Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline denis1986  
#51 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:56:47(UTC)
Nivel: Membru
denis1986
Postari: 59
Locatia: Russia dosar depus pe 06.07.2011 Bucuresti
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Avand trei cetatenii, incalgi legislatia rusa, mai corect spus calci peste oua mandria rusa BigGrin
Si dupa cum am mai scris, din pacate, la rusi ramana inca la atitudinea granicerului care verifica actele daca sa-ti faca sau nu probleme.
Asa ca mai depinde peste cine ai norocul sa dai

De graniceri aveti dreptate dau o suta de intrebari!!! o sa le calc mindria nu ei pe mineShame on you BigGrin BigGrin da incalc legislatia lor dar de unde ei o sa stie ca am 3 cetatenii stiu ca no sa le flutur cu 3 pasapoarte in fata!!!! cind am primit pasap.rus la Amb.Rus in Chisinau in pasaport scrie unde a fost elibirat pasp.AMB.RUS in MOLDOVA la Moldova ambele leam aratat nici o problema la rusi numai cel Rus si sau inceput intrebarile prostesti de ce ati schimbat pasap eu iam spus nu lam schimbat ci lam primit prima oara!!!!

Offline denis1986  
#52 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 14:00:00(UTC)
denis1986
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Da, ai deja alt domiciliu.
Plus la acesta când vei sosi în Moldova nu va trebui să te sfădești cu grănicerii, să le arăți buletin, pentru că ei vor cunoaște că ai domiciliu în Rusia, în schimb în funcție de termenul de ședere va trebuie să îți faci document care permite șederea legală pe teritoriul țării.

Nu inteleg pentru ce sa ma sfadesc cu granicerii le arat pasaportu moldovenesc si buna ziua!!! doar de cet.mold nu mam deziz si nu vad nici un rost sa fac permis de sedere!!!

Offline ioanalupu_26  
#53 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 14:29:39(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: denis1986 Go to Quoted Post
Originally Posted by: ioanalupu_26 Go to Quoted Post
Am si eu cetatenie rusa numai ca eu am obtinut-o la consulatul Rusiei in Chisinau pe baza tatalui ca este cetatean rus

La fel si eu la Consulat am primit-o si mai apoi pasaportu intern in Russia l-am facut, dar de cetatenie RM nu m-am dezis!!! cind am iesit din tara la moldova am aratat ambele pasapoarte la rusi numai rusesc!!! nu stiu cum tu te-ai deziz dar pe mine nimeni nu ma pus sa ma dezic sau sa-mi spuie mai intii sa aduc certificatu ca m-am deziz de cet.MD si apo sa-mi daie cet.rusa!!! din cite am inteles sa de dezici de cea mold nu este free si trebuie sa platesti o oarecare taxa si termenul este de 6-7 luni pina cind iti vor da raspunsul!!!

m-au pus sa semnez o declaratie la ei.Dar Buletinul si pasaportul le detin si totul e in regula.
Offline denis1986  
#54 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 14:45:13(UTC)
denis1986
m-au pus sa semnez o declaratie la ei.Dar Buletinul si pasaportul le detin si totul e in regula.

da intravedar cind depui la cet.rusa la iurist iti da 3 declaratii unde complectezi nume fam unde esti domiciliat si atit dar pasap.mold si buletinul ramin la tine.si cind trebuie sa primesti pasaportu rus ei iti suna si vii cu buletinul arati buletinu platesti la casa 30$ ai luat pasap rus si ai plecat!!! si nici o intrebare daca teai dezis de acesta mold sau sa le aduci vreun act nimeni nu-ti spune!!

Offline ioanalupu_26  
#55 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 14:46:55(UTC)
ioanalupu_26
Ai răbdare, vino la Chișinău și depune jurământul la Consulat și nu te complica, mai îmbli "fugari" până nu te vor descoperi.

Sunt de aceasi parere vii in Moldova depui juramintul aici,iar in Italia tot de aici pleci si gataSmile .
Offline bc  
#56 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 15:08:42(UTC)
Nivel: Membru Avansat
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
da intravedar cind depui la cet.rusa la iurist iti da 3 declaratii unde complectezi nume fam unde esti domiciliat si atit dar pasap.mold si buletinul ramin la tine.si cind trebuie sa primesti pasaportu rus ei iti suna si vii cu buletinul arati buletinu platesti la casa 30$ ai luat pasap rus si ai plecat!!! si nici o intrebare daca teai dezis de acesta mold sau sa le aduci vreun act nimeni nu-ti spune!!

