Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline dido  
#1 Postat : duminică, 15 ianuarie 2012 22:06:14(UTC)
Nivel: Membru
dido
Postari: 25
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 7
Locatia: Chisinau
Salutare!
A inregistrat cineva copilul nou-nascut la Consulatul din Chisinau? E scris pe site ca se face timp de 15 zile. Stie cineva procedura, se achita vreo taxa?
Nu am gasit info despre aceasta deaceea am descis un topic nou.
Offline Cezar  
#2 Postat : luni, 16 ianuarie 2012 10:21:48(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: dido Go to Quoted Post
Salutare!
A inregistrat cineva copilul nou-nascut la Consulatul din Chisinau? E scris pe site ca se face timp de 15 zile. Stie cineva procedura, se achita vreo taxa?
Nu am gasit info despre aceasta deaceea am descis un topic nou.

NU se achita taxa dupa cate eu am inteles. Dar inregistrarea nasterii treb sa se faca pana la 15 zile de la nastere. Daca trece acest termen atunci numai la Bucuresti vei putea face.
Nu cred sa fie ceva complicat la consulat. dupa ieie treb sa te duci cu certificat sau ce se elibereaza de la maternitate, in caz ca nu e gata certificatul moldovenesc.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline vitass098  
#3 Postat : luni, 16 ianuarie 2012 16:18:17(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
NU se achita taxa dupa cate eu am inteles. Dar inregistrarea nasterii treb sa se faca pana la 15 zile de la nastere. Daca trece acest termen atunci numai la Bucuresti vei putea face.
Nu cred sa fie ceva complicat la consulat. dupa ieie treb sa te duci cu certificat sau ce se elibereaza de la maternitate, in caz ca nu e gata certificatul moldovenesc.

Cezare,si la tine gramatica sciopateaza(ieie)?
Offline dido  
#4 Postat : joi, 19 ianuarie 2012 18:25:14(UTC)
dido
Am reusit sa fac CN copilului nou nascut la Consulat. Actele care mi s-au cerut:
1. Certificat medical constatator al nasterii + xerox (originalul ramine la ei)
2. Buletinul meu RO + xerox
3. Certificat casatorie RO + xerox
4. Certificat nastere al meu RO + xerox
5. Certificat nastere sotie MD + xerox
6. Buletin sotie MD + xerox

Am completat o declaratie privind domiciliul copilului (unde vreau sa fie). Si la ghiseu am mai completat inca 2 acte pe care mi le-a dat fata de acolo.

Pentru a face inregistrarea copilului nou-nascut nu este nevoie de programare, poti sa te duci la orice ora si treci fara rand. Te lasa sa treci si politistul si agentul de la poarta. Agentul a zis ca si la ghiseu pot sa trec fara rand, dar n-am indraznit ca nu era multa lume. CN l-am obtinut gratis timp de 2 zile. Urmeaza deja sa-l fac pe cel MD, prin transcrierea celui RO, deoarece actul de la maternitate a ramas la consulat.
thanks 3 au multumit acest post util dido.
Offline puiu_cnl  
#5 Postat : joi, 19 ianuarie 2012 19:29:39(UTC)
puiu_cnl
Postari: 18
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 6
Ce pacat k abia acuma am aflat aceasta info... Avem deja 23 zile de la nastere si am facut certificatul de nastere md. In plus n-am certificatul de casatorie transcris(m-am casatorit dupa ce am obtinut cetatenia romana). In acest caz ce se poate de facut??????????????? Stie cineva??????
Offline dido  
#6 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 14:19:37(UTC)
dido
Originally Posted by: puiu_cnl Go to Quoted Post
Ce pacat k abia acuma am aflat aceasta info... Avem deja 23 zile de la nastere si am facut certificatul de nastere md. In plus n-am certificatul de casatorie transcris(m-am casatorit dupa ce am obtinut cetatenia romana). In acest caz ce se poate de facut??????????????? Stie cineva??????

