Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline katy_katy  
#1 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 01:05:26(UTC)
Nivel: Membru
katy_katy
Postari: 17
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: Iasi, Romania
Buna. Am o intrebare: care este tremenul in care trebuie sa depun juramantul???
Am gasit in legea cetateniei: Art. 20. — (1) Cetatenia romana se acorda sau se redobandeste la data depunerii juramantului de credinta.
(2) In termen de 3 luni de la data comunicarii ordinului presedintelui Autoritatii Nationale pentru Cetatenie de acordare sau redobandire a cetateniei romane, persoanele carora li s-a acordat sau care au redobandit cetatenia romana vor depune juramantul de credinta fata de Romania.
Dilema mea este urmatoarea: termenul e de 90 zile de cand se emite ordinul sau din momentul in care primesc scrisoarea acasa.
Termin anul universitar in Romania pe 1 iulie iar 90 de zile de cand m-am regasit in ordin se fac pe 9 iulie.... nu pot sa vin acum sa depun juramantul pentru ca e perioada cu partiale si dupa urmeaza si examenele. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 01:11:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#2 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 01:41:06(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: katy_katy Go to Quoted Post
Am gasit in legea cetateniei: Art. 20. — (1) Cetatenia romana se acorda sau se redobandeste la data depunerii juramantului de credinta.
(2) In termen de 3 luni de la data comunicarii ordinului presedintelui Autoritatii Nationale pentru Cetatenie de acordare sau redobandire a cetateniei romane, persoanele carora li s-a acordat sau care au redobandit cetatenia romana vor depune juramantul de credinta fata de Romania.
Dilema mea este urmatoarea: termenul e de 90 zile de cand se emite ordinul sau din momentul in care primesc scrisoarea acasa.
Termin anul universitar in Romania pe 1 iulie iar 90 de zile de cand m-am regasit in ordin se fac pe 9 iulie.... nu pot sa vin acum sa depun juramantul pentru ca e perioada cu partiale si dupa urmeaza si examenele. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

3 luni de la primirea scrisorii
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline rigu  
#3 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 08:02:01(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246

Daca ai fost instiintata prin scrisoare recomandata, pentru care ai semnat, atunci 90 zile din momentul in care ai semnat ca ai primit scrisoarea.
Daca ai fost instiintata prin scrisoare recomandata "simpla", pentru care nu ai semnat, atunci din momentul in care scrisoarea a fost inregistrata in oficiul postal cetral al orasului/raionului domiciliului tau.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline <Adi>  
#4 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 13:37:56(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012

Corect este 3 luni dupa emiterea ordinului, asa spune legea. Scrisoarea de instiintare poate sa vie si peste 1 luna. Asa ca grabestete, Mult Succes!!!
Offline katy_katy  
#5 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 14:25:59(UTC)
katy_katy
Multumesc pentru raspunsuri. Nu sunt lamurita... totusi cum e? 3 luni de emiterea ordinului sau de la instiintare prin scrisoaree???

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 14:26:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#6 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 14:34:49(UTC)
rigu
Multumesc pentru raspunsuri. Nu sunt lamurita... totusi cum e? 3 luni de emiterea ordinului sau de la instiintare prin scrisoaree???

90 de zile de la instiintare.
Juridic instiintare este si publicare online, mass-media, etc, daca nu este specificat altfel.
Publicatia oficiala de stat este Monitorul Oficial. Nu pagina web, nu alte ziare...
ANC nu publica in Monitorul Oficial ordinele.
Dar informeaza ca termenul de 90 de zile incepe de la data in care petentul a fost instiintzat ( e si logic sa fie asa ).

Asta inseamna ca e cum ti-am scris mai sus despre scrisoare
Offline ZoneFive  
#7 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 14:38:30(UTC)
ZoneFive
Postari: 91
A fost multumit de: 33 -ori in postarea 24
Locatia: Dosar XXXXX depus XX.XX.2011 Chisinau

3 luni de la instiintare prin scrisoare.

Art. 20. — (1) Cetatenia romana se acorda sau se redobandeste la data depunerii juramantului de credinta.

Cum crezi, care este calea cea mai legala, daca sa luam dupa legea asta?

