Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline ion123  
#1 Postat : vineri, 20 ianuarie 2012 20:02:43(UTC)
Nivel: Membru
ion123
Postari: 13
Locatia: Tara Artarilor
Salutare,

Am depus dosarul pt cetatenie pe cind eram in MD, in 2010, in 2011 am emigrat in Canada.
Am primti scrisoare cu instiintare privind redobindirea cet romane la adresa din viza de resedinta din MD.
Deja aici in Montreal ,canada am mers la amb Ro, ca se depun juramintul, mi s-a comunicat sa trimit o scrisoare la Dept Cetatenie, sa ii anunt precum mi-am schimbat domiciliul, si sa rog prelungirea termenului si schimbarea domiciliului in Montreal, Canada.
Asa si am facut, dar deja de 3 luni nu am nici un raspuns, si am trimis deja 2 scrisori recomandate ( EMS- Posta Moldovei) si 2 faxuri.

In scrisoare am indicat toata informatia, de asemenea am dat si o adresa din MD, pentru o comunicare mai eficienta cu ei.

1) Ai mai avut cineva asa caz similar cu al meu ?
2) Cam cit ar trebui sa astept pt a primi ceva de la ei ?

p.s . Pot sa confirm cu certitudine ca Consulatul din Vacouver nu are nevoie de nici un fel de confirmare, te duci direct cu scrisoarea chiar si copia acestia si depui juramintul fara probleme...
Offline vitass098  
#2 Postat : vineri, 20 ianuarie 2012 20:42:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: ion123 Go to Quoted Post
Salutare,

Am depus dosarul pt cetatenie pe cind eram in MD, in 2010, in 2011 am emigrat in Canada.
Am primti scrisoare cu instiintare privind redobindirea cet romane la adresa din viza de resedinta din MD.
Deja aici in Montreal ,canada am mers la amb Ro, ca se depun juramintul, mi s-a comunicat sa trimit o scrisoare la Dept Cetatenie, sa ii anunt precum mi-am schimbat domiciliul, si sa rog prelungirea termenului si schimbarea domiciliului in Montreal, Canada.
Asa si am facut, dar deja de 3 luni nu am nici un raspuns, si am trimis deja 2 scrisori recomandate ( EMS- Posta Moldovei) si 2 faxuri.

In scrisoare am indicat toata informatia, de asemenea am dat si o adresa din MD, pentru o comunicare mai eficienta cu ei.

p.s . Pot sa confirm cu certitudine ca Consulatul din Vacouver nu are nevoie de nici un fel de confirmare, te duci direct cu scrisoarea chiar si copia acestia si depui juramintul fara probleme...

De ce confirmare ar mai fi nevoe,daca vii la dinsii cu scrisoare de la ANC ,precum ti-au prelungit termenul si locul depunerii? Ai solicitat scrisoare si in Canada?Raspunsul nu cred sa-ti trimata cu posta rapida.De obicei termenul de solutionare la asa fel de scrisori ajunge pina la 3 luni,in dependenta de vechime a ordinului poate sa ajunga si la 8-9 luni.Tinem cont ca au fost si vacantele de craciun.Incearca sa suni la ANC,si sa scrii mailuri.Daca ai pe cineva in Moldova,ii faci procura,ca sa poata duce personal la ANC. Si in Moldova scrisorile de la ANC pot sa vina in 2-4 luni.

Editeaza de catre utilizator vineri, 20 ianuarie 2012 20:44:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit vitass098 acest post util.
Offline Cezar  
#3 Postat : vineri, 20 ianuarie 2012 22:43:18(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Salutare,

De ce EMS-Posta moldovei? Trimite cu posta canadiana. Include si copia de la permisul de sedere, adresa ta de acolo etc.
Raspuns vor trebui sa iti trimita prin scrisoare recomandata.
De obicei se taraganeaza cu asta, dar se rezolva. Asa ca insista.
Multi sunt ca si in cazul tau, care in Italia, care in SUA, care in Zimbabwe

Editeaza de catre utilizator vineri, 20 ianuarie 2012 22:44:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline ion123  
#4 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 01:13:18(UTC)
ion123
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
De ce confirmare ar mai fi nevoe,daca vii la dinsii cu scrisoare de la ANC ,precum ti-au prelungit termenul si locul depunerii? Ai solicitat scrisoare si in Canada?Raspunsul nu cred sa-ti trimata cu posta rapida.De obicei termenul de solutionare la asa fel de scrisori ajunge pina la 3 luni,in dependenta de vechime a ordinului poate sa ajunga si la 8-9 luni.Tinem cont ca au fost si vacantele de craciun.Incearca sa suni la ANC,si sa scrii mailuri.Daca ai pe cineva in Moldova,ii faci procura,ca sa poata duce personal la ANC. Si in Moldova scrisorile de la ANC pot sa vina in 2-4 luni.

