Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline laur80  
#1 Postat : joi, 15 martie 2012 16:45:54(UTC)
Nivel: Incepator
laur80
Postari: 4
Locatia: Italia
CIne stie care-i procedura pentru a schimba permisul de conducere MD in RO si care ii prezul ?
Offline Cezar  
#2 Postat : joi, 15 martie 2012 17:13:26(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: laur80 Go to Quoted Post
CIne stie care-i procedura pentru a schimba permisul de conducere MD in RO si care ii prezul ?

http://www.prefecturaias...e-inmatriculare-iasi.php
Offline danbalan  
#3 Postat : marți, 27 martie 2012 23:11:34(UTC)
Nivel: Membru
danbalan
Postari: 32
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 10
Rog sa-mi raspundeti, cand preschimb permisul md in cel ro cat timp dureaza.deoarece lucrez la o firma germana de transporturi si am la dispozitie cel mult 1 luna pentru a veni acasa si sa-l schimb.si in tot timpul posibil ca nu voi putea lucra.se da ceva temporar.unde e valabil.poate cine a trecut ptin procedura asta rog sa ma ajutati cu un sfat.multumesc
Offline vitass098  
#4 Postat : miercuri, 28 martie 2012 00:52:19(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: danbalan Go to Quoted Post
Rog sa-mi raspundeti, cand preschimb permisul md in cel ro cat timp dureaza.deoarece lucrez la o firma germana de transporturi si am la dispozitie cel mult 1 luna pentru a veni acasa si sa-l schimb.si in tot timpul posibil ca nu voi putea lucra.se da ceva temporar.unde e valabil.poate cine a trecut ptin procedura asta rog sa ma ajutati cu un sfat.multumesc

Da ce cu cel md,nu poti lucra?De obicei dureaza o luna(in conditii speciale).In acest timp se elibereaza temporar o foaie,cu care poti circula numai in ro.
Offline arsen  
#5 Postat : miercuri, 28 martie 2012 08:53:48(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
noi plecam la o ruda in Romania si ia me-a zis ca se face in 7 zile lucratoare dar intermediarii zic in 3 saptamini.
Offline danbalan  
#6 Postat : miercuri, 28 martie 2012 15:24:27(UTC)
danbalan
Postari: 32
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 10
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Da ce cu cel md,nu poti lucra?De obicei dureaza o luna(in conditii speciale).In acest timp se elibereaza temporar o foaie,cu care poti circula numai in ro.

daca lucrezi pe buletin romanesc esti obligat sa prezinti si permis de conducere romanesc.dar iata am citit undeva pe un sait oficial ca permisul international nu se schimba.eu cu permis international oare n-am sanse sa-l schimb?
Offline vitass098  
#7 Postat : miercuri, 28 martie 2012 16:29:08(UTC)
vitass098
Originally Posted by: danbalan Go to Quoted Post
daca lucrezi pe buletin romanesc esti obligat sa prezinti si permis de conducere romanesc.dar iata am citit undeva pe un sait oficial ca permisul international nu se schimba.eu cu permis international oare n-am sanse sa-l schimb?

Tu trebuie sa-ti faci certificat de competenta profesionala romanesc,in locul de permis international.Te duci la orice scoala din ro. platesti cursurile,sustii examen de conducere.Dupa aceasta iti da o foaie ca ai sustinut examen,si te duci la ARR (ISCTR),de la locul de domiciliu din ro. si faci cert.de competenta profesionala.Este un card plastic ca permisul cu termen de 5ani.Toata procedura dureaza pana la 2 luni,dar cu ,,variante moldovenesti,, poti si in 2-3 saptamani.Ce consta intrebarea ca daca ai buletin ro. trebuie permis ro daca lucrezi pe automobil ro. Dar tu din cate am inteles licrezi pe auto nemtesc.
Offline greed  
#8 Postat : joi, 29 martie 2012 16:48:24(UTC)
greed
Postari: 220
A fost multumit de: 131 -ori in postarea 62
Locatia: Chisinau
Tu trebuie sa-ti faci certificat de competenta profesionala romanesc,in locul de permis international.Te duci la orice scoala din ro. platesti cursurile,sustii examen de conducere.Dupa aceasta iti da o foaie ca ai sustinut examen,si te duci la ARR (ISCTR),de la locul de domiciliu din ro. si faci cert.de competenta profesionala.Este un card plastic ca permisul cu termen de 5ani.Toata procedura dureaza pana la 2 luni,dar cu ,,variante moldovenesti,, poti si in 2-3 saptamani.Ce consta intrebarea ca daca ai buletin ro. trebuie permis ro daca lucrezi pe automobil ro. Dar tu din cate am inteles licrezi pe auto nemtesc.