Care este metoda de comunicare a unui ordin catre persoana.

1. Prin publicarea undeva in internet a listei lungi. (credeti ca internetul are ceva legatura cu legea aceasta, sau legea aceasta - cu internet?)
2. Printr-o scrisoare.

Alege care iti place mai mult, si numara(calculeaza) 3 luni.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 14:43:03(UTC)  | Motiv: corectat

Offline rigu  
#8 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 15:16:19(UTC)
rigu
Originally Posted by: covand Go to Quoted Post
3 luni de la instiintare prin scrisoare.

Art. 20. — (1) Cetatenia romana se acorda sau se redobandeste la data depunerii juramantului de credinta.

Cum crezi, care este calea cea mai legala, daca sa luam dupa legea asta?

Care este metoda de comunicare a unui ordin catre persoana.

1. Prin publicarea undeva in internet a listei lungi. (credeti ca internetul are ceva legatura cu legea aceasta, sau legea aceasta - cu internet?)
2. Printr-o scrisoare.

Alege care iti place mai mult, si numara(calculeaza) 3 luni.

Corect ThumpUp

Comunicare presupune instiintare oficiala.
Poate fi publicat in internet pe orice site web, ziar, perete, sau chiar gard, care este declarat oficial de autoritati ca instrument oficial de instiintare.

Insa avand in vedere ca ANC nu publica pe gardurile oficial declarate pentru instiintari, ramane sa dansezi cand vine scrisorica BigGrin Applause BigGrin ThumpUp

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 15:17:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline katy_katy  
#9 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 16:55:46(UTC)
katy_katy
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Corect ThumpUp

Comunicare presupune instiintare oficiala.
Poate fi publicat in internet pe orice site web, ziar, perete, sau chiar gard, care este declarat oficial de autoritati ca instrument oficial de instiintare.

Insa avand in vedere ca ANC nu publica pe gardurile oficial declarate pentru instiintari, ramane sa dansezi cand vine scrisorica BigGrin Applause BigGrin ThumpUp

Ok. Deci ambele sunt metode de instiintare/ aducere la cunostinta, iar scrisoarea este o forma oficiala. Sper sa fie asa, sa mai treaca timpul....BigGrin
Offline rigu  
#10 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 16:57:36(UTC)
rigu
Ok. Deci ambele sunt metode de instiintare/ aducere la cunostinta, iar scrisoarea este o forma oficiala. Sper sa fie asa, sa mai treaca timpul....BigGrin

precizez ca scrisoare este obligatoriu necesara in cazul in care vrei sa depui juramantul la unul din consulatele Romaniei in afara de cele din Moldova.
daca vrei sa depui juramantul in MD sau la Bucuresti, poti sa mergi sa te programezi si fara scrisoare
Offline katy_katy  
#11 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 17:03:15(UTC)
katy_katy
precizez ca scrisoare este obligatoriu necesara in cazul in care vrei sa depui juramantul la unul din consulatele Romaniei in afara de cele din Moldova.
daca vrei sa depui juramantul in MD sau la Bucuresti, poti sa mergi sa te programezi si fara scrisoare

Merci Smile
O sa am domiciliul in Chisinau, deocamdata. Am citit si eu mult pe aici, nu am nevoie de scrisoare pt programare daca depun juramantul in Md. Apropo, in cat timp primesc scrisoarea?Wub
Offline rigu  
#12 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 17:13:34(UTC)
rigu
Merci Smile
O sa am domiciliul in Chisinau, deocamdata. Am citit si eu mult pe aici, nu am nevoie de scrisoare pt programare daca depun juramantul in Md. Apropo, in cat timp primesc scrisoarea?Wub

Din momentul expedierii in maxim 1 saptamana
Offline Wladislaw  
#13 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 18:19:13(UTC)
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Se ia in consideratie 3 luni de la data emiterii ordinului.. NU de la data de cind primesti scrisoarea acasa... asta-i sigur.. cunosc o persoana care a lasa pe ultima saptamina.. ADICA 3 LUNI SI VREO 7 ZILE DE LA EMITERE.. tot socotind cele 3 luni de la imnimarea scrisorii... si a fost impusa de catre cei de la consulat sa trimita scrisoare catre ANC pentru a primi acordu sa dea juramintu.. ia venit in decurs de vre-o 1,5-2 luni.. desigur a invocat motivu ca a fost confundat numele dat fiind faptul ca in localitatea unde locueste mai este o persoana cu acelas nume.. bla.. bla.. bla.. de asta nu lasati pina-n ultima zi!