Inainte de a ma duce la consulat eu am incercat sa ma programez print telefon si doamna mi-a zis ca nu e nevoie de programare si ca trebuie sa am un act doveditor ca sint cetatean roman, de ex. certificat de cetatenie sau certificat de nastere. Asa ca ma gandesc ca poti sa incerci sa te duci cu certificat de cetatenie Ro si certificat de casatorie Md.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 21 ianuarie 2012 14:20:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit dido acest post util.
Offline Cezar  
#7 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 14:51:44(UTC)
Cezar
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Cezare,si la tine gramatica sciopateaza(ieie)?

Iti spun in rusa - "Слишком близко к сердцу воспринимаешь"
"sciopateaza"

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 21 ianuarie 2012 14:55:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#8 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 15:47:15(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Iti spun in rusa - "Слишком близко к сердцу воспринимаешь"
"sciopateaza"

Recunosc,si eu nu sint sfint. Deoarece ti-am multumit pentru lectia de gramaticaApplause ,am epuizat tema data. Mai fac si eu gafe(sciopateaza)BigGrin din neatentie.Si o replica in rusa: "Я не злопамятный,просто я злой и память у меня хорошая"BigGrin BigGrin . Glumesc desigur.BigGrin Sfaturile tale au fost de folos forumistilor,si mie in parte!Sucese!
Offline LyZzard  
#9 Postat : marți, 7 februarie 2012 13:20:17(UTC)
LyZzard
Postari: 50
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
Am reusit sa fac CN copilului nou nascut la Consulat. Actele care mi s-au cerut:

Am completat o declaratie privind domiciliul copilului (unde vreau sa fie). Si la ghiseu am mai completat inca 2 acte pe care mi le-a dat fata de acolo.

Pentru a face inregistrarea copilului nou-nascut nu este nevoie de programare, poti sa te duci la orice ora si treci fara rand. Te lasa sa treci si politistul si agentul de la poarta. Agentul a zis ca si la ghiseu pot sa trec fara rand, dar n-am indraznit ca nu era multa lume. CN l-am obtinut gratis timp de 2 zile. Urmeaza deja sa-l fac pe cel MD, prin transcrierea celui RO, deoarece actul de la maternitate a ramas la consulat.

Daca ambii parinti au cetatenie RO, dar nici unul din ei nu are buletin RO - in acest caz cum se procedeaza? Este neaparat sa prezinti buletinul RO pentru a se emite certificatul de nastere a copilului nou nascut?
Offline rigu  
#10 Postat : marți, 7 februarie 2012 13:24:12(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: LyZzard Go to Quoted Post
Daca ambii parinti au cetatenie RO, dar nici unul din ei nu are buletin RO - in acest caz cum se procedeaza? Este neaparat sa prezinti buletinul RO pentru a se emite certificatul de nastere a copilului nou nascut?

Este necesar sa prezinti un act de identitate romanesc, care in cazul vostru presupun ca este pasaportul ro.
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline LyZzard  
#11 Postat : vineri, 10 februarie 2012 13:55:23(UTC)
LyZzard
Rigu, daca ambii parinti sunt cetateni romani, mama e cu domiciliul in Rep. Moldova, iar tatal cu domiciliul la Iasi, pentru ca copilul sa dispuna de alocatia lunara de 200 roni - este nevoie certificatul sa fie transcris la Iasi sau Bucuresti, sau este posibil si cu certificatul transcris la Consulatul din Chisinau?
Offline rigu  
#12 Postat : vineri, 10 februarie 2012 14:12:00(UTC)
rigu
Rigu, daca ambii parinti sunt cetateni romani, mama e cu domiciliul in Rep. Moldova, iar tatal cu domiciliul la Iasi, pentru ca copilul sa dispuna de alocatia lunara de 200 roni - este nevoie certificatul sa fie transcris la Iasi sau Bucuresti, sau este posibil si cu certificatul transcris la Consulatul din Chisinau?

Daca are buletin romanesc eliberat la Iasi, inseamna ca are domiciliul la Iasi, respectiv, avand acordul tau, poate sa obtina certificatul de nastere al copilului la sectia de politie din Iasi in raza careia are domiciliul sotul tau.
Evident ca si la Bucuresti poate fi transcris, si la Consulatul din Chisinau.