nu este corect!!!! certificatul de competenta profesionala il face in tara unde este inregistrata compania unde lucreaza, el face doar permis de conducere simplu...in 1....1.5 luni
Offline &rew  
#9 Postat : vineri, 30 martie 2012 12:13:18(UTC)
&rew
Postari: 7
Locatia: RM
Salut. Imi poate spune cineva daca pot sa-mi schimb permisul de conducere MD pe cel RO in cazul in care detin cetatenie romana dar nu am buletinul roman sau e obligatoriu sa detii buletin RO pentru preschimbarea permisului de conducere. Multumesc!
Offline vitass098  
#10 Postat : vineri, 30 martie 2012 12:32:03(UTC)
vitass098
Originally Posted by: & Go to Quoted Post
Salut. Imi poate spune cineva daca pot sa-mi schimb permisul de conducere MD pe cel RO in cazul in care detin cetatenie romana dar nu am buletinul roman sau e obligatoriu sa detii buletin RO pentru preschimbarea permisului de conducere. Multumesc!

Din cate stiu,pentru schimbarea permisului,trebuie sa detii buletin romanesc.Daca cineva a reusit sa-si schimbe permisul ,fara buletin,scrieti aici pe forum.

Acte necesare pentru Preschimbarea permiselor de conducere emise de alte state
Data: 22 februarie 2011 Ora: 12:08

DOCUMENTE NECESARE:

-cerere de preschimbare a permisului din care sa rezulte explicit, pentru ce categorii /subcategorii corespondente celor romanesti, se solicita preschimbarea;

-permisul de conducere strain, original si copie, precum si traducerea legalizata in limba romana a acestuia (nu se solicita traducerea legalizata in limba romana in cazul permiselor de conducere emise de autoritatile Republicii Moldova – care sunt editate in limba romana);

-documentul de identitate al solicitantului, original si copie, respectiv:

pasaportul si permisul de sedere temporara sau, dupa caz permisul de sedere permanenta, in Romania, in cazul cetatenilor straini;

pasaportul, cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate, in cazul cetatenilor romani.

-fisa detinatorului de permis, completata prin dactilografiere, care sa aiba atasata in spatiul special destinat o fotografie color 3×4 cm sau 4×5 cm, de data recenta semnata de solicitant cu pix de culoare neagra in spatiul special destinat;

-fisa medicala completata de o unitate de asistenta medicala ambulatorie de specialitate incheiata cu concluzia “apt conducator auto”, cu precizarea categoriei / categoriilor pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum si a eventualelor restrictii medicale ce vor fi mentionate in pemisul de conducere preschimbat. Fisa are valabilitate un an de zile de la data eliberarii.

-certificat de cazier judiciar solicitat pentru motivul preschimbare permis de conducere. Din cuprinsul acestui document nu trebuie sa rezulte mentiuni referitoare la condamnare prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile nominalizate in art. 24 alin.2 din OUG nr.195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, astfel cum a fost aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.49/2006 si OUG nr.63/2006, respectiv: infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice; omor; lovire ori vatamare cauzatoare de moarte: vatamare corporala grava; furtul unui autovehicul cu exceptia cazurilor cand a intervenit una din situatiile prevazute la art.116 alin.1, respectiv: au trecut 6 luni de la data expirarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca; a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarii executarIi pedepsei sub supraveghere; a intervenit amnistia; interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule a expirat sau a fost revocata, cazierul (pentru cetatenii romani nascuti in alta tara decat Romania) se obtine la sectia 1, cost: 1o lei Trezorerie/Posta + 2 lei timbru fiscal;

-declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului din care sa rezulte ca permisul de conducere depus la preschimbare este autentic, ca titularul acestuia nu mai poseda alt permis de conducere national romanesc ori strain ori un duplicat al acestuia, ca nu a declarat pierderea sau furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati , precum si faptul ca nu i s-a anulat sau suspendat dreptul de a conduce.

