Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Olesea73  
#1 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 18:00:34(UTC)
Nivel: Incepator
Olesea73
Postari: 7
Locatia: Moldova
Buna ziua! As ruga persoanele competente sa ma ajute sa ma clarific intr-o situatie destul de delicata. Am obtinut deja certificatele transcrise pentru toata familia. Saptamina viitoare deja intentionam sa plecam la Iasi pentru a aplica la pasapoarte. Discutind cu mai multi intermediari, toti ca unul au fost de parerea ca pentru a te angaja in campul muncii in statele UE legal, ai mai multe sanse sa fii angajat daca esti posesorul cartii de identitate cu viza de resedinta in Romania, deoarece in acest caz esti privit ca cetatean al UE, iar avind pasaport cu domiciliul in RM nu beneficiezi de aceleasi drepturi. E adevarat sau e un seretlic utilizat de intermediari pentru a scoate din buzunarele noastre mai multi bani? Am mai auzit ca chiar daca iti fac carte de identitate, destul de repede esti scos de la evidenta de la adresa respectiva, si atunci care e rostul cartii de identitate? Astept cat mai curand opiniile Dvoastra. Multumesc anticipat.
Offline vitass098  
#2 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 18:09:01(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Teoretic,ai aceleasi drepturi numai cu pasaportul.Dar multi angajatori in UE,cer doua acte de indetitate.Deci cu carte de indetitate ai mai multe sanse.Mai depinde si de domeniul unde vreai sa te angajezi.

Editeaza de catre utilizator vineri, 27 ianuarie 2012 18:09:48(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#3 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 19:50:53(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: Olesea73 Go to Quoted Post
Buna ziua! As ruga persoanele competente sa ma ajute sa ma clarific intr-o situatie destul de delicata. Am obtinut deja certificatele transcrise pentru toata familia. Saptamina viitoare deja intentionam sa plecam la Iasi pentru a aplica la pasapoarte. Discutind cu mai multi intermediari, toti ca unul au fost de parerea ca pentru a te angaja in campul muncii in statele UE legal, ai mai multe sanse sa fii angajat daca esti posesorul cartii de identitate cu viza de resedinta in Romania, deoarece in acest caz esti privit ca cetatean al UE, iar avind pasaport cu domiciliul in RM nu beneficiezi de aceleasi drepturi. E adevarat sau e un seretlic utilizat de intermediari pentru a scoate din buzunarele noastre mai multi bani? Am mai auzit ca chiar daca iti fac carte de identitate, destul de repede esti scos de la evidenta de la adresa respectiva, si atunci care e rostul cartii de identitate? Astept cat mai curand opiniile Dvoastra. Multumesc anticipat.

E siretlic. NU asculta intermediarii.
Ai drepturile depline UE care le au toti romanii indiferent ce act ai. Pasaportul are scris pe el Uniunea Europeana. Fa concluzii.
Offline vitass098  
#4 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 20:10:52(UTC)
vitass098
Da,da,sa le spui asta englejilor.
Offline admin  
#5 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 20:44:54(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
eu am pasaport cu domiciliul in MD, nu mi s-a cerut buletinul niciodata

Editeaza de catre utilizator vineri, 27 ianuarie 2012 20:45:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline vitass098  
#6 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 21:31:31(UTC)
vitass098
Originally Posted by: admin Go to Quoted Post
eu am pasaport cu domiciliul in MD, nu mi s-a cerut buletinul niciodata

Ai muncit in Anglia?
Offline serjmin  
#7 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 22:00:13(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti

eu tot sunt un fel de intermediar-si pot sa-ti zic ca daca ai buletin,pasaport si permis de conducere-e mai bine.stiu nenumarate cazuri cand in europa cer buletin de identitate.si in constructii,si la banca si etc.nu lucrez cu moldovenii si deci nu am nici un folos pe seama lor.nu mi-e interesant sa spun minciuni.iti garantez ca e un plus-faci cum crezi ca e mai bine pt.tine.
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline vitass098  
#8 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 22:15:42(UTC)
vitass098
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
eu tot sunt un fel de intermediar-si pot sa-ti zic ca daca ai buletin,pasaport si permis de conducere-e mai bine.stiu nenumarate cazuri cand in europa cer buletin de identitate.si in constructii,si la banca si etc.nu lucrez cu moldovenii si deci nu am nici un folos pe seama lor.nu mi-e interesant sa spun minciuni.iti garantez ca e un plus-faci cum crezi ca e mai bine pt.tine.

Total sunt deacord cu serjmin.Cind te vei duce la banca,sau vei face asigurare,sau vei conduce automobil,te vei aminti de acest sfat. Decizia o primeste tu.
thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline admin  
#9 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 22:49:05(UTC)
admin
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Ai muncit in Anglia?

da, si in cehia.

mi-am facut si cont bancar, in baza faptului ca eram student

Editeaza de catre utilizator vineri, 27 ianuarie 2012 22:59:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline gicu23  
#10 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 23:17:17(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Originally Posted by: admin Go to Quoted Post
da, si in cehia.

mi-am facut si cont bancar, in baza faptului ca eram student

ooo... admine, ai parasit anglia p-u cehia? platesc mai bine cehii? BigGrin
Offline vitass098  
#11 Postat : vineri, 27 ianuarie 2012 23:28:37(UTC)
vitass098
Originally Posted by: gicu23 Go to Quoted Post
ooo... admine, ai parasit anglia p-u cehia? platesc mai bine cehii? BigGrin