Probabil vei întîmpina dificultăți când vei preschimba pașaportu rus la Ambasadă în urma expirării lui.
Offline denis1986  
#57 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 15:26:13(UTC)
denis1986
Probabil vei întîmpina dificultăți când vei preschimba pașaportu rus la Ambasadă în urma expirării lui.

daca am domiciliu permanet in russia pentru a perfecta pasaportu aici pe loc il fac!!! dar la urma urmei de usde o sa afle ei cite cetatenii am doar eu nu ma flutur cu 3 cet in ochii lor!!! de unde ei o pot sa afle ce am si ce nam!!!????????

Offline ioanalupu_26  
#58 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 15:35:06(UTC)
ioanalupu_26
si oricum daca expira pasaportul rus (zagran) faci in rusia altul unde ai viza de resedinta.Asa numita propiska.Si atunci sigur rusii nu mai stiu ce ai si ce n-ai ca ei nu au acces la baza de date nici a noastra nici a Romaniei.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 7 aprilie 2012 15:36:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ioanalupu_26 acest post util.
Offline denis1986  
#59 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 15:46:27(UTC)
denis1986
si oricum daca expira pasaportul rus (zagran) faci in rusia altul unde ai viza de resedinta.Asa numita propiska.Si atunci sigur rusii nu mai stiu ce ai si ce n-ai ca ei nu au acces la baza de date nici a noastra nici a Romaniei.

asta ma gindeam si eu!!! numai daca nu mior cere sa ma scot de la konsyliskii ychiot de la Amb.Rus in Chisinau dar din cite stiu nu mai cer asa ceva si este mai usor!!! da nu stiti daca intri in moldova cu pasap rus si mold si le spui la graniceri sati spuna stampila in pasap rus iti pun sau nu ca din cite stiu personal si practic la moldovenii cin iesi si intri in Moldova nu mai pun stampile!!

Offline ioanalupu_26  
#60 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 15:57:23(UTC)
ioanalupu_26
Nu stiu sigur ca nu am folosit pasaportul rusesc de chind l-am primit.Foloseste-l doar pe cel rus la ambele posturi vamale,doar ai in el stampila ca esti la evedenta in Moldova,iti rezolvi toate treburile si te intorci inapoi la Moscova.Si in el moldovenii sigur ca iti pun stampila.
Offline vitass098  
#61 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 16:02:53(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Din toata discutia lui denis 1986,am facut si eu niste concluzii.Daca-l cauti pe naiba,il gasesti.Asta se refera la shimbrea locului de depunere a juramantului,si altele.Deci parerea mea,este urmatoare.Dosarul la ANC,a fost depus pe baza documentelor moldovenesti,si cu domiciliu in Moldova.Ca sa schimbi locul depunerii a juramantului,in primul rand,trebuie sa se adreseze la ANC cu asa rugaminte,si sa aiba si permis de sedere in Rusia pe baza actelor moldovenesti,si nici decum,pasaport rusesc.Deoarece la el,in dosar actele rusesti nu figureaza.Pentru,nu a complica situatia,cu scrisori la ANC(raspunsul la care poate dura luni intregi,si pana la urma sa fie negativ),completare de dosar cu acte rusesti(care iarasi,a fi bine depus personal la ANC Bucuresti,pentru ca,poate sa vrea sa le arati si originalele,sau se pot pierde pe posta),te sfatui,sa lasi totul asa cum este.Adica,astepti cuminte ordinul.Dupa ce primesti ordinul,astepti doua saptamani,si vii la Chisinau si te programezi la juramant.Acum la Chisinau,de la programare,pana la depunere,nu dureaza mai mult de o saptamana(poate si mai repede),daca vreai iti spun si o metoda mai simpla si usoara(te programezi pe telefon,si vii exact pe data aceia).Depui juramantul,dupa dai la transcriere cert.de nastere in 48 de ore(pentru cei nascuti dupa 1980),iai certificatul transcris,si depui la pasaport(aici ai optiunea de a depune si in Rusia,dar nu te sfatui,pentru ca poate sa dureze o jumate de an).Pasaportul,poate sa-l ridice de la Chisinau prin procura o ruda.Deci toate procedurile,pot fi facute in o saptamana,doua.Va fi si cu folos,sa-ti vizitezi parintii.Si pana la urma,ca sa obtii ceva,trebuie un pic si sa alergi.Astai tot ce am avut sa-ti spun,si cred ca si discutiile pe tema data se poate de incheiat.Succese!
thanks 2 au multumit acest post util vitass098.
Offline denis1986  
#62 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 16:19:42(UTC)
denis1986
Nu stiu sigur ca nu am folosit pasaportul rusesc de chind l-am primit.Foloseste-l doar pe cel rus la ambele posturi vamale,doar ai in el stampila ca esti la evedenta in Moldova,iti rezolvi toate treburile si te intorci inapoi la Moscova.Si in el moldovenii sigur ca iti pun stampila.