Astea de la Amb Ro din Montreal nu recunosc scrisoarea in care este indicat adresa din MD, si ca vreau sa depun juramintul in Canada. Ei insista ca eu sa vin o confirmare/scrisoare de la ANC in care mi se permite sa depun juramintul in Montreal, si nu la Chisinau deoare mi-am schimbat resedinta.

Instiintarea intiala a expirat deja, de asta si imi fac griji....

Am si un raspuns chiar de la Amb Ro in Montreal la rugamintea mea :
Stimate Ion,

Deoarece dvs nu ati anuntat ANC asupra schimbarii domiciliului in alta tara, autoritatea nu avea de unde sa stie acest lucru!

In discutia noastra v-am sugerat doua lucruri:

1. sa informati ANC asupra stabilirii in Canada precum si asupra noii adrese;

2. sa solicitati PRELUNGIREA TERMENULUI de depunere a jurmantului.

Dumneavoastra continuati insa sa dati o adresa de contact in R.Moldova, ceea ce conduce la ideea ca, de fapt nu locuiti la adresa din Canada!

Nu este nici vina consulatului si nici vina ANC ca dvs nu ati informat corect asupra adresei reale de domiciliu!

Solicitarile adresate de dvs ANC sunt personale, iar consulatul nu are calitatea de ainterveni in fortarea termenelor de depunere a jurmantului!

In concluzie va sugeram sa asteptati raspunsul ANC.

Cu consideratie,

CGRMontreal
Offline ion123  
#5 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 01:15:14(UTC)
ion123
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
De ce EMS-Posta moldovei? Trimite cu posta canadiana. Include si copia de la permisul de sedere, adresa ta de acolo etc.
Raspuns vor trebui sa iti trimita prin scrisoare recomandata.
De obicei se taraganeaza cu asta, dar se rezolva. Asa ca insista.
Multi sunt ca si in cazul tau, care in Italia, care in SUA, care in Zimbabwe

De ce EMS Moldova, ca ajunge mai repede si e mai ieftin...

Sigur ca insist... Dar sa nu fie o limita la insistenta mea...
Offline vitass098  
#6 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 01:21:02(UTC)
vitass098
Astea de la Amb Ro din Montreal nu recunosc scrisoarea in care este indicat adresa din MD, si ca vreau sa depun juramintul in Canada. Ei insista ca eu sa vin o confirmare/scrisoare de la ANC in care mi se permite sa depun juramintul in Montreal, si nu la Chisinau deoare mi-am schimbat resedinta.

Stimate Ion,

Deoarece dvs nu ati anuntat ANC asupra schimbarii domiciliului in alta tara, autoritatea nu avea de unde sa stie acest lucru!

Dumneavoastra continuati insa sa dati o adresa de contact in R.Moldova, ceea ce conduce la ideea ca, de fapt nu locuiti la adresa din Canada!

Nu este nici vina consulatului si nici vina ANC ca dvs nu ati informat corect asupra adresei reale de domiciliu!

Solicitarile adresate de dvs ANC sunt personale, iar consulatul nu are calitatea de ainterveni in fortarea termenelor de depunere a jurmantului!

Cu consideratie,

CGRMontreal

Asta eu si te-am scris. Scrisoarea trebuia s-o trimiti din Canada.Deci si raspunsul vei primi in Canada.Trimiti cu DHL ca sa ajunga mai repede la ANC.Mai departe procedezi cum este scris mai sus,si in topicul cu SUA.
thanks 2 au multumit acest post util vitass098.
Offline Cezar  
#7 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 10:26:41(UTC)
Cezar

Stimate Ion,

Cu consideratie,

CGRMontreal

Dap. Iti spune clar si concret ce sa faci si tu nu faci asta. Desigur ca vei sta pe loc in asa caz.
Ti-am spus ce sa faci - sa incluzi in scrisoare o copie de la Permisul de sedere si o dovada de domiciliu in Canada.
Ceri prelungirea termenului pentru juramant si solicisi sa depui juramantul in Canada ca domiciliul actual e canada. Consulatul din Montreal va trebui dupa asta sa primeasca o confirmare de la ANC ca tu vei depune juramantul in Canada Montreal.
EMS e un serviciu de la toate postele simple. Nu e companie aparte.
In Canada eu ma indoiesc sa nu fie DHL, FedEx, TNT, UPS si alte poste rapide. In genere se cere scrisoare recomandata de trimis.
Ian intra pe cetatenie.just.ro si vezi ce scrie acolo cum si unde de trimis scrisori.