Pentru a obtine indemnizatia pentru copil, trebuie sa depuneti actele la fondul social, daca nu gresesc. Aici treb de precizat caci nu stiu la sigur.
Normal ca indemnizatia ar trebui s-o ia sotul tau, si oficial el va fi in concediu de maternitate in Romania.
Offline LyZzard  
#13 Postat : vineri, 10 februarie 2012 15:40:29(UTC)
LyZzard
Buna ziua,
Imi spune cineva - atunci cind transcrii certificatul de nastere al nou nascutului la consulatul din Chisinau - se poate de indicat domiciliul copilului la Iasi? odata ce tatal are buletin Ro cu resedinta la Iasi?
Merci anticipat.

Editeaza de catre utilizator marți, 3 aprilie 2012 12:23:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline LyZzard  
#14 Postat : joi, 5 aprilie 2012 09:22:04(UTC)
LyZzard
Nu imi raspunde nimeni la mesajul de mai sus? :(
Offline rigu  
#15 Postat : joi, 5 aprilie 2012 10:39:09(UTC)
rigu
Buna ziua,
Imi spune cineva - atunci cind transcrii certificatul de nastere al nou nascutului la consulatul din Chisinau - se poate de indicat domiciliul copilului la Iasi? odata ce tatal are buletin Ro cu resedinta la Iasi?
Merci anticipat.

Nu este logic sa accepte asa ceva, din simplul motiv ca ei transcriu pentru cetatenii cu domiciliul in strainatate.
Ceea ce vrei tu este ca ei sa-l trimita la Iasi pentru transcriere, si 99% ca nu vor accepta asta.
Oricum suna la consulat si intreaba. Poate isi indeplinesc si obligatia asta.
insa ma indoiesc.

Parerea mea este ca trebuie sa mergi tu la Iasi sa-l transcrii la primaria de la domiciliul care-l ai.
Offline Cezar  
#16 Postat : joi, 5 aprilie 2012 12:45:31(UTC)
Cezar
LyZzard a scris:

Buna ziua,
Merci anticipat.

Mie mi se pare ca e posibil sa transcrie la consulat. Insa intrebarea e cam stupida deoarece in certificat de nastere din start nu este domiciliu, ci locul transcrierii, ceea ce nu joaca nici un rol.
Offline LyZzard  
#17 Postat : joi, 5 aprilie 2012 16:09:10(UTC)
LyZzard
Stiu ca atunci cind transcrii certificatul de nastere al nou-nascutului aici la Consulat - completezi o declaratie unde vrei sa fie domiciliul copilului. De asta si am intrebat - copilul se naste in Chisinau, tatal merge in decurs de 2 saptamini aici la Consulat spre a transcrie certificatul de nastere al nou nacutului - in acest caz, pot sa indic in declaratia respectiva ca copilul va avea domiciliul la Iasi?
Offline rigu  
#18 Postat : joi, 5 aprilie 2012 18:24:44(UTC)
rigu
Stiu ca atunci cind transcrii certificatul de nastere al nou-nascutului aici la Consulat - completezi o declaratie unde vrei sa fie domiciliul copilului. De asta si am intrebat - copilul se naste in Chisinau, tatal merge in decurs de 2 saptamini aici la Consulat spre a transcrie certificatul de nastere al nou nacutului - in acest caz, pot sa indic in declaratia respectiva ca copilul va avea domiciliul la Iasi?

Transcrierea actelor de stare civilă înregistrate la autorităţile locale din străinătate