nu se mai pune stampila la Ambasada Russa ca esti la evidenta la ei dar ti se da o spravka ca esti la pus la evidentsa si la revedere!!!!!!!!!!
Offline denis1986  
#63 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 16:28:30(UTC)
denis1986
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Din toata discutia lui denis 1986,am facut si eu niste concluzii.Daca-l cauti pe naiba,il gasesti.Asta se refera la shimbrea locului de depunere a juramantului,si altele.Deci parerea mea,este urmatoare.Dosarul la ANC,a fost depus pe baza documentelor moldovenesti,si cu domiciliu in Moldova.Ca sa schimbi locul depunerii a juramantului,in primul rand,trebuie sa se adreseze la ANC cu asa rugaminte,si sa aiba si permis de sedere in Rusia pe baza actelor moldovenesti,si nici decum,pasaport rusesc.Deoarece la el,in dosar actele rusesti nu figureaza.Pentru,nu a complica situatia,cu scrisori la ANC(raspunsul la care poate dura luni intregi,si pana la urma sa fie negativ),completare de dosar cu acte rusesti(care iarasi,a fi bine depus personal la ANC Bucuresti,pentru ca,poate sa vrea sa le arati si originalele,sau se pot pierde pe posta),te sfatui,sa lasi totul asa cum este.Adica,astepti cuminte ordinul.Dupa ce primesti ordinul,astepti doua saptamani,si vii la Chisinau si te programezi la juramant.Acum la Chisinau,de la programare,pana la depunere,nu dureaza mai mult de o saptamana(poate si mai repede),daca vreai iti spun si o metoda mai simpla si usoara(te programezi pe telefon,si vii exact pe data aceia).Depui juramantul,dupa dai la transcriere cert.de nastere in 48 de ore(pentru cei nascuti dupa 1980),iai certificatul transcris,si depui la pasaport(aici ai optiunea de a depune si in Rusia,dar nu te sfatui,pentru ca poate sa dureze o jumate de an).Pasaportul,poate sa-l ridice de la Chisinau prin procura o ruda.Deci toate procedurile,pot fi facute in o saptamana,doua.Va fi si cu folos,sa-ti vizitezi parintii.Si pana la urma,ca sa obtii ceva,trebuie un pic si sa alergi.Astai tot ce am avut sa-ti spun,si cred ca si discutiile pe tema data se poate de incheiat.Succese!

BRAVOOOOOOOOOO !!! atita lume sa chinuit sa-mi lamureasca unul sa gasit sa spuna clar si concret!!!! VITAS 098 !!!!!! astab am vrut sa aud oameni buni !!! da nu .........!!!!!! VITAS da prin telefon am inteles ca nu programeaza la juramint ci trebuie personal sa vii la ghiseu sa te programezi!!!! daca este o saptamina cu toate hirtiele acestea de fugit e OK dar daca e sa fac 4-5 drumuri ramin si fara lucru!!! mersi pentru tot!!!
p.s; dar eu nu dispar gasesc si alte intrebariBigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin GLUMESC
Offline vitass098  
#64 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 16:58:12(UTC)
vitass098
BRAVOOOOOOOOOO !!! atita lume sa chinuit sa-mi lamureasca unul sa gasit sa spuna clar si concret!!!! VITAS 098 !!!!!! astab am vrut sa aud oameni buni !!! da nu .........!!!!!! VITAS da prin telefon am inteles ca nu programeaza la juramint ci trebuie personal sa vii la ghiseu sa te programezi!!!! daca este o saptamina cu toate hirtiele acestea de fugit e OK dar daca e sa fac 4-5 drumuri ramin si fara lucru!!! mersi pentru tot!!!
p.s; dar eu nu dispar gasesc si alte intrebariBigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin GLUMESC