-contravaloarea permisului de conducere – 68 lei (CEC, BCR)

Editeaza de catre utilizator vineri, 30 martie 2012 12:51:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline &rew  
#11 Postat : vineri, 30 martie 2012 13:00:26(UTC)
&rew
Mda..Imi pare rau dar abia mi-am facut pasaportul Roman si nu am de gind sa-l schimb ca sa-mi fac buletin apoi permis de conducere.. O sa ma coaste iara un pumn de bani din pacate...(((
Offline vitass098  
#12 Postat : vineri, 30 martie 2012 13:09:08(UTC)
vitass098
Originally Posted by: & Go to Quoted Post
Mda..Imi pare rau dar abia mi-am facut pasaportul Roman si nu am de gind sa-l schimb ca sa-mi fac buletin apoi permis de conducere.. O sa ma coaste iara un pumn de bani din pacate...(((

Am gasit,o metoda legala,cum poti sa-ti schimbi permisul,detinand pasaport cu domiciliu in strainatate.Trebuie sa-ti faci carte de indentitate provizoriu.Deci este aceiasi procedura cu luare in spatiu,numai ca-ti da carte de indentitate provizoriu pe timp 1-12 luni.In acest caz pasaportul nu trebuie schimbat.Deci,faci carte de indentitate pe un an,schimbi permisul pe 10 ani,si mearga nunta sanatoasa.Numai iarasi necesita bani si timp.Pentru cetăţenii români cu domiciliul în străinătate aflaţi temporar în România

Cartea de identitate provizorie se poate elibera cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate, care locuiesc temporar în România.

Pentru cartea de identitate provizorie, termenul de valabilitate se stabileşte de serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor fiind cuprins între 30 de zile şi un an.

ACTE NECESARE:

1. Cererea pentru eliberarea actului de identitate:

- se obţine de la ofiţerul de serviciu sau se descarcă Anexa 18 şi se listează pe o singură foaie, faţă-verso; se va completa de către solicitant şi se va semna în faţa lucrătorului de la ghişeu.

2. Paşaportul românesc aflat în termen de valabilitate (original şi copii xerox ale filei informatizate şi ale filelor destinate aplicării vizelor şi ştampilelor autorităţilor de frontieră)

3. Paşaportul străin pentru situaţia în care solicitantul a intrat în ţară cu un document de călătorie emis de o autoritate străină (original şi copii xerox ale filei informatizate şi ale filelor destinate aplicării vizelor şi ştampilelor autorităţilor de frontieră);

4. Fotografii 3/4 cm(2 bucăţi), de dată recentă, cu bandă albă de 7 mm la bază.

5. Certificatul de naştere eliberat de oficiile de stare civilă române(copie xerox şi original);

6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate provizorii (1 leu) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 lei) se achită la sediul nostru

După caz:

7. Certificatul de căsătorie eliberat de oficiile de stare civilă române în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supavieţuitor (copie xerox şi original);

8. Hotărârea de divorţ definitivă şi irevocabilă, dacă este cazul (copie xerox şi original);

9. Certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor (copie xerox şi original);

10. Documentul cu care se face dovada adresei de reşedinţă

Dacă solicitantul nu este titularul spaţiului de locuit este necesară prezenţa găzduitorului care va prezenta actul de proprietate(copie xerox şi original)

Dacă găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate sau în prezenţa poliţistului de la postul de poliţie-pentru mediul rural.
Offline &rew  
#13 Postat : vineri, 30 martie 2012 13:17:07(UTC)
&rew
Multumesc foarte frumos pentru informatie......
Offline LyZzard  
#14 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 14:28:56(UTC)
LyZzard
Postari: 50
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
Buna ziua. Daca ai buletin RO si pasaport RO, masina inmatriculata in MD - pot circula cu aceasta masina pe teritoriul RO si UE cu permis de conducere moldovenesc, avind pasaportul romanesc cu domiciliul in RO (sau buletinul romanesc)? Sau este strict necesar de preschimbat permisul in RO? Multumesc anticipat.
Offline vitass098  
#15 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 15:47:25(UTC)
vitass098
Originally Posted by: LyZzard Go to Quoted Post
Buna ziua. Daca ai buletin RO si pasaport RO, masina inmatriculata in MD - pot circula cu aceasta masina pe teritoriul RO si UE cu permis de conducere moldovenesc, avind pasaportul romanesc cu domiciliul in RO (sau buletinul romanesc)? Sau este strict necesar de preschimbat permisul in RO? Multumesc anticipat.