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 18:20:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#14 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 18:34:05(UTC)
vicky_g
Din momentul expedierii in maxim 1 saptamana

maxim 1 saptamana nu poti sa zici !! Poate dura si mai mult . La mine 2 saptamani a durat pana am primit instiintarea !
Offline rigu  
#15 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 19:05:19(UTC)
rigu
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
maxim 1 saptamana nu poti sa zici !! Poate dura si mai mult . La mine 2 saptamani a durat pana am primit instiintarea !

Inseamna ca a durat mai mult de o saptamana sa ajunga de la oficiul postal raional la tine....
De cate ori am trimis/primit scrisori simple Bucuresti - MD, niciodata n-a fost mai mult de 5 zile sa ajunga la destinatar.

Pentru frate-meo fluturasul scrisorii trimise catre ANC a re-venit la el in putin mai mult de 1 saptamana. Iar asta e dus si intors...
Offline vicky_g  
#16 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 19:20:37(UTC)
vicky_g
Inseamna ca a durat mai mult de o saptamana sa ajunga de la oficiul postal raional la tine....
De cate ori am trimis/primit scrisori simple Bucuresti - MD, niciodata n-a fost mai mult de 5 zile sa ajunga la destinatar.

Pentru frate-meo fluturasul scrisorii trimise catre ANC a re-venit la el in putin mai mult de 1 saptamana. Iar asta e dus si intors...

Nu cred , posta e la 200 m de casa mea. Si daca nu gresesc am primit-o a 2-a zi dupa ce a ajuns la oficiul postal . Caci mama m-a sunat deodata cum a primit scrisoarea.

Si eu am primit in termen de 3 zile scrisoare de la Bucuresti , dar cu alta treaba. Alta e situatia cu cei de la ANC .

P.S. majoritatea cazurilor in care se primea instiintarea de la ANC a durat in jur de 2 saptamani.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 19:22:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#17 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 19:22:33(UTC)
rigu
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Nu cred , posta e la 200 m de casa mea. Si daca nu gresesc am primit-o a 2-a zi dupa ce a ajuns la oficiul postal . Caci mama m-a sunat deodata cum a primit scrisoarea.

Si eu am primit in termen de 3 zile scrisoare de la Bucuresti , dar cu alta treaba. Alta e situatia cu cei de la ANC .

Vezi ca e posibil ca mesajul ANC sa vina prin intermediul ambasadei, aici avem o intarziere... caci pana se codesc cei de la ambasada, mai trece o saptamana.
Daca au trimis de la ANC direct, nu vad de ce ar dura mai mult...
Offline katy_katy  
#18 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 20:45:17(UTC)
katy_katy
Daca as veni cu 3 saptamani inainte sa expire, credeti ca e ok???Brick wall Brick wall Brick wall
Am asteptat 1 an si o luna si acum ca mi-a venit, nu am timp sa depun juramantul :)))))
Angry Angry Angry Angry
Offline rigu  
#19 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 20:49:39(UTC)
rigu
Daca as veni cu 3 saptamani inainte sa expire, credeti ca e ok???Brick wall Brick wall Brick wall
Am asteptat 1 an si o luna si acum ca mi-a venit, nu am timp sa depun juramantul :)))))
Angry Angry Angry Angry

De ce nu duci o scrisoare la ANC in care sa ceri sa depui juramantul la Bucuresti, daca tot esti acolo?
Teoretic nu trebuie sa fie nimic strasnic daca te duci cu 3 saptamani inainte de expirarea termenului... dar cred ca mai bine sa-ti faci programarea din timp.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 11 aprilie 2012 20:50:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline <Adi>  
#20 Postat : joi, 12 aprilie 2012 20:43:12(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Sunteti bravo!
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.