PS. tu nu treb sa insisti la consulat ci la ANC. Consulatele in genere nu au legatura cu ANC. Consulatul e intermediar pentru unele servicii.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 21 ianuarie 2012 10:27:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline ion123  
#8 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 02:12:00(UTC)
ion123
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Dap. Iti spune clar si concret ce sa faci si tu nu faci asta. Desigur ca vei sta pe loc in asa caz.
Ti-am spus ce sa faci - sa incluzi in scrisoare o copie de la Permisul de sedere si o dovada de domiciliu in Canada.
Ceri prelungirea termenului pentru juramant si solicisi sa depui juramantul in Canada ca domiciliul actual e canada. Consulatul din Montreal va trebui dupa asta sa primeasca o confirmare de la ANC ca tu vei depune juramantul in Canada Montreal.
EMS e un serviciu de la toate postele simple. Nu e companie aparte.
In Canada eu ma indoiesc sa nu fie DHL, FedEx, TNT, UPS si alte poste rapide. In genere se cere scrisoare recomandata de trimis.
Ian intra pe cetatenie.just.ro si vezi ce scrie acolo cum si unde de trimis scrisori.

PS. tu nu treb sa insisti la consulat ci la ANC. Consulatele in genere nu au legatura cu ANC. Consulatul e intermediar pentru unele servicii.

Mersi pt raspuns la toti...

Mai jos e modelul scrisorii trimise de mine la ANC,
Imi spune cineva poate sa mai adug ceva?

Către: Eucarie Nicoleta,
Președintele Autorității Naționale pentru Cetățenie
Str. Smîrdan, num. 3, Sector 3, București,
cod poștal 030071, România

Stimată Doamnă,

Mă numesc Ion X (a.n. 00/0/19), și sunt cetățean al Republicii Moldova. În
urma depunerii dosarului pentru redobîndirea cetățenii române (10XXXX/2010), am primit
scrisoarea cu inștiințarea privind aprobarea cererii de redobîndire a cetățeniei (ordinul num.
87X/X/X din X septembrie 2011 ). Între timp mi-am schimbat domiciliul, din Republica
Moldova (X) în Montreal, Canada (X).
Am vorbit cu Domnul Consul, Ion-Bogdan Bucur, care a evedenţiat faptul ca am
nevoie de acest document pentru a putea depune jurământul la Ambasada României din
Montreal, Canada.
Am trimis pe data de 20-10-2011 o scrisoare recomandată cu rugămintea de a schimba
domiciliul în Montreal, dar nu am primit nici un răspuns. De asemenea înţeleg că sunteţi
extrem de ocupaţi , dar înştiinţarea cu depunerea jurămîntului a expirat pe 12-12-2011. .
Rog respectuos aprobarea Dumneavoastră pentru prelungirea termenului înştiinţării de
redobîndire a cetăţeniei, precum şi schimbarea domiciliului din Republica Moldova în
Canada.

Pentru o comunicare mai rapidă cu Dumneavoastră vă voi fi recunoscător dacă trimiteți
scrisoarea cu înştiinţare la urmatoarea adresă:

str. X, ap. X, Chișinău
MD-X, Rep. Moldova

Va mulțumesc anticipat,

Ion X

Montreal, Canada, 18-12-2011
Offline vitass098  
#9 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 03:42:05(UTC)
vitass098
Ion ,adresa la care trebuie sa primesti scrisoarea o indici pe cea din Canada!!!!Deoarece raspunsul de la ANC,trebuie s-a til inmine numai tie PERSONAL!!! Daca indici adresa din Moldova,se are in vedere,ca ai posibilitate sa vii in Moldova,si sa depui juramantul in MD. ANCul nu-ti schimba domiciliu,si numai locul depunerii a juramintului. Tu trebuie sa le trimiti o copie de pe permisul de sedere,ca dovada a shimbarii domiciliului.Repet inca o data, trimiti si primesti scrisoare din CANADA!!! Pentru ca sa ajunga la ei mai repede ,trimiti cu DHL.Raspunsul poate sa mearga 2-6 luni!!!Cind primesti confirmarea de la DHL ca scrisoarea au prmit-o,peste o luna timiti mail sau suni la ANC.
thanks 2 au multumit acest post util vitass098.
Offline Cezar  
#10 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 10:45:09(UTC)
Cezar
Mda... grava situatia
Offline ion123  
#11 Postat : luni, 23 ianuarie 2012 17:24:28(UTC)
ion123
Ion ,adresa la care trebuie sa primesti scrisoarea o indici pe cea din Canada!!!!Deoarece raspunsul de la ANC,trebuie s-a til inmine numai tie PERSONAL!!! Daca indici adresa din Moldova,se are in vedere,ca ai posibilitate sa vii in Moldova,si sa depui juramantul in MD. ANCul nu-ti schimba domiciliu,si numai locul depunerii a juramintului. Tu trebuie sa le trimiti o copie de pe permisul de sedere,ca dovada a shimbarii domiciliului.Repet inca o data, trimiti si primesti scrisoare din CANADA!!! Pentru ca sa ajunga la ei mai repede ,trimiti cu DHL.Raspunsul poate sa mearga 2-6 luni!!!Cind primesti confirmarea de la DHL ca scrisoarea au prmit-o,peste o luna timiti mail sau suni la ANC.

In privinta adresei din MD, un cunoscut din Ottawa, Canada, a trmis o asa scrisoare in Ro, la ANC din MD, si a indicat o adresa din MD, desi el la moment era in Canada.
Nu a fost nevoie de nici un fel de documente aduagtoare, am in vedere copii de permis de sedere si asa mai departe.
raspunsul l-a primti destul de operativ, exact 4 saptamini, la adresa din Moldova.

Dar, fiecare caz e aparte si nu e neaparat sa fie la fel, daca lui ia trimis tie tot o sa iti trimita...

Oricum eu mai astept, si deja o sa trimti o scrisoare ( a treia la numar) de aici din Canada, indicind doar adresa din Ca, si voi include in scrisoare si documente doveditoare de resedinta mea din Montreal, Canada...

Offline vitass098  
#12 Postat : luni, 23 ianuarie 2012 17:29:59(UTC)
vitass098
Pastreaza bonurile de expediere a scrisorilor.Asta va fi dovada ,ca te-ai adresat la timp catre ANC.In rest rabdare si timp.
Offline ion123  
#13 Postat : luni, 23 ianuarie 2012 19:52:20(UTC)
ion123
Pastreaza bonurile de expediere a scrisorilor.Asta va fi dovada ,ca te-ai adresat la timp catre ANC.In rest rabdare si timp.

Desigur :) Averm tot catalogat si scanat :)
Rabdarea cam crapa.. Brick wall
Offline ion123  
#14 Postat : miercuri, 28 martie 2012 21:37:46(UTC)
ion123
Deja a trecut 2 luni de cind am trimis scrisoarea de aici din Canada si inca nici o noutate...
Mde.. Brick wall
Offline vitass098  
#15 Postat : miercuri, 28 martie 2012 22:13:41(UTC)
vitass098
Deja a trecut 2 luni de cind am trimis scrisoarea de aici din Canada si inca nici o noutate...
Mde.. Brick wall

Acum,mai degraba vii pe jos din Canada,pana la ANC,ca sa afle situatia personal,decat sa se deranjeze ei cu raspunsuri.Think BigGrin Nici nustiu ce sa-ti sfatui,eu deja am depus juramantul,dar raspuns la petitia scrisa la ei in sediu personal pe data de 5 decembrie,n-am primit.Sper sa-ti vina deja raspuns cu numar de ordin si data depunerii juramantuluiThumpUp
Offline rigu  
#16 Postat : vineri, 30 martie 2012 10:54:38(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Acum,mai degraba vii pe jos din Canada,pana la ANC,ca sa afle situatia personal,decat sa se deranjeze ei cu raspunsuri.Think BigGrin Nici nustiu ce sa-ti sfatui,eu deja am depus juramantul,dar raspuns la petitia scrisa la ei in sediu personal pe data de 5 decembrie,n-am primit.Sper sa-ti vina deja raspuns cu numar de ordin si data depunerii juramantuluiThumpUp

Ion, dar notificarea despre faptul ca scrisoarea a ajuns la ei ai primit-o?
Ce data de received este indicata pe ea?