Se face cu aprobarea primarului localităţii. Cererea de transcriere se adresează primarului localităţii de domiciliu, pentru cetăţenii români cu domiciliul în România, de ultim domiciliu avut în ţară în cazul cetăţenilor români domiciliaţi în străinătate.
Offline LyZzard  
#19 Postat : luni, 9 aprilie 2012 16:06:22(UTC)
LyZzard
Rigu, sorry, nu prea am inteles ce ai postat tu :( Adica, daca eu am buletin RO, si merg sa transcriu certificatul copilului meu, care se naste in Chisinau, la Consulatul din Chisinau, si in declaratia respectiva indic ca copilul va avea domiciliul in Romania - atunci trebuie aici la consulat sa prezint o confirmare de la primarul de unde am eu viza de resedinta? Ori eu ceva nu inteleg ?? Te rog explica. Merci frumos.
Offline rigu  
#20 Postat : luni, 9 aprilie 2012 16:21:42(UTC)
rigu
Rigu, sorry, nu prea am inteles ce ai postat tu :( Adica, daca eu am buletin RO, si merg sa transcriu certificatul copilului meu, care se naste in Chisinau, la Consulatul din Chisinau, si in declaratia respectiva indic ca copilul va avea domiciliul in Romania - atunci trebuie aici la consulat sa prezint o confirmare de la primarul de unde am eu viza de resedinta? Ori eu ceva nu inteleg ?? Te rog explica. Merci frumos.

Nu, eu am citat din actele care le-am gasit.
Cand dai actele la transcriere, scrii o cerere, in care ceri sa fie transcrise.
Pai iata ei spun ca cererea trebuie s-o inaintezi primarului localitatii din RO.

Daca vei merge la consulat, presupun eu ca din considerentele astea te vor refuza.

Pe de alta parte, consulatul are rolul de a solutiona actele cetatenilor romani aflati in strainatate. Deci ar trebui s-o faca, si sa trimita datele pentru a fi inregistrate la primaria ta romaneasca.

Asa, avem un bat cu doua capete. Deam in dependenta de directivele si ordonantele lor interne care le reglementeaza activitatea, cei de la consulat iti vor accepta cererea sau o vor respinge.
Aici nu pot sa ma pronunt 100%, insa teoretic, au un motiv foarte bun sa te refuze si sa mergi in RO pentru a transcrie actele...

Sa speram ca nu-i asa.
Bafta, apropos
thanks 2 au multumit acest post util rigu.
Offline LyZzard  
#21 Postat : marți, 10 aprilie 2012 11:11:43(UTC)
LyZzard
Rigu, multumesc. Voi posta neaparat aici cum se soldeaza pina la urma. POate va mai fi cineva in situati amea pe viitor si sa fie un punct de reper.
Offline dzirioja  
#22 Postat : marți, 17 aprilie 2012 11:43:20(UTC)
Nivel: Incepator
dzirioja
Postari: 1
Rigu, multumesc. Voi posta neaparat aici cum se soldeaza pina la urma. POate va mai fi cineva in situati amea pe viitor si sa fie un punct de reper.

LyZzard iti voifi recunoscator daca vei posta toata procedura, la mine situatia este la fel.
Offline igrek77  
#23 Postat : miercuri, 11 iulie 2012 20:05:04(UTC)
igrek77
Postari: 84
A fost multumit de: 50 -ori in postarea 20

Salutare,oare cine stie cum de obtinut certificat de nastere pentru nou-nascut atunci cand nu este inregistrata casatoria?
Doresc sa solicit la consulatul din Chisinau.
Offline olesea.v  
#24 Postat : duminică, 24 februarie 2013 14:39:55(UTC)
Nivel: Incepator
olesea.v
Postari: 1
Locatia: Cuba, Ciego De Avila, Cuba

Urmeaza deja sa-l fac pe cel MD, prin transcrierea celui RO ??? --------- spune ti-mi va rog care e procedura de obtinere a certificatulu Nastere MD , prin transcrierea celui RO. (eu doresc ca copilul meu sa le aiba pe ambele) Va multumesc. e - mail : flpemd@gmail.com
Offline bc  
#25 Postat : duminică, 24 februarie 2013 17:24:02(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Originally Posted by: olesea.v Go to Quoted Post
Urmeaza deja sa-l fac pe cel MD, prin transcrierea celui RO ??? --------- spune ti-mi va rog care e procedura de obtinere a certificatulu Nastere MD , prin transcrierea celui RO. (eu doresc ca copilul meu sa le aiba pe ambele) Va multumesc. e - mail : flpemd@gmail.com

http://www.stare-civila.gov.md/ro/pages/transcriere
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.