:57:08(UTC)
Nivel: Incepator
oleg77777
Postari: 2
Locatia: balti
DESPRE DOSAR SUSPENDAT. DEPUS LA BUCURESTI PRINTR-O PERSOANA .IERI AM TRIMIS E-AMIL LA ANC SIO MIAU RASPUNS CA DOSARUL ESTE SUSPENDAT.LA INTREBAREA MEA DE CE MI-AU INTREBAT PRIN CINE AM DEPUS DOSARUL...AM FOST SI M-AM INTILNIT CU CONSULUL MI-A SPUS SA ASTEPT PINE SE TERMINA PROCESUL S.A.M.D.POATE CINEVA SA-MI SUGEREZE CE-I DE FACUT CU SITUARIA DATA NUMAI FARA DEMAGOGII?
Offline oleg77777  
#96 Postat : vineri, 15 iunie 2012 20:03:31(UTC)
oleg77777
Locatia: balti
este cineva pe forum?este cineva care a depus la frumoasa de Cristina?stie cineva ce-i cu ea?
Offline max87  
#97 Postat : duminică, 17 iunie 2012 20:47:54(UTC)
max87
Postari: 1
Originally Posted by: arsen Go to Quoted Post
confirmarea sa inteleg ca ti-a venit cartonul cela roz care lai trimis inpreuna cu scrisoarea da?daca e asa pai asta inseamna ca a ajuns la ei scrisoarea acuma mai asteapta in jur de 1 luna siti vor trimite scrisoare

am primit si eu scrisoare cartonul cela roz ce pot sa fac cu el? dar deacum un an si 4 luni e depus dosarul mea venit mai inainte scrisoare ca dos. e suspendat! si am auzit ca daca au refuzat cetatenia, poti sa depui numai peste jumate de an dupa ce iti vine refuz!
Sad
Offline Vyktor  
#98 Postat : duminică, 17 iunie 2012 21:42:38(UTC)
Vyktor
Postari: 33
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Originally Posted by: oleg77777 Go to Quoted Post
DESPRE DOSAR SUSPENDAT. DEPUS LA BUCURESTI PRINTR-O PERSOANA .IERI AM TRIMIS E-AMIL LA ANC SIO MIAU RASPUNS CA DOSARUL ESTE SUSPENDAT.LA INTREBAREA MEA DE CE MI-AU INTREBAT PRIN CINE AM DEPUS DOSARUL...AM FOST SI M-AM INTILNIT CU CONSULUL MI-A SPUS SA ASTEPT PINE SE TERMINA PROCESUL S.A.M.D.POATE CINEVA SA-MI SUGEREZE CE-I DE FACUT CU SITUARIA DATA NUMAI FARA DEMAGOGII?

Da nu ai intrebat cit poate sa dureze acest proces?
Offline jon  
#99 Postat : miercuri, 20 iunie 2012 23:01:33(UTC)
jon
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 1 august 2012 00:30:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline graf100  
#100 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 17:24:19(UTC)
graf100
Originally Posted by: Vyktor Go to Quoted Post
Salut, as vrea sa stiu cite persoane se afla in situatia mea, pe 30.03.2012 am primit un email precum dosarul meu este suspendat, si nustiu cum sa procedez mai departe. Am trimis emailuri si nu am primit nici un raspuns. Exista cineva care a primit asa email precum ca dosarul este suspendat si dupa care sa primeasca ordin?

Salut, ai mai aflat ceva referitor la dosarul tau suspendat. Ma intereseaza enorm deoarece sunt in aceeasi situatie
Utilizatori pe tema
3 Pagini<123>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.