Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline rigu  
#1 Postat : luni, 12 martie 2012 21:09:11(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Buletinul este cartea care te identifica pentru a beneficia de serviciile sociale din Romania.

Daca vrei sa te angajezi in alta tara, nu este necesar, iar cel care cere asta, vrea sa spele bani pe asta,
Caci in cazul cand iti va cere buletinul, el trebuie sa-ti ceara si contractul cu fondul de pensii, o torba de hartii de la organele fiscale din Romania, pentru ca sa achite impozitele tale jumate in tara lui, jumate in Romania. Aici iarasi tu o sa ai de umblat pe drumuri cel putin vre-o 6 luni, caci cam atat dureaza verificarile si aprobarile de la fiscale ca sa permita cetateanului lor sa lucreze in alta tara. De obicei buletinul i-l cer companiile foarte mari, care se atarna foarte serios de angajatii lor.

Din care motiv majoritatea nu cer buletinul ca sa faca contract de munca, sau daca-l cer fara celelalte acte, inseamna ca impozitele care treb sa mearga in Romania merg la ei in buzunar. Aici poti numai sa ghicesti ce poate fi daca se descopera...

Iar daca incheie cu tine contract de munca doar pe baza pasaportului, atunci el n-are treaba cu toate astea, si mult mai simplu iti face contractul de munca, platind doar impozitele in tara lui.

Peste hotare pasaportul are aceeasi importanta ca si buletinul, ca atare, daca sa nu examinam cazul (care e intalnit foarte rar ) de mai sus.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline vitass098  
#2 Postat : luni, 12 martie 2012 21:38:31(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Bine,rigu,dar daca vrei sa te angajezi intr-o companie romana?Cine-ti va face contract de munca pe baza pasaportului?In plus pentru obtinerea atestatului de competenta profesionala,permisului si alte acte romanesti care necesita carte de indentitate.
Offline rigu  
#3 Postat : luni, 12 martie 2012 21:50:43(UTC)
rigu
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Bine,rigu,dar daca vrei sa te angajezi intr-o companie romana?Cine-ti va face contract de munca pe baza pasaportului?In plus pentru obtinerea atestatului de competenta profesionala,permisului si alte acte romanesti care necesita carte de indentitate.

Daca este vorba despre compania romana care activeaza peste hotare, regulile sunt aceleasi... Doar daca nu te angajeaza in Romania, insa asta se intampla rar de tot.
Daca in Romania, situatia se schimba.
Pana la urma venind in Romania ei un spatiu in chirie, asta iti da dreptul sa ai viza de flotant, lucru care automat iti inlocuieste buletinul, sau la o adica te poti intelege cu proprietarul ca sa faci buletinul.

Nu inteleg nici acum de ce oamenii tot se arunca sa-si faca buletinul fara sa stea in Romania !!!.....
Offline Cezar  
#4 Postat : luni, 12 martie 2012 22:22:18(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post

Nu inteleg nici acum de ce oamenii tot se arunca sa-si faca buletinul fara sa stea in Romania !!!.....

Pentru ca au auzit nu stiu de unde ca cu buletinul e mai usor sa te angajezi in UE, cu toate ca ei nici nu au trecut prin asta. Fa concluzii :D
Faca ce vor...
Offline <Adi>  
#5 Postat : luni, 12 martie 2012 23:09:56(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Daca este vorba despre compania romana care activeaza peste hotare, regulile sunt aceleasi... Doar daca nu te angajeaza in Romania, insa asta se intampla rar de tot.
Daca in Romania, situatia se schimba.
Pana la urma venind in Romania ei un spatiu in chirie, asta iti da dreptul sa ai viza de flotant, lucru care automat iti inlocuieste buletinul, sau la o adica te poti intelege cu proprietarul ca sa faci buletinul.