Da,ai dreptate,pentru juramant trebuie personal.Dar,nu asta ma igrijoreaza.Nu am gasit Nisporeniu in circumscriptia consulatului de la Chisinau.Cine stie,la ce ambasada se refera?Poate ii a nimanui?BigGrin In orice caz,daca-i la Chisinau,n-o sa dureze mult,pentru ca aici primesc juramantul,mai multe zile pe saptamana.In timpul acesta vei ajuta parintii la strans poamaBigGrin .Si la urma urmei,tu ce nustii de unde se elibereaza ,,foi de boala,,?
Offline denis1986  
#65 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 17:11:50(UTC)
denis1986
Da,ai dreptate,pentru juramant trebuie personal.Dar,nu asta ma igrijoreaza.Nu am gasit Nisporeniu in circumscriptia consulatului de la Chisinau.Cine stie,la ce ambasada se refera?Poate ii a nimanui?BigGrin In orice caz,daca-i la Chisinau,n-o sa dureze mult,pentru ca aici primesc juramantul,mai multe zile pe saptamana.In timpul acesta vei ajuta parintii la strans poamaBigGrin .Si la urma urmei,tu ce nustii de unde se elibereaza ,,foi de boala,,?

iaca cu foaia de boala nu am inteles . ce ai invedere mai detailat daca se poate!!! Nisporeni cred ca la Ungheni se refera daca este Consulat asa ma gindesc!!! dar daca nu oricum aflu pentru am un vecin care a iesitin ordine pem data de 03.04.2012 si de la el aflu!!! poama nu avem la nisporeni))))))
dar cu foia de boala lamurestema te rog!!!!
Offline vitass098  
#66 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 17:20:08(UTC)
vitass098
iaca cu foaia de boala nu am inteles . ce ai invedere mai detailat daca se poate!!! Nisporeni cred ca la Ungheni se refera daca este Consulat asa ma gindesc!!! dar daca nu oricum aflu pentru am un vecin care a iesitin ordine pem data de 03.04.2012 si de la el aflu!!! poama nu avem la nisporeni))))))

Da ce la Nisporeni,creste vinul deja in butoae?BigGrin Foaie de boala,asta-i pentru serviciu,daca nu vor sa-ti da drumul binevol.BigGrin Ungheniu,se refera la consulatul de la Balti,dar Nisporeni nu figureaza nicaieri.Tu unde ai depus dosarul?
Offline denis1986  
#67 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 17:30:10(UTC)
denis1986
Da ce la Nisporeni,creste vinul deja in butoae?BigGrin Foaie de boala,asta-i pentru serviciu,daca nu vor sa-ti da drumul binevol.BigGrin Ungheniu,se refera la consulatul de la Balti,dar Nisporeni nu figureaza nicaieri.Tu unde ai depus dosarul?

Bucuresti pe data de 06.07.2011. cu foaia de boala lamuresti indetailat!!! artistic@bk.ru

Offline vitass098  
#68 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 17:42:10(UTC)
vitass098
Bucuresti pe data de 06.07.2011. cu foaia de boala lamuresti indetailat!!! artistic@bk.ru

Foaie de boala,concediu medical,медицинский бюлетень,este un document,care iti da voie legal,sa lipsesti de la serviciu,si sa primesti si bani pentru asta BigGrin .Asta-i ultima metoda,cand iti trebuie timp liber,dar de la serviciu,nu-ti dau drumul.Mai detailat,ti-a povesti medicul cunoscut,si preiscurantul BigGrin vei afla de la el.Eu ce am vrut,ti-am spus.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline Cezar  
#69 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 18:36:03(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida

La Ungheni numai permise de mic trafic se fac/eau. Juramant la Chisinau dupa cate tin minte.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Algebra  
#70 Postat : duminică, 20 ianuarie 2013 19:52:10(UTC)
Nivel: Incepator
Algebra
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Cunoaste cineva care este procedura de redobandire a cetateniei fed. Ruse pentru persoanele nascute in spatiul ex-sovietic si ce costuri implica?
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.