Depinde,ce ai in vedere,a circula.Daca este o perioada scurta,sau pana la jumate de an,atunci nu vad motive de ce nu?Dar,daca te afle mai mult de jumate de an,pe teritoriu unui stat UE,atunci esti obligat sa-l schimbi in statul care te afle.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline LyZzard  
#16 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:17:09(UTC)
LyZzard
Eu am in vedere doar in vacanta s amerg in Ro sau alt stat UE cu masina mea, care e inamtriculata in Moldova. Eu am domiciliul in Moldova, dar mi-am facut si buletin si pasaport RO. Si acum ma tot intreb daca voi putea iesi din tara (din Moldova) cu masina si permisul moldovenesc, dar avind buletin RO si pasaport in care e indicat ca am domiciliul in Romania.
Perioada cred ca ar fi maxim 2 saptamini, nu mai mult.
Offline vaseok  
#17 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:20:50(UTC)
vaseok
Postari: 66
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Eu am in vedere doar in vacanta s amerg in Ro sau alt stat UE cu masina mea, care e inamtriculata in Moldova. Eu am domiciliul in Moldova, dar mi-am facut si buletin si pasaport RO. Si acum ma tot intreb daca voi putea iesi din tara (din Moldova) cu masina si permisul moldovenesc, dar avind buletin RO si pasaport in care e indicat ca am domiciliul in Romania.

poti sa mergi fara probleme,iti faci cartea verde pentru masina si mergi linistit ca nimeni nu iti face probleme
thanks 1 utilizator a multumit vaseok acest post util.
Offline vitass098  
#18 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:23:26(UTC)
vitass098

Dute,fara griga.Mai ales ca te duci in vacanta.Masina daca este inregistrata pe tine,cu atat mai mult.Eu cu permis md,circul pe masina ro.,prin Europa.
Offline LyZzard  
#19 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:23:50(UTC)
LyZzard
Si la iesire din Moldova sau la intrare in RO - vamesii nu pun intrebari referitor la faptul ca de ce am pasaport cu domiciliul in RO, da masina inmatriculata in MD, si permis de conducere moldovenesc??
Offline vitass098  
#20 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:26:58(UTC)
vitass098
Si la iesire din Moldova sau la intrare in RO - vamesii nu pun intrebari referitor la faptul ca de ce am pasaport cu domiciliul in RO, da masina inmatriculata in MD, si permis de conducere moldovenesc??

Daca,te intreaba cineva,ceva,ce este putin probabil,le dai in bot buletinul de in dentitate md.Legea,nu interzice sa ai doua buletine.
Offline LyZzard  
#21 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:27:35(UTC)
LyZzard
Dute,fara griga.Mai ales ca te duci in vacanta.Masina daca este inregistrata pe tine,cu atat mai mult.Eu cu permis md,circul pe masina ro.,prin Europa.

Tu mergi prin Europa cu pasaport in care e indicat domiciliul in RO, sau cu domiciliul in Republica Moldova??
Offline vitass098  
#22 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:30:32(UTC)
vitass098
Tu mergi prin Europa cu pasaport in care e indicat domiciliul in RO, sau cu domiciliul in Republica Moldova??

Nu eu merg in Europa cu pasaport md,si viza shengen,dar pe masina inmatriculata in ro.Pasaportul ro.,nu-l pot inca scoate in capat.Pe la sfasit de vara,poate-l fac.
Offline LyZzard  
#23 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:39:57(UTC)
LyZzard
Daca,te intreaba cineva,ceva,ce este putin probabil,le dai in bot buletinul de in dentitate md.Legea,nu interzice sa ai doua buletine.

Legea din Moldova sau Romania permite asa ceva?? Sau ambele?
Offline vitass098  
#24 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:43:01(UTC)
vitass098
Legea din Moldova sau Romania permite asa ceva?? Sau ambele?

Aici,mergi pe principiu:Ce nu este interzis,aceia este permis.Deci,nici in legea ro,nici in legea md,nu este interzis.
Offline LyZzard  
#25 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 16:47:07(UTC)
LyZzard
Aici,mergi pe principiu:Ce nu este interzis,aceia este permis.Deci,nici in legea ro,nici in legea md,nu este interzis.