BigGrin credca majoritatea moldovenilor sunt inclusi in cimpul muncii la niste companii serioase de rang inaltApplause culmea culmelor
Offline Cezar  
#6 Postat : luni, 12 martie 2012 23:11:37(UTC)
Cezar
Originally Posted by: < Go to Quoted Post
BigGrin credca majoritatea moldovenilor sunt inclusi in cimpul muncii la niste companii serioase de rang inaltApplause culmea culmelor

La cules chiperi BigGrin si la ingrijirea babelor in majoritatea cazurilor. Acolo poti si fara acte. Deci inca o data sens in buletin nu este.
Offline rigu  
#7 Postat : luni, 12 martie 2012 23:16:50(UTC)
rigu
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
La cules chiperi BigGrin si la ingrijirea babelor in majoritatea cazurilor. Acolo poti si fara acte. Deci inca o data sens in buletin nu este.

Cred eu ca totusi e din cauza pozei din buletin: in buletin poza e facuta cu aparat de 8Mpx, si e mai frumoasa decat in pasaport unde e facuta cu aparat de 3 Mpx.. BigGrin ThumpUp
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline Cezar  
#8 Postat : luni, 12 martie 2012 23:19:23(UTC)
Cezar
Cred eu ca totusi e din cauza pozei din buletin: in buletin poza e facuta cu aparat de 8Mpx, si e mai frumoasa decat in pasaport unde e facuta cu aparat de 3 Mpx.. BigGrin ThumpUp

Woot Woot Woot Precis e 3mpx? Mi se pare ca sunt chiar 1,3Mpx deoarece o fac cu web camera ieftina (asa era cand eu miam facut pasaport in Bucuresti)

Editeaza de catre utilizator luni, 12 martie 2012 23:20:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#9 Postat : marți, 13 martie 2012 01:15:11(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti

Vreau si eu o asa poza :)) sper sa o am cat de curand BigGrin
Offline vitass098  
#10 Postat : marți, 13 martie 2012 01:22:55(UTC)
vitass098
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Vreau si eu o asa poza :)) sper sa o am cat de curand BigGrin

Vicky tu esti mai aproape de evenimente.Ce se aude la Bucuresti?Blink
Offline vicky_g  
#11 Postat : marți, 13 martie 2012 01:30:06(UTC)
vicky_g
Vicky tu esti mai aproape de evenimente.Ce se aude la Bucuresti?Blink

Totul e bine si mai putin frumos :))
Astept si eu cu nerabdare sa vina sfarsitul lui aprlie sa-mi ridic certificatul de nastere .
Daca as fi stiu din timp ce se preconizeaza aici , sigur imi transcriam CN-ul la consulat , acum era sa am si buletin si poate imi gaseam si de munca , caci o ard aiurea toata ziua cat nu sunt la facultate .
Pe langa primarie am trecut in seara asta cand ma duceam la plimbarica :)) pacat ca nu am trecut sa-l salut pe paznic .
Daca serios , habar n-am ce se petrece , am fost acum o saptamana cand ai fost si tu . Si cam atat . Astept , poate peste 1-2 saptamani sa mai aflu cate ceva nou .

Editeaza de catre utilizator marți, 13 martie 2012 01:32:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#12 Postat : marți, 13 martie 2012 01:43:36(UTC)
vitass098
Totul e bine si mai putin frumos :))
Astept si eu cu nerabdare sa vina sfarsitul lui aprlie sa-mi ridic certificatul de nastere .
Daca as fi stiu din timp ce se preconizeaza aici , sigur imi transcriam CN-ul la consulat , acum era sa am si buletin si poate imi gaseam si de munca , caci o ard aiurea toata ziua cat nu sunt la facultate .
Pe langa primarie am trecut in seara asta cand ma duceam la plimbarica :)) pacat ca nu am trecut sa-l salut pe paznic .
Daca serios , habar n-am ce se petrece , am fost acum o saptamana cand ai fost si tu . Si cam atat . Astept , poate peste 1-2 saptamani sa mai aflu cate ceva nou .