Daca e mai mult de 30 zile, trimite un email la ANC, Ministerul Justitiei si Presedintie, in care solicita sa-ti dea un raspuns la scrisoarea expediata.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline ion123  
#17 Postat : joi, 5 aprilie 2012 22:32:41(UTC)
ion123
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Ion, dar notificarea despre faptul ca scrisoarea a ajuns la ei ai primit-o?
Ce data de received este indicata pe ea?

Daca e mai mult de 30 zile, trimite un email la ANC, Ministerul Justitiei si Presedintie, in care solicita sa-ti dea un raspuns la scrisoarea expediata.

Da, e mai mult de 30 zile.
E-mail-ul ANC-ului ar fi acesta? cetatenie@just.ro ?
Alte e-mail-uri care ar fi ? http://www.just.ro/TopRightMenu/Contact/tabid/63/Default.aspx

Offline rigu  
#18 Postat : joi, 5 aprilie 2012 22:46:44(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Da, e mai mult de 30 zile.
E-mail-ul ANC-ului ar fi acesta? cetatenie@just.ro ?
Alte e-mail-uri care ar fi ? http://www.just.ro/TopRightMenu/Contact/tabid/63/Default.aspx

Da, vezi pe site-ul presedintiei si email-ul lor.
Offline ion123  
#19 Postat : miercuri, 25 aprilie 2012 15:52:16(UTC)
ion123
Trmis deja nenumarate e-mailrui, 4 fax-uri, 2 scrisori recomandate din MD, 2 scrisori prin posta rapida din Canada, dat 2 telefoane la Ambasada Ro din Montreal, si tot nimic...
Ceva sugestii?
Offline serjmin  
#20 Postat : miercuri, 25 aprilie 2012 16:25:00(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Trmis deja nenumarate e-mailrui, 4 fax-uri, 2 scrisori recomandate din MD, 2 scrisori prin posta rapida din Canada, dat 2 telefoane la Ambasada Ro din Montreal, si tot nimic...
Ceva sugestii?

un avocat ia 50 euro pt.reprogramare la juramant.niciodata nu se stie precis termenul in care iti va fi aprobata cererea-dar precis se rezolva.mai devreme sau mai tarziu.eu am reprogramat pe cineva care a primit in 2009 si am asteptat 8 luni pana s-a rezolvat.astia cu ordin proaspat-ii cam rezolva in 2-3 luni
Offline ion123  
#21 Postat : luni, 7 mai 2012 21:45:10(UTC)
ion123
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
un avocat ia 50 euro pt.reprogramare la juramant.niciodata nu se stie precis termenul in care iti va fi aprobata cererea-dar precis se rezolva.mai devreme sau mai tarziu.eu am reprogramat pe cineva care a primit in 2009 si am asteptat 8 luni pana s-a rezolvat.astia cu ordin proaspat-ii cam rezolva in 2-3 luni

Serj si cum sa gasesc eu acel avocat, fiind in Canada...
Offline ion123  
#22 Postat : luni, 7 mai 2012 22:33:36(UTC)
ion123
Am gasit si un asa e-mail si trimis unu' :
Persoana responsabilă cu furnizarea informatiilor care intră sub incidenţa Legii 544/2001: consilier gradul II Ramona Bararu – ramona.bararu@just.ro
Offline serjmin  
#23 Postat : marți, 8 mai 2012 11:13:53(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Serj si cum sa gasesc eu acel avocat, fiind in Canada...

skype-ul meu e serjmin
Offline ion123  
#24 Postat : miercuri, 15 mai 2013 11:06:32(UTC)
ion123
Salutare,

In sfirsit am obinut pasaportul romaniesc dupa ceva timp si nervi pieerduti.
Am obtinut o reprogramare pt juramint cu domiciliul in Canada, apelind la serviciile unui avocat din MD, si dupa 3 luni de astptare am prrimti scrisoarea cu care am mers la amb Ro din Montreal, unde am si avut ceremonia de juramint impreuna cu alti 20 de moldoveni stabiliti in Montreal.
Experienta mea: nu trimiteti scrisori la ANC cu nu va vor raspunde, apelati la ajutorul cuiva sau faceti prin cineva de incredere.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.