:) Ok, merci frumos pentru raspunsuri. Eu chiar ma gindeam cum sa fac, ca am citit ca e cam anevoiasa procedura de schimbare a permisului de conducere din moldovenesc in romanesc - si pot aparea probleme in Moldova, d ece circul cu permis romanesc. Dar daca pot circula in UE cu permis moldovenesc, masina inmatriculata in Moldova si pasaport unde e indicat ca am domiciliul in RO (sau buletin RO) atunci e super!
Offline LyZzard  
#26 Postat : luni, 9 aprilie 2012 16:21:49(UTC)
LyZzard
Am mai citit zilele astea toata info de pe forum ce tine de permisul de conducere. Totusi, daca ai buletin RO - trebuie sa iti iti schimbi si permisul de conducere din MD in RO, in decurs de 6 luni de la obtinerea buletinului RO. Acum eu ma intreb - dupa ce expira aceste 6 luni, daca merg cu masina inmatriculata in MD,intr-o excursie in RO sau alt stat UE, cu pasaport RO unde e indicat ca am domiciliul in RO, si cu permis de conducere MD - atunci este riscul de a primi amenda in caz ca sunt oprit de politisti? Sau la vama - pot aparea probleme? Verifica vamesii domiciliul din pasaportul RO sa fei din strainatate sau din Romania?
Ma interesez pentru ca sa stiu sa imi schimb sau nu permisul. Eu oricum mai mult stau in Moldova decit Romania, si la moment parca nu vad rostul in a-l schimba. Dar vreau s astiu exact daca pot aparea riscuri si care ar fi acestea. Am tot citit pe forum cazuri ca lumea cite 17 ani conduce cu permis MD avind buletin RO, iar in alta ordine de idei, altcineva a postat ca trecind vama la Sculeni, avind buletin RO si permis MD a primit amenda ca nu si-a schimbat permisul, el avind buletinul dde mai mult de 6 luni. Merci frumos pentru raspuns.
Offline Cezar  
#27 Postat : luni, 9 aprilie 2012 17:45:20(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Am mai citit zilele astea toata info de pe forum ce tine de permisul de conducere. Totusi, daca ai buletin RO - trebuie sa iti iti schimbi si permisul de conducere din MD in RO, in decurs de 6 luni de la obtinerea buletinului RO. Acum eu ma intreb - dupa ce expira aceste 6 luni, daca merg cu masina inmatriculata in MD,intr-o excursie in RO sau alt stat UE, cu pasaport RO unde e indicat ca am domiciliul in RO, si cu permis de conducere MD - atunci este riscul de a primi amenda in caz ca sunt oprit de politisti? Sau la vama - pot aparea probleme? Verifica vamesii domiciliul din pasaportul RO sa fei din strainatate sau din Romania?
Ma interesez pentru ca sa stiu sa imi schimb sau nu permisul. Eu oricum mai mult stau in Moldova decit Romania, si la moment parca nu vad rostul in a-l schimba. Dar vreau s astiu exact daca pot aparea riscuri si care ar fi acestea. Am tot citit pe forum cazuri ca lumea cite 17 ani conduce cu permis MD avind buletin RO, iar in alta ordine de idei, altcineva a postat ca trecind vama la Sculeni, avind buletin RO si permis MD a primit amenda ca nu si-a schimbat permisul, el avind buletinul dde mai mult de 6 luni. Merci frumos pentru raspuns.

eu candva am spus asta ca dupa 6-12 luni in dependenta de tara schimbi permisul pe cel local. Deci in RO e 6 luni, in MD la fel, in Italia e 12 luni dupa cate tin minte.
Logic asa ar trebui sa fie, sa schimbi permisul.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline dima1  
#28 Postat : luni, 16 aprilie 2012 14:50:39(UTC)
dima1
Postari: 5
.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 18 aprilie 2012 17:13:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline expertul  
#29 Postat : joi, 31 mai 2012 20:52:42(UTC)
expertul
Postari: 3

daca circuli cu masina inregistrata in MD nu esti obligat sa-l schimbi. Eu am buletin de 3 ani si nu mia zis nimeni nimic, marg in Rominia cel putin odata pe saptamina.
Offline expertul  
#30 Postat : joi, 31 mai 2012 20:55:14(UTC)
expertul
Postari: 3

daca circuli cu masina inregistrata in MD nu esti obligat sa-l schimbi. Eu am buletin de 3 ani si nu mia zis nimeni nimic, marg in Rominia cel putin odata pe saptamina.
Offline arsen  
#31 Postat : vineri, 1 iunie 2012 11:46:49(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
cine imi zice si mie eu vriau sa plec in Italia permisul de conducere il am moldovenesc de asta vechi il am de trei ani, o sa il pot traduce la ambasada sau o sa fie nevoie de acesta intrnational?
Offline vasea111  
#32 Postat : vineri, 21 iunie 2013 16:40:26(UTC)
vasea111
Postari: 2
Locatia: chisinau
buna cine este la curent ca daca ai cetatenie dubla cu domiciliul in RO si am permis MD iar masina este RO pot circula liber pina la iasi o data pe saptamina ?
Offline vasea111  
#33 Postat : vineri, 21 iunie 2013 16:44:16(UTC)
vasea111
Postari: 2
Locatia: chisinau
cine stie este vreo lege prin care ca daca ai buletin RO mai mult de 6 luni esti obligat sa schimbi permisul de conducere din MD in RO ?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.