Cred ca joi, voi incerca norocul la Primaria sectorului1(sa-i fie de bine,cand o pomenesc).Cred ca stii ce probleme am cu ambasada noastra,care ,,ne apara interesele,, la solicitare.BigGrin BigGrin BigGrin
Offline vicky_g  
#13 Postat : marți, 13 martie 2012 01:51:17(UTC)
vicky_g
Cred ca joi, voi incerca norocul la Primaria sectorului1(sa-i fie de bine,cand o pomenesc).Cred ca stii ce probleme am cu ambasada noastra,care ,,ne apara interesele,, la solicitare.BigGrin BigGrin BigGrin

Da , m-am lecturat din "mica" descriere :))
Sa fie intr-un ceas bun si cu mult noroc . Eu pana cand nu-i deranjez !!! lucrurile bune vin cu timpul ...BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline vitass098  
#14 Postat : marți, 13 martie 2012 02:02:14(UTC)
vitass098
Stau acum si studiez jurisprudenta Romaniei.Poata sa-l dau dracu,profesia mea,si sa ma fac jurist???BigGrin d'oh! Confused

Editeaza de catre utilizator marți, 13 martie 2012 02:02:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#15 Postat : marți, 13 martie 2012 02:05:28(UTC)
vicky_g
Stau acum si studiez jurisprudenta Romaniei.Poata sa-l dau dracu,profesia mea,si sa ma fac jurist???BigGrin d'oh! Confused

Daca se merita , de ce nu ?! :)))
o sa avem "advocatul " nostru :))
Offline vitass098  
#16 Postat : marți, 13 martie 2012 02:24:44(UTC)
vitass098
Daca se merita , de ce nu ?! :)))
o sa avem "advocatul " nostru :))

Da,da,da,vedem la stiri,ce se intampla cu ,,avocatii nostri,,:)))))) Acesti ,,avocati,, au nevoie de alti avocati:)))
Offline vicky_g  
#17 Postat : marți, 13 martie 2012 02:38:25(UTC)
vicky_g
Da,da,da,vedem la stiri,ce se intampla cu ,,avocatii nostri,,:)))))) Acesti ,,avocati,, au nevoie de alti avocati:)))

Inca un motiv pentru care ar trebui sa-ti schimbi meseria :))) Se castiga bani :)) Nu cred ca cineva vrea la Jilava :))
Offline vitass098  
#18 Postat : marți, 13 martie 2012 02:48:27(UTC)
vitass098
Inca un motiv pentru care ar trebui sa-ti schimbi meseria :))) Se castiga bani :)) Nu cred ca cineva vrea la Jilava :))

Atunci mai bine ma duc de director la Jilava.Dar,nu acolo unde te gandesti tu.Tocmai viz-a-vi de institutia cunoscuta,se afla depozitele petroliere a Petromului.Acolo se fac baniBigGrin BigGrin BigGrin
Offline vicky_g  
#19 Postat : marți, 13 martie 2012 02:56:26(UTC)
vicky_g
Atunci mai bine ma duc de director la Jilava.Dar,nu acolo unde te gandesti tu.Tocmai viz-a-vi de institutia cunoscuta,se afla depozitele petroliere a Petromului.Acolo se fac baniBigGrin BigGrin BigGrin

Hmm... atunci fa pasul , ce mai astepti :)) cauta pile si go go go
Hai ca lumea are nevoie de lucru pe aici :))
Offline vitass098  
#20 Postat : marți, 13 martie 2012 03:23:12(UTC)
vitass098
Hmm... atunci fa pasul , ce mai astepti :)) cauta pile si go go go
Hai ca lumea are nevoie de lucru pe aici :))

Din pacate,nu am poza de 8mpxBigGrin ,pentru ca nu pot sa scot in capat cu actul ce contine poza de 0BigGrin mpx.
Offline vicky_g  
#21 Postat : marți, 13 martie 2012 04:07:23(UTC)
vicky_g
Din pacate,nu am poza de 8mpxBigGrin ,pentru ca nu pot sa scot in capat cu actul ce contine poza de 0BigGrin mpx.

LOL LOL LOL LOL LOL
Offline Anddrey  
#22 Postat : marți, 26 iunie 2012 16:09:38(UTC)
Nivel: Incepator
Anddrey
Postari: 3
Locatia: Galati
Buna.Doresc sa imi fac viza de flotant in Galati.Ma poate ajuta cineva? Multumesc
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.