Dupa cite am inteles,adminul,numai a invatat si acolo,si dincolo.
Offline admin  
#12 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 02:12:06(UTC)
admin
eu am lucrat si in anglia si in cehia(cu salariu de anglia) ;)
Offline <Adi>  
#13 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 11:21:59(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Buna ziua! As ruga persoanele competente sa ma ajute sa ma clarific intr-o situatie destul de delicata. Am obtinut deja certificatele transcrise pentru toata familia. Saptamina viitoare deja intentionam sa plecam la Iasi pentru a aplica la pasapoarte. Discutind cu mai multi intermediari, toti ca unul au fost de parerea ca pentru a te angaja in campul muncii in statele UE legal, ai mai multe sanse sa fii angajat daca esti posesorul cartii de identitate cu viza de resedinta in Romania, deoarece in acest caz esti privit ca cetatean al UE, iar avind pasaport cu domiciliul in RM nu beneficiezi de aceleasi drepturi. E adevarat sau e un seretlic utilizat de intermediari pentru a scoate din buzunarele noastre mai multi bani? Am mai auzit ca chiar daca iti fac carte de identitate, destul de repede esti scos de la evidenta de la adresa respectiva, si atunci care e rostul cartii de identitate? Astept cat mai curand opiniile Dvoastra. Multumesc anticipat.[/quote

N-au drepatete! Pai ce daca esti cu resedinta in Romania si ai buletin romanesc, ai avea mai multe privilegii decit altul cu resedinta in RM? prostii , din contra tarile europene sunt satui sa auda ca romanii tot fura si fura prin UE, uite ca moldovenii sunt si ei stimati in Europa.
thanks 1 utilizator a multumit <Adi> acest post util.
Offline vitass098  
#14 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 15:36:19(UTC)
vitass098
Pentru cetatenii romani,piata de munca din Anglia,Irlanda de Nord,si inca chiteva state,inca nu este liberalizata!Totul,se face prin biroul de migratie.
Offline serjmin  
#15 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 16:55:44(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: < Go to Quoted Post
Buna ziua! As ruga persoanele competente sa ma ajute sa ma clarific intr-o situatie destul de delicata. Am obtinut deja certificatele transcrise petoata familia. Saptamina viitoare deja intentionam sa plecam la Iasi pentru a aplica la pasapoarte. Discutind cu mai multi intermediari, toti ca unul au fost de parerea ca pentru a te angaja in campul muncii in statele UE legal, ai mai multe sanse sa fii angajat daca esti posesorul cartii de identitate cu viza de resedinta in Romania, deoarece in acest caz esti privit ca cetatean al UE, iar avind pasaport cu domiciliul in RM nu beneficiezi de aceleasi drepturi. E adevarat sau e un seretlic utilizat de intermediari pentru a scoate din buzunarele noastre mai multi bani? Am mai auzit ca chiar daca iti fac carte de identitate, destul de repede esti scos de la evidenta de la adresa respectiva, si atunci care e rostul cartii de identitate? Astept cat mai curand opiniile Dvoastra. Multumesc anticipat.[/quotentru

N-au drepatete! Pai ce daca esti cu resedinta in Romania si ai buletin romanesc, ai avea mai multe privilegii decit altul cu resedinta in RM? prostii , din contra tarile europene sunt satui sa auda ca romanii tot fura si fura prin UE, uite ca moldovenii sunt si ei stimati in Europa.

nu merge vorba cum e logic sau legal.eu personal stiu multe cazuri cand in europa au cerut si cer in continuare buletin.uite chiar acum un prieten de-al meu,care si-a facut recent pasaport cu resedinta in ucraina,m-a sunat ieri si mi-a zis ca acum trebuie sa-si faca buletin -ca acolo unde a vrut sa mearga la munca(belgia) ii cer buletinul.
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline vitass098  
#16 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 17:08:55(UTC)
vitass098
Pina la urma,daca tot alergi cu documentele,de ce sa nu faci totul odata?Poate lumea are placere si posibilitate,sa faca acelasi lucru de doua ori.Si in schimb va trebuie sa-si mai schimbe odata si pasaportul. Cel hitru se invata pe greselele altuia,cel prost,pe ale lui.
Offline admin  
#17 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 14:32:07(UTC)
admin
cel mai simplu este sa te faci self-employed, an Anglia procedura dureaza 5 min(daca ai deja NINO), totul se face online, dupa care nu mai ai nevoie de permis de munca. La fel se poate face si in alte tari europene...
Offline Olesea73  
#18 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 14:34:43(UTC)
Olesea73
Postari: 7
Multumesc tutror pentru rapunsuri. De fapt, intentionam sa plecam in Franta. Poate cunoste cineva detalii anume referitor la aceasta tara?
Offline vitass098  
#19 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 14:52:59(UTC)
vitass098
http://www.avocatfranta....ept-de-munca-franta.html toata info despre munca in Franta.
Offline Slonn  
#20 Postat : luni, 11 februarie 2013 00:26:52(UTC)
Slonn
Postari: 9
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 1
Nu stiu, poate toti deja stiu despre asta, dar lasa sa fie si aici legea noua.

http://www.djei.ie/labou...mits/bulgariaromania.htm

"The Government decided on 17th July 2012 to cease restrictions on labour market access in respect of Bulgarian and Romanian nationals, to the Irish labour market, with effect from the 1st January 2012.

Further details are available here [Press Release]:

Any queries in relation to this decision can be sent to a dedicated e-mail address at labourmarketaccess@djei.ie. Please note, the Department will be making arrangements to contact, over the course of the next 4 weeks, all relevant applicants who applied for an employment permit in 2012 to outline how this decision may impact on them."

Editeaza de catre utilizator luni, 11 februarie 2013 00:30:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.